isch Bier SZEEP. lonumrmlaars P.Mewni™ 3OUDA, Markt, nant „Da Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden A deposito: net 1 dag opvragens k 2 >y langer termijn op overeen te komen voorwaarden en deeverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken geiden op Effecten voor: «dragen onder f 1000,- h 4 ’sjaani «dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beur» voorwaarden; CHE BANK 4 1KT 47) *3 f lijy 1897. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. i O LEBRET, I i TSTOFFEN Scbüorsleflaeii en SlooWlsea vóór It Nuvembur u. moeten gerei nigd zyn. Woensdag 3 November. Pijporgel Vritt29 JLL te Giessen-Nieuwkerk. NIEUW! NNAIRS IN EFFECTEN, ECHT, ij de Voorstraat, No. 4. en aangenaam van smaak, fflollandsch! DWIJK, Schoonhoven. MAACOLINE. il' IK te worden. Officiëele Kennisgevingen. AANBESTEDING BUITENLAND. BINNENLAND. 'F. OP Stem- MIL.-VERZEKERING-MAATSCHAPPU DI8TBICTEN. 1 2 40 2 2 2 8602 5086 43 6263 483194 3069 87 1 89 1 1 2 8 3 8 5 8 6 885 269 870 66 240 802 88 127 286 114 883 227 161 5 1 2 2 5 7 2 nlandsche Effecten. en van Nederland en Buitenland. Ie hoogste prezen. ng van rente en teruggave naar keuze 555 495 363 260 446 80 81 55 821 85 40 78 256 187 291 68 146 257 86 188 153 86 228 19i 115 1 8 275 818 218 92 885 74 73 59 216 46 26 71 229 140 166 28 58 194 27 59 162 18 125 114 76 878 265 218 186 158 26 28 18 157 41 14 18 106 129 204 88 187 108 56 68 124 96 258 118 85 3 boogste som en vrij van alle kosten, bij 859 741 618 805 746 181 125 99 450 117 61 117 482 359 561 82 883 393 114 207 443 183 500 295 231 E 9 M t 648 588 486 278 498 100 96 77 878 4 IOSPHAAT, SUPERPHOSPHAAT, concurreerende prijzen ter- te koop, Kabinet-vorm10 registers, in uitstekenden staat Ook zeer ge schikt voor kleine kerk of zaal. Te bevragen bij W. STOORVOGEL, PNnaeker bij Delft. recht, Toulonsche laan b/h Oranje Park, kenagraaf, SCH00NH0VEN8CHE COÜRAKT. gehouden herstemming October 1897 voor een der Provinciale Staten In 1 en wordt zelfs beter. 3 biersoort nam, voldoen zoo goed, dat reien. Onfeilbaar middel tegen MAAGZIEKTE. Na gebruik uwer Maagoline en de daardoor ondervonden beterschap reken ik mij verplicht u openlijk mijn dank te betuigen. (is get) J. H. P. JANSSEN. Utrecht, 1 Juli 1897. Verkrijgbaar: Pharmaeeutlseh-Cbemlseh Laboratorium Heerengracht 827, Amsterdam. In flacons van f 1,50 en f 2,25; naar buiten fr. na toez. van hst bedrag met 15 ets. voor vracht, of onder remb. met 25 ct. verhooging. liteniandsche EFFECTEN. Jp g rijzen, bewaring) tegen eene rente-ver-J? «lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; •rstrckkm geld op HYPOTHEEK. Lgent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. «lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 78 voor fondsen boven de 80 716 onder 80 (ook voor loten;) lesverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgan- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; vissolen Coupons in boven de Amster damsche beurenoteeringzonder bere kening van provisie; Ie bedrukte STUIVERSZEEP omslagen n 1 cent is voldoende) met vermelding ZE VENNOOTSCHAP VEREENIGDE ?t men een LOT, dat recht geeft op 1000 prijzendis begin Januari a. A Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Maandag 8 November 1897, voormiddags Huur, aanbesteden De levering van STEENKOLEN voor deGemeente-gebouwen en van 8CHOOL- en SCHRIJFBEHOEFTEN gedurende het jaar 1898 De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente secretarie. Schoonhoven, den 8. November 1897. De SecretarisDe Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Van Schoonhoven maken bekend, dat, ingevolge art. 174 van het Algem. Politie- reglement, de Na dien datum zal de Schouw gehouden worden vanwege de Politie. Schoonhoven, den 8. November 1897. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Overzicht Terwijl te Constantinopel (Turkije) Grieksche en Turksche afgevaardigden trouw vergaderen en nog al goed schijnen op te schieten met het vredesverdrag, worden te Athene aan de Regeering weer moeielijkheden bereid van de ergste soort Een troep vrijwilligers, een paar honderd man sterk, hebben namelijk de militaire magazijnen In de Schoolstraat te Athene geplunderd en moesten met geweld ver wijderd worden. De pers schijnt dit oogenblik geschikt te achten voor het openen van een veldtocht tegen den Marine commandant Prins George, omdat gebleken is, dat gedurende den oorlog verscheidene gebruikte torpedo’s onklaar waren. De zaak komt voor den krijgsraad. Nog steeds vleit Griekenland zich met de hoop, dat Engeland het nog met zoo kwaad met Griekenland meent. Zoo wordt b.v. ver zekerd, dat de Engelsche Commissaris voor de aangelegenheid der fiuanciéele contiöie, eenige der Duitsche voorstellen, die zich door groote gestrengheid onderscheidden, ten felste bestrijdt en dat ook de Itahaansche gevolmachtigde in het belang van Grie kenland vei zoenende taal doet hooien. Zoo klampt men zich nog vast aan alles, wat maar naar een houvast” zweemt, doch het is duidelijk, dat het slechts ■troohalmen zijn! De berichten uit BriUch-Indie worden voor Engeland ietwat gunstiger. Generaal Lockhart, de aanvoerder der Britsch- Indische expeditie, is namelijk een dezer dagen opgerukt tot Gundaki, van waaruit hy eene verkenning deed maken tot aan den voet van den Sempagha-pas, die aan beide zijden door den vijand werd bezet ge houden. Bij die verkenning werd luitenant- kolonel Sage ernstig gewond,maar ook werd na betrekkelyk korten tijd de pas genomen. Deze overwinning blijkt vooral te danken te zijn geweest aan het zestal batterijen zwaar geschut, die de Engelschen bij zich hadden en tegenover welker vuur de vijand niet bestand scheen. Die kanonnen vooral zijn de ergernis der dappere bergbewoners en het gewone antwoord op de vaak tot hen gerichte ultnoodiging der Britsche soldaten, om toch van achter die bergen vandaan te komen, was dan ook nu weer „Goed, maar dan ook met gelijke wapenen.” Het wordt in Engeland nu vry wel zeker geacht, dat patroons en werklieden in het machine-vak eene samenkomst zullen gaan houden tot bespreking der zaken. Algemeene droefheid wekt in Engeland het overlijden van de Hertogin van Teek. De overleden Vorstin had kort geleden eene pijnlijke operatie ondergaan, waarvan ze schijnbaar herstelde, maar Dinsdag 1.1. was er weer een noedigook deze kwam zij te boven, doch een paar uur later stierf zij. De overleden Prinses was zeer .bemind, geacht en gezien. Haar geheele leven was eene aaneenschakeling van werken van liefdadigheid. Eenvoudig en natuurlijk in hare manieren, behandelde zij nooit iemand uit de hoogte. In één woord, zjj was zeer populair en haar heen gaan wordt dan ook diep betreurd. Koningin Victoria zal waarschijnlijk naar Windsor reizen, om de begrafenis van hare nicht b(j te wonen, wier stoffelijk overschot in de St. George-kapel wordt bijgezet. In Duitechland, met name in de stad Munster, is weer eens een standbeeld onthuld en wel van Keizer Wilhelm L Die grootvaders standbeelden worden zóó talrijk, dat Keizer Wilhelm er van heeft moeten afzien, ze alle persoonlijk in te wijden. Het nieuwe raadhuis te Hamburg Is Dinsdag 1L plechtig ingewijd. Het pieuwe gebouw, dat van buiten met nar, avoudte If nar. p p Heeuwjjk, 26 Oct. J.l. Donderdag had alhier de eerste leesavond in dit seizoen plaats. Na een welkom aan het opgekomen publiek van den voorzitter van het ge zelschap, den heer F. H. Bulaeus-Brack, trad Z.Ed. zelf voor dezen avond als spreker op en had tot onderwerp zijner lezing ge kozen twee schetsjes van Ds. J. H. Hoojjer, getiteld: „Het weemoed volle leven” en „Een wilde vogel”, welke beide schetsjes zeer in den smaak vielen van de aan wezige dames en heeren, getuige het luide applaudissement den spreker ten deel ge vallen na de lezing ervan. Na deze lezing volgden nog eenige bijdragen, waarop de voorzitter deze eerste bijeenkomst sloot. Streefkerk, 1 Nov. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Ds. W. Van Sloten te Rouveen. ‘Tienhoven, 1 Nov. De heer P. J. Heijboer alhier is benoemd tot nood-heem- raad van het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we”. Werkendam, 26 Oct In het raadhuis der gemeente verzamelden zich heden tegen één uur de leden van den Raad, de leden eener commissie en vele belang stellenden. Deze commissie was, twee maanden geleden, door en uit de burgerij samengesteld met het doel gelden bijeen te brengen om een levensgroot portret van den oud burgemeester te laten ver vaardigen. In dat doel was zij uitstekend geslaagd en heden zou de beeltenis aan den raad der gemeente worden overge dragen. In bewoordingen vol waardeering voor den overledene geschiedde de over dracht door den president der commissie, waarna burgemeester Van Es, namens den raad, het geschenk aanvaardde. De opdracht, onder aan de lijst aange bracht, luidt als volgt: ,J. J. Van Tien- hoven van den Bogaard, Burgemeester van Werkendam 1862—1894. Te zijner eer en nagedachtenis werd deze beeltenis den Gemeenteraad aangeboden door de burgerij 1897.” Werkendam, 29 Oct. In de heden gehouden raadsvergadering werden de beide onlangs gekozen leden geïnstalleerd en beöedigd. Tot wethouder in de plaats van den heer J. J. Van Tienhoven v. d. Bogaard, die in Juli overleed, werd benoemd de heer D. Pieck, broeder van den heer J. C. Pieck, secretaris en ontvanger dezer gemeente, en tot ambtenaar van den bur gerlijken stand de heer G. Van Oord. Willeekop, 28 Oct. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van 27 dezer verklaard, geen bezwaren te hebben tegen de door Ged. Staten voor gestelde verhooging der jaarwedds van den secretaris met f 100, en die te bepalen op f 250, ingaande 1 Januari 1898. Mede werd besloten pogingen aan te wenden dat de jaarwedde van den burgemeester verhoogd worde met f 50 en alzoo bepaald wordt op f 850. Woerden, 29 Oct. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 128 partijen; prijs van Goudsche 1ste soort f 25,— h f27,-, 2de soort f 21, f 24,zwaardere f28 f29; Edammer 2de qual. f per 50 kilo. Handel redelijk vlug. ‘Zevenhuizen, 24 Oct. In de jongste vergadering van den gemeenteraad is de hoofdeltfken omslag bepaald op f 4500, zynde hetzelfde bedrag als verschenen jaar. Gemengd Nieuws. Te Voorburg kwamen tot heden 17 gevallen van typhus voor, terwijl er nog 6 gevallen verdacht waren. Men sohrgft ons uit Dalem: Zelfs de oudste mensohen hebben, wat de weersgesteldheid betreft, geen heugenis van een Ootobermaand als deze. Volop geniet oud en jong van de heerlgke natuur, terwgl het vee door zgne dartelheid in de weide en agne mild» melkgifc vooral, bewgst, welken voordeeligeu invloed het sohoone weder ook op het dier heeft. Het bjj vernieuwing bloeien en vracht dragen van boomen, aardbeziën, ena. is nu waarlgk geen zeldzaamheid, en de najaars-vruchten, zooala kool, knollen, andgvie ena. zgn van buitengewoon goede kwaliteit Bg de Gebroeders v. d. A. alhier staat een tweede geleg peulen in vollen bloei, terwgl zich reeds eenige nieuwe vruchten ont wikkeld hebben. Slechts fabrikanten van brandstoffen en ge maakte (winter-) kleederen, benevens leveran ciers van beetwortelen hoort men bg tgd en wgle klaagliederen aanheffen, de eersten dat honne artikelen geen aftrek hebben, de laakten dat de peeën, die lang aan den wal moeten liggen, doordien er geen schepen komen, uitdrogen en alzoo aan gewicht verliezen. Deze klaagzangen van enkelen worden echter ruimschoots over stemd door de juichtonen eener dankbare massa: „Natuur, wat zgt ge goddelgk en schoon I” - De „Ontvang- en Betaalkas” (Droogleever Fortuyn) te Rotterdam Is voor f 1500 bestolen (drie geldzakken van f500). De vermoedelijke dader is bekend. - Tengevolge van de gladheid van het dek door de nachtvorst, is een 17-jarige schippersjongen van een schip, liggende in het Merwedekanaal te Gorin- chem, gevallen en verdronken. - Op de Oudegracht te Utrecht werd gisteren middag een ruim 70 jarige vrouw door een tramrijtuig overreden. Van onder het rijtuig te voorschijn gehaald, bleken de wielen haar over de linkerzijde te zijn gegaan, zoodat de dood onmiddellijk volgde. De veldwachter van IJsen* djjke is Vrijdag avond tusschenSchoondijke en Breskens door de stoomtram Breskens— Maldeghem in niet minder dan 5 stukken gereden. allerlei bronzen beelden is versierd, was al een paar jaar gereed. Het deed voor ’t eerst dienst den 19den Juni 1895, bij de opening van het Noord Oostzee- kanaal, toen de Keizer en de Duitsche Vorsten daar feestelijk werden ontvangen. Bij het inwijdingsfeest van Dinsdag wer den liederen gezongen en redevoeringen gehouden, en ’s avonds hielden senatoren en burgers met hunne gasten een feest maal in den „Raadaw(jnkelder”. De Russische Czar en Czarina hebben Darmstadt weer verlaten. Het niet willen ontvangen door den Czar van het bezoek van den Groothertog van Baden wordt in de Duitsche pers zéér druk besproken. Minder wyt men het gebeurde aan den Czar zelven, dan aan de Hessen-Darm- stadtsche familie en wel aan het vrouwe lijk gedeelte, dat het indertijd hoogst kwalijk heeft genomen, dat aan het Badensche hof de overgang van Prinses Mix tot de Russische kerk openlijk en zeer streng werd afgekeurd. De Czar moet aan den Groothertog van Baden per brief ophelderingen gegeven hebben over het gebeurde en de zaak schijnt nu vereffend te zijn. In het Ooeteurgkache Huis van afge vaardigden heeft de Duitsche Oppositie weer eens ter dege huisgehouden, ’t Loopt nu zoo, dat elk oogenblik een of andere coup kan verwacht worden. Vrijdag jl. begon namelijk eene zitting, die 27 uur geduurd heeft. Ten einde het debat te rekken en den tijd te dooden, heeft de afgevaardigde Lecher eene redevoering gehouden van twaalf uur lang. Een waar kunststuk f Toen stelde de President voor, onder een hevig rumoer, waarbij zich vooral de afgevaardigde Wolf onderscheidde, de zit ting te schorsen, ter wille van de vermoeide verslaggevers en stenografen, maar daar van wilde men niets weten en zoo kwam het, dat bij die 12 uur nog 15 uur gevoegd werd. Op ’t laatst echter was men op voorstel van den afgevaardigde Pfersch, die zich wel een beetje schaamde voor het publiek, tot geheime zitting overgegaan. Er hangt Servië iets boven het hoofd I Een verlof aan Konlng Alexander wegens ziekte en dan een Regentschap van Milan, onder den titel van Koning-Vader. Is bet geen treurig schouwspel 's mans handelen en pogen gade te slaan? En dat dulden de Serviërs! De Koningin Regentes van Spanje is weer in zooverre hersteld, dat zy de Ministers heeft kunnen ontvangen. Een der leden van het nieuwe Spaansche Kabinet heeft zich over de plannen van Cuba uitgelaten als volgt: Een Cubaansche Kamer zal worden bijeengeroepen van 60 leden groot, een op de 40.000 inwoners, uit welke leden de Gouverneur er 5 kiest, om met hem het Uitvoerend Bewind te vormen. Een van de 5 zal President zjjn en de overigen verdoelen de portefeuilles van Binnenlandsche Zaken, Financiën, Justitie en Oj?enbare Werken. De Gou verneur-Generaal heeft het recht van veto. Te Johannesburg (Transvaal) is men ontevreden over de nieuwe rechten op de weelde-artikelen, als champagne, piano’s, enz. Naar beweerd wordt klaagden som mige uitlanders deswege by hunne Regee- ringenmet name worden genoemd de te Johannesburg wonende Duitschers. Keizer Wilhelm’s Regeering zal in deze echter wel niet overijld handelen. Dr. Leyds is naar Lorenzo Marques vertrokken, om eene eindbeschikking te treffen betreffende de Kaffer-mynarbeiders, die Portugeesche onderdanen zijn. De Johannesburger pers heeft er veel op aan te merken, dat een Portugeesch ambtenaar in het land zal resideeren, om voor de belangen dier Kaffers te waken. Uit Washington komt bericht, dat de Vereenlgde Staten, Rusland en Japan, op eene door hen gemeenschappelijk gehouden conferentie betreffende de robbenvangst, het zijn eens geworden over de aanbeveling eener geheele staking voorloopig van die vangst. By Kon. besluit is G. P. C. baron Mulert benoemd tot burgemeeester der gemeente de Werken en Sleeuwijk. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin- Regentes, op Dinsdag, den 2den dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van drie dagen, wegens het overlijden van Hare Hoogheid, Mevrouw de Hei togin van Saksen-Altenburg. De Tweede Kamer is tot her vatting barer werkzaamheden bijeenge roepen tegen Dinsdag 9 November, des namiddags te 3 uren. Vrijdag werd te Dordrecht verpacht door den ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam, de zalm- zegenvisscherij met vaste spil in de Nieuwe Merwede, voor ééa jaar bij inschrijving van het aantal percenten dat de pachter zich verbindt van de opbrengst van de vroonvisch, welke door oe verpachte vis- schery gevangen wordt, als pachtsom uit te keeren. Inschrijvers waren: T. C. Hoogendoorn te Hardingsveld, voor 43; G. A. Ten Houten, Kralingsche Veer, 80, en J. De Boon, Hardingsveld, 28 pet. Door de H. IJ. S. werd gisteren te Amsterdam aanbesteed het maken van 12 dubbele wachterswonlngen langs de Totaal 8602 5086 43 6263 48 8194 3069 Zoodat is gekosen de heer C. HOOGENDIJK As. Alblasserdain, 26 Oct. Bij de behande ling der begrooting in de vergadering van den raad dezer gemeente werd aan de beide eervol ontslagen gemeente-veld wachters, waarvan de een 35, de ander 19 jaar in dienst der gemeente is geweest, een pensioen toegekend, respectievelijk van f 400 en f 200. De jongste in dienst blijft echter concierge van het gemeente huis en aan hem zal de betrekking van gemeentebode op een salaris van f 75 worden opgedragen. De bezoldiging der nachtwachts werd met f 50, de jaarwedde van de onder wijzeres insgelyks met f 50, die van het hoofd der school met f 100 verhoogd. Een verzoek van het comité voor den stoomtramweg Zw(jndrecht Btryen Rotterdam, met zytak Ridderkerk - Al- blasserdam, om subsidie, werd aangehouden tot de volgende vergadering. De jaarwedde van den burgemeester werd met f 800 verhoogd. Alhier is overleden de oud strijder J. Hardenbol, die den leeftijd van bijna 89 jaren bereikte. Hy was de laatste Metalen Kruisridder in deze gemeente. Aibiaeserdam, 80 Oct. De heer H. A. Von Lindern is met ingang van 1 Nov. a. s., van het post- en telegraafkantoor alhier overgeplaatst naar het hoofd telegraaf kantoor te Rotterdam; in zyn plaats is benoemd de heer P. L. Van Breda. ‘Ammerstol2 Nov. Het herhalings- onderwys alhier is aangevangen met 19 leerlingen. j Onze predikant, Ds. A. E. Van Deinse, nam Zondag II. afscheid van deze gemeente, naar aanleiding van den tekst 1 Korinthe 13, vers 13. De heer A. Groeneveld, candidaat te Vlaardingen, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. ‘Benschop, 2 Nov. Baas boven baas. De eetbare pompoen van 58 verbindingsbaan te Rotterdam in twee perceelen. Begroetingen f80.100 en f80.700. Ingekomen 22 biljetten. Minste inschrijver voor perceel 2 A. - v. d. Straaten Jr., Berg-Ambacht, f 28.827. Gisteren vierde de heer J. P. H. Hofetede, directeur van het rgks poat- en tele graafkantoor te Bcheveningen, agn 25-jarig dienetfeest. In den ochtend werd de jubilaris in het net versierde vertrek voor de bestellers bestemd ont vangen en werden hem namens de ambtenaren aan het postkantoor, door den heer Uittenboo- gaard onder een «eer htf^élgke toespraak aan geboden twee heliografiaën in Igston, allegorisch voorsteilende de eene de poet en de andere de telegraphie. Namens de beambten werd den heer Hofstede verrolgens, bij monde van den vasten knecht Broekhuysen vereerd zgne beeltenis in crayon. Met eenige hartelgke woorden bedankte de jubilaris voor deae big ken van sympathie. Ten half 2 vervoegde zich ten huize van den heer Hofstede eene commissie uit de reederg en werd hem als geschenk aangeboden een maho niehouten cylinder-bureau benevens een pendule met twee coupes van nagebootst Sèvres-porselein. Uit de opdracht blgkt dat tot dit stoffelgk be wijs van belangstelling hebben bijgedragen de reeders, handelaren, vaklieden en neringdoenden te Bcheveningen als erkenning van nauwgezette plichtsbetrachting, betoonde bereidwilligheid en medewerking tot verbeteringen in den dienst. In den loop van den dag ^ontving de heer Hofstede nog vele blgken van belangstelling. De heer Taco Mesdag zond een doek, voorstel lende een gezicht op de Drentsche heide, ter waardeering o. a. van de dien heer bewezen diensten bg de vervuiling van zgn taak als commissaris-generaal voor de afdooling der Neder- landsohe schilders ter Brusselsche tentoonstelling. In de Donderdag gehouden raadsvergadering te Dordrecht is besloten tot opheffing van het krankzinnigen gesticht aldaar. Het O. M. bü de Rechtbank te Dordrecht eischte drie maanden gevange nisstraf tegen een 23-jarigen pakhuisknecht uit Groot-Ammers, die f 66,50 voor zijn meester ontvangen, maar niet afge dragen had. UITSLAG der het Kiesdistrict Gouda. bó is Gouda I. 1L iu. Haastrecht Woerden Waarder Barwoutswaard. Rietveld Oude water Hekendorp Papekop Lange-Ruigew. Waddingsveen Reeuwgk Schoonhoven. Vliet Btolwgk Ouderkerk a/dIJ. Berkenwoude Gouderak Berg-Ambacht Ammerstol Lekkerkerk Krimpen a/d Lek Krimpen a/d IJ. pond, waarvan onlangs melding werd gemaakt, is overtroffeneen tweede exem plaar uit den tuin van het hoofd der 2de openb. school alhier weegt niet minder dan 78 pond. ‘Berg-Ambacht, 30 Oct. Heden had alhier ten overstaan van den notaris Mahlstede de gewone jaarlyksche verpachting plaats van rys- teen- en rietgewas. De opbrengst van het rijs- en teengewas bedroeg totaal f 2071. De prijzen van 3- en 4-jarig rysgewas bedroegen gemiddeld f 240 p. h. Het rietgewas bracht f 238 op? tegen f 252 in het vorig jaar. De verhuring van bouwland voor den tijd van 4 jaren, aan de griend verpachting voorafgegaan, gaf een totale opbrengst van f 815,50 per jaar. In eene op heden gehouden raads vergadering is de gemeente begrooting vastgesteld voor den dienst van 1898 en wel in ontvang op f 21215,20* en in uitgaaf op f 21215,15. 'Berkenwoude, 1 Nov. Zondagnacht is hier een afschuwelyke moord gepleegd. J. d. J. uit Berg-Ambacht werd door een messteek gewond en is Maandag morgen tengevolge daarvan reeds overleden. Tal van personen ondergingen reeds een ver hoor en enkelen werden voorloopig in arrest gehouden. Heden-morgen was de dader nog niet bekend. Het is te hopen, dat het onzen jjverigen burgemeester en de politie gelukken zal, den dader van dat gruwelstuk tot bekentenis te brengen. Omtrent dit gruwelstuk leest men in het D. v. G.: Zondag-avond heeft hier een hevige vecht partij plaats gehad, waarbg J. G. De Jong te Zuidbroek, gem. Berg-Ambacht, met een messteek zwagr verwond werd. Toen zjjn kameraden, die het hazenpad moesten kiezen, genoemden De J. vermisten, vonden zjj hem in de wetering liggen. De gewonde werd dadelgk naar het gemeentehuis gebracht, waar hg den volgenden morgen te 2 uren overleed. Bg de komst Tan den burgemeester werden verscheidene personen gehoord. Heden-morgen 7 uur werden 3 personen los gelaten en 3 in roorloopige bewaring gebonden. Naar men verneemt moet het slachtoffer kort voor zgn sterven den persoon genoemd hebben, die hem in het water gegooid heeft. De verslageue was 20 jaar en een oppassend jongmensoh. De steek ia achter bg de 12de rib ingegaan en aan den onderbuik uitgekomen. Er waren 8 dokters bjj: Dr. Fauel en Van der Loo te Berg-Ambacht en Dr. Beekenkamp te Gouderak. Dr. Fauel heeft het slachtoffer het eerst verbonden. ‘Lekkerkerk, 29 Oct. Ter uitvoering van hetgeen in de vergadering der afd. „Lekkerkerk en Omstreken” van de Holl. My. van Landbouw van 11 Oct. 11. is beproken en overeengekomen, heeft de heer Ph. Van Biankensteyn alhier gis teren een stier aangekocht van den heer K. In ’t Veld te ’s-Gravendeel, met over gelegd bewijs „dat zijn stier beneden Ij jaar oud een premie Provinciale premiën 1897 heeft behaald groot f 100 in het district Klaaswaal”. Tevens ook het bewijs van inschry ving in„het Neder- landsche Rundvee Stamboek”, onder den naam David” no. 3292. Dat de heer Van Biankensteyn door dezen aankoop in zyn lofwaardig streven „Veredeling van den veestapel in deze streek” flink moge slagen en het hem aan den steun der veehouders hierin niet zal ontbreken, is in wederkeerig belang te wenschen. Nieuwerkerk a/d IJael, 1 Nov. Onze predikant, Ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten, heeft het beroep naar Varsseveld aangenomen. “Ouderkerk a/d Uael, 1 Nov. De ge meente veldwachter W. Zelle is tot onbe zoldigd rijks veldwachter benoemd. Voor de leden van het plaatselijk Nut is in hunne eerste byeenkomst in dit seizoen opgetreden de heer S. Rippe te Rotterdam, met eene voordracht van „De Viool van Cremona”, door Coppée, vertaald door Mr. Van Hall. De uit nemende vertolking van dit dichtwerk gaf veel te genieten, wat ook gezegd kan worden van de bijdragen; gedichten van De Buil en Van Meurs en eene parodie op Schiller’s Glocke. Den heer Rippe zij een tot weerziens toegeroepen. In de Zaterdag avond gehouden raads vergadering werd de gemeente-begrooting voor 1898, bedragend in ontvangst en uitgaaf f 16.035,74*, vastgesteid. Besloten werd de heffing der 25 opcenten op de personeele belasting, bedragend f 749,31, te bestendigen, maar den hoofdelyken om slag ad f 3500 met f 500 te verlagen en ook f 500 extra af te lossen. “Oudewater, 1 Nov. In de maand Oct. jl. is alhier in de rykspostspaarbank ingelegd f 6576,22, terugbetaald f 3328,34. Laatste boekje no. 2612. Voor het herhaiingsonderwys aan de o. 1. school hebben zich slechts aan gemeld 15 leerlingen. Heden avond 1 Nov. zijn de lessen aangevangen. Heden nacht omstreeks twee uren werd de vrouw van A. De J. alhier per rytuig gehaald door den knecht van den landbouwer W. L., uit Willeskop, daar hare hulp werd verlangd bfl een te verwachten nieuwen wereldburger. Even buiten de stad geraakte het rijtuig, waar schijnlijk door de duisternis, van den weg in de sloot. De sloot was gelukkig niet diep en met vereende krachten van voer man en passagiere gelukte het, paard en rijtuig weer op het droge te krijgen. Met een gedeeltelijk nat pak en wat schrik liep dit ongeval af,

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1