Bowtal 1897. N°. 1832. ^Zaterdag 6 November. dönlJsfll. AND ScloorslPDM 81 StookDlaalsen vóór 11 November a. e. moeten gerei nigd zyn. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Irhuring nhuis, JK, boiland, t- ERHURING REURNIET lensdag 10 No- |7, des morgens lin het Stations- Ier J. OUDUK te Isel, ten verzoeke RKBE3TUUR te jareu, in het brd: a/d Usel, lida. Officiëele Kennisgevingen. AANBESTEDING. BUITENLAND. Overzicht. LINE. BINNENLAND. des Zaterdag ibinaties, breeder Noteria. alhier. ■-< hemlsch de v< den N. VAN NOOT1N. ▼an den g gemeent ali S. W. N. VAN NOOTEN tx Schoonhovïh, Uitgevers. SCHOOKHOVENSCHE CODRAUÏ. door eene be ten heeft men, dynastie, zijn .op te jde len m te Moordrecht Brandw. Polder, betaling van den februari 1898. |n by den Notaris. |m goed beklant» IRNERING. llevert. Adres pat, 167, Gouda. MOOPM. 1.8TEHOUWER braaf is voorne- [nderdagen 4 [ember 1897, by J. BLOK- inzet en afslag, men: op den grond, emkade te iber 1897. d Burgemeester, D.H.KOLFF. K aan den Usel, feectie Bbis, nom- 10, 582, 442, 443 leturen, 70 Aren, kners E 39 en E 59), buur by den Heer kerkerk a/d Usel, per jaar. kdt in twee per- k, daarna gecom- [5 November 1897. twee bekende en a van den Notaris op Woensdag ber 1897, Üee i het Stationskoflle- OUDIJK, van onge- ntend ixander, a/d Hoofd voor 4 jaren, in- I De Notaris L I. MOLENAAR Hte Waddinxveen I 4 en 11 Novem- k voor middags om loplokaal van het |)RD” te Gouda, in I verkoopen: Ieine Iwoning, erin Stalling voor fR, 4-roeden Hooi- h en GROND, be- Lntend WEILAND, lin den Znidpfaa- locht, onder de ge paster Sectie A bis, b 1552, te zamen kren, M Cwtiaran. peelen in het billet [den gecombineerd, geeft voornoemde Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Maandag 8 November 1897,voormiddagsHuur, aan besteden De levering van STEENKOLEN voor deGemeente-gebouwen en van 8CHOOL- en SCHRIJFBEHOEFTEN gedurende het jaar 1898 De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente-Secretarie. Schoonhoven, den 5. November 1897. De Secretaris, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat, ingevolge art. 174 van het Algem. Politie- reglement, de Na dien datum zal de Schouw gehouden worden vanwege de Politie. Schoonhoven, den 5. Novemb De Secretarie, De H. G. GEELHOED. Mr. k. D. H. KOLFF. Dinsdag j.l., op den weemoedigen Aller zielendag stroomde het anders zoo wufte Parys in grooten getale naar de kerk hoven om de graven der overledenen met bloemen te versieren. Zelfs de armsten konden hun vromen plicht vervullen - de chrysantemum, de bloem van dit jaarge- tyde, is overvloedig, dus goedkoop. Ge lukkig betrekkeiyk wie zyn dooden aldus mag beweenen. Maar wat een dag voor hen, voor wie er levende dooden zynl Arme Mevrouw Dreyfus, hoe moet uwe stemming vooral op dien dag wel geweest zyn by de gedachte aan uw echtgenoot, die ook levenddood is voor u! Maar een lichtstraal dringt door het duister, een kleine plooi van hoop begint zich te ver- toonen, nog van verre, wel is waar, maar doet hoop niet leven! Niemand minder dan de heer Scheurer— Kestner, een der vice-presidenten van den Franechea Senaat, heeft de overtuiging gekregen, dat Dreyfus onschuldig is. (Men weet, hy is van landverraad beschuldigd.) Niet „plotseling”, niet eenige dagen of eenige weken geleden kwam by tot die overtuiging, neen, reeds den 14den Juli, op den dag van het nationale feest, dus drie en een halve maand geleden. Te laat, bleek en ontroerd kwam hy toen op de revue te Lonchamps en fluisterde zyn collega in het oor: „Zoo juist heb ik het bewys gekregen van Dreyfus’ onschuld!” Wat een schrik 1 Maar waarom niet dadeiyk aan die ontdekking publiciteit gegeven, als men toch weet dat daarginds door den man folteringen worden geleden, erger dan de dood? Omtrent zyn bedachtzaam e. langzaam optreden in deze zaak, heeft de heer Kestner verklaard„Ik alleen kan oordeelen over het geschiktste oogenblik van handelen. In plaats van te vragen, waarom ik gewacht heb, moest men liever bedenken, dat myne redenen daartoe wel ernstig moeten zyn.” Aan zyn mede- senaatslid Olémenceau gaf hy in antwoord op diens vraag naar het „wanneer” te kennen „Ik hèb gewacht tot alles volkomen duideiyk was in myn oogen. Ik begryp levendig, hoe ongeduldig het publiek isik zelf heb niet minder haast, maar om enkele personen te laten spreken, om inlichtingen en vertrouweiyke mededeelingen te ont vangen, moet ik my aan myne verplich tingen houden. Nog eenigen tyd, hoop ik, en niets zal my weerhouden.” Het blykt, dat de heer K. geheel op zich zelf handelt. Aan de familie Dreyfus liet hy weten, zich in geenerlei betrekking tot hem te stellen, waaraan zy zich getrouw houdt. De bewering dus, van Chauvinistische zyde gedaan, dat vanwege de familie Dreyfus invloed werd uitgeoefend op den heer Kestner, heeft dus geen waarde. Het verdient zeker geen vermelding meer, dat de heer Kestner, sedert hy is be gonnen zich te uiten, honderden anonieme dreigbrieven ontvangt, maar verstandig genoeg, slaat hy daar geen acht op en gaat kalm zyns weegs. De bedachtzame werkzaamheid van den heer Kestner wekt by velen veel vertrouwen. Karakteristiek in haar cynisme was de uitval van den Chauvinistischen Afgevaardigde Gauthier de Clagny, toen hy van de wending Keetner hoorde: .Hadden wy voor driejaar Dreyfus maar laten fuaileeren, dan waren wy nu morgei aHx^L^Pt^TOorSohoonhorai'perdli-niaandenfO,^ Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by afie Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. van al dit gezeur af!” Woensdag jl. heeft de plechtige be grafenis plaats gefaad van de Hertogin, van Teek. De Éngelsche bladen raken niet uitgepraat over hare deugden en beminneiykheid en wie ook het lief rond- moederlyk gelaat zag, moest zich tot haar aangetrokken gevoelen. In de laatste dagen zyn het slechts kleine schermutselings-berichten, die uit Britech-lndië tot ons komen. Na de ver meestering van den Sempaghapas, rukte de expeditie onder Generaal Lockhart op tegen de eveneens zeer sterke Arhanga-berg- engte, die zonder beteekenisvolle verliezen ook door de Engelschen genomen werd. Te Bagh, in het Maidan-dal, werd op een gedeelte van Lockhart’s troepen, dat daar op verkenning was, geschoten, maar de vijand moest toch weer terugtrekken. De tweede brigade leverde een gevecht met de Afridis, waarby een officier zwaar ge wond werd. Dit alles getuigt nog niet van een geest van onderworpenheid, die er, volgens den Emir van Afghanistan onder de oproerlingen zou heer^chen. De Britsche agent te Simla heeft namely k een schreven van den Emir van Afgha nistan gekregen, waarin deze bericht, den 17den October eene deputatie van Afridis en Orakzais te Kabul te hebben ontvangen, die hem kwam verzoeken namens hen aan de Britsche Regeering vergiffenis te vragen en de voorwaarden daarvan te mogen vernemen. De Emir geeft toe, dat de stammen eene bestraffing verdiend hadden, en herhaalt zyne betuigingen van vriendschappelyke gezindheid tegen over de Engelschen. Het Daitsche leger leed dezer dagen een groot verlies door het overiyden van den Generaal Majoor Von Bülow, broeder van den nieuwen Minister van Buiten- landsche Zaken, een man van een zéér standvastig karakter, die aller vertrouwen genoot, van groote bekwaamheid en ruste- looze viyt. Zoo getuigt het militaire blad. De Keizer, wiens adjudant hy een tyd lang is geweest, betreurt in hem een oprecht vriend. Ook overleed dezer dagen in Duitschland de laatste stryder uit den oorlog van 1818-1815. Het was de timmerman J. G. Kaufmann, die 104 jaar oud is geworden. Het gerucht loopt, dat de Oostenrty ksche Ministerpresident Badeni by den Keizer zyn ontslag heeft ingediend. De in het vorig overzicht vermelde redevoering van 12 uur van den Duitsch- liberalen Afgevaardigde Lecher, blykt een waar kunststuk te zyn geweest. De lersche leider Parnell heeft eens eene redevoering gehouden van achttien uren, maar met een dag rusten er tusschen. Döch hier werd zy aan één stuk gehouden en liet aan vorm en inhoud niets te wen- schen over. Zelfs de bladen der tegen- party erkenden volmondig, dat wat hy zeide degelyk en steekhoudend was. Toen hy had uitgesproken, constateerde een collega-arts, dat hy volkomen normaal was, alleen sloeg de pols 100 in de minuut. Kalm begaf hy zich na afloop dan ook ter ruste. Een groot gedeelte van zyn auditorium echter had al een paar uur rust genoten, velen hadden namelyk een hoekje der zaal opgezocht en lagen met den zakdoek op het hoofd te sluimeren, toen om 7 uur het electrisch licht werd uitgedraaid en zich een „goeden morgen” liet hooren. Niet onvermakelyk De nieuwe Servische Minister-Piesident heeft een nota gericht tot Servié’s verte genwoordigers in het buitenland, waarin ten stelligste wordt tegengesproken, als zou ex-Koning Milan invloed hebben uitgeoefend op de Kabinets-verwisseling of dat zyne tegenwoordigheid verandering zou brengen in de buitenlandsche Staat kunde. Hy is gekomen, de met ongeduld ver wachte! Generaal Blanco heeft voet aan wal gezet. Toen de Alphonso XIII met den nieuwen Gouverneur voor Havana (Cuba) aankwam, heeft Generaal Weyler zich naar boord laten roeien en toen heel plechtig het commando aan zyn op volger overgedragen. By het aan land gaan werd Generaal Blanco met geest drift toegejuicht: „Leve Blanco!” „Leve Spaansch-Cuba!” werd er geroepen. Van zyn schip, „de Montserra”, die hem naar Spanje zal terugbrengen, kon Generaal Weyler dit alles hooren en zien. Geenerlei demonstratie ten zynen gunste, maar ook niet voor de autonomie. In eene procla matie verklaard Generaal Blanco eene staatkunde van edelmoedig vergeten te zullen volgen en de welvaart trachten te herstellen, daarby rekenend op aller hulp. Wie aan de wetten gehoorzamen, kunnen op zyne bescherming rekenen, maar-tegen- over koppig verzet zal hy onverbiddeiyk streng zyn. Te New-York (Amerika), waar zich vier candidaten hadden gesteld voor het bur gemeesterschap, is de verkiezing gevallen op den heer Van Wyck, den candidaat der Tammany-democraten. Een van zyne mededingers was de dezer dagen over- Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. ddel tegen E K T E. Maagoline en nden beterschap icht u openiyk »n. L P. JANSSEN. 97. msterdam. 1,50 en f 2,25; toez. van het voor vracht, of ct. verhooging. aanvrage, Ads. aan den Scholle- er, en nadere in- ten kantore van te Zevenhuizen, meeat betaald wordt. De behandeling van de melk is verschillend van ons, want ze wordt eerst 24 uren bewaard, waardoor het beter gelukt de openingen. in de kaas te verkrggen, terwgl ze toch stevig en vast blijft; ook de stremsel wordt daar zelf gemaakt en nimmer van een fabriek gekocht; daartoe legt men de lebben in wei die eerst sterk verhit wordt en laat het 24 uren trekken. Spr. wjjst er op dat hier nog al veel salpeter voor de kaas makerij wordt gebruikt, maar keurt dat in de meeste gevallen af; beter ia karnemelk, want door de zuurstof ontstaat de de oog- vorming in de kaas. Ook wordt over het algemeen te weinig gelet op de melkwarmte en toch is dit een hoofdzaak. In Zwitserland gebruikt men dubbele kaastobben of wel een tobbe, waaronder vuurwagentjes geplaatst war den, terwgl de wrongel buitengewoon heet verwarmd wordt, nl. tot 180 pCt. en zeer fijn gesneden, in doeken uitgeperst en ten slotte in een vat met groot ondervlak en zonder bodem geperst wordt; dit moet in een dergelgk vat geschieden omdat de kazen daar een ge wicht hebben van 60—80 KG. Vervolgens wordt de kaas met zout ingewreven en er zoo weinig mogeljjk in gedaan, daarna in een ver trek van 14 graden gebracht en ten slotte in een gevuld met waterdamp van 20 graden. De pikante smaak, welke aan de Zwitsersohe kaas is, komt hoofdzakelgk van de landerijen en het gras, dat steeds kort is. Met vele aan- beveienswaardige opmerkingen aangevuld sloot spr. onder dankzegging van den voorzitter zgn leerrijke voordracht, welke met de meeste aan dacht werd aangehoord. Naar aanleiding van het gerucht als zon de heer Bos als agent van de firma Maasde A Zoon te Goes optreden, hetgeen hem nadeel zou doen in zgn tegenwoordige betrekking, deelde hg mede, dat hg door het hoofdbestuur was aan gezocht om de groote inzending van de firma Massée, voor zooveel de boterbereiding betreft, te willen uitleggen aan de bezoekers, doch dat hy nimmer er aan gedacht had een dergelgke agentuur te aanvaarden, zoodat hy een ieder verzocht dit gerucht tegen te spreken als zgnde van allen grond ontbloot. Na de gewone gratis verloting werd de vergadering gesloten. §Nieuw-Lekkerland, 1 Nov. De zang vereniging „Amicitia” alhier opende Zaterdag-avond de ry der uitvoeringen, die dezen winter in onze gemeente zullen worden gegeven. Het programma, dat 12 nummers bevatte, werd keurig afge werkt. Afzonderiyke vermelding verdienen de nummers: „Morgenbede”, „Tyroler’s Heimkehr” en „Lentepolka”. De dames A. Kahn, E. Kahn en de heer J. A. Luy ten gaven elk op eene uitstekende wyze een solo ten beste. Den goeden naam, dien „Amicitia” al jaren bezit, heeft zy zich weer ten volle waardig gemaakt. Een woord van hulde aan den bekwamen en verdiensteiyken directeur, den heer P. Den Engelsen, is hier voorzeker op zyn plaats. „Eene kleine vergissing” was de titel van een alleraardigst comedieetukje, dat na afloop der zangnummers door 7 leden der vereeniging werd gespeeld. Dat ook dit zeer in den smaak viel, werd bewezen door de aandachtige belangstelling en de luide byvalsbetuigingen. Een geanimeerd bal sloot deze gezellige byeenkomst. Ridderkerk, 3 Nov. De gemeenteraad besloot heden concessie te verleenen aan de heeren De Kanter c.s. te Dordrecht, tot aanleg en exploitatie eener stoomtram door deze gemeente, en zulks behoudens de rechten van derden en op voorwaarden nader vast te stellen, waartoe een commissie werd benoemd. Dit besluit werd genomen met 10 tegen 3 stemmen. 'Vliet, 2 Nov. Gisteren-avond wilden een bedelaar en zyne vrouw by den land bouwer J. K. overnachten. Toen hen werd medegedeeld, dat dit niet kon, werden zy zoo boos dat zy den eigenaar met steenen begonnen te werpen. Zy achtten dit nog niet voldoende en wierpen een tiental ruiten in. De politie gewaarschuwd zy'nde spoorde hen op by den landbouwer 8. Natuuriyk is dadelyk proces verbaal opgemaakt. 'Zevenhuizen, 1 Nov. Donderdag j.L gaven de heeren H. De Haan en A. Kugsten hunne krachten ten beste door het houden van eenige voordrachten ten bate van het fanfare-corpa „de Kleine Trompetter”. De zaal was ei vol, want een kleine tweehonderd personen vulden het lokaal. Uit het gedurig applaus konden genoemde heeren zien, dat hunne voordrachten in den smaak vielen, terwgl de kas van de jeugdige vereeniging niet weinig gebaat is door dezen avond. Nog moet er bg vermeld worden, dat de voordrachten afgewisseld werden door strykorkest van een vgftal dilettanten violisten alhier. In de jongste vergadering van den ge meenteraad is het salaris van den gemeente secretaris met f50 vermeerderd en alzoo op f 650 gebracht, terwgl het inkomen van den burgemeester onveranderd is gebleven. Als men nu in acht neemt, dat het salaris van laatst genoemde hier f 700 bedraigt en nu het Ryk hunner jaarwedden aan de gemeente ver goedt, kan men gemakkelgk uitrekenen, dat deze nieuwe regeling aan de gemeentekas een voordeel bezorgt van f287,50. Een 82-jarige doove weduwe werd Maan dag overreden door een wagen. Het gevolg er van was, dat een harer beenen op twee plaatsen gebroken was. Door een medelgdend landman werd zg per rgtuig naar huis gebracht. De doctor, die inmiddels geroepen was, heeft het been gezet. De ongelukkige heeft haar ongeval geheel aan zioh zelve te wyten, daar de voerman nog voor haar uitweek on zy voor den wagen ging staan. vergaderingen het woord te hebben ge voerd, den volgenden dag, deer eer.e be roerte getroffen, overleel|*' als gold het eene erfel. r zoon candidaat gesteld; wellicht is dit te beschouwen als een daad van piëteit, want kans had hy evenmin als zyn vader. Het merkwaardige van bovengenoemde verkiezing is, dat, terwyl de arme Henry George zich heeft dood-gespeecht, de heer VanWy’ck gedurendede geheele verkiezings campagne niets heeft gedaan, nergens is geweest, en geen enkele verkiezings redevoering heeft gehouden. Zyn triomf ia die van een geheim- en diepzinnig zwygen. Het stoffeiyk overschot van Henry George heeft Zondag „in staatsie” gelegen in een der grootste zalen van New-York, waar duizenden menschen naar schat ting 65.000 hem een laatsten groet kwamen brengen, ’s Namiddags werd er een lykdienst gevierd, in tegenwoordig heid van een groote menigte, welke zich verdrong in het gebouw en de aangren zende straten. Des avonds om zeven uur werd het overschot gebracht naar George’s laatste woning, in Port-Hamilton, een voorstad by de haven. Eerst echter reed men naar den City Hall. Behalve tal van delegaties uit andere steden namen dertigduizend New-Yorksche werklieden aan den optocht deel, die donker en somber, zonder een enkelen fakkel, zich door de straten bewoog. In het midden reed de ongedekte lykwagen, getrokken door zes tien zwarte hengsten, alle onder den man gereden door leden van eene eerewacht. Voor den City Hall werd de stoet ont bonden, waarna het iyk werd overgebracht naar de woning der familie. De kapitein 8. L Van Nooten, van het 3de reg. vest,-art. te Gorinchem, oud-directeur van den artillerie cursus, is belast met de leiding van en het toe zicht op de studiën van de 2de luitenants der art., die dit jaar niet slaagden by het eindexamen aan de 1ste afd. der krygs- school (applicatieschool) en thans om zich voor bedoeld examen te bekwamen ge detacheerd zy'n by het 3de reg. vest. art. aldaar. Door den directeur-generaal der posteryen is besloten eerstdaags een dagelykschen derden postdienst tusschen Ridderkerk, Slikkerveer, Bolnes, Usel- monde en Rotterdam in het leven te roepen. Door dezen maatregel zullen de ingezetenen van bovengenoemde plaatsen drie keer per dag hun brieven ontvangen en ze ook drie keer per dag kunnen verzenden. Naast de bestaande postkar, waarvan de vertrek-uren eenigszins gewyzigd zullen moeten worden, zal een postbode voor uitvoering der derde expeditie in dienst worden genomen. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde Dingdag o. a. G. G. Den B., varens gezel te Sohoonhoren, wegens mishandeling en beleediging van een ambtenaar, tot veertien dagen gevangenisstraf; A. A. M., los werkman te Schoonhoven, wegens vernieling, tot 8 dagen gevangenisstraf; A. C. H., koopman te Wad- dingsveen, wegens mishandeling, tot f25 boete, subs. 10 dagen hechtenis; J. Ph. H., veergder te Hillegersberg, wegens mishandeling, tot zeven dagen. Terecht stond hierna A. v. d. H., 17 jaar, scheepmakersknecht te Gouda. Het bleek, dat hg in den morgen van 17 September den kapi tein der infanterie J. D., die in uniform ge kleed een onder zgn commando staanden mili tairen troep geleidde, opzettelgk beleedigend het woord „Landsopvreter” heeft toegevoegd. De aanleiding hiertoe moet daarin gezocht worden, dat een tamboer den vorigen avond met burgers ruzie had gehad. Beklaagde ontkende. Het O. M. eisohte 14 dagen gevangenisstraf. Te verantwoorden had zioh hierna L. De V., 28 jaar, bouwman te Stolwgk. Hg zou op 1 September aldaar H. K. met een riek in het hoofd hebben gestoken en daaraan bloedend verwond. Op bewasten dag passeerde be klaagde het land, waarop de mishandelde bezig was aardappelen te rooien. Een oogenblik later terugkomende, vroeg hg aan K. (beiden zgn huurlieden die elkaar niet goed kunnen zetten) „rooi je nog al een aardappeltje?’ waarop deze zeer norsch antwoordde: „je heb niets i vragen aan een armen donder." Daarop volgt een twist, die hiermee eindigde, dat beide handgemeen werden, met het gevolg als boven vermeld. Het O. M. eisohte 14 dagen gevangenisstraf. Aan P. v. D., 47 jaar, sjouwer te Rotterdam, werd ten laste gelegd, dat hg op 30 September te Gouda ten nadeele van J. S. zou hebben weggenomen eene korf met 5 hanen en één kip. Beklaagde ontkende dit echter, bewerende een en ander van een onbekende op de markt te Gouda te hebben gekocht. Na het verhoor van vier getuigen achtte het O. M. bewezen, dat beklaagde, die reeds vroe ger wegens diefstal is veroordeeld, zioh ook aan dit feit heeft schuldig gemaakt, en eisohte ver- oordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. J. M. Van der Minne, be sprak de mogelykheid van het bestaan van den „grooten onbekende”, doch refereerde zich ove rigens aan ’s rechters oordeel. Ten slotte werd behandeld de zaak tegen J. J. v. L., 28 jaar, timmermansknecht te Ben schop. Hy bekende, op 19 September, daartoe aangezet door een ander persoon, een glasruit leden Sir Henry George, die, na In vier u beblra Hek («lagu au de tronmg th de Wed. J. Maajjen en twee ruiten aan die van Jan Van Djjkhuizen. Aan sgn abnormalen toestand schrgfc beklaagde het toe, dat hg tot dit feit is gekomen.' Eisoh drie weken gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. - Inhoud van het November- nr. van „De Politiegids”: fioofdartikelVerdachtArrestanten kamers; Pleit voor de veldwachters, alle door Jac. Van Waning. By dragenVan de straat; Een leelyke post. Staten- Generaal: Kosten der ryks-politie en kon. marechaussée, geraamd voor 1898. - Vraag en antwoord: Lotsverbetering in specteurs Bereden ryks-veld wacht. In gezonden Instructie voor een commissaris van politie, door L. TheunissenVerdediging der kon. marechaussée’s, door Balder. Berichten: Oprichting der vereeniging van commissarissen. Advertentiën. - De heer J. C. Korevaar, van Lekkerkerk, is geslaagd by het examen in de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. Naar de N. R. C. verneemt, is door den heer v. M., uit Amsterdam, on langs in Duitschland overleden, aan het Ned. Zendelinggenootschap eene som van 90 100 duizend gulden gelegateerd. - Het geheele college van kerk voogden en ook dat van notabelen der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft eenparig ontslag genomen. Al deze heeren wenschen by den voort- gaanden achteruitgang der geldmiddelen niet langer toe te staan de uitbetaling der jaarlyksche toelage aan de zesde of vacante predikplaats en nog minder het advies van hoogere besturen te volgen om een ker- kelyken omslag in te voeren. Gorinchem, 3 Nov. Zondag-morgen had voor deze gemeente een droevig onge val plaats. De ruim 18 jarige Marinus Finson, van Rotterdam, schippersknecht op een opgesleept wordend Rynschip, zou fle lantaarn naar beneden halen, toen hy door de gladheid van de luiken gleed en voor de oogen zyner mede opvarenden in de diepte verdween. Pogingen, dadelyk in het werk gesteld om hem te redden, waren vruchteloos, daar hy niet meer boven kwam. Naar men verneemt, is Maandagmiddag het lyk van den zoo jammeriyk verdronkene gevischt. Benschop, 28 Oct. In de vergadering van den raad dezer gemeente, den 25. dezer gehouden, is vastgesteld de begrooting van plaatselyke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1898, in ontvangst en in uitgaaf op een gelyk bedrag, alsmede eene suppletoire begrooting voor het dienst jaar 1897. Tevens is vastgesteld de ver ordening op de heffing van een hoofdeiyken omslag in deze gemeente tot een bedrag van hoogstens f 3500. Voor het volgende jaar is de omslag begroot op f 2900. Tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten om de jaarwedde van den secretaris te bepalen op f 400, had de raad geen bezwaren. 'Berg-Ambacht1 Nov. Aan het stoom- bootenhoofd Bergstoep alhier werd Zater dag j.l. eene koe afgeladen, waarvan de eigenaar niet te vinden was. Thans heeft zich iemand ten gemeentehuize aange meld, aan wien het beest toebehoorde; het bleek eigendom te zyn van A. J. Sloot te Zoelen en by vergissing op een ver keerde boot te zijn aangeland. Hardingsveld, 31 Oct. Na in den voor- middagdienst door Ds. Hulsty n bevestigd te zyn met een rede naar aanleiding van 1 Tries. 5: 13, hield de nieuwe leeraar, Ds. Van Brummen, overgekomen uit Haskerhorne, des namiddags zyn intrede by de Ned. Herv. Gemeente alhier en wel volgens 2 Cor. 520, de tekstwoorden zyner rede. Beide keeren vulde een tal- ryke schare het bedehuis, maar des na middags vooral was de belangstelling groot. 'Hoog-Blokland, 1 Nov. DoorH. Voorspuy aan den Groeneweg onder deze gemeente is een proef genomen met het telen van tabak. Die proef, hoewel op kleine schaal, is uit muntend geslaagd, wat te meer blykt, doordat zyn buurman, sigarenmaker van beroep, die tabak heeft omgewerkt tot sigaren, die, volgens zyn oordeel, heel goed waren. De begrooting der gemeente, voor het dienstjaar 1898, is door den gemeenteraad vastgesteld tot een bedrag van f 7645,72s in ontvangsten en uitgaven. 'Molenaarsgraaf, 3 Nov. Heden had te Gondriaan de vergadering plaats van de af- deeling „Alblaeserwaard" der H. M. v. L. Behalve de herbenoeming bg acclamatie der aftredende bestuursleden, de heeren O. B. Wisboom, L. A. Langeveld en H. Voorspug Jz., hield onze geachte zuivel-consulent, de heer A. Bos, eene voordracht over het onderwerp: „Wat leert ons de zuivelbereiding in het bui tenland!*” Spreker begon met te zeggen dat de aanleiding waarom hg juist dit onderwerp had gekozen, zgn reis was geweest naar het kaas- land bg uitnemendheid, Zwitserland. Hier wordt de kaas niet zooals bg ons gemaakt op de boerdergen, maar uitsluitend in de fabrieken, die in ieder kanton gevonden worden; alleen in Bern zgn er 60. De melk wordt gekocht by het gewicht, zoodat voor do vetste melk het

Schoonhovensche Courant | 1897 | | pagina 1