Woensdag 12 Januari, N°. 1851. 1898 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht LEESBIBLIOTHEEK b... Officiëele Kennisgevingen. HOOFDELIJKEN OMSLAG en de belasting op de HONDEN. VORDERINGEN BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. I I r SCHOOIfHOVENSCHE COURANT J. Hoek De tot R. Ansiuk en van P. van der iboeiem Kodde Gemeente Schoonhoven. De QEMBENT&ÖNTVANSER herinnert belanghebbenden aan den laateten term|jn van betaling van den Sohoonho. n, 11 Jan. 1898. De Gemeente-Ontvanger, P. VERSLOOT. gene verrit kindere De Burgen Mr. A. D. H. jmeester, KOLFF. vice-versa, door de gemeenten Vlist, Pols broek, Benschop, IJselstein en Jutfaas. De bestaande dienst door Lopik c. a. geeft ojis het vertrouwen, dat de onder neemster zal trachten door een goed rijtuig en een paar flinke paarden de door haar ‘gewenschte medewerking te verkrijgen. §Beii8chop, 10 Jan. Niettegenstaande de vele voorspellingen van een strengen „Een J. L. heeren verleden* ote van F. Als eene bijzonderheid kan worden meêgedeeld, dat in deze gemeente, groot ongeveer 2400 zielen, van den 8. Dec. ’97 tot den 12. Januari 1898 geen enkele teraardebestelling heeft plaats gehad. Trou wens het geheele afgeloopen jaar ken merkte zich door een laag sterftecijfer. Er hadden op de algemeene begraaf plaats slechts 86 teraardebestellingen plaats, waaronder 3 van levenloos geborenen. De overige^, paar den leeftijd gerangschikt, war^n: 20 van 3 jaren en daar beneden, 5 tusschen 10 en 20 jaren, 3 tusschen 20 en 50 jaren, 5 van 50 jaar en daarboven. Streefkerk, 10 Jan. Bedankt voor, het beroep naar deze gemeente door Ds. E. J. W. Posthumus Mopjes Iz. te Heineoord. ‘Tlenhoven, 10 Jan. Gedurende het jaar 1897 zijn in deze gemeente afgegeven, 7 -aia; voor teenschillen, idenmakeh en 1 voor hoepel- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven verzoeken belangheb benden, om de ten laste der Gemeente zoo spoedig mo gelijk en uiterlijk vóór 1 Februari a. b. te willen inzenden. Schoonhoven, 11 Jan. 1898. De Secretaris, H. G. GEELHOED. Maandag morgen te negen uur is de zaak-Esterhazy voor den krijgsraad geko men. Of zij in het openbaar wordt be handeld, dan wel met gesloten deuren, daarvan is nog niets bekendde krijgsraad zelf heeft hierover te beslissen. Een groot en invloedrijk gedeelte der Fransche pers heeft op .openbaarheid" aangedrongen en ook de Fransche Senator en oud Minister van Justitie Trarieux richtte een schrijven tot den Minister van Oorlog, Generaal Billot, waarin ook hij zich verklaarde voor het ,in ’t openbaar” behandelen van boven genoemde zaak, die zijns inziens lang niet goed is aangepakt. Er is te veel partijdig heid b{j in het spel. Wie nu toch wel de schuldige is? Volgens kolonel Picquart, die, zooals men weet, uit Tunis, waarheen men hem gezonden had nadat hy eenige onthullingen had gedaan, is teruggeroepen, is het niet Dreyfus, maar Esterhazy, die .het be faamde borderel” schreef. Immers, ook nog nh de verbanning van Dreyfus, hielden de verdwijningen van papieren aan het Ministerie van Oorlog aan en dat onder zoek leidde hem op ’t spoor van een agent voor den buttenlandschen dienst, die niemand anders was dun Esterhazy. Hij kreeg brieven van hem in handen, die in schrift volkomen overeenkwamen met dat van het borderel. Hij deed van zijne ontdekking mededeeling per brief aan Generaal Gonse, en nu is het vooral deze brief, welke Ciémenceau wil zien overgelegd, maar natuurlijk, dat belangrijke stuk is weêr uit het dossier gelicht! Na bovenvermelde onthulling, volgde Picquart’s verplaatsing naar Tunis. Bij het afscheid sprak hij nog deze woor den: .Goed, ik ga, maar dat geheim mede nemen in het graf, dat doe ik niet!” Weèr al een bewijs meer van de groote oppervlakkigheidwaarmede zulk een be langrijke zaak behandeld wordt. Eene dieper gaande instructie der zaak zou hoogst wenschelflk en noodzakelijk zijn. Nu iedereen licht vraagt, worden de kaarsen uitgedoofdzoodoende geeft men dus dui delijk te kennen, dat men van hoogerhand het rechte licht niet wil. Nu zijne leeningsvoorwaarden voor goed door China zijn afgeslagen, mag Rasland er wel iets voor in de plaats hebben. Het gerucht loopt, dat Rusland „Port- Arthur” wil pachten, in navolging van Dultacbland, dat met China eene zeer eigenaardige pachtovereenkomst sloot. Voor den tijd van vijftig jaar heeft het ’t gebied van Kiaotschan van China .gepacht”. De pachtsom wordt nog niet opgegeven. Te Berlijn is men zeer ingenomen met de verkregen uitkomsten. De Keizer voelde zich zoo gelukkig, dat hij zich in persoon naar het Ministerie van Binnen- landsche Zaken begaf, met den Rooden Adelaar 1ste klasse bij zich, om dien aan Graaf Von Bülow te vereeren. Prins Heinrich is met de .Deutschland” en „Gefion” te Port-Said aangekomen. Tusschen hem en de bevelhebber der aldaar liggende Fransche en Engelsche oorlogsschepen werden de gebruikelijke beleefdheden gewisseld. Het is nu wel nagenoeg zeker, dat de leening met China in Engeland tot stand komt. Het zal er eene wezen van 15 mil- lioen ponden sterling of 192 millioen Nederlandsch. De Britsche kruisers „Iphigenia” en .Immortality”, van twee torpedo vernie lers vergezeld, zijn voor Port-Arthur aan gekomen. Ook wordt er nog een nieuw schip „Arrogant” derwaarts gezonden. Er zou sprake wezen van een Euro- peesch congres, te Moskau te houden, tot regeling der Cnineesche aangelegenheden. De werkstaking in Engeland duurt nog steeds voort. Er worden talrijke redevoe ringen gehouden door leiders van weiklie- den en dan ontbreekt het niet aan gespierde taal. Zoolang de mannen nog voldoende gesteund worden en nog geld hebben, blijft allee nog rustig, maar de tijd nadert. van W. N. van NOOTEN, Schoonhoven. geld 5 Cts per deel Catalogus 5 Cta. BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag 8.) Gemeente Ammerstol. Van 1 tot 81 December. boren: Jacoba, d. van D. de Jong en an der Kuil. Willem, i. van D. Ooms L. Stuurman. Anna Willemina, d. van fok en A. W. Blanken. Adriana Cor- d. van T. Kok en H. Rietveld. rerleden: D. Verkerk, oud 5 j. Bemoente Berkenwouda. Van 1 tot 81 December. boren: Pieter, a. van G. J. Stobbe van Gelderen. Wilhelmina, d. van en G. Baai. Pieter, i. van J. Bongera 3. W. Hogendoorn. Arie, van. H. wm en J. N. Verkalk. ttrouwd: H. van Vliet, oud 84 j. en N. eer, oud 28 j. rerleden: J. Vonk, oud 95 j., weduwe 0. Amersfoort P. van Herk, oud 54 j. Gemeente Bleakensgraaf. Van 1 tot 81 December. sboren: Arie Pleun, i. van G. Bron u Vermeg. Geertruida üorardina, d. ersluis en G. A. Leeuwii. rerleden: A. P. Brouwer, oud 9 d. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 81 December. »ren: Aiida Geertruida Pietarnalla, d. Koolmeea n 4. Viuer heeren H. De Groot en G. J. Vlek. 8. slachtoffer der Wetenschap,” de heer Fischer. 9. „De Barbierswinkel,” do H. De Groot, P. Vermejj en J. A. Merks. Tusschen de nummers 6 en 7 werd gepanseerd. Men had een aangenamen avond, ofschoon de opkomst een weinig te wensohen overliet. •Polsbroek, 11 Jan. Ds. A. Ten Have alhier heeft het beroep naar Eemnes- Buiten aangenomen. 'Sptyk, 8 Jan. De collecte voor het huldeblijk aan Hare Majesteit de Regentes, heeft alhier ruim f 40 opgebracht. Stolwfjk, 11 Jan. In het jaar 1897 hebben op het hulpkantoor der posterijen alhier in de rijkspostspaarbank plaats gehad 69 inlagen, tot een gezamenlijk bedrag van f 5837,25, en werden door dat Gemengd Nieuwe. —Aan alle volksscholen te Mainz wordt dit jaar kookonderwijs onder de verplichte leervakken voor meiqjes opge nomen. De regeling van Baden heeft dit besluit ’goedgekeurd. De stoojnboqten der „Deven ter Stoombooi-Maatschappij” vareg in plaats van via Arnhem, door den zoo lagen stand der rivieren, via Kampen naar Rotterdam. Do stoomboot „Paul Van Vlisslngen” zit boven Doesburg aan den grond. -Te Leiden is Zondag middag een hoog-dramatische akte van eqp liefdes drama afgespeeld. Twee verliefden, respectievelijk 21 en 18 jaren oud, waren uit eene andere ge meente aldaar aangekomen 'en hadden hun intrek in een logement genomen, met het wanhopige voornemen zich van het leven te berooven, omdat de ouders tegen hun engagement waren. Juist toen de ouders te Leiden waren gekomen om hunne kinderen van daar af te halen, hadden Romeo en Julia zich met chloro form bedwelmd; zóó bleek,' toen hunne gesloten kamerdeur met geweld was ge opend. Twee dokters vermochten eerst na langdurige bemoeiingen hot bewustzijn weder op te wekken, waarna de jonge lieden nog dienzelfden avond met hunne respectieve vaders zijn afgereisd. Het jonge mensch was ook in het bezit van een geladen revolver. Zaterdag nacht te 2 uuj was te Alfen a/d Run wederom brand uitge- broken in de nriquettenfabriek van de firma Nagtegaal aldaar, nadat op den eersten Kerstdag al een groot gedeelte dier fabriek in asch was gelegd. Ook ditmaal was de brandspuit spoedig aanwezig. De om en naby wonende landbouwers verkee- ren in deh grootsten angst voor hunne met riet - gedekte woningenvan laar dan ook dat eenige weken geleden reeds een 60-tal personen een adres hebben verzonden aan de hooge autoriteiten om de indertijd ge geven vergunning voor die fabriek in te trekken. Te Rotterdam is een zee- paling aangevoerd van het gewicht van 90 halve kilo’s. Zij was 2 Meter lang en werd gekucht door den heer J. Van Soldt voor de som van f 12,50. Te Dieren wilde Donderdag middag eene juffrouw met den locaaltrein naar Arnhem gaan. Bemerkende dat zij in een verkeerde klasse had plaats ge nomen, wilde zy zich van het balkon van den eenen op dat van een anderen wagen begeven, met het gevolg dat zij tusschen de wagens op den spoorweg viel eh de wielen van een der wagens haar over den rechterarm gingen, die daardoor ernstig gekwetst werd. Later heeft men dat lichaamsdeel in het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem beneden den schouder moeten afzetten. - Te Groningen gaat een we duwnaar van 43 jaar, met 5 kipderen, waarvan het oudste 14 jaar is, huwen met een meisje van16 jaar. In den- nacht van Woensdag op Donderdag brak te Ciply, in Henegouwen, de djjk van een met fosfaatafral en fabriek water gevulde groote groeve door, eri de vloeistof stroomde met venaarijjke kracht den wwg op, dwars door de rivier de By heen, alles op zjjn weg omverwerpende en meesleurende. Een jonge boer, die bezig "was met het be mesten van de dijken, werd meegeslenrd en verpletterd. De stroom plofte tegen een huis aan en wierp bet omver; een meisje in het huis, de zuster van den boer, werd verstikt; de geheele stal met vier paarden werd vernield en de oogst in den omtrek verwoest. De velden zjjn heinde en ver met een dikke, witte brjj bedekt, de boomen ontworteld, de weg is versperd, en in de By drjjven massa’s fosfaat. Voor twee jaar was een dergeljjk ongeluk gebeurd, maar minder ernstig. De groeve was 85 meter diep en had een oppervlak van hon derden vierkante meters. De dgken waren door den regen ondermjjnd. STADSNIEUWS. Schoonhoven, II Januari. ‘•—In het Pret. Militair Tehuis alhier zal, blijkens achterstaande adver tentie, morgen- (Woensdag) avond als spreker optreden de Generaal-Majoor H. W. Van Marie. Behalve aan leden en begunstigers van de afdeeling „Schoonhoven” van den Mili- taireu Bond, zal ook aan andere belang- t stellenden toegang worden verleend. •—Bij de herkeuring voor de Nationale Militie voor Gedeputeerde Staten is de loteling G. Van Diemen thans goed gekeurd, na voor den Militieraad te zijn afgekeurd. Aangezien het contingent 10 bedraagt, zyn de nummers tot pn met 15 dienstplichtig. Zeldzaam heeft er alhier eeno loting plaats gehad als dit jaar. Van de 47 lotelingen is nu no. 15 het laatste nummer dat dienstplichtig is. •‘—Aan het Fonds der Ver- eeniging „Tot Hulp in’Lijden” alhier is door wijlen Mevrouw Wed.Vau Loon, geb Kooiman, een legaat vermaakt, groot f100,-. •—Het Bestuur van de Teeken- school alhier tracht zooveel mogelijk in den geest eener vakschool werkzaam te zyn. Tot dat einde heeft het Bestuur eene klasse geopend tot het aanleeren van het graveeren. Reeds volgen een 12-tal jeug dige goud- en zilversmidsgezellen den cursus, die geleid wordt door den heer P. Koppenol, graveur alhier, Burger en M. Kers. B. Djjk. Paul, oud 20 j. N. van Gemeente Streefkerk. Van 1 tot 31 December. eboren: Jan, i. van P. Boel en W. Koofi- Maria, d. van W. Braanker en J. don er. Willem, van G. van Harten en en Ouden. Adriana, d. van G. Printen ferwaal. Willem, van C. Kortlanden kortlever. Adriana, d. van D. Anaink en trouwer. Hendrik, van Braanker. Johanna, d. en J. van Keateren. verleden: M. Boel, oud 17 j. A. van Wal, oud 69 j. O. Boel, oud 14 j. inker, oud 64 j., weduwe van H. de Haan. au der Wal, oud 5 j. R. de Haan, oud 0. Zujjdam, oud 88 j. Gemeente Willige-Langerak. Van 16 tot 81 December. eboren: Aiida Cornelia, d. van G, vaa en en A, ötreefland, winter, kunnen wy hier nog niet veel van die strengheid bespeuren. Niet alleeü' z(jn sneeuw en ijs verre te zoeken en be houdt het gras zyn groene kleur, maar ook de kippen eq varkens vertellen ons, dat het zacht, zeer, zacht weer is. Een hen van den landbouwer A- Lekkerkerker Gz. loopt rw* met negen kuikens rond en ï<ui zyn zeug is al moeder geworden van t hulpkantoor 15 nieuwe spaarbankboekjes twaalf knorrende krulstaarten. uitgereikt. Bodegraven, 8 Jan. Ds. J. G. Verhorff, predikant bij Ned. Herv. gemeente, hoopt den 30. Jan. a. s. zyne 45-jarige evangelie bediening te herdenken. Capolle a/d IJael, 7 Jan. Eergisteren kon de gemeente-geneesheer alhier er zich op beroemen, dat hij in’ den tyd van ongeveer 28 'jaren bij de geboorte van 3000 kinderen zijn diensten heeft bewezen. 'Goadrlaan, 10 Jan. Voor de Nat. Militie heeft zich hier slechts één jongeling aan gemeld, die nog wegens lichaamsgebreken ongeschikt is voor den dienst. - Bij den heer F. Van Houwelingen is bij een hooischelf vuur gevonden. £e politie heeft een-onderzoek ingesteld, maar men kan niet zeggen of dat vuur opzettplyk daar is gebracht qiet het doel om brand te stichten of dat het soms door kinderen is veroorzaakt. •Ileiikeluin, 8 Jan. Oudejaarsavond werd onder deze gemeente door eon straat muzikant uit Gorinchem eene geit uit een stal ontvreemd? Op weg naar huis ontmoette de dief echter den politie-agent van Spyk en den broeder van den be stolene. Daar deze laatste de geit herkende', werd tegen den dief proces-verbaal opge maakt en de ón^vreemde viervoeter weder naar haren stal gebracht. ’Hoog Blokland, 10 Jan. Gedurende het jaar 1897 zijn aan het hulpkantoor der posterijen alhier 86 inlagen in de rijkspostspaarbauk gedaan, tot een bedrag van f 2403,75, terwtfl 12 terugbetalingen plaats haddente zamen bedragende f 1792,46. 14 nieuwe boekjes werden uitgegeven en 3 geheel afbetaald. ‘Lekkerkerk, 8 Jan. Werd uit Schoonho ven gemeld dat de lezing van dén heer P. Stapel, gehouden over Amerika en de nieuwe Holland- Bohe Kolonie „Nederland” in Zuid-Oogt-Texas, slechts matig was bezocht, alhier was dat 1.1. Donderdag-avond andere. De groote taal in „De Groote Boer" was goed bezet. Een aandaöhtig en belangstellend publiek was aanwezig, bljjken gevende de mededeelingen en aanwijzingen van den spreker te waardeeren. Het Maandblad voor Nederlandsch-kmerikaansohe Landbouw en Han delsbelangen werd gratis rondgedeeld en de brochure Waarheen P" vond A 10 cent per eX. zooveel afnemers als er voorhanden waren. Tot zoover belangstelling genoeg; of er nu zullen emigreerenP Zoowel het „voor” als „tegen” werd duidelgk voorgesteld, dat mag tot eer van den spreker gezegd worden. 'Lekkerkerk, 10 Jan. De heer I. De Vos werd in de vergadering der Redorgkerskamer „Jan Nieuwenhugzen”, gehouden Woensdag 5 dezer, tot bibliothekaris gekozen, in plaats van den heer C. Verwaal, die in plaats van den heer H. Kersbergen ais penningmeester was benoemd. Aan het te kennen gegeven verlangen van den heer J. C. Kersbergen, om niet langer als wer kend lid beschouwd te worden, voldoende, werd als lid der commissie van recensie in diens plaats gekozen de heer C. Verwaal. Op voorstel van het bestuur werd de heer J. C. Kersbergen medeoprichter der Kamer en sedert tal van jaren lid der commissie van recensie benoemd tot eerelid der Kamer. In de gisteren gehouden vergadering der zangvereeniging „Euphonia” werd de voorzitter, de heer G. Den Oudsten Cs-, herbenoemd; en tot secretaris, in plaats van den heer 0. A. Neven, die als zoodanig niet meer in aanmerking wenschte to komen, de heer P. C. Oskam. ‘Nleuwerkerk a/d Utiel10 Jan. heer G. De Wit is tijdelijk aangesteld gemeente-ontvanger. “Ouderkerk a/d IJsel, 10 Jan. In de Vrydag-avond gebonden bijeenkomst van het plaatselfik Nut trad de heer Henri M. Dekking uit Rotterdam voor de leden op met een keur van voordrachten in proza en poézie, die alle met talent werden weergegeven. Terwijl de 17-jarige zoon van J. K. met zyn vader bezig was, een vaartuig lossende te Voorburg, zand te kruien, viel hy plotseling neder. Hoewel schijn baar geheel gezond en nog even te voren gesproken hebbend, bleek de jongeling onverhoeds door den dood overvallen. De smart van den vader laat zich beter voelen dan beschrijven. “Oudewaler, 10 Jud. De heer P. Bakker, onderwijzer aan de Roomsoh Katholieke jongens school alhier, is als zoodanig benoemd te Gouda. Ouze vroegere stadgenoote, mej. C. Van Ameide, tot heden hoofdverpleegster in het volks- hospitaal te Pretoria, is ftldaar benoemd tot directrice, welke betrekking door het overlgden der vorige directrice vacant was geworden. Donderdag-avond 11. gaf de tooneelver- eeniging „Onderling Genoegen,” afdeeling der Katholieke vereeniging „Tot Nut en Genoegen” alhier, in den buitentuin „Rozenburg" eene voorstelling. Hét programma bestond uit de volgende nummers: 1. „De Moderne tgd,” de heer J. A. Merks. 2. „De vroolgke Melkboer,” de heer J. G. Hoefs. 8. „De twee Notarissen,'’ de heeren P. Vermejj on G. J. Vlek. 4. „Wat moet mjjn zoon worden F de beer J. L. Fisoher. 5. „De rgke Ferdinand,” de heer P. Vermejj. 6. „De jammerklacht van een Slager,” de heer G, J. Vlek. 7. „De twee Dandy’»,” de »boi O. Koolmeea en O. J. Blok. Jacobua, m A. Vitaer en G. van Lit. Btrouwd: A. Verkaik, oud 28 j., (van rgk) en M. O. van Dam, oud 24 j. verleden: N. van Duivendjjk, oud 11 Lujjt, oud 7 dl M. van der Laan, oud weduwe^ van F. van Vliet. Gemeente Goudrlaan. Van 1 tot 81 December. C. Brandwgk, oud 77 jn echt- Trapman. Genwente Hei- en Boeioop. Van 1 tot 81 December. eboren: Janna, d. van Th. de Wildt Bikker. Anton Dirk, z. van 4. de Brujjn. Anthonie Jac Braven en A. Kar». Gemeente Hoog-Bloklind. Van 4 December tot 8 Januari eboren: Pietertje, d. van A. vandarZou- en A. den Braven. Baetiaentje, d. van Rietveld. Herbertu», z. van J. van Iperen D. Bikker. Maria Johanna, d. van M. ielkoop en T. van den Dool. etrouwd: A. van Bergegk, oud 41 j. en Bikker, oud 16 j. verleden: A. Venluü, oud 81 j^wadaw» P. van Beest. Gemeente Hoornaar. Van 4 December tot 3 Januari, verleden: A. Slob, oud 75 j. Gemeente Jaarsveld. Van 16 tot 81 December. eboren: Antonie, a. van H. van Beuohon» l. van der Heiden. Jaoob, a. van G. vaa leren en J. van Tuil. Aart Gg»bert, J. van Renawouw en C. Veen. Garrit, a. P. van Elteren en M. A. van Tuül. aelia Gjjsbertha, d. van T. van der Vlist en den Ugl. etrouwd: A. van Randwjjk en J. Verslui», verleden: F. J. van Tujjl, oud .j. Iskam, oud 59 j., we^awnaar van M. Oos- m. J. vaa Tugl, oud 84 jochtgenoote G. van Bladeren. W. van Arkel, oud 9 dl Gomwnte Lekkorkork. Van 1 tot 81 December. eboren: Maria, d. van A. Hoogenl C. Kekerix. Jan, s. van J. M. M. Klerk. Catharina, d. van D. van der tl en P. B. Wapen». Anna, d. van W. boom eu N. O. de Jager. Barbara, d. E. G. van der Weiden en K. K. Waga- r. Maria, d. van C. de Pator en W. van Graaf. Suzanna, d. van M. van Dam en Dekker. Adrianu», a. van A. Kalkman en den Ouden. Elibertus Maarten Mariaua, ran L. A. A. Ignatius en G. B. Nome. er, a. van A. Broere en J. Hoogeuboesem. - i, z. van J. Slingerland en T. Klein, etrouwd: Job. K. Neven, oud 20 j. eu Blom, oud 18 j. verleden; N. Neef, oud 78 j, eohtge- e van H. Schenk. C. de Jager, oud j. , weduwnaar van A. Rietveld. B. Boon, 62 j., echtgenoot van A. Scheer. D. len, oud 89 j., echtgenoot van E. de Jager. Roest, oud 79 j., echtgenoot van B. Heasinga. Gemeente Lekemond. Van 1 tot 81 December. eboren; Gerrit, a. van W. van Besoojjen W. van Dgk. verleden: Levenloos aangegeven kind van manneljjk geslacht van D. Donk en A. Krujjt. Gemeente Lopik. Van 16 tot 81 December. eboren: Lambertus, van J. Geurt» en Cukker. Wilhelmus Johannes, s. vanG. Vernoog en W. 8 tra ver. Elbert, s. vaa I. Hoedeman en G. Verweg. trouwd: G. van Middelkoop en M. M. Her. verleden: J. Strien, oud 54 j. ffi f. Volf, oud 64 j., weduwe van L. Abelevra. Gemeente Noordelooe. Van 4 December tot 8 Jangari. eboren: Arie, van F. Buiaer en J.van keren. Dirk, van G. van den Heuvel f. Tukker. verleden: G. Blokland, oud 7 j. D, Asperen, oud 79 j., echtgenoot van H. Vsr- rd. G. C. de Jong, oud 47 j. J. Hunink, 78 j., echtgenoot van P. Paardekoopor. Gemeente Ottoland. Van 1 tot 81 December. eboren: Matthjjs, a. van M. de Klujjver W. de Krejj. Dingeman, van tekom en H. van den Heuvel Jan Johan- s. van J. C. Zaanen en J. M. Kandorp. it Govert, a. van H. Blob en G. Slob. verledea; G. van Dieren, oud 1 m. iejjerkerk, oud Ij. A. Hartkoorn, oud weduwe van B. Groen. Gemeente Reeuwijk. Van 1 tot 81 December. eboren: Adriana, d. van D. Oosterwgk 5. Schouten. Pieternella, d. van M. Schon en P. van Kempen. Jaoob, van W. en A. Verwejj. etrouwd: B. Bi ;erk en C. van verleden: H. t. oud 18 m. dat het geld zal ontbreken en dankan het ergste verwacht worden. Iemand heeft de hulp ingeroepen van kardinaal Vaughan, doch deze heeft onder de mannen geen invloed van beteekehis; zijn hulp kan dus weiBfcig of niets uitwerken. Te GH^gów zijn bij een .brand in een depót van drogerijen enz., waarbij een vreeselijke ontploffing plaats had, die het geheele gebouw vernielde, vier persoden in de vlammen omgekomen en twee brandwachts gekwetst, terwyl voor mil lioen p. st. (6 millioen gulden) schade’ werd aangericht. Te Bombay kwamen Dinsdag en Woens dag 1.1. 142 nieuwe gevallen vooy van pest, en 105 menschen stierven et aan die ziekte. De epidemie .is bijna weder even hevig als bij het eerste uitbreken. Als er vóór de zonsverduistering van 22 Jan. geen verbetering in den toestand komt, vreest men een vlucht van vele inwoners uit de stad en stilstand van zaken. In Servië is een Koninklijk Besluit verschenen, waarby de gewezen Koning Milan benoemd wordt tot bevelhebber <an het leger. Deze gewozen Koning is indertijd zeker „afgekocht” met recht op „weder- inkoop!” Hpauje zal in de volgende maand weer 6000 man versche troepen naar Cuba zen den. Nu, het is d iu ook hoog noodig, als men hoort,.dat het aantal opstandelingen aldaar, die niet in onderwerping willen komen, nog 30.0? 0 bedragen. Hun aanvoerder Maximo Gomes zal eene afwachtende houding aannemon. Generaal Wtyler is doot den óppersten Krijgsraad te Madrid vrijgesproken van schuld, wat betreft het uitvaardigen zijner proclamatie. Niet on- mogelijk wordt het geacht, dat de Minister van Oorlog daarom zal aftreden. De Grleksche Regeering is het met de Mogendheden eens geworden over de financiöele contióle. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Vianen Mr. W. Lulofs, thans griffier bij het kantongerecht te Geldermalsen. Bij Koninklijk besluit is Jhr. V. H. De Villeneuve benoemd tot burge meester der gemeente Alblasserdam. - De helft der ieden van de Provinciale Staten over heel het land moet dit jaar aftreden. In Juni a. s. zullen de Stat en-verkiezingen plaats hebben in 118 districten voor 282 of 283 (de helft van 565) zetels. Wat Zuid-Holland betreft, zullen van de 82 leden 41 leden aftreden. Aan de beurt van aftreding zijn voor Gouda de heeren A. Kuyff Hz., Mr. D. N. Brouwer en P. Van der Hoog. Aan Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland ie gebleken, dat de »trem- ming van de scheepvaart op de Gouwe aan de Boskoopsohe brug op 25 en 26 October jl. te wjjteD i» «on eene daar bevonden opeenhodping van sintels of uitgebrande steenkolen, van welke sommige kapitein» van stoombooten zich veroor loven »ich gedurende de vaart te ontdoen, door ze eenvoudig in het vaarwater te doen uitstorten. Daarom hebben zjj de besturen der bestaande stoomboot-ondernemingen uitgenoodigd de bjj haar in dienst zjjnde kapiteins, in hot belang van de scheep vaart, te gelasten, zich daarvan te onthouden en het aan hunne onderhoorigen te beletten, en voorts te waken voor de stipte nakoming van dien last. Aan de besturen der stoomboot-ondernemingen, wier booten de boezemwateren ia deze prorinfcie bevaren, aan de vereeniging Sobuttevaer en aan de Vereeniging tot behartiging der Stoomvaart- belangen in Nederland is tevens verzocht van haren invloed bjj de schipperij gebruik te maken tor bevordering dat aan de in dit besluit ver vatte uitnoodiging gevolg gegeven worde. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Verzekering - Maatschappij op het leven tegen invaliditeit en onge lukken, te ’s Gravenhage, zijn tot com missarissen uit de aandeelhouders gekozen de heeren 0. Van Andel, oud-burgemeester van Gorinchem, I. W. Opstelten, oud- officier der artillerie, en P. Smit Jr., industrieel; welke heeren door het bestuur waren aanbevolen. Hare Majesteit de Koningin- Regentes heeft namens H. M. de Koningin weder f 2000 doen toekomen aan de Alge meene Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk, ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen, benevens f 750 ten behoeve van het fonds ter voor ziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, waar eigen middelen ontbreken. Beroepen te Jutfaas Ds. P. M. Eigoman te Nigtevecht. —Te Dordrecht heeft de Remonstr. Vereeniging verleden week haar godsdienst onderwijs begonnen onder leiding van Ds. Oldeman uit Gouda, die daartoe des Donderdags over komt. 'Ainuierstol, 11 Jan. Door den gemeente raad is goedgevonden de 60 opcenten op het personeel met ingang van 1 Januari 11. op te heffen. De Rederijkerskamer „Onder Ons” heeft besloten in dit seizoen geen uit voering meer te geven, maar op te treden in eene vergadering van „Nut en Genoe gen” alhier. Benschop, 6 Jan. Met genoegen kunnen wy ter kennis brengen, dat de wed. Van Rooijen te Schoonhoven, a. s. Zaterdag te beginnen, een wekelijksciien omnibusdienst geopend heeft van Schoonhoven op Utrecht arbeidskaarten^ als 1 voor maflt-vuLuu, maken. Van gisteren avond tot heden-morgen is op de zalmzegenvisscherij alhier 1 zalm gevangen. ‘Varen, 10 Jan. In dezo gemeente werd over het afgeloopen jaar aan ver gunningsrecht ontvangen f 303,12®, be treffende 9 lokalen, waarin kleinhandel in sterken drank gedreven werd. Wtlllge-Langerak, 10 Jan. In deze gemeente is een drama afgeepeold, ontzet tend, dat men onwillekeurig aau een middei- eeuwsch gruwelstuk moet denken. LI. Donderdag-avond moet do persoon A. B.; een landbouwerszoon uit Lopik, met een zekeren J. 8., arbeider te Lopik, slaags zgh geweest, waarvan het gevolg word, dat B. in de Lopiker- wetering terechtkwam. Mot moeite werd hfj door toegeschoten hulp uit het water gehaald, terwjjl 8. »ioh verwjjderde. B. heeft toen druipnat zgn weg in do richting van zgne woning vervolgd. Wat co verder met hem is gebeurd en wie met hem' verder in aanraking zgn geweest, blgft tot heden in het duister, doch Vrjjdag-morgen vond men B. aan een boom vastgebonden en wel zoodanig, dat armen en boenen met toenen aan den boom verbonden waren. De ongelukkige, doornat, sohynt den geheelen nacht in zulk een toestand te hebben doorgebracht en was dan ook bg ontdekking geheel bewusteloos^ en hoewel terstond alle mogelgke middelen in het werk werden gesteld, is bjj ten huize van zjjne moeder den vol genden morgen overleden, zonder zgn bewustzgn te hebben teruggekregen. Dat zulk een vreeselgk geval eene groote ontsteltenis teweeg bracht, is licht te begrgpen. De burgemeester dezer gemeente was spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig en heeft een nauwgezet voorloopig onderzoek ingesteld. Het gevolg was, dat gisteren de officier van justitie, de rechter-oommissaris eri de waam. griffier uit Rotterdam een nauw keurig plaatselyk onderzoek hebben ingesteld en verschillende personen verhoord, terwjjl een hen vergezellende geneesheer uit Rotterdam en de geneeskundige uit Lopik de lyksohou- wing verrichtten. Dezelfde 8., een huisvader van 3 kinderen, is voorloopig aangehouden en heden gevankelijk vervoerd naar do gevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam. Naar men verneemt, moet do verdachte be kend hebbon den overledene in het water te hebben geworpen en te hebben mishanddld, doch ontkent iets te weten van de verdere onmensoheljjke daad. Wie nu de ongelukkige aan den boom heeft gebonden, is dus nog onbekend. Te hopen is het, dat deze onmen- soheiijke gruweldaad wordt ontdekt. Willige-Langerak, II Jan. De heer A. Schep, aftredend kerkvoogd der Herv. Kerk alhier, werd door stemhebbende lid maten met algemeene stemmen herkozen. 'IJselmonde, 4 Jan. Tot gemeente geneesheer is benoemd de heer Wagten- donktot gemeen te-opzichter de heer P. Schreuders, tot leden van ’t burgerlijk armbestuur de heeren B. Trouw en P. A. Van Driel. Voorts werden aan burg, en weth. f 175 door den Raad toegestaan tot instandhouding van het telegraafkantoor. •Zevenhuizen, 5 Jan. De laagste in schrijvers voor hét gemeentewerk in deze gemeente zyn; voor metaal we: k A. Van der Hilt, voor f 302; voor timmerwerk, G. Saarberg, voor f 120; voor verfwerk, J. A. Verhoef, voor f 125; voor smids- werk, A. Bloemendal, voor f 54 voor loodzinkwerk, J. v. d. Broek, voor f 70. Aan al deze inschrijvers is het werk gegund. Toen de dooi verleden week reeds een paar dagen was ingetreden, zou een 6-jarig meisje nog eens de sterkte van het ijs beproeven, met het gevolg, dat het kind terstond in de diepte zonk. Het kon geen geluid meer geven, zoodat het door niemand opgemerkt werd. Daar komt de moeder eens buiten kijken en ziet eenige beweging onder ’t y’s. Er naar toe snellen en redden was het werk van een oogenblik en ’t was tijd ook; het kind zag al geheel blauw. Ofschoon het kind er nog levend uit kwam, heeft het toch een ongesteldheid opgeloopen, tengevolge waarvan het nog bedlegerig is.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1