INK 1898. N°. 1854 Zaterdag 22 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I BRF, dietenstraat bank r i FE r't laatst! (OOP, vert. EN, lias- en Glas en ijzeren an: w uis, ren. /EN, 1 Are, 18 DE WAPENS NEDER! BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. SCBOOMOVEJSCÏÏB CODRAÏT 1ESTUUR. I ES. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. ren. iden Notaris. 1 wordt rist! jen, met en ig der koop- )8. Januari ur, om con- e Uitgevers oordeelde o. a.C. te Krimp B.B. van den serdai D, HEM, ZEN ng i 100 ZEN DgfclOOJ te bekomen aren SIMON te Dordrecht. Loop en 6 iHuisraad te zien. Op kele plaatsen 7, 10, 16, 17 den Koning. aan 50 ieder umonstische, 20 ieder een llen onder al ,e pryseen Kamerorgel met diamant, de prys: een ter, voorzien itelbij het elein Servies, rpot, Theepot n kistje met tóe, 15de en 3 de mooiste ir een paarle- tot en met inhoudende nts aan post- N, waarin e en gele- 's-Graven- RBANU3, a/d IJsel. paarbank te nnis van be- >ehoeve van »ven woof ING zal ge- Donderdag aiddags van TEIJ1NCK loven zal in rar verkoo- erzoeke van Mr. P. A. de Failliete en A. DIN- nbacht, tel- idbouw” te L DE VOS: Januari s fAN NOOTEN, leery van NOOTEN te len 100 Naam jt wit carton, aan geleverd 1NT8. Op fijn xe-étui fl,— Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 rebels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vry dags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegevën, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Het denkbeeld van scheidsrechterlijk o beschikking over geschillen tusschen volken is er een van zoo verheven aard, dat het telkens weer bespreken in de onderscheiden Parlementen van ons werelddeel, geen verwondering kan baren. Ook ditmaal is daarover in de Tweede Kamer, en wel b(j de algemeene beraadslaging over de be groeting van Buitenlandsche Zaken, gelijk bijna ieder jaar pleegt te geschieden, van gedachten gewisseld. Een korte nalezing houden op hetgeen er van gezegd is, loont wel de moeite. Van de doorwrochte rede, waarmee de afgevaardigde uit Doetinchem, de heer Hesselink van Suchtelen, het algemeen debat opende, kunnen wij slechts een gedeelte in het licht stellen, waarbij wij zooveel mogelijk sprekers eigen woorden zullen bezigen. «Het is thans zoover gekomen,” zei bij o a. - «dat ongeveer I van ons staatsbudget door oorlogsuitgaven verslonden wordt en terwijl wij in een tijd leven waarin algemeen wordt geklaagd over de vermindering van het nationaal vermogen, over bet opdrogen of trager vloeien van wat men vroeger de bronnen onzer volkswelvaart noemde, rest ons slechts het inderdaad verbijsterend voor uitzicht dat bet maximum der uitgaven op verre na nog niet is bereikt en de tegenwoordige stand van zaken ons zal nopenten koste van steeds grootere sommen, in de plichtmatige zorg voor 's lands vrijheid en onafhankelijkheid te voorzien.” In alle andere landen is het evenzoo, bjj de Groote Mogendheden nog erger dan bij de kleine; overal heerschen vrees en wantrouwen, die tot nog kostbaarder krijgs toerustingen dwingen. «Niet alleen die overwegingen, verband houdende met de materiöele nadeelen van den staat van oorlog of gewapenden vrede, maar meer nog wellicht het steeds krach tiger wordend b^sef dat menschelijkheid en beschaving zich tegen den oorlog ver zetten, heeft nieuwen moed gegeven aan de vrienden en voorstanders van de inter nationale arbitrage en bij hen de hoop gewekt, dat de tijd nabij is, waarin ge schillen tusschen de volken niet of slechts bij hooge uitzondering door een beroep op het zwaard, maar door scheidsrechter lijke uitspraak beslecht zullen worden.” Na een woord van hulde aan de duizen den mannen en vrouwen, die ijveren voor dit denkbeeld, ging spr. eenige der feiten en verschijnselen na, die bewijzen dat het veld wint. De internationale vereeni- ging, genaamd «Conférence interparlemen taire pour I'arbitrage et la paix”, telt circa 1800 leden, die in verschillende Parlementen zitting hebben; tot hen be hoort de groote meerderheid der Neder- landsebe en der Belgische volksver tegen woordigers. Voorts bestaan er ruim 200 vredebonden, te zamen beschikkende over een 40 tal goed geredigeerde bladen, en die hun vereenigingspunt vinden in het internationaal vredebureau te Berlijn. In de derde en vierde plaats zijn er de «Ver eeniging voor de hervorming van het Volkenrecht” en het «Instituut voor inter nationaal recht” Aan verklaringen ten gunste van arbitrage heeft het in de verschillende Europeesche en Amerikaansche Parle menten niet ontbroken. Reeds in 1874 spraken met bijna eenstemmigheid de beide Belgische Kamers den wensch uit, dat aan alle tractates met vreemde mogend heden een bepaling zou worden toege voegd die eventuésle geschillen, uit de overeenkomst voortvloeiende, aan scheids rechters zullen worden onderworpen. In 1887 gaf een adres van 254 leden van het Britsch Lagerhuis en 86 van het Hoogerhuis aanleiding tot motiën ten gunste van arbitrage ten aanzien van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Den 16den Juni 1890 machtigde de Spaansche Senaat de Regeering tot het sluiten van arbitrage verdragen met bevriende en be schaafde Mogendheden. Den 8sten Juli 1895 nam de Fransche Kamer van Afge vaardigden het besluit de Regeering uit te noodigen ten spoedigste een voortdurend tractaat van arbitrage met de Vereenigde Staten te sluiten. Nog in andere parle men ten geschiedde iets dergolijks. In aansluiting by deze beweging heeft in 1895 de interparlementaire conferentie, te Brussel vergaderd, het oogenblik ge schikt geacht om het 1ste ontwerp statuut op te maken van een internationaal hof van arbitrage. Ook is sedert dien, in onderscheiden geschillende weg van scheidsrechterlijke beslissing met goed gevolg ingeslagen. Ook bij ons. Spr. herinnerde aan het Surinaamsche grensgeschilaan de zaak van de Costa-Rica-Packeten aan het tractaat van 5 Juli 1894 met Portugal, waarin de clausule voorkomt dat alle ge schillen, die tusschen beide landen kunnen ontstaan, mits zij niet hun onafhankelijk heid of zelfbestuur betreffenaan het be ginsel van scheidsrecht zullen worden en waarom zouden het Nederland en Belgifl niet zijn kunnen? - besluiten ge zamenlijk een vaste (y.-.nmissie van scheids rechters met nauwHou^g omschreven be voegdheid aan te stellen, om uitspraak te doen over alle geschillen tusschen haar beide rijzende; - wanneer zij daarna gezamen lijk zich inspannen om de toetreding van andere Mogendheden te verkrijgen, - dan zou die eerste stap geen échec kunnen opleveren, want in ieder geval zou hjj niet behoeven te worden teruggenomen; en voorts achten wy het vrij zeker, dat er aansluiting kwam van andere Staten. De oorlog zou er misschien niet voorgoed mee bezworen zijn, maar de harmonie der volken zou er levendiger door worden,- en dat zou gaandeweg het wantrouwen verbannen, dat van de noodlottige wape ningen de hoofdoorzaak mag genoemd worden. Alsof de Dn yfus quaestie (Frankrijk) nog met ingewikkeld genoeg ware, heeft men weer wat nieuws daarin gemengd. Vol gens den oud-Minister van Oorlog, De Cavaignac, moet het Ministerie van Oorlog onder z(jne berusting hebben een geschre ven proces verbaal van de hand van kapitein Lebrun-Renault, die indertijd (3 jaar geleden) Dn yfus ter strafplaats geleidde. Dat stuk zou dan de mededee- ling inhouden, dat de veroordeelde op den moigen van zy'ne degradeering zyn schuld aan Renault bekend heeft. Toen mevrouw Dreyfus deze aantyging hoorde, want het een en ander werd in de K’.mer besproken, greep eene heftige woordenwisseling plaats tusschen haar en den oud-Minister. Zij noemde dit beweren niets dan een „leugen en vei klaarde daarop voor de zooveelste maal, dat ztf en hare vrienden met zouden rusten, vóórdat baar echtge noot in zyn eer hersceid zou z(jn. Gaan we even de houding na van den beschul digde op den bewusten morgen van den 7den Januari 1895, dan moet men haast wel tot de vaste overtuiging komen, dat hi), de in rang hoover staande, niet aan ®e° m*n^ere eene bekentenis zal gedaan hebben. Integendeel, het eenige, wat hij steeds heeft uitgeroepen tijdens en na zijne degradeering, was: „Ik ben onschuldig!” „Leve Frankrijk!” Aan de diepste verne deringen blootgesteld, vlak voor de in carré opgestelde compagnieën van alle rarysche regimenten, op ’t oogenblik dat met onzachte hand de band van zyn uniformpet, zijne epauletten, de roode bies van zjjn pantalon werden afgetrokken en zyn sabel, in tweeën gebroken, sma delijk ter aa-de werd geworpen, riep hij, doodsbleek maar met vaste stem, tot tweemaal toe uit: „Ge beleedigt een onschuldige!” „Leve Frankrijk!” Uitbet publiek echter steeg toen aanhoudend het geschreeuw op van«Weg met den Judas, den spion, den verrader!” Driejaar lang heeft de balling zyn onschuld volgebouden, getuige ook do brieven, die hij aan zfine vrouw schreef en waarin h(j steeds „hoop vol de toekomst” tegemoet ziet, den tyd waarin hy zeker weer in zyn eer zal hersteld* worden. En nu wordt er gesproken van een stuk, waarin .zwart op wit" staat, dat Drey- fus „zyn schuld” bekend heeft. Dat is weer een heel nieuw gezichtspunt. Namens de Fransche Regeering is dan ook aanstonds door de Agence Havas een nota openbaar gemaakt, waarin staat, dat door verschei dene bladen van den Minister van Oorlog verlangd wordt, dat hy de verklaring van Dreyfus (bekentenis van schuld) openbaar zal maken. Over deze nota heeft in de Fransche Kamerzitting van Maandag jl de Afgevaardigde en oud Minister van Oorlog, De Civaignac, gevraagd, de Re geermg te mogen interpelleeren. Door Minister President Méline werd uitstel van deze interpellatie verlangd. De Kamer moest de zaak Dreyfus nu maar eens laten rusten en eerst de begrootingafdoen. Doch De Cavaignac, met dit antwoord niet tevreden, bleef aandringen op een meer afdoend. Minister President Méline, aldus in het nauw gebracht, riep eindelijk uit: „Dat kan ik niet geven!’’ Toen werd een voorstel van den afgevaardigde Duperrier, om de interpellatie uit te stellen, met eene kleine meerderheid van stemmen aangeno men. Na dezen uitslag hebben alle afgevaar- k Interpellation aan de Regeering hadden, deze teruggenomen, zoodat die van den h .-er De Cavaignac het eerst aan de beurt is en waarschynlykZaterdaga.s.aan deorde zal komen. Men zal zoodoende de regeering wel tot spreken dwingen. Door den Minister van Oorlog, Generaal Billot, is in handen van den Minister van Justitie gesteld de aanklacht tegen Clémenceau en Emile Zola. xxhef 1)6810 van Februari zal deze zaak vóór komen. De advocaat Labori is door Zola tot zyn verdediger gekozen. Voortdurend hoort men te Parys nog van studenten die manifesteeren. Onlangs waren er weer 1500 in getal, die voor de bureelen der „Libre parole” en voor het «Cercle militaire”, hun .Leve het leger!" deden hooien. op voorwaarde: le. dat China drie nieuwe verdragshavens voor den handel opene; 2e. dat geen deel der Yang-Tse-Kiang- vallei worde vervreemd ten gunste eener andere Mogendheid, en ten 8e. dat Enge land het recht zal hebben den spoorweg uit Burmah door Yunnan te verlengen. De Chineezen schijnen deze voorwaarden aannemelijk te achten. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 25 Januari, te 8} uur des avonds. Bij de Dinsdag in district IV te Rotterdam gehouden stemming (voor de vacature Hintzen) werden uitgebracht 2793 stemmen, waarvan geldig 2772. Hiervan verkregen: Dr. R. P. Mees RAz. (lib.) 1808 st., Jttl. Mr. T. A. J. Van Asch van Wtfck (a. r.) 948 st., G. Van Herwaarden (chr.-hist.) 282 st., W. P. G. Helsdingen (soc.-dem.) 284 st. Alzoo is herstemming noodig tusschen Dr. R. P. Mees R.Az. en Jhr. Mr. T. A. J. Van Asch van Wyck. De 1ste luit. A. W. G. J. De Keizer, van het 2de reg. vest, art, leer ling van de hoogere krijgsschool, wordt 2 Mei voor 5 maanden gedetacheerd bij het 1ste reg. huzaren te Deventer. De rechtbank te Rotterdam ver- v. 4.C. v. d. H., 56 jaar, koopman >pen a/d Lek, wegens diefstal ran een n f 100 en een van f60, tot drie maan- B. R., 16 jaar, schippersknecht te Alblaa- im, wegens desertie van een Nederlandsch seevisohersvaartuig, 2 dagen. Terecht stonden hierna o.a. H. v. W., 16 jaar, arbeider, J. H., 18 jaar, slachter, beiden te Nieuwer- kerk a/d IJsel, en K. H., 20 jaar, bouwknecht te Zevenhuisen. In den avond van 7 November kwamen B. Stnink en W. A. P. F. L. De Bruin met hunne meisjes Nieuwerkerk a/d IJsel binnen. Beklaagden, die zich aldaar bjj het gemeentehuis bevonden, verzochten het viertal terug te gaan, waaraan zy niet wenschten te voldoen. Zg werden toen op slagen en trappen onthaald, terwyl de 2de beklaagde B. 8. met een tabaksdoos in het aangezicht heeft geslagen en bloedend verwond. Ofschoon beklaagden beweerden onschuldig te sjjn, werden de feiten door een drietal getuigen bevestigd. Ieders veroordeeling werd gevraagd tot 14 dagen gevangenisstraf. H. 8., 56 jaar, kastenmaker, zonder vaste woonplaats, hield in de maand October van het vorig jaar verbljjf in het logement van Elisa beth Wiezer in de Kongnensteeg te Gouda. Na het verlaten van dat logement miste de loge- menthoudster een zgden das, toebehoorende aan haren man. Bjj ondersoek bleek dat beklaagde de das voor twee andere in rnil had gegeven. Hg ontkende den diefstal en beweerde de das ten geschenke te hebben gekregen, wat echter de logementhoudster ten stelligste ontkende. Tegen beklaagde, reeds meermalen veroordeeld, werd een jaar gevangenisstraf geöischt. Uitspraak over 8 dagen. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. onderworpen. De heer Hesselink acht de beste weg, om dat beginsel doorgevoerd te krijgen, die welke is aangegeven door de Brussel- sche conferentie, n 1. bet oprichten van een vast arbitrage hof. „Watmy,” - zeide hij, „in dit opzicht voornamelijk aan trekt is dit, dat het bestaan van zoodanig hof, ook buiten den kring der natiën door wie het is opgericht en voor wie het is bestemd, op den duur een voortreffelijken invloed moet uitoefenen. Het kan toch, dunkt my, niet uitblijven of ook wanneer tusschen niet by dat hof aangesloten Mogendheden geschillen rijzen die de vrees voor een beroep op de wapenen wettigen, zal de publieke opinie, de groot macht waarmede iedere Regeering tegen woordig meer dan ooit in hare beslissing over vrede en oorlog heeft rekening te houden, groote pressie uitoefenen om die Mogendheden te bewegen van de diensten van dat scbeidsgerechtshof gebruik te maken. Met onweerstaanbare, onstuimige kracht zal die openbare meening, niet alleen by de in geschil zijnde volken, maar in alle beschaafde landen, eischen, dat de twist worde gebracht voor de vierschaar, gespannen door mannen van onbetwistbare bekwaamheid en zelfstandig heid, van onkreukbare trouw en eerlijkheid, die de deuren van hun pleit en gehoor zaal wyd geopend houden, verlangend om daar te doen binnentreden de gemachtigden der volken, die, door een strijd van recht of belangen verdeeld, aan een vreedzame arbitrale beslissing boven eigen richting door oorlogsdaden met den gruwzamen aankleve van dien de voorkeur geven.” Spr. zette vervolgens uiteen, hoe vooral in België deze denkbeelden gedeeld worden, en sprak ten slotte den wensch uit, dat de tegenwoordige Minister, staatsman van hooge en milde opvatting, ontwikkeld historicus, zooveel mogelijk, als de gelegen heid daartoe gunstig staat, het sluiten van arbitrage tractaten met vreemde Mogend heden zal bevorderen en mochten door de Belgische Regeering voorstellen worden gedaan aan de onze, betreffende de op richting van een internationaal arbitrage hof, deze in welwillende overweging zal nemen. De heer Van Kol, hetzelfde onderwerp besprekende, ging nog een stap verder, en verlangde dat de Regeering zelf het initia tief zou nemen, niet wachtende op dat van anderen. „Indien het aan den Minister gegeven is, door den eersten stap van de Nederlandsche Regeering te doen uitgaan, een krachtige propaganda door gansch Europa te maken, die door duizenden in den lande met belangstelling begroet zou worden, een propaganda waarbij zeker de grootste helft van het menschelijk geslacht, dat als vrouw werd geboren, aan onze zijde zou staan, dan zou wel licht waarheid kunnen worden waarnaar door honderdduizenden wordt gesnakt, dan zou verkregen worden dat in alle Staten van Europa gevolg werd gegeven aan de stem, die reeds lang zich hooren deed: „die Waffen nieder!” «Dat de Minister van Buitenlandsche Zaken zich zou doen kennen als een be slist voorstander van arbritrage, nie mand die iets anders had verwacht. Het dieper doordringen van dat beginsel juicht bij toe, zal hy steeds bevorderen, by elke gelegenheid toepassen. Doch, hij waar schuwt ook tegen de illusie, dat het ge weld van den sterkste geheel en al zal verdrongen worden. „Men moet niet vergeten”, sprak de Minister „dat zoolang de tegenwoordige toestanden en heerschende denkbeelden in Europa zyn zooals zü zyn, er altijd quaestiën zullen over blij ven die meer de nationale eer dan het recht raken, en die altyd moeilijk tot een beslissing zullen zyn te brengen door een internationaal scheidsgerecht.” „Wat betreft de op de interparlementaire conferentie te Brussel genomen besluiten, die den steun van de zijde van hoog geachte Belgen hebben verworven, wil ik zeer gaarne de verzekering geven dat ik met zeer grooten ernst zal oveiwcgsn, in hoeverre de Nederlandsche Regeering op de gedane voorstellen zal kunnen ingaan. Ik behoef den geachten afge vaardigden, welke deze zaak ter sprake hebben gebracht en daarover dus kunnen oordeelen, wel niet te zeggen, dat het een zeer ingewikkelde zaak is om tót de oprichting van een internationaal gerechts hof ter beslechting van geschillen tusschen de Mogendheden te geraken, en dat in de wijze van samenstelling en in het regelen van de bevoegdheid van zulk een gerechts hof, om op andere zaken niet te wyzen, vragen schuilen van zoo groot belang, dat de Regeering maar niet zoo dadelyk haar oordeel kan uitspreken.” Mogen wij nu ook over dit debat onze meening zeggen? Dat het gehouden is, stellen wy zeer op prijs: zulke woorden moeten wyd en zyd verspreid worden. Al geven zy geen dadelijke uitkomsten, zy sturen toch de openbare meening in de goede richting. Wanneer eenmaal twee Mogendheden, Te Lyon sproot uit een deigeljjke stu- denten-manifestatie eene anti-semitische demonstratie voort. Met hunne stokken sloegen de scheen wers de glazen der winkels in, aan Israëlieten toebehoorend. Kon de politie dit niet verhinderen, ze arresteerde tenminste een 20-tal der bedrijvers. Ook te Bordeaux en te Montpellier hadden anti-semitische de- monstratiën plaats, maar iets ernstigs viel daarbij niet voor. Te Nantes werden ook in eenige winkels van Israëlieten de glazen ingeworpen. Ook daar werden echter de schuldigen gearresteerd. Ook te Daucone hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad, doch niet in verband staande met de Dreyfus-zaak. Werkstakende bakkersgezellen, door de troepen vervolgd, trokken de stad uit en plunderden de villa van een ryken meel handelaar. Vy'ftig personen werden in hechtenis genomen. De gezellen zullen toch weer spoedig het werk hervatten, gelooft men. Ook in Engeland schynt de werkstaking in de machine fabrieken haar einde te naderen. Het bestuur der ambachtsver- eenigingen heeft nu aangekondigd, dat de eisch van een werkdag van 8 uur wordt in getrokken. Doch daarmee is nog niet alles afgeloopen. De mannen namelyk willen hun eisch omtrent hun invloed op het beheer der fabrieken nog handhaven en zoolang deze begeerte nog in hun hart leeft zullen de patroons de mannen nog niet toelaten. De vertegenwoordigers der werklieden hadden in de conferentie met de patroons dezen eisch reeds laten vallen en zich neergelegd by de voorstellen der patroons, welke echter door de mannen verworpen werden. Zoolang dus deze voorstellen niet door de mannen zyn aangenomen, blyven de fabrieken gesloten. De mannen zullen dus eieren voor hun geld moeten kiezen, hunne styfhoofdigheid moeten prijsgeven en zich geheel moeten onderwerpen. Wel een gevoelige les! De dood houdt opruiming onder de l oudsten. Verloten beide Fransche Kamers onlangs hunne doyens d’age, - ook het Britsche Lagerhuis moet nu zyn oudste lid in jaren missen, Charles Pelham Villiers, den 96 jarigen „vader van het Lagerhuis”, die Zondag avond overleed. Zondag werd op het paleis te Berlyn (Doltechland) met de gebruikelyke pracht en praal het jaarlyksch kronings en orde- feest gevierd. Een groot aantal personen werden by deze gelegenheid geridderd en defileerden vervolgens voor den Keizer en diens gezelschap, waarna een galamaaltyd volgde. De Keizerin, wier gezondheid in den laatBten tyd te wenschen overlaat, woonde het feest niet by. Niet minder heftige tooneelen dan onlangs in het Oostenryksch Huis van Afgevaardigden, hebben in den Boheem schen Landdag plaats by de behandeling der voorstellen omtrent het taalreglement. De voorzitter heeft daarby eene moeilyke taak .te vervullen. Spreekt hy Duitsch dan jouwen de Czechen hem uitspreekt hy Czechisch, dan wordt hem toege schreeuwd: «Spreek Duitsch!" De heer Wolf, die ook lid vah dezen Landdag is, onderscheidt zich weer in hooge mate. Het pas gesloten Hongaarsch Parlement heeft zjjne tweede zitting aangevangen en op denzelfden dag werd te Weenen de Oostenryksche Landdag geopend. In den omtrek van het vergadergebouw was een talrijk publiek aanwezig. Er was eenige agitatie merkbaar. Misschien wel ten gevolge van de door de politie genomen uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Zaterdag 11. is te Scfla het stoffelijk overschot van Vorst Alexander („den Battenberger”) op plechtige wy'ze over gebracht naar het daartoe opgericht mau soleum. Uit Cuba (Spanje) wtör bericht van een dynamietaanslag der opstandelingen op een spoorweg. Het is geweest by Alkuizar, toen een trein met militairen passeerde, en de geworpen bom deed den trein ont sporen. Als door een wonder werd slechts één persoon gedood, terwyl vier gekwetst werden. De rebbellen deden een aanval op den gederailleerden trein, maar de manschappen hadden zich al zoover her steld, dat zy de geweren hadden kunnen grypen en den aanval afwyzen. Een gunstiger bericht is, dat het Cubaan- sche opstandelingenhoofd Copera in onder werping gekomen is. Ook Delgado wilde zich overgeven, maar een deel van zijne manschappen verzette zich daartegen en in den stryd, daardoor ontstaan, werd Delgado gedood. Te Santa-Clara is, by gelegenheid van een kaatswedstryd, waarby ook Generaal Blanco tegenwoordig was, door zekeren Picon tot tweemaal toe, eens op den Prefect en eens op den Generaal, met een revolver geschoten, doch zonder gevolg! De dader is in hechtenis en de rust werd niet verder verstoord. Het Chlneesch Ministerie heeft nu offl- ciöel van den Britschen gezant aanzegging ontvangen, dat Engeland bereid is aan China 12 millioen pond aterling te leenen, Gouda, 18 Jan. Tot leden van den gemeenteraad in het 1ste district zijn gekozen de beide candidaten der liberale kiesvereeniging, de heeren P. J. Bellaart en 0. W. Van de Velde, respectievelijk met 324 en 312 stemmen. De candidaten de heeren L. 0. De Lang (antirev.) en C. Luger (kath.) verkregen respectievelijk 267 en 244 stemmen. Bodegraven, 18 Jan. Kaas. Aangevoerd 96 wagens, te zamen 4526 stuks, wegende 20.283 kilo; 1ste soort Goudsche f 21,50iif24,—zwaardere f 2de soort f 19,- f 21,— Derby kaas, 1ste soort f22,- Af—,—, 2de soort f f Edammer kaas, 1ste soort f 24,— f 2de soort f 21,— af 22,50. Handel matig. Molenaarsgraaf, 19 Jan. Bedankt voor het beroep by de Gereformeerde Gem. alhier door Ds W. J. Gunst te Woerden. ‘Nienwerkerk a/d IJsel, 20 Jan. Woens dag, 19 dezer, vergaderde het bestuur der Cuöperatiere Vereeniging, ten einde 20700 KG. Ignkoeken, 14750 KG. Aiherikaansch Ignmeel en 45 HL. Probsteier haver aan te besteden. Niet minder dan 17 biljetten waren ingekomen. De Ignkoeken en het Ignmeel zyn gegund aan den heer D. Costerus te Dordrecht en de haver aan den heer M. Vente alhier. Gisteren-avond vergaderde het bestuur van de afdeeiing Nieuwerkerk a/d IJsel, Gapelle a/d IJsel en Omstreken der Hollandsohe Maat schappij van Landbouw ten huize van den heer G. Van Reeuwgk op het dorp. Bg afwezigheid van den voorzitter, den heer A. C. Koolmees, werd de vergadering geopend door den heer A. Van der Dossen. De notulen van de|vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Mededeeling word o. m. gedaan van een inge komen schrijven des heeren Mansholt van Dordrecht, dat het hem onmogelgk is desen winter voor de afdeeiing op te treden, en een dito van den heer A. Bos te 's-Gravenhage, dat hg in de maand Maart bg lichte maan gelegenheid heeft ten onzent een spreekbeurt te vervullen. Besloten werd in het begin van Februari oen afdeelings-vergadoring te houden en daaraan to verbinden eene verloting van eehigo landbouwartikolen. Nadat de punten van behandeling voor die vergadering waren opgemaakt, werd de vergadering door den waarnemenden voorzitter gesloten. Woerden, 19 Jan. Voor het kanton gerecht alhier werden in 1897 behandeld 390 strafzaken en 36 burgerlijke zaken. Van de eersten waren 209 niet aaq hooger beroep onderworpen,

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1