I omtastte Bé neemt Ofc a döDosito: Goedmagefl&Zonen KIESWET. 1898. N°. 1857. Woensdag 2 Februari Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht LEBRET, BRANDSMA, AMSTERDAM. Voor f 29,- Officiëfllö K8nnis£Bvingfin^=Jj8m88ntfl Sdioonlioven. 1 i 1NAIRS IN EFFECTEN, ECHT, ij de Voorstraat, No. 4. LEESBIBLIOTHEEK L J. KRUITHOF’s Oude Violen BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. SCHOOiïHOVEÏÏSCHE COURANT Huurprjjs Minimum Inkomen Gemeente of deel der Gemeente. BEDOELD I N 15, 2*. ld, 1°. 2. 2. f 250 Schoonhoven f 1,25 f 850 f 62,50 Hoofdstuk IX i i. alandsche Effecten. m van Nederland en Buitenland. e hoogste prijzen. □g van rente en teruggave naar keuze /ostigd op SOUCHON THEE, k f 1,80 5 ons. .1 rootste 1OU Min. van b W. N. van NOOTEN, Schoonhoven. sgeld 5 Cts per deel. Catalogus 5 Cta. G. db Jong Czn. A. J. Dogtbbom. A. Dbkkkr. J. VAN GlENNKP. Nro. db Leeuw. Z. Vink. Wed. D. Blankbn. K. v. Dam. van rwfls i ijjn wj. De icraoneel aan de de beste, maar ■Motet worden, van den leer de drankwet den vestingstraf is veroordeeld. Die ma- i jesteitsschennis bestond hierin, dat naar aanleiding van het gezegde van den ingetrokken eigen beweging, maar een antwoord waren op zeer dringende vragen van het com missie-lid Eugen Richter. Groote sensatie wekt het in Duitschland, dat de redacteur van „Kladderadatsch”, de heer Trojan, wegens majesteitsschennis tot twee maan- ;gen. urgent; met den uur, avond* 6—7j uur. Trademark Alléén in verzegelde pakjes, voorzien n bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, De formulieren tot het doen van aangifte zyn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: „dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de „voorzijde het opschrift „Vrij van briefportingevolge art. 50 der Kieswet” en „in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats „van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening.” SCHOONHOVEN, den 1. Februari 1898. De Burgemeester voornoemd Mr. A. D. H. KOLFF. bedr bepaalde Febrt lijsten No( art. 2 rdt franco, na toezending van poetw. onder rembours, verzonden: Sen best compleet VEERENBEDSTEL it toebehooren, dat is: l-persoons VeerenbedPeluw en 2 Kuss. Sen best Bed en Peluw Overtrek van stijk of bedderuit. Sen flinke, blanke, zware Wollen Deken. Sen mooie Crêton en Molton Deken. Dwee bijpassende halve Stroomatrassen. Llles goede qual. en solide afgewerkt. Zoor dit Bedstel worden goed gezul de, nieuwe veeren en goede gewaschte gebezigd. )lto stel, gevuld met prima KAPOK, 13,-. jT Voor betere Veeren en Kapokatelleu, )Ok voor Ledikanten, Wiegen, Dekena, trassen enz.vrage men de uitgebreide scouranten van Beddenmagazijn, Montfoort. verdere oude Strijkinstrumenten, al zijn ook in geheel defecten toestand (ZELFS STUKKEN), worden steeds tegen hooge zen aangekocht door: De Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten, M. J. H. KESSELS, Tilburg. zoover de Gemeente Vrjje Woning of Vrjje Koat en Inwoning Inwoning ARTIKEL voor de belangen ister. Ook vroeg personeel de huur- tien van de Zflpe bepleitte aelagen voor de verhooging in verband staande met de afalui- leerenwaardsche Overlaten. tg van nijverheid in het licht by D E foor één jaar vast op 3 pCt zes maanden 2| t veertien dagen opvragens ,2 drie 1 oopt en verkoopt effecten en Coupons. noasseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: ran 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. nog niet gekomen aan den worstelatryd. Maar toch verwacht men er alles goeds van. Er is immers geen geld meer tot ondersteuning! De leiders hebben zich in elk geval gewonnen gegeven. Vrij dag 11. werd te Londen tusschen pa troons en leiders eene overeenkomst ge sloten en geteekend, waarbij bepaald is, dat Maandag 31 Januari de werkplaatsen zouden geopend worden. Of het er zoo heel kalm zal zyn toegegaan, valt te betwijfelen. Eene nieuwe particuliere Britache expe ditie naar het Njjldal is georganiseerd. Z(j zal zeer sterk zijn en behalve den leider nog acht of tien andere Europeanen tellen. Luitenant Andrew gaat met twee anderen vooruit, om het een en ander te regelen en binnen een maand volgt de rest. Uit Bombay (Brltsch-lodlë) komt bericht, dat in het Sinnar Nassick-district ernstige onlusten hebben plaats gehad naar aan leiding der Regeerings-maatregelen tegen de pest. Het grauw doodde een hospitaal helper, verbrandde het afzonderingskamp, vernielde het postkantoor en sneed de telegraafdraden ooor. De politie vuurde op de menigte en verwondde er eenigen uit. Volgens de Engelsche bladen, heeft China Engeland’s leen-aanbiedingen aan genomen. Rusland's aanbod, om het op dezelfde voorwaarden als Engeland geld te leenen, schijnt dus afgeslagen te zijn. De Fransehe Kamer heeft zich de laatste dagen meer uitsluitend bezig gehouden met de begroeting van Oorlog, die nu in haar geheel is aangenomen, en met onder werpen van anderen aard, als bij voor beeld het al of niet instellen van een jaar- Ijjkschen nationalen gedenkdag voor Jeanne d’Arc. Een ontwerp tot oprichting van een Nationaal bureau voor den handel met het buitenland werd goedgekeurd. In de Kamerzitting van Vrijdag moet de opkomst zoo slecht geweest zijn (20 leden), dat de voorzitter het noodig oor deelde, eenige verwijten te richten tot die leden, welke niet aanwezig waren, met verzoek om betere medewerking. Omtrent de zaak-Dreyfus niet veel nieuws. De verschillende bladen blijven nog steeds lange artikelen schrijven over de quaestie en houden vele bespiegelingen, doch alles tot nu toe nog zonder succes. Een deel der Fransehe pers geeft hare groote verbazing er over te kennen, dat de rkrijgbaar te Schoonhoven bij E. C. VAN DER ENDE. euwpoort, C. Spklt. ordeloos, J. G. van deb Rïst, derkerk old IJsel, M. Pannekobk. •impen afd Lek, wrdrecht, igestein, rkenwoude, rg-Ambacht, A-. V. 1ZAJU. JT In het bijzonder wordt de aandacht buitenlandeche pers zich zooveel laat gelegen liggen aan bovengenoemde zaak en zooveel instemming betuigt mqt Zola’s optreden- Ook uit ons lapd bereikten hem velerlei uitingen van hulde en sympathie. Zelfs „de vriend” (Husland) heeft zich in denzelfden geest uitgelaten als die ge wraakte buitenlandeche bladen. Een Rus sisch blad heeft zelfs verklaard, dat eene herziening van het, tegen Dreyfus gevoerd geding niet langer meer kan uitblijven. Kolonel Picquart komt Woensdag a. s. an van een len op hoo- let Hoog graanprijzen ipheffing van ikwet, verklaart t het mond- en nnettelyke vee- )UDA, Markt, naast „De Waag” en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito t 1 dag opvragens a 2 B/t, langer tennyn op overeen te komen oorwaarden en desverkiezende tegen nderpand in fondsen; erstrekken gelden op Effecten voor: ragen onder f 1000,— a 4 ’sjaara; ragen daarboven tot den prolongatie- :oers, volgens Amsterdamsche beun- ■oorwaarden asten zich methetkoopenen verkoopen an Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 6 onder 30 */t (ook oor loten); verlangd worden orders in de meeste ondsen verantwoord tot den eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche ieurs; selen Coupons in boven de Amster- amsche beursnoteeringzonder bere- :ening van provisie asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op linnen- en buitenland. Tarieven op anvrage gratis verkrijgbaar; strekken geld op HYPOTHEEK. mt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. 4 Dat niet door ieder de tijding van het einde der groote werkstaking in Eogeiand met vreugde werd begroet, blijkt wel hier uit, dat van de 86.000 mannen, die hun stem uitbrachten, er nog 11.000 zijn, die de werkstaking wenschen voort te zetten. Zoo te Belfast en in andere plaatsen aan de Clyde, waar eene groote meerderheid „voortduring van de werkstaking” voor- w staat Bepaald een eind schijnt er dus i voor het mihiair Hof van Discipline, terwijl Zola’s proces door den President-Rechter van het Hof van Assises gesteld is op 7, 8 en 9 Februari. Men zegt, dat een groot deel van de personendoor Zola opgeroe pen als getuigen, bf niet zullen verschijnen uit zich zei ven, öf niet door het Hof zullen worden opgeroepen. Doch de heer Guérin zal wel daar zijn. Hij was Mi nister van Justitie in het Kabinet Dupuy, onder welks bestuur Dreyfus werd ver oordeeld. Hij heeft echter niets geweten van het „geheim document” in het Ijzeren kistje. De Minister President Dupuy zal ook getuige zijn, terwijl Casimir Périer, de oud-President der Republiek, ook door Zola is gedaagd. Hy moet het „docu ment” gezien hebben. De „Siècle” gaat steeds voort met de brieven van Drtyfus aan zijne vrouw openbaar te maken, vol van de meest tref fende onschulds-betuigingen. „En daarom is het” schrijft hij o. a. „dat ik nog wil blijven leven en aan de wereld mijn onschuld zou willen toeschreeuwen, omdat ik niet dulden kan, dat mijn naam, uw naam, in verachting bljjve, ik, die altijd fier en waardig ben geweest en den plicht boven alles stelde!” En dat alles wordt te niet gedaan door de „verklaring” in het bekende Ijzeren kistje, dat onder zegel aan het Ministerie van Oorlog wordt bewaard! Waarom dat „stuk” dan niet even getoond! Niets zou toch gemakke lijker zijn en de zaak was gtöindigd. Of zouden we moeten aannemen wat het „Journal des Débats” zeide, na de intrek king der motie van Cavaignac: „De heer C. heeft niet verder op openbaarmaking aangedrongen, dat is maar goed ookwant dan zou de overdreven belangrijkheid, welke aan dat „stuk" gehecht wordt, zeer waarschijnlijk tot groote teleurstelling aanleiding hebben gegeven.” Te Rouaan zijn, wegens de rustversto ringen der laatste dagen, 43 personen tot kleine geldboeten veroordeeld en te Algiers 50 personen tot straffen van drie maanden tot drie jaren gevangenisDe geplunderde Israëlieten stelden aan het stadsbestuur een schadeloosstellingseisch van ongeveer millioen francs. Van Dultsche zijde wordt beweerd, dat de jongste uitlatingen van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Von Bülow, in zake Dreyfus, niet geschied zijn utt dewjjl onze consuls ook de landbouwbelangen behartigen. Na eenige replieken werd Hoofdstuk III zonder stemming aangenomen. Hoofdstuk IV (Justitie). De heer Reekers besprak de strafbepalingen tegen geestelijken die een huweljjk kerkelyk inzegenen, zonder zich van het feit der burgerlijke voltrekking te hebben vergewist, welke bepalingen bjj *-1 ..j won8Cht t0 „jen. De heer Van Lier heeft met genoegen vernomen, dat de Regeering art. 407 Burg. Wetboek, betreffende vaderlijke macht en voogdg wil wjjzigen en geeft dienaangaande eenige wenken. De heer Van der Biezen drong aan op vereenvoudiging van de formaliteiten by het aangaat huweljjk, de heer Melvill van Ljjode gere bezoldiging van de leden van h< Militair Gerechtshof. De heer Rutgers besprak de slechte inrich ting, door gebreken aan de ventilatie, van de cellulaire gevangenis te Amsterdam. De heer Rahusen wees op het zeer onvoldoende van ons recht ten opzichte van het laden en lossen van schepen, dat geheel gebaseerd is op den toestand van vroeger, toen we alleen zeil schepen hadden. Vergadering van Vrijdag. De Minister van Justitie blyft wel bereid om met betrekking tot de kerkelijke huwelijksinzegening aan ge moedsbezwaren tegemoet te komen, mits de wettelijke instelling van het Burgerlijk huwelijk daarbij onaangetast bljjve. Ten opzichte van de huweljjksformaliteiten is er misschien moge lijkheid om voor meerderjarigen den leeftyd te verlagen waarop by ontstentenis van ouders, de toestemming van grootouders wordt vereischt. Verhooging van de tractementon der leden van het Houg Militair Gerechtshof acht de Min. ongewensoht. Omtrent wjjziging van het zee recht is de Min. het met den heer Rahusen niet eens. De quaestie van de ventilatie in de strafgevangenis te Amsterdam in verband met de discipline blyft nog een onderwerp van nader onderzoek. Hoofdstuk IV aangenomen zonder stemming. Hoofdstuk V (Binneulandsche Zaken). De heer Godin Do Beaufoit besprak de progressie in zake de gemeentelijke belastingen; wordt bet thans gevolgde stelsel verlaten door haar sterker te maken, zoo zal dit het vertrek van gegoeden en dus verzwaring van de lasten der midden klasse veroorzaken. Do heer Bultman, die een afzonderljjk Landbouwdepartement had verlangd, is toch dankbaar voor de regeling door de Regeering voorgenomen. 8pr. had gaarne de soetwatervisscherjjen bjj Binnenl. Zaken gevoegd gezien. De heer Van Nispen tot Pannerden wacht geen heil van de concentratie der land bouwbelangen, die noch op het klimaat, noch op den oogst, noch op de lage g' invloed zal hebben. 8pr. wenscht opl het vergunningsrecht in de drankwet zich tegen leerplicht en verlangt klauwzeer van de Ijjst der besm_‘.‘ ziekten geschrapt te zien. De heer Alberda Van Ekenstein is het met de Regeering geheel eens wat betreft meer zorg voor ambachtsonderwjjs, speciaal ook voor de vrouw, wenscht uitbreiding van het getal kweekscholen voor onderwijzers en onderwijze ressen en verklaart zich voorstander van leer plicht. De heer Bultman bestreed de beschouwin gen van den heer Van Nispen over de concen tratie van landbouwaangelegenheden en over mond- en klauwzeer als besmettelpke veeziekte; schrapping van de Ijjst zou den uitvoer naar het buitenland nog meer bemoeilijken. De heer Melvil Van Lynden zou de schrapping van het Grieksch als gymnasiaal leervak voor natuur- philosophen en juristen zeer betreuren. De Minister van Binnenlandeche Zaken ver heugt zich in den steun van den heer Bultman; of de loetwatervisscherjjen by landbouw kunnen komen zal nader worden onderzocht. Het mond en klauwzeer moat op de lyst blyvep met het oog op het buitenland. De wyziging van het gymnasiaal program door faoultatief-stelling het Grieksch zal het peil van het ouder' niet doen dalen. De Min. sprak nogmaals sympathie uit met het ambachtsonderwys. opleiding van onderwyzoud pe kweekscholen acht ook de Min. de normaallessen kunnen niet gei De Min. verdedigde het beginsel vi plicht, wil wel gebreken van trachten tc verbeteren naar niet hot vergun ningsrecht afschaffen. De progressie van de ge meentebelastingen wil de Mm. daderonderzoeken misschien zal het gewenscht blyken haar iets ruimer te nemen. Hoofdstuk V werd aangenomen zonder stemming. Tegen het wetsontwerp betreffende het recht van o ver gang van onroerende goederen, nage laten door niet-ingezetenen, zou de heer Fransen van de Putte stemmen, omdat het niet tegemoet komt aan de grieven der Indische ingezetenen. De heer Sassen deelt dit bezwaar, maar zou toch voorstemmen, wyl het ontwerp een transactie is tUBBchen de beide Kamers. De Minister van Financiën verdedigde het ontwerp waarbg hy zich bepaald heeft tot het strikt noodige. Het werd aangenomen met 88 stemmen tegen 4. By Hoofdstuk VII, (Departement van Finan ciën,) bepleitte de heer Prins ontmunting van zilver ter invoering van den zuireten gouden standaard. De heer Bultman wees op verkeerde schattingen voor de personeele belasting wat buitenplaatsen en arbeiderswoningen ten platten lande betreft Spr. gaf den Min. in overweging het invoerrecht op huiden en vet zoo te regelen dat het gelykstaat met den accyns hier te lande. De heer Geertsema kwam op i van de ambtenaren by het kadat apr. op de aanslagbiljetten voor het do schatting, het getal haardsteden, waarde enz. te vermelden. De heer Van Nispen hield staande dat de rentevo- t van 4 pCt. voor de vermogensbelasting te hoog is. Ten aanz>en van bekeuringen ter zake van de personeele belasting beval spr. den Min. mildheid aan. Ook hy wenscht ontmunting van een deel van het zilvergeld, en bepleitte verbetering van de positie der landmeters. De heer Van Lier wees op grieven tegen het overgangsrecht op effecten. De heer Mehii van Lynden wenscht bewijs kracht voor eigendomsrecht aan de kadastrale kaart te zien toegekend. De Minister van Financiën acht het niet noodig, thans maatregelen ten aanzien van de munt- quaestie te nemen. Over deze zaak moet men uoh niet senuwachtig maken, dat is het gr< gevaar. Invoerrecht op vet en huiden onse industrie te zeer benadeelen. De Keizer, in ztfne toespraak tot derecruten: „Een man, die geen christen is, kan geen goed Pruisisch soldaat zijn,” men in het blad een plaat had qpgenomen, waarop naast eenige niet-chrte'eiyke legeraanvoer ders der oudheid, als Alexander de Groote, ook „de oude Frits” was afgebeeld, wiens goed soldaat-zijn minder twijfelachtig was, dan z(jn christendom. Dat zal den heer Trojan dus vestingstraf kosten, of het moest zijn, dat Keizer Wilhelm, op zfln verjaardag, hem begenadigd heeft. De „Independance Beige” spreekt hiervan. Het was zyn 39ste verjaardag, dien Keizer Wilhelm Donderdag j.l. gevierd heeft. Onder de, bjj deze gelegenheid door hem verleende onderscheidingen was het schenken van het grootkruis van den Rood en Adelaar aan den Franschen gezant, den Markies De Noailles. De Vorst en Vorstin van BnlgarUe zullen in het laatst van Febiuari een be zoek brengen aan het hof te St Peters burg, om den Czar hun zoontje, Kroon prins Boris, voor te stellen, naar men weet een petekind van Z. M. Ex-Koning Milan van Servlé het ft nu het opperbevel over het leger* aanvaard en zijn intrek genomen in Belgrado, alwaar de Ministerraad hem is komen bezoeken en van zijn hulp verzekeren. Onder dank zegging beloofde de heer Milan het leger te zullen houden ep do hoogte van den nieuweren tijd. „Het kan verkeerenzei Brtéroo. De ItallaauHche Kamer is sedert Woens dag 11. weer bijeengekomen en heeft als haren voorzitter gekozen den heer Biancheri. Voor het Presidentschap was ook nog een stem uitgebracht op Emile Zola. Langzaam, maar zeker, is de Spaansche Regeering bezig veld te winnen betreffende haar nieuw stelsel tegen Cuba. De naar New-Yoik uitgeweken leiders, Menocal, Broch. Fernandez, Vilasco, Bettancourt en De. Casuso zjjn allen naar den Spaanschen Consul aldaar gegaan, om hunne onder werping aan te bieden. Te Madrid is uit Havanna bericht ont vangen, dat het insurgenten hoofd Arran gurene, die destijds last gaf tot het ver raderlijk ter dood brengen van den als parlementair in zijn kamp gekomen Spaanschen kolonel Ruiz., met zijne bende overvallen en gedood is. De bende werd verstrooid. Generaal Weyler is wegens het uit vaardigen van het bekend protest tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Naar het schijnt, begint Prins George van Griekenland hoe langer hoe meer kans te krijgen tot Gouverneur van Creta te worden benoemd. Frankrijk, Rusland, Engeland en Italiö zijn er sterk vóór, terwijl Duitschland en Oostenrijk er nu minder tegen zijn. Maar nu de Sultan van Turkse nog. Nu, die begint ook al wat toe te geven. Tenminste er wordt al gesproken van eene voorwaarde, die Turkije stellen zou voor zijne toestemming: het sluiten van een of- en defensief verbond met Grieken land^ STATEN-GENERAAL. In haar vergadering van Donderdag 27 Januari zette de Eerste Kamer de behandeling der Staatsbegroting voor 1898 voort met Hoofdstuk II (Hooge Collegiën van Staat), dat zonder stemming werd aangenomen na een herinnering van den heer Melvill van Lynden aan het ten vorigen jare gebeurde met de gelden voor onderhoud van het Etunographisch Muséum te Leiden, waarvan het gevolg is ge weest een toevoeging aan alle begrotingen omtrent den aard der onvoorziene uitgaven, welke opmerking door den Min. van Finan ciën werd beantwoord. Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken). De heer Rahusen drong aan op het toevoegen aan alle te sluiten tractaten, ook met groote mogendheden, van de zoogenaamde arbitrage- clausule. Ook wenschte hy een nadere oplossing van de quaestie der grensregeling te water en verklaarde zich teleurgesteld over ’s Minis ters antwoord betreffende de aeebrieven. De heer Van Asch van Wijck vroeg regeling van de grens tusschen Buiiname en de Fran- sohe en Engelsche bezittingen, en oprichting van een informatie-bureau voor landverhuizers. De heer De Jong dankte den Min. voor de volharding waarmede hy heeft weten te ver krijgen dat onze harde kaas ten opzichte van het Fransehe tarief is gelijkgesteld met Greuyère- kaas. Eon zuiveloonsulent te Londen acht spr. thans niet meer noodig. De heer Brandtzen van de Zype vraagt meer rificiëele mededee- lingen omtrent de verrichtingen onzer diplo matie; de heer Bultman vindt aanstelling van zuiveloonsulenten in het belang van den land bouw wèl noodig. De Minister van Buitenlandsche Zaken zeide dat wy de gunstige bepaling betreffende kaas- invoer in Frankryk vooral aan onzen gezant te Parjjs te danken hebben. De Min. is sterk voorstander van arbitrage; het initiatief voor een internationaal Hof van arbitrage zou meer op den weg eener groote Mogendheid ligj Regeling ter grens ter zee is niet omtrent de zeebrieven is nog overleg Min. van Waterstaat hangende. In Suriname bestaat alleen een grensgeschil met Brazilië, ten aanzien waarvan de loop der onderhande- lingen tusschen genoemden Staat en Frankryk moet worden afgewacht. Aanstelling van zuiveloonsulenten vindt de Min. onnoodig, De BURGEMEESTER der Gemeente Schoonhoven; Gelet op de artt. 11, 12 en 18 der Kieswet (Wet van den Iden September 1896, Staatsblad No. 154); Noodigt de mannelyke inwoners dezer Gemeente uit, om, zoo zy in eene andere Gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zyn aangeslagen, wat de Grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamontot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het by art. la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, vóór den 15den êbruari a. s. te doen blyken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezers- aau belanghebbenden teruggegeven. >g worden de mannelyke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het derde lid van der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a. s. aangifte te doen. De bewijsstukkenby zoodanige aangifte over te leggenwaartoe moeten behooren het aan slagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eone opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewyze van bet gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelyke inwoners dezer Gemeente, die krachtens art. ló derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daaryan vóór den 15den Februari a. s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedano aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien do plaatsing op die lyst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2°. genot van pensioen i 8°. bezit van eene insohryving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rykspostspaarbank 4°. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op: 1°. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 81 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde buis of hetzelfde vaartuig bewonen, of 2*. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedryf of beroep der ouders werkzaam, hetzjj met of zonder genot van pension. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de atlffcelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor Schoonhoven betreft, het volgende bepaald: durft het rechtsbewys der kadastrale kaart niet aan. De regeling der aanslagbiljetten bjj het personeel door den heer Geertsema gevraagd, zal overwogen worden. De Min. verdedigde den rentevoet van 4 pCt.een milde toepassing van de wet op het personeel ligt in de bedoeling. De Min. erkent dat er iets onbilljjks is in de hef fing van overgangsrecht op effecten, maar het zal moeielyk syn die grief weg te nemen. Ook dit hoofdstuk, benevens Hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven), werden zonder stemming aangenomen. De heer Fransen van de Putte vroeg en ver kreeg verlof, tot de Ministers yan Binnenland- sche Zaken en van Waterstaat eenige vragen te richten over den toestand van het boesem- water in Delfland. 0 Vergadering van Zaterdag. Aan de orde was de Vesting-begrooting. De heer Van Welderen Rengers, vroeger tegen bomvrye ge bouwen in de stelling van Amsterdam, zal, nu er mede begonnen is, er niet tegen rengeeren. De heer Bultman besprak de inundatiön; by schielijk opkomend oorlogsgevaar zal men water uit zee moeten inlaten en de polders niet droog kunnen houden die men niet onder water be hoeft te zetten. Spr. vroeg staking van de onderhanden werken en het kiezen eener andere defensielyn. De Minister van Oorlog verdedigde in het algemeen het thans gevolgde inundatie- stelsel, er zal water genoeg zyn, want de be doeling is niet alles vol te zetten, maar zoo weinig mogelyk, hoogstens 20 of 80 oM. op het land te brengen. Dan is bevaren niet mogelyk en kan men slooten en vaarten nog onderscheiden. De vesting-begrooting werd zonder stemming aangenomen. Hoofdstuk VIII, (Departement van Oorlog.) De heer Schimmelpenninok van der Oye besprak met sympathie de verkorting van den diensttyd der militie, mits de bedoeling niet zy om er mede aan te toonen dat vaderlandsliefde en geestdrift bjj de groote massa in tyd van oorlog voldoende zyn. Spr. drong aan op meer ver band tussphen de Nederlandscbe en de Indische officierscorpsen, en op krachtige voortzetting van de verstrekking nieuwe geweren aan de schutterijen. De Minister van Oorlog zal de ^resultaten van de proef met den verkorten diensttyd zorgvuldig nagaan. De samensmelting der officierscorpsen zal de Min. ernstig overwegen, maar hy voorziet er niet veel goeds van. Aan schaffing van nieuwe geweren voor de schut terij wenscht ook de Min.; alleen financiëele redenen hebben ditmaal belet verder te Hoofdstuk VIII werd zonder stemming genomen. Hoofdstuk IX (Waterstaat). De heer Reexers juicht den bouw van een visohhal te IJmuiden toe, maar heeft aanmerkingen over de voor genomen inrichting. Ook wees spr. op de slechte resultaten van het zalmtractaat met Duitschland; intrekking zou hem niet onaan genaam zyn. De heer Brantr" verhoogde Rykstoel van dyken, ting der H( De heer Laan stelde het belang en handel aan de Zaanstreek l_w een nieuwe schutsluis te Zaandam, het geldt geen locaal, maar een groot algemeen belang. Ondanks de kunstmatige oppositie tegen subsidie blyven de belanghebbenden en de betrokken gemeentebesturen wel degelyk daarop aandringen. De heer Rahusen ontried opzegging van het zalmtraotaat, do heer Van Lier besprak de wenschelykheid van betere spoorweg-aanslui- tingen van Den Haag met het Noorden, de heer Viruly van overkapping van eenige oude stations. Nadat nog sommige leden meer speciaal-plaat- selyke belangen hadden besproken, antwoordde de Minister. De bezwaren van den heer Reekers by den bouw van de visohhal Ie IJmuiden hoopt de Min. te kunnen wegnemen. By op zegging van het zalmtraotaat is volstrekt geen haast. Ten aanzien van de Heerenwaardsohe O verlaten is een onderzoek aanhangig. Den wensch van den heer Laan zou de Minister willen bevredigen als hy overtuigd was dat de sluis te Zaandam door den Raad aldaar be geerd wordt, doch dat is niet gebleken. De Mm. voelt zich niet gerechtigd de spoorweg- maatsohappyen de groote uitgaven voor over kappingen op te leggen; een beter station te Deventer acht hy wel noodig. Na enkele replieken werd zonder stemming aangenomen. B|j Kon. besluit is Mr. 0. J. Sickesz, met ingang van 1 Februari, be noemd tot directeur-generaal bij het departe ment van binnenlandsche zaken. Tot buitengewoon opzichter van den waterstaat bjj de werken der spoorweghaven te Feyenoord is benoemd de heer J. 8. Baumann te Woerden. Door de Arrondissements- Rechtbank te Dordrecht zjjn benoemd in de commissie voor de werkzaamheden der herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, in het schat- tingsdistrict Dordrecht, tot lid de heer A. Ek Pz., bouwkundige, tot plaatsver vangend lid de heer P. G. Van Helden, Mr. Timmerman en metselaar, beide wo nende te Dordrecht; in het schattings- district Gorinchem, tot lid de heer A. Benders Wz bouwkundige te Nooraeloos, tot plaatsvervangend lid de heer J. De Bie, bouwkundige te Gorinchem. —De heer Seret te ’s-Gravenhage, lid der Tweede Kamer, zal zich tegen Mei a. s. te Amsterdam metterwoon gaan vestigen. Burg, en Weth. van Amster dam hebben aan besteed het maken van aardfundeering en kunstwerken voor het nieuwe entrepöt in de Rietlandenlaagste inschrijvers A. De Groot en G. L. Kalis, te Heukelom en Sliedrecht, voor f 919.270. De vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam heeft een speciaal comité be noemd om gedurende de inhuldigings- feesten den vreemdelingen zooveel mogelyk behulpzaam te zijn in het vinden van logies, alsook van kamers en plaatsen waar de intocht en optocht zullen voorbij gaan, alsmede informatiön betreffende de stad gedurende de feeatweek,

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1