t .Gofliewaagen&Zonen 1898. N°. 1863. Woensdag 23 Februari. Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht en Nieuws- BINNENLAND. J. L. D0E8BUBG, firma OKHUUZEN ZOON, oemlet, Schoonhoven, Lopikerstraat. E. CASSUTO, Tandarts. GOUDA, BUITENLAND. Overzicht. l Het jffloier van men het ongeluk met de „Maine’ op SCH00HH0VEÏÏ8CH8 GOURAKT. langer termijn voorwaarden en week 24sten Bü Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sliedrecht, Mr. T. Van der Plas, advo caat en procureur, wonende te Sliedrecht. Van Getrouwd: laarlem) en P. lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; rstrekken geld op HYPOTHEEK. jent voor Schoonhoven de Heer DUDA, Markt, naast „De Waag", en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: at 1 dag opvragens 2 Op overeen komen desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,— 4 ’sjaars; dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden lasten zich methetkoopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 8 voor fondsen boven de 80 16 0/0 onder 30 (ook voor loten); sverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; isselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; Gemeente Kedichem. 1 tot 16 Februari. P. Koomen, oud 28 j. (ran W. Klegn, oud 84 j. Gemeente Lopik. Van 1 tot 15 Februari. Geboren: Jan, i. van Th. Borat en J. Vlok. Hendrik, z. van T. van der Vliet en J. Cornells, z. van J. Versteeg en A. I 'a 'VAN DÊH HEUVEL, aldaar. EXTRA QUAL1TE1T ttii-, Bloem-en LanflöOQWzadBii, vanaf heden verkrijgbaar bü VRIJDAGS van tot 11 uur te msulteeren in Scheen hoven in het EEREN-LOGEMENT. icobus, a. van an, a. van J. pengen. Leendert, van oornvliet Wilhelmus Matt *n Leeuwen en C. Verwoord. Slappendel en J. alia, d. van B. van Getrouwd: J. 81 [jk. J. Potuit en Overleden: M. 1 r ld 64 j., echtgenoot van A. van Schaik. Mulder, oud 69 j., echtgenoot van E. Boek- iad. A. Koster, oud 58 j., echtgenoot® yan van Haaften. M. A. Kwinkelenberg, oud j., eohtgenoote van D. Slappendel. A. C. in Dam, oud 82 j., eohtgenoote van D. A. uitelaar. Gemeente Stolwijk. Van 1 tot 14 Februari. Geboren: Gerard Hermanns, a. van J. H. egeer en M. Hoogerdgk. Willem, a. van Both en N. Oudenes. Cornelia, a. van J. olenaar en L. de Groot Overleden: J. de Mik, oud 8 d. A. den rave, oud 67 j, eohtg. van P. van Dan. Natzgl, oud 6 m. Gemeente Vliet. Van 1 tot 81 Januari. Geene aangiften. Seawnt. Willlgt-Lugmk. Van 1 tot 16 Februari. Geboren: Genigje, d. van C. de HaaQ do Hoog. an orst - irieënhuiaen. Jan, a. van W. van Baaren a A. Straver. Getrouwd: J. Snoei en K. van derWgngaard. Overleden: W. Maarschalkerwaard, oud 4 j., weduwe van H. van den Niouwendtyk. - Overbeek, oud 66 j. J. van Bemmel, oud 3 j., echtgenoot van M. Dam. E. Hoedeman, id 7 w. J. H. van der Vliet, oud 18 d. Gemeente Reeuwijk. Van 1 tot 81 Januari. Geboren: Jan Cornelia, a. van G. Hoogen- oorn en A. Boer. Anna Cornelia, d. van Blyleven en M. Vermeulen. Johannes Cor* alia, a. van L. J. Smit en A. van Wingerden. - M. Schouten en L. Oestrum. van den Heuvel en A. van i A. Hefl en G. tthias, a. van J. Wouter, a. van van Wensveen. Petro* j Wensveen en E. Schouten. Slingerland en D. Hoogen- C. M. Smits. Borst, oud 62 j. A. Matze, Frankr|jk. De in het vorige overzicht vermelde „achtste” zitting van het Zola- proces is nog gevolgd door eene negende, tiende en elfde zitting. In de negende was het voornamelijk Generaal De Pellieux, die aan *t woord was. Hij hield een vol- ledig pleidooi, dat vooral hierop neerkwam, dat slechts een artillerie-officler als Dreyfiis met kennis van zaken spreken kon over de stukken in het befaamde borderel ver meld, en dat een infanterie-offfcier als Esterhazy dit niet kanmet andere woor den dus, dat hij Dreyfus voor schuldig hield. Vermelding verdient nog deze door hem uitgebrachte phrase: „Wü hadden Dreyfus gaarne vrügesproken ge zien. Dat zou bewezen hebben, dat er geen verrader was in het leger. (Leven dige toejuichingen). Nadat deze zitting voor een oogenblik geschorst was en men gedurende dien ttfd zich bezig gehouden had met het verder hooren van schrift kundigen, verscheen Generaal De Pellieux opnieuw in de getuigenbank en verklaarde dat het eerste facsimile, in „le Matin” openbaar gemaakt, het meest op het bor derel gelükt. Er z(|n er, zoo ging hü voort, door het land verspreid, die zoo valsch mogelijk zün. Gaarne zou hü eene pho- tographische afbeelding overleggen, maar de behandeling met gesloten deuren ver bood zulk. Mr. Labor! (aanmoedigend): „Kom, Generaal, help ons eens een weinig om aan wat licht te komen. (Rumoer.) Als iedereen maar wilde, zouden wü het wel spoedig eens zijn en hand aan hand, misschien wel elkander omhelzende, van hier gaan. Waarlük, de zaak is zoo ge wichtig niet, als men het ons wil doen gelooven.” (Uitroepen.) Maar de heer De Pellieux verklaarde „ver moeid” te zün en onmogelük met de schriftkundigen in debat te kunnen treden. Kwart over vü'f eindigde deze zitting, om den volgenden dag te worden voortgezet. Generaal De Pellieux blükbaar uitgerust, begon ook weer „de tiende zitting” met het woord te vragen. ’t Was, toen eenige gedeelten uit de door Majoor d’Ormesche- ville opgestelde acte van beschuldiging in het Dreyfus-proces Gen en andermaal waren ter sprake gekomen. „Nu het rap port van Majoor d’Ormescheville er bü- gehaald wordt zeide hü neem ik het woord over, door Kolonel Hemy uitge sproken in de zitting van Zaterdag 1.1. omtrent het nbg geheimer dan geheim dossier.” Dèt zou dus eigenlük het ware „geheime dossier” zün, waarvan tot nog toe nog niet werd gewaagd. Mr. Labori wenschte dat stuk te zien. „Dat men ons dit stuk toone zoo zeide hü en wanneer Dreyfus schuldig blijkt te zün, dan zullen wü het hoofd buigen en weder aan den arbeid gaan.” Generaal Gonse beweerde, dat het stuk wel niet zou kunnen medegedeeld worden, waarop De Pellieux, om daarvan zekerheid te verkrügen, voorstelde, Generaal Boisdeffre in het verhoor te nemen. Met toestem ming van den voorzitter werd iemand afgezonden om genoemden generaal te halen. De zitting werd geschorst in af wachting van de komst van den generaal, die echter niet verscheen. Toen werd de zitting (de tiende) opgeheven om den volgenden dag te worden voortgezet en alsdan te beginnen met het verhoor van generaal Boisdeffre en Esterhazy. De Vrüdag jl. gehouden „elfde” zitting van het Zola-proces mag eene zéér bü’zondere genoemd worden. De Generaal^gelaarsd, gespoord, in groot tenue enTbehangen met tal van decoraties, kwamen sabel- rinkinkend binnen en in plaats van eene afwachtende houding aan te nemen, om als getuige te worden gehoord, comman deerden zü als machthebbenden en ver vingen als ’t ware bet civiel bestuur en de burgerlüke rechtspleging. Generaal Boisdeffre was ’t eerst aan ’t woord en verklaarde dat hü het volkomen eeris was met wat de heer De Pellieux in de vorige zitting had medegedeeld. Het volgende: „Ten tüde der interpellatie van den heer Castelin, in November 1896, had men aan het Ministerie van oorlog het volstrekt bewü's voor de schuld van Dreyfus. En dat bewü's heb ik gezien I Er is ons toen, als nieuw bewüs, eene nota toegekomen, aldus luidende: „Zeg nooit iets van de betrekkingen, waarin wü gestaan hebben tot dien jood!” Die nota was ongeteekend en ging vergezeld van een visitekaartje, waarop een herkenningswoord (mot de convention),hetzelfde als op „hetstuk!”” Generaal Boisdeffre kan de feiten ge tuigen. (Levendige toejuichingen.) Toen nu de Chef van den Staf deze ver klaring van den heer De Pellieux had bevestigd, verliet hü, onder luide toe juichingen de balie. Mr. Labori wenschte eenige vragen tot den Generaal te richten, doch werd hierin verhinderd door den voorzitter, die hem den mond snoerde met de woorden„Gü zult geen vragen stellen”. De volgende getuige. En ondanks het hevig verzet van Zola’s advocaat, ver scheen Esterhazy in de gerechtszaal. Majoor Esterhazy: „Ik moet beginnen met eene verklaring af te leggenMü ne heeren de gezworenen, zonder een stukje van een bewüs heeft Matthieu Dreyfus mü beschuldigd van de misdaad van zün broeder. Door mü'ns gelü'ken geoordeeld, ben ik vrügesproken. En nu word ik als getuige opgeroepen om nogmaals te worden beschuldigd; een raadsman of advocaat mag ik niet hebben. Nu dan, op alle vragen die de heeren gezworenen mü zullen stellen, ben ik bereid te antwoorden, maar wat die lieden daar betreft (zich tot Zola et Labori wendend), ik antwoord hun niet.” Esterhazy heeft woord gehouden: Noch op de hem gestelde vragen van den heer Labori, noch op die van den heer Glé- menceau werd door hem geantwoord. Clémenceau doet hem wel honderd vragen, maar Esterhazy doet alsof hü hem niet hoort. Met den rug naar Zola en diens verdediger gekeerd, heeft hü slechts oog voor de gezworenen. Blükbaar kookt de majoor inwendig van woede. Hü is doods bleek, en soms gaat eene trilling door zün gestalte. Het publiek denkt ieder oogenblik, dat hü zal uitbarsten, en geniet als in een circus, Eindelük werd te half vüf de zitting gestoten, onder groot rumoer. Er werd van alles gegild: „Leve het leger!” ^Dood aan de Joden!” „ConSpuez Zola!” Verschei dene inhechtenisnemingen hadden plaats. Intusschen heet het, dat de Fransche Kamer bezig is de begrooting van Land bouw te behandelen, doch wel begrüpelük is men er maar half met züne gedachten bü. In het paleis van Justitie is men met zün hart! Jaurèi is opgewondener dan ooit. „Boisdeffre heeft het aan de juiy goed ingepeperd!’* riep hü; veroor deelen, of anders geen staf, geen leger, geen vaderland meer! Van Carnavals feesten schünt dit j aar te Parü's niet veel te zullen komen. Men is er niet in de stemming voor. Ook dit werkt zeer nadeelig op de zaken. President Faure ontving Vrüdag den nieuwen Russischen gezant, Vorat Ourou- soff, die, bü het overhandigen van züne geloofsbrieven de boodschap van den Czar meebracht: met allen üver to waken voor het zorgvuldig onderhouden der goede betrekkingen tusschen beide natiön. Eindelük heeft het Brltsehe Huis der Gemeenten het adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. Verschillende, van lersche züde ingediende amende menten op dat adres van antwoord wer den verworpen. De Ieren zün nu bezig, het aanstaande eeuwfeest der rebellie van 1798 voor te bereiden met betoogingen ten gunste van onafhankelük optreden. De regeling van het plaatselük bestuur van Ierland be hoort nog steeds onder de wetsvoorstellen, in het Britsch Parlement door de regee- ring aanhangig gemaakt. Ofschoon de geestdrift voor dat onderwerp bü de libe ralen wel wat verflauwd is, toch is het niet van het programma afjeschrapt. Geduld dus, Ierland! Eenmaal wordt uw wensch vervuld. Uit Pretoria (Transvaal) is bericht ge komen, dat de opperrechter Kotzé, door de regeering ontslagen, een brier zond aan de advocaten, om hun te melden, dat de zittingen vah het Hof voor onbe- paalden tü’d geschorst waren De advo caten echter deden, alsof ze hetschrüven niet ontvangen hadden en kwamen als gewoonlük op en behandelden de zaken. Ook aan de regeering schreef Kotzé, dat hü zün ontslag niet aannam, als zünde in strüd met de grondwet en nog eenige andere wetten. President Kiüjer echter schreef terug, dat het ontslag-besluit bleef gehandhaafd. En Minister Chamberlain antwoordde op eene hem gedane vraag, betreffende deze quaestie, dat de Britsche regeering er zich niet mede bemoeide, maar zich hield aan haar stelregel van niet-inmenging in de binnenlandsche aan gelegenheden der Transvaal. Tusschen de Vereenigde Staten en Spanje schünt ’t mi weer zoo wat in orde te wezen. Laatstgenoemde Mogendheid heeft nu haar leedwezen betuigd wegens het incident met haren gezant. President Kinley gevoelt zich dus voldaan. In sommige kringen echter in de Vereenigde Staten is de Spanjaardenhaat zoo fel, d it men het ongeluk met de „Maine’’, in de haven van Havana, al toe gaat schrüven aan verraderlük opzet. Eene helsche machine zou onder .het schip zün aange bracht. Voor alle zekerheid zal nu nog een nader onderzoek worden ingesteld door duikers. Alles wordt dus gedaan om der openbare meening in deze zekerheid te verschaffen en haar gerust te stellen. Te Londen liep het gerucht, dat die duikers een groot gat in de kiel van het wrak zouden hebben ontdekt, wat op opzet wüzen zou, maar dat de Ameri- kaansche Regeering deze ontdekking voor eerst nog zou willen geheim houden, zoo lang zü nog geen officiöele bevestiging heeft. Keizer Wilhelm, de om alles-den- kende, heeft per telegraaf aan President Mac Kinley wegens de ramp züne deel neming betuigd. Frankr|jk, Engeland en Dultsehland doen, ondanks het zich terugtrekken van Rusland, nog alle moeite, om den Sultan te bewegen, over te gaan tot de benoe ming van Prins George van Griekenland tot Gouverneur van Creta. De Prins zou dan den titel van Souverein krü'gen en afstand doen van alle aanspraken op den Griekschen troon. De Iste-lult. V. A. J. Bloem, van het 4de reg. vest art., wordt 1 Mei a. s. ontheven van zün detacheering bff de rüschool der bereden artillerie te Bergen op-Zoom, en gedetacheerd bü het 1ste reg. veld. art. - De dirlg. off. van gez 8de kl. Dr. F. Daniels, van het pail. hosnitaal te Gorinchem. is definitief o vergeplaatst als chef van het militair hospitaal te Haarlem De off. van ge?!, le klasse L. F. K. De Fouw, van bet 2e reg. inf te Nijmegenis benoemd tot chef van het militair hospitaal te Gorinchem. •—Voor de op 18 dezer te Zalt- Bommel gehouden hengstenkeuring waren aangegeven en ongekomen 17 hengsten, van welke 15 werden goedgekeurd, waar onder ook „Vasal”, eigenaar Govert De Gier te Dalem, en „Congo n,” eigenaar M. Walraven te Vuren. Voor het verwijden van de doorvaart der brug in het begin van het Goudsche rijpad onder Reüerskoop bfi Boskoop, waarvan Dinsdag de aanbe steding plaats had. waren de volgende inschrijvingen ingekomen: W. A. Ver bruggen, WaddingRveen. f 988, J. Alblas, Waddingsveen, f 920. C. J. Koot. Gouda, f 785 D Amesz, Gouda, f 709. S. Heemskerk, Reeuwük, f 694. •—Een met Maart a.s. wederom te onenen stoombootdienst tusschen Gorin chem en Asperen zal in eene werkelijk gevoelde behoefte voorzien, aangezien in den laatsten tjjd de communicatie tusschen genoemde plaatsen langs de Linge per Leerdamsche boot maar éénmaal per dag kon geschieden. Zoo spoedig de aanleg plaatsen, vüf in getal, in gereedheid ge bracht zün, zal de nieuwe boot, door particulieren aangekocht, in de vaart komen. De Staatscourant bevat de statuten der Leerdammer Kaas- en Room boterfabriek. te Leerdam. Duur: 20 jaar. Kapitaal f23.000, in aandeelen van f460. Bü het te Utrecht gehouden examen voor surmümerair bli de staats snoorwegen is o. a. geslaagd de heer M. J. P. Chevallier te Krommenie. De dames Z. J. Knol te Pols broek en C. Baartman te Krimpen hebben gisteren te Utrecht met goed gevolg examen afgelegd in de nuttige handwerken. Mej. N. E. Kalis, van Sliedrecht, is geslaagd voor de acte fraaie hand werken. Het Christelük Nationaal zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 7 Juli op het landgoed „Noord-Houderinge”, nabü het station De Bilt. Bedankt voor het beroep te Fü'naart door Ds. C. Steketee Cz. te Bolnes. Bedankt voor het beroep bü de Gereformeerde Gem. te Mohtfoort door Ds. C. Steketee Cz. te Bolnes. Door de classis Gorinchem van Geref. kerken is het beroen van Ds. F. Rispens, te Steenwük, naar Vianen, dat door dezen reeds was aangenomen, op verzoek van den kerkeraad van laatst genoemde gemeente, vernietigd. §Amelde, 21 Febr. Bü vonnis der Arr. Rechtbank te Dordrecht, dd. 18 Febr. 1.1. is, in zake K. v. O. alhier, het vervoeren van wild in gesloten jachttijd, (appèl van een vonnis van het Kantongerecht te Go rinchem)het vonnis a quo, waarbij be klaagde werd vrijgesproken, bevestigd. ‘Ameide, 22 Febr. De heer H. J. Hoog land stoker aan het Rüks stoomgemaal alhier, is met ingang van 1 Maart e. k. benoemd tot machinist van het stoomge maal der gecombineerde polders Nieuwland en Leerbroek. ‘Berg-Ambacht18 Febr. In de heden avond gehouden vergadering der vereeniging „Winterlezingen” trad als spreker op de heer Eller van Kinderdijk. Na gene korte inleiding over het bekende spreekwoord „hoogmoed komt voor den val” werd door spreker in O»er- betnwsoh dialect, op boeiende wijze voorge dragen de novelle van Cremer, getiteld „Pauwe- veerke”, waarin dat spreekwoord zoo jnist wordt bewaarheid. Daarna gaf de heer Eller blijk van zjjn humoristisch talent in een paar laimige voordrachten, welk een en-ander zeer in dep smaak viel en met aandacht werd gevolgd. Een hartelijk woord van dank van den voor zitter aan den spreker voor de genotvolle oogen- blikken den leden verschaft en met een tot weerziens, sloot deze de vergadering, die zich in een vrij talrgke opkomst mocht verheugen. 21 Febr. Met de verbouwing der 1ste openb. school zal weldra een aanvang worden gemaaktde aanwpzing van het werk heeft heden plaats gehad en de aanbesteding geschiedt op 2 Maart a.*. ‘tiondriaan. 21 Febr. Tot de Rüks- normaallessen te Sliedrecht is toegelaten onze dorpsgenoot J. Van Dierén, leerling aan de voorbereidende klasse, der R. N. te Schoonhoven. ‘Haastrecht, 22 Febr. Gedurende het jaar 1897 zün aan het hulpkantoor alhier behandeld 99 inlagen bü de Rüks-Post- spaarbank tot een bedrag van f5145,95», en 13 terugbetalingen tot een bedrag van f 3894,60. Er werden 15 nieuwe boefjes aangevraagd. Door het college van zetters is het lid de heer D. Reneman benoemd tot schatter der huurwaarde voor de perso neele belasting. Hlllegersberg, 17 Febr. In den winter tuin van den heer Freericks was heden avond door den burgemeester dezer ge meente een vergadering belegd, om te bespreken op welke wü’ze men hier van züne ingenomenheid met de troonsbe- stfiging van H. M. de Koningin Wilhelmina blijk zou geven. Er werd een commissie van 20 leden gekozen, bestaande uit inge zetenen van alle gedeelten der gemeente, zoodat iedere wük vertegenwoordigd wordt, en aan deze commissie werd volmacht gegeven om alles zoodanig te regelen, dat men ook bier op waardige wüze feest vieren kan. Tot eere-voorzitter werd ge 1 kozen de heer Le Fèvre de Montigny, bur gemeester, die zich deze keuze liet wel gevallen. Hoen koop, 17 Febr. Door het college van zetters dezer gemeente is benoemd tot schatter der huurwaarde en van het mobilair, het lid A. Van der Sprong, alhier, die de benoeming heeft aangenomen. Kamerlk, 19 Febr. Op de to Utrecht gehouden hengstenkeuring werd een eere- prüs van f 200 toegekend aan „Beckford” van den heer J. G. Boer alhier. .•Langerak, 22 Febr. Ds. J. Vesseur alhier heeft voor het beroep naar de Ger Gemeente te Kamerik c. a. bedankt. gLekkcrkerk, 18 Febr. Heden-middag moest L. E., die behulpzaam was geweest bü het lossen van een schuit lün koeken aan den steiger der stoomboot „Johan”, dien steiger schoonmaken. Even uitrus tende tegen de balie verloor h(j door een of andere oorzaak zün evenwicht en tui melde in de Lek. Op zün geroep snelden de veerman en de schipper der schuit toe, aan wie het gelukte hem behouden op het droge te brengen. Door het college van zetters zün alhier voor het dienstjaar 1898 tot schat ters voor het mobilair benoemd de heeren D. Slijk alhier en Faaü uit Gouda. ‘Lckkcrkerk, 21 Febr. Tot de betrek king van voorzitter der sociëteit „Ons Genoegen” alhier, is in plaats van den heer J. De Jong Jr. als zoodanig bedankt hebbende in de gister avond gehouden vergadering benoemd de heer T. Mudde Tz. Van de oprichting der sociëteit (1878) af, bekleedde de heer J. De Jong Jr. de betrekking van voorzitter en de heer T. Mudde Tz. die van commissaris van orde. 22 Febr. Hedén morgen voer de vee- stoomboot van de stoombootreederij o/d Lek, „Groot-Ammers”, door de mist misleid, onder Lekkerkerk op het zoogenaamde Zandje omhoog. Pogingen door de stoom boot „Schoonhoven” aangewend om de veeboot af te brengen, mislukten. ‘Nleuwerkerk a/d IJsel, 21 Febr. In het vorige jaar is aan vergunningsrecht ontvangen de som van f 168,75. aantal vergunningen bedraagt 7. In de vergadering van den raad der gemeente van den 18den dezer is tot ge- meente-ontvanger benoemd de heer G. De Wit met vüf stemmen, tegen twee op den heer A. Urbanus. Beroepen bü de Nederl. Herv. Gem. Ds. K. A. De Groot te Houten. “Oudewater, 21 Fe*>r. Woensdag-avond 11. had in het lokaal der rederijkerskamer „Borger” evenals den vorigen winter eene operette-uit voering plaats door eenige jonie dames uit de gemeente. Opgevoerd werd „De Sohoone Slaap ster”, operette in 4 bedrjjven en 7 tafereelen. De opvoering slaagde uitstekend en de kleine actrices verdienen een wöord van lof. geljjk ook de heer J. A. Verhoef, voor de groote moeite die hjj zich heeft getroost, opdat alles naar eisoh zou geschieden. De zaal was geheel met toeschouwers gevuld. De heer K. Van der Heiden, officier van administratie 2de klasse bjj de marine, alhier, die aangewezen is voor den dienst in Oost- Indië -en per stoomschip Merapi” derwaarts zal worden overgebracht, is de vorige ryiar Marseille vertrokken om aldaar den te embarkeerèn. De Merapi” is den 12den dezer vertrokken. Zaterdag 11. werd door Burg, en Weth. bg enkele inschrijving aanbesteed het herstel en onderhoud der gemeente-eigendommen voor het jaar 1898. Ingekomen waren 2 ~biljatten van den volgenden inbond: G. y. d. Pol voor f 1109,80 en P. W. Hardenbol voor f 1149. Aan den laagsten insohrjjver is het werk gegund. Onderaannemers zgn: voor het timmerwerk H. Hoger vorst: voor het smidswerk P. Roze- boom: voor het schilderwerk M. J. Quee en yoor het lood- en leidekkerswerk P. Hogendoorn. ‘Polsbroek, 22 Feb. De heer C Rü ne velt! alhier heeft voor zün berfoeming tot kerkvoogd bedankt. ‘Reeow|jk (afd. Sluipwijk 21 Febr. Vr^dag- avond gaf dé Zang-vereeniging „Voorwaarts zij ons doel”, directeur de heer A. Goudswaard, hoofd der school alhier, voor een flink bezette zaal, hare tweede uitvoering in dit seizoen. Evenals hare eerste uitvoering werd ook deze, met toestemming van het gemeente-bestuur, gegeven in het schoollokaal. Het programma bestond uit een tiental zangnummers afgewisseld door voordrachten. De goede naam dien de vereeniging hier reeds had, heeft zjj ook thans weer gehandhaafd. Zoowel zang als voordracht getuigde van ernstige studie. Het daverend applaus na elk afgewerkt nommer bewees meer dan woorden hoe het publiek zich amuseerde. Den directeur in de eerste plaats, maar vervolgens ook allen die het hunne hebben bijgedragen om deze uit voering zoo goed mogelgk te doen slagen, komt oen woord van lof toe en voörtgaande op den ingeslagen weg twjjfelen wjj niet of de ver eeniging V. Z. O. D. zal nog menigen genot- vollen avond schenken. *Htolw|jk, 21 Febr. Zoodra de influenza afscheid genomen had van de leden der vereeniging „Excelsior”, werd in de eérste vergadering de beste besloten, alle krachten in te spannen, om ten minste dez«n winter nog; éépe uitvoering te geven. Met moed toog men aan het werk en bracht het zoo ver, dat de volgende week reeds de leden in het openbaar zullen optreden. (Zie achterstaande advertentie.) We wen- schen de vereeniging alle mogelüke succes op haar werk. ‘Tienhovea, 21 Febr. Zoolang de aan deze gemeente uit te keeren som, ingevolge de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no. 156), nog niet is vastgesteld, zal bü wüze van voorloopige uitkeering, in dit jaar per kwartaal worden betaald f 159; zünde gelijk aan de te voren, genoten wordende uitkeering. ‘TieBhoveo, 21 Febr. Van gister avond tot heden-middag zün op de zalmzegen- vimcherij alhier 8 zalmen gevangen. Vianen, 17 Febr. In dfc» heden gehou den vergadering van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaatsvervangers van het hoogheemraadschap de Vüfheerenlanden is de navolgende 'voordracht opgemaakt voor een hoogheemraad, ter vervulling der vacature, te ontstaan met den 1. Mei a.s. tengevolge der periodieke aftreding van den heer A. W. De Leeuw Jzn. De voor dracht bestaat uit de heeren: 1ste cand. A. W. De Leeuw Jzn.; 2de cand. A. 0. De Leeuw; 3de cand. A. De Vos. ‘Varen en Dalem, 22 Febr, Bedankt VOOT het beroep naar deze genaeene door Ds. B. A. De Jong te Giesen-Nieuwkerk. Gemengd Nieuwe. In de Jan Bteenstraat te Amster dam brak gisteren-nacht een brand uit, doordat een der bewoners van perceel 117, twee hoog, de nog brandende petroleumlamp wilde bij vullen. De olie geraakte in brand en M. had nog juist den tijd om vrouw en kinderen te wekken en met hen de vlucht te nemen. Het gezin, dat op de eerste verdieping woon de, werd wakker door het vallen van de lamp «op den grond en de bewoners van het beneden huis, die ook reeds te bed waren, werden door de baren gewekt, maar de familie Hugs, die boven de familie Meger woonde, kon niet spoedig genoeg gewaarschuwd worden. Dit huisgezin bestaat uit man, vrouw, drie kin deren en een 82-jarige zieke moeder der vrouw. Zg werden door de brandweer, die onmiddei- Ijjk ter plaatse was, gevonden zolder, door en over elkaar liggende, bewusteloos en met brandwonden bedekt, vooral aan armen en handen, waaruit men opmaakt, dat zy getracht hebben elk aar de brandende kleeren van het lyf te scheuren. De brandwaohts brachten die menschen een voor een door een zolderluik op het dak in de vrye lucht. Een der kinderen, een meisje van ongeveer 14 jaar, werd tusschen de snijding van de huizen gevonden en by een der baren opgenomen. Langen tyd werd evenwel nog naar haar gezocht voordat bleek, dat zjj in veilig heid was; ook een kind van ongeveer 6 jaar was spoedig gered. Bewusteloos bleken te z^n: de vader Herman Huys (48 jaar), zjjn zoon Herman Huys Jr. (20 jaar), de moeder Sara Huys, geb. Croese (43 jaar) en de grootmoeder Sara Braspenning (81 jaar). De oude vrouw, wier voeten geheel verbrand waren, besweek spoedig. Ook de jongere vrouw was niet meer tot bewustzijn te brengen. De beide mannen werden bygebraoht en naar het Gasthuis vervoerd. De vader is gisteren daar aan de bekomen brandwonden bezweken. Zaterdag - avond omstreeks half negen uur viel de dienstbode van den heer P. Nieburg te Reeuwük in de Vaartwetering langs den Bodegraafschen straatweg. Zü zou zeker verdronken zün indien de tram van Bodegraven niet was aangekomen en de moedige koetsier Dirk Hoogendoorn, die het geval had gezien, niet zonderyaarzelen te water ware ge sprongen en haar op het droge hadde gebracht, daar zü reeds zinkende was. Het dak der tegelfabriek van den heer H. Alblas te Waddingsveen Viel Woensdag plotseling in. Gelukkig waren de werklui buiten de fabriek, daar er anders zeker ongelukken zouden zün gebeurd. Woensdag-avond werd de toren van de Hervormde kerk te Wolsum door den bliksem getroffen. De uitslaande brand liet zich weldra dreigend aanzjen. Eenige moedige mannen beklommen met levensgevaar te midden van den storm den toren en, bügestaan door anderen, werden ze na groote inspanning het vuur meester, en bewaarden aitoo het dorp voor eene vreeselüke ramp. Een boerenmeid te Ratenbroek (bjj Terapel), die f 1200 uit een loterjj troty wilde dit in de spaarbank beleggen, doch op weg naar den directeur werd zy op laaghartige wjjze vermoord. Omtrent dit gruwelstuk verneemt men nader Haar meester belette haar zóó vroeg te gaan, dat ze bjj licht kon overkómen, weshalve zg des avonds een onveiligen weg moest paMecron. Een gendarme te paard, die haar tegemoet kwam, vergezelde haar een eindweegs, doch keerde spoedig, omdat het meisje zei, wel alleen te durven, terug. Dit speet hem later, waarom hg besloot andermaal te keeren en te onder zoeken of het meisje goed was orergekomen. Op niet grooten afstand vindt bjj baar met af gesneden hals, en beroofd van haar geld. Hg heeft vermoedens tegen baar meester, neemt het mes mee, dat op de plaats des onheil* ligt, en begeeft zich naar de boerderg, en vraagt daar brood voor zgn paard. De vrouw zoekt een mes manlief is nog niet terug en onze wakkere politieman vindt gelegenheid het ge vondene onder het brood te leggen. Hg vestigt op dit mes de aandacht der vrouw; zg erkent dit als het hare. Intusschen komt de man, dl* dadelgk wordt opgepakt en het geld noa in zyn bezit blykt te hebben. STADSNIEUWS. Schoonhoven22 Fcbmtri. Tegen den 22. dezer waren weder jongelingen tot vrü willige dienst neming bü de Instructie Compagnie opge roepen. Vdn de 16 opgekomeneq, werden 5 geneeskundig ongeschikt bevorfden, trokken zich 2 terug en voldeed 1 niet aan het examen, zoodat 8 volontairs in dlanat werden gesteld. KRAEPEL1EN HO LM» SALNIAK-PASTILLES, algemeen erkend als het beste middel bü hoest en verkoudheid. Het is een slünioplossend en verzachtend middel bü uitnemendheid. Verkrügbaar bü de meeste Apothekers en Drogisten. Prjjs per fleschje 20 Cents. MP Alleen echt in fleschjes, voorzien van etiquet, waarop de hand- teekening van KRAEPELIEN A HOLM, Zeist, Hofleveranciers. i Depöt voor Schoonhoven en omstre ken bü den Heer H. T. v. d BRAAK. BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag 8.) Gemeente Arkel. Van 1 tot 16 Februari. Geboren: Klaas, i. van J. Reaoort en A. Lnil. Gerrit, a. van F. Verhoef en A. A. en Besten. - Maria, d. van D. den Beaten n J. van Beele. Getrouwd: C. Donker, oud 21 j. (van Gorin- hem) en J. W. Verwey. Gemeente Haastrecht. Van 1 tot 81 Januari. Geboren: Gysberta Joanna, d. van C.Hoo- eveen en G. Verkley. Alberto* Claudius .drianus, z. van W. M. Droog en A. M. Staat- Bn. Johannes, z. van J. Kompeer en J. traver. Gieliam David, s. van H. J. van en Boa en J. Gibbon. Baren, s. van H. lekker en A. Bogerd. Hendrika, d. van A. [egneman en J. Vink. Jan, s. van L. Ver- aik en C. Both. Gerrit, z. van W. P. Hoo- enboom en A. Smit. Getronwd: W. Reichard en J. Knoppen. i. de Roos (van Gouda) en W. M. van der Sprong. Overleden: A. Griffioen, oud 18 m. l. L. Verkley, oud 85 j. A. Kok, oud 68 j. Gemeente Jaarsveld. Van 1 tot 15 Februari. Geboren: Pietje, d. van H. Berg en J. ohterberg. Cornelia, d. van C. Hoogendoorn a E. Bont. Voorts een kind buiten huweigk. Getrouwd: J. Venluia en P. Blok. Overleden: D. Verweg, énd 86 j., echtge- oote van P. den üyl. B. Broerebel, oud 74 j., eduwe van A. G. van Renawoude. T. Vonk, id 8 w.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1