lilÉSl MatraofltaiiM I aiming. Nü. 1871. 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Ham. UIS, Dg. lillard, levert êen bur- Woensdag 23 Maart. JL, ster Nommers i, 90 Centiaren, Muis, spanning, ge- r, te HURING mgeboden: Officieel© Kennisgevingen. and. IJK. »ort. - te Koop: ISJE NHUIS VASTSTELLING der KIEZERSLIJST EN. >tek goed jiland BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. A rekening gebracht. elkaar en 1820 is I VAN SOOTEJf- •1 a S. W. N. VAN NOOTEN ts Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente Schoonhoven. provinciën Yunnan en aan eenige len acht dagen ztfn ten kan- TEUINCK te □als by den itingen zjjn te hage op netten Zaak in Melk, ildersehe Waren a. Fr. br. met Bureau dezer 1. Mei 1898. m inlichtingen in Nieuwpoort is dag 81 Maart in, in hetRaad- rhuren DEN dezer Ge- dezes jaars. aart 189& jter voornoemd, STOK. der aanwjj- ide Herberg, voormiddags a voormalige Leuw gebouwde 8, IOOTEN TUIN, ande en gelegen i Tentweg, aan 1 Gz., Voor- reeniging te nens om op roormiddags 1E8TIGTER rij ving aan n 20 April 1898. intore van den moods door eene nen. Tusschen- n aanmerking. 1 P. N. DUPAIN, B. looping. e Notaris MAHLSTEDE irgambacht ia mens om op ag 1 April 0 ure, ten Her- [BURG, op het penbaar te ver- IN VIJF-HEERENLANDEN EN ALBLAS SERWAARD. DOOR F. D. J. MOQRREES. „Als de najaantormen loeien En de Oceaan houdt hoog gericht Zjjn steile golven strandwsarta vloeien, Uw wal voor iftne woede iwioht; Als hjj den grond keert in moerassen, Uw akkers dekt met wgde plassen En drenkelingen spoelt aan 't strand, Dan sal de koeman op die baren Door uw gesonken, steden varen En vragen: waaï was NederlandP1” Dtfze sombere woorden vormen het slot couplet van een lied, door Professor Adam Simons aan Zijne landgenooten opgedragen. Het was in den Franschen tijd, 16 Maart 1810. Noord-Brabant en Zeeland had Keizer i gemeente. ma HERMANN Jcboonhoven. TEIJINOK te op Zaterdag 8, ’s morgens P. BLANKEN aar verkoopen: ND onder Gz. SCHOONBOVENSCBE WRAST. voor 1898/99. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven brengen hier mede ter openbare kennis: dat de op heden door hen vaiigestelde kiezerslijst voor het jaar 1898/99, van den 28sten Maart tot en met den 21rten April a. s. op de Secretarie der gemeente voor een iedeP ter inzage wordt nedergelegd en tegen betaling der kostenad VIJFTIG CENTS, in afdruk verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met den 15den April a. s. is een ieder bevoegd bjj het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde lijst te vragenop grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de Wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Éet verzoekschrift kan op ongezegejd papier worden gesteld. Schoonhoven, den 22. Maart 1898. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. •ping der bij ertentiön om- IN ROERENDE I, bestaande 1 bekende ar t, een en ander J. VAN DEN y veiling op 898, en by <Lpril 1898, in het te ver- welke dezer dagen het Amerikaanse!) eskader in de Cubaansche wateren kwamen versterken, geven dan ook geen reden van uwurguiwid meer aan Spanje, vooral nti er beweerd wordt, dat die beweging ten doel heefteene betere beschermingder kust. Frankrtfk schijnt voor Rusland niet te willen onderdoen, maar het op den voet te willen volgen. Ook dit land maakt van China's benarde omstandigheden gebruik zoo vernemen we om met pacht voorstellen voor den dag te komen. Het zou namelijk eischen dat China van de vier Kwan TungKwang-Tsi Kwei-Chan, geen gedeelte Mogendheid mag, afstaan. Voorts, dat de spoorweg van Lungchan oVer Pase naar Yunnan zou worden verlengd en dat het een kolenstation krygt te Leichouw, op het Heuchan schiereiland. Nu Oostenryk en Italië nog, en het geheele Europeesche concert is in China vereenigd. Maar China schynt reeds genoeg „leergeld” betaald te hebben. Wrevelig over het toenemen van het aantal bedelaars, weigerdo het beslist, ook maar een enkelen van die wenschen tot werkeiykheid te maken. Dat is nog eens flink -gesprqken! Een telegram uit Seoul, via Yokohama, brengt het verrassend bericht, dat Rusland er in toestemt zijne militaire instructeurs eu zynen aan Corea destyds opgedrongen bemoeizieken fiuanciöelen raadsman terug te roepen. Frankryk breekt zich op 't oogenblik 't hoofd over het feit, dat het Duitsche oorlogsschip dezer dagen bevel kreeg de kust van het eiland Kreta te verlaten, alwaar het met de oorlogsschepen der andere Mogendheden de orde hielp be waren. Zou dat terugtrekken zeggen, dat de Keizer zich van dit oogenblik af aan, geheel onthoudt van zyue bemoeiingen met de zaken op Creta en deze overlaat aan Frankiflk, Rusland en Engeland, die nog steeds den Sultan zoeken te bewegen, Prins George van Griekenland tot Creta's Gouverneur te benoemen? Of zou die onthouding.{beteekenen, dat Dultschland zich zal blijven verzetten tegen die candida- tuur en die wil laten wachten, pm aan Rusland eenige concessie in de Chiiieesche onderhandelingen af te dwingen? Hoe het ook zy, met dat al is Creta de lydende party. Het zal nog heel wat geduld moeten oefenen, vóór het een eigen bestuur krygt. Dat Frankrijk met betrekking tot het bui tenland. En hoe is het in het land zelf gesteld? Zeventien Maart is de termijn van een maand verstreken, voor welken de Fransche Senaat de behandeling der interpellatie uitstelde, welke de oud-Minis- ters Trarieux en Thévenet, ook de heer Scheurer-Kestner den 17en Februari tot de Regeering hadden gericht, aangaande de onrechtvaardigheden in 1894, by’ het rechtsgeding tegen Dreyfus, voorgevallen. En nu hebben genoemde drie heeren van hunne interpellatie afgezien, er wel van overtuigd zynde, dat, nu de verkiezingen naderen, ze weer met een niets-beteeke- nend antwoord zouden worden afgescheept. Mevrouw Dreyfus schreef den laatsten tyd verscheidene brieven aan het Minis terie van Koloniön, brieven waarin ze ver zoekt, haar armen man, van wien zy ge hoord heeft, dat hy ziek is geweest, te mogen gaan verplegen in zyn verbannings oord, waar hy langzaam, maar zeker, den dood tegemoet gaat. Zy heeft getracht den Minister van Koloniön, den heer Lebon, door smeekbeden te vermurwen, er op wyzende, dat de wet zulks niet eens wei gert aan vrouwen van werkelyke misda digers. Het verzoek werd echter kortaf geweigerd. Men is zeker bang, dat bare tegenwoordigheid de levensgeesten van den reeds half-gestorvene te veel zou opwekken Half vasten is te Parijs met ongewone levendigheid gevierd. De optochtstoet is voorby het Elysée gekomen, en de Presi dent der Republiek stond met Mevrouw Faure aan een der vensters. Eene delegatie van studenten was zoo beleefd Mevrouw Faure een mand bloemen te gaan aan bieden, en president Faure deed daarvoor aan de Reine des Reines, die op haar wagen troonde, een juweelen sieraad uitreiken. Verboden door de politie was een wagen met advocaten en officierenmet het veelzeggend opschrift: „Huis Cios!” (ge sloten deuren). Zoowel in Engeland als in Dultschland is men bezig met de strafzaken. Bij het Britache Lagerhuis is een wetsontwerp ingediend door de Regeering, ter verkrij- ging van groote veranderingen indewyze, waarop voortaan kleine vonnissen zullen worden ten uitvoer gebracht. Een Duitsche Ryksdag is bezig met de beraadslaging over het nieuwe militaire strafwetboek. De Marine-voordracht is door de Ryksdag- begrootings-commissie bij tweede lezing goedgekeurd, nadat zy van te voren het artikel der vlootwet had aangenomen, volgens hetwelk Marine-uitgaven boven zeker bedrag niet mogen gedekt worden door belasting-verhooging. Te Berlyn is de herinneringsdag (her- stroomt het land. Hoort de dorpsklokken kleppen I hoort de kanonschoten dreunen! hoort de men- schen gillen I bevend en sidderend voor het toestroomend water, weten zij in de eerste oogenblikken niet, wat te beginnen. Zij zijn gehecht aap huis en erf. Zij kunnen niet besluiten die te verlaten. Reeds nadert de bruifende, schuimende vloed, gullen zy vluchten maar waarheen de zol dering op! Bergen, wat zijinderhaast kunnen grijpen! de zoldering op met hun vee, dat akelig loéit en in het water plast! Of zy op de -zoldering veilig zyn neen, zij zyn er niet veilig/ Eene vervaarlijke ijsschol dryft met geduchte kracht tegen de muren aan en schudt en scheurt het gansche huis. Nu naar het rieten dak en daarop zich gelegerd I man, vrouw, kinderen klemmen zich vast aan elkander, schreiende en kermende om hulp. Maar waar vandaan moet die komen? al wat gezien wordt, is zee, wilde, woeste zee, door golven en ijsschotsen heen en weder geslingerd. Zoo valt na den korten winterdag de avond. De menschen dryven op het los gescheurde rieten dak voort. wens een oneenaioare zegen, u, als ue Allerwege klinkt het noodgeschrei der vaderen konden opstap uit hunne graven, «-gelukkigen die om erterm.ng bidden —i. P 'De gestadig luidende klokken vermengen haar akelig geklep met het schor gekraak der voortgezweepte ysschollen, die al hor tend en stootend elkander verbrijzelen. De menschen bezwyken schier door de sner pende koude, die het vochtig lijf verkleumt. De slaap, anders de troost in het ongeluk, is geweken. Eindelijk breekt de morgen aan, maar ouuêr nog akeliger heden! afgerukte brokstukken van gebou wen, schuren en stallingen, gebroken en vernielde huismeubelen dryven wanordelijk op den vloed. Menschen en vee in erbar- melyken toestand worden door de golven voortgestuwd. Hier op eene ijsschol drijft een hulpelooze grijsaard, die met gevouwen handen den dood verbeidt. Daar worstelt eene wanhopige moeder met haar zuigeling, zich klemmend aan een stuk hout, dat van haar huis is losgewoeld. Welke jammer- De Vor, en haar broeder Govert De Vor. kunnen ervan getuigen, de eerste in 1809. de tweede in 1811 geboren. Merrigje wfts dus in het jaar van den vloed een meisje van 11. Govert een knaap van 9 jaren. Zij woonden destijds op eene boerenhofstede te Beladingen nabij Vianen, Rozendaal genaamd. »Ik weet nóg goed,” zegt Govert, »dat wij het water zagen komen. Het kwam van den kant van Heikop en stroomde tot rondom ons Kuis. Wij moesten een dam leggen voor den koestal en daarmee keerden we het.” »En,” zoo vertelt Merrigje erbij, «het bleef een tijdlang staan en bij mooi weer ging vader in eene boot naar Keesoom. die wat verder woonde, en dan nam hij ons, zijne kinderen, mede en wij voeren over den achterdijk naar Keesoom.” Op de vraag, of zij van Helsdingen droog voets in Vianen konden komen, was het antwoord: dat wist ze zich niet te herinneren. »En waar kwam het vloedwater vandaan?” Ja, ergens van boven uit Gelderland. Ziedaar, al wat deze oude menschen ervan weten. Hoe weinig ook, het geeft den in druk, dat dit gedeelte van de Vljf-Heeren- landen niet zwaar is geteisterd. Doch wij kunnen van dén vloed van 1820 véél meer te wetenkomen. als wy de Beschryving raadplegen, in datzelfde jaar in druk versche nen en uitgegeven door G. J. A. Beijerinck te Amsterdam. Dat boek, door den uitgever zelven geschreven, strekt tot grondslag van hetgeen hier volgt, en geeft eene duidelüke voorstelling van den nood en jammer, door ijs en witter in 1820 vëroorzakt. Het jaar 1819 was vruchtbaar geweest. Er was wol t hooi, veel koren gewonnen, ofschoon het weiland in de Alblasserwaard geplaagd was door yerbazend veel muizen. In December was zware koude ingevallen, zoodat er aller^vege schaatsen werd gereden. De rivieren werden met geladen wagens gepasseerd. De Prins van Oranje (later Koning Willem,. II) was te paard het ijs vMn Zwljndrtcht naar Dordrecht en van Moerdijk naar Lage-Zwaluwe overgegaan. Maar in het hatst van Januari viel de dooi met ongewone snelheid in en het duurde niet lang, of de gevolgen begonnen zich,te openbaren. Wy kennen die gevolgen. De ontdooide ijs- en sneeuwmassa’s vloeien van de Zwit-r‘ sersche bergen naar beneden. De wateren zwellen. De zwellende wateren woelen en bruisen gestadig voort. Het ijs aan de Oppervlakte der rivieren scheurt krakend èn knarsend uiteen. Schotsen, op elkaar geschoven, vormen gsbergen, die tegeh de dijken aankruien, terwijl deze jammerlijk gebeukt op hunne grondlagen schudden. Het water zoekt een doortocht en blijft een doortocht zoeken. “Het verbreedt zich tot een geweldigen’stroom. Deze verheft zich tot de kruin dfer dijken. Op zwakke plaatsen is het dijkleger werkzaam, om te redden, wat nog te redden is. Hier en daar gelukt deze poging, maar ginds ach, daar kan de arbeid niet meer baten. De dijk is doorweekt, hy biedt geen 4 tooneelen, die het hart van droefheid doea krimpen. veiBieiKeu Doch koeren wij ten bezorgdheid Januari 1820. Den I7den en 18den was de dooi ingevallen. Hier en daar op den Boven-Ryn kwam het ijs in beweging. 21 Jan. was de Waal voor Nijmegen aan het kruien, zoodflt de gansche rivier geene enkele opening te zien gaf. Alles jjs, dat zich in beweging stelde. Na twaalf uren lang in beweging gebleven te zijn, geraakte het weer vast. Nu begon de Waal van oogenblik tot oogenblik hooger te wassen. Weldra teekent de peilschaal eene hoogte van 26 voet en 8 duim, ja, van 27 voet en 6 duim. Maar toen kon de dijk tegen over Nijmegen het niet langer houden; 21 Jan. brak hij op drie plaatsen dicht bij elkander doof, nabij het huis Oosterholt, een half uur beneden het dorp Lent. En daar stortte zich de ontzettende massa Rijn water in de Oyerbetuwe. Het overstroomde de dorpen Lent, Rassen, Bommel, Slijk- Ewijkf Herveld, Valburg, Doodewaard en andere. Het bruisde en ^chuiipde voort naar de Nederbetuwe, naar Buren, Tiel en omringende dorpen. Het kwam 25 Jan. reeds in de nabyheid van Gorkum. Tege lijkertijd brak de Rijndijk bij Driel tegenover Arnhem door en zette het noordelijk ge deelte vqn de Betuwe- onder water. Het werd één vloed, één vreeselyke vloed, die de geheele streek tusschen Rijn en Waal «herschiep als in een onafzienbaar meer, en stond 25 Jan. tot aan de kruin van den Dief dijk. Toen was al wat beneden den Diefdyk ligt, de Vijfheerenlanden en de Alblaéser- waard, nog in welstand, maar indien al de Diefdijk sterk genoeg was, om die ont zettende massa water te keeren, zou de Zuider-Lingedijk, die van Asperen west waarts strekt, dat ook vermogen 't Was volstrekt niet zeker. Die Zuidér- Lineedyk was kort te voren nieuw aange legd en volgens deskundige* weinig te ver trouwen. De grondslag was derrie en dus alles behalve vast. Noodlottige 26ste Januari! Het water steeg van 18 tot 30 voeten. Daar bezwijkt de Zuider-L'ngedyk bij Heukelom en vormt eene doorbraak van onpejjbare diepte. Zie, welk eene mas»a ijs en water zich uitstort over Heukelom -en Asperen en zich vereenigt met bet watér op de Linge. Ooggetuigen verkla ren, dat het kleine rivierke van uur tot uur vijf voeten h°°ger steeg. Nu golft en vliegt dat onheilspellende water tegen den Noorder-Lingedijk aan, den dyk, die de Vijf-Heerenlanden beveiligen moet. Helaas! ook deze dijk breekt door op twee plaatsen te OoSterwyk, waar een wiel gevormd wordt van 76 voet 0iep, en te Kedichem. En nu overstroomt de vloed de dorpen Schoon- rewoerd, Leerbroek, Nieywland, Heikop, Leksmond, Hagestein, Zyderveld, Everdin- gen en dén om trek van Vianen. Dat is het Water, dat de oude man te Helsdingen, wiens naam reeds genoemd is, als knaap van 9 jaren heeft zien naderen en zijns vaders erf overstroomen. Het heeft van het einde van Januari tot omstreeks Paschen de Vijf-Heerenlanden geteisterd. Vele boeren zagen zich gedwongen hunne hofsteden te verlaten en tot hooger gelegen woningen om of in Vianen de toevlucht te nemen. Er leven in Bolgerij nog twee ouden van dagen, Hendrik de Zeeuw, geb. in 1811, en zijne zuster Willempje, geb. 1815, die zich herinneren, dat zy gedurende omtrent negen weken elders ingekwartierd werden, en toen zy in het begin van April huiswaarts keerden, konden zij de ouder lijke woning nog niet droogvoets bereiken. Zoolang duurde het, eer het vloedwater geheel was verdwenen. (Wordt vervolgd). Zoowel van Spaansche als van Amo- rlkaansche zyde is, zooals men weet, een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de ramp van de „Maine”. In Amerika schynt het onderzoek afgeloopen, doch de uitkomst wordt nog geheim gehouden. Spanje, minder gesloten van karakter, heeft als resultaat openbaar gemaaktdat er hoegenaamd geen grond bestaat te ver onderstellen, dat het schip door de ont ploffing van een myn of torpedo zou zyn vernield, in welk geval het schip dadelyk had moeten zinken, en dat gebeurde niet. Slechts eene ontploffing op het schip zelf kan de oorzaak zyn van de algeheele vernieling, welke plaats had. Aldus Spanje, dat natuuriyk uiterst i nieuwsgierig is, naar wat door Amerika onder nog akeliger omstandig- zal worden aangevoerd. In geval de —u— k rapporten te veel van elkaar afwyken, zou Spanje scheidsrechterlijke uitspraak willen inroepen, óf van den Paus, óf van de eene of andere Europeesche Re geering. Doch, zoover zal het denkeiyk wel niet komen. De stemming in Amerika wordt heel wat kalmer en vredelievender. De vredesduif - zoo drukt de „New York Herald” het recht dichterlek uit, toont allen lust, om op het Witte Huis te Washington neer<te stryken. De schepen, Deze Courant wordt des Woensdajs- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. denking der beweging van 1848) zeer kalm voorbygegaan. Op het bekende kerkhof, waar de gevallenen rusten, werden de gebruikeiyke kransen neergelegd, doch het houden van toespraken werd door de politie belet. De Beriynsche gemeenteraad had met 58 tegen 40 stemmen besloteneene deputatie te zenden naar de graven om er een krans neer te leggen. Maar de eerste-burgemeester las daarop een brief van den ober prAsident voor, waarin den magistraat gelast wordt, zulk een besluit niet ten üitvoer te leggen, daar de ge meenteraad er zyn bevoegdheid mee te buiten gaat en het beschouwd kan worden als een verheeriyking der revolutie. De gemalin van den Rasslschea groot vorst Peter, eene Montenegr|jnsche prinses, is op haar landgoed in de Krim bevallen van twee meisjes. Het eeneprinses Sophia, overleed kort na de geboorte. Het andere prinses Nadesha, is, evenals hare moeder, vrij welvarend. De politie te Athene (Griekenland) heeft eene revolutionnaire club ontdekt. De schrijnwerker Milas en zyn zoon, de oud- kapitein Moraitis en de advocaat Koekino- poulo zijn als leden dier club in hechtenis genomen. By Milas moeten belangrijke papieren in beslag zijn genomen. Men vermoedt, dat die club in betrekking stond tot Karditzi, den pleger van den jongsten aanslag op 's Konings leven. By Kon. besluit is L. Kruyff Lzn., burgemeester en secretaris der ge meente Ridderkerk, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. By Kon. besluit zyn benoemd: 1. tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe”, J. Kloek2 tot hoog heemraad van het iitxjwlieemraaascnap „de Vflf heereulanden”, A. W. De Leeuw Johsz. beiden ip de provincie Zuid Holland. De leden van de Eerste Khmer der Staten Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, des avonds te half negen. Door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is bepaald, dat met wyziging in zooverre van hun besluit van den 25sten Januari 1898, No. 74, in 1898 het visschen met kuilnetten, waar onder ook behooren ankerkuilen en staal- boonen, van den Isten April tot en met den Sisten Mei is verboden. De majoor P. W. Van de Velde, van het 4de reg. inf. te Gouda, wordt van 21 dezer tot 2 April gedetacheerd by het 1ste reg. vest.-art. te Utrecht, ter bewoning van een cursus in de artillerie- wetenschappen. De burgemeester der gemeente Doorwerth, de heer Ph. F. A. IJ. baron van Brakell Doorwerth, zal, ter herinnering aan z|jne kortelings feesteiyk gevierde zevende herbenoeming, aan de ingezetenen een gebouw schenken, waarin aldaar bestaande vereenigingen om niet hunne vergaderingen kunnen houden. De gemeenteraad van Baarn heeft den gemeente-ontvanger ontslagen. Aangezien het is geblëken dat pakketten met ongewasschen lyfgoed somtyds ongedierte bevatten dat zich over andere pakketten alsmede in de vervoermiddelen en kantoorlokalen kan verspreiden, is door het hoófdbestuur der posteiyen bepaald, dat voor zooveel de verzending van ongewasschen lyfgoed door middel van de pakketpost niet in aan alle zyden goed sluitende trommels of kisten geschiedt, daartoe ondoordringbare stoffen als wasdoek, geolied zeildoek en hospitaallinnen van goede hoedanigheid moeten worden gebezigd. De wijze van verpakking en sluiting van die pakketten behoort zoodanig te zyn, dat evehtueel het naar buiten dringen van ongedierte worde voorkomen. Pakketten met ongewasschen lyfgoed, niet aan bovengenoemde eischen voldoende of welke sporen van besmetting dragen, mogen niet ter verzending worden aan genomen. —Het eeuwenoude beurtveer van Montfoort op Utrecht v. v. (sedert 1752 in 't bezit van de familie Van Dam) is by de Donderdag 11. door notaris De Gelder te Montfoort gehouden veiling met pakschuit en paard in eigendom overgegaan op F. Hilgers te Montfoort, voor f2100. Dool- de daling der pryzen van het vette vee hebben sommige slagers in Friesland den prijs van het rundvleeech met 10 cent per kilogram verlaagd. De secretaris van de Alge- meene Synode heeft van Mgr. H. Van de Wetering, R. K. aartsbisschop te Utrecht, de mededeeling ontvangen, dat het Neder- landsch Episcopaat op den 3 In Aug. een godsdienstoefening zal voorschrijven. Bedankt voor het beroep te Jutfaas door Ds. E. B. Gunning te Oosthem. Napoleon aan onze vadéren ontnomen. Wel dra zouden al onze provinciën ingelyfd wor den in Frankryk. Diep bedroefd door deze dingen, geërgerd door de flauwhartigheid van velen zyner lanigenooten, roept de De dyk is doorweekt, hy biedt geen weer dichter uit: 1 stand meer, hij bezwykt, én de vloed over- „Vergeet uw afkomst, o Bataven, En staat den grond der vaad'ren af!” Hy herinnert aan den vryheidszin, de geestkracht en volharding der voorgeslach ten, stelt daartegenover den jaminerlyken toestand, waarin het land vei-vaHen was, en voorspelt de geheele vernietiging niet alleen van ons volk maar zelfs van onzen bodem. Dat hy aan zoo iets denken kon, ver- wondere u niet. De dichter schreef onder den verschep indruk van het jaar 1809, een allerverschrikkelijkst waterjaar, een jaar, dat over een deel van ons land een stroom van ellende heeft uitgestort. 1809 en 1820 ziedaar in deze eeuw I tot dusver de eenige jaren, waarin Alblas serwaard en Vyf-Heerenlanden geheel zyn overstroomd. Wy schryven thans 1898, en 1820 is het laatste jaar, dat genoemde landstreek door dijkbreuk en vloed is geteisterd. Acht en zeventig jaren zonder overstroo- ming van zulke' lagen en gevaarlyk gelegen polders; acht en zeventig jaren, waarin akkerbouw en veeteelt zich geleidelijk heb ben kunnen ontwikkelenWelk een zegen, welk een onschatbare zegen! O, als de r om zulks te aanschouwen, zij zouden ons toeroepen: kleinkinderen en achterkleih- kinderen, roemt toch in uwe voorrechten! weest dankbaar aan menschen, die uwe dyken en dammen verbeterd hebbenweest dankbaar aan God, die u zichtbaar heeft gespaard en beveiligd. Maar om onze voorrechten te waardeeren, moeten wy weten, hoe het er in jaren van dykbreuk en vloed heeft uitgezien. En wie zal ons daarvan verhalen 78 jaren geleden is de laatste doorbraak geschied. Er leven niet veel’menschen meer, die fer getuigen van zijn geweest, en zy, die nog leven, weten zy er zich veel van te herinneren? Twee boerenmenschen te Vianen, de wed. W. De Vor, geb. Merrigje Met welwillende toestemming van icbrjjrer en uitgever overgedrakt uit „De Tgdipiegel”. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags^- en tot Vrydags-namiddags 4 nren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden sleqhts 2-maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1