Zaterdag 26 Maart. N°. 1872. 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 29,- Eerste Blad. EHOUDERS ju welbekend OOD, ir van kwaliteit, is in het gebruik. WITHOF's VRIJHEIDSBEPERKING. BINNENLAND. >6, Gouda. t prima KAPOK id 10 m. 1 S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. are Wollen Deken. Molton Deken. e Stroomatrassen. solide afgewerkt rden goed gezui- goede gewaschte i en Kapokatellen, Wiegen, Dekens, ien de uitgebreide nding van postw. tonden EERENBEDSTEL oud 87 j. en A. Ver- md 22 j. (overleden •«veld. Maart. i A. Rekoert en G. De» Courant bestaat uit Twee Bladen. me aan- i beklaagde, daar deze ina art. 440 jn, Montfoort. STAND. 3.) tl.uwkerk. 'ebrnari. n N. Veralaia en A. a, d. van J. H. de Arte, z. van H. R. --M is het ook.met de ‘dusgenaamde getal is groot, van j aar tot r hls er nu en A. M. v. d. Wolf. veroordeeld, gegischt. “ggen heeft, zooveel als gerak. rt. H. Verhoef en SGHOOIfflOmSCHE COURANT. Peluw en 2 Kuss. luw Overtrek van een pas ge- de gemeente idergoederen n hagen langs den u«.d dier voorwerpen loen ontstaan P Zoo politie verordeningen. Haa, get haar om vang niet gering, y. vi ^aar komt er meer by. ’naar eenmaal lieden zijn, die niet begrijpen willen dat zy geen openbare wateren mogen verontreinigen door het inwerpen van vuilals wy nog, met groot verlangen uitzien naar bepalingen, die beletten zullen dat men de lucht bederft, die wy, om gezond te kunnen blijven, in zuiveren toestand in 4e longen moeten opnemen; als er menschen zyn, die allerlei verrich tingen, waaruit lichamelijk nadeel voor anderen kan ontstaan, maar vrijelijk zou den willen doen plaats hebben, is het dan niet dringend noodig daartegen maat regelen te nemen? Het kan niet genoeg herhaald worden: in het leven der gemeenschap is slechts hy de vrijheid waard, die haar op gepaste wyze weet te gebruiken; het algemeen belang eischt, dat gewaakt wordt tegen misbruik. Den onwaardige behooren be perkingen te worden aangelegd, zonder te vragen of by zulks aangenaam vindt; dat hierin niet verder zal worden gegaan dan noodig is, daarvoor geeft de deel neming van de vertegenwoordigers des volks aan den arbeid der wetgeving vol doende waarborgen. Laten we ons dus dat offer der vrijheid maar getroosten, in de hoop dat het menschelijk geslacht eenmaal den dwang zal ontgroeien door zedelyken wasdom; laten wij niet morren, als we meer dan ons wellicht lief is, worden vastgehouden door de banden der wet. Want het is. inderdaad tot ons bestwil. We zijn als de kinderen, die moeten leeren gehoor zamen zoolang, tot z(j op eigen wieken kunnen drijven. In moreelen zin behoort daar heel wat toe. gevoelen tot zes BOONENBROOD 5,50, franco aan >r of boot; betaling Een gewoon mensch is niet in staat, die alle te kennenbij zou er een bijzondere studie van moeten maken, waartoe den meesten tyd gelegenheid en bekwaamheid ontbreekt. De bewering, dat niemand met de wet onbekend mag zijn, is eenvoudig een Actie. Gelukkig zijn er een aantal wettelijke regelingen, die we als het ware vanzelf weten, zonder dat zy ons opzettelijk be hoeven te worden voorgehouden, omdat zij vallen binnen de perken van het zedelijk bewustzijn. Wat misdrijven zijn, weet ieder normaal ontwikkeld mensch. Toch zijn ook hier graden. Tal van lieden meenen nog, dat het geoorloofd is, zich een gevonden voorwerp toe te eigenen, ook zonder onderzoek te doen naar den eigenaar. Dat smokkelen of wildstroopen tot de misdrijven behooren, wil er bij velen niet best in, en zij komen het eerst aan de weet als zij betrapt zijn en gestraft worden. Dan nog zyn zy van de billijkheid van het verbod nog volstrekt niet overtuigd, zy bukken slechts voor de overmacht. Als er gesproken wordt van volks ontwikkeling door rechtstreeksche inwer king, dan hebben wij weleens gedacht hoe wenschelyk het zou zijn, door middel van openbare lezingen de menschen meer kennis te doen verkrijgen van de wetten onder welke zij leven en van de beginselen, waarop deze rusten. Als dat kon geschieden in populairen vorm, en wij zien niet in dat zulks ónmogelijk zou zijn, dan zou men daarmee een nuttigen, misschien zelfs wel een dankbaren arbeid verrichten. Dit geldt vooral ook de voorschriften, waarvan het belang niet zoo dadelijk in het oog springt, en die deels behooren tot de zoogenaamde „plaatseljjke verordeningen”, tegen welker overtreding straf is bedreigd. Het spreekwoord zegt: .Onbekend maakt onbemind,” en hoewel het niet vaststaat, dat kennismaking tot een vurige liefde zou voeren, vinden wy het toch wel ge- wenscht, het idéé te doen verdwijnen, dat de heereu op het stadhuis, het dagelyksch bestuur en de gemeenteraad, er slechts op uit zijn den ingezetenen het leven zuur te maken, hen langzamerhand te berooven van het beetje vrijheid, dat zij nog ge nieten, hen te kwellen met allerlei maat regelen van betwisbaar nut. Aan deze meening wordt soms voedsel gegeven door meer ontwikkelden, die spreken van „keuromanie”, en zeggen te betreuren, dat we hoe langer hoe meer vastgebonden worden aan de touwtjes van den localen wetgever. Misschien is er een enkele maal reden voor die klacht, te groote ijver komt soms voorl doch men vergete niet, dat er dan nog Is een hoogere autoriteit, die niet geheel ontbloot is van de middelen, om te zorgen dat de vrijheid der burgers niet buiten noodzakelijkheid wordt belemmerd. Aan den anderen kant kunnen wij zeggen, en met meer grond, dat het algemeen belang meer en meer wordt een onderwerp van de zorg der regeerders. In dingen, die voorheen aan het goedvinden van het publiek werden overgelaten, mengen zy zich, en niet zonder reden. Met name worden de gezondheidsbelangen veel scherper in het oog gevat. Dat hierby soms inbreuk wordt gemaakt op de handelsvrijheid, is wel waar, maar geens zins te betreuren. Iemand, die zulks zou willen afkeuren op grond dat de kooper maar uit zijn eigen oogenmoet kijken, maar dat de overheid geen beschermster van zijn onwetendheid behoeft te zijn, zou op die bewering weinig bijval mogen verwachten. Van daar verordeningen op de vleeschkeuring, een boterwet, strafbe palingen tegen vervalsching van levens middelen. In sommige gemeenten worden in het plaatselyk blad de lieden, die be dorven vleesch verkocht hebben of voor handen hadden en deswege werden gestraft, met naam en woonplaats, voluit vermeld, hetgeen, zelfs bij de levendigste begeerte „om zich gedrukt te zien” voor den be trokkene geen aangename gewaarwording kan zijn. Het schijnt zelfs noodig, in diezelfde richting eenige stappen verder te gaanwe hebben behoefte aan een overal geldende Rykswet, die alle bedrog, van welken aard ook, in den handel strafbaar stelt. Het is wel jammer, dat we dat niet zonder wet kunnen gedaan krijgen; mogelijk, als er een eeuw of wat onder toenemende verscherping van de wet, dus bij nog meer beperking van de handels vrijheid, zullen zijn voorbijgegaan, dat dan alle kooplieden eerlijk genoeg zijn geworden om te veroorlooven, al die wetten in het archief der geschiedenis op te bergen, om daar getuigenis af te leggen van het onvolmaakte van vroegere toestanden. Maar alleen de zeer late nakomeling zal daar, gelooven we, pleizier van kunnen hebben. Wy verkeeren nog in de overgangs periode, waarin we ons wel moeten laten welgevallen dat anderen, met dreigend opgeheven vinger, ons vertellen wat we te doen hebben om niet voor grove on eerlijkheid te worden vervolgd, aid, oud 88 j., we- jen en L. E. Kok, nd 34 j. en H. H. rran, oud 25 j. en Verhejj, oud ,81 j., en A. de Groot, oud 28 j. en N. bugt, oud f9 j. j-, weduwnaar ran Brugn, oud 8 m. ▼an het mannelijk ran A. Goedhart. m. (wonende te rt, oud 52j.,'echt- J. 8. Brussé, oud oud 6 m. - C. n W. tan der Linde, pik. taart. in J. Schep en J. A. Rjjkaen en A. 'ranciaouB, b. van erwoerd. oud 60 j., eoht- A. M. van den i ran A. ran Vliet, sum. bruari. gedaan, wijk, aart. ran H. vsa den ivel. Aagje, d. Maria, d. ran M. Janus, b. Tan O. Immet Pieter, Weelde. oud 81 j. A. ran A. Tan Buren, jsveen. 19 Maart. i. ran C. Stolker Ins Theodoras, b. ran der Veer. en R. Jenné. nn der Kraus en J. ran Kampen en s, b. A. Harenaar rrit, b. ran J. de Berarda Johanna, ng. Petronella, :er. Christiaan, man.Theodoor k. ran Roogen en dendrika, d. ran l. Adriana, d. V. ran Es en A. an de Water en ran C. Buurman Cornelia, b. ran Maaike Niesje, oeetman. n M. Luiten. •ster en C. Tiele. ik, oud 7 m. W. P. Verstoep, md 8 j. K. ran outen, oud 80 j., J. Pgpers, oud en, oud 2 m. W. G. Tan d'r Loosdreoht, oud k. G. Bueeink, an der Loo. de Bruyn, oud 5 d. K. ran •ids, oud 4 m. itgenoot ran A. Het is een algemeen verspreide mee ning, dat ons streven daarheen gericht inoet zijn, om aan ieder een zoo groot mogelijke vrijheid van beweging te ver zekeren. Van dwang hebben we een natuurlijken afkeer, en wat ons tegen onzen wil wordt opgelegd, lokt uit tot verzet. By eenig nadenken zal echter duidelijk worden, dat nog andere overwegingen bij de regeling der onderlinge betrekkingen in het maatschappelijk en burgerlijk leven op den voorgrond treden, dan ieders per soonlijk welbehagen. Reeds de voor de hand liggende, en zeker door niemand betwiste waarheid, dat het geen mensch vrijstaat, een ander nadeel toe te brengen, wijst op een eerste en voorname reden van beperking. Niet ieder is verstandig genoeg om juist te weten, wat hij daartoe behoort na te laten en indien we daaromtrent niet tot eenige overeenstemming komen, zal menigeen kwaad doen door onwetend heid. Dit te voorkomen, is het voor naamste doel der wetgeving, een arbeid, zoo oud als de wereld, en waarmede een aanvang is gemaakt zoodra een zeker aantal personen, in een of anderen kring vereenigd, door gemeenschappelijke belan gen met elkander verbonden werden. Naarmate wij vorderen in beschaving, neemt het besef der wederzydsche ver plichtingen toe, en in dien zin wijzigen zich ook onze rechtsbeginselen, die, in wetten en verordeningen toegepast, de grenzen bepalen, die we bij de uitoefening onzer vrijheid niet mogen overschrijden. Op den laagsten trap van ontwikkeling waren het de heerschers, - stamhoofden, aanvoerders, vorsten, of hoe zij ook heeten mochten, die over het doen en laten hunner onderhoorigen beschikten, en daarbij gaven, het kon niet anders, heerschzucht, bekrompen eigenbelang, bijgeloof den doorslag. Sedert is, bij toe nemende zelfstandigheid der individuen, dit despotisch gezag vervangen door ver schillende stelsels van bestuur, waarbij de invloed van alle belanghebbenden op den gang der wetgeving en den inhoud der wetten meer en meer werd uitge breid, ten einde te bewerken, dat hetgeen ten bate van het openbaar welzijn wordt gelast of verboden, zoo dicht mogelijk nadert aan het gevoelen, door de publieke opinie uitgedrukt. In dezen historischen gedachtengang heeft ook het vrijheidsbegrip een gewich tige verandering ondergaan. De mogelijk heid van onbelemmerde vrijheid geraakte geheel op den achtergrond, ofschoon zij nog door enkele philosophen uit de vorige eeuw werd bepleit; in de plaats daarvan kwam de voorstelling, dat elke beperking slechts de vrucht moet zyn van gemeen schappelijk overleg, en alles geweerd moet worden, wat de vrije uiting van ieders meening daaromtrent zou kunnen drukken. Daarmede is niet in strijd de overtui ging, dat wetten alleen dan nuttig mogen heeten, wanneer haar noodzakelijkheid vaststaat. Elke vrijheidsbeperking, aan volwassen en zelfstandig oordeelende per sonen opgelegd, is een offer, en dat mag alleen geöischt worden als het onvermij delijk is. Er is zelfs reden om te onder stellen, dat bij een hooger standpunt van zedelijke en maatschappelijke ontwikkeling dan wij tot heden toe mochten bereiken, de taak des wetgevers, vooral op straf rechterlijk gebied, geringer zal worden van omvang; immers, als wij allen, uit eigen beweging, slechts datgene doen wat geen nadeel toebrengt aan het algemeen of aan bijzondere belangen, dan zal daartoe niets meer gelast of verboden behoeven te worden. Thans zijn nog strafbepalingen noodig om de groote mbkderheid der staatsburgers te houden binnen de perken hunner verplichtingen; en dat is zoo sterk, dat elke wet, waaraan, zooals het heet, de poenale sanctie ontbreekt, met andere woorden, die ons niet plaatst voor de keus: gehoorzamen of een straf vervolging oploopen, vanzelfjnachteloos is. Uit het voorafgaande blijkt, dat wy geen recht hebben ons een hooge voor stelling te maken van de moreele ont wikkeling van het hedendaagsch geslacht. Wij doen, wat voorgeschreven is, - wij vermijden, wat verboden is, niet uit krachtig bewustzijn dat het aldus behoort, maar om geen schadelijke gevolgen te ondervinden. Over de veelheid van wetten en ver ordeningen wordt dikwijls geklaagd. En zelfs, als wy daarbij bedenken, dat daarvan een groot gedeelte niets anders zijn dan 1 administratieve regelingen, die tot leid draad strekken aan bestuurders en be stuurden, dus de waarde hebben van huishoudelijke reglementen, - dan blijft er nog een eerbiedwaardige collectie over, Hoe denkt men b0T. orer e fabriceerde poJjtie-rertwdoniy in d Dinxperlo, waarin Terboden wuidt on< te drogen te hangen op hi weg,omdat de aanwezigheid oneerbare gedachten kan d< Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Blokzijl, H. J. H. Hulsman, thans in gelijke betrekking te Waddings- veen, en zulks met ingang van 1 Juni e. k. Aan het Ministerie van Waterstaat werd Woensdag aanbesteed: het uitvoeren van baggerwerk in het Aardappelgat, behoorende tot de werken van het Hollandsch Diep en Haringvliet. Minste inschrijver was C. L. Kalis Wzn. te Sliedrecht, voor 9^ cent per M’. De rechtbank te Rotterdam rer- oordeelde Dinsdag o. H. t. V., 24 jaar, arbeider te Waddmgsveen, wegens diefstal Tan een zak met maismeel ten nadeele Tan A. Jonk heid, tot Tier maanden. Te Terantwoorden had zich hierna o. a.H. d. B., 16 jaar, schoenmaker te Benschop. Hem was het Tolgende ten laste gelegd. Op 11 Februari jl. had hg een stuk papier, in den vorm gel y ken de op een bankbiljet Tan f 100, zgnde in werkelijkheid een stuk papier, waarop slaat „Merk de Nederlandsohe Bank. Dit kistje bevat honderd sigaren Amsterdam 1 September 1871”, welk stuk door den rgksreldwachter Jan Hordgk in beslag was genomen om ie dienen voor de rechterlijke macht als overtui- gingsstuk (daar beklaagde door dien beambte verdacht werd met dat stuk oplichting te hebben gepleegd) opzetteljjk beschadigd, door het uit de handen Tan dien beambte te trekken, waar door het in stukken scheurde. Uit de behandeling bleek, dat de beklaagde Tan zekeren Kramer te Polsbroek, te vorderen had f 69,55, terwijl hg aan dezen verschuldigd was f 89,95. Op een dag nu in het begin van Februari van dit jaar zouden zg afrekenen, waarom beklaagde aan Kramer vroeg, hem een biljet vertocmende, „of hg dit kon klein maken P” Kramer, op het uiterlgk afgaande, denkende dat het een bankje van f 100 was, gaf aan be klaagde f 71 terug. Eenige dagen daarna echter, toen hij zag dat het geen bankbiljet was, had hg beklaagde hierover gesproken, die terstond, onder het zeggen: „Het is maar een grap ge weest,” hem het verschuldigde uitbetaalde. Het biljet was intussohen by den burgemeester ge komen, in wiens bgzgn het aan den rjjksveld- wachter was ter hand gesteld, die toen, de overtuiging hebbende dat er een strafbaar feit mee gebeurd was, het in beslag nam en op onderzoek uitging. Zoo kwamen zg op den be wasten 11 Februari ten huize van beklaagde, die ziek te bed lag. Zg spraken hem over het bewuste biljet, dat beklaagde wenschte te zien. Daar zg het hem echter niet in handen wenschte te geven, hield een hunner het vast, waarop beklaagde het dezen uit de handen trok en in vier stukken scheurde, wensohende hg dit stuk terug, nu de schuld met Kramer reeds ver effend was. Ook aan de rgksveldwachters had hg terstond gezegd dat het een grap was. Het O. M. vermeende dat beklaagde zich had schuldig gemaakt aan misdryf, strafbaar gesteld by art. 200 Strafwetboek, en eisohte veroordee- liog tot 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Jos. Van Raalte, die aan toonde dat deze actie, ingesteld tegen I als mislukt kan beschouwd worden, hoogstens strafbaar zou zyn krachten Strafwetboek, wat niet ten laste is gelegd, con cludeerde tot vrijspraak. Terecht stond J. v. d. M., 19 jaar, soheeps- jager te Gouda. Hg bekende op 21 Januari jl. op de Nieuwehaven te Gouda twee katten te Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Pry's: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abou- neeren oy alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Prjjs der AdvertentiënVan 1 tot 5 rebels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Qroote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. hebben gevangen, gedood en gebracht op een weiland gelegen aan het jaagpad. Het doel van bem was deze katten te verkoopen aan 8. O., 16 jaar, koopman te Gouda, welke per soon reeds herhaaldelgk tegen hem had gezegd „Je vangt maar raak, ik zal alles van je koopen”. De verkoop dezer katten was echter niet tot stand gekomen, daar hg een rgksdaalder wilde hebben en C. slechts 75 cent wilde be talen. De katten bleken toen te behooren reep, aan J. Blaman Tegen beklaagde, reeds vroeger werd zes maanden gevangenisstraf Gevraagd of hg nog iets te zegj antwoordt beklaagde: „Ik verzoek z< het kan”. Ten slotte stond terecht 8. C., 16 jaar, koop man te Gouda, wien werd ten laste gelegd de bewuste katten te hebben willen koopen, welke verkoop niet is doorgegaan om redenen boven reeds vermeld. Later was hg zelf op het jaagpad gekomen en had toen de katten aan een jongen gegeven, die ze by bem thuis zou bezorgen, wat echter niet is geschied. Beklaagde ontkende de wetenschap gehad te hebben, dat J. v. d. M. de katten gestolen bad. Het O. M. was echter een ander toegedaan en eisohte veroordeeling maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Na een uitgebreid getuigen verhoor ia de instructie gesloten in zake de misdaad te Lopik, by Willige-Langerak omstreeks den 9. Januari li. gepleegd, waarbij de landbouwer Arie Boef op af schil weljjke wyze om het leven kwam. Als verdacht van medeplichtigheid is zekere Jan Sluys, en die ten deele eene bekentenis heeft afgelegd, reeds sedert 12 Januari 11. in preventieve hechtenis in de strafgevangenis te Rotterdam. Naar men verneemt, zal deze zaak 5 April as. dienen voor de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam. Door den fruithandelaar Van Lith te ’s Qiavenhage zyn Dinsdag kievits eieren aan de Koninginnen aangeboden. De Synodale Commissie der Christ. Geref. Kerk, heeft aan de gemeenten dier Kerk een verzoek gericht tot het houden van een ure des gebeds bjj gelegen heid van de inhuldiging der Koningin. Gorlachem, 23 Maart. Maandag had de aanbesteding plaats van het maken van ongeveer 80 M. lengte kademuur, langs den Appeldijk alhier; benevens het doen van eenige hei stellingen aan bestaande aansluitende werken, tot aan de zuidzijde van het oostelyk landhoofd der vischbrug. Van de 13 inschrijvers was de minste A. 8 Maat alhier, voor f 6450, aan wien het werk is gegund. Alblasserdam22 Maart. Ongeveer 80 ingezetenen dezer gemeente waren gisteren avond ten huize van B. A. Vogelesang op uitnoodiging van den burgemeester bijeen gekomen om te spreken over het aan staande kroningsfeest. De vraag, of er feest gevierd zou worden werd bevestigend beantwoord. De heer H. Jonkers stelde voor, om den feestdag met dien van het naburige Nieuw-Lekkerland te doen samen vallen met het oog op de werklieden van hier, die aldaar werken en omgekeerd. Nog deed de heer Jonker het voorstel om den heer burgemeester tot eere voorzitter te benoemen. Toen de vergadering hiermee haar instemming had betuigd, noodigde de voorz. de heeren H. Jonker en C. J. Leis uit om hem behulpzaam te zijn bij het opnemen der stemmen, die uitgebracht moesten worden om uit elke wjjk 3 com missieleden te benoemen. Na afloop hiervan noodigde de burgemeester de gekozen heeren voor zoover ze tegenwoordig waren bij zich aan tafel en sloot met een woord van dank de vergadering. *Ammerstol, 24 Maart. Volgens de vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers 155, zijnde 28 minder dan. ten vorigen jare. Het aantal kiezers voor den gemeenteraad bedraagt 147, voor de Prov. Staten 154 en voor de Tweede Kamer 155. Den 5den April a. s. zal het vijf- en-twintig jaar geleden zijn dat de heer D. Ooms Jz. alhier als opzichter van de Knmpenerwaard werd aangesteld. Zeker zal het den jubilaris op dien dag niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken, daar hij in zijne betrekking zich steeds kenmerkte door welwillendheid en hulp vaardigheid. Moge het den geachten jubilaris gegeven zyn nog lang zijne betrekking met lust en ijver te bekleeden! §Benschop22 Maart. Onze schipper A. v. leperen had vandaag een goede vracht, maar een slechte reis, want zijn schuit sloeg door de zware bovenlading bij de sluis te Uselstein om, waardoor een groot deel van de lading naar de diepte ging. De schuit werd wel weer spoedig overeind gebracht, maar nog altijd ligt een deel van haar last op den bodem der Wetering. Jammer voor onzen ijverigen schipper! Bodegraven, 22 Maart. Kaas. Aangevoerd 27 wagens, te zamen 1444 stuks, wegende zfc 6281 kilo; 1ste soort Goudschef24,50 6 f zwaardere f 2de soort f 19,— f 20,50; Derby-kaas, lste soort fèf-,-, 2de soortff Edammer-kaas, lste soort f24,— f 2de soort f 21,— af—. Handel matig. Capelle a/d IJaei, 24 Maart De nacht boot „Amsterdam II”, die 8 Maart onder deze gemeente is gezonken, is boven water gebracht. De mast en pijp waren gebroken. Zy is ter reparatie naar een der werven te Krimpen a/d Lek vervoerd. Krimpen a/d Lek, 24 Maart. Beroepen bij de Geref. Gem. alhier de heer N. P. Littooy Az., cand. te Middelburg. Leerdam, 23 Maart. In de 11. Vrijdag gehouden raadsvergadering werd mede- deeling gedaan van een schrijven van H.H. Ged. Staten, waarbij de jaarwedde van den burgemeester op f 1100 en die van den secretaris op f700 werd vast gesteld. ’Nieuw-Lekkerland, 24 Maart. In de gisteren-aTond gehouden vergadering van het plaatselyk comité voor het nationaal huldeblgk, aan te bieden aan de Koningin-Regentes, werd verslag uitgebracht door den penningmeester, waaruit bleek, dat door dezen was overgemaakt, na aftrek van de onkosten, aan den penning meester der provinciale commissie, hei bedrag v»n f 142,20. Door eenige der aanwezigen werd den burge meester verzocht belangstellenden in eene feest viering ter gelegenheid van de inhuldiging der Koningin byeen te roepen, waarop goedgevonden werd dit te doen door uit te noodigen allen, die voorkomen op de fciezerslgst. In de volgende week zal deze vergadering gehouden worden. Het onlangs door het bestuur der spaar bank aangekochte gebouw aan den Kinderdgk is gedeeltelgk verbouwd tot kantoor der spaar bank en nu in gebruik genomen. Het kantoor, eenvoudig doch zeer doelmatig gemeubileerd, voorzien van een brandrrge kluis en verschillende kasten, electrische verlichting enz maakt een zeer aangenamen indruk. Daar voor bevindt zich een wachtkamer voor het publiek met afzonderlijken in- en nitgang naar het kantoor. Door deze inrichting wordt het én heeren commissarissen èn het publiek heel wat gemakkelgker gemaakt. Door de goede zorgen van de stoomboot- reedery op de Lek is de aanlegplaats aan het einde van den veerdam aanzienlijk opgehoogd. Hierdoor zal nu voorkomen worden, dat de booten by hoogen vloed niet kunnen aanleggen en de passagiers dus verplicht waren zich Af of hèn te laten zetten aan het veer te Lekkerkerk. §Nleuw-Lekkerland, 23 Maart. Maandag had de vrouw van den werkman P. de H. het ongeluk, achter haar woning in het water te vallen. Haar dochter en een werkster in de buurt schoten op haar hulpgeroep toe en brachten haar bytyds op het droge, zoodat zy met den schrik en een nat pak vrykwam. ’Heeowyk, 28 Maart. In school A, daartoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaan, gaf de zangrereeniging „Harmonie", onder directie van den heer A. Van der Spiegel, hoofd dier school, Vrgdag-avond jl. eene uitvoering. Hoewel het aantal werkende leden dier Ter- eeniging, zoo door sterfgevallen als door ziekte en anderszins, byna tot een vierde was ver minderd, kan niet anders worden getuigd, dan dat de uitvoering onder de bekwame leiding van den directeur uitstekend is gaalaagd. Vooral de zangnummers „Bg het graf” en „Goede Nacht” werden onverbeterigk gesongen. Het programma werd afgewisseld door eenige soltfs. Zang en voordrachten op de piano. Jammer dat deze uitvoering niet eerder kon worden gegeven, want door het vergevorderde seizoen was het publiek niet seer talrgk. In weerwil echter van alle tegenspoeden heeft de vereeniging „Harmonie” ons een aangenamen avond verschaft en wensohen. wfl haar allen voorspoed in een volgend seisoen. Ridderkerk, 23 Maart. Ds Raad stelde heden vast het kohier der inkomsten belasting tot een totaal bedrag van f 5016, zijnde eene heffing van 1,87 pet. Dit is voor deze gemeente de vrucht der nieuwe wet, regelende de financiëele verhouding tusschen het rijk in de gemeente; ten vorigen jare was dit kohier groot f 18.119 en bedroeg de heffing 5 pet. Sliedrecht, 22 Maart. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werden 662 stemmen uitgebracht en werd de heer J. T. Van Dongen, de candidaat der Sliedrechtsche kiesvereeniging, met groote meerderheid gekozen. Hy verkreeg 398 stemmen en zijn tegen-candidaat, de heer H. Kalis Jz., 252 stemmen. Woerden, 23 Maart. Kaas. De aan voer tei markt op heden bedroeg 9 partyen; prys van Goudsche lste soort f22 f23,50, 2de soort f 18 f 21, zwaardere f per 50 kilo. Handel matig. 'Zevenhuizen, 24 Maart. By Koninklijk besluit is de jaarwedde van den burge meester gebracht op f 800 en die van den gemeente-secietaris op f 700. In de jongste vergadering van de afdeeling Zevenhuizen-Waddingsveen van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, gehouden alhier, werd o. m. besloten, egn ryksstier aan te vragen. Het ryk heeft nl. eenige stieren eerste soort aangekocht om die onder zekere voorwaarden op ver schillende plaatsen in gebruik te geven. Tot verbetering van den veestapel was het wenschelyk, dat de afdeeling succes had op hare pogingen. Het college van zetters heeft uit zijn midden tot schatter voor de gebouwde eigendommen benoemd den heer D. 0. Marck en tot diens plaatsvervanger den heer P. Elshout. oud 61 j., echtge- en. a d ll»l. 15 Maart. Tan M. ran der Maartje, d. Tan Bn Hengel. Alida idel en A. O. Gou- B. Kalkman en J. in J. Tan der Ham Be, b. Tan A. Geneu- rkje, d. Tan A. Plak sn L. Visser en L. ran M ran Kooien Tan W. Warbroek i, d. Tan P. Broere d. Tan A. Bitter •garetha, d. tbr H. (won. te Lobitbg i en P. den Turk. an A. de Bruin en

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1