dmeel DoWnoohain N*. 1873 Woensdag 30 Maart. FEN. r RET, NK, O Hooi, e bevragen by 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. jwielen I BEKERING, sent. fET! at, No. 4. FFECTEN, den. Rotterdam, HAPPU «8, :boom 8 rantiën. ■CHT. olwijk. ENMEEL. iüLDEN. IJN, GORINCHEM. 7, ERIJ OP: BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. «OÏHOfflM GOMT ■s== ver. testen en verdere iK A/D IJ8IL. (Wordt vervolgd). 'EN. 0 rente-ver- Buitenland. K«ve naar keuze nar. 3. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeven. in >ER PLOEG. 18. M >0 strookjes in root-Ammzrs. BROEK. EERKERK. van 88 tot 40 ïn zuiverheid van ipbrengst van de zware vee boven f 3.6OO.OOO,—. 303.8*0,—. Nominaal. GEGROND. e winst. ."Vaü BöoTïk Elshout (aan den C SE £o f- c ECHT. •TOL. f en gy zult over 3DHEDEN, IICHTING. IERIKAAN8CHE-, 3HE RU WIELEN, en Bondsgatantie. Bü Kon. besluit is de aan stelling van S. Mendea da Costa tot buitengewoon hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam bekrachtigd. - Biykens officieöle mededee- ling uit Batavia is generaal-majoor C. P. J. Van Vliet benoemd tot chef van den generalen staf, in welke betrekking hij kolonel J. B. Van Heutsz vervangt, die tot militair commandant en waarnemend gouverneur van Atjeh benoemd is. -Bü beschikking van den Minister van Waterstaat is H. De Leeuwerk te Giesendam benoemd tot buitengewoon opzichter bij de kanaal ver breeding en oever verdediging der Zuid-Willemsvaart tusschen sluis no. 6 en de Aarle- Rixtelsche brug. Bij de Donderdag gehouden aanbesteding door het hoogheemraadschap Delfland”, voor het herstellen, verhoogen en verzwaren van de kade langs de oost zijde der buitenhaven van de Vijfsluizen, met daarbij behoorende werken, gelegen in de gemeente Schiedam, werd het laagst ingeschreven door den heer P. M. Bot Dz. te Sliedrecht, voor f 5768. De aandacht van het publiek wordt er op gerezligd, dat aan alle poetinrich- tingen, alsmede by de depothouders van post- Eindelijk is dan nu toch het reeds veel besproken rapport der commissie, welke belast was met het instellen van een onder zoek naar de oorzaken der ontploffing van de Maine” in de haven van Havana, te Washington (Amerika) aangekomen. De nieuwsgierigheid der Amerikanen was dus bevredigd, toen zij den inhoud er van vernamen, waarnaar ze reeds eenigentijd reikhalzend hadden uitgezien. En welke is die inhoud Dat de ontploffing te wijten is aan eene oorzaak van buiten, terwijl zooals men weet, in het Spaansche rapport verklaard werd, dat de oorzaak van de ont ploffing op het schip zelf moet gezocht wor den. Verder in het Amerikaansch rapport geen woord meer over den aard der ontplof fing en evenmin over het verantwoordelijk stellen van den een of ander. Door President Mac. Kinley zal dan ook aan Spanje geen enkele eisch worden gedaan. Daar de President de mededeeling van boven genoemde feiten aan Spanje gelijkstaande acht met een vraag om opheldering, zoo worden van de Spaansche Regeering die ophelderingen verwacht. Van dat ant woord zal dan afhangen of het gevolg van deze bovengenoemde quaestie, vrede of oorlog zijn zal. President Mac Kinley echter staat sterk den vrede voor. Toch wil hij, als het eens anders mocht uitloopen, niet onvoorbereid zijn. Vreezende, dat de Spaansche torpedo-vloot steeds meer in de richting van de Amerikaansche kust zal trekken, stelde hij dadelijk een mil- lioen dollars ter beschikking voor den aankoop van twaalf sterke sleepbooten en jachten, om dienst te doen bij de vloot te Key West. Te Madrid wordt, ter op lossing van de zaak, sterk gedacht aan een scheidsgericht. Uit Havana is te Madrid (Spanje) bericht ontvangen, dat generaal Luque belangrijke voordeelen heeft behaald op de opstande lingen. Hij versloeg ze in het Ohapara- gebergte, verwoestte hun kamp en maakte zich van hun wapenvoorraad meester. Op Cuba ziet het er nog jammerlijk uit; er heeracht groote hongersnood en Gouda. 26 Maart. In de Woensdag avond gehouden vergadering der feest commissie werd besloten de feestviering ter gelegenheid der troonsbestijging van onze geëerbiedigde Koningin te doen plaats hebben op 31 Augustus a. s. Als voorloopig programma werd vast gesteld ’s morgens vroeg bespeling carillon, waarna waarschijnlijk in de verschillende keiken Godsdienstoefeningen zullen ge houden worden. Daarna van 11—12 muziek, wellicht 12 uur parade, 1 uur planten gedenkboom, 1—2 aubade school kinderen, 2—5 optocht, 6—7 concert in de St. Janskerk, 8 uur muziek en tot slot omstreeks 10 uur vuurwerk. Behalve het bovengenoemde wenscht de feest commissie de schoolkinderen en de ver pleegden in de verschillende gestichten te onthalen. - In het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda over 1897 komt o a. het volgende voor: De aanvoer van kaas bedroeg 1.034.988, van boter 106,900 KG. Vooral in Sep tember was eene sterke fluctuatie in de prijzen der kaas waar te nemen, ten ge volge van grootere vraag voor Duitschland, zoodat de voorraad tot belangrijk hoogere prijzen dan in 1896 werd ingekocht. Export-kaas werd geregeld tot bevredigende prijzen opgeruimd. In de machinale garen- spinneiij werkten 71 mannen en 59 vrou wen. De vervaardigde hoeveelheid garen bedroeg 260.000 KG.de afzet werd iets minder groot dan in 1896 Door de werk staking in de machinefabrieken in Enge land kwam langdurig uitstel in de levering van bestelde machines. De pü pen fabrieken konden geregeld doorwerken. Met de pot tenbakkerijen of aardewerkfabrieken was hetzelfde het geval. De afzet van pflma qualiteit zeep werd zeer bemoeilijkt, door dien sedert eenigen tijd meer en meer vervalschte zeepen in den handel worden gebracht. De lederindustrie had geregel- den afzet, maar de lederprjjzen waren te laag in verhouding tot die der grond stoffen, hoofdzakelijk veroorzaakt door den invoer van mindere soorten Belgische platen en Noord-Duitsch quebracho leder. De stearine-industrie doorleefde over het algemeen eene minder gunstige periode, maar ook gaven de verkregen uitkoms ten reden tot tevredenheid. De fabriek had het geheele jaar geregeld werk. Het getal arbeiders was 386 mannen en 278 vrouwen. Het verslag omtrent den verkoop van het oud-Hollandsche loodwit luidt zeer gunstig. Men ziet hierin het bewijs dat op dit oude product, in het algemeen, meer prijs wordt gesteld dan op alle andere nieuwe, zelfs tegen mindere prijzen in den handel voorkomende soorten. De kleingarenfabrieken werkten, over het geheel, iets beter dan in 1896. Het met de Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. daarom stelde Ameiika’s President voor, een crediet beschikbaar te stellen tot leniging van den nood. Maar op Creta is het niet veel beter, eer erger gesteld. Een officier van het Britsche oorloge schip Anson”,, dat bjj Creta ligt, schrijft over dat eiland: „Er zijn hier duizenden arme mannen, vrouwen en kinderen op het punt van honger om te komen; zy hebben geen dak boven het hoofd en kruipen by elkander in holen, het van koude rillende lichaam ter nauwernood met eenige lompen bedekt. De uitdrukking van hulpeloosheid en ellende op hunne aangezichten is pünlyk om aan te zien. „Een arm meisje van negentien jaar lag, mot een pasgeboren zuigeling by zich, in eene spelonk op den grond uitgestrekt, met by na niets om zich te dekken. Hare bloedverwanten hadden een hond gevangen en geslacht, dien zy nu werkeiyk bezig waren te eten. Aan kleeding is onder deze ongelukkigen zulk nypend gebrek, dat de matrozen van dit schip, door hun medeiyden gedreven, aan het werk zyn getogen en zoo goed mogeiyk warme rokken hebben gemaakt, die zy onder de arme vrouwen hebben verdeeld.” Volgens de Indépendance Beige zou de Kroonprins van Griekenland 1 Juni als gouverneur van het eiland benoemd worden. Wat nu toch eigenlek te ge- looven van al die tegenstrydige berichten omtrent dat gouverneurschap? Geduldig wachten is in deze de eenige oplossing! Aan het Hof van Constantinopel (Turkfle) is men eens ter dege aan het feestvieren geweest. Het was ter gelegenheid van het huweiyk van des Sultans dochter met den zoon van Osman Pacha. Niet enkel voor de grooten en aanzienleken was het feest, ook de armen deelden in die vreugde, zy gericht op verschillende punten van de stad. Ook in Duitscblandin de stad Beriyn, is feest geviei d. Men heeft daar een soort van jubileum gemaakt van het feit, dat het 60 jaren geleden was, dat de oud- Rykskanselier Von Bismarck als eenjarig vrüwilliger bü de gardejagers te Beriyn in dienst kwam. En nu is hy Generaal- Veldmaarschalk. De Keizer bracht een bezoek aan Friedrichsruhe, om zyne be langstelling te toonen. Engeland» „Oude”, de heer Gladstone, moet op zün hoogen leeftyd nog veel pyn Ifiden. Hy heeft volgens de Birmingham- Post, eene versterving van het neusbeen, hetwelk hem veel pyn veroorzaakt. De ge neeskundigen durven om zyn hoogen ouderdom hem niet te opereeren, het eenige middel om hem vermindering van smart te geven. De zaak Crispi in Italië heeft voor den betrokken persoon een goed einde genomen. De Kamer van Afgevaardigden besloot nameiyk, overeenkomstig het advies van de commissie van vijf, dat het gedrag van den heer Crispi wel afkeuring verdient uit een staatkundig oogpunt, maar dat er geen termen bestaan om hem voor het Hooggerechtshof te dagen. Men had eerst nog een anderen uitslag verwacht met het oog op de heftige redevoeringen van hen, die Crispi voor den gewonen rechter wilden doen brengen, doch de Kamer president Biancheri „verdaagde” juist op het goede oogenblik, toen de stroom tegen Crispi te hevig werd. Koning efi Regeering wilden de vervolging van Crispi niet. Li-Hung-Chang is door de Chlneeaehe Regeering tot buitengewoon gevolmach tigde by de onderhandelingen met Rusland benoemd. IN VIJF-HEERENLANDEN EN ALBLA8- 8ERWAARD. DOOR F. D. J. MOORREES. (Vervolg van No. 1871). Maar niet al het Ryn water, dat door de Lingedijken was heengebroken, heeft zich over de Vyf-Heerenlanden uitgestort. Slechts een gedeelte ervan; het overige baant zich een weg in de richting van het zoo laag en gevaarlyk gelegen Gorinchem. Wat zal er van Gorinchem worden? zal het be schermd en beveiligd worden door zyne wallen? zullen zyne sluizen standhouden? De Zederiksluis aan den Arkelschen dam bezwykt en wordt vernield. Schuimend stroomt een deel van het water tegen de poorten van Gorinchem. Het scheen in den namiddag van 26 Januari, of de geheele stad zou verzwolgen worden. Maar tus schen 4 en 5 uur in den namiddag breekt er een gat in den dyk tusschen dë buiten batterij en de Zederiksluis. De vloeddeuren springen uit de hengsels, want, zooals later bleek, zy waren door ysschollen doorboord. Ook de toen nog zwakke dijk, die het kanaal van Steenen hoek afscheidt van het omliggend land, bezwykt voor het geweld van den vloed. Nu kan de groote buitensluis, eerst een jaar te voren nieuw aangelegd, het niet uithouden. De waaierdeuren slaan met ge weld uit elkaar. De noodbalken breken aan stukken en worden een eind ver weg geslingerd. Het water, met donderend ge raas zich stortend in de sluiskolk, vliegt uit de diepte omhoog en slaat tegen de brug aan en vernielt haar. Ontzettend ontzettend is de kracht van den bruisenden, met schotsen overdekten vloed. Zal hy zich uitstorten links over Gorinchem en de ongelukkige stad overstelpen Neen, hy stort zich rechUuit over de Alblasser- waard, over Schelluinen, over Giesendam, over Giesen-Nieuwkerk en -Oudkerk, over Hoornaar en andere Alblasserwaardsche dorpen. Hy heeft zich niet laten belem meren door de Bazelsche en Zouwedyken, die een scheidsmuur vormen tusschen Vyf- Heerenlanden en Al blasser waard. Wat baat onder zulke omstandigheden deze scheids muur? hy is voor het oogenblik nutteloos. Het water staat immers aan zyne rechter- en aan zyne linkerzijde. Op zwakke punten brokkelt de Zouwedyk door den golfslag af en vormt breede gaten. De vloed voert overal ys in groote en kleine schollen met zich mee en herschept al het land ,in eene uitge strekte ijszee. En ware het by die doorbraken in de na bü heid van Gorinchem gebleven, maar op den 27sten Januari brak ook de hooge Lekdyk by het dorp Langerak door, zoodat het rivierwater tevens van die zyde de Al blasser waard binnenstroomde en die 20000 morgen gronds met 25 dorpen in 3maal 24 uren geheel overdekte. Verschrikkelyke ramp Iwy denken daarby aan hetgeeen de vaderlandsche ge schiedenis vertelt van den Sint-Elizabeths- vloed, 19 November 1421, toen de Zuid- Hollandsche Waard is overstroomd en 72 dorpen zyn bedolven, waarvan er 36 voor altyd zyn verdwenen. Maar in 1421 was het niet de Waal of de Maas, die ver woesting aanrichtte. Het was de Noordzee, opgezweept door een noordwesterstorm, die zoo diep landwaarts in kwam spoken. En nu den 27sten Januari 1820 te Langerak, Hoe kwam het, dat de dyk daar doorbrak? was er slecht gezorgd? had er zich in de Lek een ysdam gezet? De oorzaak was eene kwel aan den binnen- voet van den dyk. In den namiddag van 26 Januari werd deze kwel ontdekt, niet grooter dan drie duim in doorsnede. *b Avonds was zy reeds zoo groot, dat het water met geweld omhoog kwam. Tege- lykertyd onstond er in den dyk een inzinking. Hy bezweek en den volgenden namiddag was er reeds eene breuk van 28 roeden lengte en 15 voet diepte. Gy kunt u voor stenen, myn lezer, hoe weinig de naast- bywonende menschen op zulk eene ramp voorbereid waren. De boerdery van Willem Rozendaal, onmiddellyk by de doorbraak gelegen, spoelde geheel weg, die van de erven Cornells Smit ins- gelyks eene derde, van dezelfde eigenaars, viel gedeeltelyk in. Willem Rozendaal met vrouw en vyf jonge kinderen bracht er het leven af, maar veiloor al zyne bezittingen. Het land achter de verzwolgen boerdery ver zandde geheel. Intusschen zette zich in de Lek, even beneden de doorbraak, een ysdam. Dien tengevolge stroomde de watermassa met verdubbeld geweld landwaarts in. Ontzet tend was het gedruisch van het instroomend water; het werd tot in Ameide en tot in Groot-Ammers duidelyk gehoord. Met anelneid woelt het voort voort over bouwland en weiland voort van dorp tot dorp, van polder tot polder naar Noorde- MM welwillende tosMeaming vaa »chr|v«r Mi eltgever overgedrekt alt „Da TydipicpT. van dat jaar bracht eene groote som gelds op. Wilt gy in klinkende cyfers vernemen, hoeveel werd byrfHrgan Amsterdam bracht 147.000 gidsten offer, ’s-Graven- hage 63.000, Haarlem 29.000, Rotterdam 52.000, de beide provinciën Noord- en Zuid-Holland samen 406.000 gld. De col lecten der overige provinciën byeengeleld en de zeer ruime giften van het koninklijk huis, mitsgaders giften uit het buitenland er bij gerekend, is ten behoeve der nood lijdenden de aanzienlijke en destyds alle verwachting te boven gaande som van ruim een miliioen gulden bijeengebracht. Ziende op zulk eene milddadigheid, roept de heer Beyenrinck, wiens geschrift ik raad pleeg, getroffen uit: »Troostryk Evangelie, hoe vruchtbaar werkten de zaden door U gestrooid in elk meewarig gemoed, zelfs daar een wrevelig gemor den Algoeden Vader des heelals miskende.” En de heer W. H. Warnsinck, destyds een geliefd dichter, wydt een uitvoerig lied aan de Overstrooming, ook in het boek van Beyerinck te vinden. Kiezen wy daaruit als proeve deze regels: „Menzchenliefde, uw zachte trekken Zjjn gegrift in 't Hollandsoh hart. Moog het heden «iddring wekken, Donk re nacht de toekomst dekken, Broedermin verwint de smart.” En nog deze proeve: „Op, bedrukten, weent niet langer, 't Grievend leed is doorgestaan; 't Hollandsoh hart, van weldoen zwanger, Brengt, drukt u de smart te banger, Des te grooter redding aan.” Goed gemeend, al zouden wij zeggen, dat menschenliefde waarlijk niet uitsluitend aan het Hollandsch hart eigen is, maar zich evenzeer in het hart van Duitschers, Franschen en zoovele andere volken open baart. Maar wat is het geval? onder de bijzondere eigenschappen van ons volk be hoort ook deze, dax uy ornsumuignruvn doorbraak en overstrooining een aantal gevoelige mannen en vrouwen grypen naar de lier en roerende traanzangen in het licht geven. Men noemt deze voortbrengselen watersnoodpoëzie. Ze zyn naar het oordeel van kunstrechters waterig van smaak. Roerender dan de dichtregelen dier dagen zyn de proeven van hartelyke deelneming, door armen en eenvoudigen gegeven. Hier bracht eene oude, blinde, door een arm bestuur bedeelde vrouw hare zilveren snuifdoos, een dierbaar erfstuk, ten offer. Daar gaf een meisjesschool 66 stuivers, zynde het opgespaarde geld voor kermis- genoegen. Ginder stond eene behoeftige vrouw op haar verjaardag een paar Holland- sche daalders af, om de zwaar geteisterden te troosten. En waar zouden wy eindigen, wilden wy al de blyken van dienende liefde vermelden, die in zulke dagen openbaar werden. loos, naar Goudriaan, naar Brandwyk, naar Oud-Alblas, naar Papendrecht, 20000 morgen Het noodgeklep van meer dan 2P dorpsklokken verkondigt, dat kaden en dammen bezwyken. Hoor het schreeuwen van vrouwen en kinderen, die zich niet weten te bergen! hoor het angstig loeien van het vee, dat plast in het water. De landman, die een zolder heeft, beklimt zijn zolder en richt hem tot woonvertrek inwie een zoogenaamden waterzolder voor zyn vee kan maken, doet het, maar het is een vreeselyk tobben, dat langs gebrekkig steigerwerk naar te voeren. Eigenaardig was de onhandelbaarheid van eene koe by Tys Eikelenboom onder Brandwyk. Dat beest was in het jaar 1809 pp denzelfden waterzolder geboren, waarheen het nu weer moest opklimmen. Zestien stuks vee waren voorgegaan, maar deze koe, wat men beproefde, was niet naar boven te krygen. Zij had zeker hog her innering aan de ellende van vroeger. Doch toen de vloed nader kwam en de koe met den buik in het water stond en de streng werd losgemaakt. Volgde zy haar dry ver gewillig naar boven en nam rustig hare plaats in onder hare lotgenooten. Werd het vee zoo goed mogelyk ge borgen en wisten de menschen zien op onderscheiden wijzen in veiligheid te stellen, er moest voer zyn voor het vee en voedsel voor den mensch. En vanwaar dat te krygen? Daarvoor zorgde Koning Willem I, die Zaterdag 29 Januari in eigen persoon te Schoonhoven verscheen, vergezeld van zyn zoon Prins Frederik en van den Gouverneur van Zuid- Holland. Er stond in de Alblasserwaard gemiddeld 12 voet water; in vele huizen stond het 9 voet hoog. De Koning gaf bevel, schepen en schuiten van allerlei soort overal heen te brengen, nadat ze met levens- middcien bevracht, waieii. Op die wy/c moest in den eersten nood worden voorzien. Tevens konden vluchtelingen opgenomen en naar veiliger plaatsen vervoerd worden. Zulk eene toevlucht was Oud Alblas, het hoogst gelegen dorp van de Neder waard, voor anderen Den Donk, een heuvel onder Brandwyk en Gybeland. Op Den Donk was 150 stuks vee bijeengebracht, terwijl 30 paarden bij gemis van stal buiten over nachtten. Het was wel winter, maar in de laatste dagen van Januari byzonder zacht en stil weder, Dat werkte ook gun stig op den dooi van het ys in de rivieren. Zelfs de ysdam vóór Langerak ruimde van lieverlede op, en de rivier werd weer blank water. Opmerkelyk was in die bange dagen de gehechtheid der menschen aan huis en have, inzonderheid aan hun vee. ZooWhg dat slechts droog stond op zolder en nog wat eten had, bleven de menschen liever in hunne bouwvallige woningen, dan dat zy zich naar elders verplaatsten. Hier zaagt gy een drie-en-tachtigjarigen grysaard, die voor de derde maal een watersnood bywoonde en ondanks alle moeite, om hem eene betere woonplaats te verschaffen, op zyn balt in het water staanden zolder bleef bivouakeeren. Daar een sukkelenden ouden man, in zyn hooiberg als het ware genesteld, liever dan den grond te verlaten, waar hy levenslang gewoond had. Gelukkig, dat te midden van zooveel water geene menachenlevens zyn verloren gegaan Iof, ja een enkel, op Gy beland onder Bleskensgaafdaar is een meisje verdronken. Elf jaren te voren, tydens den vloed van 1809, was dat kind op den zelfden waterzolder geboren, waar het zich met moeder, broertjes en zusjes thans weer had moeten bergen. Zy viel van den zolder in het water en is niet gered kunnen worden. Overigens heeft de vloed van 1820 in de Aiblasserwaard en Vyf-Heereulanden geene menachenlevens gekost. En met betrekking tot hun vee hebben de boeren veel hulp van elders ontvangen. Naar men berekent, zyn 1600 stuks vee onder behoorlyk geleide naar onderscheiden omliggende plaatsen ge voerd en wekenlang verzorgd. Maar hulp van allerlei aard bleef nog wekenlang noodig, want langzaam ruimde het water op en met moeite ontlastte het zich op de buitenrivieren, in eene maand tyds was het nog slechts tien duim gevallen eu zoo bleef het by duimen vallen en werd het lente, zonder dat de boeren hun bouw land konden gebruiken of hun vee in het weiland laten loopen. Rampspoedige Aiblasserwaard, nauwelyks eenigszins hersteld van den gëduchten vloed van 1809 en nu in 1820 weer zoo diep en zoo lang onder water I hoe koud en zuur moeten uwe kleigronden geworden zyn en hoe lang moet tiet hebben geduurd, voordat bouwman en veefokker weer met voordeel konden werken I Toch is die tyd gekomen, boven verwachting gekomen, want sedert 1820 is de^Alblasserwaard niet meer door overstrooming geteisterd. Het laat zich gemakkelyk begrypen, dat er in de eerste dagen na den vloed ont- zaglyk veel behoefte was. In die behoefte is voorzien geworden, De watersnoodscollecte zegels enz., zjjn te verkrijgen poeibhden, (voorzien van een poatzegelafdrnk) van 8J, van en van 18 oent. Deze poztbladen kunnen aan de binnenzijde beschreven worden en daarna toegeplakt, zonder meer, aan een adres respectievelijk binnen den kring voor het looaalport, binnen het Bjjk en naar het buitenland worden verzonden, zoodat het gebruik van postpapier, briefomslag en postzegel overbodig is. Mits het gewicht van den enkelvondigen brief (15 gram) niet worde overschreden, kannen voorwerpen, waarvan de insluiting in brieven geoorloofd is, zonder by betaling, mede in post- bladen worden gesloten. Er zyn tevens te verkrygen klein model postbladen van 8J en van 5j cent, welke in het binnenlandsoh verkeer gebruikt kannen worden om in de grootere postbladen te worden gesloten en den geadresseerde voor het ant woord te dienen. Alle postbladen, welke voor de verzending onbruikbaar worden, doordat men zich versohrjjft of anderszins, kunnen aan de postkantoren ingewisseld worden tegen nieuwe voor een halven cent per stuk. In de te Boskoop gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Stoombootmaatschappy BoskoopWad- dingsveen—Goudawaar 74 aandeelen, recht gevende op 48 stemmen, vertegen woordigd waren, bleek uit het jaarverslag dat er in 1897 een winst is behaald van ongeveer f 3000. Op voorstel van het be stuur werd besloten f 1000 of 5 pCt. als dividend uit te keeren en de rest af te schryven op het materieel en storting in het reservefonds. De heeren A. Koster Mzn., J. Maar schalk en A. Vis werden herkozen als commissarissen. De handel in hooi is te Dalem deze week zeer levendig. Ver scheidene, en daai onder groote partyen werden afgeleverd tegen f 18 f 18,50 de 1000 halve KG. Alkmaar heeft zich tot de synodale com missie gewend met een adres, waarin het den wensch uitdrukt, dat aan het verzoek van het classicaal bestuur van Gouda, in zake de doopsbediening, niet moge worden voldaan. Van dit adres is mede deeling geschied aan de overige classicale besturen in de Ned. Herv. Kerk, met het verzoek om daaraan adhaesie te schenken.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1