flirt ra Pollui: Erflmis te Kim*poort hlilEnoilirVini, 2 Bil Bekendmaking. Bekendmaking. Woisda! dei 13. Anril 1898, ZOMERDIENST Salonstoomboot „Johan III", EENDEIEREN Aanbesteding «ÏSSffiaS k^r BURGERLIJKE STAND. LEESBIBLIOTHEEK AdvertmntiSn. 12ya-jarige Eétveraiging BERICHT VAN INZET. HUUR: Dr. A. GEYL, TE KOOP: RIJWIELHANDEL A. KRUIJT, Rijwielhandelaar. Bericht. LANDERIJEN GEEN doorgang hebben. GROOT-AMMERS, A. CASTELEUN, Nieuwpoortg publiek verkoopen: J BRUIN MERRIEPAARD, INBOEDEL, AANVANGENDE 2 APRIL 1898. L. VAN ZESSEN êt ZONEN. ItiiSOfllieOBltB Voor slechts 10 Cts. KRIMPENERWAARD LOPIKERWAARD, S.&W. N. VAN NOOTEN, tand gesponnen gaten wordt echter voort, durend minder gevraagd. De papterstuc- tabriek, ln 1897 opgericht, had geregeld werk; het geproduceerde voldoet blykbaar aan de daaraan gestelde eiachen. 'Ametde, 28 Maart. Van 10 Januari 1.1. tot heden stierven in deze gemeente 18 personen, waarvan 14 tusschen 20 en 83 jaren, en daarvan alleen gedurende de maand Maart 11. Voorzeker een hoog ctifer op eene bevolking van ruim 1500 zielen 'AmmerstoJ, 29 Maart. Da. S. Te Gempt hoopt op 17 April a. s. alhier zijn intree rede te houden. Zaterdag-avond trad alhier in de zaal van den heer A. Natzyl op de heer A. A. Beekman, directeur der Hoogere Burgerschool te Schiedam, die daartoe uitgenoodigd was door het bestuur der kiesvereeniging Het plan tot droogma king der Zuiderzee werd door den spreker op zeer bevattelijke wyze besproken en door tal van kaarten verduidelijkt. Na de pauze ging de heer Beekman over tot het aanwijzen der groote voordeeien, die uit dit werk zouden voortvloeien. De be spreking dier belangrijke zaak werd door het publiek met groote belangstelling gevolgd. Zondag 20 Maart kwam een bloed verwant vrouw O. alhier bezoeken. Nauwe lijks op het erf zynde, zag hy een kip, die het zeer slecht had. Dadelijk vroeg hy een mes, sneed de kip tot aan de maag open en haalde er niet minder dan twee kommen zand en gerst uit. De maag werd vervolgens met water uitge- wasachendaarna het opengesnedene weer genaaid en waarlijk de kip at des avonds weer en heeft nu, na acht dagen, geheel hersteld zynde, gisteren een ei gelegd. Benschop, 24 Maart. In de Dinsdag gehouden vergadering is tot tijdelijk wet houder benoemd het raadslid G. Zwanen burg, en zulks in de plaats van den heer G. Lekkerkerker Cz., die wegens onge steldheid verhinderd is deze betrekking te vervullen. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer C. Verbree, raadslid. Blijkens de opgemaakte kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers in deze ge meente 260, waarvan 20 niet bevoegd zijn om deel te nemen aan eene stemming voor raadsleden. 55 kiezers zyn van de bestaande lyst geschrapt, terwijl 16 voor het eerst daar zijn opgebracht, zoodat er dit jaar 39 kiezers minder zyn dan het vorige jaar. Gleacndam, 25 Maart. Op de kiezerslijst, die in 1897 540 namen bevatte, komen thans 434 personen als kiesgerechtigd voor; er werden 135 kiezers geschrapt en 29 nieuwe ingeschreven; van de 434 zyn er 420 kiezers voor den gemeenteraad. 'Haastrecht, 26 Maart. In de gisteren avond gehouden vergadering der Haas- trechtache kiesvereeniging deed de penning meester rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Daarna werden op voorstel van het bestuur tot candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten van Zuid Holland gesteld de aftredende tWtor op uwiuu s*»«wu ■- Krimpen, A. Knyff Hz. te Rietveld en Mr. D. N. Brouwer te Gouda. Met alge- meene stemmen werd deze candidatuur geproclameerd. Wegens het bedanken van twee bestuurs leden werden met bijna eenparige stemmen verkozen de heeren P. C. Muller en A. De Jager uit Vlist. De eerste werd onmiddel lijk als secretaris verkozen in plaats van zijn aftredenden broeder, den heer A. Van Zanen Muller. Bij rondvraag van den Voorzitter werd door het lid, den heer J. H. Muller, ge vraagd of er kans bestond dat één der aftredende heeren der Prov. Staten hier eene spreekbeurt zou kunnen houden, desnoods met debat en later een lid der Tweede Kamer, om hier den kiezers iets mede te deelen omtrent de aanhangige wets ontwerpen of den landbouw. Het bestuur antwoordde daarop toestemmend, zoodat er alle kans bestaat, dat wy hier eerst daags zulk eene lezing zuilen kunnen bijwonen; 29 kiezers waren tegenwoordig. Hagcstcln, 25 Maart. Na afgelegd exa men is door het bestuur van de classis Gouda in zijne vergadering van 28 dezer als Godsdienstonderwijzer in de Nederl. Herv. Kerk toegelaten de „heer H. Verrips alhier. Hekendorp, 22 Maart De vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente bevat 120 namen. In het vorige jaar waren er 117. Hoenkoop, 24 Maart. Op de vastge stelde kiezerslijst voor 1898 komen 86 namen voor. Twaalf personen hiervan missen echter de bevoegdheid tot deelname aan de verkiezing van raadsleden. Van de oude lyst zijn afgevoerd 14 personen en thans voor het eerst daarop gebracht 6 personen, zoodat het aantal kiezers met 8 verminderd is. 'Krimpen a/d IJsel, 28 Maart. Vrijdag avond jl. werd alhier in de O. L. school door de kinderen uit de beide hoogste klassen eene uitvoering gegeven, welke bestond in het zingen van eenige zangstukjes, waarbij een zeer talrijk publiek en vele ouders der kinderen tegenwoordig waren, die allen tevreden huiswaarts keerden. Daarom een woord van dank aan den heer J. Maasdam, hoofd der school, die in zoo korten tijd de kinderen zóó heeft weten op -te leiden, dat zij bekwaam waren, om voor het publiek hun gezang te doen hooren. Het hoofd der school worde toegewenscht, dat hy zoo voort moge blijven gaan op den ingeslagen weg, dan zullen na verloöp van tijd vruchten van zijn streven zeker in veel ruimeren kring merkbaar zijn. Ook een woord van dank aan het onder wijzend personeel, dat ook zijne beste krach ten heeft gewijd, om de kinderen zoo ver te brengen. Dat is voorzeker ook 1de wensch van de ouders, die de bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid hebben vereerd. Lange Ktalgewelde, 22 Maart. Door den raad dezer gemeente werd het kohier van den hoofdeltjken omslag, dienst 1898, vastgesteld tot een bedrag van f 517. De heden vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente bevat 118 kiezers, bij 117 in het vorig jaar. Leerdam, 24 Maart. Alhier ia de eerste steen gelegd- van de nieuwe wv Gereformeerde gemeente A. Nadat de emeritus-predikant Ds kw tajn een inleidend woird gZ „ken verrichtte diens zoon, 4e tXXStai htïf'e «emeeBto> de steenlegging fn hield daarna een korte toespraak Ver volgens spraken nog de leeraren van kerk B aldaar, Rama en A. J. Mulder, uit ScCnre woerd. De plechtigheid, waarbij velsn tegen woordig waren, werd, na het zingen van dankgebed gesioten. Multo den hoofdeisen omslag vaaSeW op f 6653, verdeeld in 28 klassen. Dat der belasting op de honden is over 2 klassen 24 honden late klasse k f 8 en 110 honden 2de klasse h f 2, in totaal be paald op f 292. 6 - Door de directie van het waagge bouw alhier is een dividend over 1897 uitbetaald van f 10,00 per aandeel. - Van de kiezerslijst voor deze ge meente over 1897-1898 zijn afgevallen 68 kiezers, daarentegen zijn er 82 nieuwe kiezers ingeschreven op de vastgestelde kiezerslijst over 1898-1899, thans ter inzage liggende. Het aantal kiezers alhier is alzoo vermeerderd met 19. - De vergadering der afdeeling Lekkerkerk en omstreken van de Holl. Maataoh. v. Landb., 11. Vrgdag-avond ten hnixe van den heer C. Van der Wonden alhier gehouden, was door het onstuimige weêr achaarsoh beiooht, Bleohts 16 loden waren aanwezig. Pnnt 1 der te be handelen onderwerpen: Notulen van 4 verga deringen, werd aanmerkelgk verkort met goedvinden der aanwezigen, door op de vraag van don seoretaris of ook voorlezing van de verslagen der lezingen verlangd werd, zulks niet te verlangen. Pnnt 2: Ingekomen stukken, o. a. aanleg van proefvelden. Na eenige be spreking werd dit aangehouden voor de volgeude vergadering. Hekéning en verantwoording van den penningmeester pnnt 3 wordt voorafge gaan door het uitbrengen van een kort verslag over bet jaar 1897, door den seoretaris. Daarop brengt de heer C. P. Smit namens de oommissie ver- Blag uit over de geldmiddelen der afdeeüng. De ontvangsten waren in 1897 ten bedrage van f 302,18}, do uitgaven bedroegen f 241.39, alzoo een batig saldo van f 00,79 J. De be grooting alstoen aan de orde komonde werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f278,79}. De geldeljjke zaken daarmede beëindigd zgude kwam de verkiezing van bestuursleden der ooöp. vereeniging aan de orde. De heeren H. De Jong Mi, As. Smit Aa. en C. W. Dogterom werden als zoodanig herkozen. De voorstellen tot horziening van het reglement der ooöp. vereeniging, wgzigingen m de art. 2 en 6 werden goedgekeurd. Als laatste pant on der 7 vermeld bespreking over coöperatie naar aan leiding der rede van den Zaiveloonsulent, d. d. 14 Febr. 1898. Dit pnnt ingeleid door den seoretaris gaf aanleiding tot mededeelingen en besprekingen omtrent bet gebruik maken van roommoters, melkoontroleur, Ueber's butyrometer enz. De heer C. P. Smit nam op siob, naar aan leiding eener mededeeling om in korten tgd melk te onderzoeken in welke men gistende bestanddeelen vermoedde, in een volgende ver- 8adering door proeven ophelderingen te geven. <eze aanbieding werd gaarne aanvaard. De werkzaamheden werden thans als afgehandeld beschouwd. Toen werd door den voorzitter (den heer K. Smit Jz.) de hamer ter hand genomen om de vergadering te sluiten dat daoht men maar neen! een voornemen tot scheiden danken aU lid van het bestuur en ook als voorzitter, eohter om in de volgende vergadering als laatste die betrekking nog te verruilen. „Zgn leeft gd", sprak hg, „braobt mede om rust te nemen. Niet dat de leiding der vorgaderingen hem zoo zwaar viel, maar de reizen naar Lekkerkerk waren te vermoeiend." De leden meenden daarin te moeten berusten, hetwelk de heer P. Van der Hoog, mede namens aanwezigen, zoo hg vertrouwde in hartelgke be woordingen den heer Smit te kennen gaf. Hoe noode ook gemist, te billijken is het op dien leeftjjd rust te willen hebben. Dat hg daarvan dan nog vele jaren mag genieten, aal we) aller wensoh zgn. De leden gaven hunne goedkeuring aan het gesprokene te kennen. De heer Smit bracht zgn dank voor de tot hem geriohte woor den, tevens de vergadering Blaitende. I.inschoten, 25 Maart. De vastgestelde kiezerslijst wyat tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer en de Prov. Staten elk 251, en van den gemeenteraad 204 kiezers aan. Hieronder zyn 203 belasting-, 5 huur40 loon en 3 spaarbank-kiezers. Llnschoten, 25 Maart. Heden avond is alhier op ruim 77 jarigen leeftijd overleden de heer H. Verwey, die gedurende 33 jaren zitting had in den gemeenteraad, en waarvan hij sedert 1875 mede de betrek king van wethouder vervulde. "Lopffa, 28 Maart. Ds. F. W. J. Wolf, predikant bij de Gereformeerde Gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Arnemuiden. Montioort25 Maart. Op het voorloopig programma voor de feestelijkheden alhier komt het volgende voor: 31 Augustus feestpreek in alle kerken, daarna uitvoering van een cantate en kin derfeest, waartoe alle schoolgaande kinde ren zullen genoodigd worden. 5 September;. Optocht door de gemeente van verschillende vereenigingen met mu ziek en daarna harddraverijen met paarden van zessen klaar, 's Avonds illuminatie, muziek en vuurwerk. Ook is er nog besloten een Wilhelmina- linde te planten, omgloten door een ijzeren hek op een der pleinen van de stad. Moordrecht25 Maart. Volgens de ter visie liggende kiezerslijst voor 1898/99 be draagt het aantal kiezers 207. Van de vorige lijst zyn afgevoerd 39 kiezers, ter wijl 26 nieuwe kiezers op de lyst ge bracht zijn. 'X lea werker b a/d IJsel, 28 Maart. Door wylen den heer H. G. Holsteyn is aan de armen der Ned. Herv. gemeente ge legateerd een som van f2000, Evenals ten voiigenjare bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 237. Oudcwater, 26 Maart. Door de Staats- spoorwegmaatsch. zal aan het station alhier een bergplaats voor goederen worden gemaakt, waaraan aldaar groote behoefte bestaat. Papekop, 22 Maart. De kiezerslijst, die beden is vastgesteld, bevat 59 kiezers. Het vorig jaar bedroeg die 61 personen. Polsbroek, 24 Maart. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en Prov. Staten in deze gemeente bedraagt dit jaar 132 en voor den gemeenteraad 116. Van de bestaande lijst zijn afgevoerd 21 kiezers, terwijl 10 personen voor het eerst er op gebracht zijn. 'ReeuwQk, 28 Maart. De commissie, welke zich tea doel heeft gesteld een monument te plaatsen op het graf van wylen den beer J. J. Schreuder, in leven geneesheer alhier, heeft haren arbeid niet te vergeefs gedaan. Door geldelijke bijdragen zoowel van vrienden als van vereerders van den overledene is zij in staat gesteld haar voorgenomen taak ten uitvoer te brengen. Het monument, reeds op de begraafplaats in de afdeeling Nieuwdorp dezer gemeente aanwezig, thans evenwel nog door bekleedsel aan het oog ont trokken, zal a. b. Zaterdag des namiddags ten 3 ure onthuld en aan de familie Schreuder overgedragen worden. Op de thans vastgestelde kiezerslijst komen voor 334 kiesgerechtigden voor de Staten Generaal en Provinciale Staten, terwijl het aantal kiezers voor den ge meenteraad 307 bedraagt. Van de oude lijst werden afgevoerd 60 kiezers, terwijl op de nieuwe lijat 45 personen voor het eerst daarop hun naam vermeld kunnen zien. Het aantal kiezers is dus met 15 verminderd. 'Ridderkerk, 24 Maart. De jaarwedde van den burgemeester is verhoogd tot f 1200, van den secretaris tot f 1100, den ontvaDger tot f 800 en van de wethouders tot f 180, alles onder Koninklijke goed keuring. Rijaoord onder deze gemeente blijft altijd een aantrekkelijke plaats voor schil ders. Reeds nu is er bericht ontvangen dat dezen zomer vela kunstschilders uit Amerika zullen kompn om in den zomer hunne studiën te maken. Jaar op jaar komen er tal van vreemde schilders. Dit deel heeft dan ook vele aantrekkelijke schilderachtige omstreken, Snclrewaard, 25 Maart. De vastgestelde kiezerslijst wijst tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer en de Prov. Staten elk 88 en van den gemeenteraad 73 kie zers aan. *8tolw)jk28 Maart Brengt het geroep van „Brand!" altyd grooten schrik teweeg, hoeveel te meer, als men het hoort tijdens het woeden van een storm, zooals ver leden week woedde. Toen die kreet dan ook jl. Vrijdagavond gehoord werd, stoof iedereen verschrikt naar den Gouw-weg, waar bij den metselaar en winkelier J. d. V. een schoorsteenbrand was ont staan. De oudste zoon echter vloog als de wind naar boven, wierp eene hoeveelheid zout ip den schoorsteen en dekte dezen met een potdeksel, zoodat de toevoer van lucht werd afgesneden en de brand spoedig gebluscht was. Volgens de opgemaakte kiezerslijsten bedraagt dit jaar in onze gemeente het aantal kiezers voor leden der Tweede Kamer en Prov. Staten 361, waaronder zich 312 bevinden, die tevens kiezer zijn voor leden van den gemeenteraad. 'Tlcnhovcn, 28 Maart. Van gister-avond tot heden-middag zijn op de zalmzegen- visschery alhier 24 zalmen gevangen. Bij Koninklijk besluit is de jaarwedde van den burgemeester dezer gemeente met f 50 en die van den secretaris met f 40 verhoogd. Ze bedragen nu resp. f 300 en f 200. 'Varen, 28 Maart. Volgens de vastge stelde kiezerslijst dezer gemeente bedraagt het aantal kiezers 229, zynde 3 minder aan net vorige jaar. 1 31 Willige-Langerak, 28 Maart. Door den raad dezer gemeente is vastgesteld het kohier van den hoofdelyken omslag op een bedrag van f 1012 en het kohier van de belasting op de honden op een bedrag van f 92. In het raadhuis werd aanbesteed de levering en het vervoer van 276 M*. grint, ten behoeve van den Tiend weg, den Ga- bauwschen Noord en Zuid-Zevenderscben weg, in perceelen. Ingeschreven werd als volgt Perc. A, levering van grint: G. Mudde te Lekkerkerk, f 1,23 per M». G. J. Sturrij te Groot-Ammers, -1,13 Perceel B, vervoer van grint: T. De Groot te Jaarsveld, f0,74 per Ml. C. Borst te Lopik, -0,73 T. Borst te Lopik, 0,73 Perceel CB, levering en vervoer: 0. Mudde te Lekkerkerk, f 1,75 per M*. C. Borst te Lopik, -1,70 T. Borst te Lopik, -1,07 G. J Sturrij te Groot-Ammers,-1,60 Waddlngsveen26 Maart. Een zeld zaam voorrecht zal den nestor der raads leden dezer gemeente eerstdaags te beurt vallen. Het zal nl. Dinsdag 29 Maart a. s., 50 jaren geleden zijn, dat de heer G. Spruit Az. als raadslid in functie trad en sinds dien tyd onafgebroken als zoodanig zitting heeft gehad. 'Zevenhuizen, 27 Maart. Woensdag jl. gaf het fanfare-corps „De kleine Trom petter" zijne eerste uitvoering. Hoewel de vereeniging slechts vijf maanden be staat, had men nog al veel verwachtingen van deze uitvoering. En de uitkomst heeft bewezen, wat ijverige studie onder goede leiding vermag. Elf nummers werden ten ^ehoóre gebracht, waaronder twee duo's, die alle goed van stapel liepen. Tot afwisseling werden voorge dragen een chansonnet, eene „revue" en een komische scène „de onbestorven weduwnaar", welke laatste vooral zeer in den smaak van 't publiek viel. Tot slot werd opgevoerd: „Niet of graag", een blijspel in één bedrijf, dat goed werd afgewerkt. Men ziet het, er was ver scheidenheid genoeg. Deze jeugdige ver eeniging heeft evenwel succes met hare eerstelinge gehad. Ik moet ook nog mededeelen, dat de kolfbaan van Key eivol was en zeker meer dan 250 per sonen bevatte. Tot schatters voor het mobilair zyn door het college van zetters benoemd de heeren Faay en Binnendyk, beiden te Gouda. By Kon. besluit is by 's ryks archief te 's-Gravenhage o. a. benoemd tot adjunct commies J. C. Beth te 's Gra ven hage. De 2de Luit. W. H. G. A. Seyn, van het korps pontonniers te Dordrecht, wordt 1 April voor 8* maand gedeta cheerd by de normaal-schietschool te 's Gra- ventjage. De heer A. J. Krieger, inge nieur te Amersfoort, heeft aan den raad der gemeente Ede concessie gevraagd voor den aanleg van een tramweg van Veenen- daal naar Ede en wel door de Buurtsteeg. De raad besloot het advies van B, en W. af te wachten, alvorens op deze aanvraag te beslissen. Gemengd Nieuws. De voorloopige hechtenis van den heer Bontslagen gemeente ontvanger te Baarn, is weder met drie wéken ver lengd. Het onderzoek omtrent de admi nistratie van den heer B. kan, naar men verneemt, zich slechts uitstrekken over het loopende belastingjaar, daar de regis ters van inkomsten en uitgaven betref fende de vorige jaren tot nog toe niet zyn gevonden. Volgens de boeking van den heer B. zou tusschen 7 Juni (laatste kas opneming) en 8 Maart (datum van den diefstal) omstreeks f 6000 aan hoofdeiyken omslag zijn ontvangen; daar hetjaariyksch bedrag slechts f 10 000 bedraagt, is er twyfel gerezen omtrent de juistheid der genoemde boeking. In verband daarmede zyn door den burgemeester alle aanslag biljetten opgevraagd. Verschillende personen te Rotterdam en te Krimpen a/d IJsel deelden aan de politie mee, dat zy de dupe zyn geworden van een winkelier in de Pleret- straat te Rotterdam, die loten uitgaf, waarop zy een veeren bed met toebehooren en f 50 konden trekken, wanneer het nummer van het lot gelijk was aan dat waarop de 20.000 in de eerste klasse der thans trekkende ataatslotery viel. De man kon zelfs niet één pryswinner voldoen. De sneeuwstorm heeft Vry dag nacht te Leiden belangryke schade toegebracht aan bet telefoonverkeer. De gemeenschap was geheel gestremd. De draden van het net waren in grooten getale afgeknapt en versperden op som mige plaatsen schier letteriyk den weg. De kolossale yzeren opstellen, welke in den vorm van eifeltorens waren opgericht op Turfmarkt en Beestenmarkt, waren halverwege omgebogen en lagen kurke- trekkersgewyze langs de straat, hetwelk begrypeiykerwyze in niet geringe mate belangstelling wekte van het publiek. De telefoonpaal aan het stationsplein by het Boerhaavebeeld was by den grond afgekriapt en dreef in de gracht langs het academisch ziekenhuis. Ook eenige andere palen stonden angstwekkend wag gelend. Persoonlyke ongelukken zyn niet noemenswaardig voorgekomen. In den nacht van Donderdag op Vrydag is het voor den wal te Coiyns- plaat liggende vaartuig van A. Visser te Sliedrecht gezonken, doordat het vermoe- delyk door het loopen op een anker, een gat in den boeg had bekomen. De op varenden konden gelukkig intyds op eeu ander schip overgaan. De' lading, uit ryswerk bestaande, tracht men aan wal te brengen. Het schip zal waarschijnlijk gebroken zijn. In den nacht van Vrydag op Zaterdag, omstreeks half twaalf, geraakte de schroefstoomboot „Aurora" (directie Van der Maden te Amsterdam) uit baar vaarwater en voer zy op de schoeiing van de steenfabriek van den heer Hoogendyk v. Cappellen te Ouderkerk a/d IJsel, welke zeer beschadigd werd. De „Aurora" werd Zaterdag-morgen afgesleept door de Oude- *vt oioroüKo koot on kon daarna haar rein voortzetten. Te Culemborg ontstond Zater dag-avond 7 uur een felle brand by den sigarenfabrikant J. H. Van Soelen, Oude Vischmarkt. De vlammen namen zoo spoedig in hevigheid toe, dat weldra het gebeele huis iu lichte laaie stond en er weinig gered kon worden. Men denkt, dat op de droogkamer de brand ontstaan is. Alles was verzekerd. In de Rembrandtstraat 15 te Rotterdam woonde op de eerste verdieping Francina Gillet, een 45-jarige juffrouw, die met kamerverhuren in haar onderhoud voorzag. Juffrouw Gillet is Vrij dag-avond in de alcoof achter haar achterkamer te bed gegaanzy was geheel alleen thuis en had de kamerdeur aan de binnenzyde afge sloten. In bed schynt zy daarop te zyn gaan liggen lezen. In hare onmiddellyke na by beid aau het hoofdeinde van het bed stonden op het beddetafeltje een, vermoe delijk brandend, petroleumtoestel met twee pitten en een nachtlichtje. Waar schijnlijk is zy toen al lezende in slaap gevallen. Omstreeks kwartier voor tweeön, des nachts, hoorden de buren een harden slag en kort daarna roken zy een brandlucht. Onmiddellijk maakten zy alarm en waar schuwden de brandweer. Onder leiding van den hoofdman, den heer D. A. Byden- dyk, werd de branddie zich tot de ach terkamer en de alcoof bepaalde, gebluscht. Nadat de brandweermannen de kamer deur van juffrouw Gillet met geweld geopend en gedeeltelijk ingehakt hadden, en met de straalpyp vooruit eerst de achterkamer en daarna de alcoof waren binnengedrongen, het vuur steeds met kracht bestedende, zagen zy by het getemperde licht van enkele hunner lan taarns, op het geheel verbrande bed het tot op het been toe verbrande ïyk van de bewoonster liggen, armen en beenen krom getrokken en ontvleeschd, het geheel meer een geraamte dan een menschelyk wezen. By een enkele aanraking zakten de overblyfcelen in elkander. Men vermoedt, dat de vrouw vóór te verbranden gestikt zal zyn. Aan het hoofdeinde, op den vloer, vond men een stapel kranten, waarin zy blykbaar had liggen lezen, en daar lagen ook het petroleumtoestel, dat den brand schynt veroorzaakt te hebben, en het nachtlichtje. Het petroleumtoestel was geheel droog en een kous was van onderen op afge brand; de vlam is er dus zeker ingeslagen. Het toestel was gedeeltelyk gesmolten. De politie stelde terstond een onderzoek in en kwam tot de conclusie dat het laten branden van het petroleumtoestel, naar men denkt voor de warmte, en van bet nachtlichtje den brand heeft yer- oorzaakt. Dezer dagen is in het krank zinnigengesticht te Utrecht een 83jarig grijsaard overleden, die de laatste 55 jaren van zyn leven aldaar heeft door gebracht. - Vrydag-morgen had de ar beider P. v. d. B. te Waddingsveen het ongeluk in een eg te vallen; tweetanden diongen door zyn kleeren heen eenige centimeters diep kt den rug, waarna een ernstige bloedstorting het gevolg was. - Te Monnikendam bracht Vrydag avond ongeveer halfnegen de vischafslager J. Stavenuiter in een roei bootje acht Bunschoters, waaronder een ongentje van 12 jaar, naar hunne in de Wen liggende botters. Door den hevigen golfslag sloeg het bootje weldra om. Toen het opgemerkt werd, beproefde men nog met een grootere boot te hulp te komen, doch vruchteloos. Tien minuten later kwam J. Stavenulter reeds aandryven, die, niettegenstaande de aangewende pogingenniet meer tot bewustzyn kon teruggeroepen worden. Eenigen tyd later dreef het jongentje aan wal, helaas levenloos. Van twee personen, van 22 en 24 jaar, zyn de ïyken nog niet ge vonden, hoewel voortdurend gedregd wordt Vyf personen zyn gered. Van een der drie Bunschoter visschers is Zaterdag-morgen met de dreg het ïyk opgehaald. Naar de anderen biyft men nog steeds zoeken. Goudsche pypenl In het eerst van de 17de eeuw rookte men nog uit korte pijpjes met kleine koppen en dikke stelen. De koppen waren in 1640 reeds grooter en de stelen dunner geworden, maar de pijpen bleven nog kort. Van Diemenbroek zoude, om het midden der 17de eeuw, een vertoog ge schreven hebben om te bewyzen, dat pypen met lange stelen minder nadeelig voor de gezondheid zouden zyn, dan die met korte, als zullende de rook inde eerste beter bekoelen en de oliedeelen meer wegtrekken in de poreuze pypaarde. Zeker is het, dat de eerste fabriek van lange pypen te Gouda is opgericht tusschen 1655 en 1660, zoo niet door, ten minste op aanmoediging van Mr. Govert Oincq, burgemeester dier gemeente en zwager van Van Diemenbroek. Nog lang daarna werd, ter gedachtenis aan dezen heer, het getalmerk 5 (cincq) op bet hieltje der lange Goudsche pypen geplaatst Sedert dien tyd zyn de lange pypen in algemeen gebruik geraakt en omstreeks 1668 heeft men te Amsterdam het eerst een order gesteld op de pypenmarkt. Tusschen 1720 en 1851 vonden te Gouda ODgeveer 16000 menschen hun bestaan by het pypenmaken. In 1571 waren er nog 364 pypenmakersbazen, leden van het gild en in elke fabriek werden wekeiyks van 28 tot 36000 py pen vervaardigd. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 29 Maart ••—Deelden wjj reeds in ons No. van 29 Deo. 11. onsen lesers «et enkele woorden mede, dak op den 1. April e. k. oase geachte stadgenoot, de heer L. Akkerhuis JEs., directeur der RgksnormaaliMseD alhier, 26 jaar sal sjja werkzaam geweest als hoofd eener Rijks inrichting ter opleiding van onderwjjSers en onderwijzeressen, thans, nu dit jubiló weldra aanstaande is, wensohen wg hierop terug te komen en daaraan eene korte gesohiedenis dier belangrjjke inrichting te verbinden, waartoe ons de gegevens, naar aanleiding van oas var- soek, op welwillende wjjse werden verstrekt. Toen het de aandacht, ook der Regeering, had getrokken, dat de heer Akkerhujjs bgzonder gelukkig slaagde met de opleiding van ouder miers (ook voor do hoofd akte), werd hg door Z.E. den Minister benoemd tot directeur der met 1 April 1878 hier gevestigde Rgks- opleidingskiasse, ter vorming voor hoofd- en hnlponderwgsers. Den direotenr werd tevens opgedragen zich door twee onderwijzers te laten taan. Toen hg hiertoe te Sohoonhoven en Ammerstol vergoefsche pogingen had aan gewend, gelukte het hem, den heer IJ. Boers, destgds hulponderwgzer te Polsbroek, en den beer 8. De Jong Js., hoofd der school te Haastrecht, aan de inriohting te verbinden, die aanvankelijk sleohts 6 leerlingen telde voor de hoofdakte en 7 voor de akte als hnlponderwgaer. Dose toen reeds zeer nuttige Rijksinrichting, aan welker bestaan betrekkelijk menigeen oe vorming tot hoofd- of hulponderwgzer te danken had, werd den 1. Mei 187» opgeheven en door Rijksnormaallessen (Tabel B) vervangen, die voortaan te Berg-Ambaoht zonden gevestigd zgn, wjjl die gemeente minder op de gieas der Erovinoie Utrecht waa gelegen en de Provincial* uspeoteurs in versohillende provinciën, vaak ook eene versohillende inriohting der Rijks normaallessen voorstonden. De heer Akkerhugs werd toen bevorderd tot direotenr der Rgksnorm aallessen te Berc- Ambaoht, terwfcl de heeren Boers, thans hootd eener school te Lekkerkerk, en De Jong en nog vier andere onderwgsers nu ook eene offloiëele benoeming ontvingen. Den lsten Joh 1881 werd bet aantal lea aren weer belangrgk uitgebreid. In plaats van 6 klassen kwamen nn 4 klassen met daaraan verbonden 2 afdeelingen voor eene Voorbereidende klasse. Ook werd toen aangevangen met het onderwijs in Nnttige handwerken voor melsjee. De voorbereidende klasse bleef zoo hmg mo- geljjk aan de inriohting verbonden, tot 1 April 1890 in de algemeene opheffing dier klassen deelde. De onderwgsers hielden haar nn voor eigen rekening in stand. Den lsten October 1890 werd ook het on derwijs in gymnastiek en handteekenen aan de inriohting verhonden. Het was vooral de uit stekende inriohting voor gymnastiek, welke te Sohoonhoven voor de Artillerie Instr.-Compagnie bestaat, en die door het Ministerie van oorlog welwillend ten gebruike van de Rgksnormnal- lessen werd afgestaan, waardoor het den beer distriots-sohoolopziener gelnkteeen sedert lang gekoeeterden wensch te doen bevredigen en de Rjjksnormaallessen weder naar Sohoon hoven te doen overplaatsen. DU geschiedde 1 Jannari 1891. Inmiddels deelde ook hier de inriohting onder den algemeenen achteruitgang, wat betreft het aantal leerlingen, dat aelfs in 1891 en 1892 slechts 19 bedroeg. De resultaten bieren eohter steeds seer gunstig, soodat ook op grond hiervan door do Regeering werd besloten, aan de inmiddels telkens meer talrijk beioohte inriohting den lsten April 1894 opnienw eene seer belangrjjke Voorbereidende klasie van Rijks wege toe te voegen. Den 2den Deoember 1892 ging de inriohting weer een belangrgke verbetering te gemoet,' door dien, weder door den steun van den heer distriots- sohoolopziener, het Teekenonderwgs voortsan in het zeer welwillend afgestane, keurig ingeriohto lokaal dor Teekensohool van de Njjverheids- Vereeniging alhier mocht worden gegeven. En soo bloeit de inriohting steeds voort, die thans reeds 63 leerlingen telt, waarvan 58 tot de Normaallessen selve beliooren, terwjjl, be halve de directeur, een 9-tal onderwgsers en eene onderwgzeres aan de inriohting sjjn verbonden. Oedurende dit tjjdsverloop van 25 jaren mookten van de leerlingen, die zioh aan het acte examen onderwierpen, meer dan 80peroent reeds voor de eerste maal slagen, bedragende het aantal dergenen die door het onderwjjs aan dese inriohting de aote verwierven, thans ongeveer 86, waarvan bjjna de helft reeds ia hst bezit is van de hoofdacts. Dit hoogst gunstig resultaat mag voorseker in de eerste plaats worden toegeschreven aan de verdienstelijke leiding van den bekwamen direotenr, daarin tersgde gestaan door onder- wijzers, die zioh mede volkomen van hunne moeilijke taak bewust sjju. Wèl waren meer malen moeilijkheden en beswaren te overwinnen, maar trots die alle mocht de inrichting steeds haar naam hoog houden en mag sjj thans veilig tot de meeat bloeiende gerekend worden. Moge het den waardigen directeur gegeven sjjn, nog tal van jaren zjjne kraohten ten nutte deser inriohting te besteden en hg een maal sjjn ideaal verwezenlijkt zien voor deze omgeving van zoo uiterst veel belang nl. dat de soo hoogst nuttige inriohting uitgebreid worde tot Tabel A, zoodat ook de Fransohe taal en de wiskunde daaraan sullen knnnen worden onderwesen. Sedert eenige weken had in het café Van Zessen alhier een wedstryd plaats op het trekbiljart, waarby velen naar de fraaie en talryke pryzen mededongen. In het laatst der vorige week was deze wedstryd geëindigd, die tot uitslag had dat de lBie prys werd verwonnen met 1930 punten; de 2de met 1800; de 8de met 1750; de 4de met 1680; de 5de met 1670; de 6de met 1600; de 7de met 1580; de 8ste met 1560; de 9de met 1500; de 10de met 1500; de 11de met 1500; de 12de met 1500; de 18de met 1470; de 14de met 1460; de 16de met 1460; de 16de met 1440; de 17de met 1430; de 18de met 1420 en do 19de met 1400 punten, terwijl ook nog een aaumoedigingspiys en een poedelprijs wereftn uitgereikt. Varvolg der Nieuwiti|dlngen. Soida, 28 Maart. Uitalag der toelatings- examens voor de ryksnormaallessen alhier. Toegelaten tot de 2de klasse de meisjes: M. G. Berman, A. C. Huber en N. Van Veen. Tot de lste klasse de jongens: P. Glavi- mans, A. H. Frank, J. G. Van Dam, A. R. v. d. Putte, C. A. De Vries, J. A. Vis, P. In 't Hout, T. Blom, ft. Woensdregt en A. De Beun; de meisjes: K. J.Grendel, C. M. Griffioen, M. P.-Glavimans, C. Vergeer, G. Van Eyk, A. H. v. d. Toorn, R. Cats, en M. A. v. d. Kaay. 4 trokken zich terug en 4 werden afgewezen. Benschop, 28 Maart. Onze predikant, Ds. 8. Van Dalen, heeft een beroep ont vangen naar Cölijnsplaat. 'Bergambacht, 28 Maart. De vastge stelde kiezerslijst bevat 426 kiezeis voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en 394 voor den Gemeenteraad, waaronder 4 huur kiezeis, 24 loonkiezers, 1 groot boekkiezer en 4 examenkiezers. - Voor de betrekking van onderwyzer met hoofdakte aan de lste openb. school alhier hebben zich 3 sollicitanten aange meld. - Het biljart-concours by W. H. Van Zoesfc alhier is geëindigd. De pryzen, bestaande uit een gouden horloge, een zilveren dito en een inktkoker, werden respectievelijk gewonnen door J. Bak, A. Seton en P. Mak. - Zaterdag j. 1. had alhier een ernstig ongeval plaats. De heer 0. O. met een 2-loopsjachtgeweer in het land zynde om op eenden te schieten, wilde na het lossen van één schot de ledige huls verwijderen en raakte daardoor, hoe dan ook, de nog onafgeschoten patroon, die afging, met het ongelukkig gevolg dat hy een groot deei daarvan in het gelaat kreeg en op dat oogenblik totaal blind was. Op zyn hulpgeroep kwam spoedig iemand toeschieten, die hem daarna naar het dorp geleidde om onder geneeskundige behandeling te stellen. Volgens het oordeel van den heer Fauel en van geneeskundigen te Utrecht, waarnaar hy Inmiddels is over gebracht, zal by waarschyniyk het geluk hebben, bet gezijcht te behouden; het linkeroog zal hy echter moeten missen. Berkeawoade, 28 Maart. Op een Zondag avond in November van het vorige jaar had alhier oneenigheid plaats onder een troepje opgewonden knapen, en werd daarby een hunner mishandeld en daarna, toen hy een brug passeerde te water ge duwd, waardoor hij om het leven kwam. Twee der vermoedelyke belhamels wer den destyds gearresteerd en brachten enkele weken te Rotterdam in preventieve hechtenis door, doch werden later weder in vrijheid gesteld. Thans is het der justitie gelukt, meer licht ln deze zaak te brengen en rust op een vijftal boerenknapen ernstige ver denking van medeplichtigheid aan deze misdaad, nadat een 20-tal getuigen door den rechter-commissaris zyn gehoord. De zaak is nu verwezen naar de openbare terechtzitting der arrondissements recht bank te Rotterdam, en zal daar in den loop van de volgende maand dienen. - Volgens de vastgestelde lysten be draagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 112 en voor den gemeenteraad 102. Op de lijst van het vorige jaar zyn 18 kiezers afge voerd en 11 by'gebracht. 'Haastrecht, 28 Maart. Gisteren morgen werd het nieuwgebouwde kerkgebouw der Hervormden ingewijd. Eed groot aantal personen, zoowel van bier als van elders, was tegenwoordig, ja zelfs de paden waren alle bezet. De voorganger, Dr. J. C. Pool, hield eene toespraak naar aanleiding van 2 Cor. 6:16 „Want gy zyt de tempel des levenden Gods". Na die rede sprak by de verschillende personen aan, die zoowel door hunne gaven het bestuur in staat hadden gesteld zulk een gebouw daar te stellen, ais de architecten de heeren A. Van der Straaten en H. J. Nederhorst Jr. en uitvoerders, de heeren Hjooft. In het byzonder werd een woord Van dank ge- wyd aan den heer J. O. M. Kroon, secre taris kerkvoogddie alle pógingen heeft aangewend, die alles heeft opgeofferd om zulk een gebouw te doen verryzen. Het zangkoor van de afdeeling „Protestanten bond" zong een drietal koornummers, die uitstekend ten gehoore werden gebracht. 8Lekkerkerk, 29 Maart. In de vorige week is onder de mandenmakers by den heer Bremerkamp alhier eene werkstaking uitgebroken. De werklieden namen name- ïyk geen genoegen met een door den patroon voorgestelde loonsverlaging. Alle werklieden op een na staakten den arbeid en de patroon zag zich genoodzaakt het vorige loon uit te betalen waarop het werk in het laatst der week werd hervat. - In de laatst gehouden vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente (i) alhier, is door den administreerend diaken, de heer P. Gouwena, rekening gedaan over het jaar 1897. Deze rekening werd goed gekeurd en Bloot met een voordeelig saldo van f 158,90. Door den heer G. Kersbergen alhier is een Wilhelmina boom (linde) geplant. De pogingen om een geschikt terrein aan te koopen tot het stichten van een gebouw voor bewaarschool enz. hebben weèr schipbreuk geledeD. Jammer voor ODze gemeente zou het zyn wanneer, door gebrek aan gelegenheid, deze nuttige in richting hier niet geplaatst kon worden, te meer, daar het een geschenk van ver mogende lieden is en het de gemeente niets kost. "Oadewater, 28 Maart. In de laatst gehouden vergadering der kiesvereeniging „Gemeentebelang" is, in de plaats van den heer S. J. Montyn J.Jz., die wegens perio dieke aftreding niet herkiesbaar was, ge kozen als bestuurslid de heer H. Anker. Onze gemeente zal spoedig eene gelegenheid meer verkrijgen ter verzending van goederen enz. naar Bodegraven de Rynstreek, Leiden, den Haag en het Westland. De heeren W. H. en G. Teten- burg hebben n.l. het plan eene motorboot in de vaart te brengen tusschen hier en bovengenoemde plaatsen. Al wat den handel van onze kleine plaats kan bevorderen, juichen wy ten zeerste toe, en we wenschen den ondernemers goed succes op hun pogen. 'Polebroek, 29 Maart. Voor eene groote schare, waaronder velen van buiten de gemeente, hield Ds. A. Ten Have alhier, beroepen predikant te Emnes-buiten, jl. Zondag zyn afscheidsrede naar aan leiding van Rom. 16 24. Behalve Ds. S. Van Daalen, van Benschop, die bereids als consulent dezer gemeente is opgetreden, waren geen predikanten aanwezig. Op een vanwege den kerkeraad gedaan ver zoek zongen, aan het einde der godsdienst oefening, de aanwezigen den scheidenden predikant Ps. 121 4 toe. Heeowtfk (afd. Sluipwyk), 26 Maart. By de jl. gehouden verhuring van een stuk tuingrond, toebehoorende aan deze gemeente, is van bovengenoemden grond huurder geworden de heer R. Vis, voor den tyd van 3 jaar, huurpiys f 21,50 per jaar. Allerlei op het gebied van Land- en Tuinbouw, Zuivelbereiding enz. WAT IS „HAAG8CHE BOOMBOTER"f Wy ondertoohten een monster boter, in Den Haag verkocht door de „Roomboterhandel", firma A. 0. Van Leenwen, voorheen J. Roozen- burg, als natuurboter (tegen den prga van f 0,75 per kilogr.) en bevonden dat dit monster dezelfde samenstelling besat als een mengsel van o*. 60 pCt. natuurboter en 40 pCt. margarine. (M. t d. V.) KUNSTMATIGE MELK. W. J. Cook to Chicago beweert langs ohemisohen weg „melk" te knnnen maken. Het fabrikaat geljjkt volkomen op mölk, komt er mede in smaak overeen en beeft de voedende •igeaaohappen van echte melk. Er werd een proefneming gedaan met twee glazen; het eene bevatte de natnurmelk, het andere het knnst- prodnkt. Nadat deae glazen eenigen tyd in een gekist hadden gestaan, werd bevonden dat de kunstmelk dobbel zooveel room had afgescheiden als de koemelk. Jammer dat de knnstenaar- uitvinder niets zegt omtrent de bereiding van zgn wondermelk 1 EEN TENTOONSTELLING VAN VOLKS- VOEDINU8MIDDELEN. Te Weenen hebben een groot aantal restau rateurs het plan opgevat een tentoonstelling in het leven te roepen, waarbg het hoofddoel is voornamelijk aan vrouwen uit den werkenden stand aanwgzingen te geven, hoe op goedkoope manier een goeden en kraobtigen pot klaar gemaakt kan worden. Tevens zal gelegenheid gegeven worden in proeflokalen de zaak van een praotisoh standpunt te beoordeelen. Men stelt zioh voor, op deze tentoonstelling in het byzonder de aandaoht te vestigen op kongnenvleesoh, ten einde dit voedzame en smakelgke vleesoh als voedingsmiddel ingang te doen vinden in geiyke mate als dit reeds lang in Frankryk het geval is. WARME BEDEKKING GEDURENDE DEN SLAAP. De natunr geeft aan het hart rast, wanneer het lichaam in een liggende honding verkeert, daar dit orgaan dan per minnut tien slagen minder doet dan by een rechte houding. Hiernit volgt, dat gedurende den tgd dien men in bed doorbrengt (ongeveer acht nren) het hart byna 5000 slagen minder doet, en daar het hart met eiken slag oirot 180 gram bloed door de aderen perst, vertegenwoordigt dit voor een naoht van acht aren, dien men in bed door brengt, circa 900 kilogrammen die het hart minder hoeft op te liobten dan bg een staande honding het geval is. Als gevolg van de min dere snelheid van den bloedsomloop neemt de lichaamswarmte af, en is daarom een warmere bedekking noodzakeiyk. Volgens zekeren Paterson nit Midlothian, die in het Engelsehe tjjdsohrift „Natnre" sohrgft, is het donkerbruine stof van den soo gevreez- den „brand" in de haver toch ergens goed voor men kan er een mooie bruine of sepiakleurige verfstof uit bereiden. UIEN-REUK. Wanneer men met een mes een ui door gesneden heeft, biyft'«r lang de onaangename uienreuk aan, hoe men ook poetst en wryft. Een snel en afdoend middel om dien reuk te doen verdwgnen, bestaat hieria, dat men het mes stevig sohnnrt met een beetje droog zont. BEURSBERICHTEN. pCt 28 Maart. Nederl. Werk. Schuld. 2\ 861 Dito dito3 98 ,V Hong. Obl. 1889. 4J 99| Dito in zilver. 4\ 8ij Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 84* Dito Feb.-Aug. 5 84J} Dito zilver Jan.-Jufi. 5 84} j Dito Apr.-Oct. 5 84} Portugal, Oblig. m/t. 3 18,*, Dito 88/89 m/t. 92. 4J 27* Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 98 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 102 Dito Obligatieleen. 1880. 4 98,V SpanieBuitenl. Perp. 4 48 Dito Binnenl. Perp. 4 40} Egypte Oblig. 1876. 4 1061 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. .3 59,*, Russ.S.K.Chk.-Az.600k2000M. 4 100j DitoOrei-Griasi. 500 &2000 Mk. 4 100* Dito Zuid-West Spoorw.-obL 4 97/, Centraal-Pacific. Oblig. 6 101 Loten Amsterdam f100. 8 105 Loten Rotterdam. 3 108} Antwerpsche loten 1887. 2J 101 Hong. Loten 1870136 Theiss-loten4 118 Oostenr.Loten 4pC. fl.250,1854. 134* Dito 5pC.fi. 500,1860. 119 Dito fl. 100, 1864. 164 Rusl. Loten 1864 6pC. Ra. 100. 178* Dito 1866159 Loten Madrid3 33} Dito Turkye 18708 25* MARKTBERICHTEN. Gorlnehem, 28 Maart. Aangevoerd 214 runderen, 6 nuchtere kalveren, 12 vette varkens en 420 biggen. Pryzen: zware kalf koeien 150 k 170, kalfvaarzen fllO a 180, melkkoeien f120 k 140, 2}-jarige ossen f 120 k 140, guiste vaarzen f 70 k 80, pinken f 60 k 60, graskalveren f 30 k 40, nuchtere kalveren f 8 A 10, vette varkens 19 k 22 ct. per half kilo, biggen f7 h 11, Rotterdam, 28 Maart. Tarwe f 6,75 tot f8,60. Per 100 kilo f 10,- tot f 10,50. Rogge f 4,30 tot f 5,20. Rotterdam, 28 Maart. Aangevoerd 303 vette runderen, 0 magere dito, 254 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 139 schapen of lammeren, 493 varkens. Pryzen Vette runderen le qual. 28 ct, 2e qual. 25 ct, 3e qual. 20 ct, kalveren le qual. 49 ct, 2e qual. 43,8e qual. 87 ct., varkens le qual. 21* ct, 2e qual. 20} ct, 3e qual. 19 ct Gemsente Schoonhoven. Van 20 tot 29 Maart. Geboren: Wilhelmina en Elisabeth, dochters van W. Luthart en G. E. J. Bakker. Pieter Jacobus, z. van P. J. van den Bergh en L. Hoekwater. Ondertrouwd; B. 8. van den Bergh en C. M. Blom. Overleden: W. Verhei), ond 73j.,weduwe van J. van Dam. W. Luthart, oud 1 d. E. Luthart, oud 1 d. Gemeente Ameide. Van 11 tot 25 Maart. Geboren; Elisabeth, d. van M. van der Ham. Ibeling Abraham, z. van J. Lseuwerke en A. P. Vermeulen. Arie, z. van H. Bikker en A. Bikker. Overleden: O. Streefkerk, ond 13 d. G. Vendeloo, ond 70 j., wednwe van A. van Muil- wgk. A. Sohrjj vers hof, oud 15 d. Abr. Verhey, ond 51 j., weduwnaar ran B. C. Bnn- sohoten. 8. R. Kriellaart, oud 55 j. A. Uittenbogaard Czn., oud 25 j. H. de Vroome, oud 74 j., weduwnaar van T. van der Meulen. T. Streefkerk, ond 3 m. A. Maat, oud 78 j., weduwnaar van J. den Beste. Gemeente Hoog-Blokland. Van tot 27 Maart. Geboren: Everd, z. van G. Vink en L. Noorland. Cornelia, a. van A. van der Sgden en E. Braneker. Peter, z. van K. van Zessen en M. van Benneknm. Segertje, d. van A. de Jong en C. van der Haven. Gemeente Hoornaar. Van 1 tot 27 Maart. Geene aangiften. Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 11 tot 25 Maart. Geboren: Maartje, d. van W. Verhoef en A. O. Doornhein. Leentje, d. van G. van Dslft en J. de Wit. Tenntje Elisabeth, d. van W. PaJsgraaf en M. van Herk. Joban- nez, z. van P. Verwaal en G. T. Molenaar. Overleden: L. van Tilburg, oud 70 j. weduwnaar van A. van den Ban. Gemeente Nieuw-Lekker land. Van 8 tot 25 Maart. Geboren: Hendrika Wilhelmina Jaeoba, d. van C. den Besten en E. Roosendaal. Hen- drikns, s. van K. den Braven en M. J. Boote. Julia, d. van J. van lïam en H. Roskam. Klein, s. van K. Simons en S. C. Sohippers. Getrouwd: A. van der Beek en E. Mee. Overleden: C. Ouweneel, ond tl m. Gemeente Noordeloos. Van 1 tot 27 Maart. Geboren: Arie, z. van P. Bikker en M. de Jong. Johanna Maria, d. van J. van Steenis en J. Spiering. Leendert, z. van W. van Uoawelingen en M. Zwgnenbarg. Cornelia Hillegonda, d. van A. P. Hordjjk en A. Dajjm. Arie, z. van H. van der Leeden en P. Kars. bergen. Getrouwd: W. C. Stam en A. van Meetoren- Gemeente Oudewater. Van 12 tot 20 Maart. Geboren; Johanniz, s. van G. v. d. IJsel •n G. Hoogenboom. Cornelis, ran J. Bode eu J. de Blanken. Cornelis, z. van W. van Zeist en 8. H. Vogelsang. Zeger en Daniël, zoons van D. van Ingen on C. van Etteren. Theodora, d. van G. Sohaik en A. Wouters. Leentje, d. van A. Roth en H. van Asperen. Overleden; M. 8. Zoorhoud, echtgenoot van H. Dorks (te IJselstein). Z. van Ingen, ond 8 d. D. van Ingen, oud 8 d. C. Stolwijk, oud 27 j., echtg. van C. v. d. Werf. Gemeente Tienhoven. Van 11 tot 25 Maart. Geboren: Daniel Cornells, s. van D. den Braven en A. de Jongb. Getrouwd: J. van de Wijngaard, oud 89 j. en A. de Jong, oud 28 j. van S.&W.N.van NOOTEN, Schoonhoven. Leesgeld 5 Cta per deel. Catalogus 5 Cts. fJtó Den 8. April 1898 hopen onze (fc*l geliefde Ouders [jgj AART BERKOUWER Sr. AAGJE VERHOOG hun te herdenk en. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, A. BERKOUWER Jr. Lekkerkerk, April 1898. TVtn 4. Anril n o hnnnn nnvA *2f Op den lsten April hopen onze gg geliefde Oudeia JOHANNES ALBERTU8 THOMASSEN HARMING JOHANNA GERRITSEN hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Moordrecht, Station. Ondertrouwd: P. PRUIS, Burgemeester en A. L. M. SLOTEMAKER. MoJemiarsgi-aar.U Maart m9. Utrecht, j op 28 Maart 1898 te florlaehem in de Doelen, ten overstaan van de Notarissen MAASKANT en TREURNIET geveild, zyn ingezet en verhoogd: Perc. no. 1 tot op f 1700,—, 2 - 1160,-. 3 1000,-. v 4 2976,-. 5 1000,-. 6 - 1050,-. De afslag en verkoop biyft bepaald op Maandag 4 April 1898, 'anamiddags 1 ure, ter zelfder plaatse. EENE Heden werd ods een Zoon geboren A. C. HEU Lasonder. G. D. HEIJ. Gouda, 27 Maart 1898. Heden overleed zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw FIJGJE H0NK00P, Wed. van G. Den Oudsten in den ouderdom van ruim 81 jaar. Uit aller naam, A. DEN OUDSTEN. Lekkerkerk, 26 Maart 1898, Er worden gevraagd, om direct in dienst te treden, Aanbieding in persoon by J. BOER, Rietdekker, Krimpen a/d IJsel. Door ongesteldheid van de tegenwoordige, terstond of met 1 Mei gevraagd een goed kunnende melken, by A. BOER, Bouwman te Stolwjjk. voor OBBTETRIE en GYNAECOLOGIE Spreekuren dagelijks van 12-2 uur. Gratis SpreekurenMaandag, Woensdag en Vrijdag van 9—11 uur. DORDRECHT, Lijnbaan No. II. Geneesheer-Directeur. met eikeo roeden. Te bevragen by H. BERKHOF, Timmerman te Oadewater. Aanstaanden Zaterdag wordt de Bchoonhovensche wéér geopend en RIJWIELEN tentoongestelddie een goede reputatie verworven hebben. Koopt ddar een goed rijwiel en ge zult geen berouw hebben. 75 Ter Boekdrukkerij van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden 100 Naam kaartjes, op helder wit carton, in net étui, voortaan geleverd voor slechts 15 CENTS. Op fljn bristol carton in luxe-étui f 1,— en aanbehooren, met ruim Te aanvaarden: de Landeryen dadelyk, het overige 1 Mei a. s. AdresNotaris MAHLSTEDE te Bergambacht. De in het vorig No. dezer Courant aangekondigde open bare verkooping van onder Bergambacht en Langerak, ten verzoeke van den Heer J. J". DRIESEN alhier, zal TEIJINCK, Notaris. ei De Openbare Verkooping van VEE, BOUW-en MELK- tmBr GEREEDSCHAPPEN enz. voor den Heer P. DEN BESTEN Jz. te in Gelkenes, zal plaats hebben op 's morgens ten 9 ure, en NIET op Donderdag den 14. April 1898, zooals reeds is aangekondigd. Notaris. De Notaris A. J. REUMER te Gorinchem zal op Donderdag 14 April 1898, des morgens 10 uur, ten sterfnuize van den Weifidel ZeerGel. Heer A. M. W. DUITSHOFF, Arts te tegen contante betaling, CoupéVictoriaTentwagenTuigkast, Paardetuigen. B. Een goed onderhouden w. o. Pianino met Automaat, Mah. SchryfbureauSchildeken, w. o. antieke Engelsehe Gravures, Boeken, Juweelen, Gouden en Zilveren Voorwerpen enz. Omschreven by biljet. Informatiön geeft voorn. Notaris REUMER. raet de Van SCHOONHOVEN: MAANDAG 's morgens 4.30 uur. DINSDAG 5.30 WOENSDAG 's middags 12.- DONDERDAG 's morgens 6.30 VRIJDAG 6.30 ZATERDAG. 6, Dienstbffjetfen gratis verkrijgbaar. Van ROTTERDAM: MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG n.m. 12.45 uur. 12.46 4.46 4.46 4.45 4.45 van geiierde Ouders PIETER KROON MERRIGJE BOTH hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Nieuwpoort, 1898. Door den KAPITEIN, Toezienden Chef over het Militair Magazyn van Levens middelen te Schoonhoven, zal op den 6. April a. s.ten 12 ure 's middags, worden aanbesteed: De levering van bovengenoemde LEVENSMIDDELENgedurende het tijdvak van 12 maanden, in gaande den 1. Mei 1898. De te leveren groenten moeten schoon en gesneden worden afgeleverd en in dien toestand aan het gewicht voldoen. De voorwaarden tot levering van levens middelen liggen vanaf heden op het Garnizoens-bureel ter inzage. Omtrent de kosten van aanneming, alsmede van die van iedere uitbetaüDg, worden door den Administrateur van het Magazyn van levensmiddelen de noodige inlichtingen verstrekt. Di Kapitein Toeziende Chef, DEKKER, PRIJSOPGAVE GEVRAAGD van door iemand, die wekeiyks 40.000 stuks noodig heeft. Brieven fr. aau F. M., Hugo- de-Grootstraat 45, Rotterdam. BESCHRIJVING VAN DE en de door A. J. VAN DER AA. Met een kaartje. Tegen overmaking van 13 Cents aan de Uitgevers S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven franco toezending per post van de Uitgevers BOLLE, COHEN, KOSTER enz. zyn zonder verhooging van prys verkrijgbaar in den Boekhandel van

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 2