DING. I I LAND. I MalnooM2O Jf. 1875. Woensdag 6 April Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. iskop. eien, 1898. 'ING DEN: g j edschap 1 I 1898, iagd: staat zijnde .EN SIE BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. ■i Nu terug met het VAK NOOTKN. SGHÖÖiOfflSCHE COURAHT. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. ilven. j zes ure, te beginnen e werken onder zerken en bazalt- ken onder Nos. lensdag den 13. D, waaronder stel blauwe ■i kARDEWER- -LOO1INGEN, igedijk, onder UWE STIK- JD, liggende 1. SCHINKEL In plaats van u p r i 1 plaats sren, Zogvar- genBoeren- i Notarissen TEN te Lopik iontfoort. omen ter Secrej mraadschap de cel beneden de te Gorlnehem L A. MINK, in im te Heukelum. ui pr^a, af- gen worden Bergambacht. GRIND. en betaling van igbaar op Maan- ter Secretarie ap de Alblaafcer- n de Zoawe, in i, en de volgende er A. A. MINK, teakelum. 9 Verkooping. ^penningen zal r de op- of weg- ite, doch in elk agen na de ver ges ure, te be ar vroeger het s Spjjk”, gestaan ken onder No. 3 rerk onder Spijk. sen lN NOOTEN DE GELDER iderdag 21 9 uur, ten JOH. VAN ■ndonder I, verkoopen: I van de Hoog- uerwaard met en de V|jf- ensdag 20 rmiddags ten te Gorlnchem, EN: i 7000 bossen 14 perceelen, bossen Rijs n latten, op- ngs de Dief-, ngedijken; STILTEEN „ledren vjjand kloek bestreden, Koste ’t ons ook goed en bloed; Wie zjjn taak vervult in 't heden, Waoht de toekomst af vol moed Houw en trouw in nood en dood, Zoo bljjv’ Holland goed en groot.” Het is tusschen Spanje en Amerika nog niet tot eene beslissing gekomen. Spanje wenscht niets liever dan vrede”, terwijl in Amerika de stemming der gemoederen juist tegenovergesteld is, behoudens eenige uitzonderingen, zooals de rechtsgeleerde Phelps, die sterk gekant is tegen een oorlog. .Willen we vechten”, zoo zegt bovenge noemd persoon, laat ons dan portuur kiezen en Spanje met vrede laten, dat land, dat door zijn strijd tegen de opstandelingen, verzwakt en financieel zéér achteruitge gaan is. Maar zoo spreken maar enkelen. Wanneer het om het hebben te doen is, vragen Jingoes nooit veel naar de rest. Zal van de eene of andere Europeesche Mogendheid niet eens een verstandig woordje in deze quaestie worden gesproken? Men zegt, dat Frankrijk, waaraan Amerika zooveel verplichtingen heeft, in dien geest werkzaam is. Verder ontving President Mac. Kinley van het tegenwoordig zelf standig bestuur van Cuba een schrijven, waarin dg lasterpraatjes der berichtgevers van Ameiikaansche bladen, betreffende de Cubaansche toestanden, ten sterkste worden bestreden. De autonomie met grondwet en eigen beheer voldoen goed, de opstandelingen zijn in de minderheid. En nu doet het bestuur een beroep op ’s Presidents rechtvaardigheid, opdat aan Cuba onder den naam van onafhanke lijkheid niet een gouvernement worde op gelegd, dat het land zou ten gronde richten. Want President Mac. Kinley zou volgens de „New-York Herald” aan het Congres willen voorstellen, Cuba vrij te verklaren. Zéér eigenaardig mag het genoemd wor den, dat èn Amerika, èn Spanje zich uitrusten tot den strijd. Een Spaansch smaldeel verliet dezer dagen Carthagena, met een onbekende bestemming. Te Madrid organiseert men in den Koninklijken schouwburg eene avondvoor stelling, welker opbrengst, die aanzienlijk belooft te worden, bestemd is voor den aankoop van een nieuw oorlogsschip. De Regbntes betaalde voor een loge 50.000 peseta’s of franken voor een fauteuil is 150.000 peseta’s gegeven, voor een tweede 100.000 peseta’s. De Bank van Spanje teekende voor 500.000 peseta’s. De Panama-kwestie (Frankrijk) is nu toch eindelijk geëindigd of liever gezegd: er is een eind aan gedraaid, door het aan nemen van een paar resolutién, waarbij een paar personen, die het misschien niet het meest verdienen, een tik krijgen. De conclusion van het rapport Rouannet, strekkende om de Kamer te doen ver klaren, dat zy hoopt, dat de leden van het Parlement niet rpeer zullen deelnemen aan eenigerlei fluanciëele onderneming, werden door den afgevaardigde Viriani ten zeerste aanbevolen in eene redevoering, welke de Kamer zoo fraai vond, dat zij met 311 tegen 114 stemmen besloot, die in alle gemeenten van Frankrijk te doen aanplakken. Aan de Panama-zaak is dus een einde gemaakt, zij het dan ook met den Franschen slag. ‘gen ure, te be- tsche VJietsluis, speren, met de 2 gemeld. nalf elf ure, jte s aan den Gad- ken onder Nos. van December 1896. Onze vaderen versperden den loop der rivieren door onbehoorlijk vele en groote 'kribben. Toen had een^ internationale be- varing van den stroom Aatm. Baden, Frank rijk, Beieren, Hessen, Nassau, Pruisen allen verklaardeq het vaarwater op Waal, Merwede en Lek onvoldoende. Sedert dien tijd is feet rivierbeheer ingesteld. De rnan, die daarin onschatbare verdiensten heeft, is de inspecteur Rose. Hij schiep als het ware eene nieuwe wetenschap: de waterloopkunde. Waal, Merwede, Ryn en Lek zyn genormali seerd, dat wil zeggen op normale breedte en diepte gebracht. Het stroombed wordt meer regelmatig en het gevaar voor ijsgang vermindert zeer. Met fierheid kunnen wij op den arbeid van onze ingenieurs wijzen; en als wij be denken, hoe er in onzen leeftijd een nieuwe waterweg naar zee is gemaakt, zoodat de grootste en zwaarst beladen schepen uit de Noordzee tot voor Rotterdam kunnen komen; hoe Rotterdam van jaar tot jaar als zeehaven zich uitbreidt en voor den wereldhandel in beteekenis toeneemt; als wij bedenken, dat welhaast zeeschepen met ongebroken lading van Londen uit onze rivieren zullen opstoomen tot Keulen toe, dan verheugen wij ons van ganscher harte in die teekenen van ontwikkeling en zingen den zanger na; „Holland is niet oud geworden, ’t Boog njet voor der jaren macht; Welke twijgen ook verdorden, D’ eedle boom leeft voort in kracht Wat de tijd hem ook ontnam Frisch en sterk bleef d' oude stam.” Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, wórden slechts 2-maal in rekening gebracht. 'stellingen jen aan de Bruggen, Ge- js de Dief-, ngedijken. van de lage n de Linge rie Hulpsluis ider Asperen, ie uwen van UREN in den jzemsluis en Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij afle Boekhandelaren, Agenten eu Brievengaarders. IN VIJF-HEERENLANDEN EN ALBLAS SERWAARD. DOOR F. D. J. MOORREES. (Vervolg en slot van No. 1878). Keeren wy nog eens tot de overslrooming zelve terug, om op een paar bijzonderheden het oog te vestigen, Vooreerst, hoe te O os te? wijk bij Leerdam op 26 Januari het vee van^Walig Verdugt behouden bleef. Twee gaten waren in den Noorder- Lingedyk geslagen, het eene te Ooslerwyk, het andere te Kedichem. Het water van beide doorbraken vereenigde zich tot een bruisenden vloed vlak vóór de woning van Walig Verdugt en groef daar een wiel van groote diepte, waarin weldra hêt huis zou moeten verzinken. Wat zullen deïnenschen beginnen? zij kunnen den dijk niet meer bereiken. De huisvader is ten einde raad, maar de boerin.... Wacht! er hangt immers in de schuur een klein schuitje. >Toe, jongen, help me!” zegt ze tot haar zoon. Zy brengt hèt schuitje te water, zet drie kinderen erin en tracht naar de boerderij Van haar buurman Dirk De Jong te varen. Dat gelukt haar, en aan des buurmans huis geeft zy hare kinderen af. Daar zyn ze veilig. Nu terug met het schuitje naar hare eigen woning; maar is dat nog te bereiken? het is wel een waag stuk; toch komt zy er. »Maak het vee los!” roept zy haar man toe. Deze doet dat en de koeien, vijf melkbeesten, springen door eene opening in/ie schuur naar buiten, ook nog eene zesde, eene kalfdragende koe. Intusschen neemt de boerin haar man met het allerjongste kind in het schuitje en met levensgevaar landt zy weer aan het huis van haar buurman. Nu ziet zy voor hare oogen haré eigen hofstede met stal, schuur en boomgaard verzinken in de golven. Hartverscheurend tooneéll maar de zes melkkoeien, al spartelend in het Water en zwemmend, zoeken en vinden onder gestadig loeien eene-.drogere plaats en komen behouden aan den dyk. Konjng Willem I, die 28 Januari over Vreeswijk en Vianen naar Leerdam gereisd was, ont moette den oudsten zoon van deze kloeke boerin, hoorde uit diens mond het verhaal V van de opmerkelijke redding, gaf den jongen de hand en beloofde eene voeldoende schadeloosstel ling. Laat my ook iets verhalen, dat buiten de Vyf-Heerenlanden in de Overbetuwe bij de doorbraak van Oosterholt is voorgevallen. De doorbraak aldaar was, zooals wij reeds vernamenhet begin van den vloed. Het water had daar eene kolk gevormd van groote uitgestrektheid. Vele menschen- levens zyn er verloren gaan, vele huizen ingestort; veel vee is verdronken. In het heerenhuis van Oosterholt waren acht menschen gevlucht, die zelven geene woning meer hadden. Toen het grootste gedeelte van het huis voor het geweld der ijsschotsen was bezweken, bleef hun een bovenvertrek over, dat ieder oogenblik dreigde in te storten. Daar werd door die acht vluchte lingen een nacht doorgebracht zonder licht, zomjgr spijs en drank, zonder beschutting tegen de koude. Den volgenden morgen zaten zy nog in denzelfden toestand, terwyl het golvende water met groote kracht het half ingestorte gebouw bleef bedreigen, ’s Middags komt de veerbaas Pieter Langen- dam in eene boot met drie schippers, om eene poging tot redding te wapen. Hy nadert de wankelende woning. Maar de kamer, waarop de vluchtelingen zaten, is 16 voeten hoog boven de oppervlakte van het water, en zij hebben noch trap noch ladder tot hun dienst! Wat te beginnen? de schipper weet de boot te slüren onder het raam dér kamer. Hy werpt den menschen eene lyu toe, die zy vastmaken om den stijl van een ledikant. Langs die lyn klautert hij naar boven en overlegt, hoe hy hen naar beneden zal brengen. Dat geschiedt met behulp van een dubbel kleerenrek, ■daarlangs ieder op zyne beurt wordt neder- gelaten. Gevaarlyke proef maar zy gelukt. De acht menschen worden opgenomen in het bootje. Nu dat zwaar bevrachte bootje tegen den stroom in, tusschen de ijsschotsen door, behouden aan wal te brengenhet was eene bachelyke taak, doch onversaagdheid, goed beleid en men- schenliefde vermogen zooveel. Eere dien kloe ken schippers; zy hebben de medaille voor het redden van drenkelingen dubbelverdiend. En wat werd gedaan, om de dyken te herstellen? Zooals men denken kan: overal werden zoo spoedig mogelyk de menschen aan het werk gezet. In de Alblasser- waard om mij daarby te bepalen werden hulpgaten in de dyken gestoken, om het vloedwater naar buiten te voeren. Dat geschiedde ook door de sluizen van Alblasserdam, Den Elshout, Lekkerland en Streefkerk. Weldra kwamen het markt plein, de kerk en het kerkhof van Oud- Met welwillende toestemming van icbrgver tn altftver overgedmkt alt »De Tfidepi^ei”, de uitspraak plaats in Zola’s voorziening in cassatie tegen het veroordeelend vonnis van het Hof van Assises. Het Hof van Gassatïe vernietigde het door het Hof van Assises tegen den hoer Zola gewezen vonnis op eene quaestie van „vorm, dat volgens de wet van 1881 niet de Minister van Oorlog, maar de krijgsraad zelf had moeten aanklagen. Keizer Wilhelm (Dultsehland) is zoo ingenomen met de aanneming der vloot wet, dat hy Minister Von Tirpitz in rang en traktement (van 24000 tot 36000 Mark) heeft verhoogd, een aantal marine-krachten gedecoreerd heeft en den groothertog van Baden, ook een voorstander van eene sterke Duitsche vloot, benoemd heeft by de marine-infanterie iï la suite. De Duitsche Rijksdag heeft tot 26 April Vacantie genomenna met algemeene stemmen definitief de begrooting te hebben goedgekeurd. Vorst Von Bismarck vierde Vrijdag jl. zyn 83sten verjaardag heel kalm en huiselijk in zijn rolstoel. De geschenken en huldeblijken waren nog even talrijk als altoos. Van Keizer Wilhelm ontving hy een stok met gouden knop. Een zeer aardig geschenk gewerd hem van den heer Louis ïsraëls, uit Weener, Oost- Friesland, in den vorm van een Friesche klok uit het jaar 1800. De tegenwoordige Rykskanselier Von Hohenlö®, die een dag vóór Bismarck, dus op 31 Maart, verjaart, ontving van den Keizer diens portret in Admiraals- uniform. In Gladstone’s toestand is eenige ver betering gekomen. Hij ontving een hartelijk telegram van deelnemingwyan president Krüger, die niet vermoor^ps, zooals het gerucht liep. Wel heeft hij dezer dagen een dreigbrief ontvangen, wat misschien aanleiding heeft gegeven tot het verspreid gerucht, betreffende een aanslag op zyn leven. De beide bedrijvers van den jongsten moord op Georgios van Griekenland, Kan- ditzi en Georges, zijn door de Atheensche rechtbank ter dood veroordeeld. Dat in paleizen ook huiselijkheid en gezelligheid kan heerschen, bewyst het volgende, en dat nog wel aan een Hof, waarvan men het niet verwachten zou, namelijk het Hoaeleche. De Czar ontvangt de Ministers nog laat in den avond, als het noodig is, en bjj zulk een late audiëntie vinden zy dan altyd den Keizer in gezelschap van zjjn vrouw. De Keizerin zit gewoonlyk by het schrijfbureau van den Czar, bezig met een of ander handwerkje. Zoodra er een Minister binnenkomt, staat zij op, om heen te gaanmaar meestal zegt de Czar dan; „gij zjjt hier niet te veel.” Nicolaas II leeft met zyne echtgenoote als met eene goede vriendin. Het Keizer lijk echtpaar spreekt en scherst heel ge zellig met elkaar en in hun rijtuig zittend, hebben ze soms wat een pret, tot groote vroolykheid van hen, die het zien. De Congostaat her ft nu ook een courant. Het eerste nummer is te Brussel aange komen en geheel met de hand geschreven, doch door middel van een cyslostyle, een hectograaf of dergelijk machine, vermenig vuldigd. Het blad draagt den titel van „Le petit Congolais” en brengt op den 21sten Februari het bericht van Esterhazy’s vrijspraak en andere Europeesche gebeur tenissen van 11 Februari, waaruit dus blijkt, dat dit blad, eenig in zijn soort, en geen concurrentie vreezende, zich niet van de telegraaf bedient. Bij Kon. besluit Is G. B. Lalleman, oud-onderwijzer, directeur van het schoolmuseum te Amsterdam, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De spoorwegltfn Alkmaar— Hoorn zal vermoedelijk den Isten October van dit jaar geopend worden. De bekende cacaofabrikanten, de Jreeren C. J. Van Houten Zoon te Weesp, zyn voornemens op een terrein in de gemeente Weespercarspel, groot onge veer 46 hectaren, gelegen naast hun fabrieksterrein, een park met arbeiders woningen te doen aanleggen. Daartoe is door hen een besloten prijsvraag uitge schreven, waartoe drie specialiteiten in dat vak ter mededinging zyn uitgenoodigd. Verlangd werd by een schoonen aanleg, met ruime wegen, waterpartijen enz., een doeltreffende indeeling voor ongeveer 500 arbeiderswoningen en 50 woningen voor employé’s, alle met tuinen. Eenige wo ningen zullen bestemd worden voor winkel huizen. Verder moet een ruimte worden aangewezen voor muziekuitvoeringen, met muziektent, zitbanken, kiosken enz. Voorts plaats voor een gebouw voor muziek- en zangonderwijs, en een voor uitvoeringen groot genoeg voor 1000 1200 personen voor restauratie-, biljart- en leeszalen, badhuis, school voor lager onderwijs met voorbereidende klassen voor 500 kin deren, gymnastiek en speeltuinen, en voor Alblafl weer boven; 22 en 23 Februari werden in de dijkbreuken te Langerak vier rysstukken gezonken en de opening werd 27 Februari geheel gesloten, maar op 1 .Maart r— o jammer by een storm uit het noordwesten werd dit «werk weer vernield en stroomde het water uit de Lek opnieuw naar binnen, terwyl eene daar opvolgende vorst de gansche waard met ijs overdekte. Nieuwe onrust, nieuwe zorg, zooals zich denken laat. Maar slechts voor eenige dagen, want weldra was de opening opnieuw en nu voorgoed gesloten. Het waren de hooge voormolens, zoo van de Neder- als van de Opperwaard, byzonder de hooge molen van Papendrecht, en de zes poldermolens onder Streefkerk, die begonnen te malen. Doch het water viel langzaam, zeer langzaam. Er stond 45 Juli in sommige polders nog 18 duim water en eerst in het najaar, onder den invloed van «ostelyke, zuidoostelyke en zuidenwinden, kwam de geheele waard weer vry. De watersnood van 1820 is de laatste, die Alblasserwaard en Vyf-Heerenlanden heeft geteisterd. Eene landstreekin vroeger eeuwen telkens en telkens onder water, thans gedurende 78 achtereenvolgende jaren zonder o verstrooming! Men versta dit wèl. In die 78 jaren is er meermalen hoog water geweest. Rampeu, door Ryn en Maas veroorzaakt, hebben onderscheiden deelen van ons polderland geteisterd; in 1855 de Geldersche Vallei, in 1861 Bommelerwaard en Noord-Brabant. De jaren 1876 en 1881, om geene andere te noemen, waren waterjaren. De laagst ge legen landen van Alblasserwaard en Vyf- Heerenlanden hebben daarin gedeeld, en vooral het buitendyks gelegen land. Maar dat zyn betrekkelyk kleine rampen, ver geleken met zulk eene algemeene ramp als die van 1820. Zulke kleine rampen geven wel eens aanleiding tot kluchtige tooneelen. Zoo verhaalt Van Koetsveld, die in 1846 te Schoonhoven als predikant werkzaam was, dat hy de ontsteltenis, door dreigend water- gevaar teweeggebracht, van naby heeft aanschouwd. De rivier de Lek was hoog gezwollen. De vereischte maatregelen wa ren genomen. Daar verspreidde zich op eens door Schoonhoven het gerucht: de sluis breekt door. »Nu", schryft Van Koetsveld, ®ben ik nooit voor schrikken of overhaasten ge weest, omdat er meer door bedorven wordt dan gered. Ik ging eerst kyken wat het was. Dat was me een boeltje in onze kleine stad! er was een sluisje daarbuiten doorgebroken en met moeite werd het water tegengehouden. Daarom dreven de boeren al hun vee in de stad, omdat die zooveel hooger lag dan de lage polders. Die beesten, uit hun rustigen stal gejaagd, waren half dol. Zy loeiden zoo akelig, renden door de straten en de boeren, knechts en meiden, met stokken ze ach terna.... Of zoo n bedaarde boer dan vlug wordt. Een paar koeien trapten myn hekje stuk, diongen in den tijm en draafden alles omver; want ze hielden de slingerpaadjes niet! Intusschen werd het avond, en wy naar den dyk. De rivier werd door een ysdam opgehouden en klom al hooger en hooger. De stadspoort was <net balken gekist en de schotsen raakten den bovenpost. Alles zee wat we zagen. En aan den overkant daar vlogen de lichten als glimworpjes over den dyk. Dat waren mannen te paard met lantaarnen, die reden aanhoudend heen en weer. De peilschaal aan dé poort, die de hoogte van het watér aanwyst, rees nog hooger. Een ysscnots nam een stuk van het veerhuis weg, alsof het Neurenberger speelgoed was. Een dikke boom werd zonder te kraken doorgesneden als eene ouderwetsche vetkaars. Toen dacht ik” schryft Van Koetsveld »aan de woorden van den zondvloed:.xle wateren hadden de overhand over de gansene agrde.” Maar tegen middernacht daar ging het van mond tot mond (want de gansche stad was aan den dyk): de peilschaal daalt, de dam is doorgebroken. Dat was als de duif van Noach, die met zyn olyftakje in den bek kwam vertellen, dat de wateren gelicht waren van boven de aarde." Ziedaar, wat van Koetsveld verhaalt. Gedurende 78 jaren, zooals wy reeds zeiden, zyn Alblasserwaard en Vyfheeren landen voor overstrooming bewaard ge bleven. Dank zy degoddeiyke Voorzienigheid, die alles zoo heeft beschikt. Toch hebben onze dykcollegiën, onze waterbouwkundigen, onze Regeermg waar lijk ook niet stilgezeten. Veel is er in de inrichting van het dijkbestuur verbeterd, veel tot verzwaring en verhooging van onze dyken gedaan, en hog nog wordt zorg vuldig daarop toegezien. Tegelykertyd wordt de aandacht gevestigd op de verdeeling van het Rynwater over de drie takken WaalAJsel èn Lek. De breedte der rivier is door kribwerk geperkt, maar de vaar geul is verdiept en daardoor de bevaarbaar heid ook by lagen waterstand vermeerderd. Wie dit onderwerp nader wil bestudeeren, o. leze de belangryke studie van den ingenieur ^7elk een verschil met de felle houding R. P. Jt Tutein Nolthenius in >De Gids Dreyfus proceal Zaterdag jl, had een eventueel op te richten kerk. Uit de ingekomen ontwerpen is de voorkeur gegeven aan dat van den heer Hugo A. C. Poortman, park architect te Goor, leerling van den bekenden arphi- tecte paysagiste Ed. André te Parijs, en jaren lang diens chef de bureau, in wiene plan vooral de goede bedoeling der firma Van Houten op den voorgrond gesteld is, om de werklieden goede, gezonde, luchtige, vroolijke en aangenaam gelegen woningen te bezorgen. Daartoe worden deze voor gesteld in een bouwtrant der Engelsche cottages, en zoo tusschen de boomen en het groen verdeeld dat bijna ieder huis uitzicht heeft op een gedeelte van het park, terwyl achter alle een lap grond gelegen is ter cultiveering en alle een klein voortuintje hebben voor bloemen en planten. Behalve de in het progamma gevraagde gebouwen, l(jn nog ontworpen een ziekenhuis, zwemplaats, algemeene waschplaats, kweekerjjen enzen een centrale werkplaats voor de werklieden belast met het onderhoud. Het terrein is, zooals de geheele omtrek van Weesp, lage weidegrond en zal due beduidend moeten worden opgehoogd. Een gedeelte van het werk zal nog in dit jaar worden uitgevoerd. De kosteh zijn uit den aard der zaak nog maar globaal te ramen. Maar als men aan- neemt dat het park alleen, zonder de woningen, aan aanleg met ophooging en beplanting f 250000 zal kosten, waarbij nog wel f 150000 komt voor waterleiding, verlichting, rioleering enz., dan mag men aannemen dat het ge heele plan met de gebouwen enz., niet ver beneden de twee millioen gulden zal blyven. En dan komt men tot het be sluit dat de firma Van Houten niet enkel op het gebied der reclame bovenaan staat, maar dat zy ook daar waar het er op aankomt een open oog en een warm hart voor de sociale belangen van hare arbeiders te toonen, voor niemand uit den weg gaat. ‘Gorinehem, 4 April. Op de „eergisteren alhier gehouden Palmpaardenmarkt waren volgens officiëele opgaaf slechts 233 paarden aan de lyn. Jammer genoeg, want met het oog op de heden te houden Uti^chtsche Palmpaardenmarkt waren vele Fransche en Duitsche kooplieden aanwezig, die, by vrtf levendigen handel, voor vierjarige paarden goede prijzen, f 550 tot f 700, en voor lf-jarige f 200 en f 275, besteedden. *Berkenwonde31 Maart. In de heden avond gehouden nutsvergadering trad als spreker op de heer D. 0. De Koning, hoofd eener school te Stolwijk. Tot aller genoegen droeg spreker op meesterlijke wijze voor een schets van Justus van Maurik, getiteld „Het genootschap te Leuter berg”. Na de pauze volgden nog eenige bijdragen van den spreker en de heeren J. De Visser en W. Groenendijk. De zaak omtrent 4en gepleegden moord alhier zal op Dinsdag 19 April voor de rechtbank te Rotterdam behan deld worden. 'Krimpen a/d IJsel, 4 April. Zondag middag jl. had de dienstbode van A. De J. alhier, het ongeluk, terwijl zfj aan het stoeien was met den knecht, haar arm te breken, Dr. Blom verleende haar genees kundige hulp. Zondag morgen lag alhier een schuit, welke geladen was met steenkolen, vast gemeerd aan den wal. Doordien het water vallende was raakte het schip aan den grond en liep vol water. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Lopikerkapel, 31 Maart. Dezen morgen had ten overstaan van de notarissen Robbemond te Harmelen en Den Bleker te IJselstein de verkoop plaats van een solied gebouwde huizinge, bestaande uit 3 woningen met 2 schuren, erf, tuin en boomgaard, ter gezamenlijke grootte van 64.20 Aren, in eigendom behoord heb bende aan wijlen den heer J. Van Bemmel. Ingezet op f 4600, werd het op f 800 afgemijnd door Willem Van Vliet, koffle- huishouder alhier, die dus voor f 5400 eigenaar werd. "Nlenwerkerk a/d IJsel, 4 April. Een stoelenmatter wonende in een schuitje en beschuldigd van onder de gemeente Zeven huizen gevogelte gestolen te hebben, werd jl. Zaterdag bij de zoogenaamde ijzeren brug door eenige rijks veld wachters ge vankelijk weggevoerd. Een gelijk lot had zyn kameraad een paar dagen van te voren ondergaan. 'Ottoland, 1 April. In de heden avond gehouden vergadering van stemgerechtigde lidmaten werd in de plaats van den heer D. Groen, van hier vertrokken, tot notabel gekozen de heer A. Vermeulen, die deze benoeming heeft aangenomen. Waddingsreen, 2 April. Volgens de vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aan tal kiesgerechtigden: voor de Kamer 489, (’t vorig jaar 487), Pr. Stat 485, 482), w gem.ter.434, 407). - Tot schatter van de localitelten voor den verkoop van sterken drank in het Hein ia benoemd de heer G Van Otterloo.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1