IRE. ieM 1898 N°. 1877. Woensdag 13 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht nekslagerij. 9,- AIS, onosito: SMA, koop mbaeht, en tnedenberg. I te koop bij walen i UWEN, 'd HOF’s lontfoort. 1 VS L.Tz. CHT 1 1 raagd LEN N, -AMBACHT. Kaashandelaar URG. BUITENLAND Overzicht BINNENLAND. CHADE. treat, Coud., f0,80p stère. SNBEDSTEL ia KAPOK I S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhovbn, Uitgevers. w en 2 Kuss. )vertrek van K «OOTM, oliën Deken. >n Deken. 'oma trassen. 9 afgewerkt, goed gezui- le gewaschte ipokstellea, en. Dekens, i uitgebreide i Woerden en de Kaasmarkt. Streefkerk, Lopik, f l,80p.stère. -1,30 -1,29 Spekslager. nd, belooft hij tte en prompte kgen. SmOMÖfflMÏ COURAHT. nde :en- ti te aopend tot 8 uur. kantoor. 2 DIRECTIE. f van postw. Nieuwpoort, Streefkerk, G. J. Sturry, Groot Ammers, -1,29 -1,24 Staren, Kaas- nz. enz.; ook igentonnen en t op 3 pCt. 21 LS 2 i «n Coupons. sn bezorgt ges, voorzien handelsmerk. bij ÜDE. Zt. an der Rest. NKKOEK. (ONG CZN. J. Dogtrrom. KER. Gennep. r. Blanken. Jam. JEMAN. Rees. udachf gevet- ,.30 per 5 ons. de staat ztfnde van prys, af- ingen worden le Bergambacht. Dokter van d IJsel en A. Gouda. choonhoven »en, verknopen TEN;- S, ook Buiten- Waterstaat te ’s Hage werd Woensdag o. a. aanbesteed: De uitvoering van baggervrerk tot onderhoud van de bod^mpdiepte in de haven voor rjjksvaartuigen te Hoek van Holland, behoorende tot het onderhoud, het herstel en de verbetering der werken aan de Nieuwe Maas, het Scheur en aan den Hoek van Holland. Minste inschrijvers waren A. Volker Lzn. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorcum, voor 0,37 per M’. Het O. M. bij het Hof te ’s-Gra- venhage eischte gisteren een veroordeeling tot zeven maanden gevangenisstraf tegen een werkman te Nieuwpoort, wegens dief stal van een baal rijst en een baal erwten, ter zake waarvan bekl. door de rechtbank te Dordrecht was vrijgesproken. Al waren in deze voor het bewijs van bekl.’s schuld slechts aanwijzingen aanwezig, het O. M. achtte deze van zoo ernstigen aard, dat zij z. 1., niettegenstaande bekl.’s ont- kentenis, een veroordeeling ten volle wettigden. Door het kerkbestuur te Al- blasserdam zijn giften, rentelooze en rente- gevende voorschotten, gevraagd voor den bouw eener kerk, waarvoor ongeveer f 50.000 noodig zijn. Naar men ver neemt, moet voor een aanzienlijk bedrag zijn ingeschreven. Hoogstens f 30000 zal als rentegevende obligatiön geplaatst kunnen worden. Ds. F. Heinema®, predikant te Alblaöserdam, vierde Woensdag, onder vele blijken van belangstelling, het feest zijner 25-jarige ambtsbediening. Van die25jaren was hij 19 jaren te Alblasserdam werkzaam. Kostbare geschenken werden hem door kerkeraad en particulieren overhandigd. Beroepen by de Gerefor meerde Gem. te Vianen Ds. W. Ringnalda Gz. te Haarlem Gouda, 7 April. Heden-morgen werd aanbesteed het één-jarig onderhoud van de kazerne gebouwefl alhier. Ingekomen waren 11 biljetten, als: van C. H. Wildenburg te Gouda, voor f 3740; H. W. Hooft te Haastrecht, f 3639W. Bokhoven te Gouda, f 3400C. W. Den Hoed te Stolwjjkersluis, f 3400W. Van der Lek te Reeuwyk, f 3367D. Amesz te Gouda, f 3869C. J. Koot te Gouda, f 3220; P. M. Roozendaal te Gouda, f3218; C. P. W. Dessing te Gouda, f3195 J. H. De Wilde te Gouda, f 3193 en J. H. Nederhorst te Gouda, f 8168, aan wien het werk is gegund. Maandag 4 April herdacht de heer H. Bouters den dag, waarop hjj vijftig jaar geleden in dienst trad van de gemeente Gouda. Den 4den April 1848 werd hij aangesteld als agent van politie en klom door ijver en plichtsbetrachting allengs op, totdat hij voor eenige jaren als inspecteur van politie eervol werd ontslagen en kort daarop aangesteld tot contröleur der scheep vaartrechten, in welke betrekking hij nog voortdurend werkzaam is. Hoewel ruim 80 jaar, is de heer Bouters nog met den- zelfden jeugdigen ijver bezield. Aan blijken van belangstelling van hooger en lager geplaatsten heeft het hem niet ontbroken. Tot onderwijzeres aan de school met den Bijbel alhier is benoemd mej. Terlouw alhier. ‘Alblasserwaard en Vtyfheerenlanden, 8 April. De handel in kaas gaat redelijk, prijs f 0,50 per 50 kilo lager; naar boter blijft, bij ruim aanbod, veel vraag, prijs vast. Men besteedt thans in deze streken voor kaas f 17 a f 19,50 per 50 kilo; goeboter f 0,45, weiboter f 0,40 per kilo. §Ameide, 7 April. G. J. Z. alhier, heden nacht op de eendenjacht zynde, zonder acte of vergunning, werd daarmede bezig ge vonden door den veldwachter dezer ge meente en den onbezoldigd rjjksveldwachter W. U. alhier en bekeurd. 'Ammerstol, 8 April. Het circus onder directie van den heer Blanus heeft deze gemeente verlaten en een goeden naam achtergelaten. De heer Blanus was dan ook zeer tevreden over de belangstelling en ook over de wy'ze, waarop ieder zich beijverde hun van dienst te zijn. 'Benschop, 8 April. Van den ingenieur der telegraphic te Amsterdam is bericht ontvangen, dat binnenkort met den aanleg van een telephoon in deze gemeente een aanvang zal worden gemaakt. Bodegraven, 5 April. Voor de Inhul- digingsfeesten heeft zich alhier eene com missie gevormd, bestaande hit 30 leden, waaruit het volgende bestuur is gekozen: voorzitter de heer H. Le Goultre, secretaris de heer J. A. Van Ghesel Grothe en penningmeester de heer J. Van Audel. De heer 0. S. v. Dobben de Bruijn, alhier, is te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten. Groot-Ammera, 8 April. Door de kaashandelaars werd deze week hier ep in de environs de kaas voor de navolgende prijzen gekocht: 1ste qual. van f 20 tot f 20|, 2de qual. van f 18 tot f 19| de 50 KG. De handel is over het algemeen vlug. 'Haastrecht, 7 April, Gisteren-avond gaf de zangvereeniglng van den Protes- De beide Huizen van Afgevaardigden te Washington boden Woensdag j.l. een schouwspel aan, zooals nog zelden werd gezien. Immers, tegen twaalf uur werd de boodschap van den president verwacht, die de afdoende beslissing inhield omtrent het Spaansoh-Amerlkaansch geschil. Nog nooit waren zooveel afgevaardigden bijeen zooveel publiek vulde nimmer de beschik bare ruimte. Men wachtte wachtte in angstige spanning en hevige opgewonden heid op wat er komen moest. De klok slóeg twaalf en toen begon in den Senaat de discussie over de Zondagswet. Het on geduld werd grooter en grooter. Dat duurde tot omstreeks één uur, toen de heer Davis, de voorzitter van de commissie voor bui- tenlandsche aangelegenheden, opstond en het welwillend auditorium meedeelde, dat de Senaat nu verder zitting zou houden op de Fransche manier, welke tijdens de Dreyfüs-quaestie aldaar zooveel malen werd toegepast, namelijk „met gesloten deuren.” Waar bleef nu de boodschap van den President, zoo vroeg men zich af? En wat beteekent dat alles? Toen met beel veel moeite de galerijen waren ontruimd, en men dus „onderons” was overgebleven, gaf de heer Davis’t antwoord op die vragen, door mede te deelen, dat de President met - het oog op de berichten uit Spanje zjjn Boodschap nog eenige dagen had uitgesteld. Als redèn van die verdaging wordt opge geven, dat een bericht van de Spaansche Koningin Regentes was ontvangen, waarin deze hemel en aarde beweegt, om een oorlog te voorkomen, terwyi, naar men vermoedt, in de Boodschap niet met die vredelievende stemming was gerekend. Hoe het ook zij en welke de reden ook moge wezen, de verbaziag over het achter houden der Boodschap was even groot in het Huls van Afgevaardigden als in den Senaat. Intusschen heeft Keizer Frans Jozef van Oostenrijk weten te bewerken, dat de groote Mogendheden het bemiddelend op treden van den Paus, in zake Cuba, steunen. Met dat doel hebben de vertegenwoordigers te Washington, van Engeland, Frank rijk, Duitschland, Oostenrijk, Italiö en Rusland, hunne opwachting gemaakt bij President Mac Kinley op het Witte Huis. De Britsche gezant, de heer Pauncefotte, was woordvoerder. Hij overhandigde na mens de Mogendheden een nota, wa<rin een beroep wordt gedaan op den Presi dent en het Amerikaansche volk en de verwachting wordt geuit, dat de onderhan- delingen met Spanje leiden zullen tot het behoud des vredes. President Mac Kinley gaf hierop ten antwoord, dat ook de Ver- eenigde Staten de hoop koesteren, dat de vrede zal worden gehandhaafd en wel door middel van waarborgen voor het herstel der orde op Cuba. De publieke opinie in Spanje is tegen een wapenstil stand, waarin eene beleediging van flparye wordt gezien. De geestdrift van het Spaan sche volk wordt hoe langer hoe grooter. Ieder helpt een handje mede en brengt een steentje btf, om de landsverdediging in goeden staat te brengen. Valencia heeft tien booten van 500 ton aangeboden, die als kapers dienst kunnen doen te Saragossa wordt in den Konink lijken Schouwburg een voorstelling gegeven, waarvoor de loges voor 1000 peseta’s ver kocht werden; de provinciale vertegen woordiging van Leon heeft 250.000 peseta’s uitgetrokken voor het oorlogsfondsSoria bereidt een aantal tooneelvoorstellingen, concerten en stierengevechten voor; te Malaga staat de bisschop aan het hoofd eener patriotische beweging en de jonge lingen der beste families der stad nemen dienst. Ferrol biedt 250000 peseta’s aan wanneer de oorlog mocht uitbreken, terwyldestad Trujillo de uitgaven wil bestrijden voor den aankoop van drie kanonnen. En dat alles reeds in het vooruitzicht opde „straks” openbaar te maken Boodschap! Dat in de Spaansche harten echter ook nog plaats is voor zachter gevoelens, bewijst dat in de afgeloopen lijdensweek gratie werd verleend aan een aantal ter dood veroordeelden, ten getale van 13. Had men iets dergelijks maar eens op den armen Dreyfus toegepast. Er is echter weer eene nieuwe wreedheid uitgevonden ditmaal tegenover de „familie” Dreyfus, namelijk dat het Ministerie van Koloniën in lichtingen aan haar weigert te geven, om trent den tegenwoordigen toestand van het slachtoffer, waarvan verteld wordt, als zou hij niet meer tot de levenden behooren. Dit bericht is echter tegengesproken. Omtrent de zaak-Zola verneemt men, dat de krijgsraad besloten heeft, eene nieuwe vervolging te eischen tegen de heeren Zola en Perreux. Ook heeft hy den wensch uitgesproken, dat de Minister van Oorlog een aanklacht moest indienen bij den groot kanselier van het Legioen van Eer, om Zola als officier van die orde te schrappen, In Frankrijk hebben dezer dagen weer de gebruikelijke budget terug- Lopik, Lopik, -0,70 Jaarsveld, 0,43 Lopik, - 0,38 F. Borst, 1ste perceel D. Van Zint, F. De Groot, F. Borst, 2de perceel van het vervoer. Dt Van Zint, F. Borst, F. De Groot, C. Borst, nopiK, -u,oo Gegund aan de minste inschrijvers. "Jaarsveld, 8 April. De vroege aard appelen zijn bijna alle in $en grond en met het poten der late is men hier druk op bezig. Het. weer is hiervoor gqnstig; beter dan een paar weken geleden, toen de met regen doorweekte grond veej te vast werd getreden. De weiden zijn er, de laatste dagen nie$. op vooruitgegaan; de sterke nachtvorsten doen aan het uitspruitende groen veel nadeel en voor het gras wordt daarom sterk verlangd naar zoeler weer en zachten regen. Wie zijn vee lief.en nog hooi heeft, jaagt er zijn melkvee zóó niet uit. 'Krimpen a/d Lek, 9 April. Den 1. April jl. werd de cursus 1897/98 van de departementale teekenschool te Krimpen a/d Lek gesloten. Veertig leerlingen namen gedurende den cursus deel aan het onder wijs in bouwkundig en machine-teekenen, en in de wiskunde. Bij de sluiting van den cursus waren de meeste leden van het departement tegenwoordig, terwjjl de door de leerlingen gemaakte teekeningen, die van flinke vorderingen getuigden, waren tentoongesteld. Namens de commissie werd by monde van den heer F. J. Mynlieff eene toespraak gehouden en daarna werden de prijzen uitgereikt, De 1ste prys werd toegékend aan den leerling a Van Gemeiden, de zendingen plaats gehad tusschen Kamer en Senaat. Het resultaat daarvan was, dat de begrooting door de Kamer van Afgevaardigden is goedgekeurd, zooals zy van den Senaat was teruggekomen. De Kamer heeft zich tot 1 Juni verdaagd en de Senaat volgde dat voorbeeld. In Engeland (Zuid-Wales) is weer eene werkstaking in de steenkolenmynen uit gebroken, (zij ’t dan nog niet op alle plaatsen), die op de stoomvaart een be- langryken invloed moet uitoefenen en voofal ook de bewegingen van oorlogs schepen zal belemmeren. Tot beëindiging dier strike zal eene groote vergadering gehouden worden te Cardiff. De Regee- ring is van plan, geen middel onbeproefd te laten, om haar te doen ophouden, zy het dan ook met eenige opofferingen van de zyde der werkgevers. De oud Premier Gladstone bracht den nacht van Dinsdag op Woensdagjl.onrustig door en moest Woensdag den geheelen dag het bed houden. Een ander bejaard man, Denemarken’» Vorst, Koning Christiaan IX, vierde Vrydag jl. zyn SOsten verjaardag, nog steeds eene goede gezondheid genietende. Geen Deensch Koning uit het Oldenburgsch Koningsgeslacht bereikte zulk een hoogen leeftyd. In het koninkiyk slot van Amalien- borg werd het belangryk feest gevierd, van den man, die zoowel in zyn politiek, als in zyn particulier leven de hoogste achting afdwingt. Hy geniet de onbetwiste liefde van zyn volk, zooals nog by na geen Ddensch Koning vóór hem genoot. Trouw heeft hy dan ook al den tyd, dat hy aan het bewind is, vastgehouden aam zyn devies: „Met God, voor Eer en Recht. Uit Stockholm (Zweden) nader bericht omtrent het jongste Andree-nieuws. be Zweedsche consul te San Francisco seinde namely k aan de Regeering, dat zekere Jacob Carr uit Alaska naar Departure-bay 18 gekomen met brieven van wat hjj noemt „Professor Andree”; maar hy wil er niets nader van zeggen, en men is op het oogenblik nog bezig hem uit te hooren. Wy vreezen, dat het weer niet veel zal blyken. te zyn. Naar Klondyke, bet nieuwe Ameri kaansche goudland, zal au ook door Ge neraal Booth, van het Leger des Heils, een expeditie worden uitgezonden - niet om goud te zoeken, maar om degenen, die zich daar bevinden, te helpen in geestelyke en stoffelyke nooden. De Heilsoldaten zullen er zieken be zoeken en verplegen, een informatie kan toor oprichten, waar betrouwbare inlich tingen worden verschaft, enz. enz. Men maakt te Peking groote toebereid selen voor de ontvangst van Prins Heinrich van Pruisen, broeder des Duitschen Keizers. De Keizer zal hem staande ontvangen. Dit is de eerste maal, dat zoo iets gebeurt aan het Chlneesche Hof. China heeft nu ook Frankryk’s eischen ingewilligd. By Kon. besluit is, met 1 Juli, aan Dr. C. Hofstede de Groot, op zyn verziek, eervol ontslag verleend als direc teur van 's ryks Prentenkabinet te Am sterdam. Hare Majesteiten zullen in den avond van 14 April naar het buiten land vertrekken. De reis gaat over Parijs en Cannes naar Noordeiyk Italiö. Te Parys zullen Hare Majesteiten eenige musea merkwaardigheden bezoeken. Te Cannes hopen Hare Majesteiten H. K. H. de hertogin van Albany te ontmoeten. Na een oponthoud in enkele plaatsen van noordelyk Italië zyn Hare Majesteiten voornemens een langer verblyf te maken in Zwitserland en in de eerste helft van Juni in het vaderland terug te keeren. Hare Majesteiten zullen alsdan het paleis te Soestdyk betrekken. Het gevolg voor de reis zal bestaan uit de hofdames baronnesse van Ittersum en gravin van Limburg Stirum; generaal graaf Dumonceau; ridder Huyssen van Kattendyke, kamerheer, en jhr. Van der Staal, adjudant. Men verneemt dat de heer Kossman by het eindigen van zyn lessen in het Duitsch aan H. M. de Koningin, behalve het officierskruis van de orde van Oranje-Nassau, van H. M. de Koningin- Regentes een zilveren theeservies en van H. M. de Koningin haar portret in zilveren lyst als gedachtenis heeft ontvangen. De kapt.-ingenieur C. J. Snyders, van den staf der genie teGorin- chem, is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van eind-examen aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Door den raad der gemeente IJselstein is jl. Woensdag uit 24 sollici tanten voor gemeente opzichter benoemd de heer E. De Graaf aldaar. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren D. Barneveld te Utrecht en C. Voorendt te IJselstein. Aan het Ministerie van tantenbond eene uitvoering. De ver schillende nummers werden zeer goed gezongen, vooral „Goede Moed”, „Her vorming” en „Bethelem”. Men bemerkte vooruitgang, zoodat de heer D. Reneman niet kon nalaten by het einde een woord van dank te zeggen tot de leden maar ook tot hun directeur, den heer P. J. Muntendam van Oudewater. 'Hekendorp, 4 April. Ingevolge ver zoek, verleende heden de Raad eervol ontslag aan mejuffrouw G. W. Blok als onderwyzeres aan de openbare lagere school alhier met ingang van 1 Mei a. s. Sollicitanten, op eene jaarwedde van f 550, worden thans opgeroepen. Het kohier van den hoofdelyken omslag werd heden door den Raad vast gesteld tot een bedrag van f1467. Hekendorp, 6 April. Naar wy met zekerheid vernemen, hopen de goede en werkzame oude lieden Hugo Koren en Cornelia Tromp den 21sten dezer hun gouden huwelijksfeest te vieren. Wie kent den trouwen Huig hier niet, hy, die eiken morgen vroeg met zyn blinkende spade op de schouders naar het land gaat om te spitten! Heeft iemand hem dat werk opgedragen, waarlyk hy behoeft geen oog in het zeil te houden, want hy weet dat Huig het een duren plicht rekent alles goed te doen. Hoewel hy altyd hard moet werken, is tevreden heid steeds zijne leuze. Altyd komt hy opgewekt, wel afgemat, ’s avonds by zyne oude trouwe gade, die ook nog wat verdient door het houden van breimeisjes. Zoodoende trachten zy samen het dage- lyksch brood te verdienen. Maar om feest te vieren, daarvoor konden zy niets overleggen. En toch zouden zy gaarne dien dag niet onopgemerkt willen voorby- gaan. Och, mochten er velen zyn, die wat van hun overvloed aan hen schonken, waarlyk dan zouden die goede werkzame luidjes een feestdag kunnen beleven, dien zy wel verwacht hadden, doch niet in die mate. Schenk hun het noodige, want zy zyn het overwaard! *Hoog-blokland, 7 April. Als eene gelukkige byzonderheid mag zeker wel worden medegedeeld, dat in de eerste 3 maanden van dit jaar in onze gemeente nog maar twee sterfgevallen zyn voor gekomen. Heden had in het raadhuis alhier de gewone jaariyksche verpachting plaats van de landeryen, behoorende aan de ver schillende fondsen en den polder den Beemd. De opbrengst was, tegen de ver wachting in, ruim zoo groot als het vorige jaar. Jaarsveld, 5 April. Heden werd alhier door Dykgraaf en Hoogheemraden van den Lekdyk Benedendams en van den IJseldam aanbesteedde levering en het vervoer van grint ten behoeve van de dyks en poldergrintwegen in 2 perceelen. De uitslag was als volgt: late perceel der levering. S. C. Bokstein, Vianen, B. Boer, P. Visser, G. J. Stüüy, vrruub-ail D. Westerhoqd, Ameide, 2de perceel der levering. P. Visser, Streefkerk, fl,79p.stère. C. Borst, Lopik, -1,68 G. J. Sturry, Groot-Ammers, -1,68 Lopik, -1,66 1 van het vervoer. Lopik, fö,65p.stère. Jaarsveld. -0,47 Lopik, -0,42 Pr(js der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-nanpddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 2de aan den leerling Js. Van Hamburg, de 3de aan den leerling C. Schutter, ter- wy'l drie 4de prijzen werden toegekend en wel aan de leerlingenJs. De Jong, A. Verwaal en P. Noorlander. Moge deze hoogst nuttige instelling in bloei toenemen en velen door de goede resultaten aangemoedigd worden deel aan dit onderwys te nemen! Deze inrichting wordt door het departe ment Krimpen a/d Lek der M. tot N. v. ’t A. in stand gehouden en door de gemeente gesubsidieerd. 'Lekkerkerk, 8 April. Het bericht uit deze gemeente in het nummer van 6 April ia niet juiat. Niet omtrent het plaatsen Tan rietschelven ens. langs den dfjk zpn bezwaren ingeleverd, doch alleen over hetgeen in wgk B beschouwd als de kom der gemeente Was gelegd. Hat gevaar der rietschelven had alleen hierop betrekking. Hoewel de bezwaren door den Commissaris der Koningin waren gegrond bevonden, bljjkens de lastgeving, om dio rietschelven op te ruimen, is evenwel de uit voering wegens de moeielgkheden aan de ver wijdering verbonden, ingetrokken geworden. Het aantal schoolkinderen op de openbare soholen alhier is bg de aanneming van nieuwe leerlingen op 1 April 11. met 98 vermeerderd; en wel: sohool wjjk A met 18, soholen wflk B met 47 en u. 1. o. 10 en sohool wgk C met 28 kinderen. 'Noordelooe, 7 April. By de gisteren alhier plaats gehad hebbende verkiezing van een hoofdingeland plaatsvervanger voor het 5de district in de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, ter voor ziening in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer C. Aantjes te Ottoland tot hoofdingeland, is als zoodanig gekozen de heer H. De Baat te Goudriaan. Door enkele landbouwers is het jonge en door enkelen ook eenig melkvee in de weide gebracht Dit voorbeeld zou door velen reeds zyn gevolgd, als het weer maar wat groeizamer ware geweest, want het weiland is goed met gras bezet, evenzoo ook het hooiland, doch de schrale oostenwind, gepaard met strenge nacht vorst, doen daaraan veel nadeel. Met het uitpoten der aardappelen zal men spoedig gereed komen; dit werk is door het droge weer zeer begunstigd. Papendrecht, 8 April. Heden-ochtend omstreeks 5 uur sloeg eensklaps brand uit de fabrieksgebouwen van de firma John Kievits Van Reede Czn. alhier. De vlammen grepen zoo snel in het rond in de droge houten gebouwen, dat niets kon worden gered en de brandweer zich alleen met goed gevolg bepalen kon tot het behouden der belendende gebouwen. Alle fabrieksgebouwen, met inbegrip der kantoren, en al wat daarin brandbaar was, werden een prooi van het vuur. Het allernoodigste was natuuriyk in de brand kast geborgen. De in aan bouw zynde booten bleven gelukkig gespaard, dank zy de richting van den wind. Een paar honderd werkkrachten, groote en kleine, zyn door de ramp voorloopig uit hun werk geatooten. Het verbrande was gedeelteiyk verxskerd. De oorzaak is onbekend. Heeuwyk, 5 April. By de gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente raad kwamen van de 317 stemgerechtigden er 206 op. Van die 206 uitgebrachte stem men werden er 5 van onwaarde verklaard, zoodat geldig zyn uitgebracht 201 stem men; hiervan verkreeg de heer J. v. d. Heiden Pz. er 82 en dé heer A. Van Spengen 119, zoodat laatstgenoemde gekozen is. (afd. Sluipwyk). Een onzer nacht- wachts had dezer dagen het geluk op een lot in de paardenlotery te Gouda een éénjarig veulen te trekken. Geen onaardig buitenkansje voor dien persoon. Sluipwyk, 9 April. Ds. M. J. Branders, predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft de benoeming tot predikant in Ned Indip aangenomen. gvilst, 8 April. In deze en omliggende gemeenten sterven dit voorjaar heel wat kalveren. Het ziekteproces, waarvan het ontstaan maar moeiiyk scbynt op te sporen, duurt meestal kort’s avonds schijnbaar gezond, vindt men de beesten ’s morgens soms dood. Van 10 kalveren verloor een veehouder hier 6. De schade is nóg al groot, daar goede fokkalveren moeiiyk en niet dan tegen hooge pryzen te bekomen zyn. Woerden, 6 April. Kaas. De aanvoer ter niarkt op heden bedroeg 19 partyen; prijs van Goudsche 1ste soort f21 f22,50, 2de soort f’ 17 f 20, zwaardere f per 50 kilo. Handel matig. 'Zevenhuizen, 6 April. Door het be danken van den heer J. Dogterom als lid van den gemeenteraad, tevens wethouder, is op 18 dezer eene nieuwe verkiezing uitgeschreven, ’t Zal velen, zooals ons, leed doen, dat deze waardige man door doofheid gedwongen is dit besluit te namen. Volgens de vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 239, tegen 251 in 1897, en voor den Gemeenteraad 229, tegen 226 in het vorig jaar. Alzoo eene vermindering voor de Tweede Kamer van 12 en eene vermeerdering van g kiezers voor den Gemeenteraad.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1