w. 1ËE. -jast, N, iijjt RIJWIELEN die bfi mo uten gerepa- if te nemen, ransche RIJ- Ikte Rijwielen N°. 1883. öder. ilDin ad ctis. 9,- no’s. SMA, i. I Bzn., CHT. Nieuws- en Advertentieblad jroor Zuid-Holland en Utrecht binnenland. Woensdag 4 Mei. LAAN. 0 Cent. ent. Officiëele Kennisgevingen. FHOF’s Montfoort int Cent. ILIE, LANK, die gekalfd :wfit kunnen ing van ver- ens an der Rest. VERKIEZING van een Lid van den Gemeenteraad. BUITENLAND. Overzicht. 4 oor verkoop na KAPOK, moot». Gemeente Schoonhoven. iw en 2 Kuss. Overtrek van feilen Deken, on Deken, oomatrassen. Ie afgewerkt. goed gezul de gewaschte NOOTEN, unsthandel, •VEN. too gevreesde en die slechte TARWE, i van postw. n: ENBEDSTEL lyke kwalen, Cent. NAAM VAN iBohyn- polder welke tonnen e koop aan- i; alsmede ook op per maand. ark Orgels. Brouwers- [apoketellen, gen. Dekens, e uitgebreide 764. 750. 629. 610. tie iSPONDANCE, )TES, ZAK* ges, voorzien handelsmerk, i bfi ÜDE. jT. NIKOEK. Fong Czh. >OGTEROM. KER. Gennep. r. Blanken. )am. HEM AN. Rees. indacht geves- 1,PO per 5 ons. loten een be- Verdische eilanden verlaten, doch onder vond, jammer genoeg, al dadelijk tegen spoed, doordat twee transportschepen en drie torpedobooten moesten terugkeer en, omdat ze met Slkaar in aanvaring ge komen waren. De Amerikaansche Minister van Oorlog, de heer Alger, zal hoogstwaarschijnlijk aftreden. Men zegt, dat de militaire gezag hebbenden telkens met elkaar over hoop liggen en' allerlei tegenstrijdige bevelen geven. Te Key-West ligt op het oogenblikeen mödel-hospitaalschip.de'Solace, voor anker, dat doorgaat voor het fraaiste vaartuig ter wereld van dit type. Het schip meet 38000 tons, loopt 17 knoopen en zal varen onder de vlag van het Roode Kruis. Men vindt er bedden voor gekwetsten, operatie kamers, reconvalescentenkamers en ver trekken voor de stervenden en dooden Het schip heeft stoom barkassen aan boord, die de gewonden gaan af halen tijdens en na het gevecht, en is voorzien van alle gemakken en middelen der moderne anti septische heelkunde. Naast een beman ning, om de Solace te besturen, is er een staf van ziekenverplegers aan boord. Het aantal Mogendhedpn, die onzijdig heids-vei klaringen aflegden, is weer met één vermeerderd, namelijk Portugal. De Amerikaansche handelslieden maken intusschen goede zakenwant de regeering vraagt niet alleen manschappen, zij heeft c®k éen enorme hoeveelheid levensmid delen noodig. De prijzen van meel, tarwe, vleesch, koffie, suiker, brood en andere waren zijn in twee dagen met vijf en twintig procent gestegen. De dollar rolt! Anders echter b. v. te Antwerpen (België), waar de diamantnijverheid een gevoeligen knak heeft gekregen. Verscheidene Ameri kaansche volgeladen schepen hebben hun vertrek uitgesteld, uit vrees door Spaansche kruisers „genomen” te worden. Nu dbs die uitvoer ophoudt, mist Belgié een zijner voor- naamste afnemers, 1500 diamantslijpers loopen nu al werkeloos rond men vreest voor „erger” toestanden. Een nieuw Amerikaansch wetsvoorstel tot verhooging der tonnegelden, bracht in Engeland de gemoederen in beweging. De maatregel strekt om het tonnegeld der schepen, die de Amerikaapsche havens binfienkomen, tot 2 dollars, 20 cents, te verhoogen, zoodat het er waarlijk veel op lijkt, of Amerika de kosten van zyn oorlog door den wereldhandel wil dekken. Eene deputatie van Britsche Parlements leden heeft nu dezer dagen hare opwach ting gemaakt bfi Minister Ritchie, die haar ten antwoord gaf, dat men over die quaestie èa met den gezant te Washington, öa met de belanghebbende Europeesche Mogendheden aan het onder handelen was. Engeland’s ontluikende liefde tot Amerika zal zoodoende wel wat bekoelen. In de Itallaansehe Kamer is van Re- geeringswege medegedeeld, dat door Spanje zwavel als oorlogscontrabande wordt be schouwd. De reis van Keizer Wilhelm naar Palestina gaat dit jaar toch door. Het jacht „Hohen- zollem” is nagenoeg ervoor gereed. De Sultan laat toebereidselén maken om den Dultsehen Keizer met Oostersche pracht te laten ontvangen in Jeruzalem. Tewflk Pacha, die grondig bekend is met de Duitsche taal, is daarheen gegaan, om het oppertoezicht over de toebereidselen te houden en de leiding van de feestelijk heden op zich te nemen. Keizer Wilhelm zond weder aan Sultan Abdul Hamid een geschenk, en wel een uitmuntend gedril- den militairen hond, welke thans by een regiment te Berlfin is. Twee officieren, die het dier hebben gedresseerd, brengen het keizerlijk geschenk naar Const an tinopel. Nu is het maar de groote vraag, of de bij de Oosterlingen weinig in aanzien staande „viervoeter” goed zal ontvangen worden! Het programma van ontvangst van den broeder van den Duitschen Keizer, Prins Heinrich, door den Keizer van China, is thans vastgesteld. De Prins wordt bij zijn aankomst aan het station te Peking door de leden van het „Tsung li-Yamen” en de Keizerlijke Prinsen opgewacht en naar het paleis van den Duitschen gezant geleid. Den volgenden dag brengt hij een bezoek aan den Keizer, in diens zomer verblijf te Wau Wau-Schauwaar de „Zoon des Hemels” zich van zjjn zetel zal verheffen, waarna de Prins naast den Keizer op de eereplaats zich neerzet. Den 29. April mocht wel een herinnerings- dag heeten in Frankrijk. Het tegen woordige Fransche Ministerie was toen twee j aren aan het bewind. Een zéér lang durig bestaan voor een Kabinet in de derde Fransche Republiek, waar sinds 1870 86 Ministeries aan het bewind zyn ge weest. Het nu bestaande Kabinet Méline blijft hoogstwaarschijnlijk tot de aanstaande verkiezingen aan het bewind en misschien is er wel kans, dat het ook nh de ver kiezingen zal blijven. De toestand van den ouden heer Glad stone (Engeland) moet zeer ernstig zijn. In een brief, die zyn oudste dochter schreef, in antwoord op een sympathiebetuiging van een vrouwenvereeniging, zegt zij, dat de familie niet meer hopen mag hem te zien genezen, doch dat de voortgang van de ziekte zóó langzaam is, dat de lijder waarschijnlijk nog geruimen tijd te midden van de zijnen zal blijven. De doctoren weten hem ook veel verzachting aan te brengen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven; Gelet op art. 9 der Gemeentewet; Brengen ter openbare kennis, dat, ten gevolge het ingediend ontslag door den Heer J. P. NIEKERK, eene verkiezing zal plaats hebben voor EEN LID VAN DEN GEMEENTERAAD op 17 Mei 1898 terwijl zoo noodig de stemming op 24 Mei 1898 en de herstemming op 8 Juni 1898 zullen geschieden. Schoonhoven, 2 Mei 1898. De SecretarieDe Burgemeester, (get).H. G. GEELHOED (get.)Mr. A. D. H. KOLFF. Nog altijd bepaalt zich de oorlog tus- schen Spanje en Amerika voornamelijk tot het, vooral van Amerikaansche zijde, zich meester maken van vijandelijke sche nen. Als het zoo voortgaat, zal er weldra In de Cubaanache wateren geen enkel Spaansch handelsschip meer te vinden zijn. Zoo werd ook weer dezer dagen een fraai Schip, de „Guido” genaamd, met eene aanzienlfike lading, een bedrag van 400 000 dollars vertegenwoordigenddoor den Ame rikaanschen monitor „Terror” bemach tigd, doch eerst nadat door de „Guido” al het mogelijke in het werk was gesteld om te ontvluchten. Ook de „Panama” werd door Amerika buitgemaakt, met zfine lading levensmiddelen en krijgs voorraad wel een millioen dollars waard. President Mac Kinley is lang niet gesticht over die scheep-nemeryhij beschouwt eene dergelyke handelwfizé als der Ame rikaansche marine onwaardig. Met de blokkade is het nog*maar „zóó, zóó", i Twee Spaansche stoom booten hebben ten j minste Havana ongedeerd kunnen ver laten, terwijl de stoomboot „Monserrat” ongehinderd is kunnen binnenkomen te Cienfugos, de zuidelijke haven van Cuba, welke in staat van blokkade ia verklaard. Tegenover deze berichten van vredelie venden aard echter ook een, dat waarlijk wat op een oorlogsbericht lijkt. Drie Amerikaansche oorlogsschepen, namelijk de i „New York,”de „Cincinnaf’en de „Puritan" hebben Vrijdag jl. de forten gebombardeerd van de stal Matanzas, na Havana de belangrijkste haven van Cuba, waarin in 1622 door Piet Hein de Spaansche zilver- vloot werd genomen. Amerika zegt van dit wapenfeit, dat den Spanjaarden eên groot verlies aan menschenlevens is toe gebracht. De bommen der Amerikaansche schepen vielen met bewonderenswaardige juistheid steeds in de vfiandelfike batterijen, waarvan men de stukken metselwerk zag vliegen en welker kanonnen onbruikbaar werden gemaakt door de omstreeks 300 scho ten van het Amerikaansch snelvuur. Vol gens Spanje echter, is de stad wèl gebombar- deerd, maar de schade zeer gering, - één slachtoffer, namelijk een muilezel. Een der Amerikaansche schepen echter beliep nog al flinke averij. De opstandelingen, blijk- baar met de Amerikanen het eens zfinde, werden in hunne pogingenom tegen de stad op te rukken, gestuit Voor Spanje dus een eervolle dag, - zegt de Minister van Oorlog. Zoolang oorlogvoerenden nog den tyd hebben en de moeite nemen, om tegen de juistheid van eikaars berichten te waar-, schuwen, is er nog niet veel belangrijks aan de hand, tot groote verontwaardiging en teleurstelling der Jingoes, die het lange wachten op Amerikaansche heldendaden moede, nu mSar allerlei dingen gaan ver zinnen, om Amerika „groot” te doen schijnen. Zoo komt ook uit hun mond voort het bericht, dat Cardinas zou gebombardeerd zijn door den monitor „Terror”, met ’t gevolg, dat vele Spanjaarden den dood zouden gevonden hebben. Kapi tein Harrington van de „Puritan", die vlak in de buurt ligt, beweert echter geen enkel schot te hebben gehoord. Wellicht, om het geduld der openbare meening niet langer op de proef te stellen, heeft het Ministerie van Oorlog acht groote stoomschepen gecharterd van 2000 tonnen inhoud voor het vervoer der eerste mili taire expeditie naar Cuba, met het plan met 10.000 man eene landing bij Matanzas te doen. De hiertoe benoodigde troepen zullen samengetrokken worden te Tampa, een der Westelijke havens van Florida en met den spoorweg verbonden. Acht bat terijen artillerie, het 24ste regiment infan terie en vier compagnieën van het 9de regiment cavalerie hebben reeds bevel ontvangen zich naar Tampa te begeven. Kolonel Cochrane zal de eerste voorloopige brigade der Tampa-divisie commandeeren. De heer Bryan, die by de jongste Presidents-verkiezing in de Vereenigde Staten tegencandidaat van Mac Kinley was, zal, naar men bericht als gewoon soldaat bij een korps vrijwilligers dienst nemen. Vele New Yorksche kooplieden, bankiers en effectenmakelaars nemen dienst b|j een korps vrijwilligers, dat in Wall street wordt gevormd. In Louisiana wordt een bataljon gele-koorts vrfien opgericht, De Spaansche vloot heeft de Kaap* SGH00JH0VBN8CHIGOURAHT. - A. s. Donderdag zullen de leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland, op uitnoodiging van de directie der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij een tocht mejt de stoomtram door de Hoeksche Waard doen. Men schrijft ons uit de Lekstreken dd. 28 April De handel in lammeren heeft een aanvang genomen. Dank zij fiet thans zoo groeizame weder, worden ze gretig ingekocht; Groningers, de soort die hier het meeste wordt aangekocht, gelden thans f 8 f 11 per stuk, naar kwaliteit. -Te Utrecht is Vrijdag morgen op 56-jarigen leeftijd overleden de heer Dr. T. Halbertsma, sinds 1867 hoogleeraar in dp verloskunde aan de Universiteit aldaar. De dames N. De Jong, van AlblasserdamN. Stam, van N. Lekker- landG. M. De Jong, van Krimpen a/d Lek en C. A. Nierhoff, van Gorinchem, zyn geslaagd bij het acte examen lager onder wijs; mej. G. M. De Jong tevens bfi het examen nuttige handwerken en mej N. De Jong bfi het examen vrfie en orde-oefe- ningen der gymnastiek. Naar de N. Ro11. Cour, ver neemt, heeft Ds. A. P. G. Jorissen, pre dikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, te kennen gegeven dat hfi met November a.s z|jn emeritaat zal nemen. Gouda, 2 Mei. Gisteren herdacht Ds. L. R. Oldeman met zfine gemeente het feest zyner 25-jarige ambtsvervulling. In een opgewekte en gevoelvolle rede naar aan leiding van Richteren 6 vers 14 sprak de geachte redenaar van de kracht, die een goed godsdienst leeraar hebben inoet om zfin ambt waardig te bekleeden, een kracht bestaande in geloof aan God en in den mensch. Des namiddags wachtte den jubilaris eene verrassing, toen de kinderen van de Zondagsschool van den Protestantenbond hem en zfine familie met toepasselijk ge zang begroetten en een bloemstuk aan boden. Het was zeker voor den waardigen predikant een onvergefelijke dag, die hem moed en kracht zal geven om op den ingeslagen weg voort te gaan. 'Ameide, 2 Mei. Het kohier van den hoofdelfiken omslag dezer gemeente, dienst 1898, bedraagt f 1620.63: de hoogste aan slag is f 420, de laagste f 0,70. Het kohier van de hondenbelasting wijst aan f 159 voor 49 honden 1ste en 55 voor 2de klasse. 'Ammerstol, 29 April. De spaarbank van het Ned. Onderw. Genootschap deelt over het afgeloopen jaar eene winst uit van 3.63 pCt. ‘Arkel, 2 Mei. Zondag-voormiddag werd onze beroepen predikant, de heer A. H. Scholte, in z jn dienstwerk bevestigd door zfin vader, Ds. Scholte, predikant te Oost burg, die tot tekst had gekozen I Thim. 3:1. Des namiddags hield de bevestigde zfine intreerede naar aanleiding van Ps. 62 7a. Beide keeren vulde een over- talryke schare, zoo van hier als van elders opgekomen, het kerkgebouw. Glesendam. Door den Minister van Financiön is de heer J. Sneltjes, burge meester dezer gemeente, benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de com missie belast met de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen in het schattingsdistrict Go rinchem. “Groot-Amraere, 3 Mei. De jaarwedde van den burgemeester dezer gemeente is verhoogd van f 550 tot f 650 en die van den Secretaris van f 425 tot f 500. •Haastrecht, 2 Mei. Uitslag der aan besteding, gehouden door den polder ’t Beiersche, voor het uitbreken van een gedeelte sluis, het bouwen van een veer- huisje en het maken van een loopbrug, een en ander aan den IJseldfik: A. De Jong, Ouderkerk a/d Use), f1215.-. W. De Kramer, Langeruigewefde, -1195,50. A. Zanen, Ammerstol, - 940.-. J. Trouwborst, Ouderkerk 8/d U., 925.-. A. De Jong, Ammerstol, 900.-. W. Visser, Berg Ambacht, - 800.-. Joh.Gouwens, Krimpena/dIJsel, 800.-. 8. v. d. Oever, Berg-Ambacht, 795.—. J. Kasbergen, Gouderak, H. Bode, Ammerstol, Tb. Hooft, Haastrecht, J. Baas, Stolwfik, C. W. Den Hoed, Haastrecht, 594.-. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Hardingsveld, 27 April. De heer T. Swets Az wethouder en sedert meer dan twintig jaar lid van den raad der gemeente, heeft tegen 1 Juni als zoodanig ontslag genomen, omdat bfi in zake de vaststeljing der nieuwe verordening op de heffing van den hoofdelfiken omslag niet kan mee werken tot het nemen van een besluit, waarbij de mindere standen te zwaar zouden worden gedrukt. Steeds had hij tevergeefs aangedrongen op het persoonlijk en schriftelfik uitleggen van den toestand dezer gemeente aan den minister, met verzoek dat de bijzondere omstandigheden waarin deze gemeente verkeert (nl. het bezit van eene zeer kleine middelklasse met aan de eene zfide een groote werk mens- en visschersbevolking met over ’t algemeen kleine verdienste, andererafids eenige goed vermogenden) zouden mogen leiden tot het toestaan, dat het beginsel van progressie in de verordening dezer gemeente zou kunnen blijven behouden. Tevergeefs werd door den voorzitter en door raadsleden aangedrongen, op dit voor ieder zoo onverwachte besluit terug te komen. ■ekendorp, 2 Mei. Tot tfidelfik onder wijzeres alhier is benoemd mej. H. v. Nes te Gouda. ^Leerbroek, 2 Mei. De jaarwedden van den burgemeester on den secretaris dezer gemeente zfin verhoogd resp. van f 350 tot f 450 en van f 300 tok f 850?' Leerdam, 29 April. In de Woensdag avond gehouden vergadering der kies- vereeniging „Volksbelang" zfin met al- gemeene stemmen (21) tot candidaten gesteld voor lid van de Provinciale Staten, de heven Mr. A. C. Visser (aftr. lid) en T. C; Hoogendoorn te Hardingsveld.^ 'Lekkerkerk, 2 Mei. Naar men nit goede bron verneemt moeten er bjj het bestuur van den polder den Hoek en Schuwagt, onder deae gemeente ernstige plannen bestaan tot het laten vervallen van werken, sedert onheugelijke tgden in beheer en onderhoud van den polder geweest of van één der vroegere drie polders, thans vereenigd onder één beheer en wel: van bruggen in den Tiendweg en Korten Ach terweg, dezelfden welke by besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, geteekond den 11. September 1883, syn gehand haafd; met vernietiging van het besluit der vergadering van het Bestuur én Gecommitteerde Ingelanden van den polder „den Hoek en Bohuwagt” van 11 November 1882. Oogeni lyk heeft de algemeene toestand van den intusschen geen verandering ondergaan, een weder' terugkomen daarop zoude ki wettigen. Heden liep met goed gevolg te water de boeieraak „Gaston”, van den heer Jan Neef, by den scheepsbouwmeester Jilles Van Limborgh alhier, door wien dadelyk de kiel werd gelegd voor een paviljoenaak, voor rekening van den heer J. Mudde alhier. §Meerkerk, 3 Mei. Op 1 Jkn. 11. was ia de spaarbank der afdeeling „Meerkerk, Ameide c. a.” der maatschappij tot Nut van ’t algemeen ingelegd eene som van f 99.519,22 en bedroeg do overwinst of het reserve kapitaal f 20 223,61. gJfolenaarsgraaf, 28 April. Bfi de op heden gehouden verkiezing is, in de plaats van den op zfin verzoek eervol ontslag verleenden heer A. C. Groeneveldttot voorzitter van den polder Molenaarsgraaf gekozen de heer B. Bakker, met 489 van de 516 uitgebrachte stemmen, en tot heem raad, in de plaats van heer A. Van Casant, overleden, gekozen de heer Adr. Korevaar. 'Nieuwer kerk a/d IJsel, 2 Mei. Jl. Vrijdag morgen werd onze gemeente zwaar ge troffen door het overlijden van den Weled. Zeergel. heer C. J. Dekking, in den ouder dom van ruim 37 jaar. Gedurende de zes jaren, welke hy als dokter in ons midden verkeerde, heeft hfi zich door zfin kunde, door zfin vriendelijkheid, zfin zacht heid en zfin dienstvaardigheid bemind weten te maken. Wie hem als dokter noodig gehad hebben, weten bfi onder vinding, wat in hem verloren wordt. Ten allen tfide ging hfi geheel in zfin patiönten op. O, hoe gelukkig was het hem, indien een ernstige zieke mocht herstellen; hoe smartte het hem, indien, ondanks al zfin moeite, een familie een dierbaar pand door den dood moest afstaan. Hfi was blfide met de blfiden, maar nam innig deel in het leed van anderen ja, wat meer is, door zfin woorden wist hfi de diep terneergeslagens zoo niet op te heffen, dan toch te bemoedigen. De gemeente besefte dan ook ten volle, dat door het heengaan van den zoo hooggewaardeerden dokter Dekking een buitengewoon groot verlies is geleden. “Ouderkerk a/d IJsel, 2 Mei. Zaterdag- arond werd alhier in de Harmonie de openbare vergadering gehouden, tot aanvulling van de feestcommissie met 10 commissarissen. Het met oranje versierde podium werd te half acht bestegen door den president dier commissie, om de werkzaamheden in te leiden met eene rede, waarin de groote verdiensten der voor naamste leden van het aloude stamhuis Oranje- Nassau werden besproken en met warmte gehuldigd. Na het slot dezer rede, bestaande uit het: Blyf één, blyf één myn Vaderland! Laat niets die kracht u roovenl Schraag als een eenig man den troon En meng geen wanklank in den toon Van 't oud Oranje-Boven I stond het talrjjk publiek op met een „Leve de Koningin" en „Oranje boven", waarna ’t Wil helmus werd aangeheven, ih de oude zetting. Hierna had de verkiezing plaats. Benoemd werden de hh. A. Graveland, P. O. Weggeman, A. J. Rykaart, Chr. v. Zwienen, C. Mohr, G. Vis, J. H. Spoormaker, Ab. Goudriaan, M. Bak en W. Both, terwyl eene vacature in het eerste 10-tal werd aangevuld door de be noeming van den oudst aanwezige, den 68 jarigen A. Van Wieringen. De negen andere commis sarissen zyn de hh. A. Den Duyf, D Bonne, J. Rijkaart MzJoh. De Jong, 0. Brouwer, M. Van Tol, O. Holdemans, M. Dogterom en J, M. Hoogendyk. Het hoofdbestuur werd reeds in het vorig nr. meegedeeld. Eerstdaags sullen de inteekenlysten rondgaan, waarvan een flink cjjfer verwacht wordt, door de algemeene medewerking. 'Polsbroek, 2 Mei. In de veelgelezen „Schoonhovensche” van jl. Zaterdag komt een oproeping voor van het hoofd dezer gemeente, waarby ingezetenen dringend woi den uitgenoodigd tot een bfieenkomst in het „Rechthuis,” op Zaterdag avond a.s., ten einde zoo mogelfik maatregelen te treffen voor een waardige feestviering bfi gelegenheid van de Inhuldiging van onze geliefde Koningin. Nu Zondag voor het raadhuis gelijke oproeping is afgelezen en ten overvloede ook nog is aangeplakt, zal deze zeker aan alle ingezetenen bekend zfin eh zal een flinke opkomst ongetwijfeld het bewfis leveren van groote belang stelling in het doel, waarmede deze vergadering werd belegd, Sehoonrewoerd, 80 April. Bfi de jl. gehouden herstemming voor een Hoofd ingeland in het Hoogheemraadschap „de Vfifheerenlanden” werd gekozen de heer T. Kloek te Leerbroek met 426 stemmen. De heer M. De Jong te Hei en-Boeicop verkreeg er 408, terwfil 6 stemmen van onwaarde werden verklaard. 'Stolwfik, 2 Mei. Onze vrees is bewaar heid geworden: de kiesvereeniging „Volks belang” heeft opgehouden te bestaan. De ver* gadering van Vrydag JL, waarin over het lot der vereeniging moest worden beslist, werd bygewoond alweer het gewone bewfis van belangstelling door slechts 16 van de ruim 60 leden. Die 16 waren voor het grootste deel tegen de ontbinding der vereeniging, doch, toen men tevergeefs beproefd had, een nienw bestuur samen te stellen, werd het voorstel tot ontbinding nogmaals in stemming gebracht en nu met algemeene stemmen aangenomen. Vraagt men nu, hoe het mogelyk is, dat ia eene flinke gemeente als Stolwfik geene kies vereeniging kon blfiven bestaan, dan is het antwoord: geldgebrek en daardoor steeds ver minderende belangstelling. Was het bestuur steeds in de gelegenheid geweest, geregeld flinke sprekers te doen optreden, de zaken waren gewis heel anders geloopen. Gelukkig echter meenen we te mogen zeggen, dat hef al of niet bestaan eener kiesvereeniging weinig invloed zal hebben op de stemmingen voor de Pfov. Staten en Tweede Kamer. Evenals de grasverpaohting van de lande* rfien der opgeheven vervening van de Krimpener- waard heeft die van den polder „Stolwfik” meer opgebraoht dan het vorige jaar. De totale opbrengst bedroeg nu f 822 of f 58 meer dan in 1897. Streefkerk, 2 Mei. Bedankt -voor het beroep naar deze gemeente door Ds. J1. Boer te Hendrik-Ido-Ambacht. Gemengd Nieuws. Op de Waal ter hoogte van de kerk te Vuren zonk vier jaren geleden een schip, geladen met 80.000 waalsteeneu. De pogingen, die destfids in het werk werden gesteld om het schip tp lichten, waren vruchteloos, door de zware lading. Op verzoek van zalmvisscherfi-maat- schappfien is thans vanwege den waterstaat het wrak met de lading door middel van baggermachines opgeruimd. Hierdoor zfin niet alleen de visscherfien gebaat, maar ook voor de scheepvaart is een gevaarlijk punt uit het vaarwater génomen. Woensdag morgen had te Leeuwarden eene dubbele begrafenis plaats, die zeker eene groote zeldzaamheid is. Twee zusters, tweelingzusters, die de laatste jaren in een der gasthuizen (een hofje) elk in eene kamer naast elkaar woonden, zfin op 77-jarigen leeftfid daags na elkaar overleden en werden nu ge- Ifiktfidig begraven. Bfi het in orde maken van een oud geweer had L. Troost te Sommels- dfik het ongeluk een paar vingers te verspelen. Doordat het geweer nog ge laden was, sprong het uit elkander en verbrijzelde bfi na de geheele linkerhand. Eene firma te Nijmegen heeft het plan, om op 6 September, den dag der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmintt, aan elk meisje, dat te Amsterdam, ’sGravenhage en Nfimegen op dien dag geboren en aan hetwelk de naam Wilhelmina gegeven worgt, een voor die gelegenheid extra vervaardigden sierlijken kinderwagen ten geschenke aan te bieden. De huisvrouw van E. Den Boer te Giesen-Oudekerk had het ongeluk, terwyl zfi bfi den heer W. Swets te Har dingsveld behulpzaam was bfi den schoon maak, zoodanig te vallen, dat zfi een der polsen uit elkander viel. STADSNIEUWS. SohooshovM, 3 Mél Door burgemeester en wet houders is bepaald dat de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad zal plaats hebben op 17 Mei 1898 en zoo noodig de stemming op 24 Mei en de herstemming op 8 Juni zullen geschieden. Wy brengen in herinnering dat op 17 Mei a. s. tusschen 9 vm. en 4 uur nm. bfi den burgemeester opgaven van candi daten kan plaats hebben. Die opgave moet onderteekend zfin door minstens elf kiezers voor den gemeénteraadwordt er maar ééa candidaat op gegeven, dan wordt die als gekozen verklaardzfin er meerdere candidaten, dan moet daaruit eene stem ming plaats hebben, nu beg0Hd op 24 Mei, en zoo daarna eene herstemming moet geschiedendan zal die plaats hebben op 3 Juni e. k. De heer P. De Gier, van Willige-Langerakkweekeling der Rijks normaallessen en der openb. school le soort alhier, is bfi het te Utrecht gehouden exa men geslaagd voor de acte als onderwijzer. Gisterenmorgen vertrok van hier de wed. D ten einde eene gevangenis straf te ondergaan van 9 maanden. Vfif kinderen werden door haar in kommer- vollen toestand achtergelaten. Door de zorg van het burgerlijk armbestuur zfin vier kinderen ter verzorging toevertrouwd aan de waesinrichting „Bethel" te Vianen, POSTKANTOOR SCHOONHOVEN. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekendenover de 1ste helft der maand April 1898. Mej. A. Boerée, Rotterdam. Van Nieuwpoort: A. P. Emans, Rotterdam^ I

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1