Muziek!! Muziek!! offiL LEZING A. C. EIJKELENBOOM, GRASGEWAS KERSEN. ZEISEN. NIEUWE STADSGEZICHTEN Dienstbode. Een Werkmeid, Een Zwaan, den Heer P. Stapel, van Schoonhoven. ïuou GEVONDEN: AMERIKA en de Nieuwe Holland- sche'4Kolonie „NEDERLAND", in Zuid-Oost-Texas, telkens te 7 uur 's avonds. BURGERLIJKE STAND. Officiëele Kennisgevingen. BEWAARSCHOOL Advertentie». 2?fdenh,°°rn' I 20 Me' 189S' Kerkstraat B 16. Korte Dam S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. TE AMEIDE, Ameide, Te Huur Jaarsveld y 2 KOEIEN LOPIK, HOUTWAREN. Gouda, 28 Mei. Hedenmorgen kwam de heer A. H., van Moordrecht, per rijtuig stadwaarts. Ter hoogte van het schiet- terrein schrok het paard en het rijtuig tuimelde met zijn beide passagiers van den dijk aan de Moordrechtsche zijde. Beide personen kwamen met den schrik vrij. Dit ongeval had echter ernstige gevolgen kunnen hebben, zoo niet eenige schoolkinderen een oogenblik te voren het rijtuig verlaten hadden. Gorinehem, 20 Mei. In de heden-avond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang" zijn als candidaten voor de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten gekozen de heeren Mr. A. C. Visser, aftredend lid, en T. C. Hoogendoorn te Hardingsveld. De centrale kiesvereeniging „Nederland en OraDje" stelde, met den heer Mr. L. Van Andel te Gorinchem, den heer A. W. De Leeuw Jz. te Schoonrewoerd tot candidaat, nadat de heer F, Kloek te Leerbroek voor de candidatuur had bedankt. Gorinchem, 21 Mei. De heer Boll alhier, door sommige vrijzinnige kiesverenigingen in dit district voorloopig candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing van leden van de Prov. Staten, heeft, teneinde de eenheid in de liberale partij te bewaren, verzocht niet verder in aanmerking te komen. Gorinchem, 21 Mei. Op uitnoodiging van den burgemeester, had gisteren alhier eene bijeenkomst plaats van de burge meesters der gemeenten, die belang hebben bi; den aanleg van een stoomtram Vianen Geertruidenberg. Algemeen bleek men overtuigd van het nut eener dergelijke onderneming. Er werd dan ook besloten, krachtige pogingen in het werk te stellen, om het tot stand komen van den tramweg te bevorderen, terwijl reeds voorloopige maatregelen werden vastgesteld ten einde dit doel te bereiken. Alblasaerdam 21 Mei. In de gisteren ge houden litting ran den raad deier gomeente werd een rersoek om de kermis af te schaffen, verworpen met 6 tegen 2 stemmen Heden werd met het beste gerolg alhier te water gelaten het fraaie door den heer J. Smit C»n. Tan staal gebouwde stoomsohip „Hendrika", Toor rekening eener Maateohappp onder direotie Tan de heeren G. Van de Gerei en Pb. H. Maroella te Rotterdam. Het Btoomschip, een der grootste die hier te lande roor de koopvaardg werden gebouwd, is lang orer alles 846 roet, breed 48 roet en 26 roet 9 duim hol, metende ongoTeer 2800 regis- terton, met een draagvermogen ran 6000 ton. Het b.b. heef}, twee Taste dekken van jjzer en wordt als Toor- en aohter-sohoener getuigd. De beide ketols met een verwarmend oppervlak ran 8200 roet met geforoeerden trek, volgens systeem Howden, en de machine, triple expansion systeem, van ongeveer 1800 paardekracht, zgn vervaar- digd door den heer Piet Smit Jr. te Rotterdam. De afmetingen der cylinders zgn 28, 86 en 60 Engelsohe dnim diameter, by eene slaglengte Tan 86 dnim. Hot s.s. heeft in 7 tanks ruimto roor 1000 ton water als ballast. Men rerwaobt dat het s.s. bg een kolenTerbrnik ran 18 ton per etmaal eene ÖJ-mglsTaart zal maken. Voor Teiligheid der opvarouden zgn drie redding booten en eene werkboot aan boord. Het stoomsohip, dat zeer solide en net is af gewerkt en in de hoogste klasse ran Bureau Veritas wordt opgenomen, zal geroerd worden door kapitein G. Landmann. *Amelde, 23 Mei. 1.1. Donderdag-arond gaf de zangrereenigiog „Kunstliefde en Vriend schap" alhier, in het gewone lokaal, onder leiding Tan den direoteur, den heer M. Vaa Bonzei, eene nitvoering. Tnssohen deze en de vorige ligt bgna een jaar. De roorzitter, de heer W. G. Degenhardt, weeB bg het openen er op, hoe in het najaar yan 1897 het koor getroffen werd door een grooten slag, namelgk het overigden Tan zgn onvergeteljjke Beschermvrouw Mevrouw Van der Poel. Do voorgenomen viering van het 10-jarig bestaan der vereeniging verviel daar door. Door het overigden ook van den BeBoherm- heer, den heer Van der Poel, eenige dagen vóór Pasoben, verviel natnnrigk ook do alstoeo voor genomen uitvoering. Bjj deze uitvoering, de eerste na die slagen, mocht een woord van dankbare nagedachtenis niet ontbroken aan deze beide ontslapenen, die het zangkoor steeds tot grooten steun en hulpe waren. De belangstelling was, als altfld, wéér groot; de rnimo zaal kon ze bgna niet bevatten, die uit deze en omliggende gemeenten waren op gekomen en met onverdeelde aandacht het pro gramma, uit 14 zangnummers bestaande volgden. En het bleek dat het zangkoor, trots de teleur stellingen en ongunstige tijdsomstandigheden, niet had stil gezeten. Integendeel de uitvoering gaf blijken van ernstige studie en vooruitgang in opvatting. Ook de beide solo's voor viool, door den jongenheer W. Degenhardt, die als afwisseling op het programma voorkwamen, von den algemeenen bgval. Het zangkoor en zgn direoteur, de beer Van Bonzei, mogen tovreden zgn sooals het audito rium het was. Een recht gezellig, geanimeerd bal besloot den avond. Leve en bloeie „Kunstliefde en Vriondsohap" en moge het aantal harer ledleb meer en meer toenemen f "Amelde en Tienhoven, 23 Mei. Jl. Vrij- dag tè U uren arriveerde .alhier ZE. de Commissaris der Koningin in deze pro vincie. Na eenigen tyd ten raadhuize te hebben vertoefd, waar zich heeren gemeente ontvangers met hunne registers bevonden, inspecteeide ZE, de scholen en de begraaf plaatsen en vertrok ten half een naar Vianen. Van de gelegenheid tot audiëntie werd door niemand gebruik gemaakt. Ammerstol, 23 Mei. De democratische kiesvereeniging alhier heeft tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld de hh. P. Van der Hoog en A. Knijff Hz., aftredende leden, terwyl de leden in de keuze van de derde vacature werden vrygelaten. •Ammerslol, 24 Mei. Vrydag 1.1. deed de heer J. M. Natzyl, theol. cand., met zeer gunstig gevolg zyn „Voorstel" in de kerk der Doopsgezinde Gemeente te Leiden. Een meisje in de aangrenzende ge meente B. A., die voornemens was weldra het huwelijksbootje in te stappen en voor dat doel een sommetje gelds by'een ge spaard had, kwam dezer dagen, toen zy haar schat nog eens nauwkeurig wilde weten, tot de onaangename ontdekking, dat een ander haar vóór geweest was en deze het zich toegeöigend had. Het bestolen meisje ging nu Zondag naar Rotterdam een waarzegster raadplegen, doch met deze uitlegging niet tevreden, riep zy de hulp der alhier aanwezige politie in. Deze mocht het gelukken de daderes tq ontdekken, die het op een mestvaalt verborgen h&d. Dus niet op een plaats, waar de mot en de roest het niet kunnen verderven en waar de dieven niet kunnen dooi graven en stelen. SBfeakensgraar, 28 Mei. De jaarwedden van den burgemeester en van deü secietarla dezer gemeente zyn beide met f 100 verhoogd en bedragen thans respectieveiyk f 600 en f 600. Brandwflk, 24 Mei. De jaarwedden van den burgemeester dezer gemeente is verhoogd van f 860 tot f 450 en die van den secretaris van f 300 tot f 360. Haastrecht, 19 Mei. Heden-morgen reed de landbouwer S. van hier naar Gouda om daar familie af te halen. Dicht by de bleekery van den heer Dr. brak het lemoen, waardoor het paard op hol ging, doch spoedig gegrepen werd. Het rytulg bleef zyn vaart houden en kwam tegen een boom terecht, waardoor het erg beschadigd werd. Gelukkig bleven de beide personen ongedeerd. 'Haastrecht, 24 Mei. Gisteren-morgen had de strooboer d. G. uit Zevenhuizen even paard en wagen onbeheerd gelaten. Het paard, staande in de Veersteeg, maakte gebruik van dat onbewaakte oogenblik en ging met alles achter zich den terugweg naar Z. Op den IJseldyk in Stein ging het zonder eenige stoornis goed vooruit tot het by den tol stil bleef staan om doorgelaten te worden. De tol- vrouw, bemerkende dat de voerman ab sent was, hield het goed in 't oog, totdat de eigenaar aan kwam hollen om zyn eigendom weer in bezit te nemen. 'Hel- en Boelcop, 21 Mei. Gisteren-avond is de bliksem geslagen in de kap van den peiimolen van Neder-Hefcop. Er ont stond boven in den molen brand, welke door den molenaar Jacob Dö Wildt spoedig met emmers water is gebluscht. De schade is echter nogal van eenige beteekenis en de inboedel van den molenaar is zeer beschadigd, hetgeen hem te meer hindert, wyl die goederen niet geassureerd waren. 9 Jaarsveld, 23 Mei. De rekening van het Groot-Generaal of de gezamenlyke be langen der 5 waterschappen onder deze gemeente over 1897, bedraagt in ontvang f 3610,40s, in uitgaaf f 2920,39s, batig slot f 690,01. .Krimpen a/d Lek, 21 Mei. Tot predi- llftïk is alhier beroepen Ds. J. G. Dekking te J^rsveld. §Lekkerkerk, 19 Mei. Hedenmiddag bad in het café „Sohoonzioht" van den heer B. De Brujjn een bgeenkomst plaats van het Leger des Heils. Een overgrooto menigte was opgekomen om deze voor Lekkerkerk onbekende zaak nader te leeren kennen. Door kapitein Timmerman werd in duidelijke woorden het onderwerp behandeld „Wat is, wat wil, wat doet het Leger des Hei» f" De geheele vergadering had een zeer kalm verloop, doch geen zieltje werd gewonnen. Omdat zeer velen de toegang geweigerd moest worden door gebrek aan ruimte, zullen we waarschjjnljjk binnenkort nog wel eens een samenkomst hebben. Lekkerkerk, 24 Mei. Na herhaalde oproeping hebben zich 8 sollicitanten aan gemeld naar de betrekking van onderwyzer aan de school voor m. u. 1. o., hoofd de heer Deenik. Een alleraardigste ontmoeting had de heer B. Broere. In 't veld zynde zag hy een reiger woretelen met een dikke paling. Dit dier zyn prooi niet gunnende, naderde hy behoedzaam en was op 't punt het dier met één slag te dooden, toen het hem bemerkte en met achter lating van zyn prooi de vlucht nam. Dat de paling niet lang van zyn herkregen vryheid profiteerde is te begrypen. Het beest woog 5 H.Gr. Leksmond21 Mei. J.l. Donderdag avond, na afloop der uitvoering van de Chr. zangvereeniging alhier, ging het tusschen enkele bezoekers daarvan niet erg harmonisch toe, en ontving K. V,, van Achthoven, door den rand van zyn hoed heen, eene geduchte snede over het voorhoofd. Montfoort, 18 Mei. De vastgestelde kiezersiyst heeft geene wyzigingen onder gaan en bevat alzoo 274 kiezers voor de Tweede Kamer, 272 voor de Provinciale Staten en 232 voor den gemeenteraad. 'Nieuwer kerk a/d IJsel, 20 Mei. In de laatste vergadering der werklieden-vereeni ging „Onvermoeid Vooruit" is tot secretaris benoemd K. Dekker Gz., in de plaats van A. Radder, die als zoodanig bedankt had. *Nienwerkerk a/d IJsel, 23 Mei. De raad onzer gemeente benoemde in zyn laatste vergadering tot geneeskundigeden heer J. C. Brom. Binnenkort zal men ten onzent ook van brongas kunnen spreken. De land bouwer A. Reym heeft in een pas door hem geslagen wel een gashouder laten plaatsen. Proeven hebben bewezen, dat die wel genoegzaam gas oplevert, waarom hy besloten heeft zyne woning te doen verlichten door dat gas. 'Ottoland, 19 Mei. Hedenavond had alhier de aangekondigde uitvoering der zangvereeniging plaats. Als gewoonlyk liep alles weer goed van stapel. Het talryk opgekomen publiek gaf op eene ondubbel zinnige wyze zyne ingenomenheid met deze uitvoering te kennen. Zeer zeker komt dan ook deze vereeniging een woord van dank toe voor den genot vollen avond aan velen verschaft en zeer te hopen is het, dat nog velen zich ge drongen mogen gevoelen lid van deze vereeniging te worden, waarvoor thans de gelegenheid weder is opengesteld. 22 Mei. Heden werd van den kansel aan de gemeente bekend gemaakt, dat Ds. Bakker, van Wyngaarden, voor het beroep naar deze gemeente had bedankt. "Ouderkerk a/d IJsel, 23 Mei. In de Vrydagavond gehouden vergadering der feestcommissie werden door de commis sarissen overgelegd de inteekeniysten hunner afdeelingen. Het totaal cyfer bleek de verwachting nog te overtreffen en be droeg f 1006. Tot leden van het bestuur van den polder Kromme, Geer en Zijde zyn op nieuw benoemd'de heeren Job. Van Vliet en G. Rykanrt. Slledrecbt, 20 Mei. Het aftredend lid van de Prov. Staten, de heer W. H. Van Haaften, heeft verzocht niet weder in aanmerking te komen. 'Sleln, 21 Mei. De tram, die by twaalf uur hier moest aankomen om de passagiers naar Gouda te vervoeren, bleef de reis schuldig, daar zy dicht by Goejanverweile- sluis gederailleerd was. Des middags was alles weer in orde. 'Stolwtyk, 23 Mei. Een ryke oogst, wel niet van „zielen", maar dan toch van „dubbeltjes", was op Hemelvaartsdag het loon van de mannen en vrouwen, die zich hadden opgemaakt, om hier de beginselen van het Heilsleger te verkon digen. Waren er 's middags op de meeting al vele nieuwsgierigen, 'a avonds, toen men eene entiée van 10 ets. moest heffen ter goedmaking van de kosten, waren er nog veel meer; mon schat het aantal bezoekers van dien avond op 360. Nu, we gunnen die menschen gaarne hun financieel succes, want dit is zeker: ze doen niemand kwaad en vergelden nooit kwaad met kwaad; Integendeel wordt in sommige streken van ons land, vooral in de groote steden, door hen veel goeds tot stand gebracht. Eene der oudste vereenigingen dezer gemeente, de redery kerskamer „Excelsior" zou zeker zoo meende men wel gehoor willen geven aan do oproeping der feest commissie, om deel te nemen aan den te houden allegorischen optocht. „Men" heeft zich in deze niet vergist, want in de vergadering van Vrydag jl. ia met algemeene stemmen besloten, aan de uit noodiging der feestcommissie te voldoen. Naar we vernemen, zullen ook vele vakken in dien optocht vertegenwoordigd zyn, zoodat we alle reden hebben, een schoon geheel te verwachten. 'Tienhoven, 23 Mei. Van gister-avond tot heden-morgen zyn op de zalmzegen- visschery alhier 4 zalmen en enkele elften gevangen. Vianen, 18 Mei. Naar het ontwerp voor den historischen optocht by de inhuldigings feesten alhier zal worden voorgesteld „De tocht naar Duinkerken." De optocht zal bestaan uit: 1. Muziek; 2. Afdeeling ruiters met trompetters, onder bevel van een hopman8. Prins Maurits met zyn staf, waarin o. a. voorkomenPrins Frederik Hendrik, Justines, admiraal van Zeeland, graven van Anhalt en Holstein, allen met pages; 4. Voorhoede van het leger, onder bevel van graaf Ernst Gasimir van Nassau, met hoplieden Toco, Hellinga en Ripparda; 5. Middeltocht onder bevel van graaf van SoJms, met hoplieden Huchtenbroek, Jonker van Loon en Ruisen- borgh, maarschalk van Abcoude; 6. Vreem delingen-legioen onder bevel van Lord Grey de Wilton, Hans Kriech en LaSimentière; 7. Afdeeling ruitery, onder bevel van graaf Lodewyk Gunther, met hoplieden Bax en Van Gent. 'Vllst, 28 Mei. De publieke verpachting van het gras gewas van „Den Hoogen Boezem" achter Haastrecht heeft jl. Zater dag opgebracht f 126, tegen f 49 in 1897. Het riet werd verpacht voor f 700. Waddingsveen, 20 Mei. Het raadsbe sluit tot heffing van rechten voor het aanleggen aan de stoombootsteigers is goedgekeurd tot 1 Juli 1901. De rekening van het; burg. armb. over 1867 werd goedgekeurd in ontvang op f 3780,53s en in uitgaaf op f 8776,47 s, batig saldo f 5,06. Bij de le afd. der brandweer alhier is eervol ontslag als brandmeester verleend aan den heer P. Van Schravendyk, en als zoodanig benoemd de heer C. Verzyden. Tot plaatsvervangend brandmeester is benoemd de heer C. De Rooy en tot kom- mandeur de heer H. Paling. Het aantal kiezers bedraagt volgens de kiezersiyst: voor de Tweede Kamer 489, voor de Provinciale Staten 488, voor den gemeenteraad 443. In 't vorig jaar 487, idem 482 en idem 407. Bedankt voor het beroep te Dirks- land door Ds. W. Zylstra alhier. Willeskop, 19 Mei. In de vergadering van den raad, gisteren gehouden, zyn gdfed> gekeurd de rekeningen van de armbesturen over 1897. De rekening van Willeskop c. a. be draagt in ontvangst f 3065,08, in uitgaaf f 1906,04, het batig slot alzoo f 1159,04. De rekening van Blokland in ontvangst f 2725,73, in uitgaaf f 389,92, het batig slot derhalve f 2885,81. Door de vergadering van stemgerech tigde ingelanden is vastgesteld de reke ning van het waterschap Willeskop, Kort-Heeswyk en Blokland, over het dienst jaar 1897. De ontvangsten bedragen f 7321,44, de uitgaven f 6492,04, batig slot f 829,40. 'Zevenhniien, 21 Mei. Voor de her stemming van een lid van den gemeente raad werden 169 stemmen uitgebracht, waaronder 3 van onwaarde. Hiervan be kwamen de heeren A. v. Reeuwyk 62, C. Eindhoven 65 en D. C. Marck 49 st., zoodat eerstgenoemde gekozen is. Het bestuur van den Zuid piaspolder benoemde tot brugwachter aan het kanaal den heer C. Donker, zulks In plaats van den beer G. Sol Mz. In de te Linschoten gehouden vergadering van stemgerechtigde inge landen van het waterschap Snelrewaard ca, werden de aftredende heemraden, de heeren Jac. Kasbergen en J. Verwey, herkozen en werd tevens de rekening over 1897 vastgesteld in ontvangst op f 8281,71 in uitgaafop f 7748,26, batig saldo f588,45s, Zondag had het lid van Ged. Staten van Utrecht, Mr. C. G. Berger van Hengst, bet Voorrecht zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Het college van Ged. Staten met den griffier kwam den jubilaris officieel zfin hulde brengen. Namens het college sprak de Commissaris der Koningin den heer Van Hengst toe en bood hy hem namens Ged. Staten en hun griffier een kunstvoorwerp aan. De heer Van Hengst, biykbaar getroffen, beant woordde het college met eenige harteiyke woorden. Ook ontving de waardige jubi laris op dien dag van vele autoriteiten en particulieren bewy'zen van deelneming. Op de paardenmarkt te Rot terdam waren Vrydag aangevoerd 164 paarden; werkpaarden late qual. f 120 a f 150, dito 2de qual. f 80 4 f 100, slacht- paarden f 60 f 70. De aanvoer bestond voor het meerendeel uit beste werkpaarden. Handel traag. VARIA. 86 jagers «e waren uit Friesland, Groningen, Gelderland, Zuid- en Hd.-Hüiland komen op dagen gingen Zaterdag te Frederiksoord op de wilde-varkenqjaoht. Eén krulstaart kregen ie onder sohot; negen lohoten knalden; „raak 1" juichten de jagers; het wilde varken keerde sioh eens om, als wilde het vragen i „Hoor ik daar waiP" enzette het toen op een loopenl Vrijdagmiddag werden twee sohoten Ïeloat op de faoogere burgerschool te Delft; b projeotielen vonden hun weg door een ruit van een der benedenlokalen en vlak langs bet oor van een der leerlingen. De schatters geen Zondagsjagers maakten al gauw kennis met de politie. Te Tiel sal men dezen somer sohutteren op een half uur buiten de stad ge legen terrein. Een 80-tal wapenbroeders heeft afgesproken samen op een boerenwagen daar heen te rgden, wat soker een hartverheffend Szioht sal wesen. Op het program van de huldigingsfeosten te Tilburg komt voor: 'n historisohe optooht, voorstellende Frederik Hendrik ende gouden eeuw. Een eeuw in een optooht voor te stellen, komt ons nog al wat lastig voor. De burgemeester van Haarlem stelt een belangrjjke som besohikbaar voor den architect, die dit jaar het fraaiste huis in de Spaarnestad bouwtte Wassenaar worden prflzen uitgeloofd voor de mooiste woningversieringen bg gelegenheid van de inhul digingsfeesten. Een raadslid niet te Kampen I heeft voorgesteld, met het oog op de volksgezondheid, de rioolputten elke week des naohts bg lichte maan te laten sniveren. In de gauwigheid vergat hg, dat juffrouw Lnna niet één maar telkens vier weken noodig heeft om den naoht tot dag te maken. Te Ooster beek, bg Groningen, sai een groote konjjnen- fokkerjj worden opgericht, de eerste in ons land. Een huig met een uitgestrekt terrein wordt voor dit doel in gereedheid gebracht. Buurman, houd-je kikkers vast. In 't „Handelsblad" beweert iemand, dat 't gek ia van de vereen, tot bescherming van aieren, de regeering te verzoeken de kik vorsohen onder haar hoede te nemen. Koeien en schapen worden immers ook geslacht, waarom dan de kikkers nietP Bovendien, de groenrokken ver delgen heel wat visohkuit en jonge visohjes, waarom in elk geral bg de wet zou moeten worden bepaald, dat iederz'n kikkers heeft op te sluiten en vast te honden zoolang de paar- en broedtjjd der vissohen duurt." Ge wapend met een revolver ging iemand te Amsterdam in z'n huis jacht maken op ratten. Even gewaoht en daar zag hg er een; een sohot knalde en doodelgk getroffen viel niet de rot, waarop de heer des hnizes had aangelegd maar de.... lamp, die in een oogwenk alles in Bohte laaie zette. De brandweer moest uit rukken om 't vernielond vuur te stuiten.— Ook een vak. Een juffrouw tc Giesendam, verhaalt het Dordtsche Nieuwsblad", bezit de zeldzame gave om.... kippeneieren uit te broeden. Aan een 100-tal knikons Bohonk ze reeds hot levenslioht. Een mooie collectie om te expo- seeren op de tentoonstelling van vrouwenarbeid I— Op Eersten Pinksterdag opening van het bad seizoen te Soheveningen. Falb voorspelt, dat we dezen zomer nog al eens een gratis stort bad zullen krjjgen. Volgens de Falbsohe pro fetie geeft Juli veel onweer en regen, Aug. dito dito met kon en Sept. al weer hetzelfde, met een weinig sneeuw, om het nog al mooier te maken. Hei, 't was in den Mei. In het te Heerenveen versohguend „Nieuw Adver tentieblad" kwamen jl. Zaterdag 460 advertentiën voor, waaronder 62 aankondigingen van gouden, zilveren en minder edel-metaalaohiige bruiloften, benevens 88 groene. In 't Friesoho Lange- zwaag had men Vrjjdag drie bruiloften op een rjjtje. De naast mékaar wonende echtparen Klaren, Zandstra en De Boer vierden reep. hnn 50-, 40- en 80-jarige huw'igksfee«t. Een boertje, die in 't begin dezer week met z'n vrouw een bezoek aan Utrecht braoht, wgdde zooveel aandacht aan den studenten-optooht, dat hy heelemaal niet bemerkte, dat z'n porte- monnaie haar uittooht hield. Beroofd van z'n geld en de retours voor den trein, moest hjj met z'n vrouw te voet naar huis. Een ge fortuneerd ingezetene van Leiden ontving Vrgdag een sohriftelgk verzoek om 's avonds half negen op den Vinkeweg te zgn met f 160 in goud geld nog well dat hg maar even had af te geven aan een onbekende, die bg niet vol doening aan bet verzoek den geadresseerde wel zon vinden. Mguheer stelde de politie met het geval in kenniB en op 't bepaalde uur werd aan den Vinkenweg een kerel gearresteerd, die, met een geladen revolver en een lang mes op zak, daar zeer waarsohgnlgk op de f 150 stond te wachten. De belastingbetalende Hagenaars z(jn op den rug. te spreken over den hoofdelgken omslag. Wie dit jaar bet dnbbele van zgn vorigen aanslag heeft te betalen, komt er ge nadig af; er zgn er die van 6 tot 20 van 80 tot f 100 zgn verhoogd en vermogen den kregen een opslag van maar eventjes f 1000, of hot zoo niets was. Gewogen, maar te licht bevonden. Te Almkerk heeft de politie de brooden van de rorzohillende bakkers gewogen; bg allemaal, op één na, waren ze te lioht. Ze zullen nu nog opgezonden worden naar een rgksproefstation, om de qualiteit van 't baksel te onderzoeken. Een bakkersbond dezer dagen te Zalt-Bommel opgericht, bepaalde den prgz van »t brood op 6} cent het pond. Enkele bakkers nit de omliggende dorpen, ook leden van den bond, gingen niettemin hnn waar be neden den vastgestelden prgs verkoopen en 't gevolg was, dat de bond werd ontbonden en de Bommelsohe bakkers het voor de klanten heel plezierige besluit namen om brood te leve- ren tegen 6 et. het pond. Gemengd Nieuws. De Minister van waterstaat maakt bekend, dat op 12 Mei in de Boven-Merwede, onder Gorinchem, op on geveer 2.60 m. beneden kilometerraai XCVI en 200 m. uit den rechteroever, een vaartuig fis gezonken, genaamd Goede Verwachting, groot 97,scheepston, geladen met steenkolen en gevoerd wordende door H. Lavooy, te Scherpenisse; dat het vaar tuig en voor zooveel noodig de lading, twee dagen na den 18den dezer van ryks- wege zal worden opgeruimd. De Minister van Justitie vestigt de aandacht op de verdachte prak- tyken van zekeren C. Haal, die opgeeft te wonen no. 4, Duke street, Charing Cross, London W. C., en in Nederlandsche bladen aanbiedt om zonder eenig onder pand leeningen te sluiten, waarvoor men vooraf f 2 voor onkosten moet zenden. Tegen gemelden Haal zyn verschillende klachten ingekomen en volgens inlichtingen der Londenscbe politie is by een zwende laar, voor wien men byzonder op zyn hoede behoort te zyD. Het bestuur van den «Bond van brievengaarders", niet tevreden met den naam „brievengaarder", heeft zich tot Prof. J. Te Winkel te Amsterdam ge wend met het verzoek, het bestuur be hulpzaam te zyn in het zoeken van een woord, dat met de taalregels niet in stryd is en beter de bevoegdheid der betreffende personen uitdrukt. '-Men schrijft ons uit Dalem: Terwyl de bloesems van de zwarte bessen zich nog nauweiyks tot vrucht gezet hebben, en de nachtvorsten er nog schade genoeg aan kunnen doen, komen de agenten reeds, om deze vrucht tegen de eerstvolgende campagne op te koopen. Men biedt 8} cent per pond. Sedert langen tyd werden te Capelle aan den IJsel by verschillende menschen kippen gestolen. De dief ging met zeer veel beleid te werk, waarom het moeiiyk was voor de politie om hem in handen te krygen. By voorkeur bezocht by de groote kippenhouders, nam er niet al te veel tegelyk mede en kwam na verloop van eenigen tyd terug, na eerst vele anderen een bezoek gebracht te hebben. Algemeen werd daarvan verdacht de kippen koopman J. T. v. B. in deze ge meente, welk vermoeden is gebleken juist te zyn. Vrydagnacht is het den gemeente-veld wachter C. J. Laman en den ryksveld- wachter D. Van Weel, die met jobsgeduld tallooze nachten in storm en regen tever geefs op hem gewacht hebben, gelukt hem op heefcerdaad te betrappen. De dief is, na door den burgemeester te zyn gehoord, onmiddeliyk naar het Huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Te St. Pieter, by Maastricht, is Vrydag-namiddag een man op het veld door den bliksem gedood. Nadat de justitie uit Middel burg een onderzoek had ingesteld, is Zaterdagavond J. O., hoofd der openbare lagere school te Waarde, wegens het plegen van onzedelyke handelingen met aan zyne opleiding of zorg toevertrouwde minderjarige kinderen, gevankelyk naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De schilderBbaas G. zond gisteren morgen te Vlissingen een knecht naar den kelder, waarin verfwaren werden bewaard. De knecht bleef lang weg. G. ging eens zien en bleef ook weg en zoo ver volgens ook diens vrouw en zoon, die nog even om hulp kon roepen. Allen waren by 't binnentreden van den kelder be wusteloos neergevallen. Dokters en politie onderzochten den kelder en vonden er een vat met zwartsel, dat in smeuling was geraakt. Gisterennacht was de dokter ontboden by de kinderen van G., die boven den kelder sliepen en ongesteld waren geworden. Twee der personen zyn nog niet weder bygebracht. Zaterdag-middag werd by 't station Veenenburg aan de noodrem getrokken, omdat een bejaarde vrouw, die door haar man was vergezeld, zeer onwel was geworden. Twee heeren boden hun diensten aan, doch by aankomst te Haarlem bleek de vrouw reeds overleden te zyn. Te Terwispel i8 Vrydag- ochtend by een hevig onweder de vervener K. Van der Duim, op weg naar de veendery, door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. De heer Knoop, die aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam een modezaak heeft, was Zaterdagavond,^ terwyi hy een rat trachtte dood te slaan, zoo ongelukkig, in plaats van het ver volgde diertje de lamp, die hy in de hand hield, te raken. De peer brak in scherven en de petroleum vloeide over den grond, vlam men verspreidend door de kamer van het sousterrain achter den winkel. Vrouw en kinderen werden in veiligheid gebracht en in alleryi werd de brandweer ontboden. Met drie Vechtslangen bluschte de brandweer in korten tyd het vuur. Voor een brand van zoo korten duur is de aangerichte schade zeer groot. Het sous- terrain en de winkel zyn geheel uitgebrand. Inboedel en winkelvoorraad waren ver zekerd. Vrydag-namiddag is gedu rende een hevig onweder in de gemeente Zomeren doodeiyk door den bliksem ge troffen zekere H. De B., een man van vyftig jaar, de kostwinner voor zijn ouden vader en zyne zuster. Eenige boeren, die wegens het weder in een naburige woning ge schuild hadden, vonden hem dicht by de woning tegen den grond geslagen, zyn pet aan flarden, een zyner klompen stuk, het hengsel van een mandje, dat hy aan zyn arm had, midden doorgebroken. Keukenzout wordt veel met goed gevolg toegepast by ongesteldheden der keel en by droog hoesten. Neemt men een eetlepel keukenzout, loBt men dit in een glas water op en gorgelt men met. deze oplossing drie malen per dag, d. w. z* voor eiken maaltyd, dan zal men van keelziekten bevryd biyven. By keelonb stekingen in lichten graad gorgelt men dikwyis met zwakkere zoutoplossingen. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Op ter Pinkstermeeting te Rotterdam. Collega's 1 Alom in den lande aal op den 2den Pinkster dag in elke provinoie een meeting gehouden vrorden, waar twee sprekers «ullen.optieden om den trenrigen flnanoiëelen toestand te so ketsen, waarin hoofden en onderwgsers ten plattenlande sioh bevinden. Ook ait de Chriatelgke Onder- wjjzerB wereld is een noodkreet opgegaan over de treurige positie der onderwgsers en onder- wgseressen bg het bgsonder onderwas. Het Hoofdbestuur der Unie voor Christelgke onder wgsers en onderwjjseressen in Nederland heeft een adres gericht aamflare Majesteit de Koningin- Weduwe Regentes vsn den volgenden inhoud:. „Geven met vereohaldigden eerbied te kennen* de ondergeteekenden, leden van het Hoofdbe stuur van de Unie van Christelijke onderwijzer* en onderwgseressen in Nederland, dat sg diep vervuld sgn van de orertaiging, dat de finaa- oiéele positie van de gesinnen der Chr. onferw. in ons land dringend verbetering eisoht; dat een dikwgls bedroevende en pgnljjk» erva ring hen heeft doen erkennen, dat d» behoefte aan verbetering niet alleen betreft, een doel matige traktementsregeling voor deenderwgiers self, maar ook de versekering vaa pensioen aan hunne weduwen en weesen; dat sg van meening sgn, dat de gewensohte verbetering baar uitgangspunt soa moeten vinden in het tot stand brengen van een regeling der bovenbedoelde pensioensverzekering; dat sg de overtuiging hebben verkregen, dat de verbetering allo» tot stand kan gebracht worden met behulp der Overheid; dat sg vernomen hebben, dat de Minister v. B.. Z. in uitsicht heeft gesteld een wetswöiiging,, die ten doel heeft de pensionneering van weduwem en weesen van openbare onderwgsers te regelen;, dat sg om deze redenen de vrgheid nemen, sioh eerbiedig met bescheiden, dooh kraohtigen aandrang tot Uwe Majesteit te wenden met versoek, dat het Haar moge behagen, een wefc- telgke regeling in het leven te raspen, dl» rekening houdende met de finaneiCele draag kracht der Chr. ond., ook desen in staat stelt, hunne weduwen en weesen het geaei van pen sioen te verzekeren. 't Welk doende ens." Uit de Memorie van Toelicht»» haien wg slechts aan: „Waar volgen» de woerden va» den heer Goeman Borgesius, uitgesproken 16 Jall '95 in de Vereeniging voor Volksonder wgs de finanoiSele positie der openbare onderwgsers zéé treurig is, dat honderden, ja daizenden onderwgsers daar onder Igden, soo behoeven wg seker niet nader toe te liohten, hoe het dan wel gesteld moet sgn met de Christelgke onderwgsers, daar de salarissen van desen over 't algemeen lager sgn dan die der openbare oollega's." Wg hebben hier niets aan toe te voegen. Hoofden en onderwgsers bg openbaar en bgsonder onderwgs gaat allen op ter meeting of betuigt door een adres uwe sympathie. Laat nogmaals klinken een kraohtige stem door Nederland, die aandringt op verbetering onser finanoiéele positie. Het is geen schande voor ons dit te getuigen, maar volgens den tegenwoor- digen Minister van Binnenlandsohe Zaken „is het een sohsnde roor Nederland." Voor Zuid-HollandRotterdam in Odéon, Leuvehaven O. Z. 28. Sprekers: Dr. Van Leenwen en 0. Bgkerk. Voor Utrecht: Utrecht, oafó Bnitenlnst, Maliebaan. SprekersW. Langebeeke en P. H. Mulder. Uw Collega, C. L. VINCK. Schoonhoven, 28 Mei 1898. STADSNIEUWS. Sohoonhovan, 24 Mei. By de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad, in de plaats van den heer J. P. Nie- kerk, die wegens gezondheidsredenen had bedankt, hebben van de 536 kiezers slechts 330 hun kiesrecht vervuld. Hiervan verkreeg de heer N. J. H. Van Gelderen 133, de heer A. Van Lomwei 106 en de heer H. T. Van den Braak 80 stemmen, terwyl 4 stemmen van on waarde en 7 in blanco waren, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren N. J. H. Van Gelderen en A. Van Lomwei. De gewone jaarlyksche gras- verpachting bracht j.l. Zaterdag op f 370. Onze vroegere stadgenoote, mej. P. M. W. Van Baaren te Rosen daal, heeft te 's-Hertogenboach met goed gevolg het akte-examen lager onderwys afgelegd. Vervolg der Nieuwstijdingen. By Kon. besluit is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw Jhr. Gevaerts van Simonshaven, wethouder, waarnemend burgemeester van •s-Gravenhage. By Kon. besluit is aan Jhr. Mr. N. Ch. de Gyselaar, op zyn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontBlag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Gorinchem, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. Burg. en Weth. van Amster dam hebben o.a. aanbesteed: het maken van een slophaven in de nieuwe hout haven; laagste inschryver A. Prins Fzn. te Sliedrecht, f 17.800. De Staatsspoorwegmaat- schappy zal gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en September retourbiljetten lste en 2de klasse naar Londen via Vlis singen uitgeven tegen enkele reisvracht, geldig acht dagen. Van deze biljetten mag op de heenreis alleen gebruik gemaakt worden op de dagbooten der maatschappy Zeeland, die Vrijdags Vlissingen verlaten, en voor de terugreis op alle dagbooten, binnen den geldigheidsduur. In de volgende week zal te Utrecht eene internationale postzegel- tentoonstelling gehouden worden. Vele prachtige verzamelingen uit Nederland en uit het buitenland zyn reeds aange komen. De waarde van de gezamenlyke inzendingen zal ongeveer f 200.000 zyn. Door de gemeente Gorinchem werd aan het Ryksmuseum ten geschenke aangeboden het uurwerk benevens de klok, afkomstig van de Waterpoort te Gorinchem, die afgebroken werd en waar van de voornaamste deelen op het muse umterrein zyn opgesteld. Het geschenk bestaat uit: lo. het uurwerk, dagteekenende uit het begin der 17de eeuw, zynde een gestoelte, gevormd door goed geprofileerde yzeren styien, waarin het raderwerk is gevat; 2o. de wyzerplaten; 8o. de klok waarop de volgende inscriptie voorkomt: „Henric van Trier heeft mi gegoten Anno Dni 1681" en bovendien de wapens van Arkel en Gorcum. Aan de gemeente Gorinchem is de dank der regeering betuigd. Verleden jaar op 8 November is door den heer J. Van Elk, candidaat- notaris te Dordrecht, eene aanklacht inge diend wegens meineed tegen den brigadier- titulair 0. A. Eykelenboom en den ryksveldwachter G. Knoppersbeiden geetationneerd te Dordrecht. Bedoelde ambtenaren hadden tegen voormelden heer Van Elk een naar zyn beweren valsch proces-verbaal wegens een jacht- delict opgemaakt. Zoowel de officier van justitie als de rechtbank te Dordrecht hebben geweigerd een strafvervolging tegen bedoelde ryksveld wachters in te stellen. Thans evenwel heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage, naar aanleiding van een gemotiveerd request van den heer Van Elk, en ondanks het afwyzend advies van den procureur-generaal, in hoogste instantie beslist dat er wel deugdeiyk termen aan wezig zyn om een strafrechteriyk onder zoek naar de geloofwaardigheid en de goede trouw van bovengenoemde rijks veldwachters in te stellen. Deze zaak zal dus eerlang voor de arrondissements recht bank te Dordrecht in behandeling komen. Aangenomen het beroep by de Gereformeerde Gem. te Scharendyk en Eikerzee door Ds. W. Raman te Leerdam. Gouda. 28 Mei. In de Woensdag 18 Mei jl. gehouden vergadering van de leden en be gunstigers der Werkinriohting tot wering der Bedelar# alhier, werd goedgekeurd de rekening en verantwoording over 12 maanden, sjjnde van 1 April 1897 tot 81 Maart 1898. Bjj de verkiesing van bestuurders en com missarissen, die als soodanig moesten aftreden, dooh weder verkiesbaar sgn, werden de aftre dende bestuurders, de heeren A. Van Veen en F. Herman Fan., herkozen; alsmede de aftre dende oommissarissen Mr. D. N. Brouwer, O. Van Veen, Mr. ,D. J. Van Heasde; in plaats ran den beer J. Fortngn Droogleerer, de heer A. Van Reedt Dortland en in plaats van den heer G. A. Bouter, die het vorig jaar tot be- s tuur der werd gekosen, de heer A. 0. O. Virsjjl. In de Sociëteit „Ons Genoegen" alhier word Zaterdag vergadering gehouden der onder- WtyMra in het arrondissement Gouda. De aftre dende bestuursleden Mr. M. M. Sohim v. d. Loeff en J. D. Emeis werden met algemeene stemmen herbenoemd. Het praeadvies van het bestuur op de voorstellen van de heeren Kars en Van Hunnik werd aangenomen met 26 tegen 16 stemmen, soodat geen uitkeering aan het onder steuningsfonds van het N. O. G., noch aan de weerstandskas van den Bond van Ned. Ond. sal gegeven worden. Een uitmuntende enseer leerrjjke lezing van den heer Beekman werd met groote oandaoht en belangstelling door de vergadering gevolgd. Na de sluiting der vergadering vereenigdon velen sioh aan den disoh, die, sooals altjjd, seer gesellig was. De R. K. Kiesvereeniging alhier hield gisteren een vergadering der leden in het ge bouw der R. K. Leesvereoniging naar aanleiding van de aanstaande verkiezing voor de Prov. Staten. De seoretaris, de heer H. Weck, deelde mede, dat de oandidaten, die nu gesteld sullen worden, als voorloopige moeten beschouwd wor den, daar de besturen van de versohillende vereenigingen in dit district de definitieve oan didaten moeten benoemen. Van de anti-revolu tionaire kiesvereeniging te Ouderkerk a/d IJsel was een sohrgvon ingekomen, waarin het bestuur der R. K. Kiesvereeniging alhier versocht werd pogingen aan te wenden om Dr. Schaapman voor de ant.-revol. klesers te Ouderkerk a/d IJsel te doen optreden. Aan dit versoek meende het bestuur niet te kunnen voldoen. Toch werd samenwerking met de A. R. ten sterkste aan bevolen, vooral met het oog op de belangrijke verkiezing, die aanstaande is. Na eenige diaoussie werden de oandidaten der A. R., de heeren J. Van Galen alhier en O. Brunt te Woerden, overgenomen en als eigen candidaat werd de heer Van der Weyden ran Nieuwkoop bg ocola- matie gekosen. De kiesvereeniging „Ons Belang" hield jl. Zondag in „het Schaakbord" een algemeene vergadering, waarin met algemeene stommen de volgende motie werd aangenomen: „de vergadering, van oordeel, dat van de drie aftredende leden der Provinoiaie Staten de heeren Brouwer en Knfcff, ongeacht hunne politieke riohting in het algemeen, alleen reeds wegens bun tegenstemmen, toen in dat ooilege de quaestie „minimum-loon en maximum- arbeidsduur" aan de orde kwam, niet door „Ons Belang" kunnen worden gecandideerd en dat ook de tot dusver van andere »{jde gestelde oandidaten evenmin als de beide genoemde geschikt kunnen worden geacht om vanwege deze kiesvereeniging te worden gesteld; „verder in aanmerking nemende dat, ook blgkens de mededeeiingen van het bestnur, roor deze verkiezing moeilgk andere oandidaten gevonden kannen worden, besluit alleen het aftredend lid P. Van der Hoog, die getoond heeft do beginselen van „Ons Belang" meer nabjj te komen, te stennen en sioh verder te onthouden van deolneming aan dese verkiesing, de leden voor de twee overige vacatures per soonlek geheel vrij latende." Deze motie wera aangenomen, nadat besloten was den heer M. Verdoold Cs. te Stolwgk eene oandidatnnr aan te bieden. Men vreesde echter dat dese heer de oandidatnnr niet sal aan vaarden, vandaar de motie, dio, bg aanneming door den heer Verdoold van de hem aange boden candidatnnr, natnnrlgk sleohts onthouding en vrjjlating voor ééne vacature tengevolge heeft. Benschop, 19 Mei. In de vergadering voor stemgerechtigde ingelanden van dit waterschap, gehouden den 16. dezer, waren 259 hectaren, of zooveel stemmen ver tegenwoordigd. De rekening van het waterschap over 1897 werd vastgesteld, zooals zy door het bestuur was opgemaakt. De heemraden C. Verbree en P. Lekker- kerker, die volgens rooster met 1 Juni a. s. moesten aftreden, zyn met algemeene stemmen herkozen. De benoemden, ter vergadering tegenwoordig, verklaarden de betrekking aan te nemen. Jl. Maandag is het toestel voor de telephonische verbinding van deze gemeente met IJselstein, in het voor den dienst bestemde lokaal, alhier geplaatst. Eenige proeven bewezen, dat het geheel in orde wasde gesproken woorden, zelfs de stem van den spreker, kon men duideiyk ver staan en herkennen. De dag van opening voor den publieken dienst is nog niet bekend. 'Berg-Ambacht, 23 Mei. Het biljart- concours, by J. Kok alhier gehouden, is geöindigd. Als pryswinners werden aan gewezen: van een fauteuil H. Van den Oever, vogelkooi H. Stout, stoel A. Zuider- vliet en boekenhanger D. Blanken Pz. Glesen-Oiidekerk21 Mei. By de gister gehouden stemming voor een lid van het bestuur van den polder „Giessen- Oude Bovenkerk" werd door de ingelanden herkozen de heer K. Kuiper Gz. Haastrecht, 23 Mei. De rekening en verantwoording van den polder Roozen- daal alhier over 1897 bedragen de ont vangsten f 2134,52s en de uitgaven f 1736,37, derhalve een batig saldo van f 398,15s. De begrooting over 1898 in uitgaaf en ontvangst f 2020,68. Omslag over 1898 f 2,50 per H.A., tegen f 8 het vorige jaar. Leerdam, 20 Mei. In plaats van den heer Everbardus, ryksambtenaar teSchoon- hoven, wiens verplaatsing naar hier iB ingetrokken, is alhier geplaatst de heer C. H. La Feber te Alkemade. *Lopik21 Mei. Gisteren morgen had A. S. alhier het ongeluk van een trap te vallen, waarby hy een hevige wond aan het hoofd bekwam. De ontboden genees kundige vreesde voor zyn behoud. De ongelukkige lydt aan overvallen, waardoor hem dit onheil overkwam. 'Noordeloos, 28 Mei. Na slechts een tydsverioop van twee maanden gaf de zang- en tooneelvereeniging Donderdag avond weder eene uitvoering. Versterkt met een 16-tal nieuwe leden gaf zy biyk den korten tyd, vooral met het oog op de nieuwelingen, yverig en onder uitste kende leiding te hebben gestudeerd, want aan alle uitgevoerde nos. viel een wel verdiend applaus ten deel, evenzoo ook aan het opgevoerde tooneelstukje en een drietal komische voordrachten, die van een yverige studie getuigden. Zaterdagmiddag werd de arbeider A. P. alhier bewusteloos in het land gevonden. Met een vaartuig huiswaarts gebracht, bleek zyn bewustzyn wederge keerd te zyn, en dat het onheil was ver oorzaakt door eene ongesteldheid, waaraan hy sedert eenigen tyd ïydende is. 'Streefkerk, 24 Mei. Door den raad dezer gemeente is het Suppletoir kohier no. 1 van den hoofdeiyken omslag vast gesteld tot een bedrag van f 84,67, BEURSBERICHTEN. pCt. 28 Mei. Nederl. Werk. Schuld. 2\ 86 J Dito dito8 98t Hong. Obl. 1889. Dito In zilver. Dito Fe Dito zilver Ja Dito A; Portugal, Oblig. m/t. Dito 88/89 i Dito Obligatieleen. 1880. SpanjeBuitenl. Perp. Dito Binnenl. Perp. Egypte Oblig. 1876. Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Centraal-Paeiflc. Oblig. Loten Amsterdam f100. Loten Rotterdam Antwerpsche loten 1887. Hong. Loten 1870 Theiss-loten Oostenr.Loten 4pC. fl. 250,1864. Dito 5pC.fl. 500,1860. Dito fl. 100, 1864. Rusl. Loten 1864 5pC. Rs. 100. Dito 1866 Loten Madrid Dito Turkye 1870 5 86} 6 841 5 84,s, 5 8b ,V 3 16}} ±4 27* 4 98} 4 4 y m 4 35 4 20 4 1071 3 67A 4 99 f 4 991 4 99 ,V 6 100} 3 105}* 3 106} 99} 132} 4 116 135 118} 165 183 158 3 27} 3 26 44 10 ii 88 MARKTBERICHTEN. Gorinchem28 Mei. Aangevoerd 158 runderen, 14 nuchtere kalveren, 2 vette varkens en 462 biggen. Pryzen: zware kalfkoeien f 160 170, kalfvaarzen f110 li 130, melkkoeien f120 180, 2}-jarige ossen f 120 140, guiste vaarzen f 80 90, pinken f 50 60, graskalveren f 80 b 40, nuchtere kalveren f8 ft 10, vette varkens 16 k 19 ct. per half kilo, biggen f 6 ft 11, Rotterdam, 23 Mei. Tarwe f 8,75 tot f 11,-. Per 100 kilo f 12,50 tot f 13,70. Rogge f 6,60 tot f 6,50. Rotterdam23 Mei. Aangevoerd 482 vette runderen,g magere dito, 489 vette, en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 696 schapen of lammeren, 712 varkens. Pryzen Vette runderen le qual. 29 ct, 2e qual. 26 ct., 3e qual. 20 ct., kalveren le qual. 39 ct, 2e qual. 30,3e qual. 27 ct, varkens le qual. 18} ct, 2e qual. 17} ct, 3e qual. 16 ct By Akte, verleden voor den ondergeteekenden Notaris N/ 'F. CAMBIER VAN NOOTEN, gevestigd te Lopik, den 18. Mei 1898, is door de Heeren JOHANNES WILLEBRORDUS JACOBUS MOES en GERRIT STEKELEN BURG, Kooplieden te Schoonhoven, ONTBONDEN, met ingang van 18 April 1898, de tusschen hen by akte den 7. Juli 1897 verleden voor genoemden Notaris, aangegane Vennootschaponder de Firma A. MOES, tot het uitoefenen van den handel in WQn, Bier en Gedlx- tllleerd en wat daarmede in verband staat, en is daarby overeengekomen dat de Heer GERRIT STEKELENBURG de Firma A. MOES zal kunnen aanhouden echter buiten aansprakeiykheid van den Heer J. W. J. MOES. N. F. Cambier van Nooten, Notaris. Mevrouw SPRUIJT—Büchner verlangt tegen Augustus eene Adres: GOUDA, Turfmarkt 174. WORDT GEVRAAGD in de „Van Cap- pellen Stichting" te Kapelle a/d IJsel" liefst Boerenmeid, P. G., en loon naar bekwaamheid, tegen 1 Augustus a, s. De stichting dient voor 14 oude men schen, waarvan er voorloopig 5 worden opgenomen. Brieven franco en rechtstreeks aan den „HUISMEESTER" van de „Van Cappellen Stichting" te Kapelle a/d IJsel naby Rotterdam. alleen gemerkt aan een poot. Door den eige naar terug te bekomen by den Machinist van het Stoomgemaal Hocnkoop by Ondewater. over door (die deze streken heeft bereisd), op DINSDAG 31 MEI te SLIEDRECHT, by Wed. T. MORET. WOENSDAG 1 JUNI te NOORDELOOS by A. DE JONG. DONDERDAG 2 JUNI te BLESKENS- GRAAF, by H. PELLIKAAN VRIJ ENTREE. Ook voor Dames toegankelijk. SPOORBOEKJES EN REISGIDSEN voorhanden in den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Gemeente 8choonhoven. Van 21 tot 24 Mei. Geboren: Franoina en Hermanns, d. en s. ran A. G. Duel en L. Kapoen. Jannigje Aafje Helena, d. ran O. Vermeg en H. de Zeeaw. Peter, z. ran J. de Wit en B. Suur. Ondertrouwd: J. de Jooden en M. ran der Werken. J. Blegenberg en H. Hartman. J. Ponsioen en T. M. Appel. Ot er leden: G. Meerkerk, oud 8 m. G. M. Deumers, oud 1 j. T. Tronohet, oud 8 d. Gemeente Oudewater. Van 6 tot 20 Mei. Geboren: Alida, d. ran C. Voorbjj en A. M. Stigter. Kaatje, d. van Job. Zomerreld en Jao. Haarta. Getrouwd: A. J. Boore, oud 28 j., (van Willeskop) en A. M. Bouwman, oud 26 j. Overleden: H. Hogenboom, ond 83 j., wed. van G. van Vnuren.Levenloos aangegeven kiDd van Joh. Zomerveld en Jao. Haarts. (Zie verder pag. 4.) Gemeente Sohoonhoven. Tegen 1 Juli kan geplaatst worden een HELPSTER op de Bewaarschool. Aangifte vóór 6 Juni e. k. Burgemoester en Wethouders van Sohoonhoven, De Seoretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Ondertrouwd: CORNELIS HOOGENDIJK Czn. en MARIJTJE BOL. De Heer en Mevrouw NOBEL LAZONDER geven kennis van de geboorte eener Dochter. Breda, 21 Mei 1898. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuigen wy onzen hartelyken dank. Uit aller naam, C. SCHEER. Vlist, 24 Mei 1898. Allendie iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zyn of stukken onder hunne berusting hebben, behoorende aan den Onderge- teekende, gelieven daarvan opgave, beta ling of afgifte te doen vóór 1 Juni a. s. J. SCHREUDERS. Schoonhoven, Haven A 313. Opnieuw ontvangen de zoo gunstig bekende Dit Leder, dat thans hier en in het buitenland zoo zeer de Jaandacht trekt, onderscheidt zich door buitengewone hoedanigheden; het is zeer fraai en uitermate zacht, legt zich glad om den voet zonder te knellen, is byzonder sterk en waterdicht en zelfs tegen sneeuwwater en zweetvoeten bestand. GROOTE SORTEERING IN Alle MUZIEKUITGAVEN worden ten spoedigste geleverd en, indien mogelijk, op verlangen op zicht gezonden door de Boek- en Muziekhandelaars l ff} op Dinsdag 7 Juni 1898, 's namiddags 5 uur, in de Zaal Êt&S? van de Wed. L. H. DIEPEN HORST, ten overstaan van Notaris BODDE te Meerkerk. Informatién by de Heeren BODDE voor noemd en DE KLEUN te Ameide. De gewone publieke verkooplog van KERSENGEWAS te zal dit jaar aldaar plaats hebben op DONDERDAG 16 JUNI a. s.'s namid dags 4 uur. voor matigen prys, een ruim WOON- en WINKELHUIS, op den besten stand te Schoonhoven. Winkelopstand, Toonbanken en Jaloe zieën biyven aan het huis. Te bevragen by Mej. de Wed. D. J. KLARENBEEK, over het Boterhuis te Schoonhoven. 0. B. VAN BAAREN te Schoonhoven zal op Vrydag 27 Mei 1898, 's morgens ten elf ure, aan de Foikebrag, onder voor de Bouwmanswoning, bewoond door C. DE GROOT Jzn. aldaar, in het openbaar, om eontant geld, verkoopen: (een gekalfd hebbende en een Vaar koe) 4 SCHAPEN (Rammen), 1 PAARD (Ruin), alsmede een BOERENWAGEN. 's Morgens vóór de verkooping te zien. Notaris N. F. CAMBIER VAN NOOTEN te Lopik zal Vrydag 27 Mei 1898, v.m. 10 ure, ten huize van AART KARS te aan den Uitweg, publiek verkoopen: EENE GROOTE PARTU De echte GERMANIA-ZEISEN zyn met garantie veikrygbaar by de Wed. W. H. VAN ZOEST te Bergambacht. De Boekhandelaars 8. dt W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven hebben doen vervaardigen de volgende PHOTOGRAPHIEÊNin Cabinet-formaat 1. Haven Oostzyde met Stadhuistoren, van af de Vischbrug. 2. Haven Oostzyde, met militairen op marscb. 3. Haven Oostzijde, van*af de Steenenbrug naar den Korten' Dam. 4. Haven Oostzyde met Boterhuis, van af de Steenenburg. 5. Haven Westzyde met Boterhuis, van af de Steenenburg. 6. Haven Westzyde, van af de Vischbrug. 7. Koestraat met Groote-Kerktoren. 8. Oude Singel, van af den Hoogen Dyk. 9. Oude Singel en Albrecht-Beylinggracht. 10. Albrecht-Beylinggracht. POLSBROEK, van af den Slangen weg. 11. Groote-Kerktoren, van af den Ouden Singel. 12. Wal met Militair Hospitaal, van af den Buiten singel. 13. Wal met R.-C. Kerk, van af den Buitensingel. 14. Gedeelte van den Buitensingel, van af den Wal. 15. Wal, van af de R.-C. Kerk. 16. Algemeene Begraafplaats. 17. Veerpoort, binnenzijde. f 18. Veerpoort, buitenzyde. 19. Gemeente-Veerhuis, met Pont enz. 20. Stoomboot en gezicht op de overzyde der rivier. BENEVENS NOG: Kerk te WILLIGE-LANGERAKvan af den Utrechtschen Dyk. Prys per stuk 50 Cts.; by 6 stuks tegelyk f t,50; by II stuks tegelyk f5,—, by welk laatste aantal men grafts een élai ontvangt, om ze in te bewaren.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1