Klaver poort, taris (JMER te al op Vr<j- ni 1898, inning. [ONIlfi F ERF, JK, te aky groot 10 Area, N”. 1892. MM arkoapte CASTELEIJN b voornemens jen 8 en 16 eikens ’a voor. Wed. H. VAN en afslag, in b veikoopen; Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Zaterdag 4 Juni. 1898. pacM: boden: AWEIDE, S! BLEKER E, ngeboden elakte CHAIS, JK. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. biljet, infor- jlsteln. S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. elstein. Juni 1898, Tul», be set by wijlen .n de West- froot 3 Aren, 3300. en alsvoren, ?root 1 Are, 1500. IT8HUI8 en den Achter- iren, staande Langerak. betaling der Juli 1898. eft genoemde 305 746 181 125 99 450 117 61 117 482 359 561 82 883 893 114 207 443 188 500 295 231 r f3. 17, Goada. ID een :slam. )0T, A 122, al aldaar in JE ROODE iek u n i 18 9 8, een nieuwe HITTENWA* TILBURY en VAN PEET Notaris 4AHLSTEDE ^ambacht is ike van zijne gen 2 en 9 voormiddags als, aan bet openbaar, bjj en: net Centiaren iM, ;ea Watering, zuidzijde van neente CS, de Woning il 1899 en de 1898. ilicbtingen by mooi r— toon Dii.. schenen, molen en wm. Jat ËI8GID8KN landel van Schoonhoven/ 'Aft MOOTBt, MEUDEN Az. discussie grond van de conclusie aan- m 86 stemmen. de commissie tot uitnoo- l. van Binnenlandsohe Zaken ar der Rotterd. Vereeniging .rwgs vooralsnog een Rgks- Gouda is aldus: Gouda Haastrecht Woerden Waarder Barwoutswaarder Rietveld Oudewater Hekendorp Papekop Langeruigeweide Waddingsveen Reeuwyk Schoonhoven Vlist Stolwijk Ouderkerk a/d Usel Berkenwoude Gouderak Berg Ambacht Ammerstol Lekkerkerk Krimpen a/d Lek Krimpen a/d Usel men ver- ens. aan i den heer n bfl kart ore van lwaa\ ffiehuis van vpoort, voor UITSHOFF, f 1240; 1598; 1175. smomovEip courajt aan haar normaalschool. De Min. aanneming niet, en wil nog wel regen; voorloopig is hg het met de liet eens op grond van gelgke be- van vroegere gevallen van denself- werd verdaagd tot Donder- Prjja der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 aren. Alle binnenlandsohe Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Wat zfjn de Amerikanen gelukkig! Ze weten nu eindelijk, waar de Spaanuche vloot onder commandant Oervera zich bevindt. Kapitein Ligsbee is namelijk bij Santiago zóó dicht langs de kust ge loopen dat hij de Spaansche schepen duidelijk kon onderscheiden. Met groote zelfvoldoening moet hy daarop naar Was hington geseind hebben: „Met mijn eigen oogen heb ik ze gezien!” Te middernacht kwam het bericht daar aan en had eene zéér merkbare uitwerking. Aan de ministe ries van oorlog en marine was alles plotse ling druk in de weer, bevelen werden ge zonden naar Tampa, Ghicamanga en Key West, naar Commodore Schley en admiraal Sampson, terwijl alle krachten te hulp werden geroepen, om eene expeditie naar Cuba zoo spoedig mogelijk in gereedheid te brengen. Den volgenden dag is dan ook op Cuba, w£4r weet men niet precies, aan land gezet eene afdeeling van 400 uitgewekene Cubanen, onder Generaal Laeret, voorzien van een goeden voorraad wapenen en ammunitie. Nu maar weer verder afgewacht en verorberd de berichten en tegenberichten, die, evenals te voren, ook nu wel weer in ruime mate zullen aanko men. Het eerste is er al. Volgens Reuter is er slag geleverd in de baai van Santiago de Spanjaarden waren sterk in het voordeel. Uit Madrid een soortgelijk berichtenkel wat sterker, want het houdt in, dat het Amerikaansch eskader een nederlaag heeft geleden voor Santiago. Het Spaansch eskader bleef ongedeerd. Van Amerikaansche zijde werd nog niet veel bepaalds omtrent genoemden zeeslag vernomen. Maar het zal wel komen en dan natuurlijk in lijnrechten strijd met wat Spanje zegt. Van de Philippjjnen niet veel nieuws. Alleen, dat Generaal Aguinaldo, de insur genten leider, nog steeds voortgaat, man schappen te werven. De opstandelingen doen alle moeite, om hun troepen te Cavite samen te trekken. Vier weken geleden bevonden zich daar, na het vertrek van de Spanjaarden, slechts een honderd per sonen en thans meer dan 2500, allen in staat, om de wapenen te dragen. De man schappen van den generaal zijn klein van gestalte en zien er uit, alsof zjj geruimen tijd niet genoeg te eten hadden gehad; maar zij zijn taai, hebben veel geduld en groote volharding. De Amerikaansche vrijwilligers van Roosevelt hebben hun naam van Terrors eer aangedaan. Hun regiment heeft al schrik en angst verspreid nog vóór zij ten strijde trokken. Te San Antonio (Texas), waar zij gekampeerd zijn, werd ter hunner eer een concert gegeven, dat door onge veer 5000 menschen werd bijgewoond. En om daaraan iets echt militairs te geven, lieten nu de officieren een detache ment hunner manschappen midden in een militair muziekstuk hunne met los kruit geladen geweren afschieten en een Indiaansch krijgsgeschreeuw aanheffen. Die onverwachte schoten verwekten grooten schrik onder de toehoorders, die allen de Terrors mee op de vlucht gingen, en de verwarring werd nog vermeerderd doordat een der grappenmakers het elec trisch licht uitdraaide. Vrouwen vielen in onmacht en in de wilde vlucht geraakten velen onder den voet. Het reserve kader van 10 A 12 schepen, onder Admiraal Camara, heeft de haven van Cadix verlaten met bestemming naar Cuba, de Vereenigde Staten of de Philip- pljnen. „Of het eskader keerde weer naar Cadix terug,” zoo voegde de Minister- President Sagasta aan dit bericht toe, ten einde de onzekerheid volkomen te maken. Eageland. „William Ewart Gladstone, geboren den 29. Dec. 1809, gestorven den 19. Mei 1898, op Hemelvaartsdag.” Deze eenvoudige woorden staan geschreven op de kist van hem, wiens stoffelijk om hulsel in het kille graf is neergelaten. Zaterdag jl. had de plechtigheid plaats en alles werkte mee om die zoo somber mogelijk te maken. Het weer was allerakeligst, het regende niet, maar er was eene zekere vochtigheid in de lucht. Donkere wolken pakten zich samen boven Westminstereene groote stilte heerschte alom. Precies half elf werden de eerste tonen van Beethoven’s doodenmarsch ge hoord de deuren der kerk werden geopend en de lijkstoet kwam binnen, geleid door twee herauten van het Herald’s College. Daarna volgden de leden van het Lager huis, in rijen van vier geleid door den voorzitter, toen de leden van het House of Lords. Een merkwaardig groepje werd gevormd door de mannen, die het laatste Kabinet van Gladstone uitmaakten. Na hen kwamen vertegenwoordigers van vor stelijke personen, gevolgd door prinsen „van den bloede”. Toen al deze gezeten waren, nam de dienst een aanvang en terwijl de sopranen zongen, kwam de eigenlijke stoet pas in ’t zicht. De Duke of Norfolk, met zijn staf als Earl Marshal, liep aan het hoofd der lijketatie; de kist Gilse hield vol, dat voor deae oogenblik slecht was gekozen. Het ontslag blgft spreker aanmerken als een straf, zonder dat de tegen den beer Israëli uitgebrachte beschuldigingen zgn onderzocht De Min. handhaafde daarentegen de bewering, dat de Fransche Regeenng niet onwellevend tegenover Nederland heeft gehandeld, toen zjj wees op de dubbelzinnige verhouding van den heer Israëli, welke verhouding oorzaak is ge weest van het ontilag In de pauze werd het wetsontwerp betreffende den persoonleken dienstplicht, waarin door de Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. A. Zanen Can., f 1819; W. De Waard, f 1598; H. Stuurman, f 1726; H. De Jong, f 1175. allen te Ammerstol. Gegund aan W. Visser Hm. ie Berg-Ambacht, voor f1123. ‘Gorlnchem, 1 Juni. Niettegenstaande den aanhoudenden regen in den nacht van Zondag op Maandag en de daardoor ontstane modderige wegen, was onze stad toch op Tweeden Pinksterdag als naar gewoonte druk bezocht. Toen het weder opklaarde, zag men weldra heele groepen wandelaars en tal van rijtuigen van allerwege uit de Alblasserwaard en VJjf boerenlanden de Kansel- en Arkelpoort binnenkomen, Daarby voerden stoom- booten en spoortreinen telkens massa’s vreemdelingen aan, zoodat te 12 uren de Groote Markt, Hoogstraat en Langendyk vol menschen en niet dan met moeite te passeeren waren. Tot laat in den avond heerschte in de stad eene vroolyke drukte. Jammer dat de politie ook by ergerlijke tooneelen nog al een en andermaal han delend moest optreden. Bodegraven, 31 Mei. Kaas. Aangevoerd 270 wagens, te zamen 15572 stuks, wegende zfc 72.466 kilo1ste soort Goudsche f 22, A f 24,50, zwaardere f 25,50, 2de soort f 15,- Af 18,50; Derby kaas, 1ste soort f22,- kt-,-, 2de soort f 17,-Af Edammer kaas, 1ste soort f 24, i f 2de soort f20,— 4 f—Handel flauw. Brandwijk, 25 Mei. By de op heden gehouden stemming voor een voorzitter, een heemraad en vier gecommitteerden van den polder Brandwyk en Gij beland” werden uitgebracht 513 stemmen. Tot voorzitter, in de plaats van wylen den heer S. Brandwyk, werd gekozen met 494 stemmen de heer C. Ey kei boom. Herkozen tot heemraad de heer N. Groen met 464 st., tot gecommitteerden voor Brandwyk werden herkozen de heeren R. Houweling en A. v. Vuren met 508 st. en voor Gij beland herkozen de heer G. Houweling met 494 st. en gekozen, in de plaats van wylen den heer C. Korevaar, de heer W. Vermeij Az. met 398 st., terwijl op den heer A. Korevaar 110 st. werden uitgebracht. Goadriaan, 28 Mei. Tot heemraad van den polder Nieuw Goudriaan werd in de plaats van wijlen den heer G. Terlouw gekozen de heer M. Beuzekom met 208 van de 384 stemmen. De heer G. De Ruiter alhier bekwam 181 stemmen. - Het goedgekeurd kohier van den hoofdeiyken omslag dezer gemeente voor 1898 bedraagt f 515, verdeeld over 21 klassen. De hoogste bedraagt f 29, de laagste f 1. Groot Ammers, 2 Juni Naar i neemt, is het loodgieter!- en zinkwerk de Ned. Herv. kerk alhier gegund aan J. Poniioen te Schoonhoven. Tot dagelgksch opzichter aan de werkzaam heden der kerk is benoemd de heer J. J. O. Woudenberg, bouwkundige alhier. Door den heer J. J. C. Woudenberg, bouwkundige alhier, werd op 81 Mei een aan besteding gehouden van den bouw van eon woning voor den heer 8. te Brandwgk. Timmerwerk enz.Chr. Ksntie, Groot-Ammers, f 898,90, L. T. Molenaar, Brandwgk, f 829. Metselwerk: P. Van der Oever, Berg-Ambacht, f 1088, F. Van den Berg en T. Den Besten, Nieuwpoort, f914, Brouwer, Giesendam, f 912, Adr. Bonter, Schoonhoven, f 898, K. Bakker, Streefkerk, f 887. Het werk werd aan de laagste insehrfjvers gegund. Op den 2den Pinksterdag gaf de sang- vereeniging „de Volharding” alhier weder een uitvoering. Groote en kleine zangers loonden, dat sjj trouw gebruik gemaakt hadden van met hare gedistingeerde slippendragers volgde. De Prins van Wales en de Hertog van York zyn de eerste slippendragers; na hen komen Lord Salisbury en Lord. Kimberley. Lord Salisbury ziet er zeer aangedaan uit, terwyi zjjn oomzegger, de heer Balfour, die in den laatsten tyd verre van gezond is geweest, zyn taak oogenscbynljjk te zwaar is. En nu komt het aandoenljjkst oogenblik van de geheele plechtigheid: de lykkist wordt gedragen naar het graf, terwijl de geheele gemeente, begeleid door 't orgel, de trombones, en zelfs de trommen zich in het gezang Praise to the Holiest in the Height” vereenigt. Mrs. Gladstone, ondersteund door hare twee oudste zoons, Stephen en Herbert, volgt de processie, die by het graf tot stilstand komt. De kist wordt langzaam het graf inge laten; niemand kon op dat oogenblik de oogen drooghouden; de ontroering was hevig en de stilte, die toen volgde, onver- dragelyk. Spoedig echter werd zy ver broken door een goddeljjken koolzang. De plechtigheid loopt nu ten einde, alleen nog de laatste, de zwaarste plicht: het afscheid van den doode. Nog één blik op de eenvoudige eikenhouten kist, welke het dierbaar overblijfsel bevat, nog één blik ende plicht is vervuld, de zware taak is voorbij. Het gebogen oude vrouwtje streed een zwaren strijd. Toen stond de Prins van Wales op en kuste Mrs. Gladstone de hand, als een bewys van zyne groote sympathie. En alles was voorbij. Een ieder ging zijns weegs, om weer het werkelyke leven in te gaan, eene ernstige gedachte méér in het hart, de gedachte aan den dood. Italië verloor dezer dagen ook een zijner staatslieden, den Minister Brin. Hy stierf aan een hartkwaal. De Minister Di Rudini bezocht hem een oogenblik vóór z|jn dood. Koning Umberto, die van den emstigen toestand was verwittigdkwam juist eenige oogenblikken te laat en stond toen schreiend by het levenloos lichaam van zijn ouden vriend. In Italic brak voorts plotseling een ministeriöele crisis uit, doordat de heer Visconti Venosta gewei gerd heeft met zijne collega’s samen te werken. Een nieuw Kabinet moet al weer zoo goed als gereed wezen. Di Rudini werd met de reconstructie belast. Zondag hebben in België de herstem mingen plaats gehad voor de gedeeltelijke vernieuwing der Kamers, maar de eind uitslag brengt niet veel verandering in de bestaande toestanden. In Frankryk zyn de Kamers weer her opend. De niet herkozen Minister van Koloniën, de heer Lebon, zal niet mede aan de groene tafel verschijnen, daar zyn ontslag werd aangenomen. De Minister van Buitenlandsche ZakenHanotaux, neemt het interim waar. Uit Pretoria komt bericht, dat, in plaats van den heer Leyds, tot Staats secretaris der Zuid Afrikaansebe Republiek is be noemd de heer Reitz, gewezen President van den Oranje Vrijstaat. Hij is benoemd met 13 stemmen tegen 2, die op den heer Gregorowskien ééndie op advocaat Esselen werden uitgebracht. De Tweede Kamer nam in haar vergadering van Woensdag het ontwerp aan, regelende de wgze waarop door de daartoe verplichte Rgks- ambtenaren ten behoeve van den Staat seüer- heid wordt gesteld (borgtoebtenwet). De heeren De Waal Malefijt, Kerdgk en Bouman zagen ia deze wet een goeden stap in de notating van het verzekeringswezen; de eerste had liever de deelneming verplicht geiien. De Minister van Financiën was echter met de beide andere sprekers van meening dat de Vereenigingen van borgstelling vrg moesten big ven wie zy ala lid zouden aannemen. Vervolgens hield de heer Van Gilse zgn vroeger aangekondigde interpellatie over het ontilag van den heer Israëli als advocaat by de Nederlandsche legatie te Parys. Niet tevreden met de inlichtingen, door den Minister van Buitenlandiche Zaken over dit ontslag aan de Eerste Kamer veritrekt, laakte spreker vooral de haastige en voor den heer Israëli minder eervolle wgse, waarop in deze was te werk gegaan. Het verleenen, kort daarna, van het Grootkruii in de orde van den Nedorlandschen Leeuw aan den Franachen Minuter van Bui- tenlandiohe Zaken was, naar spreker'» oordeel, een vernedering van onze nationale waardigheid. De Minister antwoordde, dat spoed hier wen- sohelyk was; de wyze, waarop de band tus- schen de legatie en den heer Israëls werd verbroken, droeg niet het karakter eener straf oefening. Over de benoeming van Minister Hanotaux zou de Min. maar zwygen, en het verwjjt dienaangaande beschouwen als een hartatochtelgke uiting. De heer Van Gilse hield vol, dat voor deze benoeming het oislag zonder Regeering nog een aanvulling waa gebracht, aanwyzende de lichting waartoe zy gerekend worden te behooren aan wie uitstel van eersten oefeningstgd ia verleend, Mmrenom^n met 72 tegen 20 stemmen. TegaoMtaimert waren de katholieke leden behalve de heer Sohaepman, en van de antirevolutionairen de heer Van Dedem. De wet tot nadere regeling van de vergel ding van tydelgke diensten met pensioen werd zonder stemming aangenomen. Ten slotte werden goedgekeurd eenige oon- olusiÖD van de oommïaue roor de rerzoek- ■ohriften. Dat ten gunst! van den luitenant Van Deutekom, die tengevolge van de ver moeienissen en ontberingen in het Tamiangsche een zielsziekte heeft gekregen, waardoor hy is gepensioneerd, welk verzoekschrift om ver- hooging van pensioen wegens verminking door zgn moeder was ingedienden waarop de commissie adviseerde den Min. van Koloniën uit te noodigen een nadere gunstige beschik king in overweging te nemen, lokte uit; door den Min. bestreden op bestaande voorschriften, wsrd de genomen met 50 tegei Ook concludeerde diging aan den Min. om aan het bestuur voor Katholiek onderv.„_w_ bgdrage te verleenen voor de opleiding van een kweekeling 1- - -• ontried de nader overwe Commissie ni handeling den aard. De vergadering dag 9 Juni. Zooals men zich herinneren zal, had de heer Israëls aan hot „Handelsblad” beschou wingen geleverd over het Zola-prooes, op welke de Fransche Minister de aandacht van onzen gezant te Pargs moende te moeten vestigen. Dit veroorsaakte het opseggen van sgn offioiëele betrekking aan de Nederlandsche legatie. By Koninklijk besluit is, met wijziging van een vroeger besluit, waarbij met ingang van 1 Juni, tot burgemeester van de gemeente ’s-Gravenhage is benoemd Mr. J. 8. baron Van Harinxsma thoe Slooten, met toekenning van eervol ont slag ais burgemeester van de gemeente Leeuwarden, bepaald, dat die benoeming zoowel ais dat ontslag zullen ingaan met 1 Juli.. By Koninklijk besluit is, met ingang van 1 October, aan Dr. G. Van Overbeek de Meyer, opzijn verzoek,eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Tilburg (vacature wylen Mr. Bahl mann) zijn als candidaten opgegeven de heeren A. H. A. Arts, F. P. J. M. Van Dooren en J. F. Jansen. Dr. A. Kuyper, lid van de Tweede Kamer, was Woensdag weer in de vergadering van de Tweede Kamer tegenwoordig. Het aantal kiezers voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict 1897. 1898. 2218 1982 808 696 146 108 90 418 120 62 121 488 344 628 77 361 388 111 204 426 154 519 294 202 het ondsrwys, door de directeuren, de hoeren K. Muylwyk eu J. d. Wal, gegeven. De uitvoering mag als goed geslaagd beschouwd wworden. Jammer echter, dat het publiek niet -De Sttfatscrfur. (no. 136) bevat den heer H. Voorspug Jz., die een slotwoord sprak, werd opgemerkt. Hjj hoopte, dat do leden getrouw mochten big ven aan het devieo „volharding” en zioh niet lieten ontmoedigen door het minder talrgk publiek, dat opgekomen was. De opgekomenen dankte hg voor hun aanwezigheid on mooht zeker gelooven, bewgze het appJandiiMment dat h|j geboord had, dat zy genoten hadden, waarna hg hun een tot weerziens toeriep. SHardlngoveld, 81 Mei De jaarwedde van den burgemeester dezer gemeente is verhoogd van f900 tot f1100 en die van den secretaris van f700 tot f950. Lekkerkerk, 28 Mei. Uitgelokt door het seboone weder kwamen drie jongelui van Krimpen a/d Lek per roeiboot onze gemeente een bezoek brengen. In zeer vrooljjke stem ming kwam men hier aan en na een bezoek aan een paar herbergen gebracht te hebben, besloot men weer huiswaarts te keeren. Het was intusschen duidelijk merkbaar geworden dat iets anders dan water was gebruikt. Toen men aan boord stapte schoot een er voorover uit en in de Lek. Door zijn makkers aan de beenen gegrepen en weer in de boot geholpen, scheen het water zyn element geworden te z|jn, want „aan stuurboord in, aan bakboord uit” dacht hy en tuimelde aan de andere zijde er weer uit Na weer in de boot geholpen te zyn scheen hij genoeg van het natte element te hebben, en kon de reis aan vaard worden, die gelukkig volbracht werd. §Nleaw Lekkeriaad, 28 Mei. In de laatstgehouden vergadering van de feestcommissie was een schrijven inge komen van den heer D. C. Kraay, dat h(j bedankte als lid der commissie. In zyne plaats is gekozen de heer H. Vermeulen Jr. Door de ingezetenen bleek ruim f 900 te zyn bijeengebracht voor de feestviering. Het bestuur van het Dept, der Maatschappij tot „Nut van ’t Algemeen” heeft nog f 100 toegezegd, terwijl bovendien aan de gemeente eene subsidie zal worden ge vraagd voor het kinderfeest. Dit laatste zal plaats hebben op 31 Augustus en zal luisterrijk worden gevierd. Het volksfeest zal gehouden worden op Zaterdag 3 Sep tembar. Nog werd besloten, behalve de reeds vastgestelde feestelijkheden, een optocht te organlseeren. - Mej. N. Stam alhier is benoemd tot onderwijzeres te Giesendam. Slledrecht, 28 Mei, Het centraal comité der anti revolutionaire kiesvereenigïngen in dit district heeft in de gisteren ge houden vergadering tot candidaten voor de Provinciale Staten gesteld het aftredend lid, den heer T. Swets te Ameide, en in de plaats van den heer W. H. Van Haaften, die verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen, den heer A. Pyl te Alblasserdam. *8tolw||k, 2 Juni. Een eigenaardig tafe reeltje leverde hier gisteren de kermis op. Een paar ontvluchte varkens nl. werden ge grepen door een paar kermishouders, die na niet soo bepaald nuchter meer waren, en daar hoorde men op eens, terwfjl de eene soc’n krulstaart bg het oor en de andere een dito bg het verlengde van sgn ruggestreng had: „o, ik ben mgn lief verloren, o, ik ben myn liefje kwijt.” De komst van den eigenaar der teerbeminde viervoeters maakte spoedig aan dit komisch duet een einde. „Door eene beroerte getroffen", luidde de uitspraak van den geneesheer, die het Ijjk moest schouwen van haar, die, zonder dat iemand aan hare sponde stond, het tgdelgke met het eeuwige had verwiaaeiA Al in eea paar dagen hadden de buren geen teeken van leven bespeurd in de woning der alleenwonende, oude vrouw. Op de tiding daarvan brak de politie de deur open en vond men de oude A. V. dood onder de dekens. Te betreuren is het, dat ook hier misbruik van sterken drank de oorzaak van dit sterfgeval sohgnt te zgn. Zoo behoort dan onze kermis weder tot het verledene. In 't eerst, toen het weêr o zoo mooi was, waren er nog al bezoekers, maar Dinsdag de sluisen des hemels geopend was het bgna alleen aan den malle de kramen te merken, dat er kennis immer, dat er soo weinig drukte heerschte, want de geest waa uitstekend en allen, die haar hebben meegemaakt, sullen ge tuigen, dat de kermis dit jaar echt prettig en gezellig was: de eerste wanklank moest heden morgen, toen men voor dezen keer afscheid van de Htolksche Pinksteren nam, nog ge hoord worden. Vuren en Dalem, 28 Mei. Bedankt voor de toezegging van beroep naar deze gemeente door Ds. E. Janzen te Est. ‘Zevenhuizen, 28 Mei. Een manufacturier uit Zoetermeer wilde per wagen zyne waar onder deze gemeente venten. Toen hy op den Knibbel weg was, raakte z(jn paard op hol, door dat het schrikte voor eene uitstalling van schoonmaakgofld. Een jon gen, die hem vergezelde, sprong uit den wagen en kwam terecht in een breede en diepe tochtsloot, terwjjl de voerman alle pogingen in ’t werk stelde om het paard tot staan te krijgen. Dit gelukte met veel moeite eindelek. De jongen werd spoedig gered, hoewel er veel toe noodig was, want de kant was zeer hoog. Persoonlijke ongelukken hadden verder niet plaats. 8602 8247 Door dijkgraaf en hoogheemraden van Schieland werd Dinsdag in het Gemeene- landshois te Rotterdam in het openbaar bfi enkele inschrijving o. a. aanbesteed; Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de Maas- en IJselhoofden. Hiervoor werd ingeschreven door: T. Van Hark te Nieuwer- kerk, f 1520; T. Mudde Tsn. te Lekkerkerk, f 1521; W. Bokhoven te Gouda, f 1678: H. Verheul te Kalendrecht, f 1700. Gegund aan T. Van Hork te Nieuwerkerk, voor f 1520. I. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan Bohielands Hoogen Zeedgk. Ingekomen waven de volgende biljetten: T. Van Herk te Nieuwerkerk, f 2190; T. Mudde Tsn. te Lek kerkerk, f 2191; J. Rollooste Capelle s,d IJsel, f2210; H. Bode, f 2375; C. Zsnen Hz. Jr., f 2888; A. Zsnen Czn., f 2590, allen te Am merstol. Gegund aan T. Van Herk te Nieu werkerk, voor f 2190. II. Het uitvoeren van eenige herstellingen aan de steenglooiingen. De volgende biljetten kwamen hiervoor int W. Visser Hsn. te Berg- Ambacht, f1128; J. De Klerk te Werkendam, f 1162; W. ’t Hoen ta Alblasserdam, f 1174; 0. Zanen Han. f U98j 0. Zanen H*nn de statuten vam de naamlooze vennoot schap Stoomsleepdienst „Elizabeth Cor nelia” te Sliedrecht. Duur: tot 31 Dec. 1927. Kapitaal f 16.250, in 13 aandeelen. die alle geplaatst en volgestort zijn. Inbreng als volstorting op 4 aandeelen de schroef sleeps toom boot „Elizabeth Cornelia". Direc teur: A. Hofman. Het classicaal bestuur van Gouda had zioh tot de Synodale commissie gewend met de uitnoodiging om by de Synode over te brengen zyn verzoek om het gebruik der gewone doopsformule te reglementeeren en om te wiüen mededeelen „welke artikelen van het reglement voor opzicht en tucht enz. in deze van kracht waren, opdat oen einde kome aan den dubbelzinnigen toestand, waarin de kerk in zake deze materie zich bevindt." Twaalf andere class, besturen hadden hun adhaeeie aan dit verzoek geschonken. Het class, bestuur van Alkmaar had daarentegen het verzoek ingezonden, waarmede acht class, besturen instemming hadden betuigd, dat de Synode geen gevolg zou geven aan het verzoek van Gouda's bestuur en de bestaande wetgeving handhaven. De Waalsohe commissie, een dier acht besturen, had er bggevoegd een afschrift van antwoord aan het class, bestuur van Gouda, waarin ook de verklaring was opgenomen, dat, volgens dit college, er trouwens geen artikelen van ’t regl. voor opzicht en tucht enz. konden aangewezen, omdat die niet bestonden. Na kennisneming van al deze stokken en een breedvoerige gedachten wisseling werd be sloten aan het classicaal bestuur van Gouda te antwoorden, dat dergeljjke verzoeken be hoorden ingezonden te worden aan de Synode, langs den gebruikelyken, kerkelyken weg, dit is door tuseohenkomst van het prov. kerk bestuur van Zuid-Holland.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1