„Emia’-Bijróta. «magen Zonen, UDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden k deposito: 1 dag opvragens 2 anger termy'n op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen; rbelerd Kaassmi Kaas- en Boterkleursel. N°. 1899. 1898. Woensdag 29 Juni. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht IMM. SDBcialitBit in KARNS, kuipenkleine en groote Staren, Kaas- en en Melkemmers enz. enz.; ook radig GrondtonnenRegentonnen en ikkulpen. rgels en Piano’s. LEZING (roningsfeesten! mHeerP.STAPEL F I 3 ANT. VERLEGH, Oude Haven Schoonhoven. VAN LEEUWEN, Mr. KUIPER, A. KRUIJT, Rijwielhandelaar. A. A. HOOFT, HAASTRECHT. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. ERIKA en de Nieuwe Holland se Kolonie „NEDERLAND", in Zuid-Oost-Texas, te 8 uur 's avonds. VRIJ ENTREE. SCHOOIfHOVEBSCHE CÖMT 4 ’sjaars; een is Wanenschil- C. t ten waren 1 2 maal per week verack. uitsluitend eerste kwali teit e beesten geslacht te Schoenhoven en sekt, worden gekeurd en voorzien van eerste keurmerk. P 6R00T8TE WAARBORG!!! oBearreerende prezen. aedkoopst adres voor ILLUMINEER- FEESTARTIKELEN, als: Guirlandes, ipions, Bloemen, Ulumineerglazen, tglazen en Emmertjes, in verschil- e kleurenBlokkaaraenWanenschil- Vlaggenenz. VUURWERK. Scherp urreerende prijzen; vraag prijzen en isters. «v uw ^enoemen overgaande vee- W. Lasonder, stemming tel- ceneweg, Hoek Vijverstraat, Gouda, •9 - 800. tgestald Woensdags te Woerden en >erdags te Goudaop de Kaasmarkt. or Kaasmakers, die zeer hooge prijzen an, geregeld gebruikt. neraal-Agent J. DE GRUIJTER, onhoven. CHR. RUPKE Co., dlnxveen. Fabrikanten. Wederverkoopere gevraagd. q zeldzaam prachtig 8AL0N-0RGEL »op aangeboden, schoon van toon, el, 17 registers; alsmede alle andere an van nieuwe en gebruikte ORGELS lANO’S, ook op termijn-be taling van - per maand. k gebruikte PIANO’S in ruil of te gevraagd. res: 0. DOBBELAAR, Brouwen* 6^, Rottardaia, r Er bestaat maar één soort van Rijwielen en kosten slechts f 75,— m over ’t Stadhuis, Schoonhoven. bedienen van Hoogen Raad. Twee beschikkingen van den kanton rechter te Woerden, waarbij de plaatsing van twee personen op de kiezerslijst der gemeente Oudewater werd bevolen, zjjn vernietigd, op grond dat het door die personen tot den kantonrechter gerichte verzoek niet was beteekend aan een ander, die in eerste instantie by het verzoek aan het gemeentebestuur partij was geweest. Bevorderd Te Utrecht: tot doctor in de Rechtswetenschap op Stel lingen, de heer C. S. Van Dobben de Bruyn, geboren te Bodegraven. De heer D. W. IJsselde Schepper te Gouda is aan de universiteit te Freiburg (Zwitserland) tot doctor in de philosophic gepromoveerd op een proef schrift „Ueber Oxyalphylphtalide und ihre Ueberführung in Anthracenderivate.” —Voor de uitgeschreven leening van f 100 000 ten behoeve van een te bouwen Geref. kerk te Kralingen, is slechts voor f 8000 geteekend. Een groot deel der leden moet tegen het bouwen van een nieuwe kerk zyn, daar het liever eerst eene Geref. school wenscht gebouwd te zien. ’Alblasserwaard en Vflfheerenlanden, 27 Juni. Door het ongestadige weder en de meestal zeer koele nachten rypen de kersen zeer langzaan aan. Met het pluk ken is hier dan ook nog geen begin gemaakt. By na algemeen zal de opbrengst der boomgaarden in deze streek ver be neden het middelmatige biyven en de pluk in het gunstigste geval slechts een 14 dagen duren. Benschop, 28 Juni. Achter in het land van den heer A. Lekkerkerker ver toonde zich van morgen vroeg een ree. Zy verwy derde zich in de richting van het dorp. Jammer voor de Benschopsche nimrods, dat de jacht gesloten is: r' zoo licht zullen zij meer een ree onder" schot krügen. Benschop, 28 Juni. Door den heer Gt. Lakkerkerkor Cz., alhier, is wegens zjjn hoogen leeftijd ontslag genomen als wethouder en lid van den raad, en hg heeft ook zjjn eervol ontslag gevraagd uit zgne betrekking van pen ning meester van dit waterschap on sulks met ingang van 1 Juli a. s. Door het bestuur van dit waterschap in zijne vergadering van 21 dezer besloten 1. Aan den heer Gt. Lekkerkerker Cz., op diens verzoek eervol ontslag te verleenen uit zgne betrekking van penningmeester van dit waterschap, met ingang van 1 Juli s., onder dankbetuiging voor de veelvuldige diensten ge durende een tal van jaren aan het waterschap bewezen. De zeeoorlog tusschen Spanje en Amerika is veranderd in een landoorlog, waarin tot nog toe de Spanjaarden alleen het voor deel van het klimaat hebben. De Amerikanen zyn werkeiyk geland. Ondanks de berichten van Spaansche zijde, omtrent gele koorts, slechte wegen, zwer men muskieten, trekken de troepen van Shafter steeds voorwaarts en heel gemak- kelyk, want de Spanjaarden bieden haast geen tegenstand. Dat die landing, waar men eerst zéér tegen opzag, zoo goed ge lukte, is te danken aan de kalme zee en aan het met zorg gekozen landingspunt. Hoe de Amerikanen het echter zullen aan leggen, om Santiago te bereiken, daar achter dient nog een vraagteeken gezet. De weg daarheen leidt over en tusschen de bergen on hier hebben de Spanjaar den hunne natuurlijke stellingen, van waar uit zy den vyand groote schade kunnen toebrengen. Maar de opstande lingen, goed bekend met ad die wegen, rotsen en spelonken, zyn, heel slim over dacht, door Shafter vooruitgezonden en zullen dus by mogelyk gevaar hunne Amerikaansche wapenbroeders wel bytyds waarschuwen. Zes en een halve myl afstand van de stad bevindt zich nu de eerste voorhoede van de Amerikanen. En de bewoners van Santiago? Deze hebben zich, nu het gevaar zoo nabij is» Daar de overheid begeven, haar verzoekende, de stad zonder bombardement in de handen van de Amerikanen over te leveren. De Spanjaarden echter willen daar niets van hooren. Dat komt hun eer te na! zy hebben in de nabijheid van Santiago zéér sterke stellingen ingenomen en worden nu geholpen door de kanonnen van Cer- vera, welker bommen eene vreeselyke ver woesting weten aan te richten. Intusschen hebben allerlei kleine gevechten en scher mutselingen plaats tusschen Spanjaarden en Amerikanen, welke laatste op verschil lende plaatsen in den omtrek van Santiago positie trachten in te nemen, hetgeen hun meestal vry wel gelukt. Een enkele maal echter worden ze ook wel eens afgeslagen. Een aantal berichten komen uit den omtrek van Juragua. De persboot Wanda” o. a. gewaagt van een aanval, ondernomen door een 1000-tal Amerikanen van ver schillende regimenten, onder welke de zoogenaamde rough riders”, op 2000 Spanjaarden, die zich vyf mijlen van Santiago in het kreupelhout verscholen hadden. De Amerikanen dreven de Spanjaarden stadwaarts, met een verlies aan hunne zijde van 13 man, terwyl dat der Spanjaarden véél grooter was. Een ander bericht echter houdt in, dat de Amerikaansche troepen niet veel uit richten, als zynde uitgeput van ver moeienis door de hitte en de groote tochten, terwyi ze ook gebrek hebben aan levensmiddelen, welke hun, wegens de onstuimige zee niet kunnen verschaft worden. Nóg een ander bericht meldt, dat de Amerikaansche troepen zich op eene hoogvlakte bevinden, vanwaar ze de stad Santiago kunnen zien en daar de Amerikaansche vlag hebben geheschen. Een officiéél telegram van generaal Blanco meldt, dat 300 Amerikanen de Spanjaarden by Siboney en Savilla aanvielen. De Spanjaarden kregen by dit gevecht 3 doo- den en 3 gewonden. De Amerikanen vielen daarna het kamp van generaal Rabon aan, maar werden teruggeslagen, waarby zy verliezen leden aan ammunitie, bagage en kleederen. Bij Bacquiri werd door de Amerikanen ook een aanval gedaan, met dit resultaat, dat zy eenige kilometers oosteiyker eene landing deden, ongeveer 1500 in getal. Dit punt van landing echter was zonder verdediging. Aangaande de bestemming van admiraal Camera’s eskader, verklaarde in de Spaan sche Kamer van Afgevaardigden de Minis ter van Marine, dat het naar de Philip pynen koers zette, ter verdediging van de Spaansche vlag. Wanneer het nu het ^Suez-kanaal binnen is, zullen, zoo wordt van 'jW9merikaansche zyde gemeld, een groot aantal snelvarende Amerikaansche sche- pen, den Oceaan overkomen, om de voor naamste Spaansche havenplaatsen te bom bard eer en. De Amerikaansche regeering heeft weer voor 4 miilioen dollars een zevental booten aangekocht. Manilla is nu, zooals reeds half en half gemeld werd, dbor de bemanningen der vreemde oorlogsschepen bezet. De Spaansche Cortes heeft hare zit tingen gestaakt. De laatste zitting vooral kenmerkte zich door hare groote luid ruchtigheid. Het moet er recht storm achtig zyn toegegaan, 'naar aanlei ding van eene discussie tusschen den Minister van Marine en den heer Romero Robledo, betreffende den toestand op de Philippynen. De heer Robledo, oude koeien uit de sloot halend, beweerde nameiyk, dat Generaal Polaviega had ge tracht te onderhandelen met het opstan- delingen-hoofd op de Philippynen, den heer Aquinaldo. En toen had men het leven gaande. Een geschreeuw en een geroep van belang. De Minister zeide uit drukkelijk, dat hetgeen de heer Robledo beweerd had laster was, waarop deze laatste weer antwoordde, dat hy bewijzen had voor zijne verklaring. En zoo ging het maar voort, totdat de president de debatten voor gesloten verklaarde, zéér tegen den zin van een Republikein, die voortzetting eischte en anders den vol genden dag heropening. In de couloirs der Kamer had daarna een incident plaats tusschen de heeren Salmeron en Sampez. Deze laatste werd gearresteerd en naar het bureau van den president geleid ten einde opheldering te geven. Die heropening had echter niet plaats en de Cortes zyn nu dus gesloten. Koning Alfonso van Spanje heeft gis teren in de kapel van het paleis te Madrid zyn eerste communie gedaan. De Ministers en groot waardigheidsbekleeders van het Hof waren tegenwoordig by de plechtig heid, waarby de Bisschop van Sion, Groot Aalmoezenier, officieerde. Frankrijk heeft alle hoop, dat „nummer drie” slagen zal met de hem opgedragen vorming van een verzoenings-Kabinet. De heer Peytral werd daarmede belast. Hy zelf zou dan President worden met Binnenlandsche Zaken en Freycinet Bui- tenlandsche. Voor Ooriog zou Cavaignac voor Financiën, Delombre; voor Marine admiraal Fournier on voor Justitie Sarrien zyn gekozen. De laatste is, zooals men weet, de tweede, niet geslaagde Kabinets- formeerder. De Keizer van Ruaiand moet een buitengewoon gezant naar Parys gezonden hebben, om een paleis te zoeken, waar hy en de Keizerin in 1900 gedurende den tentoonstellingsty.l verbiyf kunnen houden. De Czar hoopt dan lang te biyven en Parijs goed te ieeren kannen. Er werden hem verscheidene paleizen aangeboden, maar er was geen dat voldeed. Het gebouw van het Russische Gezantschap werd te klein bevonden. Het kon ook wel zyn, dat de Czar een paleis liet bouwen te Auteuil, mischien nog verder weg. In verband met een beweerden voor genomen vergiftigings-aanslag op den Rus- sischen Czar en de Czarina moeten te St. Petersburg zyn in hechtenis genomen Graaf en Gravin Zwanoff, welk geval groote sensatie in de Hofwereld heeft ge maakt. De Graaf en de Gravin behooren tot de oud Russische party, welke de Keizerin niet zetten kan wyi H.M. den handkus en de dubbele diepe nyging weer heeft ingevoerd en het rooken van sigaretten verboden. Ook de Chef kok van het Hof en een geneesheer moeten in hechtenis zyn genomen. Men spreekt van nog meer arrestatiön; ook van ontvluchtingen, om daaraan te ontkomen. In Italië is men ook aan het uitdeelen van straf. De krygsraad te Milaan ver oordeelde den redacteur van het blad Italia del Popolo” tot 6 jaar gevange nisstraf, wegens medeplichtigheid aan de jongste onlusten, terwyl de redacteur van de „Secolo” 4 jaar en 2 maanden, de redac teur van den „Osservatore” 3 jaar en Mevrouw Kultschen 2 jaar gevangenis straf kreeg. De Italiaansche Kamer is weer by een- geroepen, tot afdoening van dringende financiéele zaken. Met 198 tegen 41 stemmen bewilligde zy aan het nog waarnemende Ministerie Di Rudini een voorloopig twaalfde. Het mag dus gedurende een maand nog de belas tingen heffen en de financiën besturen. Nog niets werd vernomen omtrent een nieuw Ministerie I De Groothertog van Saksen-Welmar vierde zyne tachtigsten verjaardag, na by na 45 jaren geregeerd te hebben. We gens het smartelyk verlies, dat de waar dige grysaard onlangs leed, had deze het feest in stilte gevierd willen zien, maar men heeft dat niet willen toestaan, en Keizer Wilhelm o. a. gaat er heden voor een paar uren heen. De Norddeutsche Allg. Zeitung wydt den Nestor der Duitsche Vorsten een waardeerend en hartelyk artikel. Onder de Tarksche soldatenvrouwen heerscht groote verslagenheid door het intrekken van de pensioenen der weduwen en weezen van gesneuvelden. Een.groote menigte vrouwen schoolt sinds eenige dagen te Constanstinopel telkens samen voor Yildiz Kiosk, om bij den Groot vizier te protesteeren tégen dien maatregel, en de politie heeft groote moeite die menigte in bedwang te houden. De opening der jacht op waterwild is voor de provincie Utrecht bepaald op Zaterdag 9 Juli. Door het provinciaal bestuur van Noord Holland is gisteren by enkele inschrijving aan besteed: 1. Het verdiepen van de visschers- haven te Umuiden, benevens het leveren en plaatsen van meerpalen langs en van een peilschaal in die haven, deel uit makende van de uitbreiding der sluis en havenwerken aldaar. (Raming f 21.500). Minste inschryvers A. Volker LzSlie- drecht, P. A. Bos, Gorinchem, voor f 23.500. 2. Het maken en inhangen en gang baar opleveren vaa een paar sluisdeuren voor de groote en voor de kleine schut sluis te Nigtevecht, behoorende tot de werken van het Merwedekanaal (Raming f10250) Minste inschryver J. M. Jochems te Vreeswyk voor f 9298. De Hooge Raad deed Vrijdag uitspraak in verschillende zaken betreffende verzoeken om plaatsing op of schrapping van de kiezersfijst, en besliste o. adat iemand, die zich te dezer zake van de beslissing des kantonrechters in cassatie voorziet, ala hy dit doet door tusschen- komst van een advocaat, hy zich moet rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder‘f 1000,— k 4 ’sjaars; agen daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurs- orwaarden iten zich methetkoopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: °/p voor fondsen boven de 80 °/t onder 80 (ook or loten). voortduring worden de Nummers gekochte fondsen nagezien met het oog itloting, aflossing of conversie. erlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eeratvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche ure; elen Coupons In boven de Amster- msche beuranoteeringzonder bere- ning van provisie; iten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrygbaar; trekken qeld op HYPOTHEEK. at voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. OVER door (die deze streken heeft bereisd), op ENSDAG 29 JUNI te HOOG-BLOK- AND by de Wed. P. van Maurik; IDERDAG 80 JUNI te NIEUWLAND by J. van Dijk; JDAG 1 JULI te HAGESTEIN by H. van Straten, lok voor Dames toegankelijk. opgericht eene kiesvereeniging onder den naam „Waddingsveensche Kiesver eeniging”. Het bestuur bestaat uit de heeren W. A. Verbruggen, voorz, F. A. Van der Torren, seer., M. Verzyden, penningm., A. Soet en C. Breedyk. §Wtyngaarden, 28 Juni. De jaarwedde van den burgemeester dezer gemeente is met f 50 en die van den secretaris met f 40 verhoogd, de eerste bedraagt thans f 800 en de laatate f 200. Willeskop, 24 Juni. De Waterloo- collecte heeft in deze gemeente f 8,67 opgebracht. 'Zevenhnlcen22 Juni. Nu de inge zetenen de biyetten op het personeel ge- kregen hebben, zullen ze wel in hun schik zyn, dat die belasting alweer verminderd is. In plaats van 40 opcenten van de gemeente zyn deze op 30 teruggebracht. Er zyn personen, die nu slechts van de vroegere belasting betalenanderen be talen in plaats van ruim f 100,— nu nauwe! yks f25,—. Gemengd Nieuwe. - In deOranjeboomstraatte Rotterdam is de 80-jarige steenhouwer R. v. K. uit Gouda met zyn rechterarm tusschen een wiel en een as van een vrachtwagen beklemd geraakt. De man werd tameiyk ernstig verwond. - Vrydag-morgen had J. H. te Giesendam, bezig zijnde met een bos hout los te snyden, het ongeluk te strui kelen, waarby hy met zyn borat in het mes viel. Ofschoon de wond pynly'k was en nogal bloedde, kon Dr. Graftdyk consta teer en, dat *t vry gelukkig was afgeloopen. Vrüdag-middag is de heer M. te Bergen op-Zoom, nabij Halsteren, onder de in gang zynde stoomtram van Bergen- op-Zoom naar Tholen geraakt, doordien hy zyn hoed, die afviel, wilde grypen en daarby het evenwicht verloor en van het balcon viel. Zijn been werd onder de knie afgereden en moest terstond worden ge amputeerd. De ongelukkige is later ten gevolge van bloedverlies overleden. Voor de vaceerende betrek king van hoofd der openbare lagere schóól te Lisse hebben zich niet minder dan 102 sollicitanten aangemeld. De gemeentepolitie te Assen heeft thans proces-verbaal opgemaakt tegen den heer U. Z, hoofd der Westerachool aldaar, die beschuldigd wordt, een van de kinderen zyner schooleen knaap van ruim 6 jaar, die zich schuldig had ge maakt aan diefstal van geld der schoolspaar- bank uit een ongesloten kast, op ergeriyke wijze te hebben gekastyd. De zaak is thans in handen der justitie. Een arbeider aan de spoor* iyn Alkmaar—Hoorn sprong van een zandtrein; een zyner armen werd geheel afgesneden. - Te Kessel (L.) en omliggende gemeenten heeft een hevig onweder ge woed, gepaard met storm en hevigen hagelslag, zoodat alle te veld staande vruchten geheel zyn verwoest. De rogge en tarwe liggen als afgemaaid op den grond; van de boekweit is niets meer te zien. Deze ramp heeft zich uitgestrekt over de gemeenten Kessel, Baarloo, Belfeld, Tegelen, het zuid-oosteiyk deel van Helden en het noord-oostelyk deel van Reuver. Het is nagenoeg dezelfde streek, welke zeven jaar geleden door hagelslag geheel verwoest werd. De schade op de velden is buitengewoon groot. Te Kessel waren slechts 13 landbouwers tegen hagelschade verzekerd. Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 27 Juni 1898, nam. 1{ uur. Tegenwoordig de heeren A. Knglenburg, A. Vermojj, J. W. Valk, N. Kooiman, P. Greup, A. J. Orerdjjkink, C. Willenswaard CLi., J.G. Doesburg, A. t. Lom wel en Mr. A.D. H. Kolff. Afwezig de heer A. W. Lasonder. Voorzitter de heer Mr. A. D. H. Kolff, bargem. De heer A. v. Lomwel wordt als raaHpUd geïnstalleerd door het afleggen van de Toorge- sohreren eeden. De voorzitter feliciteert den heer A. t. Lomwel met het vertrouwen, hem door de kiezers ge schonken en hoopt dat hy in het belang der gemeente weder werkzaam moge wezen. De heer A. v. Lomwel dankt den voorzitter en zegt, de afgebroken draad weder te zullen opnemen en voort te gaan onpartijdig de be langen der gemeente to zullen behartigen. De notulen worden daarna gelezen en goed gekeurd. De voorzitter stelt aan de orde het bent van een wethouder. Daartoe krjjgen de heeren P. Greup en A. zoowel bg de eerste als tweede i kens ieder vgf stemmen, iraarna bg het lot de heer P. Greup gekozen wordt. De heer P. Greup wenscht zich voor te behouden het recht van 24 uur beraad, alvorens zich te verklaren of hg de benoeming aanneemt. Daarna worden benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer A. W. Lasonder en tot leden der Gascommissie de heeren N. Kooiman en J. W. Valk, De voorzitter stelt aan de orde het voorstel van den heer P. Greup, om den prgs van licht gas nu reeds vast te stellen op 8 cent en den prgs voor kook-, smelt-, soldeergas enz., als ook voor verwarming van lokalen, drgf kracht van motoren enz. op 6 cents per kub. meter. Da heer A. J. Orerdgkink acht de groote kosten van afzonderlijken aanleg, meters enz., verbonden aan het gebruik van kook-, smelt en soldeergas veel te groot, dan dat jnen daar van voordeel zou trekken. Het voorstel in omvraag gebracht wordt vut» worpen met 9 tegen 1 stem, die van den heer P. Greup. Ala nu brengt da voorzitter in omvraag H *Loplk, 27 Juni. Ds. F. W. J. Wolf, predikant by de Gereformeerde Gemeente alhier, ie beroepen te Vinkevegn. Vrydag jl. schrikte het voor een ledi gen hooiwagen aangespannen paard van den bouwman De W. aan den uitweg, voor het opvliegen van een paar patrijzen, waardoor het op hol sloeg en de wagen in een sloot terecht kwam. De bestuurder bekwam door den val een groot gat aan ’t hoofd en een gebroken rib, zoodat de genees kundige moest worden ontboden. Montfoort, 21 Juni. Tót lid van den gemeenteraad werd alhier gekozen, met 104 van de 188 uitgebrachte geldige stemmen, de beer J. Kunneke; terwyiop don burgemeester, den heer W. J. Van Erpers Royaard, 54 en op den heer G. Lege- maat 30 stemmen werden uitgebracht. 'Nleuwerkerk a/d IJsel, 27 Juni. De collecte voor den ge wapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 8,40. Aan vergunningsrecht is over het dienstjaar 1898 alhier ontvangen f 168,75. Het aantal vergunningen bedraagt 7. Tot gemeente-geneeskundige is door den gemeenteraad in zyn vergadering van den 24sten dezer met vier van de zeven uitgebrachte stemmen benoemd de heer J. C. Boom. 'Woordeloos, 23 Juni. Gisteren geraakten in Overslingeland, door het omvallen van een geladen voer hooi, de daarvoor ge spannen paarden op hol. Na ongeveer een kwartier gaans voortgehold te zfi'n en hier en daar een gedeelte van den wagen te hebben veiloren, worden zy tot staan gebracht. Behalve dat een der geleiders in het water terechtkwam,doch daarby ongedeerd bleef, liep het ongeluk zonder verdere persoonlijke ongelukken af. Aan wagen en tuig werd vry belangrijke schade Veroorzaakt. De collecte voor den gewapenden ache dienst,zoogenaamde Waterloo-collecte, nieVj ITCéft hier f 6 opgebracht. By de alhier gehouden publieke aanbesteding van het schoonmaken van het waterschap de „Voor-Giesen” is aan nemer geworden 0. Vink te Hoornaar voor f 38 Oad-Alblas, 27 Juni. Onze predikant, Ds. P. Kuylmanheeft voor het beroep naar Klaaswaal bedankt. •’Ouderkerk a/d IJsei, 27 Juni. De fees ten, ter eere van de troonsbestyging van Koningin Wilhelmina zullen alhier ge houden worden op 1 en 2 September a s. De feestcommissie is reeds gereed met hare plannen en heeft thans de gelegen heid opengesteld om te paard of te voet deel te nemen aan een historischen op tocht, vooratellend den band tusschen Oranje en Nederland. Om dien optocht, met zorg samengesteld, mogeiyk te maken en te doen slagen, is veler medewerking noodig. In den loop dezer week kan men zich nog aanmelden by den President of Zaterdagavond in de Harmonie (zie achterst, advertentie). Dat recht velen zich laten inschrijven voor den optocht, is zeker aller wensch, waar die optocht ’t hoofd nummer is van ’t programma, dat alleen by ruime deelneming kan komen tot zyn recht. ’Polsbroek, 24 Juni, De collecte tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft in deze gemeente f 7,01* opgebracht. 'Polsbroek, 27 Juni. Gistermiddag werd een in de weide zich bevindende koe van den veehouder C. R. alhier door den bliksem gedood. Sliedrecht, 24 Juni. Door den heer A. W. Van Haaften W.Hz. alhier is aan de universiteit te Amsterdam het candidaats examen in de geneeskunde afgelegd. 'Stolwijk27 Juni. Maakte onze gemeente, wat de opkomst aan de stem bas betreft, bjj de eerste stemming voor de Pror. Staten een treurig flgaar, thans zgn gelakkig alle maat regelen genomen, om morgen bg de herstem ming beter voor den dag te komen. Op Stolwgk met zgne overwegend vrgzinnige bevolking zgn thans veler oo?en gevestigdmet het oog daaropmaar vooral met hot oog op de groote belangen, die op het spel staan, vormde zich hier verleden week een comité van invloedrijke personendat eene vergadering van kiezers uit verschillende buurten der gemeente bijeen riep, om de maatregelen te bespreken, die men in het belang der goede zaak noodig aohtte. Vrgdag jl. heeft die bijeenkomst plaats gehad en opmerkelijk was bet, hoe de lauwheid van eene week geleden was veranderd in krachtig handelen. Zie, dat geeft moed voor den dag van morgenmoeten we dan in weerwil van alle inspanning toch vallen, dan hebben we ten minste de overtuigingdat we gedaan hebben, wat we konden. i Voor de levering van 150 M' grint behoeve van den polder „Stolwgk’* wi Zaterdag ingekomen vier biljetten. Daar echter de vergadering van het bestuur te onvoltallig was, om een besluit te nemen, werd de gunning tot later aangehouden. Ook do rekening en ver antwoording van den secretaris-penningmeester over 1897 moest daardoor tot later uitgesteld worden. 'Tlenhoven, 27 Juni. Van gisteravond tot heden-voormiddag zyn op de zalm zegenviaschery alhier 28 zalmen gevangen. 'Vllst, 27 Juni. De collecte ten behoeve van het fonds van den gewapenden dienst in do Nedeilanden bracht op f 2,29. 'Vuren, 27 Juni. Het gemeentebestuur werd dezer dagen vereerd met eene schen king van den heer J. Viruly van Vuren en Dalem te Gorinchem, bestaande in een wèlgelykend, prachtig uitgevoerd portret in lyst van H. M. de Koningin, met op dracht dit in de raadzaal op te hangen. Wadding»veen22 Juni. Alhier is iog mot ingai ig voor d tal van jaren aan 2. Te benoemen tot tgdoljjk penningmeester van het waterschap, don heer B. Van Bousekom, gemeente-secretaris, alhier. 3. Sollicitanten op te roepen naar do vacant komende betrekking van penningmeester, waaraan eene jaarwedde verbonden is van f 300. Capelle a/d IJsei, 25 Juni. Tot onder- wyzor aan de Isbe openbare lagere school, hoofd de heer K. Missel, is met ingang van 1 Juli a. s benoemd diens zoon, de heer P. J. Missel, en tot tydelyk onder- wyzer aan voornoemde school de heer H. J. Noordergraaf, te Hillegersberg. Benoemd tot onderwyzeres aan de openbare lagere school, hoofd de heer H. Hagen alhier, met ingang van 1 Augustus a. s., mejuffrouw J. Worenkamp, te Piershil. De collecte voor het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht f 22,41. 'Haastrecht, 27 Juni. Blykens de aan den gemeenteraad overgelegde rekening over het dienstjaar 1897 der gemeente bedragen de ontvangsten f 28630,40 en de uitgaven f 25424,91, derhalve een batig saldo van f 3205,49. De collecte ten behoeve van het fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden bracht op f 22,19. 'Lekkerkerk, 25 Juni. Vele kleintjes maken een groote, zegt men wol eens, zonder bepaald voornemen dit in betrachting te brengen. Waar het evenwel in aanmerking genomen wordt, levert het goade resultaten op. Ten bewgze eenige statistieke gegevens. De spaarbank tan het departement Lekkerkerk der Maatschappij „Tot Nat ran 't Algemeen” hoeft thans 85 jaren bestaan. Circulaire aan de ingezetenen, de oprichting der spaarbank bekend makende, 16 Mei 1863. In het tgdperk 1863—1878 had de bank op 1 Januari 1878 een te goed van f 18603,54 en was schuldig aan de deel nemers f 18353,92, alzoo een voordeelig saldo van f 249,62. Op 22 April d. a. v. werd daarvan f 60, in 84 prgzen verdeeld, onder de deel nemers verloot. Deze jaarlgkache verlotingen uit de winst werden in de vergadering van commissarissen der spaarbank den 28. Mei 1878 afgesobafc, en besloten om van de winst een reservefonds te vormen. Na verloop van 10 jaren, op 31 December 1887, beliep het kapitaal der bank f 19738,68 en het reserve fonds reeds f 2060,60 en 10 jaren later op 31 December 1897 was het kapitaal der bank f 34672,21| en het zuiver bedrag van het reservefonds f 8601,99^. Bedragende alzoo ruim 10 °/o ’aa het kapitaal der deelnemers. ’Lekkerkerk, 27 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebraoht f 8,15. Eenige ingezetenen van wgk A alhier hebben zich gewend tot den gemeenteraad met het verzoek om pogingen aan ta wenden om meermalen daags bestelling van brieven etc. te verkrijgen, geschiedende dit thans eenmaal per dag, waarbg dan tevens de lichting der hulp- brievenbus plaats heeft. De leden van den raad hebben het dagelgksoh bestuur der ge meente gemachtigd daarover, met de postadmi nistratie in onderhandoling te treden, ter bekoming eener betere regeling. advocaat by den hier pers< uit i riep, o; in het

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1