IMmwt tan, 'UDA, Markt, naaat „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden k deposito: 1 dag opvragens k 2 N°. 1901. Woensdag 6 Juli. 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht LAGER jksch gebruik. N’S STOUT de drank. N’S Officiëele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. rgersi >t de De collecte' ten Als >lder M* Burj W. SCHOMBOfflW GOÏÏRAHT. ■echt) en A. irledei an O. 1 d. Bodegraven, 1 Juli. Tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier is benoemd mej. Ruitenberg te ’s-Gravenhage. Bodegraven, 2 Juli. Het bouwen van de kerk met pastorie en kosterswoning voor de Gereformeerde gemeente, onder leiding van den bouwkundige Corn. Zaal alhier, is gegund aan A. Hoogendoorn alhier, die als lid der Geref. kerk ingevolge de by het bestek gemaakte bepaling, eenige voorkeur had. Hekendorp, 30 Juni. De collecte'ten behoeve van het fonds voor den gewa- penden dienst in de Nederlanden, heeft alhier opgebracht de som van f 7,50. In de raadsvergadering dezer ge meente van den 25sten dezer werd met algemeene stemmen tot ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoemd de heer W. H. M. Doorman, burgemeester dier gemeente. Hoenkoop, 28 Juni. Bij de heden ge houden verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad zyn herkozen de heeren J. Broere T. A. Oskam en A. Van der Sprong, die op den Isten Dinsdag in Sep tember a.s. volgens den rooster moeten aftreden. Hoog-Blokland, 4 Juli. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door den heer J. Haring, cand. te Utrecht. Langeroigeweide, 20 Juni. In de op den 25sten dezer gehouden raadsvergade ring werd besloten f 100 uit de gemeente kas beschikbaar te stellen voor het Kroningsfeest. Tevens werd tot Ambtenaar van den rgerlijken Stand herbenoemd de heer H. M. Doorman, Burgemeester. ’Lekkerkerk, 30 Juni. Onder toezen ding door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland aan den EdelAchtb. Heer Burgemeester dezer ge meente van een overdruk der beschikking d.d. 1 Juni 1898 van Z.Exc. den Heer Minister van Oorlog, houdende eene nieuwe regeling van het voorbereidend militair onderwijs, wordt daarbij de aandacht ge vestigd dat de aanmelding tot het bij wonen van voomoemd onderwijs, dit jaar gesteld tot 1 Augustus in plaats van 1 Juli kan geschieden. Herhaald wordt om op het groote belang te wijzen voor den in te lijven loteling, daar het voorrecht om aanspraak te kunnen maken om ingedeeld te worden bij het korps en het garnizoen zijner keuze, het bewijs van bekwaamheid ver worven te hebben, een vereischte is. gLckkerkerk, 4 Juli. Zaterdag in den vroegen morgen had de vrouw van M. B. het ongeluk van de eenigszins af hellende waterstoep in de sloot te vallen. Door de tegenwoordigheid van geest der vrouw zelve en de spoedig toegeschoten hulp stond zij weldra op den vasten wal, zonder eenig letsel. Moeder, broer ligt in het water 1” Met deze minder aangename tijding kwam een kleine kleuter moeder een schrik op het lijf jagen van wat ben ja me. Natuur lijk werd de geheele buurt in rep en roer gebracht en een medelijdende buurjongen begaf zich te water om den drenkeling te zoeken, maar te vergeefs. Niets vond hy, en dat was ook geen wonder, want de oorzaak van al die drukte en ontstel tenis stond met het leukste gezicht van de wereld naar al die drukte te kijken, en schijnbaar verbaasde hij er zich over, wat die man daar in het water deed. Montfoort, 30 Juni. Van 18 op 19 Juli worden alhier ingekwartierd 5 offi cieren, 107 onderofficieren en minderen en 104 paarden. Montfoort, 30 Juni. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Gsm. te Montfoort en Linschoten door den heer 0. Wisse, can- didaat te Kamperland. Nieuw Lekkerland, 3 Juli. Vrijdag morgen had alhier een treurig ongeval plaats. De vrouw van den schilder A. K. had het ongeluk bij het spoelen van kleeren in de wetering te vallen en te verdrinken. Eenige oogenblikken later vond men haar drijvende. Het mocht niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken, hoewel alle pogingen daartoe werden aangewend. De inmiddels ter hulp geroepen genees heer, Dr. Vonck uit Lekkerkerk, kon slechts den dood constateeren. De vrouw was moeder van zes kinderen, waarvan de beide jongste, tweelingen, nog pas twee weken oud zijn. Op het verzoek van de feestcommissie alhier om f 200 subsidie voor het a. s. Kroningsfeest, is door den gemeenteraad afwijzend beschikt. ’Noordeloos, 30 Juni. De opbrengst van hooi, waarvan oorspronkelijk een middel matige verwachting was, valt veel mede. Sedert bet jaar 1884 is de oogst daarvan niet zoo ruim geweest als thans. Tot heden gaat het evenwel slecht om het hooi droog te maken. Sterk wordt naar meer zonneschijn verlangd. De handel in varkens blijft tot heden traag; de prijzen daarvan zijn: voor vette 17 k 18 ct., Engelsche 15 16 et. per half kilo, biggen f 6 f 8 per stuk. 'Noordeloos, 2 Juli. De timmerman D. D. geraakte gisteren met een hand beklemd tusschen een handheiblok en de in te heien paal; de hand werd daardoor ernstig gewond, zoodat geneeskundige hulp moest worden iilgeroepen. In de gisteren gehouden raadsver gadering is de gemeente-rekening, dienst 1897, aangeboden. Zy bedraagt in ontvangst f9374,17, in uitgaaf f8408,381 en sluit met een batig slot van f 965,78*, I bij den Agent G. BRANDWIJK, nt W. J. VAN DER MEER, I, te Nieuwpoort bij C. VAN :mer. langer termijn op overeen te komen wrwaarden en desverkiezende tegen iderpand in fondsen; srstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,- A 4 ’sjaars; agen daarboven tot den prolongatie- >ers, volgens Amsterdamsche beura- ►orwaarden sten zich met het koopen en verkoopen m Effecten, tegen een provisie van: voor fondsen boven de 80 or loten) Onder (ook voortduring worden de Nummer» gekochte fondsen nagezien met het oog \itlotingaflossing of conversie. 'erlangd worden orders in de meeste adsen verantwoord tot den eerstvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; elen Coupons in boven de Amster- msche beursnoteeringzonder bere- ning van provisie; aten zich op voordeelige voorwaarden st het incasseeren van wissels op anen- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar; rekken geld op HYPOTHEEK.-* Jt voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar, iiööïilö^ oorbanden in den Boekhandel van W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Oudewater, 30 Juni. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden, d.d. 24 dezer, is de beschikking van den kantonrechter te Woerden van den 8. Mei jl., waarbij de plaatsing van de namen van Anthonius Huffener en Nicolaas Smit op de kiezerslijst dezer gemeente voor het dienstjaar 1898/99 is bevolen, vernie tigd en zijn Huffener en Smit niet ontvankelijk verklaard in hun verzoek aan den kantonrechter te Woerden. ‘Stolwijk4 Juli. In eene gecom bineerde vergadering van bestuursleden der zangvereenigingen van Moordrecht, Krimpen ad IJsel, Berkenwoude en Stolwijk is besloten, de reis naar het zangersfeest te ’s-Gravendeel op Donderdag 21 Juli a.s. gezamenlijk te doen met de salon stoomboot „IJsel II”, die daartoe van den heer Van der Garden te Gouda zal worden afgehuurd. Door het bestuur van den pol* „Stolwijk” is de levering van 150 grint gegund aan A. Goudriaan Pz. te Ouderkerk a/d IJsel voor f 1,24* de M*. ‘Zevenhuizen4 Juli. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht de som van f 9. In den tuin van den heer H. Van der Ben in het „Hof van Holland” had gisterenmiddag een concert plaats van de muziek van'de stedelijke schutterij te Gouda. Daar de entrée zeer matig was, was de tuin goed gevuld, zoodat er geen enkel plaatsje onbezet bleef. De muzikanten hebben zich uitstekend van hunne taak gekweten, zoodat de toehoorders zeer tevreden waren over het gehoorde. Velen, die geen plaats in den tuin hadden ge nomen, vergenoegden zich met een staan plaats in de tegenover gelegen weide. Zelden zag men op Zondag-avond na afloop van het concert zooveel volk op de been. Gemengd Nieuwe. Op het terrein der tentoon stelling voor vrouwenarbeid in Den Haag is aangekomen de Javaansche bevolking, 40 mannen, vrouwen en kinderen, die de kampong zal bevolken. Zy waren opge togen over de groote gelijkenis met hun geboortegrond en vroegen of de kampong gemaakt was door inlanders. Gisteren-namlddag 2 uur ontstond er brand in het pakhuis van de mandenmakery der glasfabriek Jeekel Co. te Leerdam. Het geheele gebouw is uit gebrand. Ruim 200 vimmen20.800 bossen, hout en een voorraad manden zijn door het vuur verteerd. Alles was verzekerd. Te Heerewaarden is een 7-jarig kind in een put, waaruit de grond voor een steenfabriek gegraven was, verdronken. - Na een smartelijk lijden over leed te Tiel mej. F., die tijdens het bereiden van het middagmaal vóór eenige dagen een heete peer doorslikte. - Gisteren-namiddag is te Dinteloord het 15jarig zoontje van J. Jongbloed, bezig zynde met hooien aan den h^yendjjk, in de haven gevallen en verdronken. Door den vader werd zjjn zoon eenige oogenblikken daarna levenloos opgehaald. Zondag-namiddag te ruim 12 uur sloeg een zeilbootje, waarmede drie personen uit Leeuwarden uit visschen waren gegaan, in de Harlingervaart bij de stad door een rukwind om. Alle drie verdronken. Een, een gegageerd O.-L militair, fabrieksarbeider, was 30; een, mede fabrieksarbeider, was 20 jaar; de derde, smidsjongen, was 13 jaar oud. De lijken van de twee eerstgenoemden zijn gevondende derde wordt nog vermist. Tot de volks-overleveringen behoort, dat nooit een oneven getal jonge ooievaars op het nest wordt groot gebracht, doch de onevene door de ouders wordt uitgeworpen. Het tegendeel wordt echter thans bevestigd te Vuren, alwaar men dezer dagen, uit het ooievaars nest op de bouwmanswoning van Th. E., vijf flinke jonge eibers kon zien uitvliegen. - Namens de firma D. B. in de Westerstraat te Rotterdam is bij de politie aangegeven, dat er een aangeteekende brief met f 390, van daar naar Boskoop verzonden, vermist wordt. De brief be vatte 8 bankbiljetten van f 100, twee van f 40, en een muntbiljet van f 10. In een weiland nabjj het station Valburg werd gisterenmorgen een der maaiers, die voor den regen en hagel schuilden onder een populier, door den bliksem getroffen en oogenblikkeiyk ge dood. Hij was de eenige zoon en kost winner der wed. H., onder het naburige Lienden (gem. Eist) woonachtig. INGEZONDEH. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. WAARSCHUWING TEGEN KWAKZALVERIJ. Ia den laatsten tijd wordt een buitenlandsoh middel, „De Pink Pillen ran Dr. Williams” genaamd, op zeer opxienwekkende en kwakzal- verachtige wgze in de dagbladen aan het Nederlandsohe publiek met allerlei overdreven en onware voorstellingen opgedrongen. Wie omtrent deze „Pink Pillen” wil ingelioht worden, leze het „Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalver^”. Op sohriftelpke aanvraag bg den tweeden ondergeteekende wordt het No. van dit blad, waarin deze pillen worden besproken, gratia toegezonden. Het Bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalver^: C. GULDEN8TEEDEN EGELING, Voorii G. B. SCHMIDT, Secr. Amsterdam, Juni 1898, Gemeente Schoonhoven. ïerteiiïW fle Let BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schoonhoven maken be kenddat de VEERDIENST over de Lek met de Pent van af Donderdag-avond 1 Jail e. k. 8 aar tot Vrijdag morgen den 8. Juli e. k 6 uur aal gestremd agn. Schoonhoven, 6 Juli 1898. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. Dat de mensch dikwijls handelen moet naar omstandighedenblijkt ook weer ten duidelijkste in den strijd tusschen Spanje en Amerika. Het plan der Amerikanen ten opzichte van Santiago is nog al eens veranderdmaar zeker had men niet ver wacht, dat reeds zoo spoedig sprake zou zijn van een „grooten slag”. Immers eerst moesten de wegen en gemeenschaps middelen beter in orde zijn voor het ver voer van het noodige proviand en bovendien er moest gewacht worden op verdere verster kingen. En waarom nu dat alles over het hoofd gezienover al die bezwaren heenge stapt? Dreigende ziekten en gebrek aan het noodige, daarbij het steeds dichter naderen der voor Santiago bestemde Spaansche versterking, maakten voor Generaal Schafter een aanval op de stadzelfs zonder zwaar geschut en zonder mond- en krijgsvoor raad, toch noodzakelijk. De „algemeene aanval” begon Vrijdag morgen om 7 uur en duurde voort totdat de duisternis inviel. De strijd begon met hevige voor posten-gevech tenaan de divisie Lawton (rechtervleugel) gelukte het weldra Cabano, eene voorstad van Santiago, te veroveren. Tegelijkertijd begon de aanval van de zeezijde. De „Vesuvius” schoot z|jne dynamiet-kanonnen af en met een uitstekend resultaat. De Amerikaansche vloot bombardeerde het bekende fort Morro en nog andere versterkingen aan den ingang der haven, maar ook de Spaansche schepen, in de haven opgesloten, lieten hunne rechten gelden en vuurden met lust op de Amerikaansche troepen, die in verbinding met de opstandelingen, de stad hoe langer hoe meer naderden. Dat duurde zoo den heelen dag door en bij zonsonder gang hadden de Amerikanen het zoover gebracht, dat al de buitenwerken van Santiago door hen veroverd en bezet waren. Maar de overwinning was duur gekocht. Het verlies der Amerikanen wordt wel op 500 geschat. Nu is er tusschen de Amerikaansche stel lingen en de stad nog maar eene opene vlakte van drie kwart mijt De troepen zullen zich daar verschansen en aanmer kelijk versterkt worden tot het voortzetten van den strijd. Wanneer nu het fort Mono en de Estrella-batterij genomen en de onderzeesche mijnen, die den haven Ingang versperren, zullen verwijderd z|jn, gaan vier Amerikaansche oorlogsschepen de haven binnen om den strijd met Cervera’s eskader aan te binden. Camara’s eskader is nu toch geëindigd met door het Suez-kanaal te gaan, welke passage ongeveer een millioen pesetas in goud kosten zal. Men is nu in Spanje weer bezig een nieuw eskader te vormen, bestaande uit twee pantser schepen, twee kruisers en eenige voor den oorlog ingerichte pakket- booten. Om en bij Manilla blijft de toe stand ongunstig voor de Spanjaarden. De geheele provincie Bulucar is in de macht der opstandelingen. Deze laatsten maakten zich ook meester van het Spaansche zeil schip „Bohul", toen dit in de Rayabasbaai 500 man landde. In het verwoed gevecht, dat hierbij plaats vond, sneuvelde de Spaan sche luitenant kolonel-commandant. De gouverneur van Bulucar is met vrouw en kinderen door de opstandelingen gevangen genomen. De Spanjaarden versterken zich nog voortdurend. De opstandelingen z|jn de Stad tot op 3000 meters afstand genaderd. De prijzen ,der levensmiddelen stijgen voortdurencT door de schaarschte. De Amerikaansche versterking is nog steeds niet aangekomen. In de haven liggen 5 Duitsche en 4 Engelsche oorlogsschepen. Uit Madrid bericht van eene scheeps-his- torie. De Spaansche trans atlantische stoom boot Antonio Lopez”, in het geheim uit Spanje vertrokken met een belangrijke lading wapenen, ammunitie en levens middelen, werd, op het punt vanSan Juan (Portorico) binnen te loopen, door twee Amerikaansche kruisers gespeurd. De „Lopez” veranderde nu van koers om te ontkomen, en slaagde daarin door zich b(j Salinos op strand te zetten. Dit ge schiedde echter met zooveqLvaart, dat de ketels er van sprongen. De Spaansche schepen „Concha” en „Isabella” schoten alsnu te hulp, joegen de Amerikaansche schepen op de vlucht en hielpen de zijne lading aan wal te brengen. Dat klinkt ten minste weer eena goedl „De Kamer, den wensoh nitsprekende, dat voor toelating tot het examen van adspirant- administrateur bjj de Kon. Ned. Zeemacht niet gevorderd worde, dat met goed gevolg is ef- gelegd het examen eener Hoogere Burgerschool met vyf-jarigert cursus, gaat over tot de orde van den dag.” De motie toelichtende, zei de voorsteller, dat iets nieuws is ingevoerd, onnoodig, want het eindexamen H. B. School stelt eischen, die met het vak der administrateurs niets te maken hebben. De Min. van Marine antwoordde, dit eindexamen te moeten eischen dat de sollici tanten genoegzaam verstandelijk ontwikkeld zgn; het nc-lsr.-lxamea moet uitmaken of voldoende kennis hebben van die vakken, waar van de kennis vooral van administratie-offi- oieran mag gevorderd worden. Aan den wensoh- van den vorigen spreker kan do Min. niet voldoen. De heer Van Asch van Wjjck wgxigde zgn motie aldus, dat naast degenen, die eindexamen II. B. 8. hebben gedaan, ook anderen worden toegelaten. De heer Fransen Van de Putte vindt het verkeerddat de Kamer sioh met een examen-eisch inlaat; de heer Rahusen wil geen beslissing in deze xaak nemenhg wil niet re- geeren door moties. De heer Godin De Beaufort xegt dat tegen het beginsel, nedergelegd in de wet op het militair onderwgswordt gereageerd, omdat de ondervinding leert, dat jongelieden met eindexamen H. B. 8. te Breda to licht worden bevonden. De heer Fransen Van de Putte stelde voor de gewjjzigde motie te doen drukkenden Min. van Binnenlandsohe Zaken uit te noodigen, bij de behandeling tegenwoordig te zgn en die op een nader te bepalen dag te doen plaatshebben. Aldus wordt besloten. - De wet tot invoering van den persoonlijken dienstplicht is Zaterdag door H. M. de Koningin-Regentes be krachtigd. Donderdag herdacht de kolo nel Alma, commandant van het garnizoen te Goiinchem, den dag waarop hy vóór 40 jaren by het wapen der artillerie tot officier werd benoemd. Officieren en min deren in het garnizoen vierden feest. Vele blijken van waardeering ontving de jubilaris. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 478 paarden en veulens aangevoerd. De pry'zen beliepen voor weeldepaarden f 350 a f 900, werk paarden f 80 f 350, oude paarden f 40 k f 80, 1-jarige veulens f 100 h f 140, 2 jarige f 140 k f 200. Aan den heer P. A. De Leur, hoofd eener openbare lagere school te Hardingsveld, is een pensioen verleend van f 502. Door ’t hoofd der openbare school te Zwammerdam is tegen 15 Augustus eervol ontslag aangevraagd, van welke gelegenheid de raad gebruik maakte met drie tegen twee stemmen het trakte ment van f 1200 tot f 1000 te verlagen. In de olassioale vergadering van Utrecht was Ds. 8. H. Bugtendgk, predikant te IJselstein, voor 't laatst als lid van het clas sicaal bestuur tegenwoordig, daar hg tegen November a. s. emeritaat zal aanvragen. Namens de vergadering zegt de voorzitter Ds. Bugten dgk dank voor hetgeen hg heeft gedaan, en wordt hem heil en zegenbede gebracht. Vervolgens hadden eenige verkiezingen plaats wegens periodieke aftreding. Tot voorzitter werd herkozen Ds. J. Van Heerde, pred. te Breukelen; tot secundus van Ds. Van Heerde werd gekozen Ds. P. J.Bartstra, pred. te Zegveld. Tot assessor in de plaats van Ds. 8. H. Bugten dgk, Ds. J. Quast Hm. te Utrecht, en tot secundus van assessor voor Ds. Meerburg, Ds. B. Kloyweg te Lopikerkapel. Herkozen werden: Ds. J. J. Eigeman, pred. te De Meern als lid, Ds. B. Zoete, pred. te Lopik als sec., Mr. J. A. Grothe, oud-ouderling te Utrecht als lid, en J. H. Verzgl, ouderling te Breukelen als secundus. secundus van Ds. Van Heerde tot 1 Januari 1899 werd benoemd Ds. Bartstra, terwgl Ds. A. W. Bronsveld werd herbenoemd als quaestor en Ds. Van Heerde als seo.-quaestor. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Nieuw veen door Ds. C. D. Sax Jrrem. pred. te Boskoop. Bedankt voor het beroep b(j de Gereformeerde Gem. te Vianen door den heer J. A. de Vries, candidaat te Amsterdam. Goada, 1 Juli. Heden werd de uitslag bekend van het op 29, 30 Juni en 1 Juli gehouden eindexamen van het stedelyk gymnasium. Als gecommitteerden fungeerden de hoogleerarenH. G. van de Sande Bak- huijzen, J. Van der Vliet en C. P. Tiele. Voor getuigschrift A en B slaagde: H. P. Schim van der Loeff G.Lzn. Voor getuigschrift A; J.Bergsma, 0. G. Buys, J. Group, A. C. Hey, G. J. W. 01- deman en T. G. Van Reeuwyk. Afgewezen 2. Voor getuigschrift B: P. A. Both, E. Van Kekum en H. Van der Meer. Bovendien als extraneus (met diploma hoogere burgerschool 5j. c.) S. L. Veenstra voor getuigschrift B. Gorlnehem, 2 Juli. De raad dezer gemeente heeft f 1500 toegekend aan de commissie der inhuldigingsfeestenook werd in de jongste raadszitting besloten om de gemeentegebouwen te versieren en te verlichten, ter gelegenheid der a. s. feesten, welke kosten eveneens op f 1500 zyn geraamd. 'Bleskensgraaf, 30 Juni. De heer J. V. Huysman, arts alhier, is te Wyngaarden door het diaconie armbestuur aangewezen als geneeskundige, belast met de behan deling der armen. Bleskensgraaf, 2 Juli. By den voor zitter van den raad dezer gemeente is het verzoek ingekomen, dat voortaan de zit tingen met gebed geopend zullen worden. De heer Sagasta heeft voor de zooveelste maal de geruchten omtrent viedes-onder- handelingen tegengesproken. Het nieuwe Fransehe Ministerie is voor de Kamer verschenen met eene door den Minister-President Brisson voorgelezen „verklaring”. Heel waarschynlyk acht men het, dat nu eene interpellatie zal volgen over de algemeene staatkunde der Regeering en eerst misschien nog wel de reeds vroeger door den Afge vaardigde Castelin gestelde interpellatie: welke maatregelen de Regeering denkt te nemen, om een eind te maken Man de campagne tegen het leger, waarmede be doeld wordt: de pogingen tot het doen herzien van het vonnis in zake Dreyfus. De Minister van Oorlog zou gezegd hebben dat hy den „Dreyfusards” iets zal toedienen, waarmede hy hun voorgoed het zwygen oplegt. De afgevaardige Berry heeft tot den Minister van Oorlog een schiyven gericht, waarin hy eischt de overlegging van het bewysstuk, waarvan de heer Cavaignac destyds verklaarde, dat het een afdoend licht werpt over de Dreyfus quaestie, dat wil zeggen, over de schuld van den ex-kapitein. In het nieuwe Itallaansehe Ministerie zyn weer een paar wyzigingen gebracht, wat betreft de portefeuille van Justitie, Financiön, Schatkist, Openbare Werken en Postwezen. De krijgsraad te Milaan heeft weder 81 medeplichtigen aan de jongste onlusten veroordeeld tot gevangenisstraffen van eenige weken, tot een jaar en 19 tot ge vangenisstraffen tusschen 1 en 15 jaren. Onder de beschuldigden waren er 24 tusschen de 12 en 20 jaren oud. Tien werden vrygesproken. Koning Alexander van Servië heeft Woensdag 11„omringd door zyn vader in een talrijk militair gevolg”, te Nisch de Skupschtina geopend, met eene troon rede, waarin Z. M. verklaarde, dat het land zonder party-onderscheid moest arbei den aan het nationale werk van Serviö’s in en uitwendige versterking, alle krach ten wydend aan leger en financiën. Serviö moet dus een element des vredes worden op bet Balkan-schiereiland 1 Men zegt, dat de heer Milan bezig is eene regeerings meerderheid te vormen. STATEN-GEN ERA AL. Na de opening van de vergadering der Eerste Kamer van Vrfedag 1 Juli vroeg en verkreeg de heer Bergsma verlof om op een nader te bepalen dag den Minister van Bnitenlandsche Zaken te interpelleeren over de vraag of de Belgische Regeering in den gepubliceerden staat der besmettelj) ke veeziekten geen aanleiding zon kannen vinden tot heropening der grenxen. Eenige kleine ontwerpen van wet werden aangenomeno. a. nadere regeling van de pen- sioensaanspraken van weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, verstrekkicg van gel den voor de reorganisatie van het bestuur op Lombok. Voortzetting der beraadslaging over de wet betreffende den persoonlijken dienstplicht De Minister van Oorlog, herinnerende dat het den vorigen dag juist 25 jaar was geleden dat de Tweede Kamer het wetsontwerp Van Limburg Stirum verwierp, meende, dat er over de zaak geen nieuws meer te zeggen is. Deze wet heeft eenvoudig ten doel de naleving van een op allen rustenden plicht te verzekeren. Niet de plaats vervangers sluit men uit, men zal hen gaarne als vrijwilligers aannemenwel de plaatsvervan ging, die aan het leger de meest geschikte krachten ontneemt. In oorlogstgd zal verstan delijke ontwikkeling van de grootste waarde zjjn voor het leger, dat een school is van orde. Afkoop van den plicht van verdediging onzer onafhankelgkheld is ongeoorloofd; een leger, enkel uit vrgwilligere bestaande, is het duurste dat men sioh denken kan. Het geld voor plaats vervanging betaald wordt maar zelden goed besteed. Als de persoonlgke dienstplicht eemgen tjjd heeft gewerkt, zal de weerzin ophouden tegen de kazerne, waar orde, tucht en zelfbe dwang worden geleerd. De Minuter van Binnenlandsohe Zaken be weerde dat tegen deze wet geen enkel bepaald Katholiek belang zich verzet. De bestrjjding der vrijstellingen door den heer Fennema be sprekende, zeide de Min., dat de uitbreiding, aan die vrijstellingen gegeven, wellicht honderd personen geldt en niemand zal benadeelen. Het beginsel van den persoonlijken dienstplicht heeft bg ons volk steeds diepere wortels geschoten; het toe te passen is een eisoh der rechtvaar digheid. Replioeerende, zei de heer Sassen dat Ljj niet het leger gehaat heeft genoemd, maar de cons criptie; maar ofschoon de Katholieken haar be strijden, bg hen staan toch Vaderland en Ko ningin naast en bjj het Altaar. De heer Van Ztnnlcq Bergmann eischte van de Regeering het bewgs, dat de door haar gewenschte toestand beter zal zgn dan de bestaande. De heer Van der Does de Willebois hield vol dat do grond wettige plicht om het Vaderland te verdedigen niet uitsluitend bg de militie moet worden vervuld. De heer Vlielander Hem stelde den eisoh dat de Katholieken hun gemoedsbezwaren moeten bowjjzen. De leden, die hun droefheid hebben geuii over de rede van den heer Faure, hadden ongelgk; wie kaatst moet den bal verwachten. Tegenover de bewering, dat deze wet een anti nationale dwangwet zou zgn, stelde Bpr. zgn opinie, dat de Regeering een goed werk deed door aan den vooravond van de inhuldiging der Koningin een wet te doen aannemenwaar door in de ure des ge vaars de zonen des volks schouder aan schouder zullen staan zonder zich te doen vervangen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 82 tegen 18 stemmen. De heer Fransen van de Putte vroeg en verkreeg verlof op een nader te bepalen dag de Regeering te interpelleeren over een over eenkomst met Delfland in verband met de waterverversohing te 's-Gravenhage. Aan de orde was nu de Motie van Orde van du kwt Vm Awh T.n Wj«k, loidende: BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Hoog-Blokland. Van 15 Mei tot 21 Juni, boren: Floras, s. van G. Bos en B. de Aria, d. van A. Klein en J. Bakker. ind buiten huwelgk. d: F. Slomp, oud 80 j. on T. Vonk, T. J. Romjjn, oud 29 j. en A. do G. Buizerd, oud 68 j., weduwe Gemeente Hoornaar. Van 16 Mei tot 21 JmL boren: Arie, s. van L. van Houwelingen de Brugn. Peter, z. van E. Boerman van Maurik. Gemeente Nleuwerkerk a/d IJsel. Van 10 tot 24 Juni. boren: Arie, s. van A. Vis en J. Ver- Wilhelmina Johanna, d. van J. W. Don- Neeltje, d. van J. Regm en 0. de - Arie, a. van A. Dekker en A. van hoe. rouwd: O. de Jong, oud 28 j. (van A. Hoogendoorn, oud 21 j. »n: J. Speelman, oud 74 j., wèduw- Sohoenmaker. Th. G. de Koning, Gemeente Noordeloos. Van 15 Mei tot 21 Juni, toren: Adriaantje Cornelia, d. van B. n M. den Haan. Jan Hendrik, s. van Jong en H. Blokland. Maarten, z. van Asperen en J. Stout. Ggsbert, z. van Besten en E. den Besten. rouwd: H. Kramp en A. Verhoef. ie Kiefte en J. van den DooL rieden: A. de Jong, oud 86 j., echtge- an G. Blokland. D. Rietveld, oud 76 j., loot van A. van Houwelingen. Gemeente Waddingsvoen. Van 10 Mei tot 25 Juni. oren: Cornelia Hendrikus, s. van 0. emmel en H. O. Oosterbaan. Jan- 1. van J. Meiderwfjk en M. Hoogerbrug. i. van K. Broer en C. Koster. Cor- L’euna Adriana, d. van C. van der Hee Langhout. Aafje, d. van A. Ooms en schop. Willem, s. van H. van Vliet Kusten Adriana, d. van Th. A. van oef en M. van Riet Cornelia, d. van ler en A. M. Groeneveld. Antoinette i Agatha, d. van P. van Duiken en J. bruggen. Willem, z. van K. Langen- A. van dar Heiden. d. van Toen en A. Bergshoeff. Theodora Ida, d. van L. van Vliet en M. Bteen- - Dirk, z. van D. Both en M. van den - Maria, d. van K. Zweere en W. van soh. Ida, d. van A. Koster en N. - lefje, d. van W. van der Ben en B. las. Martha, d. van K. Schaap en gdeman. Jan Pieter, a. van J. Radder iardgaer. Maartje, d. van A. J. Brou- B. de Groot. Bertus, a. van P. van T. van den Berg. Philippas Dirk, l. M. van Dolken en A. D. Verbruggen. Maria Antonia, d. van J. G. W. Naber Moons. Johanna en Alida, dochters de Knegt en A. van Hoff. ouwd: J. Wgubeek en G. van den - M. C. Moons en J. M. Mol. A. n M. van der Neut. J. van Breenen lykelestam. P. D. Muglwjjk en J. G. J. A. van der Straaten en O. J. Teeler en H. Bchollingerhout. leden: G. G. Snelleman, oud 54 «te van C. Alblas. M. Klapw^k, j., eohtgenoote van N. van Roogen. ?oot, oud 11 w. L. van Leeuwen, j., weduwnaar van 8. W. van Dam. der Hee, oud 14 m. A. Hagoort, m. T. van den Berg, oud 9 m. ergen, oud 52 j. (van Boskoop). J. 1st, oud 72 j., echtgenoot van J. van 1. A. Glasbeek, oud 18 m. K. on, oud l& m. J. H. Zgdeman, oud M. Smit, oud 20 j., eohtgenoote van >r. M. Janmaat, oud 68 j., weduwe Zgdeman. M. Straver, oud 81 j.f ote van G. van Dijk. D. Verwoerd, echtgenoot van N. Rip. A. de Wild, Rosbergen, oud 68 j- echt- an W. Toen. E. Buurman, oud 15 ria, mite (rouwd: 8 j. 1 oud 28 erleden lüpers.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1