!i 1898 Woensdag 13 Juli. N°. 1903. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht 11 0 I Oficiëele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. SGHOOKHOVENSGHE COURANT Gemeente Schoonhoven. neming lö ueiuigon, on uiimtmi was ae uiting van het modelijdend hart zéér wel geplaatst. Om dezelfde reden kwamen ook Rualand en Italië hunne hartelijke aangegeven slacht van J. P. Jansen, oud 6 m. tèr en J. Joi P. Bolding. - A.Qou- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 8sbsnahw zullen op Maandag 18 Juli 1898, v.m. 11 uur, pollek beeteden: 1*. Het vernieuwen van de WALBE- BCHOEIING aan de Boteraloot 2*. Het daarstellen van eene HOUTEN WALBESCHOEIING langs de Ze- vender, bij het Doelenplein; en 8°. Het maken van een STEIGER voor het Schuiten veer in de rivier de Lek, bij Gelkenes. Het bestek en de voor waarden liggen ter inzage op de Gemeente Secretarie. inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-Arcbitect. Schoonhoven, 12 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders, De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. long en J. en A. M. ig en J. Kou. de Groot. lag hield de zangvereeniging buitengewone vergadering, ten romen verzoek te bespreken van jie, om n.l. ter gelegenheid van osfeesten eenige nummers te willen singen. Met algemeene stemmen werd besloten aan dat verzoek te voldoen. Aan den directeur is het overgelaten welke stukken gezongen sullen worden. A. s. Zaterdag beginnen de buitengewone repetities. Nieuw-Lekker la nd, 11 Juli. Het aantal vereenigingen in deze gemeente is met één vermeerderd. Door eenige jongelieden is een fanfare-corps opgericht. Tot de nieuwe vereeniging zyn reeds veertien leden toegetreden. Een voorloopig bestuur is gekozen, dat bestaat uit de heeren; F. L. Schreij, voorzitter, H. Kahn, secre taris en P. Verkerk, penningmeester. De levering van de instrumenten zal ge schieden door den heer Hakkert, muziek- handelaar te Rotterdam, met wien een contract is gesloten. "NoordelooB, 12 Juli. In een vlaag van waanzin heeft gisteren de 80-jarige jongedochter P. v. d. D. met een mes eerst hare moeder aan het hoofd, en daarna hare zuster aan de handen ernstig verwondzoodat voor beiden genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Polsbroek, 7 Juli. De rekening dezer gemeente, door burgemeester en wethou ders van den ontvanger overgenomen, H. G. GEELHOED. Spanje-Amerlka. Nög is de stad San tiago in Spaansche handenmaar het begint er nu toch te spannen. Alweer heeft Generaal Schafter de plaats tot over gave gesommeerd, onder bedreiging van een bombardement. Toch houdt men het er algemeen voor, dat, ondanks de groote schaarschte van levensmiddelen, de over gave zal worden geweigerd. .Tegenstand tot het uiterste” is en blijft Spanje’s wacht woord. Toch loopen er weer de noodige vrede-geruchten. De Fransche Regee- ring zou het initiatief genomen hebben tot een tusschenbeidenkomend optre den der Mogendheden in dezen. Deze geruchten noopten Don Carlosdie zooals men weet, „niets tegen het vader land zou ondernemen, zoolang dit tegen den vijand streed,” van systeem te ver anderen. Aan zijn vertegenwoordiger in Spanje, den Graaf Ceralba, zond hij een manifest, waarin hij „het sluiten van den vrede” „een verraad tegen het vaderland” noemt, terwijl zulks ook de aanleiding zou zijn tot een gewapenden opstand van z(Jne partij. „Houdt moed dus, Span jaarden!” „Op ten strijd!” „Verdedigt u tot het uiterste!” Schoone woorden, die echter in Spanje zelf op verschillende wijzen worden aangehoord. De industri- eelen en kooplieden bij voorbeeld, die veel belang hebben by een onmiddel- Ijjken vrede, bemerken met ongerustheid, dat de regeering aan hunne wenschen geen gevolg geeft, doch slechts luistert naar de partij der Republikeinen en Car- listendiegelijk gemeldden oorlog tot het uiterste willen. Er is dan ook in Spanje reeds eene sterke strooming merkbaar van lieden, die, de hooge belastingen moede, het voorbeeld van Cuba willen volgen en zich onafhankelijk verklaren. En als den een of anderen dag eene revolutionnaire beweging zal ontstaan, is zeker Barcelona het uitgangspunt. Hoeveel zijn daar reeds niet zonder arbeid! In Catalonie loopen weldra twintig duizend werklieden leeg I En toch is en blijft Spanje’s leus: Tegen- stand en verdediging tot het uiterste!” Arme Admiraal Camara! Nu mag hjj kolen laden, zooveel hü wil; het geldt nu de naaste Spaansche haven te berei ken en niet een vijandelijke. In tegen overgestelde richting stoomde hij weer het kanaal van Suez door, trachtende zoo spoedig mogelijk weer z(jn vaderland te bereiken, vóórdat Watson’s bombardeer- eskader er zal zyn aangekomen. Wat al moeiten en kosten voor niets I Met recht „geld in het water” gegooid. En wat zien de schepen er erbarmelijk uit! Van de meeste zijn de stoomketels geheel en al bedorven door de onbedrevenheid der nieuw aangeworven Spaansche machinis ten, die zonder doorzicht, zonder eenige voorzichtigheid te werk gingen. Van het oorlogstooneel weinig of geen nieuws. Het vuren Is gestaakt. Het wacht nu alles op het reeds meermalen aangekondigd bombardement. Intusschen is men'■begonnen aan de uitwisseling van de gevangenen. De uitlevering van die van de „Merrimac” heeft reeds plaats ge had en men beweert datCerveraook spoedig weer op vry'e voeten zal gesteld worden. Zijn zoon is met hem in krijgsgevangen schap. Toen hij zijn degen overgaf aan Wainwright, den commandant van de „Gloucester”, aan wien hij zich gevangen had gegeven, kon de oude zijne tranen niet bedwingen. Inmiddels is ook de „Reina Mercedes”, het laatste schip van Cervera’s eskader, dat om de eene of andere reden niet met het gros der vloot had modegekund, Maandagnacht, by eene poging om op haar beurt de baai van Santiago te verlaten, door de Amerikanen in den grond geboord. Het wrak ligt op het strand, niet ver van fort Morro. Keizer Wilhelm heeft weer eens gele de opgeroepen artillerie- en genie-troepen naar hunne haardsteden terugkeeren, een bewijs van herstel van vreedzame toe standen. By Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Ameide en van Tienhoven A P. H. A. De Kleyn, secretaris dier gemeenten. Bij de officiöele candidaat- stelling voor de Prov. Staten in het district Brielle »yn als candidaten opge geven de heeren Mr. G. J. Goekoop (11b D. Breesnee (lib.) en A. R. Van Beekum Maurisse (antir.). De luitenant ter zee 2de klasse B. Schreuders, dienende aan boord van Hr. Ms, monitor „Krokodil”, wordt met 16 Juli op non-activitelt gesteld. Hot hoofdbestuur dor postergen en telegraphic heeft het personeel der posterijen er op gewezen, dat, hoewel de aanduiding ran het beroep op de adreszgdo der briefkaarten geoorloofd is, deze aanduiding zoo kort mogolpk behoort te zgn en dat het niet geoorloofd is, daarin op te nemen eene opsomming van tal ▼an artikelen of voorwerpen, waarin bandel wordt gedreven, of van firma's, maatschappijen, enz., welke in de een of andere hoedanigheid door den afzender worden vertegenwoordigd. Hoewel lot dusverre in bedoeld opzicht eenige vrijgevigheid is betracht, is echter thans geble ken, dat die aanduidingen langzamerhand hier en daar zulk een omvang aannemen, dat beper king daarvan dringend noodig is, mede om te voorkomen, dat de adreszgde wordt overladen met mededeelingen en aankondigingen, welke, niet strikt betrekking hebbende op het beroep van den afzender, door de ruimte welke zjj in nemen, slechts schade doen aan de duidelijkheid van bet adres. Aan hen, die briefkaart-formulieren in voor raad hebben, welke niet aan de bovenomschreven eisohen voldoen, zal eene opgave worden ge vraagd van het voorhanden aantal exemplaren, waarna zal worden overwogen gedurende welken tgd nog gelegenheid zal worden gegeven om dien voorraad to verbruiken. By de kroningsfeesten zal te Leerdam op 1 September een historische optocht gehouden worden, voorstellende den intocht van Prins Willem I en Anna Van Buren te Leerdam na hunne huwe lijksinzegening te Buren. Gouda, 8 Juli. Voor het admissie- examen aan de rfiks-hoogere-burgerschool hebben zich aangemeld 28 voll. ond. en 6 enkele lessen 1ste klasse, 3 voor de 2de klasse, 2 voor de 8de klasse en 5 voor de 4de klasse. Daarenboven lieten zich inschrijven 2 voor de 1ste klasse om na de vacantie examen te doen en met getuigschrift van andere scholen 1 voor de 2de, 2 voor de 8de en 8 voor de 4de kl. De heer J. Van de Putte, hoofd der christelijk nationale school alhier, zal 14 Juli a. s. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren die betrekking aanvaardde. Te Utrecht is geslaagd voor het candidaats-examen klassieke letteren de heer H. M. R. Leopold alhier. Beroepen te Oud Beyerland Ds. G. Bos, pred. by de Chr. Geref. Gem. alhier. Gouda, 9 Juli. Door de olassiosle vergadering, op 29 Jani jl. alhier gehouden, werden tot primileden van het classicaal bestuur herhozen de heeren J. G. Braining, pred. te Leerdam, P. W. Kamphayzen, oaderl. te Gouda, N. J. H. Van Gelderen, onderling te Schoonhoven en J. W. Margadant, pred. te Ondewater, als quaestor. Tot secundi de heeren D. Gladder, pred. te Sohoonrewoerd, J. A. Kivit, ouderl. te Sohoonre- woerd, H. A. Montgn, oud-ouderl. te Ondewater, en J. W. Berkelbaoh van der Sprenkel, pred. te Gouda, als seo.-quaestor, terwijl tot secundi werden gekozen de heeren J. G. Berghauser Pont, pred. te Meerkerk, en L. 8. de Brugn Jr., pred. te Heukelum. Op de vergadering waren tegenwoordig 28 predikanten en 28 ouderlingen. Van de voorstellen der Synode werden I, II, III, VI en VII met algemeene stemmen, IV met overgroote meerderheid aangenomen; V en X werden met algemeene en IX met bjjaa alle stemmen verworpen, terwijl VIII, het reglement op de kerkvisitatie, met 2 stemmen meerder heid en XI, reglement op het beheer, met 8 stemmen meerderheid werden verworpen. Aan het voorstel A. Boon tot oprichting van een synodale kas werd door allen adhaesie betuigd. *Gorinehem, 9 Juli. Tegenover 10 ge boorten, waarvan8 van het mannelijk en 2 van het vrouwelyk geslacht, is hier op eene bevolking van ongeveer 12000 zielen sedert 30 Juni 11. geen enkel sterfgeval aangegeven. In de maand Juni werden 8 huwelijken gesloten; 20 kinderen, 12 m. en 8 vr., geboren, terwijl 14 personen, 10 m. en 4 vr., overleden, waarvan 8 beneden het jaar en 6, die respectievelijk den leeftijd van 8, 26, 56, 63, 74 en 76 jaren be reikt hadden. ‘Ammeretol, 12 Juli. Vrijdag 11. werd te Rozendaal aanbesteed het verzwaren en verhoogen van den zeedijk van den Drievriendenpolder, gemeente Dïnteloord, en het maken van een binnendijk. Minste inschrijver was de heer C. Zanen Hz. alhier voor de som van f 42520. Benschop, 7 Juli. Door burgemeester en wethouders is van den ontvanger over genomen de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1897. De ontvangsten bedragen f 15254,98»de uitgaven f 14834,51, batig slot f 920,47*. Benschop, 11 Juli. De commissie voor de schoolfeesten aan de openb. school no. 1, waarvan de heerenJhr. Strick van Linschoten, A. Franke en A. Van den Dool het bestuur vormen, kan over een som van f 146,80 beschikken. Het blijkt dus, dat Benschops ingezetenen voor de I jeugd wel in de beurs durven tasten, want van Beoretaris-Penning- )lder Esse-, Gans- en Blaar- 3 heeren Q. De Wit en G. belangstelling toonen aan Frankrflk’s President, den heer Faure, naar aanlei ding van het vergaan van de transat lantische stoomboot „La Bourgogne”, die, uit New-York vertrokken, te Havre ver wacht werd. Tijdens een hevigen mist kwam de „Bourgogne” in aanvaring met het Engelsche schip „Cromartyshire” en zonk onmiddellijk daarna. Eéne vrou welijke passagier is gered, alle anderen vonden den dood in de golvener waren niet meer of minder dan 628 menschen aan boord, voornamelijk zomer- touriaten, Fransche families, die vrien den gingen bezoekenkooplieden en werklieden. Onder de verongelukten blijkt ook een Nederlander te zijn geweest, de heer Wind uit ’s-Gravenhage. Onder de dooden worden voorts genoemd de schilder Scott Evans, de bekende advo caat Pollock, professor Yoppe en Ismaöl Youssouff, „llevelingsworstelaar” van den Sultan van Turkije. Met de lading is ook een vermaarde schilderij, de „Passage du Gué” van Jules Du pré verloren gegaan, die een waarde had van 75.000 francs, alsook een stuk van Cazin, „De Zuiderzee”. Het tooneel op het dek van het ver ongelukte schip, toen het op ’t punt was van te vergaan, moet onbeschrijfelijk geweest z(jn. Een deel der passagiers lag geknield en bad; anderen liepen hard rond, hulp roepende of zich dringend bij de sloepen en met elkaar vechtend om een plaats te veroveren. De trappen waren bezet met vrouwen die wanhoopskreten uitten en die zich aan hare echtgenooten wanhopig vastklemden. Eenigen lachten, anderen baden, weer anderen wierpen zich in een vlaag van waanzin over boord. Vóór de helft der passagiers eerste klasse b(j de sloepen was vergaderd, stroomde de zee over het dek en op het oogenblik dat het schip zonk, zag men een verwarde massa van mannen en vrouwen, die schreeuwend zich bij de sloepen ver drongen. De geheele verdwijning van „la Bourgogne” ging zoo snel in zijn werk, dat de helft der passagiers onmid dellijk werd verzwolgen. Gruwelijk echter moeten vooral geweest zijn de voorvallen, die op het water gebeurden. Met messen en andere wapenen word er gevochten en daardoor werden jelen verhinderddie zich zwemmende bóven water hielden, om in de sloepen of op de reddingsvlotten te komen. Kortom, men gunde elkander het leven niet en was der wanhoop ten prooi. Het Engelsche schip was ook zwaar beschadigd, maar bleef drijven door de waterdichte schotten. Geen wonder, dat deze diep treurige gebeurtenis diepen indruk maakte in geheel Frankrijk. In de Fransche Kamer van Afgevaardigden werd dan ook door President Deschanel met een gevoelvol woord hulde gebracht aan de nagedachtenis der omgekomenen bij die schipbreuk; daarna lichtte de afgevaardigde Castelin zijne interpellatie toe, betreffende de Dreyfus zaak. Hij handelde in deze, zoo zeide hy, zonder staatkundige by bedoelingen en in het belang van het vaderlandhetwelk eischte dat men maatregelen nam tegen de vrienden van Dreyfus. Die campagne moest worden onderdruktimmers de bin nenlandscbe vrede leed er onder. Door den Minister van Oorlog De Cavaignac werd hierop bescheid gedaan met de verklaring, dat hfi niet voornemens was door zekere maatregelen den eerbied voor het leger te verzekeren. Hij zal handelen naar omstan digheden en de uitspraak doen eerbiedigen van een krygsraad, welke uit eeriyke lie den bestaan heeft. Tegenover het door hen gewezen vonnis is niets in te brengen. Maar er zyn lieden, die zich op een dwaal spoor laten leiden en voor deze is het zaak „licht” te ontsteken. Dit is de plicht der Regeering. „Ik voor my,” verklaarde De Cavaignac, „ben er zeker van, dat Dreyfus schuldig is, maar sluit hierby ook niet uit Esterhazy’s schuld.” Aan den Gouver neur van Parys zal last worden gegeven, om Esterhazy voor een Raad van onder zoek te doen terechtstaan. „Aanplakken!” hoorde men roepen. En waarhjk met 572 stemmen vóór en slechts 2 tegen besloot de Kamer tot de aanplakking van bovengenoemde, in ’t kort aangehaalde, redevoering. De nieuwe Fransche Minister van Justitie, de heer Santen, heeft mevrouw Dreyfus’ verzoek om casseering van het tegen haar echtgenoot gewezen vonnis, op grond dat de veroordeeling is geschied op geheime en geheim gehouden stukken, afgewezen en wel onder voorwendsel, dat zy het bewys dier bewering niet geleverd heeft. Mevrouw Dreyfus zal nu eene tweede poging in het weik stellen. Naar aanleiding van de redevoering van De Cavaignac, merkt de Beriynsche „National- Zeitung” op, dat de Daitsche Regeering de volle waarheid waarschijnlijk niet zou ver helen, als men haar dienaangaande in vertrouwen eens polste. By de laatste verkiezingen in Duitsch- land biy kt het aantal uitgebrachte stemmen op socialisten 2.125.000 te hebben bedra gen, tegen 1.785.000 in 1898. Een eigenaardige terugslag op het be kende woord van Keizer Wilhelm: „Het socialisme, laat dat maar aan my over!” Van de 56 sociaal-democratische leden van den Ryksdag z|jn er 84 ambachts- genheid gehad om telegrafisch afin deel- lieden, 5 kooplieden, 4 advocaten, 7 auteurs, neiming te betuigen, en ditmaal was de I 1 scheikundige, 1 apotheker, 2 onderwij- uiting van het medelijdend hart zéér wel zers en 1 officier. Twee socialisten zijn „van adel”. De lUHaaaaehe Minister van Oorlog deed bedraagt in ontvangst f 6118,84, in uit gaaf f 5235,94, batig slot f 877,90. Snelrewaard, 8 Juli. In de Maandag gehouden raadsvergadering werd aange boden de gemeente rekening over 1897, bedragende in ontvangst f 2715,06, in uitgaaf f 2095,91, batig saldo f 619,15. Op het verzoek der feestcommissie te Linschoten om eene bydrage voor de viering van den nationalen feestdag werd afwyzend beschikt. Wenscheltfk werd ’t geoordeeld, dat de commissie zich rechtstreeks voor dit doel tot de inge zetenen wendt. ‘Zevenhuizen, 10 Juli. Tot wethouder deze gemeente is gekozen de heer 0. Van der Wilt, die zich deze benoeming na een dag beraad heeft laten welgevallen. Gemengd Nleuwi De beruchte Zandstraat te Rot terdam was Vrjjdag-naoht wederom het tooneel van een bloedig drama. De 21-jarige Joseph Frioier, barbiersbediende, wonende in de Vier- windenatraat, nabjj de Zandstraat, hadoneenig- heid met den 24-jarigen W. H. Heerdinck, van beroep steendrager en wonende in dezelfde straat, toen H. op den hoek van de Zandstraat en Vierwindenatraat een verraderlijken messteek aan Friexer toebracht en daarop ijlings de vlocht nam. Frieser sleepte zich naar de woning zgner ouders en zeeg ineen. Het bleek, dat hem een afsohuwelgke wond ter zjjde van het linkerbeen en den buik was toegebracht, zoodat hem de ingewanden uit het Ijjf hingen. Uitgeput door bloedverlies werd Frieser door omstanders naar het Ziekenhuis aan den Goolaingel overgebracht, alwaar bleek, dat zjjn toestand levensgevaarlijk waa. Onmiddellgk trok de politie er op uit om don dader te arresteeren en werden alle toe gangen tot de Zandstraat en ijjetraten afgezet. Dan volgenden morgen werd de dader ontdekt; bg waa gevlucht op de daken van de huisen aan de Vierwindenatraat en hp werd geaom- meerd omlaag te komen. Daarop volgde de arreatatie en bekende hp aan de politie de pleger van het miadrgf te sfjn, nadat hjj naar het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg waa overgebracht. De dader staat bekend ala een gluiperig per soon, die samen woont met vrouwen van ver dachte seden. - Vóór eenige dagen werd te Assen vermist de dochter van zekeren K. Overal werd gezocht en zelfs werd naar haar iyk gedregd. Volgens een nader bericht is ze eindeiyk gevonden... onder een bedstede in de woning, waaruit ze zoogenaamd verdwenen was. Zonder op gemerkt te zyn, is zy, na de woning zonder hoofddeksel en schoeisel te hebben verlatendeze weder binnengegaan en heeft zich verstopt op de boven medege deelde plaats en zich aldaar byna ander half etmaal, zonder voedsel te nuttigen en zonder gedruisch te maken, opgehouden. Dinsdag-middag was T. B. op het Jaagpad te Bodegraven bezig een boom te rooien. Deze viel op het dak van een naby staand huis en beschadigde dak en schoorsteen nog al erg. B. beklom het dak om den boom te verwyderen, doch viel op den grond en bekwam een hersenschudding. Zyn toestand is be- denkeiyk. Op het stationsterrein te Blerik, by Venlo, is Donderdagnamiddag een dienstdoende wisselwachter door eenige spoorwegwagens overreden ge worden. De wagens gingen hem dwars over het boveniyf. Na in het hospitaal opgenomen te zyn, is hy eenige uren daarna overleden. De matroos L., op schildwacht staande voor het wachtschip „Bulgia” te Vlissingenpleegde Donderdag-avond tegen den bootsman S. insubordinatie met ge weldpleging. Te ruim elf uur begaf de bootsman zich aan boord, doch werd door den schildwacht aangevallen. De boots man pareerde met de hand een slag met de sabel, bestemd voor zijn hoofd, doch bekwam kwetsuren aan hand en hals. Daarna kreeg hy nog een houw in den rug en vluchtte in een hótel. De matroos achtervolgde hem, doch werd gearresteerd. De bootsman is naar het hospitaal ver- voerd, zyn toestand is niet levensgevaarlijk. Misbruik van sterken drank moet de oorzaak zyn. De voerman J. Dietsenbacher, te Roggel (Limburg), was met zyn paard en kar uitgereden om zand te halen. Hy had zyn driejarig zoontje meegenomen en op de kar geplaatst. Ongelukkig viel de kleine van de kar, en zonder dat de vader het kon beletten, reed een der Wielen over het hoofd van het kind, dat terstond dood was. - In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. werd ingebrokenHn een woonwagen van den stoomcarousselhouder Tewe, staande op de kermis te Schiedam. Behalve eenige kostbaarheden, werd een bedrag van ongeveer f 100 ontvreemd. Daders onbekend. Zomer 1898! Vrydag-middag 2 uur viel er te Groningen fijne sneeuw. Dat de klacht over de groote afmetingen, die het dooden van kikvorschen in Oostelyk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ge nomen, recht van bestaan heeft, bljjke uit de volgende cyfers: Uit het station-Hulst werden in 1897 naar de Halles Centrales te Parys 4640 kilo kikkerbilletjes verzonden en van 1 Jan. 1898 tot 18 April d.a.v. 1052 kilo, terwyi uit het station Gent tot nu toe gedurende dit jaar 1000 kilo werden verzonden. Het is waariyk meer dan tyd, dat aan dit bedrfif een einde wordt gemaakt, opdat de voor den land, en tuinbouw zoo nuttige klkkara niet totaal worden uitgeroeid, Gemeente Jaarsveld. Van 16 tot 30 Juni. iren: Margarotba Adriana, d. van G. a en D. J. Langerak. leden; Een levenloos aangegeven J. den Hartog, oud 40 j., echtgenoote de Ridder. T. van Dam, oud 58 i„ lot van B. Boog. Gemeente Kedichem. Van 1 Juni tot 1 Juli. ren: Peter, i. van K. van Houweliagen van Santen. leden: A. C. Koog, oud 17 m. J. I 4 m. Gemeente Lange Ruigeweide. Van 1 tot 30 Juni, leden: Twee levenlooe van het mannelgk geelivh i en G. Muis. W. H. Jizz Gemeente Lekkerkerk. Van 1 tot 80 Juni, ren; Jan, van J. Berkouwer en H. - Aart, a. van J. Dekker en J. den - Anton Martinas, a. van M. Broere legn. Janna, d. van E. Rietveld en udde. Arie, s. van J. van der Pgl an Dam. Marinus, s. van O. E. de G. Bireefland. Lgntje, d. van J. M. Wouden en P. Roe»t Johanna, d. oordergraaf en N. Slingerland. Bas van A Nobel. inwd: R. Broere, oud 25 j. enM. Hoo- n, oud 22 j. C. Boom, oud 28 j. an der Wouden, oud 28 j. A. de d 22 j. en A. O. Slingerland, oud 22 j. iisp, oud 28 j. en L. Dekker,oad 22 j. eden: E. Hoogenboesem, oud 8 m. mg, oud 75j., weduwe van D. Stugt.— ,ger, oud 4 m. Gemeente Leksmond. Van 1 tot 80 Juni, ’en: Metje, d. van G. de J< - Aaltje, d, van D. Kers Eigje, d. van W.de Jonj d. van H. Ponse en A. »dea: B. de Groot, oud 14 m. BtoHitta Loplk. Van 16 tot 30 Juni. en: Jan, s. van G. Bgman en A. Pietronella Lunberta, d. van J. n P. van Vliet. Neelkjó, d. yan J, rn en E. de Vos. jden: P. Jonkers, oud 8 j. Gemeente Ottoland. Van 1 tot 80 Juni, eden; A. Vermeulen, ond 8 Gemeente Oud Alblae. Van 1 tot 80 JuniftAr en: Aagje, d. van J. den Braanker Broer. id en: A. Meger, oud 8 j. C. Koog- 50 j. A. A. Eg keienboom, oud L Heikoop Asd., oud 47 j. Gemeente Oudewater. Van 19 Juni tot 2 Juli. »n; Margaretha Chatarina, d. van And, q G. Streng. Adrianui Ggsbertus, van Wgugaarden en 1. van J. de Vast en J. den: M. Boer, oud 2 w d M j. ook voor de bfizondere school is flink gegeven. De commissie voor de volksfeesten heeft den dag van feestviering bepaald op 8 September. In de plaats van den heer Kooiman, die als secretaris heeft bedankt, is de heer P. Lamoré gekozen. Capdle a/d iJsel, 9 Juli. Alhier heb ben zich In drie gezinnen vier gevallen van typhus voorgedaan. Hekendorp, 6 Juli. Bfi den herbergier J. C. Peuler alhier is door den districts- veearte-plaatsvervanger H. Anker een geval van vlekziekte onder de varkens geconstateerd. ’Hoornaar, 9 Juli. In de raadsverga dering van 11. Vrydag is de gemeente rekening over 1897 vastgesteld in ontvangst op f 3878,68}, in uitgaaf op f 8574,88}. Zy sluit alzoo met een voordeelig saldo van f 308,85 Lekkerkerk, 7 Juli. Een maand of vier geleden is een familie van Kralingen naar hier verhuisd, die in het bexit is van een kleinen gelen hond. Heden-morgen begaf de vrouw rich per boot naar elders en werd tot de boot uitgeleide gedaan door een buurvrouw, die het hondje mede terug nam. Het beest was echter niet op zjju gemak en waa eensklaps spoorloos verdwenen. Des avonds was het nog niet terecht. Den anderen morgen kwam het dier van de Vreeswjjksohe boot, waar het te Kra- lingsehe veer op bezorgd was. Het beestje was van Lekkerkerk naar afin vroegere woon plaats gewandeld en voor het huis gaan ritten waar zpn meester gewoond had. De buren, die het trouwe dier herkenden, bezorgden het op de boot. Heden-morgen had alhier een ongeval plaats dat boven verwachting goed is afgeloopen. De zoon van den beer M. B. xou den varkens- wagen met kraam in de schuur rjjden. Nu stond het bpna driejarig zoontje op den wagen en dit geraakte bg het binnenrijden met zijn hoofd beknejd tussohen de kraam en de boven dorpel der deur. Hevig aan het aangezicht bloedend werd het ventje binnengebracht en, boven verwachting, ia het er zonder ernstige kwetzuren afgekomen. 11 Juli. Heden-morgen viel het 5-jarig dochtertje van don heer H. S. met het grgpen naar bloemen, voorover in de Stinksloot, aan den Korten Achterweg, en bleef met haar voeten in het gras hangen. Gelukkig werd het ongeval spoedig door de vrouw van den heer B. M. bemerkt, die het genoegen mocht smaken haar ongedeerd op het droge te hrengen. ’Meerkerk, 11 Juli. Voor de 11. Zaterdag gehouden paardenkeuringen waren, om in het stamboek te worden ingeschreven, 18 paarden aangegeven, waarvan 15 op kwamen. Goedgekeurd werden de zwarte 4 jarige hengst, genaamd Maurits van den heer J. C. Van Eeten te Jaarsveld, de bruine 7 jarige merrie, genaamd Kol van den heer A. Kooij Jz. te Kedichem en de 5jarige kastanjebruine merrie Vesta van den heer G. Van Beest te Spyk. Voor de rijkapremiën werd aan de laatste twee en de 6-jarige bruine merrie van den heer A. Verrips te Meerkerk leder f 50 toegekend. Hiervoor waren 16 stuks aangegeven. Heden morgen is op het dorpsplein, onder toezicht van den heer Hoogendoorn uit Giesendam, een begin gemaakt met het boren der Wilhelminapomp. ’t Zal een groote zegen voor ons dorp zyn, als de werkzaamheden blyken doel te treffen. Montfeort, 7 Juli. De collecte voor den gewapenden dienst heeft hier f 7,23 op gebracht. Moordrecht, 9 Juli. De collecte voor het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opgebracht f 25,04. ’Nleuwerkerk a/d IJsel, 11 Juli. Gisteren avond geraakte in een onbewaakt oogenblik het vierjarig dochtertje van B. achter de woning te water. Een buurman, die juist daar kwam, zag het liggen en haalde het er terstond uit. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, bleken te vergeefs. De dokters, de heeren Van Leerdam en Bom; die inmiddels waren geroepen, konden niet anders dan den dood oonstatoeren. Van 1 Mei 1897 tot 80 April van dit jaar is door de kinderen van de eerste openbare schooi gespaard f 1014,44 en door die van de tweede f 812,74. Alzoo te zamen een bedrag van f 1827,18. Op de voordracht meester van den pold dorp komen voor de Van Krkel. J.l. Zaterd: „Harmonie" een 1 einde het ingekon de feestcommissie de inhuldigingsto. igen. Met alf“ o dat verzoek BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Arkel. Van 1 Juni tot 1 Juli. toren: Paulus, z. van J. van Daalen en i Hoven. irleden: P. van Daalen, oud 2 d. Gemeente Benschop. Van 1 tot 80 Juni. toren: Anthonia Neeltje, d. van J. Lelr- ker en M. de Vos. Geertruida Cornelia, tngbloed en J. de Jong. Teuntje, Coljó en A. van Dam. Jacoba, D. Bood stoppel en C. Rietveld.Maria, L. van de Maas en N. Versluis. rouwd: G. A. Hoogendoorn en M. M. rak. i rieden: K. van den Koppel, oud 4 m. Klever, oud 8 w. A. de Vos, oud 81 j. kerkerker, ond 4 m. Gemeente Berg-Ambacht. Van 1 Juni tot 1 Juli. >oren: Hermanns Hendrik, z. van H. en D. Veer. Jaapje, d. van P. Blok- Cornell's, z. van J. den Boer en M. iren. Adriana, d. van J. Graafland en i Vliet. Adrianui, van J. Burger Mak. Hendrik, z. ran W. Brouwer Ruiter. Weintje Hendriks, <L van P. jjs en W. van Eek. - Ggsbertha Cor- d. van C. Sterk en C. van ThieL Cornelia, d. van J. de Brugn en N. 0. ut. Johanna, d. van B. Knoopen en len. rouwd: J. van Buren, oud 40j.cn riuii, oud 32 j. A. Oskam, oud 25 j. Oskam, oud 28 j. M. Versluis, oud n T. de Brugn, oud 28 j. 8. van den oud 28 j. en M. Blanken, oud 24 j. rieden: A. P M. Baas, oud 8 m. i de Donk, oud 70 j., weduwe van J. L. van der Bas, oud 14 d. Leven- mgegeven kind van W. de Deugd. gendoorn, oud 51 j., echtgenoot van A. tn Berg. G. Prins, oud 60 j., echt- van G. T. Stigter. D. Boelhouwer, i j., weduwnaar van A. Langerak. Deugd, oud 23 j. M. R. Romejjn, j., weduwe van J. Bode. Gemeente Berkenwoude. Van 1 Juni tot 1 Juli. rieden; A. de Jong, ond 58 j. Gemeente Bleskenegraaf. Van 1 tot 80 Juni. oren: Tennis, z. van G. de Lange en Klejj. Gerrit, z. van J. G. W. Ver- Willem, z. van B. Burggraaf en P. tl. Martinos Adrianui, a. vaa B. 0. tn J. F. Vlot. rouwd: G. Kortleve (van Oud-Alblas) Bongers. rieden: Levenloos kind van het man sslacht van J. Boer en A. van der Laan. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 80 Juni. oren: Cornelia, d. van W. van der Linden ran Dam. Dirk, s. van J. J. van der T. Groeneveld. Cornelia, z. van T. kamp en J. 0. van Hooweninge. Geertrui, d. van A. Kok en 8. M. de Adriana Cornelia, d. van A. O. de en B. Mallegroen. Willemjjntja, d. van Vliet en C. Eindhoven. rieden: Levenloos kind van het vrou- goilacht van J. van Dam en C. Ver- A. Versnel, oud 8 m. J. ran der ad 24 j. N. Dekker, oud 90 j. ïautier, oud 4 m. Gemeente Goudriaan. Van 1 tot 80 Juni. oren: Cornelia Pieternella, d. van P. gen en M. Bcherpenioel.Arie, z. van en G. de Vries. ouwd: T. van Weverwjjk, weduwnaar Oskam en A. de Vries. rieden: E. de Pater, oud 8 m. F, n, oud 78 j., weduwnaar van C. Brand w^k. Gemeente Hekendorp. Van 1 tot 80 Juni.' jren: Martgntje, d. van J. Spek en Ridder. Cornelia Maria, d. van A. urg en E. van den Berg. Cornelia, A. C. Verheul en A. Verbree. leden: D. W. J. van Beusekom, oud20 j. Gemeente Hoenkoop. Van 1 tot 80 Juni. ren: Gerardua, van J. Buis en J.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1