Mevaap 11011911, JDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden k deposito: 1 dag opvragens k 2 ®/0 anger termijn op overeen te komen orwaarden en desverkiezende tegen derpand in fondsen; f 3 N°. 1905. 1898. Woensdag 20 Juli Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht LEBRET, ijn van Rijwielen 1 4 Officiëele Kennisgevingen. NAIRS IN EFFECTEN, CHT, de Voorstraat, No. 4. ROMEIJN, 7. BINNENLAND. BUITENLAND. D. VERMEULEN, Elshout, Nieuw LekkerlsmL Als ar, «vond* ft - 7| nnr. I zullen Gemeente Schoonhoven. andsche Effecten. i van Nederland en Buitenland, hoogste prijzen. van rente en teruggave naar keuze een zal ni SCHOOKHOVENSCHE GOUW. op dezelfde jesters voor LBENOODIGDH EDEN, IE- en VERHUURINRICHTING. OLL ANDSCHE-, AMERIKAANSCHE-, TSCHE- en ENGELSCHE RIJWIELEN, garantie. Bondsleden Bondsgarantie. Berken In alle prtyEen. gratis onderricht. Waterpoort, GORINCHEM, jne, Echte Krakelingen (GERENOMMEERD) week versch te verkrijgen by den V l'ol Kn Wav* gehouden examen voor apothekersbediende is geslaagd de heer A. Van Ameyde, alhier. 'Stolwijk, 18 Juli. Toen gepasseerden Vrydag het vierjarig zoontje van den timmerman J. S. van een vrachtwagen afsprong, kwam het ventje zóó onge lukkig met de straatsteenen in aanraking, dat een gebroken arm er het gevolg van was. Natuurlijk moest de dokter er zoo spoedig mogeljjk aan te pas komen. - Ofschoon men in onze waterrijke Krimpenerwaard per flets al heel weinig kromme sprongen kan maken, hoort men gelukkig weinig van personen, die te wate^ gaan of wie een ongeluk overkomt. Toch is er zoo nu en dan een, die, nieuws gierig waarschijnlijk naar de diepte van Vliet of wetering, op zjjn rijwiel eene duikeling maakt in het natte element; met een nat pak en eene dito machine kunnen ze dan de uitkomsten van hun onderzoek wereldkundig maken. Zulk een natuuronderzoeker was zeker ook de reiziger, die verleden week eene dompe- ling in den Gouw-vliet maakte en, nadat hij gelukkig weer op het droge geraakt was, in minder aangename positie zijne reis naar Gouda kon vervolgen. Enfin, als zoo iets in het hartje van den winter gebeurde, was ’t erger. 'Zevenhuizen, 18 Juli. Dinsdag jl. werd een onzer ingezetenen des morgens half drie wakker van den rook, die in de kamer was. Terstond staat hy op, vliegt naar buiten en merkt dat de deur van ’t achterhuis aan ’t smeulen is. Geheel de deur was met olie besmeerd, terwijl de straat vóór de deur duidelijk de sporen van petroleum had achtergelaten, terwijl overal afgeschrapte lucifers op den grond lagen De buren wakker maken en den brand blusschen was het werk van ’t oogenblik. Men kan niet vermoeden, wie deze daad bedreven heeft. De bewoner heeft natuurlijk terstond aangifte gedaan bij de justitie, die onderzoek instelde, maar wie het niet heeft mogen gelukken den be drijver van deze daad te ontdekken. Bij de keuring te Gouda op Vrijdag 15 Juli zijn twee premiën van 50 gulden ten deel gevallen aan de merriön Jong vrouw en Kaatje, eigenaar de heer J. H. Van der Torren Kzalhier. Gemengd Nieuw*. De schipbrug over de Lek ie Vreeswijk, die met het oog op de drukke scheepvaart verleden jaar roo’n gt ring onderging door het aanbrengen nisohe beweegkrachtzal dit jaa onderhanden worden genoinen verandering ondergaan, die, het verkeer over de bru; rstrekken gelden op Effecten voor: agen onder f 1000,— k 4 ’sjaars; agen daarboven tot den prolongatie- ers, volgens Amsterdamsche beurs- orwaarden «ten zich met het koopen en verkoopen n Effecten, tegen een provisie van: ’/o voor fondsen boven de 30 onder 30 (ook or loten). voortduring worden de Nummers gekochte fondsen nagezien met het oog itlotingaflossing of conversie. erlangd worden orders in de meeste idsen verantwoord tot den eeratvolgen- n middenkoers der Amsterdamsche urs; elen Coupons in boven de Amster- ,msche beuranoteeringzonder here- ining van provisie; iten zich op voordeelige voorwaarden et het incasseeren van wissels op nnen- en buitenland. Tarieven op nvrage gratis verkrijgbaar; trekken geld op HYPOTHEEK. 2t voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. 'roote verbete- j“n van mecha- jaar opnieuw en een groote vooral met het oog op het verkeer over de brug, eene groote ver betering aal blijken te zjjn. In de volgende maand zal men beginnen met het verhoogen van den voorweg en tevens zullen dan aan 5 brugschepen aan de noord zijde en een 4-tal aan de zuidzjjde vjjzels worden aangebracht, waardoor de helling, bjj even- tuëelen hoogen of lagen waterstand, veel ge ringer zal kunnen gemaakt worden. Tot nu toe waren slechts een tweetal brug schepen, apn elke zjjde één, van vjjzels voorzien, waardoor bjj hoogen waterstand de helling vrjj steil werd; ook stond in dat geval de veerweg spoedig onder water, waardoor de brug voor voetgangers en rijtuigen niet bruikbaar was. Door de verhooging van de landhoofden en gedeelte ran den veerweg met 50 oM., iu hieraan ook een einde worden gemaakt. - Men schrijft ons uit Dalem: De eerste sneê hooi zal nu, dank het meer gunstige weder van de laatste dagen, spoedig binnen zijn. Bij menschen heugenis is eene opbrengst als de huidige, in jaren niet voorgekomen. Zoo oogstte iemand alhier van 2 morgen lands 13 flinke voeren hooi, en die voor beelden zijn er meer. Bergen en mijten tot kolossale hoogten en van verbazenden omvang leggen dan ook van een en ander getuigenis af. Met de aardappelen is het aanvankelijk minder goed gesteld; de kwantiteit van deze laat althans nog al te wenschen over. Bovendien doen zich reeds verschijnselen voor van bederf, voornamelijk in het loof, maar toch ook op sommige plaatsen in den knol. Hoewel er te Gorinchem en te Brakel reeds verkocht worden tegen f 2 k f 2,10 per H.L.zijn er aan den afslag te Vuren nog geen verhandeld, zoodat hier nog geen prjjs bekend is. - Te Bodegraven hadden twee ongelukken op één dag plaats. Het zoontje van den heer C. Griffioen, 8 jaar oud, is b(j het gebruik van een wortel gestikt. Het 7 jarig eenig zoontje van Van Duuren werd levenloos uit het water opgehaald. Te Zwyndrecht ontstond Vrij dagavond een hevige brand in het perceel, bewoond door den landbouwer G. Veldhorst. De bewoners, man, vrouw en kind, be- nevéns een kostganger, konden zich nog zoo goed als ongekleed in veiligheid brengen, doch de 19-jarige dienstbode, Lijntje De Heer uit Puttershoek, die boven sliep, verbrandde. Het huis met de schuur werden geheel door het vuur verteerd en nagenoeg niets werd gered. Ook 20 kippen verbrandden. De huizen zijn verzekerd voor f 2400, de inboedel van Veldhorst voor f 2000. Er zijn ernstige vermoedens van brand stichting. - Op den Nieuwen Badhuisweg te Scheveningen fietste een heer; zijn hoed woei af, een gedienstige jongen raapte het hoofddeksel op, reikte het den heer aan en ontving daarvoor..*., een goud-tientje! wegens valschheid in geschrifte en be paaldelijk wegens de bekende telegrammen, destijds aan kolonel Picquart, in Tunis gezonden, met de onderteekening Speranza. De vervolging geschiedt op last, van den rechter van instructie. Vóór men hem arresteerdewerd bij hem huiszoeking gedaan. Esterhazy, die toen niet thuis was, kwam binnen, toen het zoeken gaande was. Dadelijk werd hij gearres- teerd. Dat viel hem niet mede, vernietigd moet hij op een stoel zijn neergevallen, met tranen in de oogeu en eerst geen woord uitend. Na een poos echter volgde een dreigend: „Als het dan zoo is, zal ik ook spreken!” Dat belooft wat voor de toekomst. Ook de gewezen overste Picquart is in hechtenis genomen. Advocaat Leblois is nog steeds op vrije voeten, maar zijne arresteering zal toch niet lang uitblijven. Scheurer Kestner doet ook weer eens van zich spreken, voor en na volboudende, dat hij verdediger blijft der verdrukte onschuld. Zola heeft, aan den vooravond van zijn tweede proces, een open brief gericht aan Minister president Brisson, waarin onder meer ook dit stond, dat hy een man als Brisson er te verstandig voor achtte, om er niet van overtuigd te wezen, dat geen Ministerie het leven houden kan zoolang de zaak Dreyfus niet volgens recht en wet was afgewikkeld. Eerst het Ministerie,dat de herziening gelast, zal in waarheid een groot Ministerie wezen. Zoo is het, het zij zool Donderdag vierde Frankrijk, vooral Parijs, het „nationale feest”. Glanspunt daar was de wapenschouwing te Longchamps, wer- waarts President Faure zich begaf, met den Minister van Oorlog, den thans aller- wege in Frankrijk in schrifture aange plakte De Cavaignac met zich in het rijtuig. Overvloedig waren onderweg de kreten: „Leve de President!” en „Leve Cavaignac!” Minister-President Brisson had eigenlijk op De Cavaignac’s plaats moeten zitten, maar hij had zich ziek gemeld. De verwachte „Cavaignac-ovatie” bleef echter achterwege. Ook werd dezer dagen de 100ste gedenkdag der geboorte van den Franschen geschiedschrijver Michelet gevierd, in het Pantheon, waar President Faure voorzitter was. De plechtigheidwaarbij het koor der Opera en de orkesten van de Opera, de „Société des Concerts” en het muziek korps der „Garde Républicaine” mede werkten, was zeer indrukwekkend, ’s Mid dags was er, ook onder vooizitterschap van President Faure, een volksfeest op de „Place de l’Hótel de Viile", waarbij een arbeidersmeisje, door hare zusteren bij meerderheid van stemmen als de schoonste aangewezen, werd gekroond als „Muze van Parijs”. Een zeldzaam rijke vagebond Is dezer dagen door de Parijsche politie opgepakt. Hij zwierf, in lompen gekleed, in den omtrek der „Halles” en werd naar het politiebureau gebracht. Daar gaf hij geen antwoord op de vragen, welke men hem deed, en staarde de beambten als verbijs terd aan. Men doorzocht zijne zakken, en daar vond men, tot ieders verbazing, 20.000 francs aan bankpapier en 800.000 francs aan verschillende effecten. Waar die man vandaan komt en wie hij is blijft een raadsel. De politie is bezig het te onderzoeken. De pogingen, door den OoHtenryksehen Eersten Minister in het werk gesteld, om Czechen en Duitechers tot overeenstem ming te brengen, ten opzichte van de talen quaestie, zijn niet gelukt. Zijn voor stel, om Bohemen in districten te verdoe len, waarvan in eenige daarvan alleen de Duitsche, in andere alleen de Czechische, de offlciöele taal zou zijn en in nog andere „gemengde”, beide talen tegelijk, vond geen ingang, geljjk öök reeds van te voren hem voorspeld was. „Wie niet waagt, wie niet wint!” B(j Kon. besluit is, met ingang van 1 September, benoemd tot directeur van het postkantoor te Montfoort G. Visser, thans in gelijke betrekking te Markelo, en tot directeur van het postkantoor te Markelo G. Hoffman, thans in gelijke be trekking te Montfoort. De regeering heeft 15 Juli het volgende officieel telegram overAtjeh ontvangen „Den twaalfden dezer is opgerukt naar Kedei Perlak. Geen tegenstand onder vonden. Alleen werden een adelborst, vijf minderen der landingsdivisie en een fuselier on gevaarlijk gewond door negen Atjehers, die in hinderlaag lagen gewapend met donderbus, en alle negen neerge schoten werden.” Bij de Statenverkiezing te Brielle op 15 dezer, zyn uitgebracht 2052 stemmen. Gekozen mr. G. J. Goekoop (lib.) met 1468 stemmen. De heer D. Breesnee (lib.) kreeg 348, de heer A. R. Van Beekum Maurisse (antir) 184 stemmen. De bij het 4de reg. vest.-art. overgeplaatste luit.-kolonel J. J. De Greve wordt bij de geschutgieterij vervangen door kapt. J. A. Lehmann, thans hoofd opzichter b(j die inrichting. Naar men verneemt, zullen aan de vlootparade voor de Koningin bij Moerdijk in September de volgende oorlogs schepen „Holland” en Zeeland” en, bij mogelfike terugkomst uit Curasao, ook de „Friesland”, de pantserschepen „Piet Hein” en „Evertsen de monitors „Kro- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven zullen publiek aan besteden, op Maandag 1 Augustus 1898, v.m. 11 uur, op het Raadhuis: Het verbouwen van de School late soort te Schoonhoven, met inbegrip van al de daartoe benoodigde Materialen, ArbeidsloonenGereedschappen en verdere onkosten. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage op dé Gemeentesecretarie, terwijl inlich tingen zijn te bekomen bij den Gemeente- Architect. Aanwijzing op Vrijdag 29 Juli a.s., des middags tusschen 12 en 2 uren. Schoonhoven, 19 Juli 1898. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED, Mr. A. D. H. KOLFF. Overzicht Spanje-Amerika. Eindelijk is bet ge schied. De groote gebeurtenis heeft plaats gehad. Santiago de Cuba heeft zich aan de Amerikaansche troepen overgegeven, zij het dan ook na tamelijk langdurige pourparlers. Die vertraging was echter niet uitsluitend de schuld van de Span jaarden, ook Admiraal Sampson heeft er deel aan. Heel op ’t laatst, toen de voer waarden tot overgave al zoo goed als over eengekomen waren, kwam hjj nog met eenige andere aandragen, welke echter geen ingang vonden. Hoe het kwam dat de Spanjaarden eindelijk het hoofd bogen voor de overmacht Omdat men blijkbaar geen anderen uitweg wist. Maar dat het Spanje véél gekost heeft, daaraan valt niet te twijfelen. Het is dan ook duidelijk merkbaar. Immers overal is het bekend, dat Santiago zich overgaf, maar het Spaansche Ministerie verschuilt zich nog steeds achter een officiéél niet- weten. „De tijding is nog niet bevestigd, men twijfelt aan de waarheid er van,” zoo krijgen de nieuwsgierige ondervragers nog steeds ten antwoord. En welke zijn nu de voor Generaal Toral aannemelijke voor waarden? Dat hij en zijne troepen naar Spanje zullen worden teruggebracht. Zulks zal door Amerikaansche schepen en op Amerika’s kosten geschieden. Er zijn daarvoor reeds maatregelen genomen, om dit vervoer aan te besteden aan sche pen van onzijdige Mogendheden en te New-York zijn, door bemiddeling van den Franschen en den Oostenrij kschen zaak gelastigde, reeds stappen in die richting gedaan. Het moeten ongeveer 12 k 15 duizend man zijn. De overgave betreft het oostelijk gedeelte van Cuba, met uitsluiting van Holguin en Manzanillo, die met hunne sterke garnizoenen aan de Spanjaarden blijven. Generaal Schafter liet zijne manschappen hunne verschansing ver laten, maar verbood tegelijkertijd het overschrijden der Spaansche iiniön. Eerst als de Spanjaarden zijn ingescheept, komen de Amerikanen binnen; de forten en het geschut komen nu reeds in hun bezit. Flinke politie-maatregelen zijn genomen, tot handhaving der orde in de stad. Of men dus de zaken ook flink aanpakt 1 Nu, dat dient ook wel, want het is met de gezondheid der Amerikaansche troepen erbarmelijk gesteld. Da gevreesde, van bloedbrakingen vergezelde, gele koorts eiseht menig slachtoffer. Reeds honderd gevallen van deze vreesefijke ziekte ko men in het Amerikaansche leger voor, tot groote ongerustheid van hen, die vree- zen voor het leven van maag of vriend. Hoe het ook zij, de wapenen rusten! Zal het tot den vrede leiden? Dat hangt van Spanje af. Zou men misschien in elk ander land het oogenblik tot vredesonder handelingen „gekomen” achten/ voor Sagasta is het, dunkt ons, wel wat moeie- iyk, te breken met zijn zoo vele malen herhaald: „Nooit”. President Mac-Kinley heeft verklaard, dat hjj op een spoedigen vrede hoopte I Een voornaam politicus uit Madrid verklaarde dezer dagen het volgende „Ik heb de vaste overtuiging, dat wij den vrede snel tegemoet gaan. Het kan trouwens niet anders. Spanje is aan de grens van zijn krachten gebracht en kan geen schrede verder doen, zonder uitgeput in elkaar te vallen. Ik geloof niet dat de vrede, welke zware offers hij ook zal eischen, ernstige gevolgen voor het binnen land zal hebben. Het land is moe en haakt naar rust. De republikeinen zijn te veel versnipperd, dan dat van deze zijde veel onrust te verwachten is. De Car listen hebben minder aanhang dan over ’t algemeen wel gemeend wordt en worden daarbij door de regeering scherp bewaakt. Wat zou Don Carlos daarvan zeggen? Het is niet aan te nemen, dat hij, na zijne stout gesproken woorden, zich dit laat aanleunen, zonder te toonen, „dat hij er ook nog is!” De Fransche Kamerzitting, na niets merkwaardigs te hebben uitgevoerd, is Woensdag, onder gekijf en hevig verzet van rechterzijde en uiterste linkerzijde, uiteengegaan. Immers de geioofebrleven waren nog niet alle onderzocht. Deze spoed zal natuurlijk wel een oorzaak hebben en het zou ons niet verwonderen, als deze lag In het weder openen der Dreyfus zaak, want nu, gelijk reeds gemeld werd, Majoor Esterhazy is gevangen genomen, zal het daar wel niet bij blijven, Het is kodil” en „Cerberus”, de kanonneerbooten „Bark” en „Hadda” en „Heffing”, eenige torpedobooten en nog een paar kleinere stoomvaartuigen deelnemen. De vloot zal staan onder bevel van schout-bij-nacht Engelbrecht. Aangezien het niet noodig is, in vredestijd detachementen artillerie voortdurend garnizoen te doen houden te Loavestein en te Woudrichem, zijn de laatstelijk voor die plaatsen aangewezen detachementen ingetrokken, zoodat daar geen garnizoen meer aanwezig is. Aan het Ministerie ran Water staat is Vrijdag o. a. aan besteed: Het leggen en ingraven van telefoonkabels tasRchen het rijkstelegraaf kantoor en de Jere- miebrug te Utrecht. Minste inschrijver was: F. Streefland te Bliedreoht, voor f 1461. De aanleg van rgkstelefoonlgnen langs den staatsspoorweg van Rotterdam naar Gouda en van Gouda naar Zevenhuiiun, alsmede de daarmede in verband staande werkzaamheden. Minste inschrijver was: G. Alblas te Waddings- veen, f 6878. Het bespannen van vier draden aan de palen der telefoonljjn langs den staatsspoorweg van ’s-Gravenhage naar Zevenhuizen. Minste inschrij ver was: G. Alblas te Waddingsveen, f 2860. Aan den Minister van Waterstaat is een adres gericht door belanghebbenden bjj de zalmvisseherg en den zalmhandel. Adressanten geven daarin de verzekering, dat noch do beneden vissohers, noch die van de Waal en Lek mot het zalmtractaat tevreden zjjn. Evenals de Veroeniging ter bevordering van de Nederlandsohe visscherg, vragen adressanten opzegging van het tractaat, en nieuwe regeling bg Kon. besluit, voor de Nederlandsche zalm- visscherjjon. Het doel van het zalmtractaat van 1886, om den zalm in de rivieren te doen vermeerderen, kan (zegt het adres) stellig als mislukt be schouwd worden, terwyl daarenboven do statistiek helder aantoont, dat veeleer vermindering dan vermeerdering van zalm gedurende de werking van het tractaat valt waar te nemen. Zeer duidelgk spréékt die achteruitgang uit de opbrengst der peroeelen zalm water van den Staat, welke plm. f 100.000 per jaar minder bedraagt dan de pacht die bedongen werd vóór het sluiten van bovengenoemd tractaat. Voegt men hier bjj de schade van particuliere zalmvisscherpen, dan ia het verklaarbaar dat adressanten geen vrede kunnen hebben met de tegenwoordige regeling der zalmvisseherg, en zich gelukkig zouden achten, wanneer er gevisoht mocht worden zooals vóór het tractaat, volgens de regeling van het Kon. besluit van 10 Oot. 1871. Onder vigeur van dat besluit kon de zegen visscherg voortgezet worden tot 31 Augustus en duurde de sluitingstijd van af dien datum tot 16 November, en het is deze regeling die zg terugwenschen. De visscherg met de zegen, gedurende de tweede helft van Angostns, die by het tractaat is opgeefferd, kan zonder gevaar voor den zalm- stapel aan de nationale njjverheid teruggegeven worden; zg is voor haar niet van onbelangrgke beteekenis, vooral wanneer de zalm eerst laat in den zomer uit zee de rivieren optrekt, wat menig jaar het geval is. Dat er, ook al wordt tot 31 Augustus door- gevischt, paaizalm genoeg overblgft, bewgst de statistiek der aanvoeren te Ktalingscho Veer. Van 1870 tot en met 1897 werden aan die markt in de maanden Sept., Got. en Nov. 93.688 stuks aangevoerd, over 28 jaar gemiddeld 3346 [er jaar. Deze zalmen werden bgna uitsluitend met steek- en drgfwant gevangen, en daar met deze visscherg slechts een klein percentage van het geen passeert, gevangen kan worden, is uit deze cgfers op goeden grond af te leiden dat nè 1 September meer dan voldoende paaizalm opstjjgt, om voor de voortteling te zorgen, en het een geheel noodeloos offer is de visscherg in de tweede helft van Augustus prgs te geven. Het doen voortbestaan van het tractaat komt aan adressanten te meer ongewenscht voor, aan gezien nergens in Europa de sluitingstijd op 16 Augustus is bepaald, doch evetals vroeger in Nederland in September aanvangt. De afdeeling „Hoeksche Waard van de Holl. Maatschappg van Landbouw vierde jl. Donderdag haar vjjftig-jarig bestaan op luis terrijke wgze. De tentoonstelling van paarden en randree slaagde uitstekendniet minder dan 68 paarden en 34 runderen namen in verschillende klassen aan den strjjd deel, terwyl een zeer talrgk publiek van hunne belangstelling blgk gaf on de burgerg van Strgen door het uitsteken van vlaggen als anderszins het schoone dorp een feestelijk aanzien deed geven. De jury voor de paarden bestond uit de HH. C. Oudjjk te Waddingsveen, M. O. Van Buuren te Zoidland en P. De Jong de Leeuw van Dubbeldam, als keurmeesters voor de runderen waren werkzaam de heeren H. Voorspug te Groot-Ammers, J. Van der Hoek te Pernis en J. J. Hendrikse te Groot-Ammers. De schoonrgderg, welke ’s namiddags plaats vond onder begunstiging van prachtig weer, slaagde niet minder goed. Vijftien meest zeer goede paarden moesten elkaar den eerepalm betwisten. De uitslag hier van was dat de 1ste prgs werd toegekend aan den heer Pons te Dordrecht, de 2de aan A. J. Kleinjan te Strgen en de 3de aan Overwater te Charlois. Als Jury-leden traden heeren welke 's morgens als keurmet de paarden hadden gefungeerd. Het gehalte van melkkoeien, vaarzen en schot ten was naar het oordeel van deskundigen zeer goed. De paarden, enkele goede uitgezonderd, waren van minder qualiteit. De Hooge Raad wees Vrijdag arrest in zake een verzoek om op de kie zerslijst geplaatst te worden van drie per sonen uit Haastrecht, aan wie door den kantonrechter te Schoonhoven de eed werd opgelegd, dat het niet waar is, dat zij in 1867, 1868 of 1869 zich hebben doen in ly ven bfi het pauselyk leger, en zulks op grond, dat zy met betrekking tot eene desbetreffende bewering, niet erkend of ontkend hadden Conder toestemming des Konings zich bfi het pauselyk leger te hebben doen inly ven. Van deze beslissing verzochten de re- qulranten vernietiging op grond dat - waar ketbakker BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Glesen-Nleuwkerk. Van 1 tot 80 Juni. bboren: Geertje, d. van J. van Holten Buit. Wouter Leendert, z. van C. de en G. Boohanen. strouwd: G. Vonk, oud 26 j. en M. nen, oud 28 j. re rieden: A. Groen, oud 45 j., echtge- van L. Vink. A. Rietveld, oud 7 w. Gemeente Groot-Ammers. Van 11 Juni tot 12 Juli. boren: Bastiaan Gerrit, z. van J. van 1 en J. van Wgk. Dirkje, d. van A. Buren en J. Brandwjjk. Maria Pietertje, m J. Baan en N. Blokland. r er led en: P. Peterson, oud 80 j., weduw- van C. Boef. H. van der Wolf, oud echtgenoot van A. 8ohep. A. Prins, 6 m. Gemeente Langerak. Van 11 Juni tot 12 Juli. boren: Pietertje, d. van L. Aanen en b Ruiter. Jan Adrianna, a. van J. Ver in en N. de Vries. Pieter, a. van A. en B. Rozendaal. Neeltje, d. van J. loaendaal en H. den Boer. Jan Jaoob, zn J. Goedhart en J. Konjjnenburg. ana, d. van J. Sterrenburg en Z. Versteeg. i, d. van J. Sprong en G. de Groot - e r 1 e d e nA. van Middelkoop, oud 18 m.— .ozendaal, ond 83 j., weduwnaar van M. odaal. P. den Hartog, oud 61 jn echt- )t van A. Verwolf. Gemeente Leerbroek. Van 1 tot 80 Juni. iboren: Fas, a. van J. de Groot en H. sard. trouwd: M. ’t Lam, oud 81 j. en M. ichielaen, oud 82 j., gescheiden echtgenoot* 3. Middelkoop. A. J. van Haarlem, oud en 0. Brakband, oud 26 j. Gemeente Meerkerk. Van 1 tot 80 Juni. trouwd: R. van Drie, oud 28 j. en D. iefte, oud 82 j. erleden: Levenloos kind van het man geslacht van W. Uittenbogaard en D. rom. A. D. Ravestein, oud 8 m. Gemeente Nleuwland. Van 1 tot 80 Juni. boren: Willemjjntje, d. van P. Bron en kker. Gemeente Nieuw-Lekkerland. Van 20 Jum tot 8 Juli. boren: Klaas, a. van J. Faaa enL.van Cornelia, a. van - R. den Ouden en oorland. Geertje, d. van P. Q. Hegnis C. Smit. Bartholomeus, a. van D. Ver en M. Stout trouwd: Ohr. Pak en A. Advokaat erleden: K. Faaa,oud 2 d. T. Lenzen, 16 j. N. Boom, »ud 38 j. A. Talnon, Gemeente Nieuwpoort. Van 11 Juni tot 12 Juli. boren: Maria Cornelia, d. van C. van irk en N. Zaanen. erleden: C. Zalm, oud 2 m. Gemeente Peursum. Van 1 tot 80 Juni. erleden: A. Siebeling, oud 5 w. D. asteegt, oud 68 j., weduwe van K. Koojjman. Gemeente Schelluinen, Van 1 tot 80 Juni. boren: Pieter, a. van I. T. Blootshoofd E. van Gieaaen. het verzoek by den kantonrechter als eene burgeriyke zaak wordt berecht, de eed slechts kan opgelegd worden in de gevallen van en overeenkomstig eenige bepalingen van het Burgerlyk Wetboek. De Hooge Raad heeft evenwel ’r kan tonrechters beslissing gehandhaafd uit overweging dat de kantonrechter omtrent het opleggen en den inhoud van den eed geheel vry is gelaten en de bedoelde be palingen van het wetboek niet van toe passing zyn. Het vyfde jaarfeest van den Bond van gemengde zangverenigingen Eendracht maakt Macht, waarby 44 ver- eenigingen zfin aangesloten, vooral uit de Hollandsche Waardenhet N. W. van Noord-Brabant en de Zuid-HoJlandsche eilandenwordt Donderdag a. 8. te ’s-Gravendeel gevierd. Tal van oud- vaderiandsche zangen en verscheidene kroningsliederen, ook het bekende lied van Scholte, zullen door meer dan 1200 zangers en zangeressen in de vrije natuur worden uitgevoerd. Men is druk in de weer om de gasten, die Donderdag verwacht worden, goed te ontvangen. Het terrein van den Zangers- bond is reeds geheel gereed; in de ge meente zullen een drietal eerepoorten worden geplaatst, terwyl ’s avonds de kom der gemeente slerlfik verlicht wordt en een vuurwerk wordt afgestoken. Het zangersfeest heeft de sympathie der gansche burgeiy. De directeur der Heldring- gestichten te Zetten heeft by gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het asyl Steenbeek aldaar onder meer giften een feestgave van f 1000 voor genoemd ge sticht ontvangen. Beroepen te IJselmonde Dr. E. J. W. Posthumus Mejijes Iz. te Heinenoord. 'Bolnes, 14 Juli. Als een bewys hoe dit deel van Ridderkerk vooruitgaat kan dienen, dat er geen woning leeg staat, en voortdurend bouwt men by Vroeger had men slechts een paar bakkers en geen vleeschhouwer, nu reeds 6 of 7 bakkers, een vleeschhouwer en een spekslager, terwyl nog een mooie bakkery in aan bouw is. Glesen-Nleuwkerk, 16 Juli. Voor de kroningsfeesten is alhier f331,30 byeen- gebracht. 'Haastrecht, 15 Juli. Heden middag is het driejarig bruin merriepaard „Martha” van den heer A. F. M. Dupper alhier door de Rykscommissie waardig gekeurd in het Stamboek ingeschreven te worden. Van de 8 werden slechts 2 daartoe in staat bevonden. De molenaar Z. verloor hedenmorgen op den dyk een zak graan vau zyn wagen. Daar hy grooten haast had, beval hy den knecht hem te laten liggen tot de terug komst. By het terugkomen was het graan weg en daar niemand anders dan do botboer uit H. voorbygekomen was, moest hy daarvan weten. Heden-middag kwam die persoon uit G. terug om huis waarts te koeren. De knecht en baas draafden hem achterna en werkelyk had hy hem op den wagen. By het vragen hoe hy daaraan kwam, antwoordde hy, hem te G. van iemand voor 25 stuivers gekocht te hebben. De politie verscheen intusschen en toen de knecht den zak herkende, requireerde de agent dat hy den zak zou terug geven. Daaraan wilde hy niet voldoen, doch toen hy by den kraag gepakt werd, nam men den zak van den wagen, die dadelyk naar het raadhuis gebracht werd. De politie zal nu een verder onderzoek instellen. Hardingsveld, 16 Juli. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den hoor Swets, die als zoodanig had bedankt, werden uitgebracht 236 st.volstrekte meerderheid alzoo 119. Daarvan werden uitgebracht op den heer H. Den Breejen Tz. 117, P. Langeveld Kz. 113 en T. Swets Az. 6 stemmen. Herstemming alzoo tusschen beide eerstgenoemden. Hoenkoop, 15 Juli. Heden is door burgemeester en Wethouders van den ontvanger overgenomen de rekening der gemeente over het dienstjaar 1897. De ontvangsten bedragen f 1763.85, de uit gaven f 1465,16, batig slot f 298,69. "Ouderkerk a/d IJsel, 18 Juli. De Zater dag jl. gehouden tweede verhuring van het grasgo was van den polder Kromme, Geer en Zijde heeft opgebracht f 453, tegen f 445 in ’t vorig jaar. - Het getal jongelingen, dat zich alhier aanmeldde tot het ontvangen van ’t voor bereidend militair onderricht, is thans reeds tot 26 gestegen. Van tyd tot tyd moet de politie nog proces verbaal opmaken tegen personen, die zonder vergunning van den Burge meester of zelfs in stryd met diens verbod venten langs de huizen. Al wat het karakter draagt van vermomde bedelarij blyft geweerd. Komt dus iemand venten waar van het twyfelachtig voorkomt of min of meer zeker is dat hy geen vergunning heeft, dan zal men wel doen naar de vergunning te vragen en er op te letten of deze wel geldig is. De politie doet het mogelyke, en de bedelary is zoo goed als geheel de kop ingedrukt. De burgerij blyve echter krachtig medewerken, om dit kwaad te keeren, door niets te koopen van verdachte venters en nooit aan de deur te geven. Dat geld is beter besteed aan de eigen armen. Oude water, 18 Juli. By het te Breda

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1