idmeel &c., IER [en&Zonen, aa«t „De Wng” Voorkade, IUT N°. 1909. Woensdag 3 Augustus. 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht teel Hm. 'on OmstMan. RËT, FFECTEN, 1 MS, groote Staren, Kaas* era enz. enz.; ook n, Regentonnen en :olwijk. at, No. 4. Officieel© Kennisgevingen. IG. ’ORTIEREN. ÏEUWEN, BINNENLAND. Panorama. PANORAMA BUITENLAND. Overzicht 8CH00ÏÏH0VE1ÏSGHB COURANT 'ijverstraatGouda, j zeer bevredigende jefstations en zyn Manilla’ fan naar kettw Buitenland. Gemeente Schoonhoven. voor f 5,00. boven de Amster- tring, zonder bere- .gs te Woerden en i, op de Kaasmarkt. et één paard enz. ST BESTUUR. :kl. rWOUDB. iTCR. Groot-Ammbrs. .SBROEK. Meerkerk. 'RECHT. R8TOL. -Lekkerland. amde COUPONS. 1NOTEN. Sluiten p.cent onder den rorden op vertoon 'l It de Ondergetee- f- en VERKOOP deposito: 2 i overeen te komen «verkiezende tegen m; op Effecten voor; ),- b 4 ’sjaars; ot den prolongatie- sterdamsche beurs- rgemeester, Mr. A. D. H. KOLFF. roopen en verkoopen een provisie van: )ven de 80 ider SO (ook Bk Fonteinsteeg. r. BRANDWIJK, DER MEER, )RT by C. VAN leelige voorwaarden m van wissels op land. Tarieven op irygbaar; YPOTHEEK. en de Heer I HEUVEL, aldaar. PER, n-den de Nummen tagezien met het oog of conversie. irders in de meeste tot den eerstvolgen- ler Amsterdamsche Aai teen en licht gewond de eerste-luitenant der infanterie van het Nederlandsch- Indische leger A. J. J. G. Prinsen. De kapt. J. H. A. Mysberg, van het 3de reg. vest.-art. te Gorinchem, is gedetacheerd bij de pyrotecbnische werkplaatsen aan de Hembrug, met be stemming om toegevoegd te worden aan het hoofd dier werkplaatsen. De kapt, der art. F. Dell wordt 1 Oct. eervol ontheven van zijne deta- cheering onder de bevelen van den chef van den genera.'en te - Gravenhage hij keert alsdan naar z(jn garnizoen te Gorinchem terug. De off. van gez. der 1ste klasse E J. Kühne Wordt oveigeplaatst van Leiden naar Leeuwarden, -om aldaar op te treden als chef van den geneesk. dienst. De raad der gemeente IJsel- stein hoeft met meerderheid van één stem aan de commissie voor de inhuldigings feesten een subsidie toegestaan van f 600. Te ’s-Gravenhage is, geheel onverwacht, Dr. J. E. De Vry de bekende schei- on plantkundige, die onlangs nog op den dag van zijn 50-jarig doctoraal door do wetenschap gehuldigd werd na een kortstondig ziekbed overleden. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Vrijdag o. a. D. M., 40 jaar, vrachtrijder te Waddingsveen, wegens mis handeling, tot f 3 boete subs, twee dagen hechtenis. De brievengaarders hebben een gemiddelde verhooging van trakte ment van f 100 'sjaars gekregen. §- Het bericht dat aan heeren brievengaarders tractementsverhooging is toegekend, heeft ongetwijfeld op ieder die maar cenigszins mot den tegenwoordig zooveelomvattenden werkkring on groote flnanciöele verantwoordelijkheid die er by dag en bij nacht in de wcêr zijnde ambte naren bekend is, een gunstigen indruk gemaakt. Velen hunner is dat bericht echter nog slechts uit de bladen bekend. Bjj het Notarieel Staats- examen is voor het tweede gedeelte geslaagd de heer C. Pot van Kinderdijk. Onder de geslaagden voor het Engelsch 1. o. behoort de heer H. J. Knol Jr. te Winschoten. Geslaagd bij het akte-examen Engelsche taal 1. o. mij. M. B. Burgersdyk te Gouda. Bij de te ’s-Gravenhage voort gezette examens der „Nederlandsche Toon kunstenaars Vereenigmg” is Zaterdag van de 5 candidaten o. a. geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. M. C. E. Stakman te Gouda. Gouda, 30 Juli. Ds. G. Bos alhier heeft bedankt voor het beroep bij de Christelijk- Gereformeerde Gem. te Oud-Beierland c. a. Gorinchem, 30 Juli. Tot onderwijzeres aan de tusschenschool voor meisjes is benoemd mej. M. M. Montauban van Swijndregt te Rotterdam en tot onder wijzer aan de school voor lager onderwijs no. 2 de heer J. P. Jongbloed alhier. 'Amelde, 1 Aug. Gedurende het afge- loopen seizoen zijn uit de Nutsbibliotheek alhier ter lezing afgegeven 2278 boeken dwalen, zou men denken, men gaat maar of gemiddeld per week 60; het aantal altijd rechtuit en toch heeft een heer boeken bediaagt thans 447. Men is I die hier een paar dagen had gelogeerd, van j nu bezig de oude te herstellen en hoopt 1 ’s morgens 7 uur tot ’s middags half drie de bibliotheek voor den aan vang van het loopen dolen. Hij begaf zich op weg uai*uu bluuu, aanstaand letsseizoen weder met een aantal naar Vreeswijk, van hier ruim 2 uren afwoei, grijpen, nittnwfl wflrkfln uit tnhroidon-nwiasn hoor on izaans. maar kwam hii vero-isnins aan tA 1 tvhior nno> uaoi vindt zich op 't oogenblik, gelijk reeds ge meld, te Luzern. Een vreemden indruk maken, sedert de Spaansche censuur aan den arbeid is getogen, de Spaansche couranten. Eerst verschenen zij met gioote witte vakken, doch dit werd verboden. De witte vakken moesten met „onschuldige” lectuur worden gevuld. De „Heraldo” drukte toen, in plaats van een hoofdartikel over den oorlog, een satirische biographie van den „revolutionnairen” en „liberalen” minister Sagasta en den volgenden dag het ver volg van zijn feuilleton „'Weeskinderen**; benevens 14 onsamenhangende zinnen, die de censuur niet geschrapt had. De jonge koning van Spanje lijdt aan mazelen. Berichten omtrent zijn toestand zijn er niet. Werd in het vorig overzicht melding gemaakt van den minder bevredigenden gezondheidstoestand van Vorst Von Bis marck, nu is de tijding eene veel treuriger. Vorst Von Bismarck, Dalteehlaud’s oud- Rijkskanselier, is niet meer. Hij heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld en rust nu uit, voorgoed van zijn moeitevol leven, vol strijd! Naar het schijnt, heeft Duitschland’s „oude man” in de laatste dagen weer een hevigen aanval gehad van eene oude aderontsteking aan den rechtervoetook had hij een open beenwond. Het een bij ’t ander genomen, leed bij aan slapeloosheid en verval van krachten en toch leek de toestand nog zoo ongunstig niet. De familie blijkt niet naar Friedrichsruhe te zijn ontboden, maar was daar gekomen om Bismarck’s trouwdag (27 Juli) te vieren, wanneer de familie zich pleegt te vereenigen. Ook Dr. Schweninger’s komst had niets buitengewoons. Hij kwam ge regeld elke week eens te Friedrichsruhe, om te zien hoe het er stond. Verdere bijzonderheden omtrent Bismarck’s nog zoo on verwachten dood zijn nog niet bekend. Keizer Wilhelm bevind zich op ’t oogenblik te Bergen in Noorwegen. De eenige broeder der Duitsche Keizerin, Hertog Ernst Günther van Sleeswtjk-Hol- stein, erfeiyk lid van het Pruisisch Hoeren huis, treedt over eenige dagen in het huwelijk met Prinses Dorothea van Saksen- Coburg, dochter van Prins Philip van Saksen Coburg en de Belgische Prinses Louise, de laatstelijk veelbesprokene. Van de voltrekking van dit huwelijk is het eigenaardige, dat het door niemand anders zal worden bijgewoond dan door den vader van de bruid en de Keizerin Augusta VictoriaKeizer Wilhelm blijft weg wegens het feit, dat de Prinses katholiek is en omtrent het protestantsch worden der eventueele kinderen nog geen voldoende bepalingen werden getroffen. Ook de Koning en de Koningin der Belgen, groot ouders der bruid, voelen zich daar mis plaatst. De moeder der bruid zal evenmin tegenwoordig zijn. 3 Augustus wordt het huwelijk voltrokken. Nog altijd geen beslissing in de „zaken” Esterhazy, Picquart en Du Paty de Clam. Wel is tegen den eerste een nieuwe aan klacht ingediend wegens verduistering van 40.000 francs. In den Franschen Ministerraad zjjn hevige woorden gevallen over de Dreyfus- zaak. De Minister van Oorlog, De Cavaignac, zou hebben te kennen gegeven, dat, als aan de aanklacht van Picquart tegen Du Paty de Clam werd gevolg gegeven, hij een tien-tal leiders, als Trarieux, Clémenceau, Scheuren Kestner enz zou doen arresteeren. De Minister van Justitie, de heer Sarrien en de Minister-President Brisson verklaarden zich met nadruk tegen dezen inval, waarna De Cavaignac hun bittere verwijten deed over hun gebrek aan ondersteuning bjj zijn „nationalen gezondheidsmaatregel.” Toen hij echter zag, dat hjj de meerderheid tegen zich had, stond hy op en verliet de vergaderzaal. Jules Barbier, de bekende Fransche too neelschrfiver, zond, naar aanleiding van Zola’s schorsing als Officier van het Legioen van E®r, aan de Regeering zyn rozet terug. Zola moet zich vlak bij Parijs ophouden. Bfj Kon. besluit van 30 Juli no. 58 is: r 1°. de kolonel O. L. Van Pesch, van den staf der artillerie, op zijn aanvrage, op non-activiteit gesteld, en die hoofd officier, in verband daarmede, op de meest eervolle wijze ontheven uit zijne betrekking van gouverneur der Koninklijke Militaire Academie; 2°. benoemd bij den staf van het wapen der infanterie, tót gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, de kolonel J. T. C. Van Dam van Isselt, commandant van het 8ste regiment van dat wapen, die in verband daarmede op de meest eervolle wijze wordt ontheven van zijn tegenwoordig bevel. - Bij Kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot dirigeerend-officier van gezondheid 3ie kl. de officier van gezondheid 1ste klasse A. Butner, van gemeld personeel. Hare Majesteiten zullen in den voormiddag van 29 Augustus Soestdijk verlaten en in de residentie terugkeeren. - Blijkens van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indié ontvangen telegraphische berichten, zjjn bij de jongste in Atjeh geleverde gevechten ge- J- A.nnlin.O T 1-1 T lo BURGEMEESTER en WETHOUDERS van fectioGBiioven maken bekenddat bij gunstig weder de toegang tot den TOREN, om het te bezichtigen, GRATIS is opengesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, den 8., 4. en 5. Augustus, tusschen 12 en 2 uren. Een ieder, die van de gelegenheid wil gebruik makenmoet zich gedragen naar de voorschriften der Politie, aldaar te geven, terwijl kinderen zonder geleide niet worden toegelaten. Schoonhoven, 2 Aug. 1898. De Secretaris, De Burj H. G. GEELHOED. hfi andermaal het verkeerde pad in en vaart der tram terug en geraakte onder -UU V-«U het rytuig Het hoofd werd zoodanig verminkt, dat de dood onmiddellijk volgde. Uit het merk in den hoed maakte men op, dat de vreemdeling uit Rotterdam afkomstig was. De politie in de Lange Toren straat te Rotterdam werd Vrijdagnamiddag verwittigd, dat op een achterkamertje in de Wilde Zeesteeg een vrouw ziek te bed lag, terwijl haar kinderen zonder voedsel waren. Een onderzoek werd ingesteld en toen bleek, dat daar werkelfik ziek te bed lag een 28 jarige vrouw, terwijl haar kinderen van 9, 8, 5 en 4{ jaar bijna naakt in de kamer rondliepen. Geen van allen had dien dag nog iets gegeten en van Maandag af had geen hunner warm eten gezien. De diepste armoede heerschte in het vertrek. De man vertrok bijna een week geleden naar Winschoten, om als stoffeerder werk te zoeken. Geruimen tijd is hy buiten verdiensten geweest. Door tusschenkomst der politie werd voor de zieke vrouw een dokter geroepen; zy zelf en haar kinderen werden van warm voedsel voorzien en het armbestuur werd met den treurigen toestand van het gezin in kennis gesteld. STADSNIEUWS. SehooahovM, 2 Augustus. By Kon. besluit is benoemd bij het wapen der infanterie tot tweede luit., by het 2de regiment, de cadet D. J. C. H. Brussen. Onze gemeente was heden geheel in vlaggentooi, zoowel van de openbare gebouwen als van nagenoeg alle particuliere woningen, ’t Is de 40ste ver jaardag van H. M. de Koningin-Regente*, voor welke gelegenheid te 12 uren door het garnizoen eene groote parade werd gehouden, opgeluisterd door het muziek corps der onderofficieren. Amerika!» antwoord op Space's vredes- vraag is onderweg en heeft misschien wel reeds het doel bereikt. De vredes voorwaarden, daarin vervat, zfin de volgende: Afstand van Portorico; op houden der Spaansche souvereiniteit over Cuba, dat onafhankelijk verklaard wordt; afstand aan de Vereenigde Staten van de kleinere eilanden om Cuba en Portorico, zoodat Spanje geheel uit de West-Indische wateren wordt verdrevenafstand van een der Ladronen-eilanden en van minstens één kolenstation op de Philippynen. Een geldelijke schadeloosstelling wordt niet geöischt. De schuld van Cuba en Por torico zal niet door de Vereenigde Staten worden overgenomen, terwijl de handels- verdragen dier eilanden met Spanje ver vallen. Voorts is geen sprake van een wapenstilstand. De operatién op Portorico worden dan ook stevig voortgezet. Weer werd een schip der expeditie derwaarts gezonden. Zooals men weet, begonnen de Amerikanen de in bezitneming van Portorico met eene landing nabij Guanica, waar de onvervaarde Amerikaansche zee kapitein Wainwright met de „Gloucester”, een tot hulpkruiser Ingericht plezierjacht, de baai binnenstevende, om op verkenning uit te gaan. Dat alles deed hij zoo stil en kalm, dat de Spanjaarden niets van de „Gloucester” hadden bemerkt, dan toen deze een kanonschot loste, om het neer halen van de Spaansche vlag van een klein fort aan den oostkant van de baai te eischen. Met een stoomsloep ging nu luitenant Huse met 30 man, op bevel van kapitein Wainwright, aan wal en zonder eenigen tegenstand te ontmoeten, werd de Spaansche vlag neergehaald. Een oogenblik later werd de eerste Amerikaansche vlag op Portorico ge plant. Dat was toch wel wat al te erg in de oogen der Spanjaarden. Een troepje Spaansche soldaten opende nu het vuur op luitenant Huse en zjjn gevolg, die zulks niet onbeantwoord lieten. Ook de „Gloucester” mengde zich in ’t ge vecht, granaten werpend naar de heuvels, waar men Spaansche ruiterij zag afkomen op het dorp, dat door luitenant Huse bezet was. Deze, bijgestaan door verster king van de „Gloucester”, wist dien aanval beslist af te slaan, zoodat weldra de Spanjaarden moesten vluchten met een verlies van vier man. In een mini mum van tijd waren de booten van de oorlogsschepen bezet en brachten de noodige troepen aan wal. Zoo begon het „behoud” van Portorico. Nu ook heeft de stad Ponce zich over gegeven, terwyl do Spanjaarden zich uit het zuidelijk deel van het eiland terug trokken en de inlandsche bevolking de Amerikanen met groote vreugde ontving. En nu is San-Juan aan de beurt, de hoofdstad, bezittende de beste haven van het eiland. Deze expeditie voorspelt alle kans van slagen en wordt nu nog het bericht bevestigd van de „overgave van Manilla”, dan zal voorzeker de vrede nabij zijn. Door beide partijen wordt naar het einde der vijandelijkheden ver langd. Generaal Shafter toch heeft onder zijne troepen voor Santiago niet minder dan 4000 zieken, waaronder drie vierden, lijdende aan gele koorts. De minister van Oorlog, de heer Alger, schreef daarom aan den generaal, zijne troepen zoo spoedig mogelljk naar het kamp van Long Island te doen terugkeeren. De generaal heeft heel wat te doen in het veroverde Santiago en komt daardoor dikwijls in botsing. Onvermoeid echter zet hij zijn zuiveringswerk voort. Zoo heeft hij aan eene commissie opgedragen een onder zoek in te stellen naar den toestand der gevangenissendie in een aller- treurigsten staat zijn gevonden. Er waren gevangenen, die jaren lang zon der verhoor opgesloten waren geweest voor misdrijven, welke volgens de Spaan- sche wet met hoogstena twee maanden gestraft konden worden. De commissie zal nu alles in orde Brengen. De toestand in Spanje is rustig. Men is er algemeen tot het beöindigen van den oorlog geneigd en zelfs generaal Miles moet verklaard hebben niet tegen den vrede te zullen ageeren. Don Carlos, die zoek om de raadsvergaderingen voortaan te openen met gebed en te sluiten met dankzeggirg, is voor kennisgeving aange nomen als zijnde op ongozegeld papier gesteld. 'Krimpen a/d IJsel. 1 Aug. Door den gemeenteveldwachter D. Van den Bosch alhier ïb procesverbaal opgemaakt tegen G. K., tonder vaste verblijfplaatswegens bedelarjj. Door Van den Bosch voornoemd werd hjj naar Bot terdam getransporteerd. Als eene bijzonderheid kan worden mee gedeeld dat bjj den gemeenteveldwachter alhier eene kat wordt groot gebracht, dio.... gezoogd wordt door eenen hond. De a. s. Kroningsfeesten zullen in deze gemeente worden gehouden 20 en 21 Sept. a. s. Het programma luidt als volgt 1ste dag. Schoolfeest en des avonds concert. 2de dag. Historischen optocht, voorstellende het Oranjehuis, van af Prins Willem I tot Koning Willem III. Volksspelen, bestaande in mastklimmen, zakloopen enz. Ringr|jderjj voor paren in tilbury's. Gondeltocht op den IJsol van vaartuigen uit de gemeente. Voor de mooist versierde en vellichte vaartuigen worden prjjzen uitgeloofd. Vuurwerk. Hondsdagen. In deze gemeente waren gepasseerde week verscheidene stukken aard appelland door oen wit kleed bedekt, tengevolge der nachtvorsten. gLekkerkerk, 1 Aug. De heer H. H. Visser, kommies 2de klasse by ’s rijks directe belastingen alhier, is overgeplaatst naar Gouda, terwyl in zyn plaats benoemd is de heer F. Pors van Strjjboek. Hedenmorgen kwam de heer D. H. v. Blankenstefjn bij uwen correspondent (tweeden) met den uitroep: „Nu heb ik iets voor de courant, meester!” Dat ik dadelyk geheel oog en oor was, laat zich begrijpen. En wat het was, zal ik u zeggen. De heer v. B. zou een ei voor zich klutsen en tot dat doel sloeg hij er een stuk. Er kwam wel een gewone hoeveelheid wit uit, maar geen dojer. Toen de opening grooter gemaakt werd, viel er geen dojer uit het ei, maar weer een ei, met stevige schaal en dat van punt tot punt gemeten 4[ cM. lang was In niets was het van een gewoon ei te onderscheiden. Of daarin een dojer zat, weet ik niet, want de heer v. B. hield het om de groote zeldzaamheid liefst heel. Dat zulks wel der vermelding waardig is, geloof ik wel. 'Leksmond, 1 Aug. - Onder zeer vele blyken van belangstelling mocht de gemeente veldwachter C. Kloet heden den dag herdenken, waarop hy vóór 25 jaren zy'ne functie alhier aanvaarde. "Lopik, 2 Aug. Door de commissie van het Kroningsfeest is in z(jne vergadering van Zaterdag jl. het programma samen gesteld als volgt: Voormiddags groote optocht door de gemeente: a. kinderen van de openbare scholen Cabauw en Lopik in versierde schuiten; b. Zegewagens, verschillende beroepen en ambachten voorstellende; c. I mannen te paard. Opgeluisterd door muziek en zang. Namiddag. Ringrljderjj op het dorp door paren met paard en tilbury. ’s Avonds. Verlichting van het ver sierde dorp, eerebogen enz. Tot slot groot vuurwerk. In Lopik zal men niet gemakkeljjk de bibliotheek voor den aanvang van het loopen dolen. Hij begaf zich op weg lOCöOCUUOU WOUCl mcivou oaubai mvonya, U.S. 1UIU1 a U1OU nieuwe werken uit te breiden; mogen heeren j gaans, maar kwam by vergissing aan te commissarissen ook dan weer ondervinden 1 x TT J--~ 1-J - J- door een steeds toenemend aantal lezers en lezeressen, dat hun tfver voor- en toewijding aan deze nuttige inrichting, mter en meer op den waren prys gesteld worden. SAmmerstol, 1 Aug. De heer K. Klomp alhier is heden by het te 's-Hage gehouden examen geslaagd voor de akte Engelsche taal 1. o. 'Berg-Ambacht1 Aug. Naar men ver neemt, hebben zich voor de betrekking van onueiwyittjr aan ue au« upeno. ocuuui alhier 10 sollicitanten aangemeld. De door heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurde en vastgestelde rekening dezer gemeente over 1897 bediaagt in ontvang f 15808,05$, in uitgaaff 14917,08 en sluit alzoo met een voordeelig saldo van f 885,97 J. In eeu onbewaakt oogenblik geraakte het dochteitje van H. B., alhier, te water, doch werd gelukkig intijds gered door P. v. W., die daar toevallig passeerde. *Berkenwoude, 1 Aug. Gisteren avond werd onder leiding van den burgemeester een vergadering gehouden met het doel te beraadslagen over ie viering van het Kroningsfeest ook in deze gemeente. Algemeen was men er voor, dat ook hier dat feest zou gevier^ worden. Staande de vergadering werd Jen commissie van 12 leden gekozen, bespande uit de heeren J. De Visser, voorz., 3. D. Rehorst, vice- voorz., M. Van Dorjl late secretaris, A. Boer, 2de secretaris, V. Scheer, penning meester, K. Both, C. I. De Jong, H. Van Eljck, Jacs. De Groa.W. 0. Van Erk, C. De Jong Dz. en P. Berkouwer. De burgemeester werd n voorstel van den voorzitter tot eere vooiitter benoemd, ter wijl nog 12 ingezetean werden gekozen om met de commisih mede te werken, ten einde op de beöp wijze het feest te doen elagen. 'Bleekenagraal1 Lug. Het bij den raad dezer gemeente igekomen adres van te betwjjfeien. Het binnengehaalde hooi took waa niet altjjd overeenkomstig de eischen, dia men er aan stellen mag, m. a. w. het was niet altjjd voldoende droog, zoodat het hier en daar wel min of meer van den broei geleden zal hebben. Hoe dit echter zjj, het hooi is voor een groot deel binnen, en door de laatste regens zgn do weiden en etgroenen goed bezet met gras, zoodat de landbouwer hieromtrent tevreden kan zgn. §Nieuw-Lekkerland, 1 Aug. De heer B. alhier, van een reisje per flets huis waarts koerende, had het ongeluk te Kinderdijk te vallen, doordat hij plotseling voor iemand op zij wilde gaan. Zijn arm bleek uit de kom te zijn. Door dokter Haastert te Alblasserdam werd de eerste hulp verleend. De heer B. werd per rijtuig naar Elsbout gebracht en keerde vervol gens per boot naar huis terug. 'Noordeloos, 1 Aug. Tot onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier is benoemd de heer C. Louwerse te Amsterdam. Ouderkerk a/d IJsel, 80 Juli. De heer C. Brouwer alhier is by het te ’s-Gravenhage gehouden examen geslaagd voor de Engel sche taal 1. o. "O ode water, 30 Juli. Gisteren keerden de escadrons van het 3de reg. huzaren van de manoeuvres uit bet Gooi naar hun garnizoen terug. De staf en de muziek bleven voor den nacht wederom hier in logies, terwyl de overige officieren met manschappen doortrokken naar de aangren zende gemeenten Rozendaai (Haastrecht) en Hekendorpenkelen zelfs tot in ’t meer verwijderde Moordrecht, ’s Avonds deden evenals op de uitreis de heerlfike tonen van de muziek zich hooren op de Markt, welke tot dat einde voor een gedeelte afgezet en verlicht was. En nu niet alleen inwoners, maar vele omwonenden, tot zelfs van een uur ver, profiteerden van de schoone muziek. Jammer dat het weer niet erg meeliep; want het een en ander verschafte een heel gezelligen avond. Hedenmorgen by ’c vertrek der h.h. offi cieren, muzikanten enz. waren al veel belangstellenden op de been, a]s een stille hulde voor de twee genotvolle avonden (uit- en thuisreis), zoo goedgunstig aan Oudewaters burgerij geschonken. gstolwyk, 1 Aug. Met ingang van den laten Juli 11, is het tractement van den Brievengaarder alhier met f 25 verhoogd en nader vastgesteld op f 475. Vfanen, 30 Juli. Dinsdag jl. herdacht de ZeerEprw. heer E Geerdink, pastoor alhier, zy'ne veertigjarige priesterwijding. Waddingsveen, 30 Juli De aangeboden gemeente rekening, dienst 1897, bedraagt in ontvangsten f 39.648,60 en in uitgaven f 39.414,63», batig slot f 228.96». Gemengd Nieuwe. Op het verzoek van de in woners van Bodegraven, om het verschieten van oude patronen op het fort Wiericker- schans, waartegen deze gegronde redenen van bezwaar hadden, niet te laten ge schieden, is gunstig beschikt. Van het Ministerie van Oorlog is nl. bericht ont vangen, dat het schieten niet zal plaats hebben, en de patronen op andere wyze zullen vernietigd worden. Zondag namiddag is op de tram, die te 4 uren van Arnhem naar Oosterbeek vertrekt, ter hoogte van de buitenplaats Hoogstede, een droevig on geluk gebeurd. Een heer, die op het balkon stond, wilde zyn hoed, welke Hy hield zich daarby echter nog vast aan het afsluitkoord. Montfoort. Vandaar terugwandelende sloeg zyn lichaam slingerde door de groote meenende dat hy eindeiyk Vreeswyk bereikt had, hoorde hfi tot zyne niet- geringe verbazingdat hy stond op ongeveer 10 minuten afstand van het punt vanwaar hfi ’s morgens was uitge gaan. Doodmoede en ten einde raad be sloot hy naar zy'ne familie terug te keeren. Moordrecht, 29 Juli. De gemeenteraad alhier heeft f 100 beschikbaar gesteld I voor eene buitengewone uitdeeling aan ae behoeftigen by gelegenheid van het a. s. kroningsfeest. De feestcommissie heeft voor dit doel ruim f 80 disponibel, zoodat den armen een genoegiyke dag te wachten staat. Moordrecht, 1 Aug. In den namiddag van Zaterdag 80 Juli sloeg tengevolge van hooibroei de brand in de hooiberg, gelegen achter de bouwmanswoning met stalling in den Zuidplaspolder en bewoond door L. Van Eyk. Daar deze woning ongeveer een uur van ’t dorp gelegen is, kon men er met de spuit niet zoo spoedig by zyn om te verhoeden, dat de brand ook oversloeg op het gebouw zelf, waarvan alleen de achtergevel is beschadigd, doordat het gebouw geheel van steen is opgetrokken en de inmiddels aangerukte spuit het vuur aan het gebouw spoedig meester was. De hooiberg is echter geheel verbrand. 'Nleuwerkerk a/d IJsel, 1 Aug. Zaterdag avond jl. ontstond bjj den landbouwer V. op het dorp een begin van brand. Eene buurvrouw maakte hem er attent op, zoodat het vuur met een paar emmers water spoedig geblusoht was. De brand scbgnt ontstaan te zgn door het uitkloppen eener pgp. Door de ingelanden van Kortland en Kleinpolder its met aigomoene stemmen benoemd tot seoretaris-penningmeester de heer 0. Van der Ham. De hooityd, die drukke tgd voor den boer, begint zoo zachtjes aan zjjn einde te naderen. De bergen staan by vele landbouwers in top, een bewys, dat de kwantiteit over het algemeen zeer goed was. Wat do kwaliteit P. Van Essen mdende het ver- Backer en B. Muis en de cavalerist A< pupje een duim gronde zou afstaan, be-

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1