r. mi. i W, Rotterdaffl.l Mwoi Zonen, iOUDA, Markt, naast „De Waag” en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden h deposito: iet 1 dag opvragens h 2 j langer termijn op overeen te komen voorwoorden on doevorkiezuude tegen onderpand in fondsen; 1898. Woensdag 10 Augustus. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht I VERKOOP. 1 v* BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. Melkstand relke een goed bestaan oplevert. Brieven anco aan J. VAN DER^MEER, Botten- ofschestraat No. 112, Utrecht ’’ty -f hoofd geet 3ht l m. 2.500.000 dollar t koerende goudzoel boord. Een dier reide: der 1 oet in f 34,38*. - 20,80». 81,29». 13,72». f 100,21. SCH008H0VBN8CHE C0IIRA1TT. Gebore i M. ran de Jong lannes, a. van E. de Groot en Geuake, d. van J. Blot- Nyhof. Maria Ariaantje, sneel en A. van Bauren. Dirk, rriee en k. A. Ejjkelenboom. De heer E. G. Drenth, hoofd der eerste openbare school te Zwammér- dam, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd. Bedankt voor het beroep te IJselmonde door Dr. E. J. W. Posthumus Meyjes te Heinenoord. ‘Amelde6 Aug. Op .de heden alhier gehouden publieke verkooping van boom vruchten werd naar raming besteed aan den boomvoor appels gemiddeld f3 i f4,50 en voor noten f 2,50 f 3 per hektoliter. Ook in deze streek is, helaas! de voor raad aan appels en peren schaarsch en de kwaliteit veel te wenschen overlatend. Noten zijn er nogal, doch van vele deugt ook het gehalte niet. Altemaal gevolgen van te lage temperatuur en gebrek aan zonneschijn. De tegelijkertijd verpachte poldernaweide bracht weinig op: gemiddeld f 12,50 per hektare. *Amelde en Tlenhoven, 8 Aug. Voor de a. s. feestviering, die alhier gehouden zal worden op Vrijdag 9 Sept. e. k., is thans bijeengebracht f 622. In eene zeer geanimeerde algemeene vergadering, j). Vrijdag te Ameide gehouden, is het programma der hoofdcommissie unaniem goedgekeurd en vastgesteld. Het bestaat uit: 1. Kinderfeest; 2. Feestgave aan alle bedeelden; 3. Historische optocht voorstellende de aankomst van den zoon van Willem V in 1813 te Scheveningen en tocht naar Den Haag4. Volksconcert; 5. Schitterend vuurwerk. Alblaoeerdam, 6 Aug. Op de St. Jacobs- paardenmarkt waren Vrijdag ruim 200 paarden aangevoerd, voor het meerendeel werkpaarden. De tolboom werd gepacht door G. Rootnat voor f 16. De kermis was dit jaar minder dan het vorige jaar. Berg-Ambacht, 9 Aug. De voordracht voor onderwijzer aan de 2de openb. lagere school alhier bestaat uit de heeren 1. H. Zanen te Ammerstol, 2. G. Roest te Krimpen a/d Lek, 8. A. Rookhuizen te Ter Aar. ‘Haastrecht, 5 Aug. Op de aanvrage om op de Qroote Haven alhier een schapen- vellenbloatfjitf op te richten, is thans af wijzend beschikt. ‘Haastrecht, 8 Aug. Mej. de wed. L. Blanken, eigenares van het bondshötel alhier, heeft van het bestuur der Alg. Nederl. Wielrjjdersbond een gunstige beschikking ontvangen om aldaar een hulpkist te plaatsen, ten einde de zeer talrijke dames en heeren die dat café bezoeken te helpen, als ze eene mankeering aan hun flets gekregen hebben. Zaterdag middag stond de broodwagen van den heer D. met het paard vóór het huis. Juist kwam daar een vigilante voorbij lijden. Het paard van den bakker D. ziende rijden, dacht dat ook hij moest gaan. Het beest ging aan den haal en een 4-jarig meisje, die voorop zat, begon lekker te lachen, omdat het zoo hard ging. De overwonende vleeschhouwer E. zag het tooneel en ging het kind hollende achterna. Zijne pogingen werden met een goeden uitslag bekroond, want dicht bij het Vischgat greep hij het hollende paard en bracht het tot staan. De vader, doodelijk verschrikt, nam alles met groote dankbaarheid over. “Jaarsveld, 8 Aug. Ds. J. G. Dekking alhier, beroepen predikant te Krimpen a/d Lek, is voornemens in een voormiddag- godsdienstoefening op Zondag 21 dezer zijn afscheidsrede te houden, in plaats van op 14 dezer, zooals aanvankelijk was bepaald. Jaarsveld, 8 Aug. Bedankt voor de toezegging van beroep naar deze gemeente door Ds. H. A. Hejjer te Lienden. ‘Krimpen a/d IJsel, 5 Aug. 4 en 5 Aug. zyn voor de schoolkinderen alhier ware feest dagen geweest. Door de milde bedragen van eenige notabele ingezetenen was men in de gelegenheid gesteld, de kleinen, die trouw de school bezocht hadden, eene verrassing te be en. Den eersten dag werden de kinderen laagste klassen in de met vlaggen en groen versierde school onthaald op limonade, koek en bruidsuikers, terwjjl ieder kind by het naar huis gaan nog een mooi stuk speelgoed meekreeg. Den tweeden dag gingen de kinderen der hoogste klassen een reis maken naar Scheveningen onder geleide van het hoofd der school, 8 onder wijzers en 1 onderwijzeres. Daar werd een flk- sohe wandeling door de Bcheveningsche bosohjes gemaakt en vervolgens gemarcheerd naar het strand. By het zien der zee, die onafzienbare watervlakte, uitte menig kind een kreet van verwondering; nog lang zal dat indrukwekkend gezicht in'hun geheugen blyven. Des avonds te 9 uren arriveerden de kinderen weder vrooljjk en wel in deze gemeente. Ten slotte dient nog een woord van dank te worden gebracht aan de onderwijzers voor hunne tactvolle leiding gedurende de reis en aan den heer Van der Garden te Gouda, die een zgncr booten gratis beschikbaar stelde voor genoemd reisje. Een arbeider van den landbouwer T. B. alhier kreeg een klap van een paard tegen zyn borst, waardoor hy bewusteloos ineen zeeg. Nadat hjj door geneeskundige hulp was byge- braoht, bleek evenwel gelukkig dat hy hoege naamd geen letsel had bekomen. De voordracht, opgemaakt door den raad dezer gemeente van zetters voor 's Ryks directe belastingen, bestaat uit de heeren J. Hoeflske, K. Van Walsum, J. Otto en N. Hoogendyk. Aan het Burgeriyk Armbestuur dezer ge meente zal wegens besluit van den raad, voor het dienstjaar 1899, eene subsidie worden uit gekeerd groot f 2000. gLckkerkerk, 6 Aug. Gister morgen kwam een gezelschap van drie Rotter dammers hier visachan. Van middag omstreeks half 8 halverwege het Groote van Keizer Friedrich zond een grooten lauwerkrans met palmen, lellen en witte rozen, de Prins Regent van Beieren een van alpenrozen en edelweiss, ook Li Hung Chang een prachtig bloemstuk. Het is nu voor goed bepaald, dat het stoffelijk overschot in de gesloten kist in de sterf kamer zal blijven, totdat het benedenste gedeelte van het Mausoleum gereed is. De militaire eerewacht blijft, zoolang het boven de aarde staat. Het graf van Bismarck op den Schneckenburg zal, zoowel van af het slot, als van den spoorweg uit, te zien zijn. Nu staat erop genoemden berg een hertengroep, door de - bewoners van Anhalt aan Bismarck geschon ken. Die groep zal nu verplaatst worden. Von Bismarck’s oudste zoon, graaf Herbert, die den Vorstentitel erven zal, plaatste in de „Hamburger Nachrichten” eene bekend making, waarin hij verklaart datdeuitin gen van diepe smart en warme genegen heid, die het onuitwischbaar aandenken van zijn grooten vader gelden, zoo talrijk zijn, dat het hem onmogelijk is, ieder afzonder lijk daarvoor te danken. Aan alle Duitsche bladen verzoeken de nabestaanden, niet in staat om op al die betuigingen te antwoorden, een woord van hartelijke dankbaarheid op te nemen voor de woorden en daden van troost in hun rouw. Nu is de gewone rust op Friedrichs ruhe weer teruggekeerd. Geen tele grammen komen en gaan meer in de laatste dagen werden er ruim twee duizend ontvangen. Slechts een enkele krans of bloemstuk komt den schat van kunstwerken op dat gebied vermeerderen. De familie reed Vrijdag j.l. weer voor ’t eerst op de gewone wijze uit. Donderdag j.l. had te Berlijn de plechtige dienst ter nagedachtenis van Von Bismarck plaats, in de „Kaiser Wilhelm Gedachtniss-Kirche”. De ge- heele offlciöele wereld ongeveer was daar met den Keizer en de Keizerin ver- eenigd, ook het volledig „corps diplo matique”, de Rijkskanselier, al de Ministers, enz. enz. Om 10 uur begon de dienst, waarbij predikant Faber, naar aanleiding van Psalm 149, het woord voerde. Een koor zong o. a. het lied: „Ik weet, dat mjjn Verlosser leeft!” Na afloop vertrok Keizer Wilhelm met z|jne gemalin naar Wilhelmshöhe, bij Cassel. Keizer Wilhelm moet, toen hij te Kiel aankwam en vernam van de openbaar making van den tekst van Von Bismarck’s aanvrage om ontslag enz., een uur lang schier buiten zichzelven zijn geweest van toorn. Des te bewonderenswaardiger, dat hij zich herstelde en gedaan en geschreven heeft als h|j deed! Niettegenstaande de groote geheimzin nigheid, welke de familie Bismarck in acht neemt, is men er toch in geslaagd den overledene op zijn sterfbed te foto- grafeeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de houtvester Spörke stil letjes een fotograaf binnen gelaten. In tegenwoordigheid van drie koetsiers, die de wacht hielden, werden twee opnamen gedaan; het eene portret stelt Bismarck voor met, het andere zonder halsdoek. De houtvester is onmiddellijk ontslagen, zonder aanspraak op pensioen; men was voor nemens hem in hechtenis te nemen, doch op verzoek van graaf Rantzau heeft men hieraan geen gevolg gegeven. Men heeft Bismarck dikwijls beschouwd als een man van een hard, onvriendelijk karakter. Het was echter „ruwe bolster, blanke pit”. Meer schijn dan wezen. Voor zijne pachters en bedienden was hij een zeer edelmoedig en welwillend meester. Verscheidene van zijne bedienden hebben dan ook legaten van hem ont vangen. Maar ook voor anderen toonde hij zijne hartelijkheid. Zoo betoonde hij in den oorlog met Frankrijk veel sympathie voor de gewonden van beide natiën en gaf hij boeken aan hen, die welvarend genoeg waren om te lezen. De overleden eerste Duitsche R|jkskan seller is altijd een man geweest van groote werkkracht en deed ongelooflijk veel af. Te Berlijn werkte hij dikwijls met zijne secretarissen tot 2 of 3 uur in den nacht. In die nachtelijke werkuren, welke geheel aan staatszaken waren gewijd, dronk hij dan af en toe wat bouillon of ter opwek king een weinig fijnen cognac. Na zulke nachten bleef hij dan gaarne in bed tot ’s morgens een uur of 10. Evenzoo werkte hij op Friedrichsruhe, waar hij, na zijn aftreden, zooveel vrijen tijd heeft gehad. Te Varzin, ztfn ander zomerverblijf, was hij de schrik der postambtenaren. In één jaar ontving hjj niet minder dan 605.000 brieven en 10.000 telegrammen. Onder de vele belangstellenden in Bis- marck’s dood bevindt zich ook President Kiüger, die telegrammen van deelneming zond aan Keizer Wilhelm en Vorst Herbert. Te Pretoria vlagden de openbare gebouwen hal verstok. Frankrijk. Emile Zola hoeft gelukkig de voldoening gehad, het proces tegen Judet van „Le Petit Journal”, die op laaghartige wijze de nagedachtenis van Zola’s vader had gesmaad, te winnen. Judet is tot 2000 francs, Mannoni, wiens persen het blaadje drukken, tot 5000 en de gérant Laaeur tot 500 francs boete veroordeeld. Daaren boven moet ieder nog 5000 francs schade vergoeding betalen en het vonnis tien maal in het blad wojden bekend gemaakt. Esterhazy’s neef, Christiaan, gaat nog steeds voort onthullingen te doen, welke blijken zeer belangrijk te zijn. Hij deelde alles ook mede aan den rechter Bertulus. Ook Lucien Victor Meunier, redacteur van „Le Rappel”, zond zijn kruis van het Legioen van Eer terug omdat het aan Zola ontnomen werd. De berichten van schatten uit het goud land Klondyke beginnen weer te komen. Het stoomschip „Manuense” kwam dezer dagen te Victoria (Canada) aan met - goud en 250 terUg. skers uit Klondyke aan mannen brengt, naar men verzekert, vg;- 800 000 dollars aan goud mede. Vele godzoekers klagen over afzetterij en'Slechte behandeling van tfmbte naren en beambten. De Staatscour. (no. 184) bevat het besluit van den 5den Augustus 1898, no. 43, betreffende de plechtige beéediging en inhuldiging van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, binnen de stad Amsterdam. Dit besluit bestaat uit één enkel artikel, houdende dat beide Kamers van de Staten- Generaal tot eene openbare en vereenigde vergadering bijeen worden geroepen, ter zake der plechtige beöediging en inhul diging van H. M. de Koningin, welke in de Nieuwe Kerk binnen de stad Amsterdam, op Dinsdag 6 September 1898, des voor- middags te half elf uren zal plaats hebben. Bij Kon. besluit is de Minister van Oorlog, generaal majoor K. Eland, bevorderd tot luitenant generaal. Bij Kon. besluit is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de gezondheids leer, de geneeskundige politie en de ge rechtelijke geneeskunde, Dr. C. Eykman, directeur van het laboratorium voor patho logie te Weltevreden (Batavia). Bij Kon. besluit is Mr. J. De Louter, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, belast met het geven van onderwijs aan H. M. de Koningin, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten, in het district Amerongen, in de plaats van wijlen den heer Van der Poel, zijn uitgebracht 2756 geldige stemmen. Gekozen de heer P. Rood huyzen (anti-revol.) met 1386 stemmen. Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck (lib.) had er 1370. H.H. M.M. de Koninginnen z(jn voornemens een tocht door de Betuwe te maken, die voorloopig vastgesteld is op Zaterdag a. s. H.H. MM. vei trekken met den spoortrein naar Eist, waar zij des middags om 1.40 aankomen en ontvangen worden door den burgemeester, den raad enz. Van daar gaan H.H. M.M. in rijtuigen over Valburg, Herveld en Andelst naar Dodewaard en vervolgens per boot naar Leeuwen, waar de gedenknaald, ter her innering aan het bezoek van Koning Willem III aan de overstroomde streken, bezichtigd zal worden. Daarna gaan H.H. M.M. naar Tiel, waar zij in een paviljoen aan de nieuwe kade door het gemeente bestuur ontvangen zullen worden. Waar schijnlijk vertrekken H.H. MM. over Buren naar Culemborg, om van daar per trein naar Soestdyk terug te keeren. - Bjj beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is als plaats vervanger van den schoolopziener in het district Rotterdam Mr. A. M. De Cock, gedurende ztfne afwezigheid van 8 tot en met 31 dezer, aangewezen de school opziener in het arrondissement Vlaardingen A. R. v. Beekum Maurisse te Hillegersberg. De commies van de rjjkstele- graphie N. W. F. Janssen te Maastricht, opzichter b|j den vestingtelegraafdienst, is door den commandant van het korps genietroepen van en met den 15den tot en met den 27. Augustus e. k. onder de wapenen geroepen, ten einde deel te nemen aan de te houden oefeningen in den ves tingtelegraafdienst. Aan de firma W. G. Boele Sr., sigarenfabriek te Kampen, is vanwege H. M. de Koningin-Weduwe vergunning verleend tot het voeren van Harer Maj es- teits wapen. Voor het bouwen eener Chris telijke school aan de Kralingsche Oostkade te Rotterdam waren 7 biljetten ingekomen. Laagste inschrijvers waren de heeren Gebr. Stoffels te Capelle a/d IJselvoor f 4799. B|j het notarieel staats-examen is o. a. geslaagd voor' het eerste gedeelte de heer A A. v. Haaften, van Sliedrecht. Te IJselstein heeft men op eene publieke verpachting van boomgaar den voor de peren f 8,50 tot f 4,50 en voor de appelen f 3 tot f 5 per HL. aan den boom besteed. De Unie-collecte voor de Scholen met den Bijbel, gehouden 2 Aug. jl., bedraagt: Te Langerak Nieuwpoort Groot-Ammers Goudriaan Te zamen De directeur der Weesinrich- ting te Neerbosch ontving voor zijn inrichting sedert de vorige week weder tal van giften en goederen, o. a. van v. H. de W. uit A. f 1000, terwijl in de weezenbus een banknoot werd gevonden van f 800, enz. Nest” gekomen, woei van een der heeren de hoed in den Boezem. De 54-jarige Barendse, wonende Weste wagenstraat, zou, daar hij een goed zwemmer was, den hoed even halen. Zich ontkleeden en er naar toe zwemmen was het werk van een oogenblik. Nadat hij den hoed gegrepen had wilde hij naar den kant zwemmen, maar ge raakte zoo in aalkruid en plompen verward, dat hij zich niet bewegen kon en voor de oogen zijner makkers verdrinken moest. Later werd de ongelukkige per schouw uit het water gehaald en door den heer Van Blankensteen per rijtuig naar het dorp gebracht en vandaar heden per stoomboot „Culemborg” naar Rotterdam vervoerd. ‘Lekkerkerk, 8 Aug. De leden der zang vereniging „Euphonia” alhier benoemden in de gisteravond gehouden vergadering den heer P. C. Oskam tot voorzitter en den heer Gerrit Borsje tot secretaris. In aanmerking genomen dat het getal huwelijken in deze gemeente de laatste 5 jaren (1893/97) gemiddeld bedroeg 24, kan het der vermelding waard zijn, dat in de vorige week 6 paren zijn aangeteekend als ondertrouwd. Was de ziekte in de aardappelen sinds eenige dagen zichtbaar aan de plant, thans komen ook aangetaste aardappelen met het rooien te voorschijn. Het regen achtige weer zal vermoedelijk een ongun- stigen invloed uitoefenen. “Ondewater, 8 Aug. De voorrechten, verbonden aan de met gunstig gevolg doorloopen voorbereidende oefeningen in den wapenhandel hebben alhier 24 toe komstige militieplichtigen uitgelokt zich op te geven voor de aanstaande lessen in ’t najaar, die, zooals men weet, vanwege het Rijk worden verstrekt b|j een getal van minstens 20 jongelingen. Ook de afschaffing der plaatsvervanging, welke, gelukkig! nu niet meer aan gegoedheid, maar aan kennis voordeelen schenkt voor de lotelingen bij de militie, zal aan dit voor een kleine plaats groote getal van 24 niet vreemd gebleven z(jn. ‘Polsbroek, 8 Aug. De bekende flrma Van Houten te Weesp heeft zich bereid verklaard, bij gelegenheid van het hier op 12 September te houden schoolfeest, gratis de voor de 130 kinderen benoodigde cacao te leveren. Sllodreeht, 6 Aug. De alhier gehouden Unie-collecte heeft f 212,40 opgebracht, zijnde f 4,40 meer dan het vorige jaar. Snelirewaard, 5 Aug. In de raadsver gadering, jl. Maandag gehouden, werden van de rekening dezer gemeente over 1897 voorloopig vastgesteld, de ontvangsten op f 2715,06, de uitgaven f 2095,91, batig saldo f619,15. 'Steln, 6 Aug. In de „Hollandsche Amerikaan”, courant van Kalamazoo (Michigan) van 25 Juli j.l., leest men het volgende bericht: „Hedenmorgen kregen wij de treurige tijding van Santiago de Cuba, dat Gerrit Leeuwenhoek, die onlangs als vrijwilliger naar Cuba is vertrokken om tegen de Spanjaarden te strijden, aan de malaria koortsen aldaar is overleden. Vandaag een week geleden hadden wij nog een correspondentie van hem in ons blad, waarin hij ons het een en ander mede deelde omtrent den slag voor Santiago op 1 en 2 Juli. W|j verliezen in hem een trouwen vriend en correspondent, die ons op de hoogte hield met wat er zoo al op het slagveld geschiedde. Leeuwenhoek kwam 14 April 1897 uit Zuid-Holland hier aan. Bij het uitbreken van den oorlog was hij één der eersten, die bij de geregelde troepen van het Vereenigde- Staten leger dienst nam en met dat leger naar Cuba vertrok. Hjj was een oppassend jongmenschdie niet in dienst ging uit onverschilligheid of met een opgewonden hoofd, maar om, indien er kans voor was en hjj mocht gespaard blijven, a vancement te maken.” ‘Tlenhoven, 8 Aug. Van gister avond tot heden-morgen zijn op de zalmzegen- visschertf alhier 11 zalmen gevangen. Gemengd Nieuwe. Te Giesendam brak Vrijdag avond, naar men zegt door onvoorzichtig heid van kinderendie met lucifers speelden, brand uit in een hooischelf, waarin 30.000 pond hooi zat, toebehoorende aan B. Da Jong. Het hooi was verzekerd, 't Was de eerste maal, dat de spuiten geen dienst behoefden te doen, daar de brandkranen overvloedig water gaven en velen thans tot de overtuiging gekomen zijn, dat de raad onlangs een goed werk deed, door eindelijk te besluiten brand kranen te doen maken. Donderdagavond had te Haar lem een staljongen van den Commissaris van H. M. de Koningin het ongeluk van den hooizolder achter de paarden te vallen. Een der paarden schrikte, sloeg en ver brijzelde den jongen het hoofd. Hij was natuurlijk dadelijk dood, Zaterdag avond nam men te Heerenveen een zonderling verschijnsel waar. Tijdens een niet hevig onweder vertoonden zich op een gedeelte van de Lindegracht zwermen kleine muggen, die enkele woningen bij duizendtallen binnendrongen. Ze waren zóó talrijk, dat ze op sommige punten wriemelende hoopen vormden. Den volgenden morgen werden de insecten, die in den nacht voor ’t meerendeel gestorven waren, btf massa’s uit de aangetaste woningen verwijderd. Bismarck en de Bpaansch Amerikaan ache oorlog, ziedaar de twee voornaamste onderwerpen, welke op hét oogenblik onze aandacht verzoeken en nog eenige stof bieden, tot het houden van beschouwingen, want er is overigens weinig nieuws in de politieke wereld. We beginnen met den oorlog of beter gezegd, met het be antwoorden van de vraag: „Hoe staat het met den vrede?” In Amerika denkt men er alles goeds van. President Mac Kinley heeft zelf reeds verklaard, dat langs offleieuzen weg bericht van Spanje’s toe stemming in de vredesvoorwaarden is ont vangen en dat het oflciëele antwoord elk oogenblik kan verwacht worden. Als het maar geen luchtkasteelen zijn, die straks zullen instorten, want het vertrouwen, dat Amerika in Spanje stelt, is wel wat groot. Immers in Spanje is men nog lang zoo ver niet. Men doet daar, alsof men al den tijd heeft. Sagasta loopt „heel bedrijvig!” heen en weder, nu dezen raadplegend en dan weer dien en niet tot een vast be sluit hebbende kunnen komen, eindigde hij met de vredesvoorwaarden te onder werpen aan het oordeel van de Kamer. Wat een oponthoud en dat in een ttfd, waarin het alles aankomt op een spoedig afdoen van de zaken en vooral van eene zaak, welke zoo nauw samenhangt met het welzijn van de menschheidhet wel varen van het land. Martinez Campos laat hierover een hartig woordje hooren en verklaart zich beslist voor den vrede. „De Amerikaansche vredesvoorwaarden niet afslaan,” zegt hij. „Dat zou eene dwaasheid zijn.” En voorts somt hij nog eens in duidelijke bewoordingen op, de ver schillende nederlagen, welke aan Spanje door Amerika werden toegebracht. De nederlaag te Cavitede vernieling van Cervera’s eskader, de overgave van San tiago, de verovering van Portorico en daarmede de macht van de Vereenigde Staten, tegenover de onmacht van Spanje. Generaal Torral seinde, dat de toestand der troepen te Santiago erbarmelijk is. Ziekte en gebrek ondermijnen Spanje’s dappere zonen. En ondanks al die treurige berichten, loopt Segasta heen en weer, wel is waar „heel bedrijvig”, maar de resultaten van die bedrijvig heid blijven nog steeds uit. Het mooist van de zaak is, dat de Spanjaarden zei ven om „dien vrede” gevraagd hebben aan Amerika. Dat ze allesbehalve vredelievende gevoelens in het hart ronddragen, bewijst de overdreven gestrengheid tegen onge lukkige bevelhebbers. Zoo werd Kolonel San Martin, omdat hij de stad Ponce (op Portorico) zonder gevecht aan de Ameri kanen overgaf, deswege gefusileerd. Nu, daar kunnen de andere bevelhebbers ook nog plezier van hebben. Heel ongedacht nog eenige gunstige berichten voor Spanje. Op Cuba hebben, bij Monteverde, de Spanjaarden, naar hun zeggen, wéér eene overwinning op de opstandelingen behaald, hun zware verliezen toebrengend. Ook op de Phi- lippünen waren, naar eene offlciöele dé pêche uit Manilla, de Spaansche wape nen weer zegevierend, daar in de provincie Camarinas de opgestane benden verslagen werden. In de Noorder provinciën heet de opstand zelfs bedwongen. Op Portorico schijnt nog een hardnekkig gevecht te wachten te wezen tusschen Arroyo en Guayamo, waar de Spanjaarden zich sterk verschanst hebben. Sagastaschijnt nog alle hoop te hebben, om het eiland voor Spanje te behouden, en dat nog wel on danks Amerika’s uitdrukkelijke verklaring van „behoud” voor zich. Op ’t oogenblik zijn de Amerikanen bezig hun geheele leger van voor het verpeste Santiago weg te nemen. Het aan tal zieken is reeds tot 4000 gestegen, zoodat afdoende maatregelen hoog noodig waren. Nu, daarvoor moet men by Amerika zijn. Spanje’s Koning moet weer aan de betere hand zjjn. De vrees van Maria Christina, dat men haar zoon langzaam wilde vergiftigen, blijkt ongegrond te zijn. Iets anders is de gezondheid van de Koningin zelve; de gebeurtenissen van den laatsten tijd, de groote vermeerdering van zorg en arbeid hebben haar zeer aangegrepen. Het doet haar zeker geen goed, dat de oorlog haar en hare kinderen verhindert de jaarlijksche zeekuur in San Sebastian te maken, en dat te minder nu deze zomer een zelfs voor Spanje exceptioneels hitte heeft meegebracht: een ware tropische hitte, waarbij de thermometer soms steeg tot bijna vjjftig graden Celsius in den schaduw. Laat staan de buitengewone hitte en in ’t midden van het reisseizoen <08 ’t dit jaar te Madrid ongewoon levendig en dat ondanks alle dreigende oorlogs berichten. Alles wat moet kkn, en zoo leeren ook de heeren diplomaten, want alle Ministers, gezanten enz. zijn in de stad gebleven, dat men ’s zomers in Madrid kan leven met eene hitte van 50 graden celsius. In de Noordelijke provinciën van Spanje is het toch tot een Carlistisch verzet ge komen. Hier en daar werden agenten van Don Carlos in hechtenis genomen, doch dat het ooit weder tot een Carlisten- oorlog zou komen, is nauwelijks te vreezen. DaitseHand. Treden we nu het stille Friedrichsruhe binnen, waar hij, de groote staatsman rust In vrede. Nog steeds stroo- men bloemen en kransen toe. De weduwe verstrekken gelden op Effecten voor: adragen daarboven tót den prolongatie^ koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden elasten zich methetkoopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: /8 voor fondsen boven de 30 /16 onder 30 (ook voor loten). Bij voortduring worden de Nummers er gekochte fondsen nagezien met het oog p uitlotingaflossing of conversie. •esverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; risselen Coupons in boven de Amster- damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; elasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; intrekken geld op HYPOTHEEK. gent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, »ld».r. Wegens vertrek ter overname aange- oden een BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Berkenwoude. Van 80 Juni tot 81 Juli. Geboren: Willem Cornelia, a. van G. van ^jjngaarden en C. Dekker. Pieter en leendert, i. van B. van den Berg. Hendrik, van G. Oudenes en E. Bogaard. Gemeente Bleskensgraaf. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Marigje, d. van K. Vlot en J. eton. Jan a. van H. Boele en P. Baan. 'eunia, a. van A. Prins en A. de Jong. arend, a. van C. Mouthaan en J. A. Verdoom. .rigje, d. van M. Boaman en M. Romeyn. Getrouwd: J. de Rufjter (van Alblaaaerdam) n M. E. Pot. Overleden: G. Versluis, oud 8 w. Gemeente Brandwijk. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Jan, a. van B. van Hof en de Ruyter. Getrouwd: J. Van Kleef en M. Rietveld. Gemeente Gouderak. Van 1 tot 81 Juli. en: Pieter Marinus, s. van O. Tromp in ’t Hof. Cornelia Adriana, d. van >rn. Cornelia, d. M. Verschoor. en P. Molenaar. oud 80 j. en A. Pieter Marinus, Hof. Cornell. ig en C. Hoogendooi in F. van der Starre en G. tn, s. van G. van der Vliet Getrouwd: M. Schouten, ekker, oud 20 j. Gemeente Goudriaan. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Willem, s. van T. de Bie en M. m Hartog. Lena, d. v. A. Gelderblom en Terlouw. Overleden: A. Vonk, 58 j. Gemeente Hel- en Boelcop. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Geertje, d. van J. Bogerd en de Gans. Jannetje, d. van G. M. Verduin i L. O. Brakman. Aart Anthonie, a. van van H. Gemeente Jaarsveld. Van 16 tot 81 Juli. Geboren: Pietje, d. van K. van Elteren i A. van Egtelt Hendrik, a. van C. -iterom en D. Brand. verleden: D. Sterk, oud 85 j., eohtgenoote J. den Braber. Gemeente Lekemond. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Jills, a. van D. T. J. Kou en Versluis. Tennis, a. van P. van dar am en P. Schrijvershof. Hendrik, a. van van Zessen en J. Springer. Gemeente Molenaarsgraaf. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Maaike Teuntje, d. van J. Ver hoor en 0. Vlot. Gemeente Ottoland. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Willem, a. van J. Groen en A. n den Heuvel. Annigje, d. van J. de Bruyn A. Zwynenburg. Adriana, d. van J. Boa en van Gils.' Overleden: A. Bos, oud 1 j. Gemeente Oud-Alblas. Van 1 tot 81 JulL Geboren: Johanm van Buuren. om en J. M. van J. Jonger van J. de Vr Gemeente Streefkerk. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Geerard, a. van J. Sprujjtenburg M. E. Kleyn. Teur,ig, a. van P. Bonter on Wink. Annigje, d. van A. Kersbergen on Pauw. Jacoba, d. van W. M. den Ouden H. de Langen. Willem, s. van A. Korevaar M. Klejjn. Hendrik, i. van W. de Ruiter 0. de Groot. Willempje, d. van A. Brou- ir en T. Hoogenboosem. Getrouwd} F. Kleyn en W. de Brujjn. Overleden: K. Gelderblom, oud, 57 j- Rjjkaart, oud 4 w. C. Slingerland, oud Heisman, oud 56 j. Gemeente Tlenhoven. Van 17 tot 80 Juli. Overleden: W. van Eo, oud 88 j.. wwL a A. Lakorvold.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1