.GoBflewaafien&Zonen, N°. 1913 Woensdag 17 Augustus Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht INBULDÏG»FfiBSTEN. 1898 Officiëele Kennisgevingen. Gemeente SCHOONHOVEN. Notengewas. BUITENLAND. Overzicht. op BINNENLAND. 8W0WEWH1 COURANT eren den voor een M. Brceveld, oud 21 j. -r A Beheer iverlt 16 Aug. 1898. De Burgemeester, A. W. LAZONDER, L.-B. sser en d. van schoolfeest en rp, na I *8 en den moeg niets i men tooi eboren: J. de Jon| etron wd. long, oud verb De BURGEMEESTER dor gemeente Schoonhoven noodigt de Ingezetenen be leefd uit de navolgende wenken in acht te willen nemen bij de aanstaande feesten 1°. Om de versiering en verlichting aan de gebouwen zoodanig aan te brengen dat geen brandgevaar wordt bevorderd. 2’. dat de onderkant van de uit te steken vlaggen minstens 4 Meter boven den began en grond blijft. Schoonhoven, 15 Augustus 1898. A. W. LAZONDER, L.-B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag den 24. Augustus 1898, des voormid- dags ten 11 ure, op het Raadhuis, pu bliek verpachten: Het NOTENGEWAS aan deze gemeente behoorende. Aanwijzing op 24 Augustus, des voor- middags 10 uur, te beginnen aan de Voorpoort. Schoonhoven, De Secretaris, H. G. GEELHOED. Spanje-Amerika. Vrijdag j.l. te vier uur is op het Witte Huis te Washington de onderteekening geschied van het protocol met de voorloopige vredes-voorwaarden. Om halfeen ontving de Fransche gezant, de heer Cambon, uit Madrid het telegram, waarbij hem volledige machtiging werd gegeven tot die onderteekening. Dadelijk daarop werd door den Minister van Oorlog, den heer Alger, per telegraaf aan alle militaire commandanten het bevel gezon den, om dadelijk alle vijandelijkheden te staken. De Marine-Minister Long gaf het zelfde commando aan alle scheepsgezag- voerders. Nu, dat was wel noodig, want nog even vóór men het eens werd, was het gevecht nog in vollen gang en bezet ten de Amerikanen Mayagüez op Poftorico. Een half uur van te voren had een vurige strijd plaats voor Manzanillo, op Cuba. Een paar schepen, door Admiraal Sampson afgezonden, kwamen de stad opeischen, maar de bevelhebber weigerdeen toen begonnen de Amerikanen een bom bardement, dat echter wegens het be vel van hooger hand een einde moest nemen. Te Manilla is ’t op het oogen- blik zeer treurig gesteld. Er dreigt hon gersnood. Bij gebrek aan ander voed sel, slacht men er honden en paarden. De inlanders eten zelfs ratten en muizen. Verder zijn en 1500 huizen afgebrand, terwijl stormen en overstroomingen groote verwoestingen hebben aangericht. De op standelingen beschoten de stad met het ongelukkig gevolg, dat verscheidene vrou wen door bommen doodelijk getroffen werden. De Amerikanen zijn tot de slotsom gekomen, dat daar nog heel wat te red deren valt en gaan daarom voort met het zenden van troepen. Uit San Fransisco vertrokken 2000 man, die weldra zullen gevolgd worden door 5000 anderen. De verdedigers van Santiago gaan zoo lang zamerhand naar het vaderland terug. De zieken eerst. De „Alicante” vertrok reeds met 1000 van die ongelukkigen aan boord. George Kennan, de beschrijver derjam- meren van Siberië, is met het Roode Kruis meegeweest naar Santiago, alwaar hij gedurende het gevecht op 1 en 2 Juli bij die stad, in het veldhospitaal tegen woordig was en de gekwetsten hielp ver plegen. Er was zoo schrijft hij onvol doende hulp; slechts 5 artsen, waar er 50 waren noodig geweest en slechts 20 helpers. De geneeskundigen werkten hard en aanhoudend, bijna zonder eenige rust. Vrijdag en Vrijdagnacht Werden er ruim 800 operaties gedaan. Maar het was niet mogelijk allen tijdig te helpenen zoo lagen de arme gewonden uren aan uren, dikwijls half naakt, te wachten in den brandenden zonneschijn of ’s nachts op den vochtigen grond. Maar bij dat alles was het gedrag der Amerikaansche sol daten zeer te roemen: hun kloekheid, gelatenheid en zelfopoffering. Geen klacht werd gehoord, zegt Kennan. Zij ver droegen met mannenmoed de hevigste pijnen, en dikwijls gebeurde het, dat een gewonde, als zijn beurt gekomen was om geholpen te worden, een ander liet voorgaan, omdat die erger was. Licht gewonde soldaten werden belast met de zorg voor gevaarlijker gewonde makkers. Men zag hen rondstrompelen en brood of water brengen aan de hulpeloos neer liggende mapnen. Als men zooiets onder de oogen ziet, komt dubbel het verlangen naar vrede in het hart op. Volgene Don Carlos echter zal de vrede eene onwenteling in Spanje veroorzaken, waarbij de Koningin-Regentes en de Koning uit het land worden verdreven. En dan zou hij (Don Carlos) naar Spanje gaan, om het land te redden. Nu, het OUDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Veerkade, nemen gelden h deposito: at 1 dag opvragens 2 langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,— 4 ’sjaars; dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 3 voor fondsen boven de 80 16 onder 30 (ook voor loten). Bij voortduring worden de Nummers r gekochte fondsen nagezien met het oog uitloting, aflossing of conversie. «verlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; sselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op De compagnieën der 1ste divisie Infanterie vormen daarbij bataljon; evenzoo de com pagnieën van de 4 regimenten vesting-artillerie en die van het korps pantserfort-artillerie en van de korpsen pontonniers en torpedisten. Al deze troepen staan onder bevel van den kolonel J. L. De Bock, commandant van het regiment grenadiers en jagers. Ook sullen alle generaals met hunne adju danten, zoomede de korpscommandanten, by de revue tegenwoordig zgn en met de officieren der vreemde mogendheden in den staf van den luitenant-generaal Kool plaats nemen. Er zgn de noodige maatregelen doelmatig spoorwegvervmk getroffen. Hare Majesteit de Koningin zal te paard do troepen inspeoteeren. - De 1ste luit kwartiermeester J. H. G. Vermeer, van het 7de reg. infanterie te Amsterdam, is bestemd om met 1 Januari op te treden als assistent- magazijnmeester te Woerden. Omtrent de dienstuitvoering op de postkantoren gedurende de in- huldigingsfeesten is bepaald, dat op den hoofddag der feestviering ter plaatse, als hij op een werkdag valt, het hoofd kantoor en c. q. de bijkantoren geopend zullen z|jn tot niet later dan 11 uur 'sm. en zal in den namiddag, vóór 7 uur ’s av. nog gedurende 2 uur kantoor worden gehouden. Alleen in de morgenuren zullen post wissels, quitantifln, pakketten en spaar- bankzaken worden behandeld. Bestelling van postpakketten vindt niet meer dan tweemaal plaats. Het aantal brievenbestellingen zal op bedoelden dag worden verminderd tot 8 in plaatsen, waar op werkdagen 5 a 6 bestellingen plaats vinden en tot 2 daar waar minder dan 5 malen wordt besteld. De buslichtingen hebben plaats als op gewone dagen. De diensturen op de telegraafkantoren alsmede op de vereenigde bijkantoren worden onveranderd gehandhaafd. Vóór eenige dagen werd gemeld, dat aan de brievengaarders eene verhooging van f 100 salaris was toe gezegd. Thans vernoemt men, dat die verhooging niet algemeen is. Het bedrag voor verhooging der salarissen van brievengaarders uitgetrokken bedraagt f 40.000, terwijl hot aantal brieven gaarders die aanspraak meenden te maken op salarisverhooging 988 bedraagt. Het zjjn voornamelijk de brievengaarder met nog niet veel dienstjaren, die voor- loopig hetzelfde salaris behouden. Alblasserdam13 Aug. Ter gelegen heid van den verjaardag der Koningin zal op 1 September door de leerlingen der 4 hoogste klassen van alle scholen een reisje naar den Haag en Scheveningen gemaakt worden. De overige leerlingen worden den anderen dag in de scholen onthaald. Het kroningsfeest wordt 7 September gevierd. In een vakoptocht, uit 24 nummers bestaande, zullende voornaamste bedrijven, die hier worden uitgeoefend, vertegen woordigd z(jn. Daarna ontvangen de behoeftigen eene feestgave, en wordt ringgereden en boeg- sprietgeloopen. Met het ontsteken van vuurwerk aan de overzijde van de Noord wordt het feest besloten. SAmelde, 15 Aug.. De jaarwedde van den postbode (besteller) J. K. alhier is met f 100 verhoogd, ingegaan 1 Juli jl. *Ameide en Tlenhoven, 16 Aug. In de rivier de Lek onder deze gemeente z(jn dit jaar geen zalmsteken geplaatst. Men zal hier gedurende den gesloten t(jd, heden ingegaan, de zalm trachten te bemachtigen door middel van kantzegen en drijfnetten. ‘Ammeratol, 15 Aug. Heden-nacht te 12 uren gaat de verboden tijd voor de zalmzegenvisscberijen in, en is het tot 15 Oct. a. s. alleen geoorloofd met zalm steken en vlouwnetten naar zalm te visschen. Zaterdag 11. had alhier de besteding plaats van het maken van schoeiing ten behoeve van de zalmvisscherij De Snackert”. Van de 6 inschrijvers was de laagste tevens aannemer, de heer L. Boele, voor de som van f 2199. ‘Berg-Ambacht, 12 Aug. Aan den heer D. T. Blanken alhier is gegund het maken van een paardenstal ten behoeve van het slachthuis aan de Boezemstraat te Rotter dam, voor de som van f 12.993. Bodegraven, 18 Aug. De «yie van feest viering alhier is thans vastgesteld. In afwyking van het voorloopige plan, zal niet op één dag, doch op twee dagen feestgevierd worden, en wel op 14 en 15 September. Deze late datums staan in verband met de kermis, welke van 29 Aug. tot 8 Sept gehouden wordt, een kermis, die nagenoeg niets meer te beteekenen heeft, doch die men toch niet gaarne af geschaft sou zien. De feestviering is ongeveer als volgt ge regeld: eerste dag, nitreiking van eene feest gave aan behoeftigen, boomplanter, schoolfeest, volksspelenmuziek-uitvoering en rondgang over het dorp met lampions; tweede dag: historische optocht, voorstellende: het Huis van Oranje (kostuums van de firma Helmbout te Amsterdam), zanguitvoering van 160 personen, muziek op het mark tplein, illuminatie en vuurwerk. De gemeenteraad heeft een subsidie van f 500 aan de feestcommissie verleend. Boskoop, 12 Aug. Heden middag half twee kwam alhier van Gouda per salon- andere boven haar bevoordeeld wordt. De strijd, welke nu in, over en om China wordt gevoerden waarin de Chineesche Regeering niets te zeggen heeft, maar zich lijdelijk te onderwerpen, betreft het spoorwegsysteem. Rusland heeft toestemming verkregen tot verlen ging van den Trans-Siberischen spoorweg door Mandsjoerye naar Wladiwostoch, met zijlijnen naar Taliën wan en Port- Arthur. Eene Chineesche maatschappij, onder directie van den Engelschen ingenieur Kinder en gesteund door de kapitalen der Eugelsche banken van Shanghai en Hongkong en tevens door de Chineesch- Russische bank, heeft toestemming ver kregen tot het leggen van een spoorweg van Peking naar Tienstin, met eene verlenging naar Shang-Hai-Wan. Men wilde echter die lijn doortrekken tot aan de grens van Chin-King, dat in de Rus sische sfeer ligt. De Russische gezant, de heer Pavloff, verzette zich daartegen met alle kracht, met het gevolg, dat de Engelsche vertegenwoordiger, de heer Mac Donald, ook weer protest aanteekende tegen d&t verzet. China heeft bewilligd in de namens Rusland door den ge zant Pavloff gestelde eischen en dat feit maakt nu op het oogenblik bjj de Britsche Regeering het onderwerp uit van ernstige overdenking. Inmiddels is nu ook uit Peking bericht gekomen, dat by Keizerlijk besluit de Belgische spoorweg- leening is goedgekeurd, ondanks de protesten van den Britschen gezant. Natuurlijk wekken die nederlagen in de Britsche pers grooten wrevel. Zelfs „The Standard” vèrklaart, dat men die ver nederingen moede is en dat flink moet worden opgetreden. De zittingen van het Britsch Parlement zijn nu gesloten met eene namens de Koningin voorgelezen troonrede, waarin in de eerste plaats de „vriendschappelijke” betrekking tot de andere landen werd geconstateerd. De Londensche Lord-Mayor, de heer Davies, gaat eerstdaags een reisje naar de Vereenigde Staten maken, de eerste maal, dat de hoogste magistraatspersoon der City zich naar Amerika begeeft I De Kamer voor het in staat van be schuldiging stellen te Parijs (Frankrijk) heeft nu beslist, dat Majoor Esterhazy noch mejuffrouw Pays voor het Hof van Assises zullen kunnen terechtstaan. Dade lijk daarop werd door de Kamer de invrijheidstelling van beide personen ge last. Een slag in het aangezicht dus van den rechter van instructie Bertulus, die, zooals men weet, Esterhazy en vrouw Pays wilde doen vervolgen. De boete van 3000 frs., door het Hof te Versailles aan Emile Zola opgelegd, is uit eigen beweging door den dichter Octave Mirbeau betaald, ten einde gerech telijken verkoop van den inboedel te voorkomen. Een onbekende heeft ook de 450 frs. kosten van de voorziening bij het Hof van Cassatie voldaan. De bekende Noorweegsche schitfver Björnstjerne Bjöansan doet den laatsten tijd ook nogal van zich spreken in zake Dreyfus. Nu heeft hij weer een aanklacht ingediend tegen de Münchener „Neueste Nachrichten”, omdat dit blad, „het onbe twistbare” van Dreyfus’ onschuld en de schuld van Esterhazy zoo wordt door Duitschland’s Rijkskanselier Hohenlohe beweerd heeft tegengesproken. Het is er den Noorschen dichter voornamelijk om te doen, de Dreyfus zaak in Duitsch- land ter sprake te brengen. De Duitsche Regeering is er echter niet van gediend en zal al het mogelijke in het werk stellen, om het proces te voorkomen. Van eene minder aangename ontmoeting mot Frankrijk wil het blijkbaar niets weten. Uit Oostenrijk komen winterberichten in deze zonderlinge Augustusmaand. Maan dag was het te Weenen drukkend warm. Maar Dinsdag daalde de temperatuur en er viel een koude regen. Bij Innsbiück waren Dinsdag-morgen de Alpen dicht- besneeuwd tot op 1500 meter boven de zee. Ook te Bazen waren Dinsdag de bergen, tot de heuvelen aan hun voet, met sneeuw overdekt, alsof het midden in den winter was. Te Böckstein, een geliefkoosd uitstapjes- doel van de badgasten te Gastein, sneeuwde het zeer zwaar, na een hevig onweder, en de thermometer stond er op het vriespunt. In de Italiaansehe provincial Mantua, Parma, Bologna, Ravenna en Treviso is groote schade aangericht door onweders en hagelslag. Weder een nieuw goudland ontdekt I Uit Kalgoorlie in West-Auatrallfi wordt gemeld, dat in de nabijheid van Kanowna een klomp goud van 95 Eog. ponden is gevonden. Duizenden gelukzoekers z|jn naar Kanowna vertrokken. De rerue orer het leger op 21 September zal plaats hebben op de Renkamer heide, des voormiddags te 11 aren. Behalve de manoeuvreerende troepen der 1ste en 2de divisie infanterie ‘en van de kolo niale reserve, zal daaraan worden deelgenomen door de detachementen van de overige korpsen van het leger, ter sterkte van eene compagnie van P. de Jong en C. d. van J. O. Hol en Gemengd Nieuw*. Op den inhuldigingsdag wordt te Sybecarspel (N.-H) het vleesch van een 400 pond zwaar varken uit gedeeld aan on- en minvermogenden. Het is voor dat doel aan de feestcommissie aangeboden door den burgemeester, Mr. C. P. Donker. De heer A. M. v. D., notaris te Klaaswaal, heeft heimelijk zijne stand plaats verlaten. Wel had hij reeds een verzoek om ontslag ingezonden, doch nu wegens een zeer aanzienlijk bedrag aan schulden, voor de vervolging zijner schuldeischers be ducht, heeft bij zich uit de voeten gemaakt. De subst.-offlcier van justitie te Dord recht heeft zich Donderdag den llden dezer te Klaaswaal op de hoogte der zaken gesteld, met het gevolg dat de rechtbank Mr. De Fejjffer, notaris te Oud-Beierland, als lijdelijk bewaarder heeft aangesteld. Als bewijs van hoe groote uitgebreidheid de schapenfokkerij in de Betuwe thans is, kan dienen, dat alleen te Eist dezen zomer van elders zijn aangevoerd en verkocht circa 2650 Gro- ningsche, Texelsche en Hollandsche lammeren, waarvan alleen 1250 door den handelaar Meijer van Ameide. De bekende stoom-caroussol- houder L. Vincken heeft voor oen stand plaats op de Tilburgsche kermis de kolossale som van drie-en-twintig honderd gulden geboden. De politie te Vlissingen heeft Donderdag gearresteerd den keurmeester van het slachtvee J. W. v. D., verdacht zich gelden van de gemeente en van particuliere personen te hebben toegeöigend. De beklaagde, die eene bekentenis heeft afgelegd, is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen, doch zijn vrouw heeft hem onlangs, hare kinderen mede nemende, verlaten. De 22 jarige matroos van het stoomschip William Egan No. 17 kreeg Zaterdag-namiddag te Dodewaard, waar hij vreugdeschoten wilde afschieten voor de Koningin, den inhoud van een bus kruit, die sprong, in het gelaat en aan de handen. Deerlijk gebrand werd h|j per vigilante in het Ziekenhuis gebracht. Donderdagavond is nab|j wachtpost 46 op den spoorweg onder de gemeente Enschedé overreden gevonden het l|jk van den poetser B geetationneerd te Nieuweschans en thans met verlof aldaar. Te Bellingwolde (Gr.) ia Vrijdag de knecht van den landbouwer N. E. Bookmaker, terwijl h|j bezig was turf op te laden, door een bijenzwerm aangevallen en zoodanig mishandeld, dat men voor z(jn leven vreest, terwijl een der paarden op de plaats dood bleef. Zekere W. v. d. Steen, wo nende te Gouda in de Kees Faassens-rolwa- gensteeg, en die gedeeltelijk met visschen den kost verdient, had zich met een schuitje naar het water aan de Jerusalem* straat begeven, om met de „peur” een zoodje te vangen. De politie, daar omtrent middernacht passeerende, zag er het ledige schuitje, vermoedde een ongeluk, dregde ter plaatse en haalde weldra het lijk van v. d. Steen boven water. Hoe deze er in is geraakt, zal wel nimmer worden opgehelderd. Zondag is te Haps nabij Boxtel, door het op hol gaan van een paard, de heer P. 8. onder zijne kar ge raakt, met het gevolg dat h|j het wervel been brak en b|jna oogenblikkeijjk overleed. Zondag avond te ongeveer 10 uren brak er in de oliefabriek „De T|jd”, van de firma Wessanen Laan te Wormeryeer een hevige brand i«lt. Behalve de meelfabriek en twee olie- fabrieken, z|jn nog drie pakhuizen ver woest. De muren van de gebouwen zijn blijven staan, doch de inhoud is totaal vernield. Een groote voorraad lijnzaad is een prooi der vlammen geworden, terwijl de in de bakken aanwezige voorraad olie nog steeds brandt. De waarde van het verbrande schijnt nog niet bekend. Men spreekt van v|jf ton gouds. - Op den Loosduinschen weg bij den overweg naar Scheveningen is een Leidsche juffrouw door de Westlandsche stoomtram overreden, toen zij opstapte en de tram reeds in beweging was. Zwaar gekneusd naar het Ziekenhuis overgebracht, is zij daar spoedig overleden. Te Weesperoarspel is Zondag In den vroegen morgen omstreeks 3 aar een moordaanslag gepleegd ten huise van den veehouder C. Van Wees aan den Aboouder straatweg. Terwgl deze met sjjn volk in het land aan het melken was, schynt een man binnengeslopon te «(ju, die, gewapend met een mes, de nog slapende vrouw in de bedstede bg de keel greep. Er ontstond oen hevige worsteling, waarbjj de vrouw den indringer het mes ontwrong en hem by eene poging tot worgen een stuk van een zgner vingers afbeet. Zg kreeg al worstelende menige krab en buil en sag ten slotte haar aanvaller ontvluchten door den stal, den weg op in de richting van Duivendrecht. Zg achtervolgde hem in de duisternis, sender te weten wie hg was, doch kon hem niet inhalen. De burgemeester van Weesperoarspel, met k.. i. 1— ii-i-i t ook het emballeeren van planten voor de verzending en het inladen in spoorweg- waggons. Genoemde firma had hiervoor in hare pakloods een paar geïmproviseerde wagens opgeslagen. Te 4 uren vertrok H. D. H. per zelfde gelegenheid naar Gouda. §Groot-Ammers, 16 Aug. Door de feestcommissie alhier ia tot Eere-voorzitter benoemd onze geachte Burgemeester, de heer C. v. d. Stok. ‘Haastrecht, 15 Aug. Het salaris van den brievengaarder G. Van der Mark en dat van den besteller A. Ballering is ieder met f 50 verhoogd. Gisteren avond kwamen twee fietsers aanrijden, juist toen de bezoekers der R. C. Kerk huiswaarts keerden. Het rijden ging zeer hard, ja zoo hard zelfs dat de vrouw van den heer Dr. aangereden werd en tegen den grond werd geworpen. Hevig werd zij gewond aan den arm en ook aan het hoofd, zoodanig zelfs dat ge neeskundige hulp moest ingeroepen worden. Krimpen ad Lek, 13 Aug. Vrijdag had alhier een droevig ongeluk plaats. Een nachtboot, die op de helling van den heer K. Smit gezeten had, vertrok. Op de Lek kwam zij in aanvaring met een zandaakje, waarop zich de schipper met zijn zoontje van 14 jaar bevond. De jongen, die het zag aankomen, wilde trachten den kurkenzak op zij van het aakje te hangen ten einde de botsing te voorkomen. De boot was echter te dicht bij, zoodat de arm van het knaapje totaal afgekneld werd. Door den schok viel hij overboord en verdween in de diepte. Tot heden heeft men niets dan den afgeklemden arm gevonden. ‘Krimpen a/d IJsel. 15 Aug. Door den gemeenteveldwachter D. Van den Bosch alhier is proces verbaal opgemaakt tegen J. B. wegens het wegnemen van een Ijzeren aak. Moordrecht, 18 Aug. Door de feestcom missie alhier is bepaald, dat de feestelijkheden sullen worden gehouden op Woensdag en Donderdag, 7 en 8 September. Op den eersten dag zal 's morgens eene uitdeeling aan de armen plaats hebben, en ongeveer te 10 uren allegorische optocht; op geluisterd door de muziek van 't fanfare-corps en begeleid door een vjjftigtal ruiters, sullen in dezen optocht worden voorgesteld handel, nijverheid en landbouw. De Moordreohtsebe ijsclub heeft besloten eveneens aan den optocht deel te nemen, door iets voor te stellen, toe passelijk op den winter. Nog zal deze club een eerepoort doen plaatsen, wat alzoo ten goede komt aan de verdere versiering. Het programma voor den tweeden feestdag behelst voor 's morgens schoolfeest en optocht der kinderen door ’t dorp, na den middag volksvermakelgkheden, en ’s avonds muziek uitvoering binnen 't kerkhek, en illuminatie. De godsdienstoefening op den 81. Augustus in de Ned. Herv. Kerk zal worden opgeluisterd door het uitvoeren van een drietal zangstukken, n. l. „Een Vrouwehand”, cantate van D. F. Van Heyst, „Koninginne-lied" door een gemengd koor en „Op Koningin’s Verjaardag", cantate voor tweestemmig kinderkoor van Georg Ryken. Nieawerkerk a/d IJael, 13 Aug. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door Da. D. Gladder te Schóonrewoerd. “Ouderkerk a/d IJsel, 15 Aug. Niet minder dan 43 jongelieden hebben zich aangemeld tot deelneming aan het voor bereidend militair onderricht. “Oudewater, 15 Aug. In de laatst gehouden vergadeiing van den gemeente raad is na verschillende besprekingen besloten het tractement van het hoofd der o. school vast te stellen op f 1200 met genot van vr|je woning en tuin zonder herhalingsonderwijs, doch de vakken a k enz. Voor de voordracht van vier personen, ter benoeming van twee zetters voor ’sRijks dir. belast., werden door Burg, en Weth. buiten de beide aftredenden, de h.b. A. v. Aelst en H. Reneman, die uit. Dec. a. s. periodiek moeten aftreden, aanbevolen de h.h. F. Jozeph en C. J. Verhoef. Door den raad werden vervolgens tot candidaten benoemd de h.h. M. 0. A. Thier, D. H. HogervorstF. Jozeph en B. Den Hertog. - Zaterdag j 1. werd door Burg, en Weth. alhier aanbesteed het schilder-, behang- en eenig timmerwerk. Ingekomen vijf bil jetten: S. J. Mont|jn JJz. f97; 0. Geerling f 80,75; C. J. Baars f 70 J. A. Meester f 63 en A. Gudée f 54. Aan denlaagsten inschrijver gegund. Polsbroek, 12 Aug. Tot predikant is alhier beroepen Ds. U. J. Bootsma te Zoetermeor en Zegwaard. Hoeuwtyk, (afd. Sluipwijk), 12 Aug. De beer 8. Van Ooststroom behaalde te Utrecht de akte van hoofdonderw|jzer. §8nelrewaard, 12 Aug. Heden ontstond er brand in de hooiberg op de hofstede van den landbouwer Jac. B. alhier, nabfj Oudewater. Hooibroei was waarschijnlijk oorzaak. Door den bewoner eigenaar werd het spoedig bemerkt en door het doelmatig optreden van hem en zijn volk gelukte het den brand in bedwang te houden totdat de beide spuiten vau Snelrewaard aanwezig waren. De spuitgasten hadden spoedig de berg leeg en bespoten ferm het brandende hooi, zoodat de brand tot de berg beperkt bleef. Daar huis en schuren in de onmiddellijke nabijheid der berg stonden, is deze brand door het flink op treden van B. en de spuitgasten nogal Relukküz afaeloonen en een Kroot schade- binnen- en buitenland. Tarieven aanvrage gratis verkrijgbaar; rstrekken geld op HYPOTHEEK. jent voor schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Arkel. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Marinus, z. van 8. J. van Kuilen- rg en N. de Kuiper. Overleden: G. A. Schouwenburg, oud 5m.— J. Schouwenburg, oud 5 m. A. Vertoorn, d 82 j. Gemeente Haastrecht. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Frederik, z. van C. W. Duijm A. van Vliet. Huibert, i. van H. Ver- er en A. van Beek. Getrouwd: H. Toen, oud 26 j. en A. Hol- ider, oud 28 j. Gemeente Hekendorp. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Pan eras, z. van 8. K. van Duu- i en M. Verhagen. Margtje, d. van J. rmeer en J. Both. Elizabeth Catharina, van 8. Dekker en M. de Lange. Overleden: N. van den Hoogen, oud j., weduwe van F. Hoogenboom. H. J. d. Toorn, oud 11 m. A. Boom, oud 60 j. Gemeente Kedichem. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Pieter, a. i Kool. Geertruida, ’t Lam. Getrouwd: J. G. K. Bakker, oud 25 j. in Gorinchem) en J. J. Smits, oud 22 j. Gemeente Langerulgeweide. Van 1 tot 81 Juli. Geboren: Simon, z. van 0. van derVliaten Lely. Willem Dirk, i. van H. van Dommelen C. J. de Brugn.Baltua Willem, a. van A. n Os en A. Lekkerkerker. Marrigje, d. van Kastelein en C. A. Lekkerkerker. Wille- jntje, d. van H. van der Heiden en G. Kasins. Overleden: G. Muis, oud 82 j., echtgenoote n J. P. Kastelein. W. Kastelein, oud 49 j. htgenoot van M. Bos. Gemeente Leerbroek. Van 1 Juli tot 1 Augustas. Geboren: Geertje, d. van A. Stcyziger en Bogaard. Tennis Cornelia, z. van B. Zwjj- nburg en G. Verkerk. Tennis Hendrikus, van G. Kortlever en A. Koogman. Overleden: G. Bogaard, oud 88 j., eoht- ooote van A. Steysiger. C. Bor, oud 78 j., itgenoote van P. van der Hagen. Gemeente Meerkerk. Van 1 Juli tot 1 Augustus. Geboren: Neeltje, d. van H. Speyer en P. de Jong. Grietje, d. van A. Uittenbogaard M. Beusekom. Geertje, d. van N. van sg an M. den Hartog. Martina Maaike, van H. Boer en J. den Hartog. Getrouwd: J. van Oord, oud 25 j. (van irkendam) en M. Schippers, oud 23 j. Jverleden: K. Jongkind, oud80 j., weduw- u van J. de Jong. Gemeente Nleuwerkerk a/d IJael. Van 22 Juli tot 5 Augustus. Geboren: Johanna, d. van K. Vist Slappendel. Rosalinds Johanna, t de Hoog en J. Zuidam. Gemeente Nleuwland. Van 1 Juli tot 1 Augustus. Geboren: Aantje, d. van J. A. Stork en van Iperen. Gemeente Nieuw Lekkerland. Van 8 Juli tot 4 Augustus. Geboren: Gloria, d. van P. Hansum en J. 'schoor. Poulus, s. van G. Verzee en M. ®dveld. Neeltje, d. van Joh. Stam en H. i der Perk. Maartje, d. van C. Hoek en Noorland. Adam, s. van C. A. Punt en N. van Breeningen. letrouwd: KI.Lutharten A. P,H.Oskam. den Boer en A. Herlaar. verleden: J. Meerkerk, oud 22 j. K. Jong, oud 69 j. Gemeente Papekop. Van 1 tot 81 Juli. loboren: Adriana, d. van W. G. deKoning A. J. Bosch. Bregje Elisabeth, d. van ran Schaik en J. van Dam. Gemeente Polsbroek. Van 1 tot 81 Juli. loboren; Jacobus, s. van W. van Schaik A. Bugs. Adrianas Martinas, z. van A. Schaik en Th. Blogs. Cornells, s. van r en T. Hoogendoorn. eden: J. van den Heuvel, oud 76 j Gemeente Reeuwljk. Van 1 tot 81 Juli. e bo ran: Claaire, d. van B. Burger en Kers. Elisabeth Wilhelmina, d. van J. >f en N. Oosterom. Willem, s. van W. van it en P. Hoogendoorn. Adriaan, i. van Vermeulen en M. M. K winkelen berg. srduz, z. van W. Kraan eu G. Hordyk. itje, d. van K. Perdyk en M. Oskamp. abeth Margrietha, d. van C. Vermeulen en de Jong. verleden: E. Rietkerk, oud 61 j. Gooftman, oud 28 j. Gemeente Vllst. Van 1 tot 81 Juli. Marrigje Bjjgje, d. en Willem, i. ong en J. Blanken. d: D. L. Broer, oud 25 j. en G. J 25 j. leden: J. Nekman, oud 76 j., (over- u te Rotterdam) Gemeente Willeskop. Van 1 tot 81 Juli. eboren: Adrianus Johannes, s. van J. E. likamp en P. van den Berg. Willem, s. C. de Heer en Q. van Maanen. strouwd: A. Verheul en G. C. Straver. verlede •r, oud H. D. H. de hertogin Elisabeth van Mecklen burg-Schwerin, om een bezoek te brengen aan de kweekersen van de Hr ma P. Van Noort en Schad. De prinses bezichtigde postje voor de assurantie-maatschappij voorkomen. 'TieBhovea, 15 Aug. Van gisteravond tot hedenmorgen z|jn op de zalmzegen- viascherij alhier 7 zalmen gevangen. Dat de Europeesche Mogendheden elkaar steeds meer en meer den invloed be twisten in China, getuigt wel het pacht stelsel aldaar. Elke natie vreest, dat de van 4 stukken, van het reg. grenadiers en jagen echter soowel eene compagnie grenadiers als «ene compagnie jagen. Bg die compagnieën eu Moadrons sullen de vaandels en standaarden sfju ingedeeld.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1