osnac, Frankrijk. fc Sj idiju. IS. J Zaterdag 20 Augustus. N°. 1914. 1898. Eerste Blad. iten. 8D8DZ. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. uizen, :rk, 1ULLER tailles. SEN, ‘J IOPING BINNENLAND. DE NIET LIEVE JEUGD. BUITENLAND. Overzicht Officiëele Kennisgevingen. Notengewas. .1/-- I 1 I i Dera Courant bestaat uit Twee Bladen. M I 1 H jop te zien. (AN 1OOTÏB. d tbche manoevrw in |n op marsch en b(j S. &W. N. VAN NOOTEN rat Schoonhovsn, Uitgeven. Ike, evenals komen zijn f. KOEMAN met Erven, TUIN, Weg iweg en de SCHOOÏÏHOVENSCHE WRAIfT. JNIE ARMEN 1 Mevrouw de Heer G. DEN :erk. telt ■trensB, looster. 1 Notaris 3TELEUN te irk is voorne- p Zaterdag Augustus i voormiddags EL te en 12, groot 1EIJINCK te :oven Augustus ran het Woon- ijjk aldaar, in ld, verkoopen behooraa, MEUBELEN, AS en AAR- r te voorschijn n de Heeren /ERPLOEGH Mej.de Wed. Erven VAN de Kinderen lokland, Mej. te Sp|jk,den SNde R. K. Mej. de Wed. )m en uit den t Singeltje te hafen de Duitsche vloot manoeuvres begonnen, waaraan niet minder dan 56 schepen deelnemen. Admiraal Van Knorr is commandant. Bfi de OMtMRfti Boheme (Pilsen) ztfn de schietoefeningen een groot aantal officieren en manschappen getroffen door zonnesteek, zoodat zij naar het hospitaal moesten worden vervoerd. In Frankrijk is Maandag jl. de Napo- leonsdag gevierd, de aanhangers van het Keizerrijk hielden twee feestmalen. Daar voor schijnt het nooit te warm te ijjn. Esterhazy is op vrije voeten gesteld en slaat weer den gewonen bluftoon aan. De heer Bertulus zal nu waarschijnlijk ontslag vragen en dan een boekje opendoen. trinchem aandag 22 tus 1898, i. 1 uur, in LEN te kg 22 Au- 98, ’s mor in, in het ZALM” al ls itrecht, iwd Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. - De Commissaris der Koningin, de heer Fock, maakte Woensdag een inspectiereis naar Gorinchem. Te IJselmonde is het inhul- digingsfeest bepaald op 8 September. Voor dat doel is eene som gecollecteerd van pl.m. f 825, terwijl de gemeente f250 beschikbaar gesteld heeft. Een groot ge deelte daarvan zal besteed worden aan het onthalen der leden van diverse werk- lledenvereenigingen. Verder is het pro gramma voor dien dag vastgesteld als volgt: te beginnen met een groot kinder feest, daarna allegorische optocht, voor stellende alle vakken, welke aldaar uitge oefend wordenverder muziek uitvoeringen op verschillende punten van het dorp door twee liefhebberij-vereenigingen, beide daar ter plaatse gevestigd. Het feest zal be sloten worden met een vuurwerk. ‘Arkel, 17 Aug. Ons dorp hoopt den den Sisten Augustus en 2den September feest te vieren. Den eersten dag zal hoofdzakelijk de schooljeugd worden ont haald, den tweeden dag zal er een Wilhelmina linde geplant worden, een optocht worden gehouden enz. Heden bezocht Z. E de Commissaris der Koningin onze gemeente, alsmede Kodichem en Leerdam. Het traktement van den brieven besteller is, ingaande 1 Juli jl., met f 50 verhoogd. 'Berkenwoade, 18 Aug. Door de feest commissie is bepaald, dat het Kronings feest alhier den 6den September zal gevierd worden. Hoewel een programma van de feestelijkheden nog vastgesteld moet worden, kan nu toch reeds worden gemeld, dat ’s morgens een optocht zal worden gehouden, waaraan bijna alle personen, die eenig ambacht of bedrijf uitoefenen, zullen dóelnemenOok de leden der zangvereeniging nemen deel aan den optocht, 's Middags zullen tal van volksspelen plaats hebben. Ter op luistering van het feest zal dienst doen het gunstig bekende muziekcorps van Ouderkerk a/d IJsel, dat 21 werkende leden telt. Een genotvolle dag staat ons derhalve te wachten! ’Bleskensgraaf17 Aug. Wegens het heerschen van mazelen is de openbare lagere school alhier gesloten. Krimpen a d IJnel16 Aug. Door H. M. de Koningin Regentes zijn bij Koninklijk besluit van 4 Aug. jl., no. 22, de voorwaarden sub. 3, 4, 5 en 6, die het gemeentebestuur had opgelegd aan hh. directeuren der Maatsch. tot bereiding van Koolteerproducten alhier, vernietigd. De redenen, die aanleiding tot die ver nietiging hebben gegeven, zijn: 1". dat de door Burg, en Weth. aan de bestreden vergunning tot uitbreiding der fabriek verbonden voorwaarden sub 8, 4, 5 en 6. blijkbaar niet uitsluitend de strekking hebben, tegemoet te komen aan bezwaren aan die uitbreiding verbonden, maar integendeel, gelijk ook door het gemeentebestuur zelf is erkend, de be doeling van dit bestuur is geweest bij gelegenheid der uitbreiding aan de onvoor- waardeljjk verleende vergunning voor de oprichting der fabriek voornoemde voor waarden te verbinden ten einde alsnog aan bezwaren tegemoet te komen, die naar het oordeel van het gemeente bestuur ook zonder de uitbreiding aan de fabriek verbonden zijn; 2°. dat, intusschen, daargelaten of der gelijke bezwaren gegrond zijn en of de opgelegde voorwaarden moeten geacht worden doeltreffend te zijn en zij niet noodeloos den concessionaris in de uit oefening van zijn bedrijf zouden belem meren, het opleggen daarvan niet bij gelegenheid van de vergunning tot uit breiding der fabriek kan geschieden maar indien de ondervinding de noodzakelijkheid daarvan zou hebben aangetoond, op de wijze, in art. 17 der hinderwet bepaald, nieuwe voorwaarden aan den concessi onaris hadden kunnen worden opgelegd. 3®. dat derhalve de door Burg, en Weth. aan de vergunning tot uitbreiding verbonden voorwaarde, voor zooverre appel lanten daartegen in beroep zijn gekomen, bobooien te worden vernietigd. Een erg uit zij n humeur geraakt inzender gaf onlangs zijn overkropt gemoed lucht in „Het Vaderland”, door een klacht, die, in anderen vorm, ook wel van elders zal zijn vernomen. Hij begon aldus: „De lieve jeugd heeft vacantie; zij rust uit van de inspanning, die hun het leeren heeft ge geven. Duizenden steenen worden dagelijks in de grachten gegooid of vernield! Hon derden ruiten worden ingegooidBij iederen kastanjeboom staat ’n hoopje jeugd met steenen, stokken en touwen, om de jonge vruchten af te werpen! Geen deur of raam staat open of na eenige minuten vindt men allerlei vuil in de kamers of gangenDie lieve jeugd heeft vacantie en heeft zulk goed onderwijs gekregen dat in haar rusttijd alles rilt en beeft als men zoo’n bende ziet aankomen, die niets anders ten doel heeft dan te vernielen, dan kwaad te doen, dan schade aan te richten!” Volstrekt niet nieuw. En al moge de schets een tintje te donker zijn geteekend, er is een wolke van getuigen die onmid dellijk bereid zijn om de gegrondheid der klacht met nadruk te bevestigen. Kort geleden nog lazen we van de indrukken die een Amerikaansch schrijver had ont vangen bij een reis door ons landhij had veel en goed gezien en was vol lof over tal van zaken, maar, voegde hij er bij, nog in geen land van de wereld, Europa en een groot deel van Azië had hij in verschillende richtingen doorkruist, - heb ik tegenover zooveel brutaliteit van de jongens op straat zoo weinig kloekheid van de overheid en van het publiek gezien. Onze inzender geeft de schuld aan de onderwijzers, die verzuimen de kinderen te leeren „hoe men zich buiten de school gedragen moet, zoowel thuis als buitens huis, hoe men beleefdheid moet uitoefenen, dat men een anders eigendom niet mag vernielen of beschadigen, dat men zich fatsoenlijk tegenover elkander en tegenover zijn meerderen moet gedragen, dat het vloeken en zingen van allerlei gemeene liederen zeer afkeurenswaardig is en nog zooveel anders wat niet goed is.” De verontwaardigde man beweert maar wat. Dat alles wordt wèl geleerd, al ge schiedt het eenigszins anders dan hjj zou willen. Hij geeft namelijk ook de Regee ring de schuld; deze moet zorgen, dat op de scholen niet alleen geleefd wordt om de kinderen zooveel en zooveel kennis in te pompen, maar dat er ook minstens 1 uur per dag geleerd wordt wat tucht, wat orde, wat fatsoen is, wat men tegen over z|jn meerderen en elkander verplicht is. Dat zal goede vruchten afwerpen. Wij bespreken z|jn schrijven niet om instemming te betuigen met hetgeen hij aanraadt; ieder, die wat beter bekend is met den werkeljjken toestand van ons onderwijs en met de eischen, waaraan het kan voldoen, zal gevoelen dat zoo’n dagelijksch halfuurtje theorie over betame lijkheid al bitter weinig vrucht zou op niet, waarmede de oorlog besloot. Maar intusschen hoe het dan ook zij - de sterren en strepen wapperen nu van de citadel van Manilla en Amerika beeft zoodoende voorgoed een einde gemaakt aan de macht der Spanjaarden op de Antillen, maar ook in Oost-Aziö. En nu doet sterker dan ooit zich in de Vereenigde Staten de strooming gevoelen, welke gericht is op het behoud der Philippijnen. Maar nu is er vrede! Alle haat en wrok dus op zijde gezet en het hart weer geopend voor vriéndelijker gevoelens. President Mac Kinley ontvangt van alle zijden gelukwenschen. Hij deed aan de Fransche regeering zijn dank betuigen voor de uitstekende diensten van den heer Cambon bij het werk des vredes. De Amerikaansche minister van oorlog, de heer Alver, begroette de vrede tonen met een „Goddank, dat het over is!” In menig hart zal deze uitroep wel weer klank gevonden hebben. In Spanje schijnt men niet zoo gelukkig te zijn over het beöindigen van den oorlog. Van de Spaansche bladen brengt „de Pais” het vredes protocol in rouwrand. Spanje zegt het blad zonder koloniën wordt Mogendheid van den derden rang. En „de Nacion” zegt: de vrede is vbor ons slechts een oogenbllk van verpoozing in ons ongeluk Een ander blad druk de grond- wets-artikelen af, waarbij ministers, die Spaansch grondgebied afstaan, strafschul dig worden verklaard. Spanje heeft zijne commissarissen voor den vrede nog niet benoemd. Er heerscht weer oneenigheid in het Ministerie. Op het punt van de b|j- eenroeping der Kamer bestaat verschil van gevoelen tusschen Minister President Sagasta en de andere ministers, waarvan een crisis wel eens het gevolg zou kunnen zijn. Amerika wees zijne onderhandelaars reeds aan in den staats secretaris Day en den senator Davis uit Minnesota. De Koningin Regentes var) Spanje heeft het grootkruis der orde van Karel III verleend aan den Minister van Buiten- landsche Zaken der Fransche Republiek, aan den Franschen gezant te Madrid, Paten öf re, en aan den franschen gezant te Washington, den heer Cambon. In Portugal heeft het Ministerie ontslag genomen. De heer José Luciano is belast met de vorming van een nieuw Kabinet. In verband met de Chlneeaehe quaestie, loopende over den aanleg van spoor wegen, zy nog opgemerkt, dat onlangs heftige tooneelen hebben plaat» gehad tusschen den Engelschen gezant on Ll- HungChang. Li’s houding moet hoe langer hoe ondrageljjker worden en soms aan het onbeschaamde grenzen, zoodat Sir Macdonald reeds gedreigd heeft met het aanvragen van zijn paspoort. De Brltsehe Regeering is er van overtuigd, dat Li Hung Chang Engeland’s grootste tegenstander is en Salisbury zou besloten hebben, zijn onmiddelltyk ontslag en zijne verbanning te eischen. De Chineesche Re geering moet het contract vpor den spoor weg van Peking naar Hankon hebben be krachtigd, ondanks Engeland’s verzet. De nederlaag is voor Engeland des te grooter, omdat het Chineesch Ministerie den Engelschen gezant verzekerd had, dat het keizerlijk edict niet zou verschijnen, voordat de gezant nader was geraadpleegd. Nu is Engeland weer aan de beurt, om handelend op te treden. Maar hoe? Vooral nu weer een nederlaag volgt. De Schah van Perziö heeft namelijk Amin Es-Cultan, een vriend van Rusland, tot Grootvizier benoemd. Uit St-Petersburg (Rusland) komt be- .richt van eene ontmoeting van den Czar met Keizer Wilhelm. Deze laatste zou daarbij ophelderingen willen geww over zijn voorgenomen reis naar Palestina, waarvan in Rusland en Frankrijk ver keerde gevolgtrekkingen moeten zijn ge maakt. Z. M. Keizer Wilhelm amuseert zich tegenwoordig nog al eens met nu en dan rond te rijden in bet reispak, dat hij voor zijne Oostersche reis heeft laten maken; een nauwsluitend, kanariegeel kleed met helmhoed van gelijke kleur. Volgens het „Gentralblatt der Bauver- waltung” heeft Keizer Wilhelm (Dnlisch land) zelf den klokkentoren ontworpen voor de kerk te Jeruzalem, welke hij eerlang gaat inwijden. Ook moet hij geholpen, althans medegedaan, hebben bij het ontwerpen van den inwendigen bouw der kerk. Te München is op de „Königsplatz" een welgeslaagd avopd herinneringsfeest aan Von Bismarck gehouden. Onder de omfloerste Propylaeên had men een katafalk geplaatst, met een krans getooid, en op deze zuilenrij zoowel als op de Glypttotheek en andere gebouwen in den omtrek brandden fakkels. Duizenden waren bij deze door den schouwburg intendant Possart geleide en dan ook eenigszins theatrale huldebetooning tegenwoordig. Ondanks de groote hitte, die zich niet enkel hier, maar ook in Engeland, Frank rijk, Rusland en Duitschland doet ge voelen, z|jn tusschen Dantzig en Willems leveren. Men spreekt over deze dingen, als de gelegenheid zich aanbiedt, 't geen helaas dikwijls genoeg het geval is, en weet dan het juiste woord op gepaste wijze aan te brengen, maar men maakt er geen cursus van, die in vervelendheid zijns gelijken niet zou hebbenmen geeft, door eigen flinkheid, een voorbeeld van orde; men slaat de handelingen der leerlingen gade, vermaant en wekt op; en als dat niet helpt Ja, dan is de onderwijzer, die zijn plicht doet, daar zijn er ook, evenals onder elke andere menschensoort, die het niet doen, zoo ongeveer aan het eind van zijn latfin. Want, als het middel van de waarschuwingen en vermaningen niet baat, en men een stap verder zou moeten gaan door straf toe te passen, dan wordt de meeste omzichtigheid raadzaam, opdat de onderwijzer niet in moeielijkheden gerake. Op dat punt is in Nederland de slapheid ergerlijk. en, voor zoover bij de klachten over de bandeloosheid der jeugd de school gaande leerlingen zijn betrokken, is dat de oorzaak. De schrijver van ons inge zonden stuk schijnt daar ook iets van te voelen waar bij aan het slot zegt: „geen onderwijzer of onderwijzeres moet gestraft worden wanneer zij bengels eens een krachtige vermaning toedienen evenals in den goeden ouden tfid.” Wie iets te zeggen heeft, moet het duidelijk doen. Bedoelt onze man met „een krachtige vermaning” een pak slaag, geappliceerd ter plaatse waar de on schadelijkheid der gevolgen door het weerstandsvermogen van zeker tweeling- stel spieren wordt gewaarborgd Ver moedelijk wel. Nu dan moet hij maar eens kennis nemen van hetgeen voor omstreeks een maand te Assen is gebeurd, en waarvan wtf het verhaal vinden in ’t verslag van de zitting van de arrondisse mentsrechtbank van 25 Juli j.l. Wij veroorlooven ons de toedracht van het geval, waarop hier gedoeld wordt, even te vermelden met de woorden van „Het N. Schoolblad”. Het is noodig dat ter algemeene kennis worde gebracht, hoe gering de vrijheid is, den onderwijzer gelaten in het bestraffen ook van zeer ernstige feiten, opdat men voorloopig eens eindige met de school verantwoordelijk te stellen voor de toeneming van een kwaad, hetwelk zij uit gebrek aan wapenen niet kan bestrijden, en men eens ernstig nadenke over de vraag, of het belang der maatschappij en dat van de tuchtlooze kinderen zelven niet eischt, de vrij negatieve dwangmiddelen der school door meer doelmatige te vervangen. Inderdaad is dit een vraagstuk van'dringenden aard, dat men niet van de baan kan schuiven met zoetsappige praatjes over den zede- lijken invloed van den onderwijzer en de opvoedende kracht van het onderwijs. Een jongentje van ruim 7 jaar, school gaande bij den heer IJ. Zijlstra (te Assen), had een spaarkistje, waarop de sleutel was blijven zitten, geopend en den ge heelen inhoud van 77 centen meegenomen en versnoept. Door den heer Z. hierover ondervraagd, wist het ventje eerst zoo te liegen, dat de verdenking op een ander moest vallen, maar spoedig bleek uit een onderzoek bil den banketbakker, dat de jongen zelf de schuldige was; wat hij toen ook bekende. Verontwaardigd over de slechtheid van het kind, heeft Z. hem naar eigen verklaring met de vlakke hand op de billen geslagen echter zoo, dat daaruit geen verwondingen of blauwe plekken konden ontstaan en daarna tot ’s avonds 9 uren opgesloten, waarvan hij den ouders kennis gaf. Dezen hebben later een aanklacht tegen den heer Ziilstra ingediepd, omdat het kind blauwe plekken op de billen had, iets wat zij ook door een geneesheer hadden laten consta- teeren. De knaap zelf verklaarde met een stok te zijn geslagen en zooveel pijn te hebben gehad, dat hij by *t naar huis gaan op de straat zou zijn neergevallen iets, wat ter terechtzitting door ooggetui gen werd tegengesproken. Het O. M. eischte, het stellen van een voorbeeld wenschelyk achtende, f 25 boete; er had hier plaats gehad een strafbare mishandeling door het slaan van den knaap, die centen wegnam om te snoe pen, zooals kinderen gaarne doen. (Wat uitnemend paedagoog zou die rech terlijke Ambtenaar z(jn, getuige zijn juiste kinderkennis!) De verdediger concludeerde tot vrijspraak hij achtte de vervolging niet gerechtvaar digd, omdat gebleken was hoe de jongen het rfbofd der school ergerlijk heeft voor gelogen, waarom een tuchtmiddel op hem was toegepast dat hier een onderdeel van het onderwijs is, en waaromtrent in een verordening moeielijk iets kan worden be paald of voorgeschreven. We zullen hier geen critiek uitoefenen op deze redeneering, maar willen eenig licht doen vallen op de personen, die naar wij meenen te veel op den achtergrond zijn blijven staan, op de ouders. Dat dezen een zoo diep ongelukkig, zedelijk misvormd kind hebben, schijnt hun weinig Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Spanje Amerika. In den namiddag van den dertienden dezer maand, nog vóór de onderteekening van het vredes protocol, geschiedde het, dat de stad Manilla in Amerikaansche handen viel. Hoe alles zoo spoedig in zijn werk is gegaan, daar van is noch niets bepaalds bekend. Alleen dat admiraal Dewey aan den morgen van den 13den de stad tot overgave sommeerde en toen dit geweigerd werd om 9 uur de stad van de land en zeezijde liet beschieten. Twee uur duurde dat bombardement, doch zonder de gewonschte uitwerking. Om 4 uur bestormden daarop 10 000 Amerikanen de loopgraven der Spanjaarden, „alles en allen” voor zich uitdrijvend. En die „allen" waren 3000 half ultgehongorde Spanjaarden, die daarbij slecht gewapeni, weinig of geen tegenstand boden. Een „schitterende” overwinning was'het dus Gemeente Schoonhoven. inmdWsf™. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven noodigt de Ingezetenen be leefd uit de navolgende wenken in acht te willen nemen btf de aanstaande feesten 1°. Om de versiering en verlichting aan de gebouwen zoodanig aan te brengen dat geen brandgevaar wordt bevorderd. 2°. dat de uit te steken vlaggen den stoet van den optocht niet hinderen. Schoonhoven, 19 Angustug 1898. A. W. LAZONDER, L.-B. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Woensdag den 24. Augustus 1898, des voormid dags ten 11 ure, op het Raadhuis, pu bliek verpachten: Het NOTENGEWAS aan deze gemeente behoorende. Aanwijzing op 24 Augustus, des voor middags 10 uur, te beginnen aan de Veerpoort. Schoonhoven, 19 Aug. 1898. De Secretarie. De Burgemeester, H. G. GEELHOED. A. W. LAZONDER, L.-B. te deren, en de vraag, h^e dat jongentje slecht is geworden, boezemt hun geen belangstelling in. Aiders zouden zij, al hadden zjj reden to'.TLacht over de han deling van den ondetwyzer, niet naar het gerecht zijn geloopen, waardoor de toe stand van het knaapje een onderwerp van publieke behandeling moest worden. Zelfs aan „blauwe plekken” zouden z(j minder gewicht hebben toegekend dan aan een tentoonstelling van hun kind als dief en leugenaar. Die ouiers zijn, zooals bijna altijd in zulke gevallen, de ware schuldi gen. En tegenover de ouders, de eerst verantwoordelijken bij het opvoedingswerk, staat, wanneer zij verkeerd willen, de onder wijzer machteloos. Dat geldt niet slechts bij lichamelijke kast ij dingen, die wV, in beginsel, beslist afkeuren, en slechts in zeer exceptio- neele gevallen, zooals in dat van Assen b. v. zouden willen zien toepassen. Doch ook andere straffen geven aanleiding tot moeielykheden. De vraag is wat er zou gebeurd zijn als de ouders feitelijk in verzet waren gekomen tegen het op sluiten tot negen uren; het recht tot het opleggen van deze straf is betwistbaar. Zelfs het eenvoudigste, ouderwetsche hoogst onschadelijke, ons allen bij ervaring bekende schoolblijven is in dezen tijd van slappe tucht niet onaangevochten gebleven. In sommige gemeenten staat in de verordening dat de maximum tijd is een half uur; en in meer dan een Courant artikel hebben wy op de vraag, of de onderwijzer wel het recht heeft de kinderen in de school te doen vertoeven nadat de lessen geöindigd zyu, een ont kennend antwoord gevonden. Het zou alleen mogen geschieden, als de ouders een formeele toestemming hebben gegeven. Maar overigens, als de jongen straf heeft, en moeder komt hem halen, dan moot hij worden meegegeven, daar is niets tegen te zeggen. Nu is, in verrewegr<h*óieeste gevallen, de practijk andersvan de honderd paren ouders zijn er minstens negentig verstandig genoeg om den ouderwijzer te vertrouwen en hem zijn gang te laten gaan; mocht hfi eens, in een verkeerde opwelling, iets meer doen dan strikt verdedigbaar is, dan is een welwillende opmerking vol doende om de goede harmonie bewaard te doen blijven. Maar naast die negentig verstandigen verschijnen nog tien anderen, en van deze tien heeft men juist den last, dezen zijn het, die de aanwending van een weldoordacht stelsel van tucht in den weg staan. Hun cijfer zal mat de invoering van den leerplichtgrooter worcren, want dan komen ook de verwaarloosden uit alle hoeken te voorschijn om tegen hun zin een opleiding te ontvangen, welker inwerking nog al eens op hun verzet zal afstuiten. Als de school dan niet met wat meer macht wordt bekleed, zal men de schadelijke invloeden sterker zien worden. Vele jaren geleden, toen de Schoon h. Cour, behoorde tot de eersten, die ijverden voor leerplicht, hebben wij in haar ko lommen reeds de noodzakelijkheid betoogd van het scheppen van een aanvulling, een correctief. We zjjn in dit opzicht geenszins van opinie veranderd. En nu weer de Regeering, door de indiening van twee wetsontwerpen, die betere zorg voor jeugdige persone» ten doel hebben, een bewijs heeft gegpven van haar ernstigen wil, om de dringendste hervormingen te beginnen daar, waar van dezen arbeid de meest vruchtbare resultaten zijn te verwachten,-nu willen wy. in een paar opvolgende artikelen zeggen, hoe naar onze meening, in aansluiting met hetgeen de Minister van Justitie thans heeft voorgesteld, de belangen der schoolgaande kinderen, die door verkeerde neigingen, door bandeloosheid hunnerzijds, of door verwaarloozing van den kant der ouders, in ongunstige conditie verkeeren, tot hun recht zouden kunnen komen. Tot die beschouwingen is het vooraf gaande de inleiding geweest.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1