rta. CASSÜTO (Mjji, !l 1898. N°. 1915. Woensdag 24 Augustus. INHULDI&INGSFËESTBN. AfÈiliOïffiii M ZING Piano’s. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Kt s. m.! OP. wweHolland- DERLAND", Texas, geboden JDA FREE, toegankelijk. (in-Regentes. irig afgewerkt en an 78x68 cM. Wilhelmina BUITENLAND. Overzicht Officiëele Kennisgevingen. BINNENLAND. 4 =F rood Id. J’S in rull of te AAR, Brouwers- 4 o F. VAN MOOTS*. hevig onweder, d*t alhier van morgen C. de 1 VERZOEK. Ml als nieuwe sbrik oor billijken prijs, acht, onder letter dit Blad. ember NIET in snltoeren zijn. UGUSTUS, avonds STAM. Reiziger,- tegen 15 Cents van f 0,45. oorraad niet groot maar aan de eerste ian. VAN NOOTEN, Schoonhoven. ig 8AL0N-0RGEL ;hooa van toon, imede alle andere gebruikte ORGELS myn-betaling van SCHOOlfHOmsm CODRAiïT. xmné’s op dit blad rederom, met het ingsfeestenvoor baar de platen van Do Burgemeester, A. W. LAZONDER, L.-B. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven noodigt de Ingezetenen be leefd uit de navolgende wenken in acht te willen nemen bij de aanstaande feesten 1«. Om de versiering en verlichting aan de gebouwen zoodanig aan te brengen dat geen brandgevaar wordt bevorderd. 2°. dat de uit te steken vlaggen den stoet van den optocht niet hinderen. Schoonhoven, 22 Augustus 1898. A. W. LAZONDER, L.-B. Het moge dan vrede zijn tusschen Amerika en Spanje, de jammerlijke na weeën van den oorlog doen zich reeds op krachtige wijze gevoelen, al is het dan ook in beide landen verschillend. Spanje is, als ’t ware geheel uitgeput, maar Amerika moet ook boeten, en heeft het erg te kwaad met drie verschillende vijanden, die nu de plaats zijn komen innemen van de Span jaarden. Om te beginnen, de steeds drei gende gele koorts, die steeds meer slacht offers vraagtvoorts de nooit te vertrouwen, mokkende opstandelingen, waarmede de Amerikanen nu de handen vol hebben en dan nog, wat haast het ergste is, de tuchtlooze eigen troepen. Zoo liggen er op ’t oogenblik om Santiago eenige afdeelingen troepen, die daar natuurlijk moesten blijven. Men koos die bij voorkeur uit hen, die „gele koorts-proef’ waren, dat wil zeggen, de regimenten uit Florida en de negers, die nu juist niet de beste elementen van het leger zijn. Onder deze regi menten nu heeft de militaire overheid de grootste moeite om de orde te hand haven. Uit Washington werd dan ook bevel gezonden, twee nieuwe regimenten naar Santiago te doen vertrekken. De Cubaan sche opstandelingen onder vinden nu dat hun redders, de edele Amerikanen, een heel zonderling begrip hebben van het steunen van een vrijheids oorlog en de mannen, die zich op de Phllippijnen tegen de Spanjaarden verzet hebben en de zijde der Amerikanen hebben gekozen, doen dezelfde ondervinding op. Ook zij zullen weldra er van overtuigd zijn, dat zij slechts gevochten hebben voor „ver andering van juk”, al is het dan ook een juk, overeenkomstig de nieuwste vindin gen en vervaardigd van fraai metaal. Juk blijft echter juk, heeft reeds de Cubaan gezegd en zal misschien ook eerstdaags de Philippijn zeggen of denken. De Ame rikanen denken er ten minste niet meer aan, om de Phllippijnen los te laten. Eenmaal veroverd, moet de Amerikaansche vlag op de Phllippijnen blijven waaien. Met Manilla acht men ook het overige deel der Phllippijnen Amerika’s rechtmatig eigendom geworden, schijnt het. Nu, laat men het beproeven! Een leger van omstreeks 50.000 man - de Amerikaansche militaire gezag voerders in deze streken erkennen het zelven zou noodig wezen om hier orde te schaffen. Laat de Amerikanen, als het arme Spanje, dan maar eens ondervinden, hoe het een land bekomt, jaar in jaar uit, schip op schip, troepen-versterking op iroepen-versterking, geldsom op geldsom af te zenden tot behoud en handhaving van zulk een alles verslindend bezit I Thans wordt reeds in de dagbladen gesproken over de wenscheiykheid, dat het Nederlandsche eiland Curasao Ameri- kaansch zou worden. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk, die nu feit olijk de „groote, oude” man van Europa mag genoemd worden, heeft Donderdag jl. zün acht-en-zestlgsten verjaardag gevierd. Daarbij heeft zich een zéér aardig incident voorgedaan. In den nacht, daaraan voor afgaande namelijk, arresteerde de politie een leidekker, die, met een paar zwart- gele vlaggen bij zich, den toren der fit. Stevenskerk trachtte te beklimmen om daar ter eere van den hoogen jubilaris die vlaggen uit te steken. leta dergelijks •werd door een paar personen aan eenige veel lagere torens beproefd. Onder hen bevond zich een dienstmeisje, dat op die wijze hoopte te verkregen, dat z(j voor haren grootvader zou kunnen aanspraak maken op een begeerd plaatsje btf de Paaach-voetwasschlng in den Hofburg. Over ’t algemeen heeft de waardige monarch heel veal blijken van belangstelling ontvan gen. Ben goed begin, hetwelk by het over eenige maanden te vieren vijftigjarig jubileum een echoën vervolg belooft. In Oostenrijk 1» thans de eindbeslissing getroffen betreffende de stichtingen en echenkingen, waartoe de algemeens ver- Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter algemeene kennis, dat de Tromperwal, gelegen tus schen de brug van het Melkgat en de Roomsch Katholieke Kerk, van af 26 Au gustus tot en met 2 September a. niet voor het publiek toegankelijk is en als Feestterrein is afgestaan. Schoonhoven, 22 Aug. 1898. Da Secretaris, H.G. GEELHOED. STAND. rsvsld. ugustns. melen en G. Jonken, iverwjjk, oud 2 m. - n a/d IJsel. Augustus. van S. van der Graaf d. van A. Rook en elmns, s. van O. J. •ata. Pieter Dirk, en M. A. Verlaan. - t en L. Otterspeer. W. van Zwienen en i. van H. Bonte en l Jacobus, a. van A. Neeltje, d. van vigt. el, oud 81 j. en K. gen, oud 10 w- kind van het man- a Kooten en J. M. »plk. ugustns. en Wgntje, d. van irkerker. Joseph, L. Buis. langegeven kind van in J. Tukker en B. id 4 d. ►water. Augustus. van Adr. van den Jacobus, s. van Arie, s. van 8. thuis, oud 48 j. Langerak. IgUBtUS. ittheus, a. van J. I, oud 81 j. A. uda, vo. lito, in no. 18. Kooj veen, root f 1 dito, aan Adrs. Van Ve 1 dito, als Zwanenburg te Het onroerend g< niet gegund. Gemengd Nieuwe. - Donderdag ontstond door broei brand in twee hooibergen op de hofstede bewoond door C. Hoogendoorn op Bree veld, onder Woerden. De woning zelve bleef, dank Zij de gunstige windrichting, nog gespaard. Te Stad aan ’t Haringvliet is de Ned. Herv. kerk een proof der vlammen geworden. De toren, het dak en de inhoud der kerk, alles ia verbrand; alleen de muren zijn blijven staan. De brand wordt toegeschreven aan het zoeken met licht naar een bijennest onder het dak, wat vergemakkelijkt werd, door dien de stelling voor het leggen der leien nog voor de kerk stond. Er waren twee spuiten bij den brand, maar die konden er niet veek-tegen uitrichten. Zondag ochtend te ongeveer 10 uur heeft er te Yelp by Arnhem, ten huize van den apotheker P. Van Asperen, eene gasontploffing plaats gehad toen ge noemde heer met een lucifer een lek in de gaspfjp trachtte te vinden. De heer v. A.die op een stoel stond, werd om geworpen en aan beide handen en hals gewond, terwijl zUn baard en hoofdhaar werden geschroeid. In verschillende ver trekken zijn de glasruiten gesprongen en een raamkozijn is gedeelteiyk losgescheurd, terwijl in de apotheek flesschen en in de kamers spiegels en schilderijen tegen den grond werden geslagen. Het niet alledaagsche geval, dat eene vrouw in de tram moeder werd, deed zich Donderdag jl. te 's Hertogenbosch voor. Nadat haar in het tramstation de noodige hulp was verleend, werden moeder en kind naar het Gasthuis getransporteerd; beiden zyn vrij welvarend. -Aan den Oostersingel te Gro ningen viel Zaterdagmiddag door het warme weer een persoon flauw. Een politie agent poogde den man by tekrygen, wat hem niet gelukte. De man, een Duit- scher, werd daarna naar het politiebureau overgebracht, waar bleek dat hy reeds overleden was. Gisterenmiddag is te Zes Gehuchten by Geldrop een 20-jarig meisje door een zonnesteek getroffen, met het gevolg dat zij eenige oogenblikkan later overleed. Te ’s Hertogen bosch is Zondag de schoen maker Van W. plotseling tengevolge van de groote warmte dood gebleven. Zaterdagnamiddag is te Dinteloord een veldarbeider, tydens hy in het veld aan ’t graansDljden was, door een zonnesteek doodeiyk getroffen. Zaterdag middag omstreek» 12 uur had te Wyk by Heusden het volgend ongeluk plaats. De achttienjarige arbeider L. Van Balie- gooyen, werkzaam zijnde in de schuur van don landbouwer M. Van Bergeyk, zag aldaar een geweer in een hoek staan. Hij nam dit ter hand en legde onder het uiten der woorden; „wil ik Je een» doodschieten?” aan op een mede zestien jarigen jongen C. Van der Flier, die juist een boterhani zat te eten. Het geweer, dat geladen was met scherpe hagelkorrel», ging af en het schot trof den jongen in het voorhoofd, zoodanig, dat deze onmiddeliyk dood was. De burgemeester stelde een voorloopig onderzoek in, waaruit bleek, dat onvoor zichtigheid de oorzaak van het feit Is. Een politie officier van Brussel was Zondag de held van een zon derling avontuur. In de nabijheid der Willebroekschevaart komende, vond hy daar een 50-tal groote en kleine schoolles, welke in het water eenige verfrissching zochten tegen de stikkende warmte. Dit is verboden, en de politieman gelastte hen, op te kramen. Daar zij weigerden, nam hy van eenigen der moedwilligaard» het kleergoed meé. Dit was het toeken voor een algemeen verzet. Met 50 te geiyk kwamen zy nu uit het wkter, vielen den politieman aan, sloegen en stompten op f 2874,99 geraamd. I hem, en, omringt door die 50 spiernaakte 'WUUge-Laagenk, 23 Aug. By het kerel» waar geen pakken aan was, moe»t -de ongelukkige agent het hazenpad kieaeo, 22 Aug. 1898. erf o. wyk N nos. Wl en euweharen. Kooper M. Mallon f 1270. Dito in do Vrouwenstoeg, H no. 181. Kooper C. Zwanenburg te Gouda, voor f 925. Dito, naast hot voorgaande, H no. 182. Kooper J. D. Van do Water te Gouda, f875. Dito, naast het voorgaande, H no. 188. Kooper Adrs. Van Veen te Gouda, voor f 885. Dito, als voren H no. 184. Kooper C. Zwanen burg voornoomd, voor f 890. 2 dito’s aan het plantsoen bjj de Vrouwen steeg, N nos. 244, 245. Kooper G. Zeverboom te Gouda, voor f 1480. 1 dito, in de Boomgaardstraat, wjjk R R jper Joh». Moorings te Waddings- 770. i den Turfsingel, P no. 181. Koopér 4 reen te Gouda, voor f 160Q. voren, P no. 181. Kooper A. Gouda, voor f 1220. ;oed onder Reeuwjjk werd gadering der Oostenryksch-Hongaarsche Bank bij gelegenheid van genoemd Regee- lingsjubileum van Keizer Frans Jozef be sloten had. In Doltschland gaat men nog steeds voort met de gedachtenis-vieringen ter eere van den grooten Bismarck. Zoo werd dezer dagen te Hamburg weer zulk eene viering gehouden, ter gelegenheid van de hervatting van het enderwys in de open bare scholen. Het praalgraf voor Von Bismarck zal niet vóór November gereed zyn. Tot zoolang biyft het stoffelijk over schot wy kunnen er maar geen vrede mede hebbenop het kasteel Friedrichs ruhe, gelijk dat van Vorstin Johanna nog steeds op Schönhausen boven aarde staat. De bouw der grafkapel op Friedrichsruho is door de familie Von Bismarck opgedragen aan den architect Schorbach, te Hannover. De familie Von Bismarck verkeert op nieuw in groote zorg over eene ernstige ziekte, waardoor het zoontje van Vorst Herbert te Loosdorf is aangetast. De Pruisische spoor weg-directiön zyn zeer voor het zedelijk heil der passagiers bezorgd. De stationsboekhandel staat onder vry strenge censuur en enkele bladen mogen niet verkocht worden. Thans heeft de Berlijnsche spoorweg directie een ciga- rettenfabriek geboden een reclame-plakkaat, dat sinds vier maanden aau de Beriynsche spoorwegstations was aangeplakt, te ver- wy deren, wegens de on zedelijke voor stelling van een dame en een heer uit de wereld waarin men zich vermaakt, die een cigaret rooken. Frankrijk. De laatste kwinkslag der mode, het laatst gevonden hulpmiddel voor dames om de heeren der Schepping tot haar slachtoffers te maken, bestaat in het parfumeeren niet enkel van een zak doek, niet enkel van de garderobe, maar van de geheele persoon, van haar bloed en van haar blauw geaderd ivoor. Daartoe geeft de schoone toovenares een prikje in haar arm of elders, evenals zulks voor morphine gedaan wordt, maar in plaats van morphine treedt eenig parfum, dat met het snel bruisende bloed y'lings het geheele lichaam doorloopt. Veel gevaarlyker zyn, dunkt ups, de kwinkslagen van enkele Fransche bladen over de Dreyfuszaak. Het vyfde artikel van Jaurès „reeks”, getiteld; „de weike- lyke verrader”, vangt aldus aan; „De werkeiyke schrijver van het borderel, waar voor Dreyfus veroordeeld was, is Esterhazy. De werkelijke verrader door Duitachland betaald, om de geheimen der verdediging te doen kennen, is Esterhazy.” Sterk! En een ander schryft: „Ik heb aangetoond, dat de zaak Dreyfus geen rechteriyke dwa ling maar een misdaad was met alle bezwarende omstandigheden van het met voorbedachten rade. De Sultan van Turkije heeft den wensch uitgesproken dat Griekenland en zyn land vrienden zullen worden. De gewezen Grieksche Premier, de heer Ralli, heeft hierop verklaard, dat hetaanhemenzyne party niet liggen zal, als beide volken geen bondgenooten worden. By Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissemente-rechtbank te Tiel, Mr. A. v. d. Koppel Gz., thans griffier by het kantongerecht te Gonnchem. - H.H. M.M. de Koninginnen hebben f 150 geschonken aan de polder jongens te Eibergen, die hun have en goed by het verbranden van keeten verloren. Op 81-jarigen leeftijd is te Dieren, waar hy de laatste jaren woonde, overleden de heer Mr. J. A. Valliant, oud- presldent der arrondissementsrechtbank te Rotterdam. -By het eindexamen der Hoogere burgerscholen in Zuid-Holland, te Delft gehouden, zyn geslaagd van de H. B. S. te: Gouda: A. Berman, J. T. L. Van den Burg, 0. A. W. Fournier, J. Grebe, J. G. B. Van Heek, F. H. Johan, A. Van Kalkeren, J. E. De Meyior, D. 0. Samson, M. E. Schiöder, P. C. Schriek, Valk en M. 0. Valk; Gorinchem: A. Blussé van Oud-Alblas, A. Bos W.Az;, B. Brandenburg, C. A. Van Driel, J. Exalte, G. Hanedoes, K. F. Hemert tot Dingshof, A. A. Van Rykone, P. A. Suerhoff en N. Taselaar; De R. K. Aartsbisschop en Bisschoppen hier te lande zuilen op Zondag 28 Augustus een collectief herder iyk schrijven doen afkondigen, waarin de geloovigen worden aangtmaaad tot dankbaarheid en vreugde, bij gelegenheid der troonsbestyging van H. M. de Koningin, e» tot een vurig gebed voor den voor spoed van Hr. Ms. regeering. Op 31 Augustus zal in alle kerken een plechtige mis van dankzegging worden opgedragen met Te Deum laudamus. 'Gorinehem, 22 Aug. Op de paarden markt, welke hier daags nü de Gelder- malsche en twee dagen vóór de Leks- mondsche paardenmarkten gehouden wordt, waren eergisteren volgens officiëele opgaaf 288 stuks aan de lyn. By aanwezigheid van vele buitenlandsche kooplieden was de handel vry levendig en warden goede prijzen besteed; voor enkeieriuxe-paarden o. a. f 650 f 700, 11-jarige f 160 f 200 en voor veulens f 80 i f 120. 'AmeWe, 22 Aug. Da ooamhfie root de fmtvWring alkhr m Tienhoveo op 9 Sept. a.a. in voortdurend ijverig be«ig om allee voor te bereiden en in orde te maken voor dien werkeljjk veel belovenden dag. Met de hoofd personen voor den biscorisohen optocht ia men uitstekend geslaagd, pen flink aantal ruiter» (pl. m. 50) en voetknechten (20) heeft aioh be schikbaar gesteld. Do feestviering der schoolgaande kinderen be looft ook veel; van goede muziek i» men ver zekerd, terwjjl de san jpreenigingen zich dien dag ook nog wel ecu» sullen laten booten. Illuminatie en vuurwerk sullen de feeatviering besluiten. Moge mooi weder een en ander be gunstigen. Van ter zjjde verneemt men, dat het voor nemen zou bestaan den feestdag zs morgens aan te kondigen door klokgelui! Mocht dat werkelijk het voornemen zijn dan zou men beginnen met vele ingezetenen te Ameide ten minste, in plaats van in eene feestelijke- in eene onaangename stemming te brengen. Hoogst onaangenaam en lastig toch is dat klok gelui, vooral voor do dioht daarbjj wonenden. Mocht men kunnen besluiten, dat klok geraas, te Ameide althans, te doen vervangen door iets schoons en iets verht Sends, b. v. het geven van koraalmuziek, zoo mogelgk van den torentrans, zooals op zeer veel plaatsen geschiedt, werkeljjk men sou daardoor den feestdag heel wat ver- hoogen. Bensehop, 18 Aug. De grasverpachting van de 2de snede van het waterschap Benschop, jl. Dinsdag gehouden, heeft op gebracht f 286, tegen f 373 ia het vorige jaar, doch toen waren onder de ver pachting begrepen vier perceelen haver, die te zamen f 198 opbrachten, zoodat het gras duurder is verpacht dan in het vorige jaar. Bodegraven, 20 Aug. De gewone jaar- lyksche Uniecoilectie heeft in deze ge meente opgebracht ruim f 200. Bolnes en Slikkerveer, 19 Aug. Alhier zyn ook commissies gevormd om feest te vieren by de inhuldiging van H. M. de Koningin. Op Ridderkerk zelf zal feest gevierd worden, doch in deze deelen der gemeente Ridderkerk wenscht men het nu ook afzonderiyk te doen. Giesen Oudekerk20 Aug. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente van Giesen Oudekerk en Peursum is, in de plaats van wylen den heer Sterk, tot kerk voogd gekozen de heer M. Huisman te Peursum. "Haastrecht, 22 Aug. Zondag-avond had de landbouwer E. B. een paar vrien den te visite. Onder een druk gesprek hoort men de deur van het zomerhuis opendoen, doch by nader ky ken vond men niets, zoodat men dacht dat de hond het gedaan had. E. B. te bed liggende hoort weer wat, gaat het bed uit, wapent zich en by de komst in het achterhuis vindt hy de trap van de til naar beneden en de deur geheel geopend. Bepaald heeft zich iemand doen iaaluiten met het doel in den nacht te stelen, dech by het hooren van den eigenaar heeft hy spoedig het hazepad gekozen. "Hoog-Blokland, 22 Aug. In de afge- loopen week zyn uit deze gemeente vele aardappelen geleverd te Arkel, met be stemming voor Amsterdam, tegen den prys van f2,— per H.L. Zaterdag j.l. werden zy aan de aardappelbeurs te Arkel opgehouden voor t 2,10. De bouwman B. Boom in de Min- keloos onder deze gemeente heeft eene kip, die wel niet zoo vele eieren legt, maar altyd groote. Verleden week legae zy er een paar die het aanzienlijke gewicht hadden van 96 gram, dus byna een ons. 'Leerbroek, 19 Aug. Van de firma 0. J. Van Houten te Weesp is hier gratis ontvangen eene flinke hoeveelheid choco lade voor het onthalen van de kinderen der beide scholen in deze gemeente, by gelegenheid van het inhuldigingsfeest op 31 Augustus a. s. Leerdam, 19 Aug. Jl. Woensdag werd deze plaats bezocht door den Commissaris der Koningin. Van de openbare gebouwen en uit vele particuliere woningen wap perde het dundoek. Half een arriveerde Z.Ex. ten st^dhuize en vertoefde alhier tot half drie. Z.Ex. kwam van Arkel, Kedichem en Oos- terwyk en zette zyn inspectiereis voort naar Hei- en Boeicop, Leksmond en Meerkerk. Donderdag bezocht Z.Ex. de volgende plaatsen: Heukelum, Asperen, Bchoonre- woerd, Leerbroek en Nieuwland. "Leksmond, 22 Aug. Niettegenstaande de zeer groote warmte, stroomde er heden weder van heinde en verre een massa menseden naar hier, om onze paarden markt te bezoeken. Aan de iyn werden echter dit jaar slechts ongeveer 500 paarden of veulens gebracht. Ofschoon de handel niet levendig was, gaf men toch voor redelyk goéde paarden nog van f 250 tot f 600 per stuk en voor veulens van f 90 tot f 210. De eigenaar vafi een veulen, dat 4 maanden geleden is geboren, bedong niet minder dan f 140. "Nltnwerkerk a/d IJael, 22 Aug. De commissie voor de dorpsstraatversiering heeft 40 gulden ingezameld. Het plan bestaat nu, op het einde van het dorp een eerepoort te bouwen. Nlenwerkerk a/d IJsel, 22 Aug. By de eerste steenlegging der nieuw te bouwen R.-K. kerk alhier verrichte de HoogEerw. heer Deren M^lingreé alhier, geassisteerd door den ZeerEerw. heer Le Jeune, pastoor van Moordrecht, de kerkelijke ceremoniën in tegenwoordigheid van het kerkbestuur, den heer architect Jac. Van Gils te Rotterdam, den aannemer en ver schillende belangstellenden. Op de daartoe bestemde plaats van het terrein, dat eenvoudig, doch met smaak versierd was, werd de steen gelegd door den zoon van den kerkmeester. Na afloop der plechtigheid wenschte de heer Van Gils uit aller naam den deken, den pastoor en het kerkbestuur geluk met het begonnen werk, daarbfl den wensch uitsprekende, dat zy lange jaren de vrucht hunner gezameniyke werk zaamheid zouden mogen genieten. ""Nleuw-Lekkerland, 22 Aug. Door den Raad onzer gemeente werden Zaterdag 20 dezer o. m. behandeld een veraoekBohrift ran yer- Bchillande ingezetenen, om de fees toom missie alsnog eene toelage van f 200 uit de gemeente kas te verstrekken, waarop evenals op een door de feestcommissie reeds vroeger gedaan verzoek afwijzend beschikt werd. De meer derheid in den Raad was van meening, dat het bedrag van ongeveer f 1000, waarover de feestcommissie reeds te beschikken heeft, vol doende geacht kan worden en besloot daarentegen het Raadhuis tijdens do inhnldigingsfeesten een feestelijk aanzien te doen geven. Een verzoek van den heer C. Van Holk, hoofd der 2de openbare school, om f 100 tractementsverhooging, wegens meerdere werk zaamheden, als een gevolg van het invoeren van m. u. 1. o. aan school II, werd met alge meene stemmen ingewilligd. Evenzoo werd het tractement van den ge meente-ontvanger met f 50 per jaar verhoogd en gebracht op f 800. Eindelijk werd nog behandeld oen verzoek schrift van meer dan 100 ingezetenen, om aan het boveneinde der gemeente een arts, belast mot de armenpraktijk, aan te stellen. Dit ver zoekschrift had zeker een onaangename strek king. Immers men kon toch moeieljjk aannemen, dat de Raad aan Dr. Knappert, die als inge zetene reeds met de armenpraktijk ia belast, zjjn ontslag zou geven. De quaeatie werd hier geheel beheerscht door de vraag „waar moet de Dokter wonen, aan het boven- of aan het benedeneinde F” Van een „kom” of „centra” is hier geen sprake, ’t is alles langs den dijk. De Raad besloot aan Dr. Knappert voor de armenpraktijk aan het benedeneinde f 500 (thans heeft hjj f 800 voor het geheel) toe te kennen en aan het boveneinde zoo mogelpk een „Obristeigken” dokter op gelijk salaris aan te stellen. Wjj zullen dus in het vervolg waarsohjjnlpk het genoegen hebben van 2 artsen te bezitten, die ieder voor ongeveer de helft met de armen praktijk belast zgn. Nieuw Lekkerland, 22 Aug. Het pro gramma voor de feeateiykheden alhier is samengesteld als volgt: Woensdag 31 Aug. voormiddag, godsdienstoefeningnamid dag, schoolfeest. Vry dag 2 Sept. Voormiddag, optocht door de geheele gemeente; deze zal op verschillende punten heel aardig versierd zyn. By den optocht zal zich het muziek corps van de jagers uit ’s Gravenhage doen hooren. Namiddag, ringrydery op het dorp. Daarna wordt het feest voort gezet op eeu terrein aan den Middelweg, waar uitvoeringen zullon worden gegeven van twee zangverenigingen en twee gym- nastlekvereenigingen. ’s Avonds concert en vuurwerk. Als eene by zonderheid mag worden vermeld, dat de landbouwer A. d. H. in zyn tuin een witte kool heeft gekweekt, die het respectabel gewicht heeft van 22 halve kilo’s. 'Nienwpoort, 28 Aug. Tydens het hevige onweder, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag woedde, werd eene koe van den landbouwer G. Slob alhier door het hemelvuur gedood, 'Noordeloos, 20 Aug. Door den heer DeVries, candidaat te ’a-Gravenhageis het beroep naar de Chr. Ger. Gemeente alhier aangenomen. De koopman 0. M.van Giesendam, die hier wekelijks met een vaartuigje langs komt, had Woensdag jl. het ongeluk, toen hy in zyn vaartuig wilde stappen, in den boezem te vallen. Spoedig toe geschoten hulp bracht hem weer op het droge, evenals een paar kazen, die hy droeg en die ook in het water waren terecht gekomen, en ook door behulpzame handen werden opgevischt. Tegen 1 October is tot brievenbesteller te Delft benoemd 0. Den Haan, thans postbode van Meerkerk, via Noordeioos, Hoornaar en Hoog Blokland, naar Arkel. Hoewel hem zyne promotie van harte gunnende, zal evenwel zyn vertrek by kameraden en superieuren worden be treurd, want hy heeft zich als een yverig, nauwgezet en eeriyk ambtenaar doen kennen. Oad Albla», 22 Aug. Onze predikant, Ds. P. Kuylman, heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Dirksland. Papendreebt, 19 Aug. De rekening dezer gemeente over 1897 bedroeg aan ont vangst f 15.450,95» en uitgaaf f 14.075,19, alzoo een batig saldo van f 775,76». ♦Polsbroek, 28 Aug. In den afgeloopen nacht werd bjj den veehouder G. DeBruljn alhier een knotwilg door den bliksem ge troffen en letterlek aan splinters geslagen. Siledreebt, 20 Aug. In de alhier ge houden poldervergadering is in do plaats van den heer C. V. Van Wyngaarden tot hoogheemraad gekozen de heer J. Prins Az., met 411 stemmen. De heer M. Baan Hofman verkreeg er 807. Saelrewaard, 19 Aug. In de Woens dag gehouden raadsvergadering werd goed gekeurd de begrooting van het burgerlyk armbestuur voor 1899, bedragende in ont vangst f 168,40, in uitgaaf f 470, vermoe- deiyk tekort f 801,60. Besloten is het tekort door subsidie uit de gemeentekas te dekken. Aangeboden is de begrooting dezer ge meente voor 1899, in ontvangst en uitgaaf van 3 tot 5 uren wcedde, werd bet dyks- magazyn, in do nabyheid van de openbare school, getroffen; stukken muur werden weggeslagen, terwyi het aan het eene einde geheel wnield werd. Ofschoon het houtwerk hier en daar verkoold werd, ontstond toch geen brand. Afloop van Publieke Verkooplagen vaa Onroerende Goederen. Uitslag verkoop van onroerende goederen te Gouda door Notaris J. Koeman te Haastrecht op 22 Ang. 1898. Een huis en erf o. «jjk N 227a aan de Nieuweharen. KoO] te Gouda, voor in do Vi nrg ist

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1