INHULDIGING. Leve Koningin WILHELMINA! Nieuws- en Advertentieblad vloor Zuid-Holland en Utrecht N°. 1917. Woensdag 31 Augustus. Prijs der AdverfcentienVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaats ruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijda.«8*raiddftga uren. AUe hinnenlandsche Ad verten tiè'n, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courdnt wordt des Wp'ensdags- en des Zaterdags-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoon hoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door be*...n®beel« ryk f 0,90. Men kan zich abonneeren by alle BoekhandelarenAgenten en Brievengaarders. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgerers. Nederland geniet in deze dagen de eer, dat bet uit heel de wereld de oogen tot zich trekt, fin, terwijl dit onder zekere omstandigheden alles behalve een voorrecht mag heeten, hebben we nu alle reden om ons in die algemeens belangstelling te verhedgen. Wat meer is, wij meenen te mogen gelooven, dat er een niet geringe mate van wel willendheid is, dat er werkelijke sympathie wordt uitgedrukt' in de wijze waarop in het buitenland de Regeeringen en de organen der openbare mee ning, de couranten, de troonsbeklimming van H, M. KONINGIN WILHfiLMINA bgjegenen. Gebeurtenissen gelijk deze komen met onregel matige tueschenpoozen voor in het leven der volken in den loop der wereldgeschiedenis brengen zij geen wijziging van groote beteekenis, althans wat het tegenwoordige betreft; de latere gevolgen zijn dik wijls hoogst gewichtig geweest. Voor het oogenblik wekt de troonsverwiaseling eenige emotie, het volk raakt gedurende een korte poos in een andere stemming, men richt zijn heilwenschen tot het nieuwe Hoofd van Staat en spreekt eenige ver wachtingen nit voor de naaste toekomst, - om weldra weer over te gaan tot de gewone orde van dingen. Bat is ook wel gelukkig; een beweging die te lang duurt zou den rustigen vooruitgang nadeel kunnen toebrengen. Maar hier, - en dit gevoelen we allen, is het toch iets bijzonders, iets niet aüedaagsch; de omstandigheden, onder welke H. M. de Regeering aanvaardt,en wat aan dftt feit- is voorafgegaan, stempelen het tot een van onze groote historische punten, fin deze meeniog zal wel onmiddellijk ge deeld worden door ieder, die erkent dat de voort during van het constitutioneel monarchaal bestuur in ons vaderland, onder leiding van het Huis van Oranje, voor ons een ievensquaeetie is. Och, wjj zullen thans niet discussieeren met wie de voorkeur mocht geven aan een regeerings- vorm, die aan elke eerzucht den weg opent om trots mededinging en ten koste van allerlei belangen naar de hoogste plaats te dringen, - noch trachten tot onze feeststemming op te wekken degenen, die de buitengewone gehechtheid van een volk aan een Vorstelijk geslacht een dwaasheid achten, en die in weerwil van de schier dageljjksehe ervaringen toch nog blyven volhouden dat een wedstrijd om het gezag tusschen de bekwaamsten de weivaart verhoogt en de orde niet in gevaar brengt. Wij voor ons, meenen daarvan genoeg te hebben gezien, meenen ook, dat Onze eigen geschiedenis ons in v—- voldoende mate inlicht. En h}>e wij de zaak be kijken mogen, het slot der overwegingen is altijd een krachtig en kloek: „Oranje BovenI" Nog staat ons levendig Voor den geest, dat een gering getal jaren geleden de band, die het Nederlandsche volk en het Oranjehuis vereenigd, gewelddadig van zijn heohtste VBzeien waa beroofd, toen de deod telkens weer de Koninklijke familie teis terde,— toen ten slotte, nadat ook de'laatste onzer Vorsten het hoofd had neergelegd, een tien-jarig meisje als eenige draagster van de Oranje-traditie was overgebleven. Een angstig bezit, zulk een éónig kind, vooral wanneer aan het behoud van dat jeugdig loven zoo dierbare belangen z(jn ver bonden. God heeft aan Nederland zijn lieveling ge spaard; zij 13 opgewassen 4rb «en Karinpijika Jonk vrouw, tot een lust der oogen en een vreugde des harteu. Een Moeder, die in zich vereenigt al de heerlijke eigenschappen, welke dat woord in herin nering brenfet, waakte voor haar behoud met teedere zorg, leidde haar in tot de taak, voor de jonge Vorstin weggelegd, tevens met vaste hand de teugels aanvattende van het Staatsbewind, ten einde het grondwettig verbond tusschen Kroon en Natie on geschonden te bewaren en op het oogenblik, dat KONINGIN WILHfiLMINA tot den troon haars Vaders zou roepen, het hoogst Gezag te kunnen overdragen met het bewustzijn, dat het in geen enkei opzicht iets geleden heeft. KONINGIN EMMA, als Duitsche Vrouwe in Nederland gekomen, heeft zich door nauwgezette handhaving van de begin selen, van welke onze Regeerings-insfeUingen zijn doortrokken, doof steeds te handelen in den geest der Grondwet, ouverweikbare lauweren verworven,— en niet minder door aan haar Dochter, bij de voor bereiding tot een veeleischende taak, in voorbeeld en in leering te doen zien, hoe een Koningin het hart kan winnen van een volk, dat van goeden wille is. Moge het Haar gegeven zijn, nog jarenlang de vruchten van haar arbeid te aanschouwen, mede te oogsten wat fiij met zoo trouwe zorg heeft gezaaid. Is het wonder, dit er blijdschap heerscht overal, waar Neêrland's Driekleur zich ontplooit, nu de langverbeide dag der troonsbeklimming daar is? Dat onze harten vervuld Zijn met dankbaarheid, bi) het aanschouwen van de Vorstin, zoo voortref felijk gevormd tot het ideaal van Koninklijk Gezag, zoo ruimschoots bedeeld met de edelste gaven van verstand en hart? Maanden van voorbereiding hebben ons een voorsmaak gegeven van feestelijk heden op groote schaal; de armsten zeifè hebben met bljjdsch&p hun penningske geofferd, van minstens even hooge waarde als de milde gave van den ge fortuneerde; alle maatschappelijke klassen, alle leef tijden vereenigen zich in een huldebetoon, dat door niete^van hetgeen ons verleden te zien gaf, kan worden overtroffen. In het schitterend licht van ons Inhuldigingsfeest verbleeken alle politieke kleuren; de strijd dien wij voeren op maatschappelijk gebied verstomt op de dagen, in welke wij onze Koningin bij Haar komst op den troon begroeten; wij weten het, zij zai, als ons aller Leidsvrouw, staan boveii de partijen, en in rechtvaardigheid Haar volk voeren Op ue banen van den zedeiykon mi scoffeiijken vooruitgang. Tegenstanders van gisteren scharen zich gemeenschappelijk om de Koninklijke Banier; in de leus van Oranje; Ik zal handhaven, vinden wij een middenpunt, dat ons vereenigd zal houden, in weerwil van onze geschillen. De volken der aarde zullen ons onze rustige ontwikkeling benijden, en wij zullen voortgaan aan de wereld het bewijs te leveren, dat eerbiediging vafl het Koninklijk Gezag een minstens even vaste waarborg is voor het behoud van recht en van vrijheid, als de tot haar uiterste consequentiën doorgedreven toepassing van de begrippen van volkssouvereiniteit. De tijd, waarin wij leven, heeft behoefte aan dat voorbeeld; waar men allerwege ziet rukken aan de teugels van het gezag, en bijna overal het gevaar dreigt dat de wisselende inzichten van toevallige Meerder heden de vastheid van leiding doen verloren gaan, ia aan het Nederlandsche Tolk onder het bestuur eenar. verstandige Koningin de taak opgelegd, te doen bewaard blijven het ideaal van vrijheid door orde, van vooruitgang door samenwerking. In poli tieke macht tot de minderen behoorende, zullen wy vdoraan staan in de rei der volken, die door zedelijke kracht de wegbereiders zijn naar een toe komst, van welvaart en vrede. Geen gelukkiger Vorstin in heel de wereld dan KONINGIN "WILHfiLMINA, zóó door Haar Volk geëerbiedigd en gehuldigd I Moge God Haar zegenen, in lengte van dagen, mege Hij Haar Regeering doen strekken tot heil van de Nederlandsche natie, tot een rijke bron van voldoening voor Haar- zelve I Moge de eeuw die aanstaande is nog op grooten afstand van haar aanvang de juichkreet vernemen

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1