INHULDIGINGSFEESTEN GONDELVAART. si PROCLAMATIE EMMA. Officiëele Kennisgevingen. Wekeljjksche MARKT Kamer van Koophandel en Fabrieken. BUITENLAND* BINNENLAND. De Feestviering te Schoonhoven. Advertëntiën. VERBETERD BERICHT. De Schroefbout Streefkerk 6.30 uur. TE KOOP: oor hunne breng Ik met mn'nifrumi viK Bare Majesteit WILHELMINA, bij db oeatib Gods Koningin dbb Nedbblandbn, Pkinbes van 0EANJK-ïtA83AUENZ ENZ., ENZ Wu EMMA, Koningin-Weddwi!Eb- GENTEB VAN HET KONINEEIJK, LANDGENOOTENI Pe taak, die Mg in 1890 werd toevertrouwd, is, weldra geëindigd. Mij valt het onwaardeerbaar voor recht ten deel, Mijne beminde Dochter den leeftijd te zien bereiken, waarop Zij naar het voorschrift der Grond wet tot de regeering wordt geroepen. In dagen van smart en rouw trad Ik op als Regentes van het Koninkrijk thans schaart zich het geheele Volk in vreugde om den troon zijner jonge Koningin. God heeft Mij in deze jaren gesteundMjjn dierbaarste wensch is vervuld. Aan allendie My met raad en daad hebben ter zijde gestaan en die Mij gesteund hebben liefde en gehechtheid, Mynen dank. Moge het ons Land met zyne Bezittingen en Koloniën onder de regeering van Koningin Wilhelmina wel gaan! Het zy groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zyn! Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in ons Staatswezen heb bekleed, met den diepgevoelden wensch, dat op Koningin en Volk te zamen, door de nauwste banden vereenigd, Gods zegen blijve rusten. Laaien en bevelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Gedaan te 's-Gravenhaor, op heden den SOsten Augustus 1898. De Minister van Buitenlandsche Zaken, W. H. de BEAUFORT. De Minister van Justitie, CORT v. d. LINDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken, H. GOEMAN B0RGE3IUS. De Minister van Marine, RÖELL. De Minister van Financiën. PIERSON. De Minister van Oorlog ELAND. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, C. LELY. De Minister van Koloniën, CREMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vee Schoonhoven brengen ter algemeene kennia, dat de Tramgerwal, gelegen tue- echen de brug van het Melkgat en de Roomach Katholieke Kerk, van af 16 Aa- gaatu tot en met 1 September s. en de Nieuwe Singel, van af de Schelebrug tot den Opvreg, gedurende 1 September e. e. niet voor bet publiek toegankelijk zijn en als Feestterrein zjjn afgestaan. Schoonhoven, 25 Aogovto. 1928. Do Socroterii, Do Berromoootor, H. G. GEELHOED. Mr. A.D.H.KOLÏF. 30, 31 AUOUSTUS en I SEPTEMBER. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven noodlgt de Ingezetenen be leefd uit de navolgende wenken in acht te willen nemen bij de aanstaande feesten: 1'. Om de vereieting en verlichting aan de gebouwen zoodanig aan te brengen dat geen brandgevaar wordt bevorderd; g>. dat de uit te steken vlaggen den doet van den optocht niet hinderen; dat tijdens den optocht geen vuur werk mag worden afgestoken; 6*. om gedurende den optocht niet met den stoet mede te loopen. Schoonhoven, 26 Alf. 1828. Do Secretarie. Do Bornmeootor, H. fl. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven geven kennis, dat op de gewone Woensdag 31 Augustus GEEN kramen, tenten of uitstallingen zullen worden toegelaten. Terwijl de BOTER* MARKT enz. vóór negen n«r moet geëindigd zijn. Schoonhoven, 80 Augustas 1898. Do Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. bare kennis, dat de door hen deflnitif opgemaakte lijnt van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier* gedurende acht dagen, van af 1 September ter Secretarie ter inzage ligt» Bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere personen betreffen, kunnen geduiende acht dagen, te rekenen na heden, dus vóór 9 September a. a, bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Soboonhoren, den 81. Aug. 1898. De Seorotaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan Bchoonhoven brengen ter open- Overzloht. De onderbandelaars over den defioitip- ven Spaanseh-Amerlkaanschen vrede zijn thans wat Ameiika betreft benoemd. Ais leden dier vrede-commissie zijn thaps aangewezen de oud-Minister van Buit landsche Zaken Day, de senatoren Fri en Daviea, de oud ambassadeur Whitela' Reid en rechter White van het Hoogge rechtshof. Van de zijde van Spanje weid in deze nog niets vernomen. De Spaan* sche Cortes komen 5 September bijéén. Toch komen ondanks de afkondiging van den vrede nog berichten van opstand tot ons Op Cuba vooral is het weer een wapengekletter van belang- De opatan- delingen aldaar gaan nog steeds voort met de Spaansche troepen te bevechten. Ook op de Philippijnen, met name op de Vizcaya eilanden, leverden Spanjaarden en opstan delingen elkaar weer bloedige gevechten. De eerste afdeeling uit Santiago gerepa trieerde Spaansche troepen is nu met de .Alicante" te Goruna aangekoman, met een aantal zieken aan boord, zoodat het publiek niet werd toegelaten. De Koningin- Regentes echter zond den aankomenden een telegram van verwelkoming, 't welk dezen dankbaar beantwoordden. De Spaansche Gaceta maakt het'bedrag der kosten van de vijandelijkheden op Cuba, van 1 Januari tot 3 Juni 1898, openbaar: 44? millloen peseta's of franken. In Frankr|jk wordt nog steeds wel over de Dreyfus-quaestie .gesproken", maar handelend opgetreden in 't geheel niet. Esterhazy, dat pronkjuweel der Fransche leger eer, loopt nog steeds vrij rond, terwijl Picquart, die .recht en waarheid" voorstaat, voor de tweede maal zal vervolgd worden, nu weer, omdat hij, zonder machtiging van zijne chefs, aan advocaat Leblois, die eveneens voor de correctioneele rechtbank zal terechtstaan, mededeeling had gedaan van ambtelijke documenten. Pater Hyacinthe schreef aan Picquart.Ik betuig u mijne hartelijke en eerbiedige sympathie, als drager van de eer van het Fransche leger cn wat meer zegt, als drager van de zedelijkheid en de waardigheid van de menschheid. Wees kalm en sterk tot het einde, wees groot Vrijdag was het juist een jaar geleden, dat President Faure zijne reis naar Rusland aanvaardde. Een telegram van .herin nering" werd daarom door hem aan den Czar gezonden, hetwelk door Z. M vrien delijk werd beantwoord. In October of November zal de Dorische oorlogs marine haar vijfcigjarigjubilé vieren. Als geboortedag der Marine wordt aange nomen het Koninklijk Pruisisch besluit van 9 November 1848, waarbij den toenmaligen directeur vau den dienst der scheepvaart, den heer Shröder, last werd gegeven een eskader te vormen, tot het uitvoeren van manoeuvres. Zaterdag jl. vierde in Wurtemberg de Ministerpresident Von Mittnacht zijn 26 jarig jubilé in deze betrekking, waar lijk eene zeldzaamheid. Nu is toch werkelijk de werkstaking onder de mijnarbeiders in Zuid-Wales (Engeland) op het punt van te eindigen. De werklieden leden den nederlaag; zy hebben afgezien van den eisch tot af schaffing der veranderlyke loonschaal, mits een minimum loon worde vastgesteld. Weer een staaltje van bemoeizucht! Zooals reeds gemeld werd, werd de vice Minister Curzon tot onderkoning van Indiö benoemd en viel dus zijne plaats open. By de te Southpart gehouden Lagerhuis- verkiering nu, werd in plaats van boven- genoemden heer Curzon, met 272 stemmen de radicale candidaat Sir Naylor Leyland gekozen. Een nederlaag voor de Britsche Regeering dus, zou men zeggen. Maar nog meer een nederlaag voor den bemoei zieken, zich steeds als Premier aanstel lenden Minister van KoloniflD, den heer Chamberlain, die allerwegen in de stad een manifest deed aanplakken, waarin by er de kiezers opmerkzaam op maakte, dat alleen de staatkunde van den Regeerings- candidaat het land redden kon en der- gelyke meer. K Te Florence (Italië) hdeft de krijgsraad bÖ verstek den afgevaardigde Pescelli, wegens deelneming aan de beweging in Mei ik, veroordeeld tot 10 jaren gevangenis straf en altoosdurende uitsluiting van alle openbare ambten. Pescelli is de afgevaar digde, die zich dagen lang in 't gebouw der Kamer heeft schuilgehouden, om aan inhechtenisneming te ontkomen. Het was Maandag veertig jaren geleden, dat de eerste telegrapbiBcbe gemeenschap tusschen Earopa en Amerika tot stand kwam. Den 29en Juli 1858 ontmoetten het Britsche schip „Agamemmon" en het Amerikaansche schip .Niagara" elkander midden in den Oceaan, om de beide kabel einden te vereenigen, en den 22en Augustus wisselden Koningin Victoria en President Buchanan telegraphische plichtplegingen. De nieuwe kabel duurde echter maar veer tien dagen. Toen brak hy en zonk in de diepte, en eerst in 1866 gelukte het, met de „Great Eastern", een duurzaihen kabel te leggen. - Hare Majesteiten de Konin ginnen zyn gisteren in de residentie teruggekeerd. Met het oog op de aanstaande meerder jarigheid van onze Koningin, was de geestdrift van het volk in de ryk versierde Btraten en vóór het paleis by de apnkomat buiteD gewoon groot. - Hare Majesteit de Koningin- Regentes heeft den heer J. Vlaanderen Cz., hofarts te Apeldoorn, met ingang van 1 October op zyn verzoek op eervolle wyze van zijne betrekking ontheven, en met ingang van I October tot hofarts benoemd den heer L. Pot aldaar. De Leden der Prov. Staten van dit gewest z(jn uitgenoodigd tot deel neming aan een gala-diner ten Hove, op 12 Sèpt. e.k., des avondB ten 7 uur. Van H. H. M. M. de Koningin nen is voor de armen der gemeente Buren ontvangen een gift van 200 gulden. - Van het portret van H. M. de Koningin, waarvan afdrukken gemaakt zyn aan de landsdrukkery, zal de Minister van Oorlog ruim 1000 exemplaren be stemmen voor de verschillende korpsen en inrichtingen der landmacht, om er de bureelen enz mede te versieren. In alle Katholieken Kerken in Nederland ia Zondag een brief voorgelezen van den Aartsbisschop en de Bisschoppen in Nederland aan de han toevertrouwde gelootigen. Daarin wordt geweien op den gewiohtigen dag van 81 Aagastas, den dag der Troons bestijging van H. M. Koningin WUhelaüns, een dag van bp zonder hooge be teekenig, een dog van lof- en dankgebed. Daarom verheffen wg op dien dag aldus lnidt bet in het sob rij ren onze horten tot God, den Koning der Koningen, door Wien de Koningen regeeren en allereerst brengen wg den Vader der lichten, den Gever vaa alle goede gaven, lof en dank voor de genade oen ons volk betoond, toon Hfi naast het koningskind eene moeder plaatste, die als Bsgentee de sterke vroaw toonde te sfjn, die in wijsheid en troaw haar hais be stelt. Ook om Haar wordt lof en dank ge bracht en Gods segen orer Haar afgeimeekt. Maar soo vervolgt het sohrgven ook vooral voor H. M. de Koaingin Wilhelmina gaat ons gebed ten hemel. Een lof- en dank gebed tot Gad, die one in desa jonge Koningin de verbinding met bet oade verzekerd. Verder wordt geweien op de 'MupHgnKtM afgesmeekt over last, welke op de sohonders der jet Gods «Koningin segen aiyesmeekt over Hoer bestuur, opdat dit strekke tot vrede, geluk en wei vaart van Haar volk. Zoo laat ons bidden aldus besluit do brief voor onae Koningin. Zoo Iaat ons op Haar aanstaanden verjaardag vooral, in ver eenigd gezamenlijk gebed God smeeken, dat Haar persoon, segeno Haar regeering, Haar koniokijjk, De riviervaartuigen „Rhenus" en „Mosa", die in de laatste weken ver schillende plaatsen bezochten, gelegen aan Ryn en Lek, voor het werven van stokers voor de marine, zyn te Nymegen, hun station, teruggekeerd. Na de inhuldigings- feesten zullen die vaartuigen voor hetzelfde doel de aan Waal en Uael gelegen ge meenten bezoeken. De Roei en Zeilvereeniging „De Maas" heeft voor hare leden en hunne dames tot bywoning van de vlootrevue op het Hollandsch Diep de salonboot „Merwede I" afgehuurd. -De Staatscour. no. 200 bevat de statuten der vereeniging: Fanfare-corps De Kleine Trompetter, te Zevenhuizen (Zuid-Holland). Voordracht voor hoofd der openbare lagere school no. i te Zwam merdam: de heeren H. A. Avenarius, onderw. te 's Gravenhage, J. De Voogd, hoofd der school te Lange Ruigeweide, A. A. Van Douwen, id. te Gerkesklooster, en K. Sanders Jz., id. te Noord-Schermer. Ds. G. A. Lolcama te Boskoop is beroepen te Asaendelft. Gouda, 29 Aug. De Zeereerw. heer Malingidie herhaaldelyk zeer belangtyke giften schonk ten bate der R. K. scholen alhier, heeft, naar men verneemt, eenige dagen geleden een bedrag van f 1000 aan het R. K. schoolbestuur doen toekomen. Z.E. is voornemens binnenkort eene reis te maken naar Rome. Ds. J. Geelhuyzen, predikant by de Evang. Luth. Gemeente alhier, hoopt 7 September den dag te herdenken, waarop by vóór 26 jaar tot de evangeliebediening werd toegelaten. Tot gemeente-geneeskundige te Roe lofarendsveen (gem. Alkemade) is benoemd de heer C. P. Van Dillen alhier. Gorinchem27 Aug. In de gemeente raadszitting van Vrijdag-avond werd door burgemeester en wethouders aangeboden de ontwerp-begrootfpg der gemeente voor den dienst van 1899, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een geiyk bedrag van f 248088,16JI De rekening der gemeente over 1897 werd voorloopig vastgesteld in ontvang tot een bedrag van f 287836,011 en in uitgaaf van f 272069,221 en alzoo met een voordeelig saldo van f 16266,79. "Berg-Ambacht, 27 Aug. Op een ver zoek aan den Raad dezer gemeente om subsidie voor het te houden Oranjefeest is afwijzend beschikt. *Berg-Ambaebt, 27 Ang. Ia de plaits ran wjjien den heer D. Boelhouwer is als heem raad ran den pplder Berg-Ambaoht gekozen de heer K. Baardman alhier. De goedgekeurde rekening ran het Burger lijk Armbestuur orer 1898 bedraagt in ontrang f 4805,081, in uitgaaf f 8882,07J, sluitende alsoo met een Toordeelig saldo ran f 1442,96. De vastgestelde begrooting, dienst 1899, wgst aan in ontrang en uitgaaf een bedrag ran f 8466,10^. Op de voordraoht ran het college ran .etter, «jjn ie de«e geereeete gepl«et.t de heeren A. v. d. 8traaten, A. Verkaik, A. Blan ken Ds. en W. F. r. d. Wol. 'Borg Ambacht. 29 Ang. De viering ran het Oranjefeest in dese gemeente is voorloopig bepaald op Woensdag 14 Sept. o. s., terwjjl voor dien d«g het navolgende programma is vastgesteld: 's morgenB half 9 ure opening van het feest door den eoie-voorsitter, waarna onder begeleiding van orkest door de sang- vereeniging Crescendo" eenige rangnummers sullen worden ten beste gegevendaarna optooht met musiek door de kom van het dorp. Te 10 uren ringrgdqajj door paren, geseten in 2-wielige rjjtuigenf's namiddags 2 uren eenige volks spelen en des avonds by genoegsame deêl- neming optocht met fakkels en vaandels, ver tegenwoordigende de verschillende vakken en vereenigipgen. Aan ingesetooen m1 worden versocht door het uitsteken van vlaggen het feest zooveel mogeljjk op te luisteren. 'Berkeowoade. 29 Aog. Omtrent de kie ring van het kroningsfeest alhier kanjtet vol gende gemeld worden: Op Maud»* 5 fcfefc-Wtiflljhtt. kinderen worden rjfielgk onthaald en sollen behalve een krooingsbeker ieder nog eon big vond aandenken ontvangen. Bg gunstig weder wordt schooljeugd een optooht door de ge- De Den volgenden deg viert de gemeente feest Morgens te 8 uren begint de optocht, die door aller medewerking teker netje# aal s|jn. Daarna hebben tol van volksspelen plaats, waarvoor reeds veel fraaie gouden en ailveron prjjsen sgn aangekocht, 's Avonds geeft het masiekoorpe van Ouderkerk i/d IJsel een oonoort, hetgeen raker door honderden ral bijgewoond worden. Door do leden der saagvereeniging worden oek eenige nationale liederen gezongen. Behalve de verlichting, die door de feesteommissie wordt bekostigd, sollen ook veel particulieren verlich ting aanbrengen. Copelle a/d Uael, 24 Aug. Het pro gramma voor de kroningsfeesten alhier omvat een feest voor de schoolkinderen op Woensdag 28 September; een historisch allegorischen optocht op Donderdag 29 September en volksspelen, bestaande in: 1. Ringryden met tilbury's. 2. Ringryden op fietsen. 8. Hardloopen met hindernissen door jongens van 12 tot 14 jaar. 4. Zak- loopen door jongens van 16 tot 20 jaar. 5. Bal door den beugel werpen. 6. Snel- klimmen aan een touw zonder behulp der beenen. 7. Tobbesteken. Grwet-Ammera, 27 Aug. Door den veehandelaar H. Yoorapuy alhier zyn een 20-tal eerste qualiteit kalfdragende koelen aangekocht, bestemd voor Spanje. Er bestaat kans dat meer zendingen volgen zullen. Hoeakoop, 25 Aug. De tweede snede grasgewas in het waterschap Hoen koop, Vliet en Dykveld heeft f 148 opgebracht, tegen f 63 in het vorige jaar. 'Lekkerbork, 29 Aug. By den tb houden optocht door deze gemeente op den feestdag van 14 September en by het schoolfeest den daarop volgenden dag, heeft het muziekcorps van Culemborg aangenomen voor de uitvoering der muziek zorg te dragen. De goede naam van dit gezelschap geeft gegronde ver wachting iets keurigs te zullen hooren. - De voordracht ter benoeming yan twee leden voor het college van zetters in deze gemeente bestaat uit de heeren S. Man in 'c Veld, T. Van Duyvendyk, A. B. Swets en T. Mudde Tz. - Door den gemeenteraad is een subsidie verleend voor eene feestgave aan de behoeftigen te dezer plaatse, ter gelegenheid van het kroningsfeest. - De taad dezer gemeente heeft in zyne laatst gehouden vergadering voor loopig vastgesteld de rekening over 1897, In ontvangsten f 24 258,84 en uitgaven f 22.982,49. Batig slot alzoo f 1326,85. 8 LI n se koten, 29 Aug. Jl. Zaterdag was de 60-jarige vrouw van Joh. C. tegeiyk met haar man, die zeer vroeg van huis moest, opgestaan, ten einde hem aan eenige huiseiyke benoodigdheden te helpen. Na 't vertrek van haar man is zy op een stoel in Blaap gevallen en scbynt een der kleedingstukken met het vuur van haar stoof in aanraking te zUn gekomen, met het treurig gevolg, dat zy dienzelfden dag onder vreeseiyke pynen van bekomen brandwonden bezweken is. 'Nleowerkerk a/d IJsel, 29 Aug. Toon hot setjarig dochtertje van v. fi. in bof laatst van de vorige wrak aan den slootkant speelde, had *y het ongeluk in het water te valten. Gelukkig werd dit opgemei van v. d. B., die de op het droge braeht. it opgemerkt door de dienstbode ie de kleine dan ook spoedig feestviering op 1 en 2 September ia oase gte meente. Het luidt als volgt: 1 September. 9 uur: Historische- en kinder- optocht door een groot deel der gemeente. 81—44 nur: Driebeenig hardloopen op hot dorp. 6—6 aar: Zskloopen op het dorp. 74-9 aar: Concert - 7— 2 September. 9- dorp. 10—12 aar: 12—14 Rtngrijden uur: Conoert. 8|—4J nu*: 5—6 aar: Een ander volksspel. 9 aar: Conoert by J. Oadjjk. 10 aar: Vaarwork op het land van den heer C. H. Pinkra. 'Reeawyk, 29 Aug. Zondag-avond ongeveer tien uur, sloeg de bliksem in de hooiberg van de bouwmanswoning in den Platten weg alhier, bewoond door W. Van Es, met het treurig gevolg, dat zoowel deze berg als de woning en nevengebouwen een prooi der vlammen werden. Een schuurtje achter de berg bleef nog gespaard. Van den inboedel werd eenig meubilair en bouwgereedschap gered. 1 Alles was tegen brandschade verzekerd. Gemengd Nieuw». Als eene byzondere toeval ligheid verdient vermelding, dat de cyfers van het No. dezer courant, by elkander opgeteld, juist 18 bedragen, zynde de leeftyd, waarop H. M. de Koningin heden de regeering aanvaardt. De Vereeniging van steen en pannenfabrikanten te Woerden beeft be sloten het werkvolk op den dag van den optocht, 9 September, vrijaf te geven met behoud van het dagloon en een geschenk bovendien. Een heer, die Zaterdag ven Breda naar Haarlem reisde, kwam by aan komst te Haarlem tot de onaangename ont dekking, dat bh xgne portefeuille kwjjt was, waarin voor het belangryk bedrag van f 17.000 aan Nederlandsoh bankpapier geborgen was. Of hy de portefeuille verloren heeft, of dat die hem in den trein of op het perron te Breda, Botterdam, Den Haag of Haarlem ontfutseld is, weet by niet. Het laatste sou niet onmogelpk ■yn; men weet, dat rakkenrollers by voorkeur han slag op drukke spoorweg-stations slaan. Ia Dan Haag, waar de trein om b aar 56 m. reiniger uitgestapt om een sr vermiste bank- i Belooning van f 100Ö-ia.uitgeloofd aan in de portefeuille met hasr inhoud. Ook ia\4j»n Cirous-Rens te Amsterdam word Zatordag-avodtd^en Daitsoher beroofd van syne portefeuille, wolk,* ongeveer 1600 Mark bevatte. -Te Utrecht is Zaterdag avond omstreeks half ^twaalf brand ontstaan in eene woning &ajp het Fredeiikshof. De vlammen grepen zto snel om zich heen, dat redding van de £9 den eersten slaap verzonken bewoners n4et mogeiyk was. Twee van hen - een 18-jarige kweekeling en een jongere knaap - warden door den rook verstikt, en twee andeiö werden met brandwonden naar het Ziekenhuis ver- De 'oorzaak van deze ramp is niet bekend. -Toen Vrfidag even voorbij het station Nunen de goederentrein van Venloo zijn gang vertraagde, wilde een draai- molen baas, wiens molen met dien trein werd vervoerd, uitstappen, met het onge lukkig gevolg, dat hy tusschen eene brug en den trein, welke nog niet geheel stil stond, bekneld raakte, waardoor zyne beide beenen werden overreden. In hope loozen toestand werd hy weggedragen. *- Vrydag-ochtend onAmeeks 6 uur, had to Vuren een droevig ongeval plaats. Zekere 0.. schipper van het yzeren ryn schip „Liberal", aldaar vóór den wal liggende om basalt te lossen, bad nl. het ongeluk bulten boord te geraken, en jam- meriyk te verdrinken. Het UJk, dat reeds vroeg middag in de nabyheid der nood lottige plaats opgevischt en voorloopig in het baarhuisje van de algemeene begraaf plaats by gezet was, werd heden (Maandag) morgen per ïykwagen vervoerd naar het R. C. kerkhof to Gorinchem. De ongeluk kige, die aan zenuw-toevallen ïydende was, laat eene weduwe met vier nog jonge kinderen achter. Te Westervelde, gemeente Norg, is door de hitte plotseling overleden de 50-jarige landbouwer H. Egberts. Donderdag-namiddag had er op de Maas, ter hoogte van den Hoek van Holland, een ongeluk plaats. Terwjjl een vlet met drie man naar een binnen komende stoomboot roeide om vleesch te brengen, werd zy dwars door midden ge varen door een loodskotter. Twee der .varenden werden gered, doch een ver- fween in de diepte. Vrydag-ochtend is te Eind hoven by binnenkomst van den exha- trein voor het vervoer van het circus Renz, een rijknecht van dat circus onder den trein geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat hem beide beenen werden algereden. Onlangs deed zich in een weide In den polder Dalem het vermakeiyk geval voor, dat een feit op een paard reed. De geit sprong eerst op een hokje dat in de weide staat en van het hokje op den rug van het paard, waarna het paard met de geit op zyn rug een eindje door de weide kuierde. Toen de geit van den rug van het paard afgleed, ging het weer naar het hokje terug en herhaalde zich hetzelfde geval nogmaals. Een noodlottig ongeluk is gebeurd in een yzersmeltery te Parijs. Daar is een bak met gesmolten metaal omgekanteld, en de gloeiende massa stroomde over de werklieden heen. Acht mannen werden daarby zwaar ge wond; drie zoo erg, dat zy reeds aan de gevolgen zyn overleden. op- dv INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Door ia het door ons U toegezonden slak, geplaatst in Uw blad van heden, eenige druk- foaten syn geslopen, versoehen w| U beleefd, die door het opnemen van onderstaande, in het rarstrolgend nummer van Uw blad, te willen herstellen. Blodsyde 2, 4de kolom, regel 18 van boven, is versaimd het woord ,de" te plaatsen vóór Gemeenteraad van Schoonhoven. Zitting van 27 Aug. 1898, nam. 3{ uur. Tegenwoordig al de raadsleden, uitgenomen de heer A. Vennep. Voorzitter de heer Mr. A. D. H. Kolff, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden ilesen en goedgekeurd. De voorsitter brengt tor tafel de navolgende ingekomen stokken 1". Een adres van V. H. Doesburg, wasrby rectificatie van het kadaster wordt gevraagd. 2°. Een adres v?n A. Pieterse, wasrby ge vraagd wordt een nitbonw te mogen maken. 8 En een adres van O. Kortland over bet uitbaggeren van de Havensloot. Beide adressen worden gestold in honden der commissie van fabricage. De voorzitter stelt aan de orde het maken van de voordraoht voor twee zetters, voor de aan de beurt van aftreding zgnde heeren H. T. Van den Braak en N. J. H. Van Gelderen. De Raad brengt op de Toordracht de heeren: 1°. H. T. Vrfn den Braak en G. P. Santman, en 2°. de heeren N. J. H. Van Gelderen en N. Kooiman. De voorsitter stolt voor, om op 81 Augustus namens den Raad een adres van Hulde te zenden aan H. M. de Koningin en een adros van dank aan H. M. de' Koningin Weduwe- Regentes. Met applaus wordt het voorstel goedgekeurd. Niets meer aan de orde synde, sluit de voorsitter de vergadering. STADSNIEUWS. Schoonhovan, 30 Augustus. Heden-middag te 12 uren werd, na driemaal klokgeklep, door den EielAchtb. Heer Burgemeester dezer ge meente, peraooniyk, van de pui van het Raadhuis, voorlezing gedaan van de pro clamatie van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe Regentes, zooals die is afgedrukt in oos No. van heden. Heden, de eerste dag der feesteiykheden In onze gemeente, ter eere van H. M. Koningin Wilhelmina, was nagenoeg ge heel gewyd aan het opkomend geslacht Aan het verzoek der feestcommissie om ook aan dit Kinderfeest een algemeen foesteiyk aanzien te geven, doof het uit steken der vlaggen, na ook de voorge nomen versieringen te hebben aangebracht, was algemeen voldaangeen huis in onze gemeente, waar nfet het dundoek wappert en de geheele Btad heefteen zóó feestelijk aanzien als nimmer te voren is aan schouwd. In ons volgend nommer hopen wy gelegenheid te hebben, de algemeene versiering meer uitvoerig te bespreken en een volledig verslag uit te brengen van al hetgeen deze dag te genieten gaf. De geestdrift in onze stad ia algemeen; niet het minst was dit het geval by de plechtigheid der onthulling van den Wilhelmina-boom, die te half elf plaats had. Vóór en na dat gewichtig No. van het feestprogramma trokken j ubelendekinderen in optocht door de straten en op het feestterrein en de ouderen verheugen zich met hen. Wanneer het we Sr gedurende de feest dagen zoo goed mag biyven als op dezen eersten dag, dan belooft de feestviering een schitterend succèa. Een dringende bede. L. Morgen, overmorgen en nog eenige dogen sol ons Ned er landsche volk feest vieren, maar hoe ral dit feest gevierd worden Zullen het 4#gen syn, die sioh sollen kenmerken door eon reine en waardige feestvreugde, of sullen s|f ontsierd worden door daden van wanorde of onsedelj^f heden van den meest verschillenden oord? Wat wilt Op? Op kiest met ons het eerste en gy wensoht met ons dat deze feesten dragen een opwekkend en opheffend karakter 1 Zoo ja, don moet U| n ook die dagen ont bonden van alle gebrnik van bedwel mende dranken, want »y, wier hoofd verbit is door den alcohol, kannen niet waardig feëst vieren. Weina, don komen wg tot a met de dringende bede: Drinkt m schenkt op deze feestdagen geen alcoholische dranken. One volk tooae ook naehter feest te kunnen Namens De Zaid-HoU. Prop. Comm. der Ned. Vereen, tot Afich. v. Sterken Drank, K. 8IJT8MA, Voors., Leiden. D. HOS, Seoret., Den Hoog. B. I. KEUVELAAR, w. Penningm., Rotterdam. Regel 51 hadden udj geschreven ntoewys- baar" in plaats van „bewjjabaar". Regel 58 stond in ons stok roekeloozein plaats van „wcrkeloose". Regel 94 hadden wy ,eüchen" u plaats vaa „eisohet". Regel 108 was door ons het woord tScKijntn begonnen met een ge- 115 hadden wy tSchryver" ij ven" geaet. en gaarne Uw dienaars, Ottolond, C. A. BONDERS, den It. Aug. 1898. N. BAKKER. In plaats Onsen Vervolg der Nieuwstijdingen. - By Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats de ge meente Woudrichem, C. W. A. Van de Wall, (hans notaris te Alkmaar. -4 De luit-kolonel P. 0. De Wilde heeft aangevraagd ontheven te worden uit de betrekking van lste-offlcier by de Koninklijke Militaire Academie te Breda. 8- Heeren brievengaarders zyn gemachtigd op den hoofddag of op den dag der feestviering in hunne gemeenten, de Uren van openstelling hunner kantoren voor het publiek, tot minstens 2 en het getal bestellingen tot minstens 1 te beperken. De buslichtingen, de ontvangst en ver zending van de brieven- en pakketpost ondergaan geen beperking. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Gravenhage werd gisteren aanbesteedlo. het uitdiepen van, 2 gedeelten van den Hollandschen IJsel, onder de gemeenten Ouderkerk- en Nieu werkerk aan den IJsel. Minste inschrijver was A. Visser, te Haarlem, voor f 1870; 2o. het maken van voorzieningen langs baz&ltmuren en het vernieuwen van steenglooiingen met voetachoeiingen langs de Gouwe onder de gemeenten Waddings veen en Boskoop. Minste inschryver was W. A. Verbrugge, Waddingsveen, voor f 18.166. De heer F. H. Kooyman te Gouda is geslaagd voor bet eerste gedeelte van het Notarieel Staats examen. 'Amelde, 29 Aug. De den raad aan geboden begrooting dezer gemeente voor 1899 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 9209,62*. De te beften opcenten op de grond en personeele belasting zyn daarin opgenomen als voor het loopend jaar. 'Amelde en Tienhoven, 30 Aug. Was het vorig jaar, na de sluiting der zegen- visscherjjen, de vangst van zalm schaars, dit jaar is dat, jammer genoeg, niet minder het geval. Zoowel met den kantzegen als met de dryfnetten wordt, hier ten minste, zeer weinig gevangeD. 'Ammerstol, 80 Ang. Da raad der gemeente heeft goedgunstig beschikt op het adres der bewoners van de Kleinestraat, om deze voortaan den naam te geven van Wilhelminastraab Morgen, Woensdag, ral alhier een openbare godsdienstoefening worden gebonden, ter gele genheid van den uitgeschreven dankdag der Sjrnode. De aangrereenigiog „Volharding" zal hwrbjj met eenige stokken desen gedenkdag opluisteren. Het programma der feesteiykheden op 8 Sept. a. s. luidt als volgt: Van 7—74 uur, Klokgelui. 'Van 71—8 uur, Godsdienstoefening In de kerk. Van 8i9 nur, Masiekuitvoeriog op den Dgk b)| het raadhuis. 9 aar, Opstelling van den optocht op het feest- fcrrein. 9& uur» Afhaling van H. H. M.M. den Bar- Simeester, de Raadsleden en Eere-Leden door rdonnans-Offioieren en ontvangst van deze per sonen by het feestterrein. De optoobt volgt den volgenden weg: Van bet feestterrein langs den Dgk, den Hem, de Capellelaan, den Boven -Aohterweg, dpn Dyk, de Wilhelmbastraat, de Groote Kerkstraat en den Dyk tot het feestterrein. Vaa 2—5 uur, Volksspelen op bet feestterrein 7 uur, Avondoptooht (zonder rgtuigen of school kinderen). Deze optooht ral gaan van het feest terrein langs den Dyk tot de Broeksteeg en terng. Na afloop gezellig ramenzgn op het feestterrein. §Beasehop, 26 Aug. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat op den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina de armen alhier niet worden vergeten. De behoeftigen van alle gezinten ontvangen na afloop der godsdienstoefening op 31 Aug. spek, ryst, suiker en krenten brood. Arm meesters en diakenen zyn daartoe in staat gesteld door een aan zienlijke gift, die een lid dezer gemeente zyn naam mogen my niet noemen aan den predikant der Herv. kerk heeft tor hand gesteld. Een woord van dank komt daarvoor ongetwyfeld den milden gever toe. §firoot-Ammer», 80 Aug. Als een bijzonder heid kon gemeld worden, dot een raag van den hier A. V. AJz., onder deze gemeente wonende, 17 jsugen kreeg. Met 100'n getal heeft men sposdig een hok vol knorrende viervoeten. Op 81 Augustus zal des morgens 81 alhier optreden ia de Ned. Herv. Kerk Ds. Deetman uit Amsterdam. Des middags li School feest, onthaling, uitreiking van een souvenir aan de leerlingen, enz. Op 7 September zullen de volgende feeeteiyk- heden plaste hebben: 884 uar, klokgelui. 9 nor, optooht, die op de volgende wyze ral samengeeteld zyn: Een eerewacht te paard nit 12 personen. Zegewagen met de Hollandsohe Maagd. Mutiekwageo. Hoofdbestuur der feest commissie. Burgemeester, wethouders ea raads leden. Zang vereeniging „de Volharding". IJsclub „de Telegraaf". Qroenmaaksters. Muziekwagen. Allegorische optooht, waarin vertegenwoordigd syn: Bakkers, Smeden, Kaashandel, Metselaars, Schippers, Ververs, Sokoenmakers, Timmerlieden, Vissoherg, Landbouw en Sigarenmakers. Tot ■laiting van den optocht loste ruiters. Alles belooft, dat ons dorp de inhuldigiogS- feesten flink ral vieren. Om half drie des middags beeft een ringrgdery plaste en daarna volkspelen. 'Haastrecht, 80 Aug. Maandag jl. was alhier een vreemdeling, die een aap by zich had. Dat aapje luiBterde niet naar zyn meestor. Een kleine jongen, te dicht by het dier komende, werd zoodanig in bet been gebeten, dat geneeskundige hulp noodig was. Hekendorp, 29 Aug. Vrijdag avond had alhier ten huize van J. C. Peule een vergadering plaats van Hekendorp's inge zetenen, daartoe schriftelyk opgeroepen door de heeren Johs. Vermeer en H. Van Ro8sem namens vele ingezetenen, om ook hier de kroning van onze geliefde Koningin feesteiyk te vieren. De opkomst was buiten verwachting groot en elk gaf zy'ne goedkeuring met het ter elfder uie voorgenomen plan. Er kon dus overgegaan worden om een commissie te benoemen, waarin boven genoemde heeren, met by voeging van nog drie personen, werden gekozen, en daarnaast eene commissie van bystand, bestaande uit zes personen. Heden circu leert eene lyBt door de gemeente ter inzameling van bijdragen, wat natuurlijk in de eerste plaats noodig is. Ingezetenen, toont hierin uwe belang stelling! 'Heornear, 29 Aug. By het kort doch hevig on weder trof gisteren avond te 11 uren juist de laatste slag onzen toren, zonder echter brand te veroorzaken. Het vuur sloeg een gat in den omloop, ver brijzelde het wyzerbord aan de zuidzijde en den voet van een zwaren steenen pilaar of beer. Ook hier zal het feest der inhuldiging van H. M. onze lieve Koningin Wilhelmina op recht barteiyke wyze op aanstaanden Vrydag 2 Sept. gevierd worden. De raad heeft daarvoor een crediet van f 75 tóe- 'Meerkerk, 30 Aug. De heer H. Oldemans alhier, benoemd tot onderwyzer te Bussum en te Brakel, heeft eerstgenoemde plaats aangenomen en voor Brakel bedankt. Noordeloos, 29 Aug. Aangenomen het beroep by de Christeiyk Gereformeerde Gem. alhier door den heer H. J. L. De Vries, cand. te 's-Gravenhage. 'Steln, 30 Aug. De publieke grasver pachting van den polder Stein heeft opgebracht f 290, tegen f 214 in het vorige jaar. VERBETERING. In het bekroningsveralag uit Oudewator, van Zaterdag jl., (landbouwtentoonstelling) staat als 2de prijB voor landbouwwerktuigen: H. L. De Laar, moet sya W. Rosenthal. ËeDige berichten wachten op plaatsruimte. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Aug. Tarwe f7,— tot f 8,75. Per 100 kilo f 9,76 tot f 10,76. Rogge f4,— tot f 4,76. Rotterdam, 29 Aug. Aangevoerd 248 vette runderen, 0 magere dito, 305 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalveren, 1953 schapen of lammeren, 573 varkens. PrijzenVette runderen le qual. 81 et, 2e qual. 27 ct., 3e qual. 22 ct., kalveren le qual. 40 ct, 2e qual. 34,3e qual. 28 ct. De Directeur van het Post- en Ryks- Telegraafkantoor te Schoonhovbn brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge de bevelen van den Heer Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrapbie, zyn kan toor op Woensdag 31 dezer, den hoofddag der feestviering by gelegenheid van den a. s Verjaardag van H. M. de Koningin, voor den Postdienst voor bet publiek zal zyn opengesteld van 7.30 tot 10.40 v/m.; 1 tot 2 en 6 tot 7 ure n/m. (Green wicht yd). Alleen van 7 30 tot 10.40 zullen Postwissels, Quitantiön, Pakketten en Spaarbankzaken worden behandeld. De brievenbestellingen zullen aan vangen ten 7.10 v/m. en 4 80 n/m., terwyi de bestellingen der Postpakketten zullen plaats hebben ten 7 ure v/m. en 4.80 D/m. De uren van openstelling voor den Telegraafdienst ondergaan geene verandering. De Directeur voornoemd, VAN DER SCHRIECK. Schoonhoven, 27 Augustus 1898. De Heer en Mevrouw HOEVERS CRANS geven kennis van de geboorte hunner Dochter MARIA SUZANNA. Pastorie Stolwyk, 29 Augustus 1898. Na een ziekte van eenige dagen, moesten wy den 28sten Aug. ons yverig medelid ADRIANUS LABRIE, in den ouderdom van byna 19 jaren, door den dood verliezen. Trooste de Heere ons en de bedroefde Ouders. Namens de Chr. Zangv. „Excelsior", C. VERHEIJpres. L. SPEK, Secret. Ameide, 80 Aug. 1898. De COMMISSIE tot viering van het ORANJE-SCHOOLFEEST te Bergambacht verzoekt bierby allen, welke Zaterdag a s. aan den OPTOCHT zullen deelnemenom met hun Rjjtuigen 's voor middags uiteriyk half elf ure, op het dorp te zyn. Het vereleren van Paarden en Rijtuigen met Oranje, Vlag of Nationale kleuren zal de Commissie aangenaam zyn. Ten half elf ure zal elk deelnemer een nummer kunnen trekken en wordt alsdan een ieder, tot handhaving der goede orde, beleefd doch driDgend verzocht om die volgplaats in den Optocht te nemen en te behouden, welke het door hem ge* trokken nummer zal aanwyzen. Namens de Commissie, Hoytema van Konijnenburg. De deelnemende VAARTUIGEN worden heden-avond 8 aar in den GROOTEN SINGEL verwacht. vertrekt van het OUDE HOOFD te Rotter dam naar het Feestterrein 's avonds ten DE DIRECTIE. EEN NIEUW met glazen zyramen, een KAABBR1K en gebruikte TILBURY'S, by C. VAN DAM, Wagenmaker te Stolwyk.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 2