indarts E. CASSUTO Straf als BmnuiM Woensdag 7 September. 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht N”. 1919. f 75000 4 I hftu.; BUITENLAND. TE GOUDA j .1 van M. i istus. Wallaard en S. W. N. VAN NOOTEN tï Schoonhoven, Uitgeven. Hogerbr rveld en ommel on [ustus. van Gent en lechts één stuk n onbetwijfelbaar jk en fater en M. van Kla- A. Krjjgaman en M. Ch. Pauk «n J. Bontenbal en J. j en A bies en J. W. deJ< bergen, en M. SöMHOfflfflE COURANT. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. het geheele ryk 0,90. Men kan zich abon- i en Brievengaarders. verklaart hü er ia vervalacht, alle anderdL„ echt. En op dit stuk werd indertijd altoe gebouwd? Zal men thans, nu het valsch bljjkt te zijn en het derhalve niet bestaat, het gaan behandelen als bijzaak? Laat óns hopen en aannemen, dat De Cavaignac, tegen overhaasting gekant, zich niet wil laten dwingen, maar alles naar eigen inzicht behoorlijk zal regelen, opdat ein delijk de zaak geheel worde afgewikkeld. Geruchten loopen, dat Du Paly de Clam, „de neef” van den minister van oorlog, in hechtenis werd genomen en dat gene raal Gonse is ontslagen. Beiden werden, met kolonel Henry, door Piquart aange wezen als de hoofd-aanleggers van de ganache Dreyfus zaak. Het begint te lichten in de verte! Ook voor den armen bannelang op het Duivels eiland I Laat men toch alvast zijne vrouw naar hem toezenden, als kleine tegemoetkoming! Als men recht wil doen, dat men zich haaste! Aan den levende geschiedt het beter dan aan den doode. Het Hoofd van den Franschen Generalen staf, Generaal Boisdeffre, heeft in een brief aan den Minister van Oorlog verzocht, uit zijne functién te worden ontslagen, daar zijn goedvertrouwen door kolonel Henry was bedrogen en hij dientengevolge een stuk voor echt heeft aangenomen en ver klaard, dat valsch was. De heer De Cavaignac verzocht hem zijne functién te blijven waarnemen, maar generaal Boisdeffre, volhardende in zijn voornemen, nam ontslag en is nu door generaal Renouard vervangen. Volgens een bericht uit Shanghai aan ,The Daily Mail” moet de Keizer van tus hunne bedieningen ter beschikking van Hare Majesteit de Koningin gesteld. Hare Majesteit de Koningin heeft de Ministers in hunne betrekkingen gehand haafd. Hare Majesteit de Koningin heeft by Koninklijk besluit van 2 September 1898 no. 12 Mr. N. G. Pierson, minister van flnanciön, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. H. M. de Koningin-Moeder ontving Zaterdag-namiddag half zes in plechtige audiëntie de hoofdcommissie tot aanbieding van het huldeblijk van het Nederlandsche volk. De burgemeester van Amsterdam sprak tzj en bood namens de Nederland sche natie het geschenk aan H. M. aan. Bij het geschenk was gevoegd een album, bevattende de namen van de leden der commissies die zich hadden gevormd om het geschenk bijeen te brengen. De burgemeester deelde aan H. M. mede, dat een bedrag van ongeveer f 300.000 was bijeengebracht. H. M. de Koningin-Moeder dankte voor de aanbieding in de volgende bewoordingen; „Ik ben zeer getroffen door uwe woorden het geschenk, M ij aangeboden door het Neder- landsche volk bij het nederleggen van het Regentschap stel Ik op den hoogsten pry's. „Mijn dank daarvoor uit te drukken, zooals Ik dien gevoel, is Mij op ditoogen- blik niet mogelijk. Slechts dit wil Ik u zeggen, mijne heeren, dat Ik bij het einde van Mijn taak in de liefde en den dank van het Nederlandsche volk, waarvan dit geschenk getuigt, de grootste, de schoonste voldoening vind voor wat Ik gepoogd heb te doen in het belang van Land en Volk. „Ik hoop aan het geschenk een waar dige bestemming te geven, en Ik meen dit niet beter te kunnen doen dan door het te bestemmen voor een liefdadig doel. „Sedert lang was het Myn wenscheene stichting in het leven te roepen, waaraan Ik geloof dat groote behoefte bestaat; Ik bedoel een sanatorium voor longlijders, in de eerste plaats ten bate van hen die de middelen missen in het buitenland hulp te zoeken tegen de vreeselyke kwaal, die, helaas! in ons vaderland zoo veel vuldig voorkomt en zulke ernstige ge volgen na zich sleept. „Ik hoop eerlang de vrije beschikking te krijgen over het landgoed Oranje Nassau- oord, by Renkum, en dit af te staan voor het doel, dat My lief is. Door des kundigen voorgelicht stel Ik mij voor op dat landgoed het eerste Nederlandsche sanatorium te stichten. „Qat het geschenk van het volk, dat Ik lief heb, My daartoe in staat stelt, maakt Mij oprecht gelukkig en stemt Mij tot groote dankbaarheid. „Moge op deze wijze het huldeblijk, My heden aangeboden, een zegen worden voor velen tot in lengte van dagen. „Nog hoop Ik ook in onze Indische bezittingen eene herinnering achter te laten aan de hulde Mij heden gebracht. „Oprecht en innig ben Ik dankbaar voor het Mij aangeboden geschenk”. Bij de audiëntie vergezelde H. M. de Koningin H. M. de Koningin-Moeder. Nadat de aanbieding had plaats gehad, morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven Franco per post door neeren by alle Boekhandelaren, Agenten In hoofdtrekken aangegeven, rost het stelsel van de Regeering tot bestrijding van misdadigheid op jeugdigen leeftijd, op de volgende grondregelsTer voorkoming van zedelyk bederf, waarvan de oorzaak ligt bij onvoldoende of verkeerde uitoefe ning van het ouderlijk gezag, (zwakheid, onmacht of verwaarloozingworde aan de rechterlijke macht opgedragen, tusschen beiden te treden en door opheffing van dat gezag, de opvoeding aan anderen over te dragen. Heeft reeds een strafbaar feit plaats gehad, dan wordt de bedrijver ge straft, echter op zoodanige wyze, dat de straf niet kan worden een oorzaak van verder bederf, maar dat zij als genees middel werkt. Blijkt bij het onderzoek van het misdrijf, door een jongmensch beneden de 18 jaren begaan, dat de toe stand van het gezin, waartoe hij behoort, het gepleegde kwaad heeft teweeggebracht, en de uitwerking van de straf, ter voor koming eener herhaling, gering zou doen zijn, dan wordt geen straf toegepast, maar draagt de rechter de verdere opvoeding van den delinquent aan den Staat op. Ter bepaling van den weg, die bij elk voorkomend geval, in het belang van het kind, moet gevolgd worden, zal den rechter een ruime mate van vrijheid gelaten zijn. Met één oogopslag is te zien, dat er een nauwe verbinding is tusschen de drie fundeeringsstukken, waarop de Minister van Justitie zyn gebouw, zjjn reddings- huis, heeft opgetrokken, en dat is een der waarborgen van soliditeit. Nu zal wel niet beweerd kunnen worden, dat hier mede het vraagstuk in zijn geheel en voorgoed is opgelost, zoodat van verdere aanvulling geen sprake meer behoeft te zijn; we zullen gelegenheid hebben, te wijzen op een uu reeds merkbare leemte. Doch om een oogenblik hy ons beeld te bljjvenals van een gebouw de fundeering goed is, dan hindert het niet, of er aan vankefijk reeds voorzien is in alle behoeften, voor welke het dienen moet; misschien dwingen wel de beschikbare middelen, het een of ander onvoltooid te laten, dat na verloop van oenigen tijd kan worden aangebracht. Om maar terstond te zeggen wat we hier bedoelen: het zal eenige moeite kosten, de jongelieden onder dak te brengen, die in ons vorig artikel zijn besproken, hen namelijk, die door den leerplicht, misschien tegen, misschien maar half met den zin hunner oudérs naar de school gedreven, door kwade neigingen of opzettelijk wangedrag het onderwijs benadeelen, en op wie de gewone en ge oorloofde tuchtmiddelen der school geen vat hebben. Toch zullen wij zoeken, of reeds nu, in afwachting van een afzon derlijke regeling te hunnen behoeve, in het ontworpen gebouw een voorloopige plaats ook voor deze soort van minwaardige jeugd is te vinden. Drie grondregels, hebben we gezegd. De eerste is reeds vroeger hier ter plaatse besproken, door de beschouwing van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Burgerlijk Wetboek met betrek king tot de ouderlijke macht en de voogdij. In aansluiting daarbij hebben we de aandacht te geven aan twee nieuwe ont werpen, waarvan het één wijzigingen bevat in de bepalingen betreffende het straffen en de strafrechtspleging ten aan zien van jeugdige personen, het andere de dwangopvoeding nader regelt. Op de volgende voortreffelijke wijze licht de Minister van Justitie zijn beide voorstellen toe: „Allereerst is in het oog gevat de groote massa der kinderen, die behoefte hebben aan betere en meer zorgvuldige opvoe ding. Een voorloopige scheiding wordt tot stand gebracht tusschen die kinderen, waar blijkbaar schuld der ouders aanwezig is en die, waar het gevaarlijk karakter van het kind, door daden gebleken, op den voorgrond treedt. Voor de eerste groep wordtniet zonder flnanciöelen steun van den Staat, een beroep gedaan op de bijzondere liefdadigheid. Doch de tweede groep neemt de overheid zelf in haar hoede. De rechter is aangewezen als de critische macht, aan welke de taak is opgelegd, om in te grijpen in het gezag van ouders of voogden en over dwang opvoeding of straf uitspraak te doen. Door de uitspraak van den rechter worden toch voor kinderen, die de strafwet over treden, pogingen aangewend, om door tastbare tuchtmiddelen het kwaad te herstellen”. Een blik op het eerste der beide wets ontwerpen zal ons doen zien, op welke wy'ze de Minister het doel bereikbaar acht. De voor jeugdige personen meestal schadelijke straffen van art. 9 van het Wetboek van Strafrecht zijn: geldboete met subsidiaire hechtenis, hechtenis en gevangenisstraf. Van welke beide laatste de zeer ernstige schaduwzijde is dat jeugdige personen in aanraking worden gebracht met dikwijls geroutineerde boos doeners, wier omgang voldoende is om Prya der Ad verten ti ênVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. AUe binnenlandsche Advertentiënvoor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. hen voorgoed te bederven, terwijl ook de smaad van ondergane kerkerstraf, zelfs by verder goed gedrag, op den eenmaal veroordeelde blijft drukken, hetgeen oorzaak ia dat de rechter, als 't maar eenigszins kan, ontslaat van rechtsver volging wegens het ontbreken van „het oordeel des onderscheids”. Hierin nu wil het ontwerp en groote verandering brengen. Het onderzoek naar dat „oordeel des onder scheids” vervaltvan de drie hoofdstraffen wordt alleen nog de geldboete voor sommige gevallen behouden, de beide andere worden vervangen door berisping en door plaatsing in een tuchtschool. De berisping, zijnde een vermanende toespraak tot den veroordeelde, in verband met het gepleegde feit, kan worden toe gepast by een eerste overtreding. Verder is er nog een overgangsvorm die tusschen de beide strafmiddelen kan worden in ge schoven als door de volgende overtreding blykt dat de berisping haar uitwerking heeft gemist, en hetzy wegens ontbreken van de bekentenis van den delinquent of om andere redenen, de onmiddellyke plaatsing in een tuchtschool niet wel te verdedigen zou zyn. Dat middel is de voorwaaidelyke veroordeeling, waarbij de straf eerst wordt ten uitvoer gelegd indien de berispte, binnen zekeren tyd, opnieuw aan eenig strafbaar feit onherroepelijk mocht zijn schuldig verklaard. „Hoe men ookzegt de Minister, „over het stelsel van voorwaardelyke veroordeeling moge denken, voor jeugdige misdadigers, die nog onder voortdurend toezicht en leiding staan, zal dat instituut onder zeer gunstige om standigheden in werking kunnen treden.” Maar het kruikje, bij herhaling te water gaande, breekt eindelyk, en bij een vol gend strafbaar feit past de volle gestreng heid der wet, welker doel geenszins is door bijzondere zachtheid aan de straf het afooUilkkeuU Kurakiei io «mtaieiutui. Integendeel, de tuchtschool, waar de jeugdige veroordeelde wordt geïnterneerd, is geen inrichting om er naar te ver langen. Zij ia bestemd om hem met krachtige hand te gewennen, zich aan de bevelen van anderen te onderwerpen; het verblijf aldaar moet daarom duidelyk een straf zyn. De inrichting van zoodanig gesticht en de behandeling der delinquenten moeten dan ook aan andere en strengere voorwaarden voldoen dan die in een Rijksopvoedingsgestlcht. (Men. v. Toel.) In geval plaatsing in een tuchtschool wordt opgelegd ter vervanging van geld boete (die, voor minder dan 18jarigen, niet hooger mag zijn dan f 90,) dan in de minimumtijd een week, het maximum een maand. Voor het overige loopen, voor de onderscheiden gevallen in het wets ontwerp aangegeven de tijden niet hooger dan een jaar. Gedurende dien tyd ont vangt de veroordeelde gewoon lager onderwijs en wordt hy bezig gehouden met handenarbeid. In elk der vyf kringen van een Gerechtshof komt zulk een inrichting voor jongens en ook een afzonderlijke voor meisjes. Aan buitengewone tuchtmiddelen zal het daar, zoo noodig, niet ontbreken; behalve ont houding van voorrechten als het schrij ven en ontvangen van brieven en het krygen van bezoek bevat het wetsontwerp nog deze, die insgelijks op de Rijks- opvoedingsgestichten worden toegepast vervanging van het gewone voedsel door water en brood, opsluiting in een cachot en gewone sluiting in de boeien. In de tot dusver gevolgde wijze van rech terlijke behandeling van strafbare feiten door personen beneden 18 jaar gepleegd, wordt geen verandering voorgesteld; daar aan schijnen bezwaren verbonden te zijn, die de vervulling van den wensch naar een snellere afdoening van deze zaken in den weg staan. Alleen zal, en dat is een zeer belangrijke verbetering, de berechting van kinderen en jeugdige personen niet meer in het openbaar plaats hebben. Voor het overige blijft de procesorde dezelfde; er zal evenwel gezorgd worden, dat de kinderen, als de rechter ten minste niet in het algemeen belang anders gelast, den raad en voorlichting van ouders en voogden, en den steun van een rechts kundigen raadsman of deskundigen ver tegenwoordiger, bij geen der rechts handelingen missen. Verder is nog voor geschreven dat een zoo volledig mogelyk onderzoek moet plaats hebben omtrent opvoeding en karakter, omgeving en anticedenten. Zoowel in het algemeen, als in verband met do eventueele wet op den leerplicht, achten wy ook dit laatste van groot be lang. In den regel weten wy veel te weinig van het leven der ongelukkigen, die in gestadige conflicten met de rechterlijke macht verkeeren misschien, als wy wat nauwkeuriger werden ingelicht, konden we meer doen en vermoedelyk nog meer vermijden. Uit de mededeelingen, door dat onderzoek verkregen, kunnen wij de gegevens afleiden die wy noodig hebben om de bestrijding van het kwaad deugdelijk te ondernemen met telkens betere wapenen en met stijgende hoop op de overwinning. OvehloK Spanje-Amerika Groote ruzie onder de Amerikanen! Spanjaarden overwinnen kostte hun geen moeite, maar den strijd overwinnen, welke onderling is uitgebro ken, kost meer hoofdbreken. De oneenig- heid neemt hand over hand toe en vooral President Mac Kinley moet hetontgelden. Besliep zelfs dezer dagen zoover, dat hij ternauwernood ontkwam aan een minder aangename ontvangst te Cleveland, waar een deel der bevolking eene demonstratie tegen hem wilde beginnen, omdat hy de troepen had veronachtzaamd en een ander deel, omdat hij den heer Alger, den Mi nister van Oorlog, nog niet had ontslagen. De Amerikaansche Generaal Miles wil zich aan het hoofi der beweging stallen tegen den Minister van Oorlog en heeft reeds herhaalde malen harde beschuldigingen tegen dien Minister geuit. Een vrouw is gevangen genomen, die met een mes stond te zwaaien aan de deur van het huis, waar de president verblijf hield; zy bleek krankzinnig te zyn en werd na korten t(jd weer in vrijheid gesteld. Eene conferentie tusschen President Mac Kinley en rechter Wlük, van het Hooge Gerechtshof liep ook al niet erg bevredigend af, omdat ze het niet konden eens worden over de politiek, waardoor de vredes voorwaarden moeten worden geleid. Rechter Wlük, kon als Roomsch Katholiek name lijk sommige voorwaarden, welke aan de kerk werden opgelegd in de streken die Amerika tot zich zal nemen, niet goedkeuren! „The Daily Mail” moe Aan den Spaanschen Minister-President China ernstig ziek zyn. Sagasta is door den heer Bil vela namens - diens partij medegedeeld, dat zij weigert HIMNETT. NT. AND te r,r<ten, ^rtaeenwoor??TAÏ®s”r“fe -•VeHTni at /fWëtteHr Mi ^'n^"X'ge“S gXÈito óX, tu. hunne bedieningen ter beechlkl om de verantwoordelijkheden van zich en op elkander te wentelen. De boodschap van den Russisehen Czar blyft n°£ steeds veler gedachten bezighou den, zéér gemengde gevoelens verwekkend. Zy dreigt zelfs, hier en daar, in plaats van aan het doel, waarmede ze werd uitge zonden, te beantwoorden, oude veeten op te rakelen en de hartstochten gaande te maken. Engeland en Frankrijk (dit laatste land vooral, acht zich zeer miskend) beklagen er zich over, dat zij niet voorbereid waren geworden op deze groote uiting van ge dachte. Toch zullen zij, evenals de andere Mogendheden, de noodiging tot de beraamde H. M. toe conferentie aannemen, daar men niet den sche natie schijn aan wil nemen, zich aan de bespreking van eene zoo ernstige en edele zaak te onttrekken. Het blijkt, dat niet alleen de groote Mogendheden, maar ook de kleinere, Zwitserland b. v. en ook de Heilige stoel, de Russische ontwapeningscirculaire ont vingen en uitgenoodigd werden tot bij woning van de door den Czar beraamde conferentie. Op het Witte Huis te Washington, waar ook eene circulaire is ontvangen, zal men wachten met de beantwoording tot de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken in functie is getreden. Het congres der ambachtsvereenigingen te Bristol (Engeland) heeft dadelijk eene resolutie aangenomen, waarin verklaard werd, dat met voldoening was kennis genomen van de boodschap van den Czar ten gunste van de internationale ont wapening. De werkstaking onder de mijnwerkers in Wales is afgeloopen. Met eene meer derheid van over de 24.000 stemmen hebben de arbeiders nu de schikkings voorstellen der patroons goedgekeurd. Wat zij eischten, was: afschaffing der loonschalen, 10 percent verhooging der loonen en een gewaarborgd minimum loon, overeenkomende met een verkoop prijs der steenkolen voor tien shillings per ton. En nu is door hen de schikking goedgekeurd, met den grondslag: weder invoering en erkenning der loonschalen, geen gewaarborgd mini mum-loon en eene loonsverhooging van 5 percent boven de loonen tydens het begin der werk staking. Dat is dus de uitslag eener werkstakingdie vyf lange maanden duurde, nimmer den bijval van het pu bliek verkreeg en namelooze ellende heeft verspreid. Moge het een dure les zijn! Nu gaat men werkelijk in Frankr(|k op in de Dreyfus zaak! En geen wonder. Ten eerste zy gemeld de zelfmoord van den in het vorig overzicht reeds genoemden kolonel Henry, den pleger van het laag hartig vervalschingsverraad. In zyne ge vangenis op den Mont Valerie sneed hy zich den hals af. Voorts wordt onze aandacht gevestigd op de houding van den minister van oorlog, den heer De Cavaignac, die ondanks de bekentenis van kolonel Henry, (fabriceering van genoemd document, zie vorig overzicht), krachtig blyft opkomen tegen eene her ziening van het Dreyfus proces, met zijne ontslagneming dreigend. Immers - zoo heeft H. M. de Koningin-Moeder zich met alle heeren afzonderlijk onderhouden en de Koningin eveneens met de meesten hunner. Bij beschikking van den di- recteur-generaal der posterijen en telegra phic van den 30. Augustus wordt het personeel der posterijen in kennis gesteld dat, in verband met de aanvaarding der regeering door H. M. Koningin Wilhelmina, frankeerzegels van een nieuw type in ge bruik zullen worden gesteld. Voorloopig zullen echter alleen frankeerzegels van f 1 van het nieuwe type in omloop worden gebracht. De zegels van f 1 van het be staande type blijven tot nadere aankondi ging geldig en worden dus door de post kantoren voor de frankeering van brieven, pakketten enz. gebruikt, totdat die aan kondiging is geschied of de aanwezige voorraad van die zegels opgeruimd is. De nieuwe zegels worden in geen geval vroeger dan 6 September uitgegeven. Qptrent de uitgifte van de overige zegels van het nieuwe type zal eene nadere mededeeling volgen. ‘Hoornaar, 3 Sept. Huis aan huis wapperde hier gisteren de met oranje wimpels versierde vaderlandsche driekleur. Dit gaf reeds een vroolijk aanzien, doch werd nog verhoogd toen een honderdtal leerlingen, keurig uitgedost en allen van vlaggetjes voorzien, zich naar de met eerebogen versierde school begaf. Daar werden zfi, dank zy de vrijgevigheid van het gemeentebestuur, ruimschoots op chocolade, kadetjes, krentenkoeken en andere versnaperingen onthaald. Een tombola zonder nieten bedeelde ieder kind met een aardig prijsje, terwijl voor ieder huisgezin op den dag der kroning een keurig boekgeschenk, een fraai portret vau H. M. en eene gedenkplaat zullen nuuqa» en wusugH kroningsliederen werd afgewisseld behoeft wel niet gezegd. Burgemeester, wethou ders, secretaris en een aantal ouders bewezen hun belangstelling door hunne tegenwoordigheid op dit recht heilzaam kinderfeest. Op initiatief van eenige jongelieden is hier gisteren eene vergadering gehouden voor het feest der kroning van H. M. onze Koningin, op Donderdag en Vrijdag 8 en 9 Sept, alhier te vieren met een ringrtfdery met paren en andere volks- vermakel(jkheden. Door milde bijdragen van b(jna alle Ingezetenen zyn zij thans daartoe in staat gesteld en zullen boven dien nog een ruime bedoeling van vleesch onder de armen en den arbeidenden- of mingegoeden stand houden. ‘Meerkerk, 31 Aug. De verjaardag van H. M. de Koningin werd alhier gevierd volgens bet programma, dat we reeds vroeger hebben meegedeeld. By het begin van het schoolfeest hield de heer Binkes, burgemeester, eene schoone toespraak tot de aanwezigen, wees op het gewicht van den dag, dankte de feest commissie en allen die met opoffering van tijd en kosten ons dorp een zoo recht feestelijk aanzien gaven en sloot zijne boeiende rede met de beste wenschen voor Koningin en vaderland. Bij het ringrjjden werden prijzen behaald door den heer J. Boon en mej.G. Boon, M. v. Hof C. v. Hof, jongenh. J.Vervoorn J v.d.Ham. Voor mastklimmendoor J. v. d. Heuvel, J. Bouthoorn, 8. Versluis en W. d. Hartog. Voor sprietloopendoor J. Verhejj, D. v. Zanten, A. v. d. Heiden, P. Verhoef en J. v. d. Heuvel. Bij het ringrijden voor fietsrijders, een nummer dat later nog bij het vroeger gemelde programma was gevoegd, be haalden de heeren H. v. Hof, A. v. Iperen en J. v. Iperen de prijzen. Van groenmaken, illuminatie en la giorno verlichting was veel werk gemaakt. Ons dorp had dan ook, vooral ’s avonds, een indrukwekkend feestelijk aanzien, Papeadrecht, 3 Sept. In de deze week gehouden raadsvergadering kwam een request in van een 30-tal ingezetenen, verzoekende versterking van politie. De burgemeester wenschte het adres niet in behandeling te brengen; hij toch alleen had over politie-zaken te beschikken. ‘Zevenhuizen, 2 Sept. Ter herinnering aan de kroning van H. M. de Koningin had op Dinsdag 30 Aug. eene uitvoering plaats van de zangschool in de school op het dorp, onder leiding van den heer H. De Haan. In het eerste gedeelte werden een negental liederen gezongen, waaronder enkele vaderlandsche, die niet onverdienstelijk door de jeugdige zangers werden ten gehoore gebracht. Na de pauze werd een tooneelstukje ten beste gegeven in twee bedrijven, „De verdachte eierkoek”. Den leeftijd der kinderen in aanmerking genomen werd dit stukje goed afgewerkt. De zaal was goed gevuld. De hoorders waren zeer tevreden over het gehoorde. Nog had ik haast vergeten te melden dat tusschen de twee bedrijven van het tooneelstukje kroningsliederen gezongen werden. likbaar als 1ste Hypotheek op LAN- IJEN. Verkrijgbaar by den Heer OOGENDIJK Az., Kantoor van Vaste eren, Hypotheken en Assurantiën te «verkerk ad IJseel. Ot Vrtydag 0 September NIET in aonhom tfl cpnsnltflBm zijn. Ter Boekdrukkerij van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven worden 100 Naam kaarree, op helder wit carton, in net étui, voortaan geleverd voor slechte 15 CENTS. Op fijn bristol carton in luxe-étui f 1.— BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Groot-Ammers. Van 18 Juli tot 24 Augustus, boren: Neeltje Cornelia, d. van C. Verken en A. van de Werken. Jaoobus, n J. W. te Hennepe en N. de Vink. 4 d. van F. van Zessen en A. Vooraputj. a. van A. Hakkeateagt en M. Verlek. a. van D. P. van Donk en J. van der Wal. trouwd: J. van Egl, oud 22 j. en C. eld, oud 20 j. A. Dekker, oud 29 j. i. Voorspug, oud 22 j. J. J. van der oud 26 j. en G. Ouborg, oud 21 j. erleden: J. Hakkesteegt, oud 65J., echt- )te van O. Blob. N. O. van der Werken, 18 d. Gemeente Hel- en Boelcop. Van 1 tot 81 Auguatua. iboren: Hendrik, s. van O. Brouwer en an der Neut. Metje Margaretha, d. van pronk en 8. de Jong. Dina, d. van P. orhoud en T. de Jong, itrouwd: N. de Held, oud 24 j., en G. oud 21 j. W. Burggraaff, oud de Jong, oud 24 j. rerleden: W. Bogaard, oud 78 j., echt ste van K. van den Berg. G. Peaaelae, 77 j., weduwe van A. van Haarlem. Gemeente Hoog-Blokland. Van 26 Juli tot 27 Auguatua. 1 boren: Hendrika Johanna, d. nhugzen en A. Gelderblom. Gemeente Hoornaar. Van 26 Juli tot 27 Augu lbo ren: Geertrui, d. van A. an Tugl. rerleden: L. de Groot, oud 75 j., echtg. A. Sprong. 4 Gemeente Langerak. Van 18 Juli tot 24 Auguatua. lbo ren: Cornelia, d. van G. J. de Graaf Zalm. Mergje, d. van J. den Beaten en chipper*. Geerit, a. van H. van der Jagt de BiUiter. Janna Hendriks, d. van Faber en W. J. II. Sebbelee. Janna e, d. van A. J. P. Onkam en B. van Bem- Merrigje Willompje, d. van A. T. Ter en J. fteaendaal. itrouwd: D. van der Ham, oud 21 j. en e Bruin, oud 21 j. N. Sterrenburg, oud tn J. D. Blom, oud 21 j. rerleden: J. J. Goedhart, oud 1 aa. Oskam, oud 14 d. Gemeente Lekemond. Van 1 tot 81 Auguatua. iboren: Maria Florida, d. van A. de w en C. Kool. Nevina, d. van J. oef en B. de Vaal. Arie, a. van A. do Hendrik, a. van T. den Baak en E. van Jantje, d. van G. Verwoert en G. Itua (wonende te Opheuaden). Christiaan, ■n O. den Hartog tn B. de Jong, itronwd: A. A. Bob, oud 27 j., en B oud 82 j. rerleden: J. Langhoorn, oud 62^ j.,echt- )t van A. van Genderen. Gemeente Nieuw-Lekkerland. Van 4 tot 27 Augustus, iboren: Cornelia Willem, a. van H. van Berg en A. Bonman. Jan, a. van D. ejj en A. van Es. Janoje, d. van J. L. rriee en H. den Ouden. Jan Willem, n J. W. de Jongen A. Verburg. Wouter, n W. Doelen en L. Goudriaan. itrouwd: H. van der Graaf en A. den n. M. Aardoom en G. J. Hoek. J. irkerk en M. Cb. Beversluie. rerleden: Z. Kwakernaak, oud 7 w. wakernaak, oud 8 w. B. Verboom, oud H. Zeedijk, oud 74 j. Ch. Jonge- oud 67 j. Gemeente Nieuwpoort. Van 18 Juli tot 24 Auguatua. boren: Janna, d. van J. Korevaar en C. Djjk. Jan, a. van J. de Hoop en A. nolen. er leden: M. Stellingwerf, oud 2 m. r— lenschop, oud 67 j., weduwe van A. G. n. C. Ringeling, oud 75 j., echtgenoot C. den Ouden. Gemeente Noordeloos. Van 26 Juli tot 27 Augui iboren: Cornelia, d. van A. Iting. trouwd: Th. van Maurik en A. Aanen. ikker en S. de Jong. Gemeente Üud-Alblas. Van 1 tot 81 Auguatua. boren: Elisabeth, d. van G. Middelkoop Hoekwater. Maria, d. van L.E{jkelaa- en L. Korporaal. trouwd: J. L. Vlot, oud 28 j., on A. Vliet, oud 25 j. erleden: B. Baan, oud 60 j. Gemeente Oudewater. Van 11 tot 25 Auguatu. boren: Adrianna, a. van J. van Vulpen ih. v. d. Sluia. Helena Cornelia, d. van i Wit en H. O. van Stoppen. trouwd: A. van Boften en A. de Lange, erleden: M. Hoogendoorn,oud’65j.,wed. k. Jaarsveld. M. C. Btolwgk, oud 8 w. ilooa kind van het mannelgk geslacht van n Es en 8. Verhoeff. Gemeente Waddingsveen. Van 27 Juli tot 27 Auguatua. boren: Adrianus, a. van G. Djjns en E. iat. Coratiaan, a. van T. van Leeuwen Strijdhorst. Corneliua, a. van P. Mei- jk en C. de Bruin. - Christina Johanna d. van C. Rupke en N. van der Bas. ie, d. van D. vanRoon en C. O. Verhoog.-— ilmina Agatha, d. van T. Boere en J. A. cm. Jan, a. van J. Jonkheid en M. O. jrmeulen. Paulina, d. van G. Brouwer irng. Wilhelmus, a. van M. O. Maurik. Adriana, d. van i A. de Joode. Maria Petro- d. van J. G. Herfst en C. R. van Dorsser. d. van W. Oudgk en J. Strjjdhorst. d. van D. J. Oudjjk en A. Verheul. a. van L. van de Wi Alette, d. van lan. Gerritje, d. van Johannes, s. van P. erleden: B. Both, oud 8 m.W. Koorts. 19 d. L. J. Zgdemans, oud 9 m. us, oud 8 w. 0. Toot, oud 5 m. rost, oud 26 j.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1