n Mmaffli Zonen, )UDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: t 1 dag opvragens èt, 2 ’/0 1 - 4 1898 N°. 1921. Woensdag 14 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holiand en Utrecht. I 1 I Officiëele Kennisgevingen. I SCHOOL BUITENLAND. BINNENLAND. 1 ,Het kan verkee- I 9 IhtUB. F. J i “*ter, LOLFF. igen aan de deze hunne SCHOONHOVEBSCHE COURABT. Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Schoonhoven zullen publiek besteden den 19. September 1898, des voormlddags 11 uur, op het Raadhuis; 1». Het leveren en Inhelen van 4 PALEN en I PAAL in de Buitenhaven en herstelling van den Kaaimuur aldaar. 2*. Het leveren en Inhelen van 15 PALEN met Gordingen en I PAAL in de Buitenhaven en herstelling van den Kaaimuur aldaar. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie. Inlichtingen geeft de Gemeente-Architect, door wien aanwijzing van het werk zal geschieden Vrijdag 16 September, des middags 12 uur. Schoonhoven, 8 September 1898. Do Secretarie, De Burgemeester, H. O. GEELHOED. A. W. LAZONDER, L.-B. (Hoofd de Heer L. AKKERHÜUS JEzn.) en BEWAARSCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhovén maken bekend, dat de AANGIFTE VAN KINDEREN, die men met 3 October a s. op de School wenscht toe te laten, kan geschieden op Woensdag 21 September a. s.van 1 tot 8 uur. Schoonhoven, den 14. Sept. 1898. De Secretaris, De Burgemeest H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KO gezongen en ging voldaan over i, dat niet licht zal den raad, die door eeno flinke bydrage gemeentekas de feestcommissie de noo- middelen had verschaft! E^re °°k 4en iraad, die eene vette koe had aangekocht op milde wjjze gezorgd had, dat ook de min- bedeelden een feesteiyk maal konden hebben! ’Lekkerkerk, 12 Sept. Volgens den verschenen feestwijzer zal de feestviering alhier op Woensdag 14 dezer in de vol gende orde plaats hebben: ’s morgens ten 6 ure, 21 saluutschoten, ten 9| uur aan vang van den historisch-allegorischen optocht, bestaande in een afdeeling eere- wacht te paard, afdeeling muziek, leden der feestcommissie, intocht van Prins Maunts in Breda met gevolg, ruiteiy, voetknechten, enz., zegewagen, met de Hollandsche Maagd, enz., eereleden der feestcommissie en bestuur versierings- commissienverder verschillende ver- Overzicht De .wereldvrede” blijft nog steeds het nieuws van den dag. Er wordt over ge sproken in alle mogelijke bladen en op allerlei manieren; er wordt van ge zegd goed en kwaad, maar allen toch komen tot do erkenning, dat alle eer toekomt aan .dien éénen”, den jeugdigen Czar van het Raaalache Rijk. Wat de resultaten zullen zijn? Daarvan is nog niets bekend, maar vreemd mag het heeten, dat er zoo weinig ernst wordt betracht in zulke teere zaken, waarmede zooveel men- schenlevens zijn gemoeid. In Spanje gaat het allesbehalve vrede lievend toe. De Spaanse he Gortes zijn steeds druk bezig met in geheime zit ting te vergaderen, waartegen de Repu blikeinen en een deel der Conserva tieven in verzet kwamen. Wat van die geheime beraadslagingen uitlekt, is dit, dat men elkander hevige verwijten doet en elkaar de schuld geeft van Spanje’s rampen en onheilen. In den Senaat heeft Generaal Weyler op ongekend felle wijze het regeeringsbeleid in den oorlog gelaakthaar de schuld ge vend voor al het geleden verlies. Graaf Almenas weet alles aan de onbekwaam heid der Generaals, de soldaten prijzend. Onder hevige protesten van Weyler, Primo de Riveira en andere Generaals, ver klaarde hij, dat verscheidene Generaals verdienden opgehangen te worden aan de sjerpen, die zy ten onrechte droegen. De afgevaardigde Canelejos richtte in de Kamer een feilen aanval tegen de Re- geering en wel tegon de Ministers van Marine en van Oorlog. Aan de zorgeloosheid en de eerzucht der Regeeriog was het, dat hij de verantwoordelijkheid weet voor de geleden rampen en verliezen. Chamberlain, de Britsche Minister van Koloniën, vertoeft op ’t oogenbhk in de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika, al waar hij al dadelijk gtïntervieuwd” is. Zéér vrij moet hij zich hebben uitgelaten betreffende de betrekkingen tusschen Amerika en Engeland. .Geen groote moeie- HJkheden behoeven overwonnen te worden,” zeide hij, .om de Engelsch sprekende naties tot een verbond te brengen. Onze belangen zijn, evenals onze taal, dezelfde”. Over de voorstellen van den Czar sprekend, zeide Chamberlain; „De Czar is oprecht, maar hij is een droomer. Hy wenscht ongetwijfeld zijne Regeering te kenmerken door een groot vredes-programma. Nu, zijne plannen hebben onze sympathie. De conferentie zal naar alle waarschijnlijk heid wel plaats hebben. Maar - als zü er geweest is, zullen de Europeesche legers er nog zijn, evenals nu. Eenmaal worden ze misschien ontbonden, maar zeker niet eerder, dan wanneer de Oostersche quaestie tot aller voldoening is opgelost.” Werd in het vorig overzicht iets mede gedeeld omtrent eene Bntsch-Dultsehe alliantie, nu is het bericht ontvangen, dat eene dergelijke overeenkomst werkelijk gesloten is. Het voornaamste in die over eenkomst geldt eene afbakening van .in vloedsferen” op de spoorwegen in China. Er zal met Engelsch en Duitsch kapitaal een gemeenschappelijke lijn gemaakt wor den van Tientsin naar Chinkiang. In Shantung zal de lijn onder Duitsch, in de Yangtse-vallei onder Eogelsch beheer zyn, maar de geheele onderneming blyft voor gemeenschappelijke rekening. Duitschland zal voorts Eageland’s aan spraken op Spoorweg concessies in de Yangtse-vallei tegenover den Tsungli- Yamen steunen, terwijl Engeland hetzelfde zal doen ten opzichte van Duitsche con cessies in de Duitsche .invloedsfeer.” Derhalve; samenwerking, waar nog zeer kort geleden eene sterke concurrentie werd gehandhaafd. „Het kan verkee- ren!” Toch dient in deze wel degelijk rekening gehouden te worden met Rus land, dat, zooals men weet, ook zyne rechten in China wil doen gelden. Li- Hung-Chang is nu uit zyn ambt ontzet. De in het vorig overzicht gemelde overwinning te Omdurman is Donderdag te Londen gevierd met een groot feest in het Glazen Paleis, waar o. a. ook het muziekkorps van het naar Gordon ge noemde joagensgesticht speelde. Voor Gordon’s standbeeld hadden treffende demonstration plaats. ’s Zondags, na de verovering van Omdurmanwerd door de Engelsche troepen een dienst gehouden, ter na gedachtenis van Gordon. De dienst had plaats in het tot een puinhoop ge schoten paleis van Gordon te Khartoum. Egyptische en Engelsche vlaggen wap perden van de bouwvallen, welke de troepen rond trokken. Middelerwijl wer den een en twintig saluutschoten ge lost en de stafmuziek speelde het Egyp tische—Engelsche volkslied. Toen volgden eenige hoera’s, een treurmarsch en een psalmlezing. De Soudansche militaire muziek speelde Gordon’s lievelings-deuntj?. Na afloop van de plechtigheid gaf de staf muziek een concert in den tuin van Gordon. Dit alles werd door de Arabieren in stomme verbazing gadegeslagen. Volgens de jongste telegrammen uit Omdurman zijn de Arabische kameelruiters van den Sirdar er in geslaagd den Khalifa en diens lievelingsvrouw te achterhalen en gevangen te nemen. Dat zal een vreugde wezen. Wat treurige berichten van Creta! De Engelschen, wier schepen nog altyd een deel van het eiland onder conti ö'.e houden, hebben daar twist gekregen met de Muzel mansche bevolking, die er ontevreden over was, dat de Eogelschen beslag hadden gelegd op de ontvangsten der belasting kantoren en over het aanstellen aldaar van Christen ambtenaren Toen de Eogelschen gevuurd hadden en twee Muzelmannen gedood, greep de ge heele Muzelmansche bevolking naar de wapenen en begon een hevig gevecht. De stad Candia op Creta werd op ver schillende plaatsen in brand gestoken, zoodat de Engelsche, Duitsche en Ameri- kaansche consulaten in de a^ch werden gelegd. Hst tolkantoor, do kazernes en het paleis van den gouverneur bleven ge spaard. Toch is de orde nog niet hersteld. De gezagvoerder der Engelsche vloot heeft bommen in de stad moeten werpen en zoo ontstond opnieuw brand. Eene afdeeling van 250 Britsche soldaten, die de stad wilde binnentrekken, is daarin niet ge slaagd. De Britsche krijgsmacht om de stad is nu door toevoeging van andere vloten tot 600 man versterkt. Zou het gebeurde den Mogendheden nu een aan leiding geven, om in ernst de regeling der zaken op Creta ter hand te nemen De Engelschen hadden al veel eerder dien Mohammedaanschen opstand ver wacht. Immers de admiralen, die het eiland regeeren, trachten Christenen en Muzelmannen gescheiden te houden, waar door 30.000 Mohammedanen zonder middel van bestaan werden bijeengehouden. Deze lieden nu hebben geen werk en geen woning en gelooven niet, dat de dagen van het Turksche beheer voorbij zyn. De minste moeielljkheid geeft dan ook eene uitbarsting onder hen. Een middel is er, om aan die onlusten een einde temaken, namelijk dit: De Turksche troepen naar Turkye terugzenden, de Cretensers hunne eigen zaken laten beheeren en de Mo hammedanen doen beschermen door eene gewapende macht. Worde het aldus geregeld Uit Rome (Italië) komt bericht, dat professor Kochde bacillen-vadereen bezoek aflegt bij den minister van onder wijs. Merkwaardig toeval, dat deze juist Baccelli moet heeten. In Italië doet tegenwoordig een vrou welijke roover veel van zich spreken. Het is een mooi meisje van 24 jaren, Giovanna Gorace genaamd. Zij doodde acht jaren geleden te Palermo een rijken koopman, die haar had verleid en be drogen. Het gerechtshof sprak haar vrij, en zoodra zy was vrijgelaten, voegde zü zich bij een rooverbende, aan welker hoofd zij nu staat. Nog even dient melding gemaakt ook van een moordaanslag met doodelyken afloopgepleegd op de Keizerin van Oostenrijk, toen deze zich te Genève bevond. De een en zestigjarige vorstin ontving een stoot vlak bij het hart, met een driekantig voorwerp. Eenige uren daarna stierf zy. Allerwegen maakt dit treurig bericht ren diepen indruk. Aan het officiéél programma van het bezoek van de Koningin op 15 September aan de Scheepsmacht vereenigd op het Hollandsch Diep, is het volgende ontleend De scheepsmacht zal geankerd zijn in een linie achter elkander op het Hollandsch Diep; tusschen de meridianen van 024’ en 021’ bewesten dien van Amsterdam. Het bevel is opgedragen aan den Schout- bij-nacht F. K. Engelbrecht, directeur en commandant der Marine te Willemsoord, tevens commandant der Stelling van Helder, die zijn commando-vlag zal voeren aan boord van Hr. Ma, pantserdekachip waren de i kom der tafel in het Ier een weel- geseten, n in het »"i. De talrgke versna- lyk gretig aftrek, maar naak verschillende kin- van venohillende lucht- den middag nog een («bracht by twee geachte ingezetenen jute, die hun belangstelling in dit toonden door iederen leerling een. passend geschenk aan te bieden. Ten rd een rytoer gemaakt door de ganscho “■emeente, by welke gelegenheid de vrooltykheid OTr kieino gasten ten top steeg. Het feest, des morgens te 10 uur aangevangen, eindigde eerst des avonds te 8 uur. Een woord van harte- lyken dank mag niet onthouden worden aan do onderwijzers dor scholen en aan eenige heeren, die hen welwillend ter syde stonden. Donderdag d. a. v. werd het volksfeest ge vierd, bestaande nit het houden van een optocht en verschillende volksspelen. De optocht vooral trok seer do aandacht; zfj was werkelyk fraai on werd op de uitmuntendste wyzo ten einde gebracht. Den gansohen dag heerschte in ons dorp eone opgewekte, geestdriftige stemming, die tot laat in den avond voortduurde en door geen enkelen wanklank werd verbroken. Som migen beweren, dat nog nooit zoo’n vroolyk, waardig feest is gevierd. Zwammerdana6 Sept. Ia de heden gehouden vergadering van het bestuur van den Binnenpolder ia de heer J. Van der Wal alhier benoemd tot waarnemend secretaris-penningmeester van dien polder en zulks door het overlijden van den heer J. A. De Ridder te Bodegraven. eenigingen, bedrijven of vakken, met elkander 84 nummers van het programma uitmakende, behalve de onderdeelen. De volksspelen, namiddag te 8 uren een aanvang te nemen, zullen bestaan in mastklimmen, wippen en draadje knippen, ’s Avonds van 5| - uur, muziekuit voering op het schoolplein. De 15de ia bestemd voor het schoolfeest: 1. ’s Morgens ten 9 uur samenkomst der kinderen in school no. 1 (dorp). 2. Ope ningsrede. 3. Verschillende zangnummers. 4. Verschillende kinderspelen. 5. Uitrei king van versnaperingen enz. 6. Gymnas tische reien. 7. Tombola zonder nieten en 8. Opiating van luchtballons. Dit feest zal mede worden opgeluisterd door een muziekcorps. Moordrecht, 9 Sept. De inhuldigingafeesten, welke hier 31 Augustus waren aangevapgen met een fanfare van muziek op den omloop van den toren, een godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk on het zingen eener cantate door gemengd koor, waarna door den burge meester een korte passende toespraak werd gehouden, zyn Woensdag en Donderdag voort gezet en gesloten. Reeds ten 7 uur in den morgen, van den eersten dag, hadden de behoeftigen een ryke bedeeling. Ten 10 uur had de industrieele optocht plaats. De meeste wagens waren ryk versierde Allo trokken de aafidacht, meer bjjsonder die der Moordrechtsohe IJaclub. In een arreslede, op een geimiteerd ijsveld geplaatst, waren drie jongedame*, in winteroostuum gezeten, terwjjl voorts op die ijsvlakte aanwezig waren een toetje met padvegers, schaatsenrijders, enz., kortom alles wat bg een geanimeerd ijsvermaak tehuis behoort. De Donderdag was hoofdzakelyk aan het schoolfeest én de volksvermaken gewyd. Reeds ten 9£ uur waren de leerlingen in het fraai versierde schoollokaal aanwezig, waar hun een smakelijke traotatie ten doel viel, welke er niet weinig toe bgdroeg om de kinderen in feeststemming te brengen. Er werd gezongen en gesprongen en een woordje naar aanleiding van het feest tot de kinderen gesproken, allee geschikt om dien dag voor hen tot een der heuglykste huns levens te maken. Ten 1 uur namen de volksvermaken een aanvang, die xich in overgroote deelname mochten verheugen; ook de wedstryd van fraai versierde sportkarren. De ruimte van prijzen stelde de commissie in de gelegenheid daarmeö menigeen te verblijden. Ten 7$ uur gaf bet fanfarecorps „Harmonie” een welgeslaagde uitvoering on inmiddels waa in de fraai versierde straat do inderdaad prachtig voldoende en goed geslaagde plafond-verlichting mot gekleurde glazen en dito ballons ontstoken. Ook door particulieren was aan huizen, op stoepen en in buurten veel voor versiering ge daan, zoodat onze gemeente dan ook een feest kleed droeg, waarvoor èn commissie èn bnrgery een woord van lof toekomt. Gedurende don dag, maar vooral des avonds was het heel druk, ook van bezoekers uit naburige gemeenten, en geheel den langen dag door klonk overal hot „Oranje boven!” en „Leve Wilhelmienl” en werden Vaderlandsche liederen gezongen. Zoo was alles één vreugde en prut, waaraan nog geruimon tyd na dezen dag de aangename en opwekkende herinnering zal worden bewaard. *8tolwQk, 12 Sept. De van regeerings- wege verstrekte gedenkpenningen werden verleden week aan 24 leerlingen der beide scholen uitgereikt. Bovendien ontvingen zij benevens al hunne medeleerlingen namens den gemeenteraad eene keurige gedenkplaat met het portret onzer Koningin ten geschenke. Toen eenige dagen geleden een paar personen van Gouda huiswaarts voeren, vonden zij aan den kant van den Gouw- vliet dicht by ons dorp een paar Weine meisjes, die in het water staarden doch geen woord spraken. Op hetzelfde oogen- blik ziet een der mannen een armpje bovon water uitsteken en al spoedig werd een derde meisjeeen dochtertje van den schoenmaker Q., reeds bewusteloos, opgehaald. Het leven was gelukkig nog niet ge weken en dus bleef het kind behouden, doch aan hare kleine vriendinnetjes had zij zeker hare redding niet te danken. 'Streefkerk, 9 Sept. Da inbuldigingsfeesten zyn ook hier voorbg. Dinsdag 11.- leerlingen der beide scholen in de gemeente bjjeen. Aan oene lange midden der Kerkstraat waren ond< derigen vlaggentooi byna 250 kinderen g° zoodat ook de ouders konden doelen genoegen hunner kleinen. Da talrgke v< peringen vonden natuurlijk gretig aftrek, vooral vielen in den stnae derspelen en het oplaten ballons. Ook werd op bezoek gebracht by tw< der gemeei kinderfeest aardig en slotte wert gen der „Zeeland.” Tot de scheepsmacht, vormende het eskader waaroverfde revue zal worden gehouden, behooren de hier volgende schepen, gerangschikt in de richting van het Westen naar het Oosten Hr. Ms. flottieljevaartuig der Indische Militaire Marine „Koetei.” Hr. Ms. monitors „Cerberus” en „Kroko dil”, pantserschepen „Piet Hein” en „Evertsen”, pantserdekschepen „Zeeland", met de commando-vlag, „Holland”, „Fries land”, rivier vaartuigen „Mosa” en „Rhenus” en kanonneer booten „Heffing” en „Hadda”. Behalve deze in linie opgestelde scheeps macht, behooren nog daartoe de visch- torpedobooten „Ardjoeno”, „Emppng” en „Batok”, die het Koninklijk jacht, bij het passeeren der schepenlinie, zullen vergezel len, terwijl op korten afstand van de haven van Moerdijk geankerd zullen zijn: Hr. Ms instr uctieschepen „Nautilus” en „Gas tor”. Ter beschikking van den eskader commandant zyn verder aanwezig de vischtorpedobooten „Idjen” en „Krakatau”. By den^argomeester van Amster dam, tevenz <Aitter van de hoofd-commiasie tot het aanbidBeuvan een nationaal huldeblijk aan H. M. da -noningm-Weduwe-Regentes, is ingekomen navolgend sohryven: ’■-Gravenhage, 4 September 1898. HoogEdelGestrenge heer. Ik veroorloof my uwe bemiddeling in te roepen om allen, die door hunne bydragen hebben deelgenomen aan het nationaal geschenk, mg by het nederleggen van het regentschap aangeboden, daarvoor myn oprechten en diep- geroeiden dank te betuigen, in het byzonder ook dien dank te willen overbrenj commissies en personen, die in i medewerking hebben verleend. Het geschenk is grooter dan ik my had mogen voorstellen, de deelneming meer algemeen dan ik had mogen verwachten. Het stemt my tot groote dankbaarheid, en ik gevoel behoefte n te verzoeken dit namens mg openlgk uit te spreken. Moge die stichting, die ik wensoh in het leven te roepen, niet alleen velen ten zegen worden, maar een waardig gedenkteeken zyn van de liefde en trouw, waarmede het Neder- landsohe volk my by de vervulling mgner taak omringde en steunde, een big rend gedenkteeken tevens myner oprechte en innige dankbaarheid. (get.) EMMA. De btf het 3de reg. vest.-art. benoemde kapitein J. P. Smeet komt te Gorinchem in garnizoen. De 2de luit, der art J. H. Struben, bestemd voor het O I. leger zal 26 November via Genua zyne bestemming naar Indié volgen. Te Sliedrecht is het twee- daagsch feest uitnemend geslaagd. Over den histoiischen optocht met z(jn praal wagens en r(jke costuums is men vol lof. De kinderfeesten wekten veel be langstelling en aan de volksspelen op twee plaatsen in de gemeente werd door zeer velen deelgenomen. De illuminatie en de versieringen waren hier en daar ryk. Het vuurwerk was boven veler verwachting, maar wat wel het meeste zegt: de volksgeest was uitmuntend De burgemeester van Amster dam bericht, dat hem door H. M. de Koningin is ter hand gesteld een som van tienduizend gulden voor de algemeene armen dier gemeente. Van H. M. de Koningin is voorts ten geschenke ontvangen voor het politie personeel te Amsterdam eene som van f 1000 en vów het brandweer personeel aldaar eene van f 250. - Als een feestgave ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan hunner zaak hebben de heeren Gebr. Palthe te Almelo geschonken aan het Ziekenhuis aldaar f 1000, aan het weeshuis der Ned. Herv. Gem. f 500, aan de diaconie der Ned. Herv. Gem f500, der R. K. Gem f 250, der Israélie tische Gem. f 150, der Chr. Ger. Gem. f 150 en aan de vereeniging tot instandhou ding van een kinder bewaarplaats (Crèche) f 250. Door wijlen mevr. H. G. Van der Koogh, wed. Dr. P. J. Veth, is aan het bestuur der Prins Hendrik-stichting te Egmond aan Zee een legaat besproken groot f 20000 en aan het Heilige Geest- of armen-, wees en kinderhuis te Leiden f 1000. Gouda, 7 Sept. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren werden op de candidatenlljst voor zetters gekozen de heeren H. Jager, H. Straver, P. J. Bellaart, C. Van Eyk, A. Jaspers Lz. en P. W. Kamp; huizen. Voor onderwijzeres aan de Tusschen school werd de volgende voordracht inge- diend: 1. Mej. C. W. Schrieck, 2. Mej. A. M. Teeling. 3. Mej. D. E. Klem, allen te Gouda. Heden herdenkt Ds. J. C. Gaelhuysen, pred. bij de Evang. Luth. gemeente alhier, den dag dat hy vóór 25 jaren te Brielle de evangeliebediening aanvaardde. De heer Geeihuysen was achtereenvolgens nog als predikant werkzaam te Middelburg, Den Helder en sedert 8 Sept. 1889 op zijn tegenwoordige standplaats. 'Amelde, 9 Sept. Heden werd alhier en te Tienhoven het InhuidigingBfeezt getierd. Prach tige groen versieringen en vlaggen huis aan huis gaven ons dorp en niot minder het Tienhoven- sche Veer, beschenen door do wel wat al te wanne Septemberzon, een reoht feesteiyk aan zien oud en jong, ieder verkeerde in opgewekte stemming en was meer of minder met de geliefde oranjekleur getooid. In den vroegen morgen stond werd nog by menigeen de laatste hand aan de versieriogen gelegd, wat te midden der al seer woelige jeugd eene recht gezellige drukte veroorzaakte. langer termyn op overeen te komen roorwaarden en desverkiezende tegen mderpand in fondsen; 'erstrekken gelden op Effecten voor: Iragen onder f 1000,- 4 ’sjaars; Iragen daarboven tot den prolongatie- toers, volgens Amsterdamsche beurs- 'oorwaarden asten zich met het koopen en verkoopen ran Effecten, tegen een provisie van: i °/p voor fondsen boven de 80 6 onder 80 (ook roor loten). 3y voortduring worden de Nummers gekochte fondsen nagezien met het oog uitlotingaflossing of conversie. jverlangd worden orders in de meeste óndsen verantwoord tot den eerstvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche teurs; >selen Coupons in boven de Amster- lamsche beursnoteeringzonder bere gening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op linnen- en buitenland- Tarieven op tanvrage gratis verkrijgbaar; -strekken geld op HYPOTHEEK. ent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Ameide. Van 26 Augustus tot 9 September. Ie boren: Teuntje Johanna, d. van K. Ver is en A. Roodhont. letrouwd: W. Uitten bogaard, oud 22 j. O. Diepenhorst, oud 80 j. Overleden: A. Labrie, ond 18 j. N. i Ke a teren, oud 2 m. H. van Kqsteren, 1 17 m. Gemeente Benschop. Van 1 tot 81 Augustus. 3 e b o r e nPieter, a. van H. van leperen en Aantjes. Cornelia, a. van H. van den rg en A. Verhoef. Overleden: N. Rietveld, oud 5 m. Gemeente Hoenkoop. Van 1 tot 81 Augustus. Qeboren: Anna Maria, d. van P. Boereen Duits. Oetrouwd: W. Klever en J. van Zuilen. Overleden: A. Verhagen, oud 21 j, echt- noote van M. Dekker. H. Kooiman, oud j., weduwe van J. de Wit. Gemeente Meerkerk. Van 1 Augustus tot 1 September. Géboren: Aaltje, d. van B. de Groot en Boom. Jannigje Cornelia, <L van M. de ies en 8. Muilwjjk. Aart Jaoobua, a. van Kivit en J. Goedhart. Dirkje, d. van J. ouwer en M. de Kuyper. Arie Cornelia, van A. 't Lam en M. J. Berm. Arfj., van T. Versluis en P. Versluys. Hendrika irgaratha, d. van F. do Groot en E. Boom. -— raantje Johanna, d. van F. Sommer en A. van if. Pietertje Maria, d. van J. C. Muilwijk A. G. Bikker. Overleden: K. Bol, oud 59 j., echtgenoot n J. Ott. Gemeente Nieuwer kerk a/d IJsel. Van 19 Augustus tot 2 September. Geboren: Johanna, d. van J. van der Vliet E. Versnel. Adrianus, z. van J. Stuyt 8. Broere. Wouter, a. van P. vanTajjlen van Triet. Gysbert, a. van H. 0. van «uwen en N. van Zwieten. Maria Wouterina, van H. van Vliet en N. Dekker. Pietertje iriana, a. van P. van Duin en A. van Duin. Getrouwd: M. de Brain, oud 24 j. en O. ikelykhuisen. Gemeente Nieuwland. Van 1 Augustua tot 1 September. Geboren: Jaoobua, a. van W. den Beaten A. B. F. van Krimpen. Pieter Johannea, van G. de Groot en M. de Jong. Arie, a. d C. van Genderen en G. Oosterum. Dirkje, van J. Dykers en K. Horde. verleden: C. Versluis, oud 85 j., weduw- sr van P. Klein. Gemeente Ottoland. Van 1 tot 31 Augustus. Geboren: Paulus, a. van J. de Beeld en Hartkoorn. Cornelia, a. van C. van Klefl N. Verboom. Qetrouwd: T. van Dieren en A. Sterrenburg. Gemeente Ouwerkerk a/d IJsel. Van 1 Augustus tot 1 September. Qeboren: Anna Jaooba Hendrika, d. vanJ. Spoormaker en A. de Zanger. Marinus, van A. Linge en M. van Dain. Gerrit, van W. v. d. Brink en A. M. Vermeulen. o, a. van W. Lingen en A. Vink. Adriana, van M. Vuyk en G. van Ommen. Betrouwd: W. Klein en J. Bonter. verleden: A. Verheul, oud 59 j., weduwe i J. Twigt. M. van Mejjeren, oud lm. Terlouw, oud 66 weduwnaar van G. Planken. Gemeente Papekop. Van 1 tot 81 Augustus. Qeboren: Albertus, a. van F. Hoogenboom C. van der Pouw. verleden: J. Bchoonderwocrd, oud 57 j. Gemeente Reeuwijk. Van 1 tot 81 Augustus. Behoren: Leonardos Wilhelmus, a. van A. mpeer en M. den Blanken. Elisabeth, d. i J. van Spengen en N. Rgkaart. Jansje, van A. Kruit en J. Verbree. Marinua, van D. van der Grift en F. de Bruin. rrit Jacobus, a. van J. Stouthart en A. Verburg. Betrouwd: Dr. C. H. Hille en 0. J. M. laëas Brack. J. Streefland en I. van jaren. 3verleden: J. Ooms, oud 5 m. M. J. aver, oud 8 m. J. H. van der Hee, oud 8 m. Gemeente Stolwijk. Van 16 Augustus tot 1 September. Behoren: Jan Adrianus, a. van J. A. de iea en M. Verhoeven. Aaltje Johanna, d. W. Both en P. Knoop. Maria Suzanna, van J. W. K. Hoevers en A. W. Ch. Crana. 3 verleden: M. v. d. Heuvel, oud 78 j., luwe van J. de Bruin. J. Huysman, oud n. M. Stoot, oud 8 w. Gemeente Streefkerk. Van 1 tot 81 Augustus. Behoren: Aart, a. van J. Noor land en L. na. Matthys, a. van H. Bchoonderwoerd N. de Bruyn. Corstiana Cornelia, d. van Vonk en O. C. de Stigter. Johanna Maria, van J. van der Wal en M. van Vliet. 11 ulna, a. van W. van der Wal en A. den Ouden. Jvcrleden: T. Bonter, oud 1 m. G. Monqjou, oud 15 m. (overleden te Ede). Stuurman, oud 17 m. A. van den Berg, I 7 m. A. Braanker, oud 71 j., weduwe i A. de Bea. Gemeente Willeskop. Van 1 tot 81 Augustus. Behoren: Alida, d. van A. Ooaterom en E. i Ommen. Gysbertus, a. van A. Klok en van Beek. Maria Johanna, d. van A. Kemp G. van Ek. ietrouwd: T. ILKaatolynenT.J,Schouten, 4 Om te beginnen werden al de bedeelden ver rast met krentenbrood en andere versnaperingen. Ten half negen werden de leerlingen der beide scholen, onder het zingen van op het feest toe passelijke liederen, gul onthaald, WMrna ze ge meenschappelijk onder geleide der onderwijzers en leden der feestcommissie, en vergezeld vaa het kranige muziekcorps onder directie van den heer Van Bonzel uit Leerdam, 27 pqponen sterk, een wandeltocht door de gemeente Ameide maakten. Ten 1.30 uur werd in de Niouwstraat de ge- costumeetiie optocht opgesteld, ten einde aan het Tienhovensohe Year (voorstellende Boheve- ningen), Prins Willem Frederik af te halen en feesteiyk te begeleiden naar ’s-Gravenhage (Ameide). De optocht leytfde een prachtig ge- sioht op; 40 flinke ruiters en 22 voetgangers, netjes uitgedost, 12 geoostumeerden in keurig nieuwe costumes, volkomen historisch scheepsvolk, 2 open rytuigen, waarin de leden der feest commissie en een met 4 paarden bespannen, bestemd voor den Prins, de leden der beide sangvereenigingen in versierde wagens en daar- tusschen het voor zóó’n tocht onmisbare muziek- oorpa. Statig en ordelgk trok men op, geblakerd door een verzengend heete zon en kort na aankomst te Tienhoven kwam het schip, waarop zich de zoo vurig verlangde Prins in gezelschap van Fagel (gezant) bevond, (gezagvoerder Van Koop), statig de rivier afzakken. Luide hoezoe’s weerhlonken, met hoeden, zakdoeken enz. werd gezwaaid, fanfares weergalmden. De Prins stapt aan wal en wordt zegevierend naar Ameide geleid, aldaar {ongesproken door Graaf Van Hogendorp, deze door den Prins beantwoord, de sangvereenigingen zingen Z. K. H. een welkomstlied toe, de muziek speelt het Oude Wilhelmus, op het raadhuis wordt den Prins de eerewyn aangeboden en vervolgens da tocht door de verschillende straten en naar het oost- einde der gemeente, waar door de Sluis- en Zouwendyk-bewoners een prachtige eereboog was geplaatst, voortgezet. De geestdrift, waar mede de Prins begroet wordt, wedyvert in warmte met die der zonnestralen. Na ontbinding van den stoet, volksconcert in de muziektent op den Dam, de beide zang- vereenigingen zingen eenige liederen, zoowel het een als het ander klonk in dien prachtigen zomeravond treffend schoon. Inmiddels was alom de illuminatie ontstoken, die, door geen windzuchtje gekweld, een prachtig effect maakte, wat minder het geval was met het te 10 uren op de rivier afgestoken vuur werk, geleverd door den heer Gall te Rotterdam, die ditmaal, ook hier, niet zyn ouden roem handhaafde. Was hiermede het feestprogramma afgeloopen, de feestvreugde niet, deze duurde nog lang, ordelgk en opgewekt voort. Met welgevallen zal nog l^ng aan dit zoo eensgezind mogelyk gevierd Oranjefeest worden gedacht; een oud man, helaas I uitgezonderd, die onder een wa gentje geraakte en daarby een der boenen brak. Ten slotte mag een woord van hulde eu erkente lijkheid aan de feestcommissie in ’t byzonder en verder aan allen die met en onder haar tot het welslagen dezer feestviering medewerkten, voorzeker niet ontbreken. Werd by de samen stelling der commissie ïndertyd ia dit blad vermeld, dat de zaak in goede handen was, de uitkomst heeft zulks ten volle bevestigd. Gieeen-Oodekerk10 Sept. Bij de Dinsdag gehouden ringryderlj werden de pryzen behaald als volgt: 1ste prijs, mej. J. Kuiper met den heer G. Kuiper 2de prijs, mej. P. Verspui met den heer P. Verspui; 3de prijs, mej. L. Romein met den heer D. Rietveld. ‘Leerbroek, 8 Sept. Den 31. Aug. was het ook hier feest. Aangekondigd door klok gelui werd het begonnen met eene godsdienst oefening, waarin onze predikant naar aanleiding van Ps 84, vers 10, voor eene talryke schare eene sohoone rede hield over de beteekenis van het feest, aan het einde waarvan de ge meente de zegenbede zong: „Dat ’s Heeren Zegen op Haar daal’" en de schoolkinderen daarna het Wilhelmus aanhieven. Toen schaarden zich op het kerkplein de leden der zangvereniging „Nut en Genoegen", versterkt door vele oud-leden en gaven eenige Vaderlandsche liederen ten beste. Vervolgens begon een optocht van de kinderen der beide scholen. Op een 20-tal keurig versierde wagens, voorafgegaan en gevolgd door een 30-tal jonge lingen op ryk uitgedoste paarden, maakte men een rytoer door de gemeente. Een prachtig gezicht leverde die lange trein op, toen ze vooruit schreed tusschen het groen, door* al die wapperende vlagjes en mooie bloemen en vooral door de gelukkige gezichtjes der kinderen, die hunne vreugde uitten door vroolyk gezang. Van de kanaal brug werd nog een uitstapje gemaakt door het feesteiyk getooide Meerkerk. Aan de brug teruggekomen werd de schooljeugd door den heer burgemeester toegesproken, voor welk bewys van belangstelling ZEA door den voorzitter der feestcommissie hartelyk dank werd gebracht. Na eenige ververschingen ge bruikt te hebben werd de tocht voortgezet, die naar aller genoegen in de beste orde afliep. De kinderen werden daarop in de scholen onthaald en voorzien van feestgeschenken gin gen ze opgetogen huiswaarts. *8 Avonds werd het feest op waardige wyzo door oud en jong voortgezet op het dorp, dat aardig versierd en geïllumineerd was. Ondet de bengaalsohe verlichting werd ten slotte met geestdrift het oud Wilhelmus gezongen en ging de menigte ordelyk uiteen, voldaan over het welgeslaagde nationale feest, vergeten worden. Eere uit de dige i kerker en der

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1