P. Goeüewaagen Zonen, lOUDA, Markt, naast „De Waag", en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden A deposito: iet 1 dag opvragens A 2 j langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: xiragen onder f 1OOO,- A 4 ’sjaars; idragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beunt- voorwaarden ’Woensdag 21 September. 1898. N°. 1923. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Voor f 29,- RIJKSOPVOEDING. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. te Nieuwerkerk a/d IJssel last zich met het huren en verhuren, iopen en verkoopentaxeeren van ANDERIJEN en HUIZEN; rstrekt op billijke voorwaarden gelden i 1ste en 2de Hypotheek op Landerijen Hulsen. L. J. KRUITHOF’s SGHOONHOVEKSCHE COÜRAÜT worden slechts 2-maal in rekening gebracht. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. natrekken jent voor IBtUB. Schakel en L. Vonk en peesche koloniën en de vreemde consulaten bezoeken. >ert, rer. lupons in boven de Amster- beursnoteeringzonder bere- ilasten zich op voordeelige voorwaarden op op verlaten. Bij de Londensche firma William Blackwoud Sons verschynt nu reeds een boek van W. Steevens: „With Kitchener to Khartum”, over de jongste Engelsch-Egyptische expeditie in Soudan. De laatste hoofdstukken over den val van Omdurman werden door den schrijver naar Londen overgeseind, en zoo kan het publiek al weinige dagen na afloop van den veldtocht reeds in een boek de beschrijving daarvan lezen. Ook zag in Engeland’» hoofdstad het licht een nieuw boek van Moritz Busch, over Bismarck, in den vorm van een dag boek geschreven. Vele stukken betreffen geschiedkundige aangelegenheden en zyn daarom van veel beteekenis, evenals Bis- mark’s uitingen over de drie Duitsche Keizers, over Gladstone en anderen. Keizer Wilhelm van Duitsehland heeft weer eens gelegenheid gehad eene toe spraak te houden Het was, in antwoord op een welkomstgroet van den burge meester van Prenzlau, alwaar Z. M. de manoeuvres kwam bij wonen. Het was eene redevoering, geheel van toepassing op de treurige gebeurtenis der laatste dagen, een toespraak, waarin gewezen werd op de plichten van ieder wel denkende, om zich met kracht te ver- Als vervolg op onze bespreking, opge nomen in de Schoonh. Cour, van 7 Sep tember 11., hebben we nog te behandelen het derde van de wets voordrachten door den Minister van Justitie aangeboden, en dat den titel draagt van „Wet, houdende beginselen en voorschriften omtrent maat regelen ten opzichte van jeugdige personen”. Daarmede worden bedoeld degenen, die zich schuldig hebben gemaakt aan eenig strafbaar feit, hetzij overtreding, hetzij misdrijf naar de indeeling van het Wetboek van Strafrecht, - dus niet de kinderen, die de slachtoffers zjjn geworden of dreigen te worden van verwaarloozing, zonder dat hun een eigenlijk gezegde verkeerde handeling kan worden ten laste gelegd, en wier ouders of verzorgers bij rechter lijk vonnis uit het ouderlijk gezag zijn ontzet. Deze klasse van hulpbehoevenden maakt het onderwerp uit van het vroeger hier besproken wetsontwerp betreffende het ouderlijk gezag, en valt dus buiten het kader onzer tegenwoordige beschou wing. De candidaten èn voor de tucht school, èn voor de Rijksopvoeding, vormen te zamen, wat met een algemeens bena ming wordt aangeduid als „het misdadige kind”. Wfl moesten nog even op deze onderschei ding wijzen, ten einde een juist denkbeeld te geven van den aard en den omvang van den hervormings-arbeid, door de Re geering op dit gebied ondernomen. Het woord „misdadig” klinkt wat bar, en wfl bezigen het daarom niet zonder zeker voorbehoud. Ongetwijfeld is in de meeste gevallen een verkeerde handeling het uitvloeisel van het karakter van den dader, maar niet altijd rust op hem de geheele aansprakelijkheid. Gebrek aan behoorlijke opvoeding kan in hem nei gingen hebben ontwikkeld, die gevaarlijk zijn voor de maatschappij in het algemeen en voor zjjn eigen zedelfjke belangen in het bijzonder, reden waarom het drin gend noodig is die met kracht en met ernst te onderdrukken. Ook mist hij niet zelden het gevoel, dat hem tegen het kwaad moest waarschuwen en hem er van terughoudenook dan zal een nauw keurig onderzoek dikwijls aan het licht brengen, dat deze gebreken hun oorsprong vinden in de fouten van de leiding. Het is daarom zoo uiterst moeielijk de al of niet toerekenbaarheid, het al of niet ge handeld hebben „met oordeel des onder- scheids” te bepalen, en onze rechterlijke ambtenaren gevoelen dat bezwaar zoo levendig, dat zfl, liever dan zich bloot stellen aan de kans, iemand te veroor- deelen wiens schuld de schouders van anderen moest drukken, menigmaal ont slag van rechtsvervolging uitspreken omdat hun geen andere keus is gelaten. Wü hebben vroeger reeds aangestipt, dat bij aanneming van het stelsel der wetsontwerpen deze moeielijkheid zal zijn weggenomen. De rechter oordeelt en han delt volgens omstandigheden; hem is in deze een ruime mate van vrijheid gelaten. Meent hij, dat het opleggen eener straf van geen duurzamen invloed zal zijn, omdat de schuldige, na haar te hebben ondergaan, opnieuw geplaatst wordt in een slechte omgeving, opnieuw blootge steld aan de inwerking van slechte voor beelden, misschien opnieuw gedreven zal worden tot misdadige handelingen waar van anderen voordeel trekken, dan blijft de straf achterwege en maakt plaats voor dwangopvoeding. Het kind wordt geplaatst in een Rflksgesticht. Zooals men weet bestaan er hier te lande vier inrichtingen van dien aard; drie voor jongens (de Kruisberg bij Doe- tinchem, Alkmaar en Avereest), en één voor meisjes (te Montfoort). Tot dusver geschiedt de opzending voor bepaalden tijd, tot het achttiende jaar; daarna wor den de delinquenten ontslagen, zij keeren terug in hun vroegere omgeving en men verneemt verder niets van hen. Of ja, het gebeurt niet zelden, dat zij weldra ten tweeden male met den strafrechter kennis maken; de ouders zien met ge noegen de terugkomst van hun zoon of dochter, die met zekere kundigheden toegerust met meer voordeel kan worden geëxploiteerd, ook de „uitgaanskas” helpt een poosje huishouden, die, aan de vormen van het familieleven ontwend, gemakkelijk te brengen is tot het ver richten van- of het deelnemen aan mis dadige bedrijven, en de vruchten van de opvoeding, door den Staat in het ge sticht verstrekt, gaan spoedig verloren. Dat leidt tot een wederverschijning op de bank der beschuldigden, aanvang van een tweede levensperiode, waarin misdaad en straf elkander afwisselen. Ook zjjn er bedenkingen ingebracht tegen het verblijf in de gestichten tot aan den volwassen leeftijd. Vooreerst is het getal der verpleegden te groot om nauwgezet toezicht te kunnen houden op hun gedragingen en acht te slaan op elks zedelijke en verstandelijke behoeften; de reglementaire levenswijze heeft iets nig ongeluk iet de ring en gereden; toen bestaande in een 'onteertj en een ihenl Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abon- neeren ojj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. zetten tegen de zucht tot omverwerpen van het bestaande, welke zich overal haast openbaart. Het vreeselijke voorval van de laatste dagen zoo besloot de Keizer levert het bewijs, dat de burgerij, zooveel zy kan, den Keizer en de Regeering moet steunen. Ziehier het resultaat van de toespraak. Te Leipzig is Zondag een groote socia listen bijeenkomst gehouden, waarin de Ryksdag-Afgevaardigde Liebknecht sprak tegen de nieuwe wet ter bestrijding van het socialisme, welke de Keizer heeft aan gekend igd. Ook te Berlijn en te Stuttgart worden dergeljjke bijeenkomsten gehouden. Groot is nog steeds de droefheid van den Keizer van Oostenrijk over den dood van zijne geliefds gemalin en vele zijn de bewijzen van deelneming, door hem van de velschillende Souvereinen en Staats hoofden en den Paus ontvangen. Allen wedijverden om den grijzen Vorst hunne diepe, diepe deelneming in het zoo smar telijk verlies te betuigen. Koningin Wil helmina der Nederlanden zond de volgende dépêche: „Zooeven verneem ik het ver schrikkelijk ongeluk, dat Uwe Majesteit heeft getroffen. Diep bedroefd en ontroerd betuig ik aan Uwe Majesteit uit den grond mijns harten mijne levendige en oprechte deelneming, met de verzekering, dat ik vol liefde en met geheel mijne ziel deel in de zwire beproeving, die God U heeft opgelegd.” Het overschot der ongelukkige Vorstin is uit Genève, onder het luiden der klokken en onder toevloed eener groote volksmenigte, naar Weenen overgebracht, naar dat Weenen, waar nog voor een kleine maand zwart-gele en rood witte vlaggen waren aangebracht ter viering van 's Keizers geboortedag. En nu wappert het zwarte dundoek ten teeken van den diepgevoelden rouw over het verlies van de Keizerin. De trein met het overschot is overal onderweg met betuigingen van eerbied en droefheid ontvangen. Te Buchs (St. Gallen) stonden de Koning en de Koningin van Rumaniö ieder met een krans. Toen de trein bij Feldkirch op Oostenryksch gebied kwam, en al naarmate hij verder reed, luidden alle klokken. Het lijk is in de Kapel van den Hof burg tentoongesteld geweest en nu in de Capuciner Giüft te Weenen bijgezet, vlak naast het over schot van den ongelukkigen kroonprins Rudolph. Het was een zware gang voor den armen Keizer, die echter de reeks van rampen, hem van Hooger Hand op gelegd, geduldig draagt. Keizer Wilhelm, de oude Koning van Saksen, de Vorst van Bulgarije en de Kroonprinsen van Montenegro, Griekenland en Belgis volgden in den stoet. Koning Umberto werd door den Prins van Napels vertegenwoordigd. De Keizer zal de nagedachtenis zijner gemalin eeren door het instellen eener ridderorde voor vrouwen, de Elisabeths-orde. De moordenaar was een Italiaan en dus moeten de Italianen het ontgelden. De politie te Lausanne heeft aldaar ge arresteerd en naar Genève o verge bracht twee Italiaansche anarchisten, die verdacht worden medeplichtig te wezen aan den moord op Keizerin Elizabeth. Een der te Génève reeds vroeger ge vangen genomen anarchisten heeft bekend, de maker te zijn van het wapen, dat de moordenaar der Keizerin van Oosten)ijk gebruikte voor zyn euveldaad, een scherp geslepen en gepolijste driehoekige vyl met houten handvat. De moordenaar Luccheni heeft in een brief aan den Bondspresident Ruffy ver zocht, hem in Luzern te laten terecht staan, omdat daar de doodstraf nog bestaat en te Genève niet. Het gebeurt echter niet. Luccheni zal tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld worden I Sedert de laatste dagen neemt de uit barsting van den Vesuvius, bij Napels (Italië), in hevigheid toe. Roodgloeiende lava stroomt uit zeven nieuwe kraters, ook uit den middelstem Asch en gloeiende steenen worden hoog opgeworpen. De directeur van het Observatorium, professor Tasconi, denkt echter niet, dat de uit barsting groote schade zal veroorzaken. Over de West Indische eilanden heeft een vreeselijke orkaan gewoed, die wel tien uur duurde, groote verwoestingen aanrichtte en vele menschenlevens eischte. De bevolking van geheele districten is tot den bedelstaf gebracht. St. Vincent, Barbados en St. Lucia hebben het meest geleden. Honderden menschen zyn er gedood, en hun lot zal nog benydens- waardig worden geacht door velen van de duizenden, die veroordeeld zijn tot honger en gebrek ijjden. Ook zijn er vele schepen vergaan. De kust is o ver strooid met wrakken. Een decreet van den Keizer van China gelast den Gouverneurs der provinciën een lijst van onderdanen, dié in staat zyn de wapenen te dragen, naar de hoofdstad op te zenden. Men beschouwt dit als een teeken, dat in China een militie zal worden ingesteld naar Europeeschen trant. De Keizer zal in het laatst van October naar Tientsin gaan, om daar leger en vloot te inspecteeren. Hij zal dan ook de Euro- Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 aren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, king gestelde jeugdige personen slechts tegen behoorlijke waarborgen voor een degelijke behandeling aan particulieren toevertrouwen. Het *mtwerp zoekt die waarborgen vooreerst hierin, dat de Regee ring zich niet met afzonderlijke personen, doch alleen met lichamen, met vereeni- gingen, stichtingen of rechtspersoonlijk heid bezittende instellingen in verbinding stelt; voorts daarin, dat de Regeering be paalde eischen voor de verpleging en opleiding stelt en harerzijds daarop toe zicht doet uitoefenen.” Het medegedeelde zal wel voldoende zijn om de overtuiging te vestigen, dat met deze wetsontwerpen een belangrijke schrede gezet wordt op een terrein, op hetwelk nog zoo bitter weinig is gearbeid,— beteugeling van de toenemende en onrust wekkende misdadigheid van jonge men schen wier hoeders wfl allen behooren te zyn. De manoeuvres in Frankrflk zijn nu afgeloopende heer Faure keerde naar Parijs terug en presideerde daar den Mi nisterraad, waarin over de al of niet- herziening van het proces-Dreyfus moest beslist worden. De openbare meening schijnt nu ten goede te zijn omgeslagen. Alle Ministers waren vóór de herziening, behalve de Minister van Oorlog, Generaal Zurlinden, die dus in geval van aanne- ming van het voorstel tot die herziening moest aftreden. Het werd meer dan waar schijnlijk geacht, dat alsdan Minister- President Brisson Oorlog nemen zou en zijn eigen portefeuille zou doen waarnemen door den onder-secretaris. Nog even geduld, en danzal recht geschieden, dan zal van het hart der wereld de steen worden af gewenteld en Frankrijk neemt zjjne plaats weer in onder de beschaafde, bevriende natiën. Het zij zoo. Even terugkomende op de plaats gehad hebbepde maooeuvwu, dient gemeld te worden, dat die niet alleen door President Faure, maar ook door den Hertog van Connaught (Engeland) werden bjjgewoond. De President hield eene toe spraak, waarin hij de officieren en de troepen gelukwenschte met den goeden afloop van de manoeuvres, terwijl de hooge gast des legers een woord van dank uit bracht en het Fransche leger grooten lof toezwaaide. Als Engelsch officier en lid der Koninklijke familie, deed het hem onuitsprekelijk veel genoegen onder de Fransche kameraden te zijn. „In ver scheiden veldtochten immers waren En- gelschen en Franschen kameraden!” „Mogen”, aldus eindigde de Hertog, „onze legers nimmer meer vijandig tegenover elkander staan!” Nu, dat schoone vrede- woord mag nog wel eens luide herhaald worden, want het spant er te Faahoda tusschen Franschen en Engelschen. Te Fashoda zou zich namelijk eene Fransche expeditie hebben gevestigd, zéér tegen den zin van de Britten, die daar alleen rechten meenen te hebben De „Sirdar”, Generaal, Kitchener is nu Vrijdag jl. met drie kanonneerbooten, honderd Hooglan ders van het Cameron-regiment en 1200 Egyptische en Londensche soldaten van Khartoum naar Fashoda vertrokken, van waar zéér zeker de Fransche vlag waait. Of dat echter lang zal duren, valt wel eenigszins te betwijfelen, in aanmerking nemende, dat de Fransche macht, die de stad op de Derwischen veroverde, slechts uit 8 Europeanen en 100 Senegaleezen bestaat. De Franschen zijn dus tegen over de Britten sterk in de minderheid. Naar uit Cairo gemeld wordt aan „Daily Telegraph”, zal de Sirdar een ultimatum naar Fashoda zenden, waarin het hoofd der expeditie, de heer Marchand, zal ge sommeerd worden, de plaats dadelijk te kazerne-achtigs, dat niet voldoet aan het geen de jonge delinquenten vooral noodig hebben, gestrenge en. liefde volle leiding. Ten tweede is het niet goed, dat jonge lieden van verschillenden leeftijd jaren achtereen samenwonende ouderen krijgen op de jongeren zeker overwicht, dat geens zins in het voordeel der laatsten is. Bij vele individuën worden de slechte nei gingen eer aangewakkerd dan verdoofd, ook door de gesprekken die zij aanhooren of die tot hen worden gevoerd. Er is weleens beweerd, dat de Rfjksopvoedings- gestichten leerscholen voor boosdoeners zijn. Hoe overdreven die voorstelling ook wezen moge, dat er een grond van waar heid in ligt kan niet geheel worden ontkend. In het stelsel van den Minister van Justitie wordt het Rijksopvoodingsgesticht een soort van doorgangshuis. Het is de hoofdvorm van de dwangopvoeding, maar deze wordt zoo spoedig voor een anderen en beteren vorm losgelaten, als de omstan digheden veroorloven. Zietdaar het gronddenkbeeld, dat in de Memorie van Toelichting aldus wordt uitgewerkt „De overheid wordt in de uitvoering van haar taak gesteund door een oppersten raad van bijstand, toezicht en advies, samen te stellen uit personen van verschillende politieke en godsdienstige richting. Aan de overheid, aldus voorgelicht, is de taak toegedacht, vooreerst om na verkregen ervaring het ited, dat'voorloopig in een Staatsgesticht wordt opgevoed, over te brengen onder de hoede van hen, die het best voor zijn belang zullen waken en zooveel mogelijk naar geest en opvatting van zjjn ouders en natuurlijke verzorgers. En in de tweede plaats, om voor te be reiden en ten uitvoer te brengen den terug keer van het kind in de maatschappij of in het ouderlijk huis. Bij de vervulling van zijn taak zal deze raad van bijstand worden gesteund door de voorlichting van besturen der bijzondere en van commissies van toezicht der Staatsopvoedingsgestich- ten. Doch bovendien worden als schakel tusschen overheid en bijzondere personen in het leven geroepen de „raden van voogdij”, eenerzyds verband houdende met de Regee ring, anderzijds in voortdurende aanraking met de maatschappij in haar leven en werking.” In herinnering wordt gebracht, dat de instelling dier „raden van voogdij” reeds voorkomt in het ontwerp tot wijziging en aanvulling van het Burgerlijk Wet boek, op het stuk van ouderlijke macht. Daar is voorgesteld, in het ressort van elke arrondissements-rechtbank zulk een raad te vestigen. Alzoo is het verblijf in het gesticht te beschouwen als een eerste kennismaking met den delinquent. Hij zal die inrich ting verlaten, zoodra gebleken is dat er kans bestaat hem op een andere wijze tot een hooger peil van zedelijkheid te brengen. Daarmede is dan ook het bezwaar van te sterke bevolking van het gesticht weggenomen. Op welke wijze? De Memorie van Toe lichting zegt het ons. „De Rijksopvoedingsgestichten vormen de basis der in dit ontwerp voorgestelde regeling. Zij hebban, althans aanvankelijk, op te nemen alle ter beschikking dier Regeering gestelde jeugdige personen, d. w. z. personen van jeugdigen leeftijd, die, wegens het plegen van een strafbaar feit voor den rechter gebracht, naar diens oor deel behoefte hebben aan opvoeding van Staatswege. „Het Rijksopvoedingsgesticht nu kan het kind behouden tot het öf den 28jarigen leeftijd heeft bereikt, öf wel eerder geschikt geacht wordt, om in de maatschappij terug te keerenhetzij het kind aan particuliere handen ter opvoeding toevertrouwen. Het ligt in de bedoeling, dat tot dit laatste zoo spoedig en zooveel mogelflk zal worden overgegaan, zoodat eigenlijk alleen de kin deren, die alsnog of bij voortduring bijzon der toezicht en tucht blijken te behoeven, voor geruimen tyd in de R. O. gestichten verblijven.” Er wordt op gerekend, dat vereenigingen bereid zullen zijn en dat er wellicht meer dere gevormd zullen worden, om die be langrijke taak tot de hare te maken, hetzij door opneming in haar gestichten, waar uit den aard der zaak een passende leiding aan de jongelieden kan worden gegeven, - hetzij door de zorg op te dragen aan ge schikte huisgezinnen. De philantropie vindt hier een uitgebreid en vruchtbaar arbeids veld. Doch het is te voorzien, dat redenen van flnanciöelen aard een ruime toepassing van het stelsel dezer wet in den weg zullen staan: de draagkracht van particuliere vereenigingen heeft haar grenzen. En daarom wil de Regeering door subsi- diëering aan dit bezwaar tegemoet komen, - evenwel niet dan wanneer deugdelijke waarborgen de goede uitvoeringen van de bedoelingen des wetgevers verzekeren. In verband hiermede zegt ook de Memorie van Toelichting: „De Regeering kan de verdere opvoeding der te barer beschik- --en: M. T. Verschoor, oud 17 d. Gemeente Oudewater. Van 26 Augustus tot 9 September, tboren: Jacobus, z. ran J. Dekens en M. Bastiana, d. ran A. de Groot en D. «rak. Antonins Adrian us, z. van A. en Joh. Emous. Jules Pieter, a. van van Doornen en Herm. Fritschy. 'e ris den: Joh. Groenedjjk, oud 67 j. Hoogenea, oud 8 w. M. Valenten, oud weduwe van H. Straver. 8. Berkhof, 28 j. H. van Hoojjen, oud 74 j., wed. 1. Broer. Gemeente Peursum. Van 1 tot 81 Augut boren: Jan, i. van A. Baaren. Covert, z. van A. >mp. erleden: A. Kroon, oud 63 j. Gemeente Polsbroek. Van 1 tot 81 Augustus, boren: Margaretba, d. van J. Schouten van Djjk. Aart, a. van E. van der Vliet Spruitenburg. Aafje Agatha, d. van Iderriiet en M. Verbree. trouwd: H. Stubbe en T. Aantjes. Gemeente Schelluinen. Van l tot 81 Augustus. boren: Wgntje, d. van J. da Brngn en aapereid. Engeltje, d. van A. Hanter en M. M. van Lit. Gemeente Tienhoven. Van 26 Augustus tot 9 September, boren: Jan, a. van J, van de Wijngaard de Jong. erleden: Een levenloos aangegeven kind van Straten en G. van Middelkoop. Gemeente Wllllge-Langirak. Van 15 Augustus tot 1 September, toren: Gerarda Maria, d. van J. J, Aerts Lexmond. irleden; G. M. Zwartebol, oud 5 d, flasten zich methetkoopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: '8 voor fondsen boven de 80 '16 onder 30 (ook voor loten). By voortduring worden de Nummers r gekochte fondsen nagezien met het oog uitlatingaflossing of conversie. 38verlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; isselen Ooi damsche 1 kening van provisie; Benschop, 14 Sept. Donderdag 8 September jl. is ook in deze gemeente feest gehouden, naar aanleiding der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina op den 6. dezer. Een liefelgk zonnetje bescheen reed» des morgens onze feestelijk uitgedoste gemeente, terwjjl uit alle woningen Neerland’» driekleur met oranje wapperde, en op verschillende plaatsen eerebogen waren opgericht. De feesten werden op het Dorpsplein geopend met volksspelen. 1. Stokjeloopen voor jongens. Slechts vier personen hadden zich daarvoor aangemeld. De twee eerste prjjzen f 1, verwierven A. Brouwer Johz. en A. Brouwer Fz. De tweede prjjs f 0,50, Th. Verbree en de derde prjjs f 0,25 P. Mulder. 2. Wedloopen met hindernissen. Hieraan namen vjjf personen deel. Den Isten prjjs, f 4, verwierf Joh. Brouwer Az.den 2den prjjs, f 8, A. Verwejjdon 8den prjjs, f 2, Joh. Verbree Johz. en den 4den prjjs, f 1, C. Ujjtewaal; aan den vjjfden deelnemer, W. Hejjkoop, werd nog f 0,25 uitgereikt. 8. Snelvaren met hindernissen, voor vol wassenen. Hieraan werd door veertien personen deelgenomen. Den Isten prjjs, f 5, verwierf P. Van den Berg; den 2den prjjs, f4, C. Klomp; den 8den prjjs, f 8, A. Brouwer en den 4den prjjs, f 2, G. Grift. Aan de overige deelnemers werd ieder f 1 uitgereikt. De verwachtingen, die men van dit alhier nieuwe volksspel had, werden niet geheel beantwoord. Er was te veel verschil in de schuitjes, en de partjjen waren bovendien te ongeljjk. Men deed zjjn best niet en dacht bljjkbaar: „als ik maar den gulden heb is het mg voldoende”. Te ruim twaalf uren waren deze spelen, welke onder begeleiding van muziek en in tegenwoordigheid van een groote schare men schen plaats hadden, afgeloopen. Des namiddags heeft eene ringrjjdèrjj plaats gehad door paren, gezeten in aangespannen tilbury's. Zestien deelneemsters en deelnemers hadden zich daarvoor aangemeld, die reeds vóór den afloop der volksspelen zich' in hunne Toraierdo rijtuigen on Ue«ris atuikeBp«uiUOa paarden op het Dorpsplein verzameld hadden. Om li ure was de stoet gevormd en ging men een rjjtoer maken naar den Polsbrbekerdam. De muziek, in een keurig versierden wagen van den heer J. A. Ver burg, die ztflh daartoe geheel vrjjwillig had aangeboden, voorop; daar achter de commissie in met groen eii bloemen versierde rjjtuigen en vervolgens de 16 rjjtuigen van de ringrjjdèrjj. Het geheel was eenj prachtige stoet. Na afloop der rjjtoer, die zonder eenj plaats had, werd omstreeks 8 uur m^ rjjderjj een aanvang gemaakt. Drie malen werd door allen gerqden; 1 reeds konden de 1ste prjjzen, bestaande in sigarenkoker met goud gemonteerd en flacon met gouden dop, geschenken van den burgemeester dezer gemeente, toegekepd worden aan Gerrit Lekkerkerker en Geertje Lekker- kerker, beiden wonende te IJselstein; de ring was drie malen door haar gestoken. Zes meisjes hadden den ring twee malen gestoken; deze reden weder drie malen, en ook drie malen werd hg gestoken door J, M. Kool, die reed met H. Oskam, beiden alhier, aan wie de 2de prjjs, een paar sierljjke rjjtuig- lantarens en een portemonnaie, met goud ge monteerd, werd toegekend. C. Oosterom alhier, die met haar broeder P. Oosterom, van Polsbroek, reed, wafl de eenige die den ring twee malen gestokenI had; aan hen werden de 8de prjjzen, een reisdeken en een portemonnaie met zilver, toegekend. Na afloop hiervan werd weder «on rjjtoer gemaakt door het boveneinde dezer gemeente naar IJselstein. Te zeven uren op het Dorps plein wedergekeerd, werden met een toepas selijk woord van den president der commissie, den heer Van Beusekom, de prjjzen op de reohtkamer uitgereikt. Langzaam begon nu de avond te vallen en werd een aanvang gemaakt met het aansteken der illuminatie. Het dorpsplein en op de brug een boog, werd door de commissie geïllumineerd. Jammer dat er te veel wind was, en de glazen boven in den boog uitwoeien. Niettemin maakte de verlichting veel effect, en had ons plein, met de verlichte muziektent op den achtergrond, de poffertjeskraam met verlichting, en van eenige particuliere huizen tor zjjde, een recht feesteljjk aanzien. Oude menschen beweerden het Dorps plein nog nooit zoo mooi gezien te hebben. Om 10 uur werd een aan vang gemaakt met het afsteken van bet vuurwerk, in den tuin der r.-k. pastorie alhier, daartoe welwillend door den Zeereerw. deken afgestaan. Met de muziek voorop ging de commissie van de reohtkamer in optocht naar de plaats van afsteken, gevolgd door eene groote massa menschen, die op den weg een prachtig gezicht hadden. Het vuurwerk, bestaande uit 50 stuks, was in óén woord* prachtig te noemen Niets mis lukte en het afsteken ging flink, zonder groote tusschenpoozen; de daarmede belaste commis sie heeft zich uitmuntend van haar taak ge kweten. Nog zg vermeld, dat het vuurwerk geleverd was door B. Poot, te IJselstein, de illuminatie-artikelen door 8. Bosman, en de muziek door Keaul, beiden te Utrecht. Met de muziek nog een klein optoohtje gemaakt door de gemeente en ten slotte op de rechtkamer nog een paar gezellige uurtjes doorgebracht, en ook dit feest behoort weder tot de geschiedenis. De orde is niet verstoord geworden, ieder had pleiter. Wjj durven dan ook de verklaring af leggen, dat de commissie zich uitstekend van haar taak heeft gekweten en getracht heeft ieder te doen genieten. Dat zg daarin geslaagd is, wmflt door niemand betwijfeld. Ntewwi. met het incasseeren van wissels binnen- en buitenland. Tarieven aanvrage gratis verkrijgbaar; geld op HYPOTHEEK. “Lt vzcr Schoonhoven de Heer A. VAN DEH HEUVEL, «Iditr. Jp* Maandags en Donderdags te spreken aan het Veerstal by Wed. ETVELD te Gouda, van 9-—12 en nedags te Rotterdam in het Café )NDEEL, Hoogstraat 290, naast het aduct, van 9 1 uur. >rdt franco, na toezending van postw. onder rembours, verzonden: Een best compleet VEERENBED8TEL 9t toebehooren, dat is: 2-persoons VeerenbedPeluw en 2 Kuss. Een best Bed en Peluw Overtrek van •stijk of bedderuit. Een flinke, blanke, zware Wollen Deken. Een mooie Crêton en Molton Deken. Twee bijpassende halve Stroomatrassen. Alles goede qual. en solide afgewerkt. Voor dit Bedstel worden goed gezui- nde, nieuwe veeren en goede gewaschte r gebezigd. DHto stel, gevuld met prima KAPOK, (F Voor betere Veeren en Kapokstellen, ook voor Ledikanten, Wiegen, Dekens, itrassen enz.vrage men de uitgebreide jscouranten van Beddenmagazijn, Montfoort. BURGERLIJKE STAND. (Vervolg van Pag. 8.) Gemeente Ammerstol. Van 1 Auguutus tot 1 September, eboren: Hendrik Gerard, z. van A. H. oken en W. O. de With. Krjjo, g. van de Jong en M. den Boer. Dina, d. van Verkerk en N. Natzjjl. Wilhelmina, d. van de Jong en C. de Jong. etrouwd: K. B. Stuurman, oud 82 j. au Domz, oud 26 j. A. de Jong, oud 29 j. P. Stuurman, oud 26 j. Gemeente Brandwijk. Van 1 tot 81 Augustus. eboren: Jan, z. van C. van Mujjlwjjk en Leeuwia. etrouwd: D. Vlot en G. van den Berg. Gemeente Gieeen-Nteuwkerk. Van 1 tot 81 Augustus, eboren: Ewout en Nicolaaa, zoons van A. der Wolf en P. A. de Kuiper. Willem z. van P. Donk en O. Brouwer, leden: P. E. van Zjjll, oud 3 j. en 8 m. Gemeente Molenaarsgraaf. Van 1 tot 81 Augustas, aboren: Christina, d. van P. N. Tas en an den Enden. Christina, d. van D. «an Heiden. atrouwd: J. P. van Herwaarden en M. D. rerleden: M. T. Veracht

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1