f 180.000. iu liet ODeita aaiMofloii; Jisii Orgel troonrede. BURGERLIJKE STAND. AdwertontlSn. De levering van het noodige Ligstroo voor de garnizoe nen te Utrecht, Amersfoort, Gorinchem en Naarden, Het wasschen van de Linnen Goederen voor de garnizoenen te Utrecht Amersfoort, Gorinchem, Har derwijk, Naarden en Schoon hoven. STATEN-GENERAAL. Zaterdagmiddag te 8 uren werd in eene vereenigde vergadering van de beide Ka mera de zitting der Staten-Oeneraal door den Minister van Binnenlandache Zaken gesloten met de volgende toespraak: „Myne Heeren! Het behaagde de Koningin my te be lasten U Harer Majesteits dank over te brengen voor uwe onafgebroken behartiging van 's lands belangen, waarvan deze zitting talryke bewijzen opleverde. Ik kw'yt my by dezen gaarne van dien plicht. Als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten werd de dienst- vervanging by de militie afgeschaft. Een verdrag tot het vaststellen van ge meenschappelijke regelen, ten aanzien van sommige onderwerpen van internationaal privaatrecht, op de burgerlijke rechts vordering betrekking hebbende, verkreeg wettelijke bekrachtiging. De goedkeuring by de wet van de sanitaire conventiën te Parys en te Venetië tusschen Nederland en verschillende andere Staten gesloten, zal, naar met grond mag worden verwacht, de volksgezondheid ten goede komen. De behartiging van de verschillende land bouwbelangen werd bij één departement gecentraliseerd. Door het toestaan van gelden voor den aanbouw van een nieuw pantserschip is de noodige versterking van onze zeemacht voortgezet. De belangen van ryks-ambtenaren werden bevorderd door de regeling van de ver gelding van tydelyke diensten met pensioen, alsmede door nieuwe bepalingen omtrent de zekerheidsstelling ten behoeve van den Staat, door hen die daartoe, krachtens hunne betrekking, verplicht zyn. De aanvulling van de wet op de perso- neele belasting met bepalingen omtrent den grondslag rijwielen kwam tot stand. De verkeersbelangen, zoo in Nederland als in Indië, werden bevorderd door de overneming van eenige in Nederland en België gelegen spoorwegen en van den Bataviaschen Oosterspoorweg, alsmede door bevordering van den aanleg en regeling van de exploitatie van den Noordooster - locaalspoorweg. Eene geld leening, ten laste van den Staat gesloten, voorzag in de geldelijke behoeften van Nederlandsch-Indië. De invoering van de opium-regie op'Java en Madura, alsmede op Lombok, vond wettelijke regeling, terwijl het uitvoerrecht van suiker in Nederlandsch-Indië werd alge- schaft en de gouvernements-koifiecultuur in de residentie Menado werd opgeheven. Nog op menig ander gebied kwamen wettelijke regelingen tot stand of werden zij voorbereid. Door de vervulling van het lode levens jaar der Koningin op 31 Augustus nam het regentschap een einde. Steeds zullen de uitnemende diensten in herinnering blijven, door H. M. de Koningin-Moeder als Regentes van het Koninkrijk den volke b8Ri^oaam der Koningin, verklaar ik deie zitting van de Staten-Geneiaal te z»n gesloten." rEH TELEGRAAF. -Heden-middag te 1 uur werd de nieuwe zitting der Staten Generaal door Hare Majesteit de Koningin geopend met de volgende Mijne Heeren 1 Weinige dagen zyn voorbijgegaan sedert het plechtig oogenbhk, waarop Ik, na de Regeering aanvaard te hebben, in Uw midden den eed aflegde en Uwe huldiging ontving. Talloos waren de bewyzen van vaderlandsliefde en gehechtheid aan Mijn Stamhuis. De herinnering daaiaan zal by Mü onuitwischbaar zijn. Thans roept U de aanvang van het zit tingjaar tot hervatting Uwer gewone werk zaamheden. Mogen zij, onder Gods zegen atnkken tot welzyn van het Koninkrijk I De toestand van land en volk is in menig opzicht bevredigend. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blyven zeer vriendschappelijk. Met bijzondere ingenomenheid ontving Ik het voorstel van Zyne Ma)esteit den Keizer van Rusland tot het houden eener confe rentie, waarin door een vertegenwoordiger van alle Mogendheden zal worden gehandeld over beperking der krijgstoerustingen. In Atjeh zyn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Ik breng hulde a|n het betad, de volharding en de heldhaütigheid, door het Nederlandsch-Indische leger en de vloot daarbjj aan den dag gelegd. Belangrijk en veelomvattend is wederom de arbeid, die U wacht. Ailerwege treden vraagstukken van groote maatschappelijke beteekenis op den voor- grond, tot welker oplossing de wetgever geroepen wordt bjj te dragen. Voorstellen tot verzekering van werklie den tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen en in het belang van het onderwijs en de bescherming der jeugd hebben U reeds bereikt. In dit zittingjaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Ik hoop U ontwerpen te kunnen aan bieden tot verbetering der woningtoestan den, tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen mannen in labrieken en werkplaatsen en tot herziening der drftnkweti Voorstellen zullen gedaan wor den betreffende secundaire spoorwegen en tot vrijmaking van het verkeer op de Rijks- land- en waterwegen; voorts, wat de Ko loniën betreft, tot versterking der geld middelen en tot vei betering der bestuurs inrichting in Nederlandsch-Indlé, alsook totl wijziging der Regeenngsreglementen van Suriname en Ourafao. ue herziening van het tarief van invoerrechten nadert hare voltooiing. Nog andere gewichtige ontwerpen zjjn in staat van voorbereiding. Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vruchtbaar zullen zyn en dat door Uwen (jver en Uwe toewijding veel tot stand zal komen ten nutte van het Vaderland en zijne Overzeesche gewesten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zyn geopend. De Eerste Kamer zal Dinsdag 20 September, des namiddags half vier, eene vergadering houden. Bfj Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw J. A. Franken, hoofd commissaris van politie te Amsterdam. By Kod. besluit is, met ingang van 6 October, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Woer den, C. A. Zelvelder te Utrecht. Blykens van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indiö ontvangen telegraphische berichten zyn by de jongste in Atjeh geleverde gevechten gevaarlyk gewond de cavalerist W. Menson, en licht gewond de eerste-luitenants der infanterie van het Nederlandsch-Indische leger A. J. Gooszen en H. A. Schadee. De eerste-luitenant C. Koning, van het 4de reg. inf., wordt 1 October gedetacheerd by de Kon. Mi). Academie te Breda. Het bestuur van het water schap de Oude en Nieuwe Maasdyken voor „het Land van Rhoon" heeft de werken tot verhoogen en verzwaren van den Heidschendyk en het maken van een bazaltglooiïng gegund aan den heer C. Boelhouwer te Giesondam als laagste inschryver voor f 10.621. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenraaikt waren 14T5 paar den en veulens aangevoerd. De prijzen beliepen voor weeldepaarden f 400 k 850, werkpaarden f 70 k 150, oude paarden f 40 a 70, 1 jarige veulens f 95 k 150, 2-jarige dito f 150 èt 250, jonge dito f 70 k 100. Voor de politie te Amsterdam is tot heden by de verschillende commis- aiön ontvangen ongeveer f 16.000. Voor de weesinrichting te Neerbosch is over het laatst afgesloten boekjaar ingekomen de zeer aanzieniyke som van f 26.634,10, waarvan alleen te Rotterdam f 5519 aan giften is byeen- gebracht,. Te Utrecht is overleden de kolonel der artillerie C. L. Van Pesch, laatstelyk gouverneur der K. M. Academie. Beroepen te IJselmonde Dr. W. J. M. Engelberts te Bergschenhoek, Bedankt voor het beroep te Assendelft door Ds. G. A. Lolcama te Boskoop. In plaats van pastoor Th. Van Vlooten is tot voorganger der Oud- Bisschoppelyko gemeente van den St.-Geor- gius aan het Zand te Amersfoort benoemd de Z.Eerw. heer F. Kenninck, professor aan het seminarie der Klerezy 'Gorlnehem, 18 Sept. De groote najaars schouw langs de dyken van het hoog heemraadschap „de Alblas8erwaard met Arkel beneden de Zouwe" zal dit jaar worden pevoërd op Dinsdag en Woensdag, 4 en 5 October. Des Dinsdags zai worden geschouwd van Gorinchem langs de Mer- wede en de Noord, en van Ameide langs de Lek tot het benedeneinde der gemeente Nieuw-Lekkerland, en op Woensdag van Gorinchem langs de Noorder Linge, Bazel en Zouwedyken tot Ameide. 'Ammerstol, 20 Sept. De kinderen der upenbare school, öle alhier de gedenk penning ontvingen, waren de leerlingen: Wilhelmina Zaanen Cd., Antonie Dubbel dam, Aart Brand, Corns. Zanen Az.,Pieter Blom, Jan Willem De Jong Dz., Wilhel mina Verschoor, Johanna Te Hennippe, Gerard De Vrie3, Chriatiaan Den Hoed, Cornelis Blanken Jz., Leent je De Jong Hermd. - Heden-morgen had alhier een koop man het ongeluk met zyn handwagen van den dyk te vallen on met de ruiten van een bewoond huis in aanraking te komen. De koopman had groote schade doordien de koopwaren stuk gebroken Waren. 'Glesen-Nleuwkerk, 17 Sept. De rekening dezer gemeente over 1897 bedraagt in ontvangsten f 4253,52' en in uitgaaf f 4282,17'; zy levert dus een nadeelig saldo van f 28,65. - Alhier is men druk bezig met de oprichting van een fanfarecorps. Er hebben zich reeds 18 personen aangemeld, om lid daarvan te worden. Wy wenschen dat zy in hunne pogingen mogen slagen, 'Hoog Blokland19 Sept. Een inwoner dezer gemeente had een puistje aan de hand, dat hy poogde weg te snyden met een mes, waarmee hy te voren visch ge schrapt had. Tengevolge daarvan ging de hand erg opzetten en kreeg de patient veel pyn, zoodat hy onverwyid de hulp van Dr. De Haan te Noordeloos moest inroepen, door wiens behandeling gelukkig erger voorkomen werd. - De begrooting dezer gemeente voor 1899 la vastgesteld tot een bedrag van f 8017,52 in ontvangsten en uitgaven voor onder wys is f 2300 uitgetrokken en voor armenzorg f 2100. 'Lekkerkerk17 Sept. Namens burge meester en wethouders dezer gemeente zyn ter gelegenheid van de troonsbesty- ging van Hare Majesteit de Koningin Wilhelmina op den 18. dezer aan 48 gezinnen als eene feestgave uitgereikt 1W. krentenbrooden en 160 porties boter. 'Lekkerkerk, 19 Sept. Van de 36 ingeschreven lotelingen voor de lichting 1899 hebben 10 vrystellingen wegens broederdienst en zyn 6 vry als eenige zoons. - De 12 gedenkpenningen door de Regeering beschikbaar gesteld voor de school voor in. u. 1. o. alhier, om ter heiinnering van de inhuldiging van H M. de Koningin te worden uitgereikt aan de 12 leeilingen, die daarvoor geacht worden in aanmerking te komen, zyn by loting ten deel gevallen aan: G. Man in 'tVeld, F De Haas, J. Webster, E. De Vos, C. De Jong, P. Neven, C. Schravendyk, M. v d Wouden, K. Bezemer, R. Van Essen, P. Van der Vos en Fr. De Visser. - De uitkeering van rykswege aan deze gemeente zal dit jaar bedragen de somma van f 6587,52. Molenaarsgraaf, 17 Sept. In deze ge meente heerscht een typhus-epidemie ruim dertig gevallen zyn reeds ge constateerd. Een lid van het geneeskundig staats toezicht heeft een onderzoek ingesteld en het Graafwater besmet verklaard, 'Nieuwerkerk a/d IJael, 15 Sept. Maandag avond werd door de mannen-sangvereeniging „Harmonie" haar eernte vergadering in het dienstjaar 1898/99 in de sohool op het dorp gehouden, ten einde eenige huishoudelijke taken af te doen. In de eerste plaats deed do penningmeester rekening en verantwoording over het vorige dienstjaar. De ontvangsten hadden beloopen f 89,90 en de uitgaven f 56,82», zoodat het nadeelig saldo bedroeg f 16,92'. De rekening werd door de heeren W. Don Toom en K. Visser nagoiien en in orde bevonden, waarna zjj door de vergadering werd goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van twee bestuursleden. Do heeren C. Van Beekum en K. Van Leeuwen, beidon aftredend, werden mot algemeene stemmen op'ééona, her kozen. Nadat nog besloten was vóór nieuw jaar een conoert te geven, werd de vergadering door den voorzitter, den heer T. Kaptein, ge sloten. De volgende week beginnen de ge wone repetities. 'Nieuwerkerk a/d IJsel, 19 Sept. In een vorig berioht werd door mjj vermeld, dat door de leden van het fanfare-oorps besloten was, de instrumenten te laten leveren door de firma Hanken en Co. te Botterdam. Op dit besluit nu is mon teraggekomen. In een ver gadering van de vorige week is goedgekeurd, de firma Kessels te Tilbnrg de levering op te dragen. Den volgenden dag gesohiedde de bestel ling reeds, zoodat men eerstdaagB verwaohten mag, dat do vereeniging haar repetities aanvangt. J. 1. Donderdag-avond vergaderde het be stuur van de Afdeelmg Nieuwerkerk a/d IJsel o. a. der Holl. Maatsch. van Landbouw in het oafé de Zwaan van den heer O. Van Reenwjjk. Vyf van de zeven loden waren tegenwoordig. Na de opening dor vergadering door den voorzitter, den heer 4. CL Koolmers, worden de notulen golezen en Onveranderd goedgekeurd. Aan de orde kwam het verzoek van een lid onzer afdeeling om dezen winter den heer Okkinga van Arnhem te laten optreden, om te spreken over de voederwaarde van grondnoten- koeken. Dit verzoek werd door alle leden gunstig ontvangen. Na nog eenige zaken, den landbouw en de algemeene vergadering, die spoedig gehouden en waaraan een verloting verbonden zal worden, betreffende, besproken te hebben, w^rd deze bijeenkomst gesloten. Begudsiigd door het prachtigst zomerweer maakte Zaterdag jl. eenige leerlingen der hoogste klasBen van de beide openbare soholen onder geleide der onderwijzer» een reisje naar Den Haag en Soheveniugen. 'sMorgons werden zy per as naar het station te Zevenhuizen gebracht, van waar de reis per spoor werd gemaakt. In Den Haag aangekomen wandelde men langB prachtige huizen en paleizen en standbeeldon naar De Bataaf, waar de kindoren een flink glaB melk kregen, terwjjl zjj zioh daar eenige oogenblikkon in den grooten Bpeeltuin vermaken moohteD. Jammor dat er maar zoo weinig tyd was om te spelen, maar 't kon niet anders, we moesten naar Soheveningen. Velen, ja do mees- ton der kleinen hadden nog niet de zee aan schouwd, geon wonder dus, dat men vele ver baasde oogen zag, toen daar do zilte vloed voor ons lag. Spoedig waren sohoenen en kou sen uitgetrokken en daar ploeterden en plasten sjj in het water. Het was eon lust dat alles aan to zien. De vergenoegdheid stond op ieders gelaat te lezen. Met de stoomtram keerde men naar Den Haag terng, waar in een gaarkeuken het middagmaal werd gebruikt. Toen dit afgeloopen was, werd het zoo zaohtjes aan weer tyd om het station op te zoeken. Langs enkele bezienswaardigheden en langs geraamten van eerepoorten werd nu nog een wandeling gemaakt en eindelijk plaats genomen in den trein, die allen te Zevenhuizen braoht. Daar stonden weder de wagens gereed en zingende en jubelendo keerden de kinderen huiswaaits. Dat het hun op de reis niet aan versnaperingen, als krentenbroodjes, koek, melk en limonade ontbroken heeft, laat zioh wel denken. Ben wobrd fan harteljjken dank komt zeker too aan hen, die hon rjjtuigen, zoowel 'b morgens als 's avoi ds, disponibel stelden, om do kleinen naar het station te brengen of daarvan af te halen. Het verhoogde niet weinig hun genot. 'Penrsum, 17 Sept.. Voor de dit jaar te houden loting voor de .nationale militie hebben zich binnen deze gemeente drie personen aangemeld, waarvan een reden tot vrystelling heeft. De rekening dezer gemeente over 1897 bedraagt in ontvangst f 3189,56 en in uitgaaf f 2864,28; zy levert dus een batig saldo van f 825,28. 'Polsbroek, 20 Sept. Onder de leer- liDgen der gemeenschappeiybe school van Polsbroek en Vlist, aan wie wegens goed gedrag, yver en trouw schoolbezoek een herinnering8medaille werd uitgereikt, be hoort nog Myntje Herrewyn te Vlist. By vergissing bleef in het jl. Zaterdag ge plaatste bericht haar naam onvermeld. gSchellalnen, 17 Sept. Binnen deze gemeente hebben zich voor de dit jaar te houden loting voor de nationale militie vyf personen aangemeld. Slledrecht, 17 Sept. Ds. J. Van den Berg, pred. by de Ger. Kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Den Helder. Waddingsveen, 19 Sept. Het feest der inhuldiging onzer Koningin is hier met geestdrift gevierd Een paar dagen te voren was door een afzonderlijke commissie een ryke uitdeeling van brood en vleesch aan behoeftigen gehouden als een schoone inleiding tot het feest, waaraan door ryk en arm, door jong en oud van harte is deelgenomen. '8 Morgens te negen uren verzamelden zich een 600 tal leerlingen der verschil lende scholen vóór het huis des burge meesters en zongen, begeleid door een fanfarecorps „Concordia", den vertegen woordiger dor Koningin eenige feestlie deren toe. De heer Veenstra hield een toespraak, waarin by de hooge beteekenis van dezen dag uiteenzette, waarna een RemeDgd koor van ruim 100 personen het „Huldigingslied" ten gehoore bracht. Op het speelplein der openbare school B had daarna het planten van den Koninginne- boom plaats, waarby de heer Slothouder een warm woord van waardeering voor ons Vorstenhuis sprak. Deze plechtigheid werd opgeluisterd door kinderzang en muziek van de Goudscho schuttery. Om halftwee werd een optocht gehouden, voorstellende een jachtparty, onder leiding van den heer Van Naaldwyh. Deze op tocht wekte de bewondering niet alleen van onze ingezetenen, maar ook van be woners der omliggendo gemeenten. Aan Gouda werd ook door de deolnemers van dien optocht een bezoek gebracht. 's Avonds weid 6en schitterende gondel vaart op de Gouwe georganiseerd, die een zeer groote menigte belangstellenden by eikaar bracht. Voegen we by dit verslag nog, dat alom geïllumineerd werd, dat fraaie versieringen waren aangebracht en dat ons dorp met tal van eerepoorten prijkte, dan zal iedereen wel moeten ge tuigen, dat Waddingsveen op zeer waar dige wyze het Koninginnefeest heeft gevierd. Afloop van Pnfllleke Verkooplngen van Onroerende Goederen. Uitslag van den verkoop van eenen ooft- en moestuin, gelegen in de Boelekade te Gouda, door notaris G. C. Fortuyn Droogleever te Gouda, op 19 September 1898. Gekocht door de sociëteit „Ons Genoe gen" te Gouda, voor f 3220. Feestviering te Oudewater, op 14 en 15 Sept. Niet alleen het luiden der klok, dooh ook de algemeene vlaggentooi en de bigde, stralende geziohten dor kleinen, die al eens vooruit op straat lieten zion in welk kostuum zjj later aan den kinderoptooht zoudeu deelnemen en al volop genoten van de naderende pret, kondigde Woens dag den eersten dag aan van de foesten tor eere van de inhuldiging van onze hooggeaohte Koningin Wilhelmina. Het sympathieke van deze feestviering was, dat, voor men aan de eigenlgke uitvoering begon, eerst de minder bedeelde natuurgenooten bedaoht werden in de sohonking eener feestgave van wit- en krentenbrood met koffie en suiker. De eigenlgke feostelgkheden begonnen eerst met den kinderoptooht, waaraan de kleinen van allo sobolen duelnamen, onder leiding van onder- wgzers en onderwgzeressen; de Markt was het vereenigingspnnt, waar door de gezamenlijke kin deren een paar liederen gezongen werden, nl. het „Kroningslied" en „Wien Neêrlandsoh bloed", met begeleiding van het muziekgezelschap „Eu terpe". Voor den lieven zang en de gelyke tonen der kinderstemmen komt het onderwgzend personeel een woord van lof toe. De kleinen werden na afloop van don tooht in de soholen onthaald op krentenbrood en melk. Voor het sportkarren-corBO waren 18 karre tjes present, die zioh bg den kinderoptooht aan sloten; het eene wagentje was al sohooner of grappiger versierd dan het andere. Voor de mooiste werden de 1 ste en de 2de prgs toegekend «an twee kleinen; de eerste van den beer P. A. Van Duinen Montgn (rntsehbaan) en de tweede van den heer W. H. Doorman (doos met spelon); voor de grappigste de 1 sto en de 2de prgB aan do kinderen van den heer O. J. W. De Jongh (bellentuig sportkar) en den hoer C. J. Verhoef (tooverlantuarn), terwgl bg den 2den prgs in aanmerking kwam die van den heer P. J. Muntendam. Ook werden aan alle bg- ijjnde kinderen chocolade-tabletten rondgedeeld. 's Namiddags hadden eenige volksspelen, waar onder het oplaten van luohtballons, plaats. Ook deze spelen warden door muziek opgeluisterd, en vonden veel deelneming en bekgks, zoowel van grooten als kleinen. By de volksBpolon werden in 't boegspriet- loepen, waaraan door 44 personen werd doel- genomen, de volgende prgzen behaald: A. v. Ruiten lsten prgs, gerookte ham. P. Dekens 2den pr., halve zg spek. W. Ver weg 8den pr., mud aardappelen. A. Vermeulen 4den pr., zoetemelksohe kaas. J. Prins 5den pr., ge rookte worst. Zakloopc-n (4 pers.): Vrouw De Ruiter lsten pr., zilveren dames remontoir- horloge. Clara Visser 2den pr., paar dames- laarzen op maat. Miot Wouters 8den pr., twee wollen damesdoeken. Wedloop met hinder nissen (85 pers W. Vermeg lsten pr., zilveren remontoir-horloge. A. Dagenkamp 2den pr., nikkelen dito. C. Van Vliet 3den pr.nik kelen horlogeketting. A. Vermeulen 4den pr., portemonnaie. Th. v. d. Poll 6den pr., sigaren koker. Touwtrekken (10 pers.): J. Verslnis lsten pr., zilveren remontoir-horloge. M. Snie- ders 2den pr., bon voor Bigaren. C. Boele 3den pr., nikkelen horlogeketting. N. De Groot 4den pr., portemonnaie. B. Wouters 5den pr., bon voor sigaren. In den vooravond wachtte ons eene cantate op de Markt, uitgevoerd door een 125tal dames en heeren en gedirigeerd door den heer J. Pos thumus. De vier Bohoone zangstukken, die zeer veel bg val vonden èn den heer Posthumus èn de uitvoerden alle eer aandeden, bestondon uit: No. 1. Mgn Vaderland; 2. Koninginnelied8. Wilhelmus van Nassauwe (oude toonzetting), en 4. Wien Neêrlandsoh bloed. Later op den avond had in de teut op de Markt nog eene nitvoering plaats van vorsohillende nom- mers van 't muziekgezelschap „Enterpe", dat veel publiek op die plaats bjjeenbracht en het genot van dien eersten feestdag aanmerkelijk ver hoogde. Voor een en ander komt „Enterpe" hier eon openlyk welverdiend woord van lof toe. Ook kregen wg dien avond al een voor smaakje wat de verliohting den volgenden wezen zou, daar enkele ingezetenen reeds nu hun illuminatie ontstoken hadden. Daarbg konden wg nu op ons gemak een kgkje nemen van de praohtige versiering der havens en straten, door bnartoommissies (vooral door die van IJsel veere) saamgesteld en waarmede door vele partioulioren om het schoonst effect werd gewedijverd. Nog maken wg melding van het fraaie ohassinet, aangebraoht voor de pastorie der R. K. Kerk, en voorstellende de Koningin levensgroot. Dit fraaie stak was door den Eerwaarden pastoor dier kerk (Vajer) self ge schilderd. Voor de verschillende soholen waren eerepoorten opgerioht. 's Namiddags ten 8 uur was er door den heer C. J. Verboef namens de bewoners van IJsolveere een telegram van gelnkwensohing aan H. M. verzonden, waarop Donderdag als antwoord per telegraaf werd ontvangen: H. M. draagt mg op UEd. Haar hoogstder- zelver dank te betuigen. w. g. VAN DEN BOSCH Adj. van dienst. 's-Gravenhage, 15 Sopt. '98. Hiermede meenen wg dat het verslag van den eersten dag volstaan kan en als de prettige feestelgke stemming van thans morgen blgft doorheersohen, kan èn feestcommissie èn Oude- water's ingezetenen met recht op een schoon geheel bogen. De heerlgke Septomberzon en de opwekkende tonen van het carillon on niet 't minst de op gewekte geest onder de al vroeg gezellige menigte op onze straten, alles kondigde aan dat de tweede dag het glanspunt der feostelgkheden was aangebroken. En met dat glanspunt bedoelen wg voornamelgk den historisohen optocht, die 's morgens te 10 aren aanving. De optocht stelde voor het bezoek van den stadhouder Willem III aan de veste Oudp water en was samengesteld als volgt: I. Het muziekcorps der d.d. Schuttery van Gouda, kapelmeester de heer Joh. G. Arentz. 2. By tuig, waarin de voorzitter der algemeene regelings-oommissie, twee leden der commissie van den optocht en den 2den penningmeester der financiëele oommissie.8. Lid dier commissie (te paard). 4. De Wapenheraut der Noder- landen (te paard). 6. Paulus Wirtz, Veld maarschalk van het Staatsche leger (te paard). 6. Van Brederode, adjudant van den Maar- sohalk (te paard). 7. Trompetter der Staatsche rnitery (te paard). 8. Van Amerongen, kapitein bg de Staatsohe rniterg (te paard). 9. Stan daarddrager bg de Staatsohe roiterg (te paard). 10 tot 17. Acht manschappen der Staatsohe ruiterg (te paard). 18. Z. H. Willem III, Prins van Oranje, Graaf van Nassau enz., Erfmaor- sohalk van Holland, Stadhouder van Holland, Zeeland en West-FrieBland, Admiraal-Generaal der Vereenigde Provinciën (te paard). 19 en 20. Twee pages van Z. H. (te voet). 21. Sanderson, kapit., adjud. (te paard). 22. Wm. De Brngn, kapit. van Z. H. (te paard). 28. Willem, Graaf de Hornes, bevelhebber van het Staateohe leger aan de Wierikken en om Goejanverwellesluis (te paard). 24. Frederik, Graaf van Nassau-Zuilestein, bevelhebber der afdeeling Staatsohe troepen bg Harmeien en Woerden (te paard). 25. De Graaf de Mórode, bevelhebber der Spaanaohe hulptroepen (te paard).26. Van Ittersam, majoor der Staat sohe rniterg (te paard). 27. Jornian, adjudant van den Graaf Willem de Hornes (te paard). 28. De muziekvereeniging „Enterpe" in oostaam (17de eeuw), onder direotie van den heer J. Posthumus. 29. Johan Belgious, Graaf de Hornes, plaatsoommandant (te paard) 80. Jonkh. Wilhelm Iugleby, plaatsmajoor (te voet). 81. Mr. Hend. Schimmelpenning, Bal juw, Sohout en Dgkgraaf der stad Oudewater (te voet). 82 en 88. Willem Tromper en Corn. De Lange, burgemeesters der stad Oudewater (te voet). 84 tot 40. P. Diroksz. Alckemade, Dr. J. Molswgk, Mr. Jaoob De Koningh, H. Van der Lee, Jaoob Van Wgngaarden, Lt. Van Oort, G. Samuelsz. Iselstegn, Schepenen der stad Oude water (te voet). 41. Dirk Tromper, secret, der stad Oudewater (te voet). 42. Jan Bgl, bode der Btad Oudowater (te voet). 43. Tam boer der Staatsoho hellebaardiers (te voet). 44. Jan Diederik v. Lohn, kapitein der Staat sohe hellebaardiers (te voet). 45. Bgvoort, vaandrig der Staatsohe hellebaardiers (te voet). 46 tot 55. Tien Staatsohe hellebaardiors (te voet). 56. Trompetter der Spaanaohe ruiterg (te paard). 57. De Rodriguez, kapitein der Spaansche ruiterg (te paard). 58. Standaard drager der Spaan sohe rniterg (te paard). 59 tot 66. Aoht manschappen der Spaansohe ruiterg (te paard). Voor de optooht een aanvang nam stelden zioh de commissieleden, de stedelgke bevel hebbers, de baljuw, het stadsbestuur en be ambten, benevens een afdeeling hellebaardiers en do mnziekvereeniging „Enterpe" in de Nienw- straat op en begaven zioh daarna buiten, de gewezen IJaelpoort, om daar den Prins te be groeten en voor Z. H. te defileeren, waarna de gehoele stoet de stad introk on bgna alle straton de eer genoten den optooht te zien passoeren. Bg 't raadhuis stegen do Prins en zgn gevolg af en verleende in dat gobonw audiëntie aan de stedelgke regeering, commissie leden ens. Een druk gebruik werd gemaakt om deze hooge perzonaadjes to begroeten. De beide adjudanten gaven op de vestibule van 't raadhuis de toegangskaarten af tot deze receptie, terwgl voor 't raadhuis de musiek van „Enterpe" en de GoudBohA1 sohuttorg zioh bg afwisseling lieten hooren? daaronder door „Enterpe" niet vergeten werd? „Al is ons Prinsje nog soo klein". Na 't sluiten der audiëntie trok de Prins met zgn pages te voet naar de woning van den heer Van Duinen Montgn, terwgl de overige offioiëele personen den optooht nog volgden tot aan do Nienwstraat. Om 2 uur had de planting plaats van den Wilhelmina-boom (bruine beuk) in het plantsoen buiten de IJselpoort. Bg die planting werd door den heer J. A. Montgn, als voorsitter der oommissie van planting, o. m., er op geweien, het juist een eeuw geleden was dat er in Oudewater een boom werd geplant, met de Bymbolen „vrgheid, gelgkheid en broedersohap", waaromheen werd gedanst. De spreker wees er op dat van de broedersohap veel was teloor gegaan, dooh de vrgheid en gelgkheid tooh langzamerhand baan waren gaan broken, en ten laatste in het vrge Nederland hare «egen- rgko vruchten waren gaan vorspreiden. Zastien jaar later werd er weder een boom geplant, waarvan het schild: Oranje bovenI De boom is vergaan, maar het devies in aanzgn gebleven. Ook werd door hem nog in herinnering ge bracht dat bg de herdenking der 40-jange regeering van Willem III in Oudewater een boom werd geplant op het Armiuiusplein en die planting een blgk was van de sympathie met de regeering van dien vredevorst. en wg met het planten van dezen Wilhelmina-boom al die trouw en gehechtheid overdragen op onze dierbare Koningin, in de hoop dat ook haar regeering een zegenrgke voor Nederland moge zgn. Vervolgens droeg hg de zorg over dezen boom aan het dagelyksoh bestuur en de inge zetenen op. Met een Leve de Koningin! werd deze rede besloten. Den heer Nobel was intnssohen nog dank gebraoht voor de zorg aan dien boom van het voor jaar af besteed. De rede van den heer Montgn werd levendig en algemeen toegejuicht. De muziek viel in met Wilhelmina loev'l De bur gemeester daarna het woord nemende, ver klaarde dat hg gaarne namens den raad den boom in ontvangst nam, en dat hg hoopte dat Koningin en boom zouden groeien tot in lengte van dagen. De kapel der Goudsohe schuttery vergastte ons daarna met eene uitvoering op de Markt, die de verspreide drukte nu weer met kracht naar dat centrum van feestdrhkte braoht. 0 's Avonds had nog eene herhaling plaatqA van den optooht, met fakkels, die door dat liohv zulk een fantastische vertooning maakte, dat, hoe schilderaohtig de voormiddag-optocht ook was, met fakkels stellig de indruk dien hg maakte veel treffender moebt heeten. Weder werd er door den Prins op 't raadhuis receptie ge houden, doch daar het een veel op het ander geleek, achten wg een beschrgving daarvan overbodig. Nu naar het vuurwerk op de Gedempte Broekergraoht. Eene groote massa publiek was aanwezig, dooh wat zullen wg Van het vuur werk melden: daar is de verwachting te hoog van gespannen geweest, dat kon niet meevallen. Maar wat wel meeviel, dat was de praohtige illuminatie van kaden, pleinen en straten. Vooral het raadhuis met zyn praohtige illuminatie in gas van 't woord: Hnlde aan de Koningin 1 Ook de woning van den burgemeester, met 't zelfde symbool in gas als voor't raadhuis. Var der waren de woningen van de heeren H. P. Ver hoef, J. A. Verhoef, J. VrieBman, P. Van Duinen Montgn, A. Van der Lee, A. TgBterman enz., alle praohtjg verlioht. Een extra woordje verdient de verliohting van den heer J. A. Montgn, vlak tegenover 't raadhuis, waar in vurig sohrift de woorden prykten: „'t Geheim van allen zegen is in Godz gunst gelegen". En met de overname van deze sohoone woor den voor ons geliefd Oudewater, eindigen wg dit verslag, met den wensch, dat, al is het feest en zgne vreugde in 't niet verzonken, de band van Oranje en Nederland onder dien hoogeren zegen voor de toekomst nog vaster en inniger zg verbonden. Gemengd Nieuws. In buitenlandsche bladen circuleerde de vorige week een bericht omtrent een beweerd voorval naby het rytuig van H. M. eenige weken geleden tydens een tocht naar Baarn en waardoor eene met name genoemde hofdame, in het rytuig gezeten, zou zyn gekwetst. Dat bericht bovatte de duidelyke sporen van onjuistheid. H. M. de Koningin rydt nooit met diie hofdames uit, zooals in het bericht werd vermeld, en de hofdame, wier naam werd genoemd, is ongehuwd, zoodat nooit haar echtgenoot, geiyk in het bericht beweerd werd, de zegsman heeft kunnen zyn, doch nu dit bericht ook in binnenlandsche bladen wordt ver spreid, wordt het gewonscht met de meeste stelligheid den inhoud daarvan tegen te spreken. Noch te Baarn noch te Soestdyk is er iets gebeurd, wat aanleiding zou hebben kunnen geven tot het verspreide gerucht en geen hofdame is gekwetst. Het bericht moet dan ook beschouwd worden als geheel uit de lucht gegrepen, 0 -De landbouwer te Papen- drecht die onlangs door zekeren Van Zon verraderlijk met een mes werd aangevallen en hoogst ernstig verwond, zal deze week het ziekenhuis te Dordrecht hersteld kun nen verlaten. De 12-jarige Marynisse, uit Rozendaal, die te Wouw by familie logeerde, had Vrydag-avond de onvoor zichtigheid een korenmolen te beklimmen, met het gevolg dat hy dour een der wieken geraakt en een 16 meter ver wegge slingerd werd. Met gespleten hoofd werd hy opgenomen. De Alkmaarsche stoommeel- fabriek te Alkmaar is Zondag-avond totaal afgebrand, met de woning van den direc teur. Alles was verzekerd. Vrydagnacht ongeveer 1 uur brak te Nieuwe Pekela een felle brand uit in het huis van den varkenskoopman J. Wubs. De eigenaar was afwezig en met moeite werden de vrouw en vier kleine kinderen gered. Zy moesten ge heel ongekleed het brandend huis verlaten. Van den inboedel is letteriyk niets gered. Een 28tal kleine en grootere varkens zyn in den brand omgekomen. Met moeite werd door de brandweer het belendend perceel van den manufacturier K. H. De Groot behouden, dat op meer dan één plaats reeds vuur had gevat. Alles is door assurantie gedekt. Zondag-middag 11 Sept. ont stond te Gendt (Over-Betuwe) brand, die in minder dan een uur tyds zoo fel om zich heen greep, dat 10 huizen, bewoond door 16 gezinnen, in de asch werden ge legd en 80 personen, mannen, vrouwen en kinderen dakloos waren. De meeste huizen waren tegen brandschade verzekerd, verscheidene inboedels echter niet, zoodat enkele kleinere burgers, die reeds hun oogst geborgen hadden, tot den bedelstaf zyn geraakt. Door het spoedig en flink optreden der brandweer is grootere ramp voorkomen. Eenige dieren, als varkens en honden, zyn verbrand. Zekere Pilaerts uit Herken bosch, die zich op zyn flets te Susteren (L.) bevond, wilde aldaar voor een kar met paard uitwyken, toep het paard eens klaps schichtig werd, hem omver wierp en met het voertuig over hem heenreed. P. was terstond een ïyk. De landbouwer G. v. W. uit Noordeloos keerde met vrouw en kind per tilbuiy van zyn familie huiswaarts.' Op de grensscheiding tusschen Zuilichem en Brakel schrikte het paard, met 't nood lottig gevolg, dat de tilbuiy van den dyk tuimelde. Vrouw, man en kind kwamen in een sloot terecht, de man en vrouw bekwamen ernstige verwondingende eersten werden in bewusteloozen toestand by hunne familie teruggebracht; 't kind bleef ongedeerd. Even over de Drentsch-Prui- sische grens, te Hebelermeer, kreeg op de kermis de 18-jarige P. Reurink (een Drent) met zekeren Scheur twist, welke zoo hoog liep, dat R. met een stuk hout zyn tegenstander een hevigen slag op het hoofd toebracht, aan de gevolgen waarvan deze is overleden. De dader is in hechtenis. Aan de deur van een smids- werkplaats in Amsterdam wordt tydens het schaftuur een bordje gehangen, waarop te lezen staat: „Wy zyn schoften". Dat zal wel niet zóó bedoeld zyn! STADSNIEUWS. Schoonhoven, 20 September. By Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie by de kantobgerechten in het arrondisse ment Rotterdam voor de kantons Rotter dam no. 3 en Gouda, ter standplaats Rotterdam, Mr. J. Hanegraaff, thans amb tenaar van het Openbaar Ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. Een onzer stadgenooten, de heer P. P. W. Mesker, viert op 5 October een feest dat misschien eenig is in de geschiedenis van ons leger, nameiyk de herdenking van den dag, waarop hy vóór 25 jaar tot acyudant onderofficier werd benoemd. De jubilaris heeft een zeer lang en eervol militair verleden. Zyn intrede in de militaire wereld deed hy op 1 Oct 1841 als regiments-kind, op 10 Nov. 1846 werd hy ingedeeld by de vesting-artillerie, waar hjj alle graden doorliep, tot dat hy den 5. Oct. 1873 den graad van adjudant- onderofficier verwierf. In 1861 werd hy gedecoreerd met de bronzen, in 1873 met de zilveren, in 1885 met de gouden medaille, de belooning voor langdurigen trouwen dienst, terwyi de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen hem op 12 Juli 1861 de groote zilveren medaille schonk voor loffeiyke bedryven, In dit geval het met levensgevaar redden van een drenkeling. In)1881 gepensionneerd werd hy benoemd tot administrateur van het Militair Hos pitaal alhier, met den graad van adjudant onderofficier en neemt hy nog steeds met onvermoeiden yver en nauwgezetheid zyn functie waar. Moge het den jubilaris, wiens kranige figuur men het niet zoude aanzien dat hij 57 jaren met eere zich wydde aan den dienst van vaderland en Vorst, en die zeer waarschyniyk de oudste in dienst jaren van ons leger is, gegeven zyn, nog gedurende langen tyd zyne betrekking te kunnen blyven vervullen. Aan biyken van belangstelling zal het hem op 5 Oct. zeker niet ontbreken. •-By de op 19 Sept. j.l. ge houden aanbesteding door Burg. en Weth. van Schoonhoven werden ontvangen 4 inschryvinga-biljetten, waarvan een wegens gebrek aan den vorm (het niet vermelden en onderteekenen van de borgen) buiten beoordeeling bleef; bovendien kwam één biljet te laat in. De drie geldig verklaarde biljetten waren van: J. Lyklema alhier, en wel voor bestek no. 1 f 449; no. 2 f 977. J. Stuurman te Ammerstol, voor no. 1 f 586; no. 2 f 1095. H. J. Nederhorst te Stolwyk, voor no. 1 f 671; no. 2 f 1240. Bestek no. 1 luidt: Het leveren en in* heien van 4 palen en 1 paal in de bui tenhaven en herstelling van den kaaimuur aldaar. Bestek no 2 luidt: Het leveren en in heien van 15 palen met gordingen en 1 paal in de buitenhaven en herstelling van den kaaimuur ald<aar. Blykens achterstaande ad vertentie hoopt de heer Gérard Gaillard te Rotterdam, dezen winter alhier een cursus in het dansen te openen, daartoe aan gezocht door eenige familien te dezer stede. In verschillende bladen werd genoemde heer als uitstekend onderwyzer besproken. Behalve te 's-Gravenhage, Rotterdam en andere plaatsen, geeft hy ook onderricht te Breda aan de Militaire Academie. Met grond mag verwacht worden, dat zyne pogingen ook alhier mot goeden uitslag zullen worden bekroond. POLITIE. Aan het politie bureau zyn inlichtingen te bekomen als gevondenEen halsketting met slot, een fluweelen portemonnaie met geld en een blauw schort. De Vloot-revue op het Hol- landsch Diep. Donderdag 15 September, om 1 uur precies, kwamen met een extra-trein, de Koningin en de Koningin-Moeder met beider gevolg voor den Moerdyk aan. Langsaam was de mist intnssohen opgetrokken, ■oodat op het oogenblik, dat H. M. de Koningin arriveerde, de lnoht weer helder was en er aelfs betrekkelijk groote warmte heersohte. De breede watervlakte, waar het soms gedacht spoken kan, was effen, geen rimpeltje schier was merkbaar. De sohout-by-naoht H. Qnispel, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet, ver welkomde Hare Majesteiten. Er was weinig versierd op het perron. Een overdekte gang voerde tot de aanlegplaats. Geleid door den stoet marine-offloieren en hof-autoriteiten bereikten Hare Majesteiten de Koninginnesloep. Het is een geschenk, in 1849 door eenige Rotterdamsohe burgers aan Koning Willem III aangeboden, na aan 's ryks-werf behoorljjk opgeknapt en nieuw gestoffeerd. Be vallig van ljjn, in liohte kleuron, waarin lila domineert, en geestige beeldentooi, deed het 't sterkst denken aan een Chineesohen gondel. De achtersteven met oen fraaien baldakjjn is althans als op Chineesche gondels uitgebouwd. Twee godinnen, welgevormd, omkronkelen den achtersteven, op de voorplecht staat de zee god Neptnnus met zyn engelen, zyn tritons en ijjn zeepaarden, die hem dienon. Dadeljjk nit de haven voer de koninklyke sloep op het koninklyk jaoht aan, do „Zee hond", een mooi klein oorlogsvaartuig als wy wel geïnformeerd zijn een loodstransport- sohip en verder ter besohikking van den in- spcotonr van het loodswezen onder commando van den luitenant ter zee lBte klasse J. H. M. Jansen. De admiraalsvlag woei van den grooten mast; aan boord van de „Zeehond" waB de schoot-by-naeht F. K. Engelbreoht, directeur on commandant der Btelling van Den Helder, die het bevel voerde over de vloot-revne. Dese hooge officier ontving en begroette Hare Majesteiten. Inmiddels was de aankomst der Koninginnen maritiem-militair aangekondigd aan de sohepen- massa die een half uur verder het hooge be zoek in plechtige rust lag af te wachten. Kanongebulder, opdreunend van een fort aan den oever en van de kleinere oorlogssohepen bjj de haven. De vaart was op deze plaatB gestremd. On bewegelijk, prachtig in hun grjjze massiviteit op het donkere water, lagen de aangewezen schepen die HH. MM. te begroeten en te ver gezellen hadden. Terwgl Hare Majesteit den voet zette aan boord van de „Zeehond", stoomden Haar drie kleine sohepen, de vischtorpedobooten „Adjoeno", „Empong" en „Batok" tegemoet, saluutschoten varend, en, om de revue te houden, stelde zioh thans de volgende sohepenstoet: De „Ardjoeno" voorop. Dan volgde het koninklyk jaoht, aan welks stunrboordzyde du „Empong" roer, aan bakboordzijde de „Batok". Aohter de „Zeehond" ging o. a. Harer Ma jesteits iuslractieschip „Bellona" met de Indi- Boho vorsten aan boord, daaraohter Harer Majesteits schoener „Dolfijn" met do ministers, hoofden van departementen van algemeen be stuur, daaraohter het stoomsohip „Nederland" van de maatschappij Zeeland met de leden van den Raad van State en van de Staten-Generaal. De vischtorpedobooten „Idjen" en „Krakatau" gingen meê in dien stoet. Voor bjj de „Koetei", die na afloop der revue naar Indië vertrok, boog het Koninklyk jaoht om en stoomde langs de noordzjjde terng tot voor de „Zeeland". D&Ar werd geankerd. Hare Majesteit ging een bezoek brengen aan het admiraalsohip. Met een sloep werd Zy afgehaald en op het oogen blik dat Zy de verschansing betrad, ging er een groot hoera-geroop van de „Zeeland" op. De mannen, in parade gesteld, riepen Haar welkom. En op hetzelfde oogenblik kwam van alle sohepen, van links en reohts een stormaohtig gejuiob, 't was een ovatie van stemmen voor Hare Majesteit. Da „Zeehond" bleef geankerd, er was een rast in de revue gekomeD, gedurende welke Hare Majesteit de Kuningin, de Koningin-Moeder en het gevolg lunchten en waarin ook de bevelvoer ders der verschillende Bohepen aan de Koningin werden voorgesteld. Ongeveer vyf uur vertrok de Koningin van den Moerdyk. Vervolg der Nieuwstijdingen. By Kon. besluit is aan Mr. H. Vaillant, op verzoek eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van ambte naar van het Openbaar Ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 3 en Gouda, ter standplaats Rotterdam. By Kon. besluit is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Gorin chem, Mr. G. Blokhuis, thans kanton rechterplaatsvervanger, advocaat en pro cureur aldaar. Op de Regentesselaan in Den Haag werden gisteren aan de Koningin op Haren weg naar het Westiand, ruikers aangeboden door de jongejuffrouwen Smets en Wilhelmina Byning. De Koningin dankte recht vriendelyk: „Dank je wel, hoor; ik vind het heel aardig van je." En toen het laatstgenoemd kleintje, een dame van 4 jaren, heel parmantig zei: „Ik heet ook Wilhelmina" toen lachte de Koningin en gaf nog een handdrukje, zeg gend: „Zoo, zoo, heet je ook WilhelminaI" H. M. de Koningin keert 80 September op het Loo terug. By de Tweede Kamer is in gekomen een wetsontwerp ter verhooging van den accyns op gedistilleerd per HL, van 50 pet, sterkte van f 68 op f 66 en van wyn per HL. van f 20 op f 25. In werkingtreding met 1 Jan a. f. De jaariyk8che opbrengst dez^r verh^o- gingen wordt geraamd op 16 k 17 ton. Het post- en telegraafkantoor te Boskoop zal, met ingang van 26 dezer, op werkdagen open zyn van 8.80 tot 11 uien voor-, van 12.30 tot 4 30 en 6 tot 7 uren namiddags (spoortyd). De diensturen op Zon- en feestdagen blyven onverandord. Woensdag werd te Dordrecht door den ontvanger der registratie en domeinen te Werkendam publiek by in- schryving verpacht de zalmvisschery op de Nieuwe MerwedjL^m tegen percenten of op vroon te Jpflpchen. Ingekomen waren 5 biljetteil;^4Ó0> voor 58, drie voor 59 en één voor 60 pCt. der bruto opbrengst. Aan den hoogsten inschryver, den heer C. A. Kalkman te Rotterdam, werd de pacht gegund. Toegelaten tot de voorberei dende klasse der afd. Landbouwschool aan de Ry kslandbouwschool te Wageningen de heer C. L. M. Snoeck te Gorkum. -De heer J. M. Natzyi, door het Prov. kerkbestuur van Groningen tot de Evangeliebediening toegelaten, heeft den vereischten leeftyd nog niet bereikt om beroepbaar te zyn. Gorinchem, 16 Sept. De inhuldigings feesten op 14 en 15 September hebben de toch al hoog gespannen verwachting nog verre overtroffen. Door de in byna alle ptj&ten aangebrachte versieringen ge leek de geheele stad een reusachtig paleis van groen en bloemen en toen 's avonds de illuminatie ontstoken was, baadde zich alles in een overvloed van licht. De Wilhelmina-fontein op de Groote Markt, Woensdagmiddag onthuld, zal een blyvende versiering zyn, daar ze gerust een der fraaiste fonteinen uit ons land mag genoemd worden. De historisch allegorische optocht, die veel bekyks had, kon voor dergeiyke optochten ten voorbeeld strekken, en wel niet het minst het allegorisch gedeelte, terwyl ook het vuurwerk in één woord brillant mooi was. Benschop, 15 Sept. In de heden ge houden raadsvergadering heeft het onlangs gekozen raadslid, de heer J. Van Oosterom, zyne betrekking aanvaard. In de plaats van den heer G. Lekker- kerker Cz, die zyn ontBlag genomen heeft, werd tot wethouder benoemd het lid G. Swanenburg, die deze benoeming heeft aangenomen. Ten slotte werd vastgesteld de be grooting dezer gemeente voor het dienst jaar 1899, welke in ontvangst en in uitgaaf een gelyk bedrag aanwyst van f 13.004,20 •Berg-Ambacht, 19 Sept. Ook in deze gemeente is Vrydag jl. op waardige wjjze feest gevierd ter eere van onze geëerbiedigde Koningin. Was het den 8den dezer maand een feest voor de sohooljeugd, thans konden de volwassenen hun hart eens lnoht geven. Reeds 's avonds te voren en vroeg in den morgen zag men velen druk in de weer met aanbrengen van versieringon of daarstellen van eerepoorten; er waren er behalve 2 van gemeente wege, 4 in de kom van het dorp, de een al muoier dan de andoredaarby was hot zuideljjk deol van het dorp mot vlaggen, wimpels en lampions versierd door de oommissie, zoodat, toen van bjjna alle woningen de driekleur wapperde, ons dorp een recht feestelyk aansien had. Des morgens 9 uren word het feest door den eere-voor zitter, den heur burgemeester met een toepasselijk woord en het zingen van het „Wilhelmus" door de zangvereeniging „Crescendo" alhier onder begeleiding van maziek geopend. Daarna hield do voorzitter der feestoommissie, de heer C. Stum- phius een sohoone toespraak tot de verzamelde menigte, waarby spreker aanhaalde de gewich tige beteekenis van het feit dat in deze dagen wordt herdacht, de omstanders aansporende door orde en eensgezindheid het feest zoo luisterryk mogeljjk te vieren. Vervolgens werden nog eenige zangnummers ten beste gegeven die met zeer veel genoegen werden aangehoord, waarna men in optooht, vergezeld van de kenrig ver sierde rjjtuigen, mededingers naar de ringrjjderjj, door het dorp ging. Alsnu volgde de beoor- doeling wie der deelnemers zyn span het mooist versierd had en welke beoordeeling de eereleden bereidwillig hadden op sioh genomen. Het was een moeielyke taak, want ieder had zyn uiterste best gedaan en op kwistige wyze green en bloe men aangebraoht. Na rjjp beraad werd de extra prjjs daarvoor, bestaande in een bloemstander, toegekend aan De Mik en diens suster. By de gehouden ringrydery, waaraan 19 paren deel namen, werd de prgs behaald door B. Van Wgngaarden Ps. en sjjn suster G. Van Wjjo- gaarden, zynde een paar rjjtuiglantaarns en een oonpe en dp premie, synde een barometer en album op stander, door B. Van Wgngaarden Gz. on J. F. Van Leeuwen. Dus namiddags hadden eenige volkBBpelen plaats, die dikwjjls den lachlust van het publiek opwekten en des avonds optooht met fakkels en vaandelB, voorstellende verBOhillende rakken en vereenigingen. Het was een praohtig sohouwspel, den optooht, nu eu dan in bengaalsoh lioht gehuld, het dorp te zien binnenkomen. Waren de fakkels wat langer liohtgevend geweest, dan souden ook de praohtig doorschijnende vaandels beter tot hnn reoht zyn gekomen; niettemin was dit gedeelte toch hot sohoonBte nommer van het programma. De commissie kon na ontbinding van die* optocht hare moeitevollo taak als geëindigd beschouwen; het was voor hon een dag van inspanning geweest. Nog laat in den naoht vierde men feest, reoht gezellig, geen onaange naamheid werd gehoord; het soheen of allen hadden voorgenomen dezen dag eens heugeljjk ter eere van onze geliefde Koningin te vieren. Een woord van dauk aan allen, die het feest door versiering als anderszins hebben opgeluisterd on aan hen die op andere wyze tot het wel slagen daarvan hebben medegewerkt, mag dan ook niet ontbreken, evenmin als een woord van lof aan de feestvierenden voor de opgewekte en prettige wyze van feestvieren, waardoor zjj dezen dag hebben gemaakt tot een heugeljjken dag, die by velen in aangename herinnering blyven zal. Eenige jongelui vermaakten zioh dezer dagen met een stortkar en reden elkander door het dorp, elk op zyn beurt de kar voort trekkende. By den terugtocht geraakte de kar naby den broeden weg, op welke wyze dan ook, in de vr{j diepe wetering en kantelde, waardoor A. v. W., die niet spoedig genoeg er af wist te komeD, mede te water ging en het voertuig gedeeltelyk over zioh heen kreeg. Gelukkig kwam dadelyk hulp opdagen, die den vrooljjken passagier behouden op het droge hielp. 20 Sept. Niettegenstaande de betrekkelyk geringo middelen (ruim f 515), waarover de feestoommissie te besohikken had, zyn alle nitgaven daarvan gedekt kunnen worden en bleef na betaling van onvermydelyke kosten over een bedrag van f 4,84, die ter besohikking der algemeene armen sullen worden gesteld. GlMcn-Oadekerk, 17 Sept. Onze predi kant, Ds. J. J. Van der Grient, is beroepen te Dussen, Haastrecht, 19 Sept. Aangenomen het beroep bij de Geref. Kerk alhier door den heer J. F. Jonkers, cand. te Dordrecht. Uoenkoop, 15 Sept. By gelegenheid der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina is aan alle behoeftige inge zetenen een buitengewone gift uitgereikt uit de gemeentekas. "Jaarsveld, 20 Sept. De gevallen regen zal onze weiden goed doen. Tengevolge van de langdurigo droogte toch begon het gras te verminderen en nam op verschei dene hoeven de melkopbrengst zichtbaar af. Ook voor 't bouwland kan een weinig regen geen kwaad, doch aanhoudend nat weer zou in den tyd van 't aardappels rooien slecht te pas komen. De aardappel oogst valt over het geheel genomen niet mee dit jaar. Het beschot der blauwe is redeiyk, doch de opbrengst der gele is beneden het middelmatige. De qualiteit van beide soorten echter laat niets te wenschen over. In den aardappelhandel gaat byna nog niets om. De boeren be waren den oogst tot later in den herfst. Men rekent dan op flinke pryzen. Met de kaas gaat het hier nog altyd traag. Pryzen boven f21, f 22 behooren tot de hooge uitzonderingen. Lekkerkerk, 19 Sept. Als een bewys voor den prachtigen nazomer kan dienen, dat by den heer A. Do Groot, gepensionneerd brigadier-titulair der ryksveldwacht, een perenboom flinke rype peren draagt en tevens met zeer vele frissche bloemen prykt. Heden middag werd door de politie alhier een oplichter opgepikt, die den menschen vertelde dat zyn schuit gezonken was en hy nu van den burgemeester verlof had een collecte door onze gemeente te doen. Of het eerste waar is, zullen we in het midden laten, het laatste deel is beslist niet waar. Morgen zal hy naar Rotterdam getransporteerd worden. Heden avond vergaderde in „Het bonte Paard" de versierings-commissie die vóór en tydens de feesten een ver bazende werkkracht ontwikkeld heeft. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een aanzienlyk tekort was, doch dit werd staande de vergadering door eenige leden gedekt. Llnechoten, 16 Sept. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd ongewy- zigd vastgesteld de begrooting dezer ge meente voor 1899, in ontvangst en in uitgaaf geraamd op f 10.727,01. Moordrecht, 16 Sept. Gisteren heeft de heer J. Buys, hoofd der openbare lagere school alhier, in overleg met het personeel, de herinneringsmedailles uitgereikt aan die leerlingen, die uitmunten door goed gedrag, vlyt en trouw schoolbezoek. Een medaille ontvingen: J. Admiraal, J. Ver boom, F. Kok, J. Hailing, G. Van dejn Broek, P. Vrylandt, Adr. Hogendoorn, J. Van der Gaag, E. Bloemink, A. Hoo- gendoom, C. De Wilde en H. Kool. Aan de leerlingen werd nog medege deeld, dat zoo er meer medailles beschik baar waren gesteld, ook meerdere leer lingen daarvoor in aanmerking zouden zyn gekomen. 'StolwQk, 19 Sept. Naar wy vernemen, hoopt Ds. Hoevers alhier op Zondag 2 Octo ber a. b. zyne afscheidsrede te houden. BEURSBERICHTEN. pa. 19 Sept. Neiierl. Werk. Schuld. 2J 86 Dito dito3 97j Hong. Obl. 1889. 100J Dito in zilver. i\ 84,', Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 84j Dito Feb.-Aug. 5 84J Dito zilver Jan.-Juli. 5 84^, Dito Apr.-Oct. 5 83j Portugal, Oblig. m/t. 3 22j\ Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 97{ Spanje, Binnenl. Perp. 4 28 Egypte Oblig. 18764 108 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 8 57 Russ. S. K. Chk.-Az.500&2000M. 4 99^ Dito Orel-Griasi. 500 h 2000 Mk. 4 99| Dito Zuid-West Spoorw.-obl. .4 98 Loten Amsterdam f100. 3 105 ,aT Loten Rotterdam3 1051 Antwerpsche loten 1887. 2\ 1991 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 19 Sept. Tarwe f6,- tot f 7,85. Per 100 kilo f 8,76 tot f 9,40. Rogge f 4,50 tot f 5,25. Rotterdam, 19 Sept. Aangevoerd 202 vette runderen, 0 magere dito, 232 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 2412 schapen of lammeren, 617 varkens. Pryzen Vette runderen le qual. 30 ct., 2e qual. 23 ct., 3e qual. 21 ct, kalveren le qual. 38 ct, 2e qual. 32,3e qual. 25 ct.; varkens le qual. 19 ct., 2e qual. 17ct., 3e qual. 16 ct Gemeente Sohoonhoven. Van 17 tot 20 September. Geboren: Martina Johanna, d. van W. F. Boot en J. L. ran Vlaanderen. Elisabeth, d. ran P. Maat en A. Hartman. Ondertrouwd: A. Hak enP.Burghoorn. P. Witsier en J. den Hartog. Overleden: F. Sierhuis, oud 58 j. B. Tan Tiggelen, oud 28 j., eohtgenoot van E. de Heer. C. Butselaar, oud 1 j. E. P. van Geelen, oud 73 j., eohtgenoote van I. van Sons- beek. J. L. Niessen, oud 64 j., eohtgenoot van G. M. Leesekamp. Gemeente Krimpen a/d IJsel. Van 15 Augustus tot 15 September. Geboren: Jan, van W. van der Wal en N. C. van der Schelling. Wilhelmina Helena Pauline Maria, d. van J. Butter en 8. Tan Kooten. Jorina Hendrioa, d. van G. Krijgs man en A. do Haan. Hendrik, van K. de Man en E. Muilwyk. Johannes, a. ran G. H. Butter en A. Snelleman. Pieter Cornelis, a. van C. J. Goudriaau en M. Zwynonburg. Getrouwd: P. Uitten bogaard en G. Loeve. Overleden: P. Geleedts, oud 11 m. A. Noorlander, oud 5 m. A. van Dam, oud 60 i., eohtgenoote van P. Koolmees. Gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel. Van 2 tot 16 September. Geboren: Jaooba Johanna en Johanna Jaooba, doohters van J. Jongeneel en C. van Tol. Tennis, s. van A. Oosterom on E. Ooetrom. Arie, a. van C. Loendorsloot en L. Verboom. Aagje, d. van F. den Hollander en T. Verkaik. Overleden: O. de Groot, oud 2 m. J. de Borst, oud 5 w. Gemeente Stolwijk. Van 1 tot 16 September. Geboren: Cornelia, d. van T. de Vrfl en H. Dekker. Cornelis, s. van W. Verwaal en J. van Vuuren. Melis, a. van A. Kraayen- brtnk en D. A. Natsjjl. Overleden: L. T. Baas, oud 18 J. Voorspoedig bevallen van eene welge schapen Dochter A. MAAT - HARTMAN. Schoonhoven, 18 Sept. 1898. Heden overleed, tot diepe droefheid van my, myne Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen, myn harteiyk geliefde Echt genoot, de Heer CORNELIS BENSCHOP Senior, in leven Lid van den Gemeenteraad enz., in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam, Wed. C. BENSCHOP Sr. - Kleuburg. Bergambacht, 16 Sept. 1898. Heden overleed, in den ouderdom van 64 jaar, myn Echtgenoot, de Heer JOHANNES LEONARDUS NIESSEN. Wed. G. M. NIESSEN - Leesekamp. Schoonhoven, 17 Sept. 1898. Tot onze diepe smart overleed heden onze innig geliefde Eohtge noote en Moeder ELISABETH PETRONELLA VAN SONSBEEK-VAN GEELEN, in den ouderdom van ruim 78 jaren. Uit aller naam, I. C. VAN SONSBEEK. Schoonhoven, 18 Sept. 1898. De Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelyken dank aan allen voor de zeer vele blyken van belangstelling, zoo wel van hier als van elders ontvangen by ge legenheid van hun Gouden Huweiykafeest. D. L. WENDELS en Echtgenoote. Schoonhoven, 20 Sept. 1898. De Heer en Mevrouw J. VALK—v. EUK betuigeu hun hartelyken dank voor de vele blyken van belangstelling, by de geboorte van hun Dochter ondervonden. Schoonhoven, 19 Sept. 1898. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlyden van myne innig geliefde Echtgenoote FREDRICA HILLEGONDA LINN, betuig ik myn har telyken dank. W. J. BIESCHEL, Kapitein van de Artillerie. Gorinchem, 19 September 1898. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overlyden van hun geliefden Zoon en Broederbetuigen Ondergeteekenden hunnen oprechten en hartelyken dank. Uit aller naam, L. T. BAAS en Familie.' Stolwyk, 21 Sept. 1898. WjÉÊÊÊ^y j die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zyn aan - of onder hunne berusting heb ben behoorende tot den boedel en de na latenschap van den Heer ARIE DRAPERS Leendertszoonin leven Bouwman, ge woond hebbende te Krimpen aan de Lek, en aldaar overleden den 1. September 1898, worden verzocht daarvan vóór den 1. Oo- tober 1898 opgaaf, betaling of afgifte te doen ten kantore van den Notaris A. J. DE MOOIJ te Lekkerkerk. Op het laatst van October beschik baar f 120.000 als late HYPOTHEEK op Landeryen. Verkrygbaar by den Heer E. HOOGENDIJK Az., Kantoor van vaste Goederen, Hypotheken en Assurantiën te Nlenwerkerk a/d IJasel. De INTENDANT in de Nieuwe Hol- landache Waterlinie, Toeziende-Chef over de Militaire Verplegings-inrichtingen te Utrecht enz., zal op Vrgdag 30 Septem ber 1808, des middags ten 12 ure, te zynen Bureele, Agnietenstraat A 6 te Utrecht, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, by inschryving A Voor het tijdvak van I November 1898 tot en met 31 October 1899.: BVoor het tijdvak van I Januari tot en met 31 December 1899: Alles ten behoeve van het nachtleger in die garnizoenen. De voorwaarden van aanbesteding en levering liggen ter lezing in gemeld Bureel en in de garnizoens nachtlegermagazynen ter plaatse. Utrecht17 September 1898. De Majoor-Intendant voornoemd, DOUGLAS. TE KOOP een prachtig Am. Orgel, byna nieuw, voor zeer lagen prils, by M. VERMEULEN, Organist Woerden. SPOORBOEKJES EN REISGIDSEN. voorhanden in den Boekhandel van 8. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven,

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 2