(W a deposito: vast op 3] pCt. fflCHT Zaterdag 24 September. N°. 4924. 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht imeid taking, „f ISJE, 9THEEK Officiëele Kennisgevingen. OATIONALEMILITIE. DER KOP” nhoven. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. VERS, oer 1898. van imol di of met November bewogen keek de Keizer ions, [de, ■i ucKKcrscrK, u Donderdag kwi JloHttKMOVM. S. &W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. N, Schoonhoven. Catalogus 5 Cts. gen November of mde melkenby [Rveen. SGHOORHOVEN8CHE COURANT. In toe en de lorp sjes I in dienst te treden. W, aan het Bureau -VON LINDERN t eene nette bode, nnende werken en jurgerpot te kunnen shuis. Loon tachtig a goed gedrag en van landen," was werd den Gemeente Schoonhoven. DE BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven maakt bekend, dat het inschrijvingsregister over 1898 met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naam lijst gedurende acht dagen van 2 3 tot en met 30 September a. s., ter Secretarie voor een ieder ter lezing ligt Schoonhoven, den 22. Sept. 1898. De Burgemeester, Mr. A. D. H. KOLFF. Gebruikte isteenen, irijs en dikte, id een RSKNECHT en inwoning, hy enmaker, Zleriksee. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Pr$s: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheels rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. .2|, igens ,2 1 a •eten en Coupons, s en bezorgt iên. 3 geopend: a 7 tot 8 uur. kantoor. DE DIRECTIE. volksspelen plaats open, hardloopen 'oliën. De avond leder hield gezellig :ht en elke stand n wij zoo vrooljjk keer. Haast had it de armen ont- en brood. r had eene vrouw dagen. Zij ging den optocht te venwel had bet op r daar hg waar- eg was, werd dit ;t. De in alleryl den zakkenroller *eg op het politie- Inmiddels was terwjjl zij op het pleizier heeft zg gehad. i het Wetboek van idel. overlijden van den IR KOP, op 8 Sep- PBONDEN de Ven- usschen genoemden ANNES VAN DER LLEM CAREL VAN hoven, by acte op i ondergeteekenden doel hebbende het a alle soorten van I en aanverwante ma otschap zullen door JAREL VAN DER Firma voor eigen ortgezetevenwel en is voor de Erven noot. rEIJINCK, Notaris. het voortreffelijke goed, dat mij wordt ge laten, voor de liefde en de trouw van mil- lioenen, mij en den mijnen betoond in de ure der smart.” En later: „Ik bid den Almachtigen God, my alsnog de kracht te verieenen tot het vervuilen der taak, waartoe ik geroepen ben. Ik bid Hem, mijne volken te zegenen, hunnen weg te verlichten en hen te leiden op wegen van liefde en eendrachtopdat zij ge lukkig zullen mogen leven.” De correspondent van een Duitsch blad zegt, dat de krans dien H. M. Koningin Wilhelmina had gezonden, zeer do aandacht heeft getrokken. Hij had drie meter mid dellijn, was geheel van mirten en palmen gevlochten, met witte doorschijnende zijde omwikkeld en voorzien van een ontzaglijk bloemstuk van honderden aronskelken op een achtergrond van lelietjes-van-dalen. Luccheni krijgt tal van niet ondertee- kende brieven waarin zyn daad verheer lijkt en het anarchisme aangeprezen wordt. Iemand, die zich zyn neef noemde, zond hem 10 frank, een ander een touw van anderhalven meter, waarschijnlijk om hem in staat te stellen tot zelfmoord. Op het pakje met het touw stond, in ’t Fransch, dit adres.’ „Den heer Luccheni, moorde naar in de gevangenis te Genève.” Meu zegt, dat die Luccheni een van de talrijke leden is eener bende anar chisten, die zich het vermoorden van gekroonde hoofden ten doel stelt. Van daar de in vele landen genomen strenge politie- maatregelen. Het aantal detectives, belast met de be waking van den Czar en de Czarina is vermeerderd, terwijl de inspectie aan de grenzen zoo streng is, dat het elk ver dacht persoon bijna ónmogelijk is Rus land binnen te komen. Ook in Engeland moeten strenge maat regelen genomen zyn ter bescherming van de leden der koninklijke familie. Het gaat met den vrede tusschen Amerika en Spanje evenals met de zaak Dreyfus. “Er wordt heel wat over gesproken en er is heel wat over gesproken maar handelend opgetreden wordt er bitter weinig. Woensdag j 1. is nu te Parijs (FrankrQk) de commissie van zes bijeengekomen, une hooge ambtenaren van het departement van Justitie en drie leden van het Hoogste Gerechtshof, om den Grootzegel bewaarder te adviseeren in zake het wenschelijke of niet wenschelyke eener heiziening van het geding tegen Dreyfus. Generaal Zuriinden is nu afgetredenen op voordracht van zijn opvolger, den heer Chanoine, weer benoemd tot Militair- Gouverneur van Parijs en tot lid van den Óppersten Krijgsraad, zéér tegen den zin van een deel der herzienings-gezinde pers, maar tot groote voldoening van de anti-herzieningapers, die haar op drei genden toon geêischt had. Wat het geven zal? Nog maar weer wat geduld geoefend. Te Londen (Engeland) is uit Candia bericht ontvangen, dat de Gouverneur Edhem-Pacha, op last van den Sultan, het bevel tot ontwapening der Muzelman- sche bevolking uitvaardigde, hetwelk door den Britschen Admiraal was verlangd. De uitlevering is reeds begonnen en ge schiedt heel ordelijk. Wat ia het in Engeland toch warm geweest de laatste weken 1 Zaterdag stierven vijf menschen, tengevolge van de hitte. Het aantal zonnesteken werd per dag op 200 geschat gedurende de laatste tien dagen. En daarbij kwam nog de groote waterschaarschte en het volkomen gebrek aan ya, waardoor vele voedings middelen, als vleesch enz., onbruikbaar waren. In Amerika is ook in geen jaren zooveel geleden van de warmte als thans. Vroeger waren het meestal de armen, die het meest te lijden hadden en onder wie zoo nu en dan een paar bezweken tengevolge van zonnesteek; thans strekt zich de ramp ook tot de welgestelden uit, en menigeen, die ’s avonds gezond naar bed gaat, wordt ’s morgens dood gevonden een slachtoffer van vochtige hitte. Zy, die óf in de zon öf in een beperkte ruimte moeten werken, politieagenten, hospi taal dokters en verpleegsters, verkeeren allen in het grootste levensgevaar. In het nieuwe boek van Busch over Bismarck (Daitechland) komt o. aals den Rijkskanselier in den mond gelegd, de volgende anecdote voor uit de jeugd van den tegenwoordigen Keizer Wilhelm. Toen zyne gouvernante hem eens eene lichamelijke tuchtiging had toegediend, waartoe haar door de ouders de bevoegd heid was gegeven, sprak zy er bij„Geloof maar, Hoogheid, dat het mij evenveel pyn doet als ui” Waarop de gekastijde tot bescheid gaf: „En ook op dezelfde plaats?” STATEN-GENERAAL. Na sluiting der vereenigde vergadering kwa men de beide Kamers afzonderlek bgeen. Van de Eerste Kamer aanvaardde de heer Van Naamen van Eemnes het presidium met een woord van hulde aan de Koninginnen, daarna met een betuiging van deelneming in en in diens woning de stoet door het n Prins werd ont- Ik voortgetrokken, ïhiedenis van den weergegeven. De van haar werk, deelgenomen door oet gesloten werd ’s. wen correspondent te geven van den ik evenwel is dat stekend georgani- geen oogenblik Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 rebels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. wagen voor- el van „onze van hout '-on en de zoons ran mr. schilder. Zy hadden a hun vrgen tyd daaraan stellende toren” s< opgetrokken, uit roering da den heer I gedurende 4 besteed en waren daaraan werkzaam. De stoet aan het raadhuis opgesteld, van daar den tocht naar de sluis. Toen van de Sluis tot aan de Breekade, westgrens der gemeente en terug naar het raadhuis. 1 goede orde ondernomen werd het ten einde flink gehandhaafd. Na eenige rust genoten te hebben, namen de volksspelen een aanvang, bestaande in mast- klimmen, wippen en draadjeknippen. Daarvoor waren nagenoeg zooveel prgzen aangesohaft als er deelnemers waren, zoodat de meesten een prys mochten veroveren. Al spoedig nadat deze spelen waren afgeloopen nam de muziekuitvoe ring op het schoolplein een aan vang. Onder leiding van den heer O. Borgstein, directeur van het muziekgezelschap „Crescendo” van Culem- borg, werden verschillende nummers ten beste ge geven en tot algemeene tevredenheid uitgevoerd. Waren door geheel de gemeente alle huizen met de driekleur versierd, op het dorp prgkten bovendien vele huizen met gevel- en kamerver sieringen voor de illuminatie. Wat alhier nog nimmer had plaats gevonden was dgk- en straat- versiering. Langs de steenen muur zoover deze strekte waren palen geplaatst en met slingers, om vetglaasjes aan te hangen, verbonden. In de boomen waren lampions opgehangen welke in verband met de huizenverlichting een schoon geheel beloofden. Op eenigen afstand van elkaar waren eerebogen rykelyk mot vetglaasjes voor zien opgerioht. Een prachtige eerepoort in het westelgk dorpsgedeelte leverde een fraai aanzicht. De korte stoep was in den rorm der dgkversiering, doch de lange stoep daarentegen met vlagjes en lampions behangen. Ook een der stegen was aardig versierd. Soms waar men niets verwachtte zag men toen de ver lichting in vollen glans straalde een verras sing. Klein soms, maar goed bedacht en nóg beter gemeend waarschijnlijk, juist door het dóór aanwezig vinden. Prachtig, overweldigend prachtig was het, toen al die honderden lichten zoo lustig hun glans afstraalden. Wat een tal van bezoekers liepen zich te vermeien in dien lichtgloed, soms zich verdringend om hier en daar een kamerverliohting te bezichtigen, en daar waren keurig fijn ontworpen groepen onder. Ook gevel-versieriogon waren in alle verschei denheid aangebraoht. Raadhuis en Post- Telograaf kantoor lieten zelfs haar licht op menigte afdalen. Schier over het geheele dt r was verlichting te vinden, hetzg door vetglaasjes of door tallooze lampions. Een praohtigen aan blik leverde de illuminatie van de rivier af. Roeibootjes en schroef bootjes voeren af en aan met bezoekers om dit schouwspel gade te slaan. Van tyd tot tyd werd het gepavoiseerde jacht van den heer De Jong Mkt beng;aalsch vuurwerk verlicht, wat zoowel van rivier- als landzyde oen schoon gezicht oploverde. Mooie punten kwamen er meermalen door de verlichting uit, doch men vond algemeen de vetglaasjes verlich ting mooier dan met lampions, dit kwam scherp uit op de lange en korte stoepen, vooral van den dyk af gezien. Wil men lampions, dan vóél. Overal licht en overal vreugde, was er op dezen feestavond te vinden. Flink en waardig is het feest der inhuldiging van H. M. de Koningin gevierd. De leiders der feestelijkheden mogen met voldoening op de uitkomsten zien. Wat men door vereende krachten en samen werking kan ten uit voer brengen, heeft dit feest alweer in alle opzichten bewezen. Dat die goede stemming steeds kan bestendigd big ven onder de leuzen „Oranje boven I” „Leve de Koningin I” "Lekkerkerk, 19 Sept. Op den morgen van Donderdag kwamen da schoolkinderen van Wat zag Weenen er met zijne rouw- versieringen indrukwekkend uitZaterdag nog somberder dan de vorige dagen. Het was alles rouwfloers wat men zag. Alle winkels waren gesloten en des middags reeds brandde het gaslicht in de met rouw floers overdekte lantaarns. Om vier uur kondigde het dof gelui der klokken aan, dat de laatste eer zou worden bewezen aan Ooatenrtfk’s Keizerin, de geliefde Koningin der Hongaren! De stoet werd geopend door een detachement cavalerie, gevolgd door een pikeur. De lijkkoets werd ge trokken door acht zwarte paarden en de kist was geheel onzichtbaar door de groote menigte bloemkransen. Aan elke z|jde van de koets liepen vier eerste lakeien en vier cadetten met brandende flambouwen. Toen volgde het hof der overledene en een compagnie infanterie en een escadron cavalerie sloten den stoet, die zich naar de St. Michaélakerk begaf, waar op hetzelfde oogenblik de souvereinen en de vorstelijke personen verschenen. De kerk was voor het grootste gedeelte zwart behangen en daardoor zeer donker. Zilveren tranen waren op het rouwdoek aangebracht en hier en daar prijkte het wapen der Keizerin. Aan beide zijden van het altaar stonden hellebaardiers in hun scharlaken, rijk met goud versierde uniformendie scherp afstaken tegen den donkeren achtergrond, evenals de roode jassenlichtgroene broeken en gele rijlaarzen der Hongaarsche lijfgarde. In den hoek der kerk zag men een ge opende deur, waaruit het schijnsel van fakkellicht zichtbaar was. Dat was de weg naar den grafkelder. De plechtigheid begon. De geestelijken plaatsten zich voor de deur en de Keizer kwam binnen, ge volgd door vele Vorsten, waaronder Keizer Wilhelm, de Kroonprins van Italié, de Koningen van Saksen, Roemenie en Servie, de Kroonprins van Griekenland, de Vorst van Bulgarije enz. en daarby nog de ver tegenwoordigers van de verschillende Sou vereinen. z Zichtbaar bewogen keek de Keizer voortdurend naar de groote deur, waar door het lyk moest binnengedragen wor den. Weldra verscheen de kist, die op de katafalk werd neergezet en hierop trad aartsbisschop Grucha naar voren en hief met bevende stem het „Re quiem aeternam dona ei Domino” aan. Met een „rust in vrede” eindigde de inzegening en werd de kist langzaam naar den grafkelder gedragen, gevolgd door den diep bedroefden Keizer, zijnen zwager en zijne beide schoonzoons. Daar gekomen, kon hy zich niet langer bedwingen, en aan zijne smart lucht gevende, knielde de Keizer bij de kist neder en bleef eenigen tijd in gebed ver zonken. Nog één afscheidskus op de kist, die het hem dierbaar overschot bevatte en toen verwijderde hy zich. Ook de teederste band was alzoo voor hem verbroken! En toch gaat hy niet neerzitten by den weg. God heeft hem wel zwaar en diep beproefd, maar het kruis wil en zal hij dragen tot het einde toe. Zijne volken zyn hem lief en tot den laatsten snik zal hij zyne plichten tegenover de hem toevertrouwde menschheid blijven ver vullen. In eene proclamatie, die hy tot zijne volken richtte, gaf hij uiting aan zijn gevoel van smart, maar ook aan dat van ihnige dankbaarheid voor de vele en ontelbare bewijzen van hartelijke liefde van zijne volken ontvangen. Zoo zegt hij „In de onmetelyke smart, die my en mijn Huis treft, en tegenover de onge hoorde daad, die eene vernedering is voor de geheele beschaafde wereld, is het de stem mijner welbeminde volken geweest, die het eerst troostend tot mijn hart is doorgedrongen. Mij nederig buigend voor de leidingen der Goddelijke Voorzienigheid, die mij zoo wreede, met voor my te ver klaren beproevingen oplegt, is het Aiijn plicht deze Voorzienigheid te danken voor bedrijvigheid van allen trad in de plaats van de commissie maar overal voor to laten zorgen. Buurtvereenlgingen en versieringsoom- missie van welke laatste de heeren Dr. A. Vonok, M. Broere, G. Van der Voet en G. Oskam het bestuur vormden traden mede krachtdadig op, zoodat eerepoorten en bogen verrezen, straat- en dgkversiering voor illumi natie werden aangebracht, zooals nog nooit had plaats gevonden. Groen, bloemen, lampions enz, deden opgeld, want niemand wilde onderdoen voor zyn buren of bekenden. En al werkend en voorbereidend kwam de feestdag, goed weêr belovend door een vasten barometerstand. Een „offloiöele feestwijzer der feestelijkheden ter eere van do troonsbestijging van H. M. Wil helmina Helena Poulina Maria van Oranje- Nassan, a's Koningin der Nederh verkrijgbaar gesteld. Een woord aan de „inge zetenen van Lekkerkerk” ging het programma vooraf. Met des morgens ten 6 nur 21 saluut schoten te doen, werd het feest aangekondigd. Ten 10 uur nam de historisoh-allegorische optocht een aan vang, voorafgegaan door een horaut met het wapen van Lekkerkerk, vervol gens afdeelingen der eerewacht, muziek en leden der feestcommissie. Toen kwam het historische gedeelte, voorstellende den intocht van Prins Maurits met gevolg te Breda. De costumes waren prachtig en dit gedeelte was ryk aan afwis seling. Door leden der feestcommissie voorge gaan volgde de zegenwagen met de Holland- sche Maagd enz. in den stoet, gevolgd door de eere-leden der feestcommissie en bestuur versieringscommissie. De ijsclub „Recht aan allen”, de zangvereeniging „Euphonia” en de rederijkerskamer „Jan Nieuwenhugzen" hadden zich waardig vertegenwoordigd. Afdeelingen der muziek en leden der feestcommissie volgden en werden opgerolgd door de verschillende be drijven of vakken, als: de landbouw, de vloesch- houwerg, de wagenmakerg, de manufaoturen- handel, het schildersvak, het graanmolenaarsvak, de klompmakerg, de schippersvereeniging, de tonwslagerg en de drgversvereeniging. Een afdeeling eerewacht sloot den stoet. Het geheel maakte een gunstigen indruk, ’t was een mooie stoet, waarmede de deelnemers eer hebben ver worven. In bijzonderheden te treden zou te veel plaats in beslag nemen, doch als uitzon dering dient vermeld, dat op den v het schildersvak een model stond en wol het gedeelte Het plan was ontworpei daarvan rerriobt door de zc L. Mudde, mr. schilder. Zij maanden hun vrgen tyd ook gedurende den optocht maakte uur een aanvan; wapt der de openbare lagere scholen uit de wijken A en O in optocht naar de school op het dorp. Daar vereenigden zich leerlingen en onderwijzend personeel der 4 scholen. Allen waren met de oranjekleuren getooid, de schoollokalen versierd met groen en bloemen, in een woord alles was daar in feestdos. De heer 8. Kakebeeke, hoofd der school in wgk B, hield een openingsrede, den kinderen in het kort schetsende de beteekenis der troons- beklimmng van H. M. de Koningin. Een driewerf herhaald „Hoezee!” „Lang leve de Koningin!” werd door de leerlingen aangeheven. Door de 5de- en flde klassen-leerlingen werden de liederen Wilhelmus en Kroningslied gezongen, en onder leiding van den heer Johs. Van der Woude door een 40-tal leerlingen de Wilhelmina-cantate ten gehoore gebracht, met begeleiding van piano (N. Kakebeeke) en viool. Verschillende kinderspelen, alsdraadje knip pen, bal op een bord, een ezel den staart aan binden enz., waarvoor de winners aardige prjjsjes verwierven, werden afgewisseld door bezoeken aan den draaimolen. Een gymnastische rei werd nitgevoerd op den Dyk, onder leiding van de heeren Okker en Van Essen. Telkens werden bg tnsschenpoozen versna peringen verstrekt, waarbg de muziek hare vroolgke liederen deed hooren. Verzadigd en zingensmoe kwam de tombola zonder nieten aan de beurt. Wat vervroolgkten de gezichtjes, wanneer de geschenken werden overhandigd. Magen en handen gevuld! wat verlangt een kind meerf Doch luchtballons zien oplaten, dat wilde men nog wel. En wat gelukte dit nummer prachtig! Wat gingen die vreemde figuren pglsnel omhoog. Wat een schrik toen er een in de hoogte in brand geraakte, dat is zoo iets voor kinderpret. Maar thans was ook de tyd van eindigen daar. „Nog een „Wiea Neórlandsch bloed” gezongen, een driewerf „Leve de Koningin" geroepen, en toen huis waarts. De kinderen van de wgken A en O werden met paarden en wagens afgehaaid. Hei schoolfeest was geëindigd, doch zal voorzeker lang in heugenis bljjven. Des avonds werd weder een groot gedeelte van het dorp verlicht en waren de koffiehuizen met bezoekers gevuld. Het was nog een ge zellige avond met een recht feesteljjke stemming. "Lekkerkerk, 21 Sept. De 12 gedenk penningen, door de regeering beschikbaar gesteld voor de school in wijk B. alhier, om ter herinnering van de inhuldiging van H. M. de Koningin te worden uitge- reikt aan de 12 leerlingen, die daarvoor geacht werden in aanmeiking te komen, zyn bij loting ten deel gevallen aan: Jan Pieter De Jong, Pieter De Boom, Aart Schep, Johannes Van Leeuwen, Arie Zwaagsma, Jan Barends, Lambregta Van Langeraad, Anna Cornelia Den Ouden, Maria Mudde, Adriana Schild, Christina Prutft, Lena Van der Wouden. 11. Zaterdag avond had te dezer plaatse de voorgenomen fakkeloptocht plaats. Nadat een gedeelte van den stoet een wandeling Schuwagt in had gemaakt, kwam de stoet eerst op het dorp in zijn geheel. Ruim 300 personen met lampions voorzien gingen van het dorp tot aan de sluis. Bij de terugkomst slonk de stoet steeds en waren reeds een tal van lam pions in vlammen opgegaan. Op sommige punten waar de dijk met bochten liep moet die stoet een prachtig gezicht op geleverd hebben. Van tyd tot tyd werd een vaderlandsch lied gezongen en voort durend was men in vrooiyke stemming. De goede orde bleef steeds gehandhaafd en met het uitgaan der kaarsen kwam ook deze napret aan het einde. By zonder vlug is het met den hennep- pluk en het zaaddorschen gegaan. De opbrengst van het laatste is alhier middel matig. Van handel in het hennepzaad wordt nog niets vernomen, hoewel er reeds zou kunnen worden afgeleverd. "Noordeloos, 19 Sept. Tydens het uit- pooten der aardappelen verloor een land bouwer dezer gemeente zyn horloge. Vreemd zag hy op, toen dezer dagen zyn arbeider des avonds tehuis kwam met het vermiste voorwerp, hetwelk door hem by het rooien der aardappelen was gevonden en nog vreemder toen by onderzoek bleek, dat het nog geheel onbeschadigd was gebleven, want na opwinden deed het zyn taak evengoed alsof het zoo rechtstreeks uit de werk plaats van den horlogemaker was gekomen, Met het plukken van den zaailing* hennip komt men deze week gereed; het gewas valt niet mee; het bevat weinig zaad en stengel is licht. Ook de aardappel oogst is slechts middelmatig, gelukkig worden daarvoor goede pryzen besteed. gStolwtykersiole, 21 Sept. In de op heden alhier gehouden vergadering van hoofdingelanden en plaatsvervangers van de Krimpenerwaard, werd opgemaakt eene voordracht ter benoeming van een hoogheemraad in de plaats van wyien den heer E Boete, waarop voorkomen als 1ste candidaat de heer C. Oskam Az., 2de candidaat de heer L. De Jong en 3de candidaat de heer P. P. Stuurman. Woerden, 21 Sept. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 822 partyen prys van Goudsche 1ste soort f21 i f28,50, 2de soort f 17 èi f 20, zwaardere f per 50 kilo. Handel kalm. Zwammerdam, 21 Sept. Voor de ver kiezing van een lid van den gemeente raad moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren C. v. Muiswinkel (a.-r.) en K. Verduin (iib.j, den «waren slag, die den Keiler van Ooatenryk heeft getroflen.. Beide toespraken werden dour den MiniateiWM. Aafteulanjeche Zaken namens de Regeering beantwoord. Vervolgens werden de geloofsbrieven van het nieuwgekoien lid, den beer ’s Jaoob, onderzocht en in orde be vonden; genoemde heer werd beeadigd en nam zitting. De voorzitter herdacht het overlgden den heer Muller en betuigde dat zyn nage dachtenis in eere zal worden gehouden. Besloten werd, de Troonrede met een Adres te beantwoorden. De vergadering der Tweede Kamer gepresideerd door het oudste lid in jaren, heer Jansen. Ook deze herinnerde aan het heugelyk hit van de froonsbostgging en inhul diging der Koningin, en aan de belangrgke diensten door de Koniugin-Moeder aan het land bewezen. De nominatie voor het presidium werd opge maakt. Gekozen werden de heeren Gleiohman, Veegens en Miohiels van Verduynen. Tot het beantwoorden der Troonrede met een Adres werd besloten. De opnieuw samengestelde afdeelingen kozen tot voorzitters do heeren Mees, Conrad, Sohaep- man, Kerdyk en Pynappel, tot ondervoorzitters de heeren Van Dolden, Rink, Van Alphen, Drucker en Tak van Poortvliet; tot leden der commissie van redactie voor het Adres van Antwoord op de Troonrede de heeren Mees, Goekoop, Lohman, Smidt en Pjjnappel. §§- By het notarieel examen slaagde deze week voor het 2de gedeelte, o. a. de heer T. H. Veenstia te Ouder kerk a/d IJsel. De Letterlievende Vereen!- ging „J. J. Cremer” te Haarlem, heeft uitgeschreven een Wedstryd in Uiterlyke Wülaprekendheid. Op een later te bepalen avond zuilen vóór de pauze Ernstige Voor drachten, na de pauze Komische Voor drachten door Heeren, op den tweeden avond dergelyke Voordrachten door Dames worden gehouden. Behalve 2 medailles door de Koninginnen geachonken, worden nog 4 verguld zilveren en 6 zilveren medailles uitgeloofd. Acht pryswinners krygen bovendien een vergoeding voor reisgeld. Uit Dubbeldam wordt ge meld: Zoodra de nieuwe kwartjes met de beeltenis van H. M. de Koningin in voldoenden getale verkrygbaar zyn, zal namens Jhr. P. J. J. Repeiaer, den voor zitter van het offlciöele feestcomité, door den burgemeester aan elk der 850 kinderen, die aan het schoolfeest deelnamen, ter herinnering aan dat feest zulk een nieuw kwartje worden uitgereikt. "Alblasscrwaard en Vtyfheerenlanden, 23 Sept. De handel in kaas is iets wiliigei boter is redelyk; deprys van beide producten onderging geene verandering. Men besteedt thans m deze streken voor: kaas f 18 k f 22 per 50 kilo naar wicht en kwaliteit; gcöboter f 0,60, weiboter f 0,50 per kilo. gBieiswyk, 21 Sept. Heden-middag tusschen 4 en 6 uur is de boerenwoning, bewoond door A. Noordhoek en eigenaar de heer Bichon van LJselmonde, in vlam men opgegaan. Hoewel de dorpsspuiten spoedig op de plaats des onheils aanwezig waren, konden zy toch weinig tegen den feilen brand uitrichten, en is er niets gespaard gebleven dan het zomerhuis en schuurtje. De brand was ontstaan in een der bergen; de oorzaak is echter onbekend. Woning en graan was verzekerd; de inboedel is grootendeels gered gewoiden. Bodegraven, 20 Sept. Kaas. Aangevoerd 318 wagens, te zamen 17742 stuks, wegende X 82.164 kilo; 1stesoortGoudsche f21,— a f 23,5ü, zwaardere f 25, - f 2de soort f 16,- k f 18,50; Derby-kaas, 1ste soort f22,50 f 2de soort f 19,— k f Edammer kaas, 1ste soort f 25,50 f 2de soort f23,— f Handel matig. "Capelle a/d IJsel, 21 Sept. Door den raad dezer gemeente is besloten een tele foonkantoor op te richten. "Lange-Halgeweide22 Sept. Voor de vacante oetrekkmg van hoofd der openbare lagere school alhier hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. ‘Lekkerkerk, 19 8<>pt. Daar zou hier ook een Kromugbioeat plaats hebben, was in de maand Februari reeds bepaald; doch of die toekomst te ver scheen of de aanvang niet naar algemeen genoegen, er was een tgd van rust, aan ouversonilligheid grenzende. Het feest zat in de mist. Maar zoomin do zon is verdwenen, al scbynt de mist haar plaats aan het uitspansel zelfs te benemenevenmin verloor de commissie in dien tgd haar doel „viering van bet Kroningsfeest” uit het oog. Gelden werden ingezameld, subsidie van ge meentewege aangevraagd, dames uitgenoodigd de behulpzame hand te bieden, met het onder- wgzend personeel beraadslaagd over het school feest en». Daar kwam gang in, de mist verdween en de warmte, ingetreden, deed plannen groeien en ryp maken voor uitvoering. Stuksgewijs kwam men zoowat te weten van de plannen. Er zou een optocht worden gehouden, een eerewacht te paard opgesteld, een muziekkorps aange- nomen, vereen tgingenbedrgren oi' vakken worden uitgenoodigd om zich in den optocht te vertegenwoordigen, volksspelen zouden plaats hebben enz. Een en ander voor den eersten feestdag bestemd. De tweede feestdag zon voor de schoolkinderen zgn. De datums werden vastgeateld op 14 en 15 September. Vóór evenwel de 14de verscheen, wat Mn voorbereiding! De ak by Schoonhoven, J. VAN T HOF, n en Parapluies voor hem verkoopt.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1