Mr ire, Irgel. ING, N°. 1926. Zaterdag 1 October. 1898. raden AS. and, Eerste Blad. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht r N. -EK. DPING 8 was VER EN. UIJT. nhoven. .AND, gd: erhouden STS. p, Geen slecht vooruitzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. EVER, toef 9 )fi den peil- N NOOTEN, S. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgevers. Centiaren, gelegen op seizoen. CT1E. .en, wat de lis 1902 en April 1908, N: 5, staande Ti, achter •ENK00I, met prfis- recht van 1LD, Van «ag. er kooppen- 898. voornoemde .EEVER te 8GHOONHOVEK8CHE COURANT. 1 de Over* a>, 13 Octo- middags te Koffiehuis de Markt, Overwaard" g 1 Octó- 1 uur, ten Bt Elahoat, in het open- VIERJARIG erceel. iretaris-Pen- 3 Sliedrecht het Elshout. a D W, aan ieuwerkerk •mstandig- land, een gei bestaan R-WOON I, Firma itorschap de setrecht is eptember IJ ure, op Am. Orgel, prfisbfi 'oerden. »n 8, ZOMER- ceelen goed a ter, strek - Tiend weg 'endommen Ie Fèvre de J: RAND-, CNHOUT b Boezem- Dem (harent bentaat trit Twee Bladen. Na de verlustiging der feestvreugde, de hervatting van den dagelfikschen arbeid: dat is zoo de regel voor iedereen. En het werken houden we langer vol dan wfi ’t het pretmaken zouden doen. Dezelfde regel geldt voor de volken en voor haar Regeeringen. Wfi hebben volop meegedaan aan de feestelijke inwijding van het bestuur der Koningin, - reeds heeft het gewone werk der wetgeving een aanvang genomen. Reeds zagen wfi H M de nieuwe zitting der Staten-Generaal ope nen met een woord, dat goede beloften ▼oor de naaste toekomst inhoudt; reeds verrichtten de Kamera die jaarlijks terug- keerende, voorloopige werkzaamheden, of maakten althans daarmede een aan yang en zoo gaat de molen weer aan het draaien,’ zooals hfi jaar in jaar uit gedraaid heeft, en zooals wjj hopen dat hij ongestoord moge voortdraaien tot in lengte van dagen. Alleen voegen wij er den wensch bjj, dat hier met van toepassing worde het woord van den Duitschen dichter„Het klapperen van het molenrad hoor ik wel, maar ik zie geen meel 1” Er zjjn, gelijk men weet, nog heel wat zakken met graan ter molen- werf opgereden, die thans wachten totdat een frissche wind van raderlandslievenden ijver de wieken in beweging en de steenen aan het wrijven brengt. En ziet eens, wfi allen hebben hartelfik gemeende wenschen uitgesproken voor Koningin Wilhelmina en voor den bloei van haar Regeering. Doch die bloei wordt m de geschiedenis afgemeten naar hetgeen verricht is om van het volk de zedelfike kracht te verhoogen en de welvaart te vermeerderen. Die bloei is voor een niet gering deel het product der wetgeving. Willen wfi dus onze wenschen bevredigd zien, dan moet er ook veel en goed wet gevend werk gedaan worden, dan moeten de partfien er prfis op stellen, niet elkander de voltooiing van een werkstuk onmogelfik te maken, maar gezamenlijk, door te stre ven naar het gemeenschappelijke, door onderling overleg, te zorgen dat er zeer veel gereed komt. Geen partfi behoeft de vrees te koesteren, dat, zoo zfi een andere in de gelegenheid stelt veel te verrichten, er voor haar niets meer zal overschieten integendeel, hoe meer men vordert, des te wfider wordt nog het arbeidsveld. We spraken zooeven van het ter ver maling gereedliggend graan, en bedoelen daar natuurlijk mede de belangrijke wets ontwerpen, die in het vorig zittingjaar door de Regeering zfin ingediend, gedeelte- fijk reeds in de Afdeelingen der Tweede Kamer zfin onderzocht, en waarover wfi de openbare beraadslaging weldra te ge- Uit hetgeen hier ter plaatse van die ver schillende voordrachten is gezegd, blijkt voldoende, dat wfi de aanneming, be houdens wenschelfik geachte wijzigingen,- Ns een groote aanwinst zouden begroeten. Het kan ons daarom niet onverschillig zfin te vernemen, hoe de Tweede Kamer er over denkt. Ten aanzien van een der gewichtigste hervormingen, op welke reeds lang is aan gedrongen, schfinen de vooruitzichten niet ongunstig te zfin. Het verslag van het afdee- lings-onderzoek zegt, dat vrfi algemeen de indiening van het wetsontwerp werd toe gejuicht, en dat de verzekering tegen de gevolgen van ongevallen in beginsel slechts bfi zeer enkele leden be zwaar ontmoette. Doch daarmeê zfin wfi er nog niet. Dat „in beginsel” is dikwfils het gras, waaronder voetangels en klemmen ver scholen liggen. Men kan een zaak heeten te willen, maar zooveel bezwaar maken tegen de wfize waarop de uitvoering is voorgesteld, dat er van het willen weinig overblfift. Zoo staat, tegenover de ingenomenheid, die vele leden betuigden met de methode in den vorm van het wetsontwerp, het in vragen uitgedrukt gevoelen van anderen, die nader wenschten te vernemen waarom de Staat de verzekering tegen ongevallen geheel in eigen hand moet nemen, met uitsluiting van particuliere maatschappijen; waarom de Staat zich niet kan bepalen tot het opleggen van verzekeringsplicht aan de werkgevers, - waarom hfi elke werkzaamheid dier maatschappijen op het gebied van deze wet onmogelfik moet maken? O. a. geldt hier het bezwaar dat haar bedrfif zou worden vernietigd en wel zonder eenige vergoeding en dat verzekering bfi een Rijksbank veel duurder zou zfin. Het laatste schfint ons moeielfik bewijs baar toe. De Rfiksbank wil geen winst maken; particuliere verzekeraars moeten dat wèl doen- en als zfi niettemin lagere premtón berekenen dan de Staat doet, dan kan het niet anders, of zulks geschiedt ten nadeel® der belanghebbenden, de verzekerde Hare Majesteiten de Koning innen vertrekken heden ochtend per Staats spoor, trein van 9 u. 22 mm. (stadstfid), naar het Loo. Het plan moet reeds nu bfi H. M. de Koningin vaststaan H. M. gaf het zelf aan eenige autoriteiten in de laatste dagen te kennen om in het volgend jaar weer een reis door het land te maken en alle provincies opnieuw te bezoeken. Tot directeur der gasfabriek te Assen is benoemd de heer N. DeBoer, gas-directeur te Zalt-Bommel. Van het etablissement „Fefienoord” liep Woensdag met goed gevolg te water het pantserdekschip „Gelderland”, in tegenwoordigheid van den directeur van scheepsbouw, den heer Loder, den schout bfi-nacht Quispel en den kom- mandant der „Dufa” Kuyi, benevens vele autoriteiten. Door mej. Loder, van Den Haag, werd het schip bfi het te water loopen op de gebruikelijke wfize gedoopt. Men schrfift uit de Tielerwaard; Het fruit, en hiermede worden vooral bedoeld appelen, peren en pruimen, doet zeldzaam hooge prijzen. Er is schaarschte, in het bijzonder aan gaaf fruit. De meeste boomgaarden hebben tot diep in het voorjaar veel geleden van de koude, wat duidelijk zichtbaar is aan hout en vrucht. De vraag neemt in de Hollandsche steden al toe: vandaar dat goede, gave soorten zeer duur zfin. Princessenobles en belle fleurs gelden reeds f 8,50 A f 9, zoete appels f 5 6, fijne peeren, o. a. beuré’s blancs, f 11 f 12, diamautperen f 9 f 10, knolperen f 6 f 6,50, bergamotten f 7 f 8, fabrieksappels f 2,50 f 2,75, kwetsen f 7, alles per H. L. Ds. 0. Lindeboom te Sprang is beroepen tot predikant bfi de Geref, Gem. te Op- en Neder-Andel, Prfis der Ad verten tienVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlfik tot Dinsdags- en tot Vrfidags-namiddags 4 aren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prfis: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rfik f 0,90. Men kan zich abon- neeren bfi alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. werklieden. Er is een motief dat nog zwaarder weegt. Voor de geregelde uit betaling der rente, zooals de ultkeering aan de slachtoffers van een ongeval of aan hun nagelaten betrekkingen heet, moet een zoo goed als absolute zekerheid bestaan, en deze kan alleen de Staat geven. De best georganiseerde maatschappij kan in het ongereede geraken, door verkeerde speculatie, door oneerlijkheid, door slappe controle en dan zfin de rente-trekkenden de noodlijdenden. Bovendien heeft men bfi particuliere kassen altfid het gevaar te duchten van chicanes over de gegrond heid van aanspraken, die de tusschenkomst van den rechter noodzakelfik maken, wat een goede, d. i. milde toepassing der wet niet in de hand zou werken. Met het stelsel der Rfiksbank zfin al die bezwaren opgeheven. hiking, bfi het onderzoek AnQd0d>fdee i1D?un «WPard- wfi bepalen ons ditmaal bfi de hoofdpunten - betreft de premieheffing, waaraan is verbonden de verdeeling der bedrfiven naar gevaren klassen met verschillend percentage; door vele leden wordt de voorkeur gegeven aan het Duitsche systeem, volgens hetwelk de premieheffing en de rente uitkeering geschieden in elk bedrfif afzonderlijk, door de zoogenaamde „beroepsgenootschappen”, d!e hun werkkring over het geheele Rfik uitstrekken. Oogenschfinlfik is dat heel eenvoudig De ongevallen, in een en hetzelfde bedrfif vobrgekomen, maken de uitkeering van zeker rentebedrag noodig; dat bedrag wordt nu, in evenredigheid van het aantal werklieden, over alle werk gevers in dit bedrfif omgeslagen. De Re geering heeft reeds in de Memorie van Toelichting doen uitkomen, dat het stelsel eener vaste premie, - behoudens eventueels wfiziging telkens na het opmaken van de vfifjaarlfiksche wetenschappelijke balans - de voorkeur verdient. Laten wfi even daaruit aanhalen, wat tot recht begrip van de zaak noodig is. „De Duitsche wet laat alle uitgaven, welke telken jare voldaan zfin, op het einde van het jaar omslaan over de werk gevers, die een verzekeringsplichtig bedrfif uitoefenen, in verhouding tot het gevaar van elk bedrfif en in verband met het aantal werklieden en het verdiende loon. Deze wfize van handelen is bekend onder den naam van „umlage verfahren”. Op het eerste gezicht schfint zfi de meest eenvoudige en aannemelijke, maar zfi leidt tot zeer bedenkelfike gevolgen. Stel b. v. dat er in het eerste jaar 1000 ongevallen plaats hebben, die voortdurende gedeelte lijke of geheele ongeschiktheid tot werken ten gevolge hebben, dan moeten hiervoor levenslang renten worden uitgekeerdwaar die ongevallen overlijden veroorzaken, ge durende eenigejarenaan vrouwen kinderen. Inhet tweede jaar gebeuren er weder 1000 zulke ongevallen, en heeft men de renten voor deze laatsten te voldoen, als mede die voor de 1000 ongevallen van het eerste jaar. Op die wfize gaat het steeds voort; in het derde jaar wordt de omslag driemaal zoo hoog als voor het eerste, en dat blijft stfigen, tot men komt aan den tfid, waarop de uitkeeringen voor de ongevallen van het eerste jaar ophouden wegens het overlijden van de rentetrekkers. Dan is het oogenblik aangebroken van den evenwichtstoestand, d. 1. van gemiddel den omslag. Doch deze breekt eerst aan wanneer de geheele sterftetafel is afge- loopen. Volgens Duitsche berekeningen gebeurt dat niet vóór na 40 jaren, doch kan het ook eerst geschieden na 75jaren.” In al die 40 jaren dus verkeert de industrie onder den druk van afwisselende, onregelmatig stijgende lasten; er komen meer rente trekkenden bfi dan er afgaan. Dat maakt den toestand hoogst onzeker. Wanneer wfi een tfidperk van die lengte als een afgesloten geheel beschouwen, dan doet het zich voor, dat werkgevers, die in de eerste jaren uittreden, de zorg voor hun vei zekerden overdragen aan anderen, zonder zelf ooit meer een cent bfi te passen. Met het stelsel der Regeering is men van alle verantwoordelijkheid ontslagen als de premie is betaald die, met geringe fluc tuatie, altfid dezelfde blfift. Er is van de zfide der voorstanders dezer wet nog een opmerking gemaakt, die wfi ten slotte releveeren als een bewijs dat het weleens ontbreekt aan een practi- schen kfik op de dingen. In de Memorie van Toelichting is niets gezegd van pen- sioensverzekering, (tegen de gevolgen van ziekte, ouderdom en invaliditeit, en van overlijden, ten behoeve van achterblijvende weduwen en weezen), en van dia tegen werkloosheid. Men is er dus niet zeker van of de Regeering van oordeel is dat deze binnen den kring der Staatszorg moe ten getrokken worden. In elk geval meende men dat verzekering van pensioen (ook voor weduwen en weezen) met die tegen ongevallen had moeten samengaan. Wie alles op eenmaal verlangt, loopt groot gevaar mets tekifigen. Metdepen- sioenverzekering zijn wfi nog in lang niet klaar. Er is een Staatscommissie benoemd, deze is aan het bastudeeren en onderzoeken gegaan, en het resultaat harer bevindingen is zoo weinig bemoedigd, dat zfi er niet aan heeft gedurfd het concept eener wet in overweging te geve». Misschien heeft de Regeering nu ook de ervaring verkre gen, dat men met commissies gewoonlfik te weinig ópschiet, omdat onder haar leden altfid groot verschil van gevoelen heerscht, en het daarom beter is zelf maar ter hand te nemen wat zfi tot stand wenscht te brengen. Doch hoe zfi daarover denken moge, in ieder geval is er nog veel tfid noodig om in deze zaak de noodige klaar heid te krfigen, en wfi moeten het ten sterkste toejuichen, dat de Regeering niet zoo lang heeft willen wachten met hetgeen op zichzelf zonder buitengewone moeite kon worden geregeld. Ware het anders geweest, de belangen der werklieden zou den slecht behartigd zfin. Evenwel, zooals gezegd is, de alge- meene indruk van de ontvangst van het wetsontwerp in de afdeelingen der Tweede Kamer is verre van ongunstig. Doch dit bewfist nog niet dat het met vlag en wimpel den tocht naar de Eerste Kamer zal kunnen aanvangen. Wfi ontvangen weleens iemand welwillend, omdat hfi er op het eerste gezicht niet kwaad uitziet, of omdat wfi niet willen zondigen tegen de beleefdheid, terwijl nadere kennismaking of waarschuwingen van anderen ons doen besluiten, ons zoo min mogelfik met hem in te laten, en ook het omgekeerde gebeurt soms, een koele ontvangst wordt gevolgd door warme ingenomenheid. Met wetten gaat het in de Tweede Kamer vaak op dezelfde manier, en wreedelfik vermoord ligt daar menig ontwerp, van hetwelk bfi de eerste intrede veel goeds gezegd werd. Laten wfi hopen dat het hier niet aldus zal wezenden wensch uitdrukken dat een vriendelfike morgen de voorbode zal zfin van een blfiden dag, met andere wooidendat de' Ongevallenwet een der eerste zal zfin, onder welke Koningin Wilhelmina haar naam schrfift. Overzicht Werd Zaterdag jl. in den Eransehen Ministerraad geen besluit genomen in de groote herzieningsquaestie van het Dreyfus geding, omdat twee Ministers ontbraken en de Minister-President geen beslissing wilde doen nemen zonder hen, nu is met algemeene stemmen in den voltalligen Ministerraad besloten aan het Hof van Cassatie herziening van het Dreyfus- geding te vragen. En die commissie van zes dan, die de Regeering van advies moest dienen? Het geheel onverwacht geval heeft zich voorgedaan, dat van die commissie drie leden vóór en drie leden tegen de herziening waren. Zoo staakten de stemmen en gold, volgens het parlementair gebruik, het voorstel als verworpen. Overeenkomstig nu boven genoemde beslissing, zal de Minister van Justitie nu alle op de zaak betrekking hebbende stukken aan het Hof opzenden, dat ze onderzoekt en verder uitmaakt of hier grond tot herziening bestaat of niet. Het is meer bepaaldelijk de strafkamer van het Hof, bestaande uit den voorzitter en 15 Raadsheeren, die met het onderzoek belast zfin. Bfi het uiteengaan van den Ministerraad werden op straat talrijke kreten gehoord van „Leve de herziening I” Leve Brisson 1” Ook eenige kreten in tegenovergestelden geest. De meeste dag bladen zfin tevreden over het besluit. „Le Temps” zelfs wenscht de Regeering met haar besluit geluk. Maar gelfik te voorzien was, zfin er ook lieden, die geenszins gesticht zfin over het genomen besluit. Zoo ook een aantal leden der Fransche Kamer, voornamelijk die wegens de Dreyfus-zaak op eene vervroegde bfi- eenroeping hadden aangedrongen. Een aantal leden der rechterzijde hield daarom eene bijeenkomst en later nog eene, waarin tegen het optreden der Regee ring verzet werd aangeteekend. Eene deputatie van 12 leden, vertegenwoor digend 130 Afgevaardigden, werd naar het Elysóe gezonden om van den heer Faure de onmiddellfike bfieenroeping van het Parlement te vragen. De President echter weigerde de deputatie te ontvangen, als zfinde in strfid met de grondwet. En intusschen zit Overste Picquart in de militaire gevangenis. Niemand mag bfi hem, ook niet zfin advocaat Labori. Dreyfus ondergaat ook nog steeds de schandelijk strenge straf en Esterhazy loopt vrfi en ongedwongen rond. De Engelsche lucht echter werkt sterk op zfine mededeel zaamheid. Aan „Daily News”en „Observer” heeft hij allerlei mededeelingen gedaan om trent de valschheid van 600 der 1000 stuk ken uit het Dreyfus doshier, omtrent zfine verhouding tot die „hoogen” en zfine woede er over, dat ze hem in den steek lieten en, last not least, heeft bfi aan „eene persoon,” bfi wie hij de eerste tien dagen van zijn verblijf te Londen gewoond heeft, het volgende bekend„Dat hfi het bor derel geschreven heeft op last van kolonel Sandherr; dat het aan den krijgsraad Volk verlevendigde het besef der nationale eenheid. Diep werd gevoeld hoeveel Neder land verschuldigd ia aan het Doorluchtige Stamhuis, dat die eenheid vertegenwoordigt. „De Tweede Kamer der Staten-Generaal stemt ten volle in met de geestdrift en het bigde vertrouwen door de natie betoond. Het is onie begeerte Uwe Majesteit in de vervulling van Hare hooge roeping getrouw ter syde te staan. Moge Uwer Majesteits regeering, onder Gods segen, strekken tot heil van het Koninkrijk 1” De heer Troelstra gaf een verklaring van het wegblyven van de sociaai-demooratisohe Kamerleden by de inhuldiging, sioh grondende op het standpunt syner party tegenover het koningschap. De bourgeoisie bezigt feesten om haar positie te handhaven, om door persoons- vereering het volk het juk to doen vergeten. Voorheen schaarde Oranje zich aan de zyde dos volks, thans is het de dienaar geworden van de bezittende klasse. Uitvoerig besprak hy de wyze waarop de oranjeliefde zich gedragen heeft tegen anders denkenden; in sommige buurten heeft opstand gewoed, men heeft geweld gebezigd en mis handelingen gepleegd. Het volk, dat niet weet waarom het feest viert, heeft toegegeven aan opwinding, maar volksontevredenheid laat zich niet door feesten verjagen. Een schril contrast met die feesten levert de verklaring van de commissie voor do werklieden-pensionneering, dat die maatregel niet mogelyk is. De heer Nolting protesteerde. In Amsterdam is feestgevierd op waardiger wyze dan spr. ooit heeft gezien. Hy verheugt zich de inhul diging te hebben bygewoond, waarvan een hem bekend socialist verklaarde dat ook voor hem het oogenblik der eedsaflegging plechtig en ernstig was. Voorts meent spr. dat werken, hard werken voor het landsbelang beter is dan het houden van lange redevoeringen. Ook de heer De Klerk protesteerde, en meende dat de heer Troelstra beter had gedaan hier ook maar weg te blyven. De werklieden heb ben feest generd met hart en ziel. Eén ding is spr. met den heer Troelstra eens, den wensch dat dergelyke feesten niet meer gevierd zullen wordendaarin ligt opgesloten dat onze Koningin zal leven in lengte van dagen. De heer Pynappel laakte de afwezigheid van den heer Troelstra hjj da in huldiging on roU- veerdo de sociale boteekenis van de Troonrede. De heer Van Kempen was van oordeel dat het den heer Troelstra niet gelukt was met iyn lange redevoering een schaduw te werpen op het Oranjehuis. De Minister van Financiën herinnerde dat de feesten de éénheid van het Nederlandsohe volk hadden doen blyken. De rede van den heer Troelstra noemde hy een wanklank in de schoone harmonie. Het volk weet zeer goed waarom het feest viert, maar de heer Troelstra begrypt het volk niet. Deze spr. repliceerde met de opmerking dat de Grondwet ieder vry laat de inhuldiging al dan niet by te wonen. De heer Van Karnebeek was van oordeel dat do Gruudwet de leden der titaten-Generaal wel degelyk daartoe verplicht. De heer Nolting zeide in zyn repliek dat hy het lange praten orerlaat aan advocaten die meenen aan het hoofd eener werkliedenbewe ging te staan. Paragraaf I werd aangenomen met 65 stem men tegen 2 (Van Kol en Troelstra). In het verder debat deelde de Minister van Buitenlandsche Zaken den heer Ferf mede, dat vermoedelyk in October de Belgische grens voor onzen vee-invoer heropend zal worden. De Minister van Financiën zeide, dat ook Zondags rust by arbeidsbepalingen zal geregeld worden, en dat de Hegeering aan een herziening van de Gemeentewet haar aandacht schenkt. Het geheele adres werd goedgekeurd met 65 stemmen tegen 1 (Van Kol). overgelegde geheime stuk is geweest de brief met de befaamde woordenCette canaille de D.; dat die brief geschreven was door Von Schwarzkoppen en dat de gesluierde dame, de vrouw was van Paty du Clam. Het beste zou zfin, dat de ge heele Dreyfus quaestie in Engeland be handeld werdmisschien dat de Engelsche lucht ook de anderen tot mededeelzaamheid zou stemmen. Doch hoe het zfi alle kans bestaat nu, dat de zaak wordt afgewikkeld en dat is het voornaamste. Moge het voorspoedig gaan! Het is nog niet in het reine te Fashoda I Generaal Kitchener, de Sirdar of opper bevelhebber der Biitsch Egyptische expedi tie, heeft te Fashoda werkelijk de reeds gemelde Fransche expeditie van Marchand gevonden. Op zfine noodiging, om de plaats te ontruimen, antwoordde de heer Marchand, dat hfi te Fashoda blfiven zou, totdat hfi instruction van zfine Regeering zou hebben ontvangen. De Sirdar, die vooruitgegaan was om de onderhandelingen te voeren, bracht toen zfin geheele macht naar Fashoda, omringde die plaats en heesch de Egyptische en Britsche vlaggen. Hfi liet zfin geheele macht achter en keerde, na een kort verblfif, terug naar Omdurman. Wat dit geven zal? Eene eigenaardige wraakneming heeft te Omdurman Majoor Gordon, een neef van den grooten Generaal, die te Khaitoum op last van den Mahdi vermoord werd-welke neef zich in dezen veldtocht zeer heeft onderscheiden in de veroverde stad mogen ten uit voer brengen. Het kolossale grafmonument van den Mahdi te Omdurman heeft men onder zfin toezicht met al wat het in hield door middel van dynamiet in de lucht doen springen. Zaterdag 1 October opening te Parfis der definitieve Spaanseh-Amerlkaansehe vredes onderhandelingen. De Amerikaan- sche gevolmachtigden, vfif in getal, zfin er reeds aangekomen; de Spaansche nog niet. Niemand heeft daar veel lust. Tienduizend Spanjaarden op Portorico, die liever naar ’t vaderland terug willen dan onder de Amerikanen blfiven, hebben de Spaansche Regeering verzocht op haar kosten te mogen terugkomen. De Regeering heeft het verzoek naar den Raad van State verwezen. Uit Havana komt bericht, dat het stoffelijk overschot van Columbus, in tegen woordigheid van Generaal Blanco, op plechtige wfize uit het graf in de Kathe draal is genomen, om, nu Cuba niet meer aan het moederland zpl behooren, naar Spanje te worden overgebracht. Gisteren is de Koningin van Denemar ken, de schoonmoeder van Europa, gelfik zfi wegens hare veelvuldige familie-relatiön met de verschillende Hoven genoemd wordt, na een lang Ifiden overleden. Drie geneesheeren waren al vroeger op het kasteel Bernstoiff ontboden, waar ook de geheele familie bijeen is. Wat een ommekeer in China! Kuang Hon, de ten gunste der Keizerin-Weduwe afgetreden Keizer van China, is nog niet ouder dan 26 jaar. Zachtmoedig en melan choliek van aard, had hfi steeds de beste bedoelingen, doch volstrekt niet op de hoogte zfinde van wat er omging in het werkelijke leven, dachten zfine raadslieden voor hem en leidden hem geheel. Kang- Yu-Wei heette steeds ’s Keizers beste raadgever en gunsteling te zfin en hfi was het vooral, die de in den laatsten tfid opgeworpen hervormingen wilde tot stand gebracht zien. Nu wordt hfi als een mis dadiger vervolgd, door de Keizerin be schuldigd den Keizer naar ’t leven te hebben gestaan. Hfi heeft zich in veilig heid gesteld op eene Britsche kannon- neerboot. En nu is het de derde maal reeds dat de Keizerin-Weduwe Regentes is in China en waarschijnlijk zal ze het nu wel blfiven. De Keizer heeft zfin eigen afzettings- decreet geteekend, gedicteerd door de Keizerin-Weduwe. Het decreet stelt het zoo voor, dat de Keizerin-Weduwe op de smeekbeden van haar zoon er in toe gestemd heeft het regentschap weer te aanvaarden. Het Keizerlijk bevelschrift bepaalt, dat de Keizer en de hooge ambte naren vandaag de Keizerin-Weduwe als souverein moeten begroeten. Te Peking is nu een edikt verschenen, ter weder-intrekking der jongste hervor- mings maatregelen. Wat zou er nu met Li-Hung-Chang gedaan worden STATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer behandelde in haar rer- gadering van Dinsdag het Adres van Antwoord op de Troonrede. Algemeene beraadtdagingen werden niet ge houden. Paragraaf I luidt aldus: „De inhuldiging van Uwe Majesteit was de aanleiding tot een indrukwekkende openbaring van de gevoelens van vaderlandsliefde en ge hechtheid aan het Huis van Oranje, welke het Nederlandsohe Volk beiielen. De hernieuwde bevestiging van den band tusschen Vorst en

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1