hee SM, JT. 1927. Woensdag 5 October Aanbesteding. SiZOMD, De Waag”, arkade, to: jto, Officioele Kennisgevingen. UDA. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. van deb Rest. INNRKOKK. GRUUTER, van id 19 J. en Joh. nd 84 j., weduw-- «MOVMMVM. Gemeente Schoonhoven. SWOfflOWSW WEAR J Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht de Nummers m mei het oog nversie. in de meeste m eerstvolgen- msterdamsche n de Amster- zonder bere- r, oud 18 j. roere, oud 95 j. ecten voor: 4 ®/0 ’sjaars; i prolongatie- msche beurs- PKE Co., rikanten. ivraagd. sen te komen .ezende tegen Jeursel. er hooge prijzen iter. tnber. O. Stekeleuburg irrigje, d. lan N. n J. Stam. JL - H. Vermeer en ven. iber. ran der Ham ca van A. Spek en igerak. nber. J. de Bruin en van M. Benschop 3 voorwaarden in wissels op Tarieven op aar; THEEK. Heer IVEL, aldaar. tot IS uur te hovea in het kerland. September. i, d. van TL ran* l. ven P. Nburioe n C. J. Hoek en i A. van der Beek in J. Smit en M. L. Verschoor en *n H. Vermeulen i en verkoopen rovisie van: o 30»/,, 30 (ook de aandacht. Nu in China de Keizerin- Weduwe de macht in handen heeft, zoo schrijft de Pekingsche berichtgever der „Indépendance Beige”, is een waar schrik bewind over het land gekomen. De vrijzinnigen, de hervormingsgezinde^ allen die eenigon ij ver toonden voor den vooruit gang en zich verzetteden tegen de reacti- onnaire pogingen der Keizerin Weduwe, worden vervolgd en gejaagd als wilde dieren. Kang-Yu-Wei, de „hervormer uit Canton”, is van. Tientsin te Shanghai aangekomen. Zijn uitlevering werd door de Chineesche autoriteiten verzocht, maar de Engelschen, onder wier bescherming hij zich stelde, weigerden hem af te staan en brengen hem naar Hongkong. Acht medestanders van Kamr-Yu-Wei zijn in hechtenis, onder beschuldiging van samen zwering tegen het leven der Keizerin. En men weet nog altijd niet of de Keizer nog wel in leven is. de Fransche minister van buitenlandsche zaken, de heer Delcassé, de leden dier vrede-commissie aan een déjeuner ver- eenigd. Voor 26 personen was er gedekt en in bonte rij zaten naast elkander Spaansche en Amerikaansche gemachtig den. De gastheer had aan zijne rechter hand generaal Horace Porter, den Ame- rikaanschen gezant, en aan zijn linker den heer Montero Rios, president der Spaansche onderhandelaars. Allen dus vriendschappelijk vereenigd aan denzelfden disch. Of de Spanjaarden wel evenveel eetlust hebben gehad als de Amerikanen, valt sterk te betwijfelen. Zy toch im mers zijn de vertegenwoordigers van een land, dat door dien rampzaligen oorlog, zoo financieel is achteruitgegaan en nog achteruitgaat als zelden te voren gezien werdalle weken komen nu booten aan van Cuba, die gezonde en zieke zonen van Spanje naar hun vaderland terugbrengen, en dat zal wel tot Februari van het vol gend jaar zoo voortduren. Immers, daar de Amerikanen de helft van de Spaansche koopvaardijvloot hebben prijs verklaard, heeft Spanje nu geen schepen genoeg, om zy'ne half verminkte, half doode sol daten sneller te doen repatriöeren. Die transporten enkel kosten het reeds een kleine honderd millioen peseta’s. En dan nog de ambtenaren! Die moeten ook teruggebracht worden en het mooist van ’t geval is, dat al die lieden niet alleen vragen met vrouw en kinderen naar Spanje te worden vervoerd, maar ook bovendien overplaatsing eipchen in hunne betrekking, op zijn minst op wachtgeld willen gesteld worden, en dat te vragen van een land, dat in volkomen geldnood verkeert, getuige de brievenbestellers te Madrid, die in anderhalve maand geen halven cent van hun salaris hebben ont vangen. Met recht gaat Spanje een bangen winter tegemoet. Het antwoord van Italië op de vredes boodschap van den Rassiseben Czar is nu ook openbaar gemaakt. De Italiaansche Regeering zegt alles te zullen doenwat z(j kan, om het plan van den Czar te steunen en te doen slagen. Z. H. de Paus moet door middel van Kardinaal Rampolla en den nuntius te Parijs tot de Fransche Katholieke pers de uitnoodiging hebben doen richten de her ziening van het Dreyfus-proces niet langer te bestrijden en in deze eene onpartijdige en onzijdige houding aan te nemen. Wie geen onzydige houding aanneemt, maar zéér sterk de herziening van het Dreyfus-geding voorstaat, is de heer Francis de Pressense, die Zondag jl. een bijeenkomst presideerde van Dreyfus’ vrienden, die het voornamelijk hadden over de schandelijke behandeling van overste Picquart. Nu, die behandeling is dan ook beneden alle critiek. Volgens „Les droits de l’homme” wordt niemand, zelfs zijne zuster niet, tot hem toegelaten. Verhoord is bij nog geen enkele maal. Ook wordt het zwijgstelsol op hem toegepast, dat eene bijzondere voorliefde schijnt te genieten bij hen, die in deze de uitvoering der wet, waarin niets daaromtrent voorkomt, in handen hebben. Twee bewakers brengen hem zijn eten en staan er stom en onbewegelijk by terwyi hy dit nuttigt. Boeken en schryf- gereedschap worden hem geweigerd, de ingekomen brieven hem onthoudenin ’t kort, hy wordt volkomen van de wereld afgezonderd. Een tweede Dreyfus dus! Is het niet ongehoord, dat zoo iets in een beschaafd land, in de verlichte negentiende eeuw mag plaats hebben? Intusschen is men druk bezig met het onderzoek van de stukken, die op het Dreyfus geding be trekking hebben. De Procureur Generaal heeft het geheele dossier mee naar huis genomen en zal er zich naar elke waarschynlykheid een dag of drie, vier mede opsluiten, om er zich met hart en ziel geheel in te verdie pen. Vervolgens gaat het dossier naar den voorzitter der strafkamer van het Hof van Cassatie, den heer Loew. Deze ziet de stukken ook in en benoemt vervolgens een rapporteur, die geheel zelfstandig te werk gaat. De heer Louis Olivier, redacteur van het blad „La Lanterne”, die door de vrouw van den afgevaardigde Palmier werd neer geschoten, en dientengevolge ernstig ge wond werd, begint iets te beteren. Veel wordt er in den laatsten tyd door Dultsche bladen geschreven over de ver houding tot den Transvaal, in meer of min ongunstigen zin. Duitschland zou den Transvaal willen „loslaten”, getuige eene in een Duitsch blad voorkomende zinsnede „Wat kunnen ons eigenlyk die Boeren schelen, die zoogenaamde broeders en wat is daar feitelyk te halen dan ruzie met Engeland!” Dat alles doet vermoeden, dat inderdaad eene Duitsch Britsche alli antie op koloniaal gebied is gesloten, zoo- als reeds eenigen tyd geleden beweerd is. Een ander blad, „de Centrums-Correspon- denz” zegt zyn gevoelen in deze woorden Ieder is zichzelven het naast, Engeland kan ons in elk geval meer bieden dan de Boeren. Ook in offlciéele kringen moet de vroegere geestdrift zeer zyn afgekoeld. De Keizer zelfs moet onlangs met een zucht gewaagd hebben van zyn „onge lukkig” telegram aan Paul Kiüger, na het afslaan van Jameson’s inval, het tele gram, dat destyds zooveel sensatie verwekte. De zaken in China trekken nog steeds Eene tweede vorstin is aan Europa ont vallen, namelyk de Koningin van Dene marken. Hoe geheol verschillend was echter haar „sterven”, vergeleken by het ongelukkig uiteinde van de arme Keizerin van Oostenryk, die ver van haar familie leden, van haar echtgenoot en kinderen zelfs, viel door het moordwerktuig van een dolzinnige. „Europa’s schoonmoeder” stierf op het kasteel Bernstoiff, haar ge liefkoosd zomerverblyf, omringd door allen, die haar lief en dierbaar waren. Want nergens, neen aan geen enkel Hof zag men ooit gezelliger „huiseiyken haard” dan aan het Deensche. „Zoek, waar gy wilt”, zoo schroef eens Miss Mary Spencer Warren in een Engelsch tydschrift over het Deensche Hof, „Zoek, waar gy wilt, in het fraaie paleis van een souverein, of in de nederige hut van den landbouwer, geen lieftalliger, eensgezinder familie kan gevonden worden, dan die van Hunne Majesteiten van Denemarken.” Hoe een voudig ook gaat het daar toe, hoe geluk kig werd daar geleefd! Een groot deel van dat geluk is nu stellig weggemaaid door de zeis, die zoo onverbiddelyk wordt gehanteerd. Het „niet meer zijn” van Koningin Louise zal door alle leden van haar gezin, binnen- zoowel als buitenslands, diep worden gevoeld. Zy leefde voor haar gezin, voor hare kinderen en kinds kinderen; ging het die wel, dan was zy gelukkig - meer verlangde zij niet. Ook over haar hoofd gingen vele stormen, doch zonder één spoor na te latende Deensche huishouding heeft steeds haar stil geluk bewaard. Koning en Koningin zfin altyd dezelfde voor elkaar gebleven. Den be jaarden Koning Christian zal de scheiding van zyne trouwe levensgezellin, o, zoo zwaar vallen. De dood van de reeds 81-jarige Vorstin kwam niet onverwacht. Reeds sedert eenige dagen was zy zoo zwak, dat zy niets dan champagne gebruiken kon, doch Woensdag jl. ging ook dat niet meer. Bewusteloos bracht zy dien dag door, pyn leed zy niet, maar men zag zichtbaar de levensgeesten verdwynen, totdat tegen den avond het bewustzijn even terug keerde, maar slechts voor een oogenblik. Den ganschen nacht bracht zy in haar vorigen toestand door, totdat zy Donderdag morgen te half zeszonder dood stod, voor altyd insliep. Alle leden der Koninkiyke familie brachten den ganschen nacht by het ziekbed door. Aan het sterfbed bevonden zich, behalve de Koning, de Keizerin-weduwe van Rusland, de Koning en de Koningin van Grieken land, de Kroonprins en de Kroonprinses van Denemarken, de Prinses van Wales, de Hertog en de Hertogin van Cumber land, Prins en Prinses Waldemar van Denemarken, Prins en Prinses Karei van Denemarken, de Kroonprins en Kroon prinses van Griekenland en eenige jongere Prinsen en Prinsessen. Zoo groot was de ontroering in Kopenhagen, dat, toen het bericht daar aankwam, van alle gebouwen onmiddeliyk de rouwvlag werd geheschen. Velen dragen rouwkleeren, ten teeken van hunne oprechte droefheid. Dat zy ruste in vrede! Wordt het Deensche Hof beschreven als een gezin, waarin liefde, vrede en eens gezindheid als ’t ware vereenigd worden, hoe geheel anders luidt de getuigenis van het Hof van Servië, waar twist en twee dracht den boventoon voeren. Vader en moeder iu volkomen onmin levend en een zoondie te zwak schynt van karakter, om voldoende handelend op te treden. Er wordt weer gesproken over een coup. Met den eerstdaags naar Bel grado terugkeerenden Koning Alexander zou mede komen ex Koningin Nathalie en dat wil meteen zeggen: het vertrek van den heer Milan natuuriyk. Eene verzoening met de radicale progressisti- sche elementen, die de meerderheid vor men in het land, zou dan volgen, terwyi de heer Novacourtsch, op *t oogenblik gezant te Constantinopel, als Premier met een progressistisch Ministerie zou optreden. Voor Serviö zou een dergeiyke omme keer waariyk zéér gelukkig zijn, in ver band met het verdwynen van een „zeker” personage, dien men liever niet ziet dan wel. De eerste byeenkomst der Bpaanseh- Amerikaansche vredes onderhandelaars heeft Zaterdag jl. plaats gehad in Frank rijk’! hoofditad. Den dag te voren had BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Maan dag 17 October 1898, des voor- middags 11 uur, aanbesteden: De levering van STEENKOLEN voor Gemeente-Gfibouwen en van SCHOOL en SCHRIJFBEHOEFTENgedurende het jaar 1899. De voorwaarden liggen ter lezing op de Gemeente Secretarie. Schoonhoven, 4. Oot. 1898. De Secretaris, De Burgemeester, H. Q. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. oud 64 j., echt- T. Oost erom, oud here. W. H. Het besluit der Inhuldlgingsfeesten. De Koningin is Vrgdag-ochtend te halftien, vergezeld van de Koningin-mooder, naar Het Loo vertrokken, met het reeds vermelde gevolg. Bjj aankomst aan het Staatsspoorstation werden de Koninginnen begroet door het gejuich der menigte, die aan de buitenzede van het gebouw op de trappen geschaard stond. Volgens verlangen van H. M. waren in de wachtzaal alleen aanwezig de burgemeester baron Van Harinxma thoe Slooton en de gou verneur der residentie, generaal-majoor Doorman, die de Koninginnen tot aan den trein ver gezelden. De koninkljjke trein werd vanwege de Staatsspoor-maatschappij gedirigeerd door den heer Cluysenaers, directeur-generaal, de heeren Silvergieter Hoogstad en Van Egmond. Bjj aankomst aan het station te Apeldoorn werden de Koninginnen door den burgemeester van Apeldoorn, den heer Tutein Nolthenius, ontvangen, die HH. MM. voorging naar do wachtkamer late klasse, waar de wethouders, de leden van den gemeenteraad, de commissaris der provincie baron Mollerus van Westkerke, en de leden van gedeputeerde staten van Gel derland wachtten. Hier werden toespraken gehouden door den commissaris der Koningin in de provincie Gel derland en door den burgemeester van Apel doorn. Deze laatste bood der Koningin en der Koninfin-atoadev ieder een oorkonde aan van den raad der gemeente. Onder klokgelui en vergezeld van eene eerowacht trokken de Koninginnen door het versierde dorp, onder de juichende kreten der menigte naar Het Loo. De geheele weg, ongeveer een uur rgdens, werd -- hadden deren c Herl betuigii In de tengs op te Menarang aan de Simpang Kanan rivier. Luitenant-kolonel Riesz ia er met honderd bajonetten heengegaan en heeft de bentengs vernield. Tapa vluchtte in de wildernis. Riesz vervolgt hem. De kapt. 3. I. Van Nooten, waarnemend hoofd der pyrotechnische werkplaatsen aan de Hembrug, ia be stemd om op te treden als 1ste officier by de Kon. Mil. academie te Breda, ter vervanging van den luit, kolonel P. 0. De WiMe, die verzocht heeft van die functie ontheven te worden. Naar aanleiding van een schrijven van den Keizer van Duitschland heeft H. M. de Koningin Dr. G. H. Van 3er Flier, hofprediker, opgedragen de in- wyding van de Evangelische Kerk naby Jerusalem, als blyk van belangstelling van Hare Majesteit, by te wonen. —Van welingelichte zydewordt verzekerd, dat van een reeds nu door H. M. te kennen gegeven voornemen, om in het volgend jaar alle provinciën van het land opnieuw te bezoeken, niets bekend is, en derhalve het bericht daar omtrent in de Arnh. Ct. op geenerlei grond berustte. Te Dordrecht heeft de vereeniging „Voor Vak en Kunst” eene vergadering gehou den, waarin de rekening en verantwoording van het hoofdbestuurder tentoonstelling van verleden jaar behandeld werd. Uit die rekening bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 146.978,32 en de uitgaven f 183.420,57|, zoodat er een zuiver tekort is van f 36.442,251. Na vele besprekingen werd de rekening goed gekeurd, hetgeen natuurlgk nog niet in zich sluit, dat ook de aandeelhouders van het 1ste garantiesyndioaat hunne goedkeuring daaraan hechten. Intusschen is reeds getracht door het bestuur tot minnelgke schikking te komen, door een schrgven te richten tot de directie der Dordtsohe Bank, waarbjj haar steun wordt verzocht, om de aandeelhouders, die bjj haar kantoor inschreven, tot betaling te bewegen. Gelukt dat niet, dan zal de weg van gereohtelgke rekening en ver antwoording gevolgd worden. Door het besluit der goedkeuring is het hoofd bestuur thans gedechargeerd; daaraan zal dank worden betuigd, en het zal worden verzocht aan te blgven totdat de tentoonstellingszaak uit de wereld is. Teneinde do kans op minnelijke schikkingl welke, naar de voorzitter meende, toch zeer groot is te verhoogen, nam de vergadering de volgende motie aan: „De vergadering van leden en begunstigers van „Vak en Kunst”, op 30 Sept, op de boven zaal van „De Vriendschap” gehouden, hecht haar volle goedkeuring aan het voorstel van het hoofdbestuur der tentoonstelling, om, alvo rens tot gerechtelgke rekening en verantwoor ding der definitieve rekening over te gaan, alsnog de Dordtsohe bank uit te noodigen, langs min nelijken weg tot storting der aandeelen van het 1ste garantiesyndioaat te geraken.” Op het te Utrecht gehouden gezondheidscongres hield de heer M. H. J. P. Thomassen een voordracht over het be smettingsgevaar door verdunde melk van tuberculeuze dieren. Het gevaar van tuberculeus vleesch acht hy overdreven. De tuberculeuze melk echter staat als veel gevaarlyker aangeschreven, vooral voor kinderen en reconvalescenten en zieken. De afval van de boterfabrieken, die aan de jonge dieren tot voedsel wordt gegeven, veroorzaakt de tuberculose, werkt haar althans in de hand. Ook in sterke ver dunning is de melk van tuberculeuze dieren zeer gevaarlyk. Als voorzorgsmaatregelen beveelt spreker onder meer aan, dat aan de zuivelfabrieken de verplichting van regeeringswege zal worden opgelegd de melk te steriiiseeren, terwyi het groote publiek er voor behoort te zorgen dat geen melk wordt gebruikt, die niet tot minstens 85 graden is verwarmd. De heer G. F. Rochat heeft aan de universiteit te Utrecht met gunstig gevolg het propaed. geneeskundig examen afgelegd. De heer C. Van Nes te Meer kerk is, na afgelegd examen, toegelaten tot Ryks-Tuinbouwschool I te Wageningen. De heer H. J. Sluis te IJsel- monde is geslaagd voor het te ’s-Graven- hage gehouden notarieel staatsexamen tweede gedeelte. In de Staats-Courant no. 230 zyn o. a. opgenomen de statuten der Chr. Zondagsschool-vereeniging „Obadja” te Papendrecht. Ds. C. De Vries te Hellendoorn heeft een beroep ontvangen naarAalsunj. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. te IJselmonde door Dr. W. J. M. Engelberts te Bergschenhoek. Ds. N. C. Bakker te Wyngaar- den heeft voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. te Wouterswoude bedankt. Bedankt voor het beroep te Sliedrecht door Ds. G. Salomons te Wetsinge en Sauwerd. Dz. A. P. G. Jorissen, predikant te Rotterdam, die tegen November a. z. zjjn emeritaat heeft aangevraagd, herdacht gisteren zgn 40-jarig predikambt. Ds. Jorizzen was bgna 15 jaar predikant bg de Ned. Herv. gemeente en stond achtereen volgens te Purmerland, Ter Aar, Culemborg, Nieuw Vennep en Delft, totdat hy in Februari van het jaar 1873 bg de Remonstrantsche ge meente te Rotterdam beroepen werd. De jubi laris is de oudste leeraar bg de Rem. gemeente te Rotterdam, waar hg krachtig medewerkte tot den tegen woordigen bloei dier gemeente en velen ten zegen waz. Door zyne hulpvaardig heid verwierf hg zich vele vrienden, die hem met leedwezen sullen zien vertrekken. Eene oom missie van 7 leden uit het bestuur en de leden van de Broederschap en van den Protestantenbond kwam hem, bjj monde van den heer Justus Schreuder, golukwensohen, onder aanbieding van een geschenk in portefeuille, waarbjj een fraai album was gevoegd met een aquarel van de nieuwe kerk, een opdracht en de vijfhonderd namen der gevers. Onder deze waren er ook verscheidene uit de gemeenten IJselmonde, Delft en Schoonhoven, waar Ds. Jorissen eveneens gewerkt heeft. Later maakte oen commissie uit het bestuur der gemeente zgn opwachting bg den jubilaris. Er waz ook een overvloed van bloemgeschenken. Da. Jorissen gaat zich te 's-Gravenhage vestigen. Tot kapelaan te Gouda is benoemd de Eerw. heer J. H. M. Smits, thans als zoodanig te Wychen. Honda, 1 Oct. Gisteren hield de ysclub Gouda hare jaarlyksche algemeene ver gadering in het café „Vrede-Best”. Tegen woordig waren 19 leden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er een batig saldo van f 180,42 aanwezig was en dat het ledental 350 bedroeg. De aftredende bestuursleden, de hh. Dr. A. Van Usendyk, J. Hooftman Pz. en B. Coster, werden herkozen, terwyl in de plaats van de hh. Van Kekem en Van Essen, die bedankt hadden, tot bestuursleden gekozen werden de hh. J. Schouten en J. Nieuwdorp. De volgende nummers werden uitgeloot in de geldleening, nl 35,88,38,104,25,9, 72, 10, 112, 116, 55, 76, 154, 120, 148, 82, 94, 139, 4, 39, 26, 20, 122 en 117. 'Gorlnehem, 2 Oct. Met den op 1 dezer begonnen winterdienst op de spool wegen is hier het aantal loopende treinen het zelfde gebleven; ook in de uren van ver trek is byna geen verandering gebracht. Alleen het vertrek van den Maandag- trein van n.m. 12.55 (Greenwich) in de richting Geldermalsen is 7 minuten later, dus op 1.2, dat van den gewonen trein van n.m. 2.84 in de richting Dordrecht 44 min. vroeger, dus op 1.50, en dat van den lokaaltrein 1.30 in de richting Dordrecht 54 min. later, dus op 2.24 gebracht. In het geheel loopen hier thans zeven treinen in de richting Geldermalsen, zes in de richting Dordrecht en bovendien zes lokaaitreinen heen en weer naar Dordrecht. 'Haastrecht, 4 Oct. Gedurende het laatste kwartaal zyn alhier door het telefoon kantoor verzonden 106 en ontvangen 118 telegrammen, zoodat er in het geheel behandeld zyn 219 telegrammen. De heer J. Ballering herdacht j.l. Zaterdag den dag, waarop hy vóór 25 jaren als postbode werd aan gesteld. Van alle zydon ondervond hy belangstelling, daar mon gaarne den man, die altyd voor alles en voor allen bereid is diensten te be- wyzen, toonde met hem feest te vieren. Van eenige ingezetenen ontving hy als blyk van waardeering een zwart marmeren pendule met coupes, van een ander een prachtigen ruststoel enz. Den 1. October zal de altyd nog zeer yverige postbode zeker wel nooit vergeten. Tot onderwyzeres aan de Zondags school van den Nederl. Protestantenbond, afdeeling Haastrecht, is benoemd mejuff. F. Gylstra. Kamerlk, 1 Oct Door wyien de wed. C. Neuteboom, geb. G. Oosterom, alhier overleden, zyn de volgende legaten ver maakt: f 200 aan de armen der R.-K. gemeente, f 200 aan de R.-K. kerk van den H. Hippolytus en f 200 aan de onder het par. kerkbestuur van den H. Hippolytus staande R.-K parochiale school. Nieuwerkerk a/d IJsel, 4 Oct. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. alhier door Ds. J. Boss te Hendrik Ido- Ambacht. §Nieaw-Lekkerland, 2 Oct. Woensdag avond hield de feestcommissie haar eind- vergadering. De rekening van den penning meester sloot met vry aanzienlyk batig saldo. Dit geld zal worden belegd in de spaarbank. Bovendien waren door de commissie tal van zaken aange«chaft, die bij een later feest opnieuw te pas kunnen komenvlaggen, wimpels, ringen, degens voor de ringrijdery enz. De commissie besloot daarom zich niet te ontbinden, maar een en ander te biy ven beheeren, tot by een nieuw Oranjefeest een volksvergadering eene nieuwe com missie benoemt, om aan deze alsdan gelden en goederen over te dragen. In de 11. Donderdag gehouden ge- meenteraads-vergadering Werd o. m. de begroot!ng voor 1899 opgemaakt. Ver volgens werd vastgesteld, dat het maximum van het aantal vergunningen niet hooger mag zyn dan 7. Nog werd besloten om den gemeente veldwachter G. A. Den Boer een pensioen te verleenen van f 50. Voor de betrekking van gemeente veldwachter hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. Reenwyk, 1 Oct De commissie belast met regeling der feesten alhier ter ge- gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin heeft hare laatste vergadering gehouden. Na rekening en verantwoording van het financieel beheer bleek ’t, dat er in plaats van een tekort, wat by der- gelyke gelegenheden zoo dikwyls voor komt, een groot batig saldo overbleef. By meerderheid van stemmen was de commissie van oordeel, dit saldo, by strengen winter, tor hand te stellen aan het algemeen armbestuur alhier. Na dit besluit werd de commissie ontbonden. ’Vllst 4 Oct. By publieke verpachting heeft het rietgewas van den Hoogen Boezeïn gisteren avond opgebracht f 557, tegen f 421 in 1897. iM. akjes, voorzien rd handelsmerk, by ENDE. •KLT. Jong Czn. Dogtebom. ÏKKEB. n Gennep, nk. D. Blanken. Dam. [LGEMAN. in Rees, in Essen. aandacht geves- 1 20 per 5 ons. STAND. r- Ide. amber. b, d. ran K. Ver- enraad, i. van O. Maria, d. van Djjk Pieterije en O. de Vos. en A. C. Dnjjser. igegevon kind van - G. Bunschoten, 73 j. fdd. imber. n K. den UQI en inus Antoniw, i. L Adriana, d. Bruggen. Arie M. Achterberg. il en A. Stigter. erg on T. van A>. a A. Oosterom. Jcrg, oud 5 m. Ik. tmber. J. Helsloot en J. irstation geje het vergezeld ie eerewacht trokki iginnon door het versierde dorp, inde kreten der menigte naar H< geheele weg, ongeveer een uur M stapvoets afgelegd. De Apeldoorners dus gelegenheid do Koningin te bewon en van hun opgewondenheid blyk te geven, rhaaldeljjk werd halt gehouden om hulde- ingen in ontvangst te nemen en ook om kerk, bjj monde van Ds. Hattink, te worden verwelkomd. De Koningin dankte met veel harteljjkheid en beantwoordde vriendeljjk de hulde der weeskinderen en der daar eveneens verzamelde leden van den kerkeraad, de kerkvoogden en enkele notabelen. Voort ging de stoet. Men naderde Het Loo. Nog enkele poorten door, langs juichende rjjen, die niet dunden, en voor de laatste maal werd halt gehouden voor een eigenaardige hulde. Aan het begin van de Loolaan werden HH. MM. toegezongen en nauweljjks was het laatste woord van den zang verstomd of te geljjk opende de portier van het paleis de beide deuren. In de poort stonden vier hellebardiers, de njjdige hellebaarden hoog in de rechterhand, onbewegeljjk als beelden uit het oude Holland. Door de poort was het een heerljjk inkgkje, de majestueuse gang van levend groen af, met aan het eind een wit gesohemer van het ko ninklijk paleis. Aan de andere zjjde der poort hadden zich de intendant, de heer J. A. Van Stego, tn het personeel van het paleis ter weerszoden van den weg geschaard. De twee oudste werklieden boden ruikers aan on de intendant sprak een kort woord van welkom bg hot betredon van den domeingrond. Inmiddels strooiden jonge meisjes van de torentransen bloembladen omlaag, 't Had veel van een comedievertooning, die touneelpoort, die verkleede hellobardiers en daarin het mooie rjjtuig der Koninginnen. HH. MM. betraden nu het paleis. Een een voudige bloemversiering door het paleispersoneel in de vestibule aangelegd, bracht met een har- „welkom”, in bloemen neergeschreven, der Koningin ook hier een groet. Apeldoorn heeft natuurlgk na den intocht duchtig feest gevierd on ook daarin hebben HH. MM. gedeeld door hare tegenwoordigheid, eerst des middags, bjj de volksspelen, en 's avonds nog eens voor de illuminatie. Als een waardig slot aan de inhuldiglngsfeesten is ook te Apeldoorn alles kostolgk geslaagd. De opper-ceremoniemeeater maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, op Zondag 2 dezer den lichten rouw zal aannemen, voor den tyd van drie weken, wegens het overiyden van Hare Majesteit de Koningin van Denemarken. By de regeering is het volgend officieel telegram uit Atjeh van 2 October ontvangen: „Colonnes trokken van Telok Semawe door Tjoenda, Nisam en Sawang naar Kioempang Doewa en Leboe. Uit tahyke bentings vloden stiyders van Pasangan of werden verdreven na geringen tegen stand, achterlatende tien dooden. Onzer zijds is gesneuveld een marechaussee en zyn licht gewond twee militairen beneden den rang van officier. Gisteren doorgerukt naar Pasangan. Een colonne van Segli marcheerde tot de gtens van Merdoe. De bevolking was in de kampongs en de hoofden melden zich aan.” De correspondent der Nieuwe Rotterd. Courant te Batavia seint onder dagteekening van 80 Sept. j.l. Officieel. Teungkoe Tapa richtte ben-

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1