ras, IDWBB, p. N°. 1928. Zaterdag 8 October. 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht IT, lONROVEN. III CHT, land, Eerste Blad. OOM DOPING 8. ZONEN. H.A. 'P, loden erde APKAMEB. HUIS )A, DRANKBESTRIJDING. .AND: BUITENLAND. Overzicht. Officiëele Kennisgevingen. Noodhulp-Nachtwaker, kunnen zich aanmelden vóór 12 O c- tober a. s. BINNENLAND. Duwde dé dit N MOOTM». S. &W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgevers. Centiaren, r gelegen op agen vóór den 2-4 uur en 9—11 uur en igen. jmen ten kan- JENENDAAL ING), g 13 Octo- b middags te iet Koffiehuis i de Markt, ris -EEVER Ier kooppen- 898. voornoemde uEEVER te •AM: igs 12.45 uur. 12.45 8.30 3.30 3-80 3.30 en en aanvaar- ivater, strek- i Tiendweg, gendommen le Fèvre de SGHOOlfHOVEHSCHE COURANT. an dit Blad. I8WIJK te Vrijdag 14 's voormiddags S „de Roos” DE GRAAF ZUIJLEN te en: L eiland den 43, ZOMER- erceelen goed Dese Courant bestaat uit Twee Bladen. itraat, Wyk H, Nos. 364 en Dentlaren. Ijetten. en massa’s. gen 1 Decem- Notaris lOENENDAAL da is voorne- Woensdag tober 1898, in het Hötel Goudain het verkoopen, In len, wat de nis 1902 en April 1908, IS en OPEN mde tot Aarde- iekgenaamd le Firma JAN junstig naast va ter, aan de 89, 85 en 84, l, 1789, 1914 04 Centiaren In de meeste der Vereenigde Staten, waar de drankhandel is toegelaten, is deze afhankelijk gesteld van een vergunnings recht. Dat is ook het geval in Canada (Britech N.-Amerika), waar de toestand als bijzonder gunstig wordt geschetst. Het gebruik per hoofd van de bevolking, dat in 1867 niet minder bedroeg dan 6 liter, is vry regelmatig gedaald tot 3.5 in 1892. De wet stelt het maximum aantal ver gunningen vast; de gemeentebesturen kunnen het verder beperken. Elk verzoek wordt gepubliceerd, evenals bij ons; tien kiezers of vyf grondeigenaars kunnen onder bepaalde voorwaarden bezwaren inbrengen. De aanvrager moet, alvorens een vergun ning te bekomen, een hooge borgtocht stellen, waarop de eventueele boeten ver haald kunnen worden. Maar dan is er nog een bepaling, die ook in de hierboven genoemde Staten der Unie wordt aangetroffen, en waaraan de naam van local option (plaatselyke keus) wordt gegeven. Dit woord duidt wederom een stelsel aan, hetwelk bij de bespreking der dxankquaestie een voor name plaats inneemt, en ook in ons land aanhangers telt. „Vergunningen kunnen niet verleend worden in gemeenten, waar 8/5 gedeelten der kiesgerechtigde inwoners zich by stem ming hebben verklaard voor een plaatselyk verbod van drankhandel. De stemming moet gehouden worden, wanneer 1/5 der kiezers deze aan vraagt." De Commissie bespreekt dit stelsel uit voerig, de argumenten vóór en tegen nevens elkander plaatsende. Dit gedeelte van het rapport is niet het minst belangryke. De voorstanders „erkennen, dat een vol strekt verbod alleen dan mogeiyk is, wanneer de bevolking vrij algemeen over- De Burgemeester, Mr. A. D. H. KOLFF. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rjjk 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. I. Nu in de Troonrede de toezegging is ge daan, dat de Regeering hoopt in den loop van het aangevangen zittingjaar een wetsontwerp tot herziening van de Drank wet te kunnen aanbieden, achten wy het niet ondienstig, met eenige uitvoerigheid het rapport te bespreken, te dier zake uitgebracht aan den Volksbond, de bekende vereeniging tegen Drankmisbruik. De omstandigheid, dat de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Goeman Borgesius, langen tijd voor zitter van dien bond is geweest, tot aan zyn optreden in het Kabinet toe, geeft aan het rapport een meer dan gewone beteekenis. Het is opgenomen in het Juni-nummer van het tydschrift „De Economist”, en ook afzonderiyk verspreid. Onderteeke- naars zyn de heeren Mr. F. W. J. G. Snyder van Wissenkerke, Prof. Dr. V. A. Julius en Mr. R. J. H. Patyn, vormende een commissie, in de vergadering van 3 Juli 1895 te Deventer benoemd, tot het uitbrengen van een rapport betreffende de vraag, „of ingrijpende herziening der drankwet wenscheiyk is, en zoo ja, in welken zin; by welk onderzoek te rade zou moeten worden gegaan met de resul taten, in andere landen door wetteiyke maatregelen verkregen.” Van haar aanvankelyk voornemen, om een beknopt overzicht der buitenlandsche wetgevingen met de daardoor bereikte uitkomsten samen te stellen, heeft de commissie moeten afzien, vooreerst wegens den omvang van het alcoholviaagstuk, ten tweede omdat het niet doeniyk is, met eenige nauwkeurigheid te bepalen, of de toeneming of de vermindering van het drankmisbruik is toe te schryven aan de werking der wetten, dan wel aan andere oorzaken. Bovendien zyn de op gaven omtrent de resultaten niet ver trouwbaar, dewyi zy al te zeer den stempel dragen van de persooniyke meening der- genen, door wie zy zyn verstrekt. De commissie heeft het daarom beter geacht, slechts van eenige Staten de wetten te behandelen, voor zooverre daarin ligt uit gedrukt een der stelsels, welker toepasselyk- heid ook voor Nederland wordt bepleit. Allereerst dus het volstrekt verbod van den handel in bedwelmende dranken, uitgevaardigd in sommige van de ver eenigde Staten van Noord-Amerika, waar van enkele het later weer ingetrokken hebben. Het meest bekend is de wet geving in den Staat Maine, reeds in 1851 tot stand gokomen, en sedert, behoudens een korte tusschenpooze, gehandhaafd. In Maine zyn strenge straffen, gevan genis en hooge boeten, bedreigd tegen ieder, die alcohol-houdende dranken, met uitzondering van cider, voor den handel vervaardigt of te koop aanbiedt. Alleen voor medisch en industrieel gebruik is alcohol verkrygbaar by van overheidswege aangestelde personen. De maatregel heeft zyn voor- en tegen standers. De laatsten beweren, dat het verbod fiasco heeft gemaakt, dat de drank- verkoop er even welig tiert als elders, en de dronkenschap er niet minder is; dat een algemeens demoralisatie van het volk wordt in de hand gewerkt, doordien in GOUDEN- en WEKKERS, 1DIGDHEDEN den vermaarden Zich gereedmakende naar Amsterdam, om tuigd is van de zedeiyke en economische nadeelen -der drinkgewoonten, en zy geven toe, dat die voorwaarde even weinig vervuld is voor ons land als voor oenig ander. Maar, zoo zeggen zy, wat niet waar is voor een land in zyn geheel, is misschien wel waar voor bepaalde ge meenten. Men neme de proef; men geve aan de ingezetenen van iedere gemeente het recht, zich uit te spreken. Eu indien dan blijkt, dat een groote meerderheid, byv, 2/3 of 3/4, de tapperyen geheel wenscht te sluiten, dan is voor die plaats bewezen, dat een verbod van drankverkoop in het klein op de instemming der be volking mag rekenen. Waarom moet men de ingezetenen dwingen, de drankhuizen in hun midden te dulden, ook wanneer het meerendeel hunner tot het besef is gekomen, dat sluiting daarvan een zegen zou zyn voor hen en hun medeburgers?” Het rapport oppert echter bezwaren. Die van juridischen aard komen ons voor niet overwegend te zyn; de practische schynen van meer gewicht. De omstan digheid, dat in een gemeente de meerder heid der bevolking op een bepaald oogen- blik de sluiting van allo dranklocaliteiten wenscht, bewyst niet dat een gevestigde overtuiging bestaat; byzondereomstandig heden, de invloed van enkele personen, de drang van een goed redenaar, oppositie tegen een paar kasteleins, zou op kleine plaatsen dit resultaat kunnen te weeg brengen. „Waar in de nabyheid, op het gebied eener aangrenzende gemeentedrankgelegen heden worden ge vonden, zouden de drinkers zeer spoedig de gewoonte aannemen, zich te begeven. Eindelijk onder schatte men niet de groote moeielykheid, een volstrekt verbod van drankhandel in het klein te doen naleven. In de groote steden is dit welhaast een onmogelykheid, en of de politie ten plattenlande voor die taak berekend zou zfin, mag eveneens worden betwyfeld.” De Commissie motiveert haar aarzeling om local option aan te bevelen met een beroep op de ondervinding in de Vereenigde Staten verkregen. Waar het bedoelde recht bestaat, „wordt veelal nu eens in dezen, dan in anderen zin beslist, waarvan het gevolg is, dat in de zooge naamde „droge” perioden de tappers rustig hun bedryf vooitzetten. De autoriteiten zyn er te zeer aan gewoon, dat by een volgende stemming de publieke opinie weder is omgeslagen, dan dat zy zich voor de handhaving van het verbod veel moeite geven.” In Canada en eveneens in Noorwegen wordt vooral ten plattenlande veel gebruik gemaakt van het recht, en met gunstig gevolg. „Infussctfen, juist in die beide landen, maar misschien ook alléén daar, zyn de beide factoren aanwezig, die voor het welslagen van het stelsel noodigzyn: een zeer talrijke en krachtige matigheids- party, die het verbod, waar dit wordt uitgevaardigd, helpt handhaven, en een schaarsche bevolking, verspreid over uit gestrekte, door weinig verkeersmiddelen verbonden terreinen. In het dichtbevolkte Nederland,” zegt de Commissie, „met zyn hoog ontwikkeld verkeer, zou, vreezen wy, de invoering van local option slechts tot teleurstelling leiden.” Zou ’t waar zyn? Zaterdag jl. is te Parys (Frankrijk) een telegram ontvangen uit Cayenne, het bericht inhoudende, dat de kruiser „Dubourdien” voor het Dui velseiland het anker heeft laten vallen. Natuurlyk vraagt men zich dadelyk af: „Zou het schip gezonden zyn om Dreyfus af te halen?” Dan zou hy zeer zeker wel niet begrypen, wat er met hem ge beurde. Niets weet hy van de beweging door zyne vrienden in Frankryk te zynen gunste op touw gezet. De brieven, die hy ontvangt, worden zorgvuldig gelezen door den secretaris-generaal, die op ’t oogenblik den gouverneur, die met ver lof is, vervangt. Zy bevatten niet de minste toespeling op de plaatsheb bende feiten. Als maatregel van voor zorg heeft men zelfs aan zyne be wakers verboden couranten of tydschrif- ten te lezen, opdat zy geen onbescheiden heden kunnen begaan. Dreyfus moet goed gezond zyn 1 De procureur generaal by de strafkamer van het Parysche Hof van Cassasie, de heer Manau, is nu met zyn onderzoek van het Dreyfus-dossier gereed en heeft zyn requisitoir in handen gesteld van President Lauw. Een paar uur voor dat de heer Manau zyn requisitoir naar de griffie bracht, zoo verhaalt een mede werker aan het „Journal des Déoats”, had ik het voorrecht hem nog even te mogen spreken. De grysaard was geheel vervuld van de groote zaak, welke door hem met veel toewyding en hartstochtelyke be langstelling is behandeld. „De zaak Dreyfus,” zoo zeide hy, „is nu in handen der justitie en noch de Regeering, noch het Parlement, noch zelfs geheel Europa, zou die taak aan de Justitie uit de handen kunnen rukken.” Dat de beer Manau Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uifcerlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddaga 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. C. Koolmees, den dank ontvangst had te nemen. “naderd tot den hoofd schotel, nl. een voordracht door den heer A. K. Okkinga van Arnhem, over het onder werp: „Wat belangrijks is er bjj de veevoede- ring op te merken?” Vele nattige wenken werden door den geaohten spreker gegeven, en dat zjjn rede met aandacht werd aange hoord bewees wel de stilte, welke gedurende' spn voordracht in de zaal heerschte, en bewees ook het applaus bjj het einde. In de pauze had de verkiezing plaats van twee bestuursleden. Herkozen werd de seore- taris-penningmeester en gekozen in de plaats van den heer G. Streng, die niet herkiesbaar was, de heer K. Preujjt. Te laatste werd nog een verloting gehouden van twee teakhouten emmers, een roskam met borstel, een landdek en een zweep. Do gelukkjge winners waren de heeren W. Saoek, K. Preugt, C. Den Toom en W. Van Vliet Gz. Niets meer aan de orde sloot de voorzitter de vergadering. Aan de loting voor de nationale militie, a. s. Maandag te Zevenhuizen te houden, zullen uit onze gemeente 29 jongelingen deelnemen. Woensdag-avond vierde de christelijke meisjes-vereeniging „Lydia” haar vierde jaar feest. Nadat de presidente, mej. A. Leeflang, den leden een har telg k welkom had toegeroepen, word door mej. A. Pelgrim verslag uitgebraoht van don tosstand der vereeniging. Hieruit bleek, dat „Lydia” steeds in bloei toeneemt; dat het aantal leden 19 bedraagt enz. Het verdere gedeelte van den avond werd besteed aan samenspraken en voordrachten, afgewisseld door zang. Bovendien werden den geheelen avond ruimschoots verversohingen rondgedeeld. Het was met recht een prettige avond voor de leden van „Lydia”. ‘Stoiwyk, 6 Oct. Wat in het begin dezer week mogelykheid waa, is nu wer- kelykheid geworden: Ds. Hoevers zal aanstaanden Zondag geen afscheid preeken-, Toen hedenmorgen een bewoner van de buurtschap Benedenkerk het weiland van den landbouwer T. S. passeerde, viel het hem op, dat er niet ver van eene sloot een paar gevuldemelkemmers stonden, terwyl er van den eigenaar niets te be speuren was. Ongerust geworden, ging hy aan 't «oeken en werkelyk vond hy den 63 jarigen S. in de sloot verdronken. Zonder dat zyne dochter, die met hem was gaan melken, iets bespeurd had, was hy te water geraakt en jammerlijk aan zyn eind gekomen. Zwammerdam, 5 Oct. Gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer K. Verduin (11b, Gemeente Schoonhoven. nationalFnilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend: 1°. dat de LOTING voor de lichting 1899 zal plaats hebben op Donderdag den 13. October, des namiddags ten 1»/» ure, op het Raadhuis; 2®. dat zfi, die verlangen als VRIJWIL LIGER op te treden, zich ter Secretarie kunnen aanmelden, vóór of op 12 October a. s. Schoonhoven, 7. Oct. 1898. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. PERSONEN, die in aanmerking wen- schen te komen voor steeds veel succes heeft gehad in dergeiyke quaesties blijkt wel, als men weet, dat van de twintig hei zien in gsge vallen, waarin hy requisitoir had moeten nemen, slechts in zeven zyne conclusién door het Hof niet gevolgd waren. Kolonel Picquartzit nog aity'd gevangen, maar bij schijnt het toch niet zoo slecht te hebben als in ’t begin. Aan een zyner vrienden schreef hy: „Ik ben hier goed, haast zoo goed als op „Mont Valérien”, en heb meer dan ooit innerlyken vrede.” De byeenkomst, die Francis do Pressensé en anderen ten gunste van Picquart ge organiseerd hadden, is niet kunnen door gaan, daar de eigenaar van het lokaal, wegens de aankondiging van eene byeen komst van den anti Dreyfusgezinden Dérou- lèie ongeregeldheden vreesde. De ontwerpers van het plan, de hh. De Pressensé en Vatighan, hebben toen nog getracht min of meer met geweld door het politie-cordon heen te breken, dat het gebouw had afgezet, en dat heeft gemaakt dat zy in hechtenis zyn genomen. By do botsing, hierby ontstaan, werd eene eigenaardige mengeling van kreten ge hoord, nl.: „Leve de herziening!” „Weg met de Joden!” en „Leve het leger!” Die laatste uiting was natuuilyk van Déroulèle en de zfinen. De politie blykt in deze met schandelyke partijdigheid te zyn opgetreden. T*r*yi men Dérou- lède en diens aanhangers ongehinderd liet schreeuwen werd tegenover de andere party de uiterste gestrengheid in acht geno men. Velen werden in hechtenis genomen, doch later op den dag toch weer losgelaten. Zaterdag jl. had in de „Salie de Trianon” eene door 4 a 5000 personen by gewoon de vergadering plaats, welke gepresideerd werd door Jaurès. Ook daarby hadden by het uiteengaan botsingen plaats tus- schen herzieningvoor- en tegenstanders. Te midden van al die opgewondenheid en al dien strijd, is plotseling geheel onverwacht, op haar buiten overleden eene edele Fransche vrouw, de weduwe van den vermaarden president Car not. Zich gereedmakende voor eene reis naar Amsterdam, om aldaar de Rembrandt tentoonstelling by te wonen, maakte een slagaderbreuk een einde aan haar leven. Te Parys vergaderden, gelyk reeds gemeld werd, Zaterdag voor ’t eerst, in de boven vertrekken van het Ministerie van Buiten landsche Zaken, de Spaanach-Amerikaan- sche vrede-onderhandelaars. De bijeen komst duurde slechts een half uur en werd niet gepresideerd. De heeren Day en Montero Rios leidden beurtelings de beraadslagingen, waarvan wel niet veel naar buiien zal treden, want men heeft elkaar wederkeerig het eerewoord van de strengste geheimhouding beloofd. Maan dag jl. had de tweede byeenkomst plaats. Generaal Merritt, de opperbevelhebber van het Amerikaanscho leger op de Philippynen is, regelrecht van Manilla naar Parys gegaan, waar hy door een' vertegenwoordiger van de „New-York- Herald” over do Philippynscho aangele genheden ondervraagd is. De Vereenigde Staten zeide Ly zouden als zy het protectoraat over de Phijippynen aan vaardden, het beheer over de belastingen moeten hebben, maar Aguinaldo en de zynen, die volkomen zelfb- stuur wenschon onder Amerikaansche bescherming, willen dat beheer aan zich houdetf. Aan het Amerikaanach Departement van Oorlog is men druk in de weer met de uitrusting van het bezettingsleger vpor Cuba. Aanstaande weck gaan 50.000 manschappen van Jacksonville naar Man zanillo scheep. Eerst einde November denkt men overal garnizoenen gelegd te kunnen hebben. Porto Rico is tot een mijjjair departement verklaard, met Gene rail Brooke als opperbevelhebber en Pence als hoofdk wartier, zoolang tot San Juan ontruimd zal worden. Te Stuttgart (Daitacbland) is Zondag jl. de sociaaldemocratische partijdag feestelijk geopend, in tegenwoordigheid van wel 3000 personen De openingsrede werd gehouden door den Stuttgarter afge vaardigdö Klosz, terwyl daarna Liebknecht on de Zwitser Grenlich aan het woord waren. Liebknecht vooral stak den draak met de vrede-boodschap van den Czar en met de bedreigingen van Keizer Wilhelm van Duitachland. Onder voorwendsel van de arnarchisten te bestyden zeide hy zou men waarschyniyk ook wel weer de socialisten gaan vervolgen, maar zou der party niet deren. De begrafenis der Koningin van Dane marken is voorloopig op 15 October bepaald. Het oveischot zal in den Dom te Roskilde worden bygezet. De eerste zinken kist is reeds gesloten. De tweede, eikenhouten, die daar omheen komt, en die met houtsnywerk zal versierd worden, is nog niet gereed. Nadere berichten omtrent de jongste paleis revolutie in China bevestigen ove rigens de opvatting, dat de Keizer men weet nog altijd niet of Z. M. leeft, dan wel „gezelfmoord" of vergiftigd is - door naam een wet wordt gehandhaafd, aan de ontduiking waarvan het groote meeren deel der bevolking deelneemt; dat de omkoopery van politie- en andere be ambten een schrikbarenden omvang heeft aangenomen. Sommigen zeggen zelfs, dat in Maine de (clandestiene) drankgelegen heden talryker zyn dan in Staten met ver gunningsrecht, en dat blykens denécono mischen achteruitgang, het verbod nadeelig blijkt te zyn voor de algemeens welvaart. De laatste bewering doet ons denken aan het woordwie te veel bewyst, be wyst niets. De voorstanders hebben heel wat anders te vertellen. Zy betoogen, dat de wel vaart en de ordelievendheid der bevolking van Maine gunstig afsteekt by die van andere landbouwende Staten, en, hoewel den geheimen verkoop niet ontkennende, doen zy uitkomen, dat het verbruik per hoofd slechts één tiende bedraagt van dat voor vijftig jaren. De Commissie meent ook, dat de verbods bepaling den drankhandel, vooral ten plattenlande, zeer moet belemmeren, en wyst op het feit, dat de wet een op voedend karakter vertoont, dewjjl men, om achting te verwerven, moet optreden of zich voor doen als apostel dor matigheid. Maar de groote schaduwzijde is, dat de drank- quaestie in Maine geheel de speelbal is geworden van de politieke partyen, van welke de eene, om succes te verkrijgen, de geheel-onthouders moet bevredigen door het beloven van strenge en nadrukkelyk te handhaven wetsbepalingen, de andere op de belanghebbenden by den drankhandel steunt en oogluiking bij de toepassing be- j derwaarts looft. „Hopeloos is de demoralisatie der beambtenwereld. De politie sluit contrac ten af met. de personen, aangesteld om van Staatswege voor medische en indus trieels doeleinden drank te verkoopen; dezen verryken zich door den verboden handel te voeden, en wel in die mate, dat de betrekking een der hoogste belooningen is voor bewezen politieke diensten. De rechters worden vaak omgekocht. Meineed in drankprocessen is aan de orde van den dag, en zóó algemeen, dat men afziet van vervolging. Het publiek weet dit alles, maar heeft opgehouden, zich er aan te ergeren; ziedaar zeker wel het bedenke- lijkste van den toestand.” De Commissie aarzelt niet, het verbod, dat in Maine, met zyn schaarsche land bouwende bevolking, ondanks deze gunstige omstandigheden, toch tot zulke nadeelen leidt, voor ons land onaannemelyk te verklaren; de goede resultaten, voor zoo verre daar verkregen, zouden hier uitbly- ven, - althans zoo onzeker zyn, dat de meest overtuigde drankbestryder goed zal doen zich tweemaal te bedenken, vóór dat hy een industrie ten doode opschryft, waarin duizenden gezinnen een levens onderhoud vinden, die haar producten in groote hoeveelheden naar het buitenland zendt, en waaraan ruim een vyfde gedeelte van de vaste Ryks-inkomsten worden ont leend. Bovendien zou een zoo strenge wetgeving geen kans van slagen hebben, omdat zy by ons volk, dat jaarlyks on geveer 70 millioen uitgeeft voor gedistil leerd, niet op de publieke meening zou steunen; zulk een volk maakt men niet met één pennestreek tot afschaffers. zyn te zeef voortvarende hervormingen aanleiding gaf tot den Staatsgreep. By decreet der Chineesche Keizerin- Moeder, uit naam des Keizers uitgevaar digd, zyn nu de hervormer Kang-Yu Wei en diens aanhangers, wegens samen spanning tegen de dynastie bij verstok ter dood verooideeld. Goudzoekers uit Klondyke, die dezer dagen te Vancouver zyn teiuggekeerd, hangen een allertreurigst tooneel op van do ellende, welke zy moesten verduren, vooral op den weg van Askeroft. Slechts weinige reizigers, die dezen weg kozen, zeg gen zy, boreikttn hunne bestemming. Tus- schen Haselton en Elenora is de weg bezaaid met doode menschen, dieren en voor werpen van allerlei aard. Op de boomen ziet men velo opschriften, als: „Ik sterf, God helpe u, lotgenooten I” of „Gebruik hier uw laatste maal. Verderop is het een hel!” Ook in de bosschen vonden de Indianen vele menschen, die van honger zyn omgekomen. ‘Alblasserwaard en V|jfiieerenlanden, 7 Oct. De handel in kaas is williger, naar boter is. by' minder aanbod steeds goede vraag; kaas f 1,— per 50 kilo hooger, boter onveranderd, doch vast in prys. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 18 f 23 per 50 kilo, naar wicht en kwaliteit; goeboter f 0,60, wei- boter f 0,50 per half kilo. ‘Amelde. 6 Oct. Het Bterftecyfer in cteze gemeente ia -dit jaar zeer ongunstig. Het vorig jaar b.v. bedroeg in October het getal-geborenen 75 percent meer dan dat der overledenen, terwyl thans het aan tal geboorten dat der overledenen slechts één overtreft. 'Nleuwerkerk a/d Usel, 6 Oot. Dinsdag avond jl. vergaderde het bestuur der zangver- eeniging in het café „de Zwaan”, van den heer G. Van Keeuwyk, ten einde nader het concert te bespreken, dat men in de volgende maand hoopt te geven. De vergadering werd bggewoond door den EdelAohtbaren heer J. E. Van Voorthugsen, burgemeester onzer gemeente. Allo zaken betreffende het concert werden be sproken en nader vastgosteld. O. a. werd besloten de muziek te doen afwisselen door eenige bjjdragen, te leveren door leden van de Reciteer-olub e. a. Gisteren hield de afdeeling Niouwerkerk a/d IJsel, Capelle ad IJsel en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw een vergadering, ten huize van den heer A. Radder, die door 89 leden werd bjjgewoond. Na de opening der vergadering, werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd door het bestuur mededoeling gedaan van de aan te leggen proefvelden, welke mededeelingen voor notificatie werden aangenomen. Vervolgeris bracht de afgevaar digde naar de algemeene vergadering, gehouden te Opmeer, verslag uit van de aldaar behan delde punten, waarvoor hg bg monde van den voorzitter, den heer A. 'r van de vergadering in Eindelijk waren we gem schotel, nl. een voordn van Arnhem, i langrgks is er 1 -u.en?” Vele r geaohten s; met aandacl

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1