i Banï losilo: op 3 pCt. 1* i IZoneu, De Waag”, irkade, 1898. N°. 1929. nte Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ino’s. 'netten. Woensdag 12 October. f Gouda, sn Touw, rabat. d IJssel en verharen, ixeeren van 1UIZEN; arden gelden ip Landerijen Officiöele Kennisgevingen BUITENLAND. Overzicht. VERKIEZING BINNENLAND. inen- ;ever; i ruil of te Brouwers- de Nummers n met het oog iversie. in de meeste q eerstvolgen- nsterdamsche i de Amster- zonder bere- en te komen jzende tegen icten voor: l #/0 ’sjaars; prolongatie- nsche beurs en verkoopen rovisie van: 3 30 o/, 30 (ook LON-ORGEL van toon, alle andere kte ORGELS staling van o: pend: ot 8 uur,. intoor. DIRECTIE. SKKEN. fijn reilen geven, lollandschen op een vier- t het laatst currecrende mderdags te rstal by Wed. n 9 12 en in het Café naast het voorwaarden i wissels «p Tarieven op ar; nHEEK. Heer /EL, aldaar. irgemeeetor, D. H. KOLFF. Gemeente 'Schoonhoven. >n Coupon», bezorgt 6 Oct. had alhier op de verpachting plaats van hot jolder „Stolwijk’’. De 88 roeden brachten te samen op eene party diepzand verkocht soodat de totale opbrengst SCBOOKHOVfflSGHE COURANT. inde >pltaal?r 6 65 7 24 7 99 9 10 10 72 13 03 Partfs (Frankrjjk) is op ’t oogenblik het middelpunt van vele besprekingen en tevens het onderwerp van vele ge sprekken. Niet alleen, dat daar onder- handelingen zijn geopend tusschen Span jaarden en Ameiikanen, welke, naar we hopen, met gunstigen uitslag zullen be kroond worden, ook, zooals men weet, is men aldaar druk aan het ijveren voor de Dreyfus-zaak en wachten velen in angstige spanning het einde af. En, „last not least”, is geheel onverwacht in Frankryk’s hoofdstad eene werk- staking uitgebroken, die een bedenke lijk aanzien aanneemt en zéér uitge breid dreigt te worden. De Paiijsche grondwerkers hebben het werk gestaakt en zelfs ook reeds de zinkwerkers, lood gieters, metselaars, timmerlieden, schrijn werkers, steenhouwers enz., zoodat vrees begint te ontstaan voor eene „algemeen#” werkstaking, met ongeregeldheden, onrust en ongemak als natuurlijke gevolgen. Reeds hadden hevige botsingen plaats en had de politie veel moeite om de orde te herstellen. Ook de straatreinigers staakten den arbeid. Het is op ’t oogen blik „het Parjjsje” wel. Maar.... alles kan nog terecht komen, te beginnen met de Drtyfus quaestie. De President der strafkamer van het Hof van Cassatie, de heer Loew, heeft nu den Raadsheer Bard aangewezen als rappor teur in zake de aanvraag tot herziening. Hij wordt voor een voorstander van de herziening gehouden. Het is een zware arbeid, welken hij te verrichten heeft. Allereerst moet ook hij het „dossier” in de puntjes onderzoeken en daarna een rapport opmaken over de al of niet toe laatbaarheid der herziening op grond van eenig aan den dag gekomen feit. Is dit toestemmend beantwoord, dan treedt de rapporteur meer als instructeur op en wordt het onderzoek zoover uitgestrekt, als hem noodig voorkomt. Het zal dus nog wel langen tijd duren, voor dat alles in ’t reine is. Kolonel Picquart zit nog altijd gevangen en nog steeds in groote afzondering, naar het schijnt. Toen z|jn zwager, de heer Gast, zich dezer dagen ten minste aan de gevangenis vervoegde om den Overste te spreken, ten einde hem eenige toilet- benoodigdheden te overhandigen, werd hij niet toegelaten, zijn pakje aangenomen en de deur hem dichtgeworpen voor zijn neus. Ook opent men alle voor den ge vangene inkonïende brieven en schrapt daaruit wat niet gewenscht voorkomt. De Pressensé en andere voorstanders van Dreyfus’ onschuld zyn voornemens het houden van openbare samenkomsten voor loopig te staken. Een wijs besluit! Ook nog geen resultaten van de ver schillende bijeenkomsten der Spaansch- Amerlkaansche vredesonderhandelaars. De heer Montero Rios zond een uitvoerig telegram naar Madrid, waarin het ver langen van de Vereenigde Staten stond beschreven. Amerika eischt, dat de sou vereiniteit over Cuba van Spanje op de Unie overgaat - geen autonomie dus voor Cuba maar toch willen de Vereenigde Staten onafhankelijkheid waarborgen, ook op staatkundig en financieel gebied. Deze aangelegenheid en de regeling der voorwaarden, waaronder Portonco zal wor ded afgestaan, willen de Vereenigde Staten/ in de eerste plaats afdoen en daarna komt de quaestie van de Philippijnen aan de orde. Veel hangt in deze af van wat generaal Merrit, die, zooals men weet, van Manilla naar Parijs kwam, zal te ver tellen hebben. De vrede-onderhandelaars werden Dins dag j.l. op het Elysée aan President Faure voorgesteld. De Amerikaansche gezant Day las den President eene telegraphische begroeting voor van President Mac Kinlqy en bedankte voor de ontvangst. Ook de Spaansche gezant Montero Rios bedankte voor de bemoeiingen van Frankrijk in deze. President Faure antwoordde, met zijne ingenomenheid er mede te betuigen, dat Parijs als plaats voor de vredes-onderhan- delingen was gekozen. Hij wenschte de commissies veel succèa op haren arbeid! Spanje zal van zijne eens zoo schoone Antillenvloot zelfs niet de kanonneer booten kunnen behouden, welke nu nog in de wateren van Cuba en Portorfco liggen. Zy zouden hersteld moeten worden en men heeft geen geld daarvoor. De Minister van Marine is daarom gemachtigd, die schepen te verkoopen aan de Amerikaan sche Republieken, die verklaard hebben ze te begeeren, met name aan San Domingo. Een bataljon Brltoche garde-grenadiers. dat gisteren een familie te Linge- ruigeweide, mag noh gelukkig rekenen, dat het nog in het land der lerenden verkeert. Op het oogenblik n.l.t dat het met paard en tilbury den Spoorweg aldaar wille orenteken, werden juiat de alagboomen neergelaten voor een naderendem trein. Daar het paard onrustig werd, sprong de bruigom uit het rgtuig, doch kwam ia de «loot naast den weg terecht, en toenm toen vloog het paard vooruit, ver en tot afgevaardigde naar de te Arnhem te houden algemeene vergadering benoemd de heer J. L. D$ Jongh. 'Arkel, 8 Oct. In plaats van wjjlen den heer A. Ver voorn is tot hoofdingeland van „de Overwaard" gekozen de heer I. G. Vervoorn Azn. De handel in aardappelen is in de laatste dagen zeer stil. Aan de schippers worden ze geleverd tegen f 2,75, aan particulieren tegen f3,— de H L. 'Berg-Ambaeht, 10 Oct. Alhier is op gericht eene muziekvereeniging, onder den naam „Excelsi.,!.”, tellende 12 wer kende leden. In het bestuur zyn voorloopig gekozen als voorzitter, secr.-penningm. en bibliothecaris de heeren A. Bezemer, C. v. d. Straaten en T. Van Zoest. 'Berkenwoude, 10 Oct. Tot penning meester van den polder „den Achter- broek” is met 219 van de 220 uit gebrachte geldige stemmen gekozen de heer C. De Jong Dz. 'Giesen-Nleawkerk, 7 Oct. Mochten we nog maar kort geleden melding maken, dat men alhier bezig was met de op richting van een fanfarecorpsthans kunnen we mededeelen, dat er reeds een muziekcorps is opgei icht, onder den naam van „De Bazuin”. Het bestuur is samen- geslela uit onzen EdelAchtb. heer burge meester als eere voorzitter, en de heeren A. Van der Heiden, hoofd der openbare school alhier, vooizitter, J. W. Verheul, secretaris en W. Kreukniet Kzn., pen ningmeester. De directeurde heer Gerritse uit Gorinchem, is Woensdag jl. al begonnen met het geven van onderwijs. - Bij Koninklijk besluit is weder voor den tijd van drie jaar concessie verleend tot het heffen van tolgeld, thans ook van de wielrijders, op den Kerkweg binnen deze gemeente. 'Krimpen a/d IJsel, 6 Oct. In deze ge meente is benoemd in de sub commissie van het centraal-comité tot oprichting van volks sanatoria voor borstlyders in Nederland de heeren B. Koker Jz., W. M. Blom en J^Koning. 'Krimpen a/d IJsel, 7 Oct. Door den heer commissaris der Koningin zijn tot zetters voor ’s rijks directe belastingen herbenoemd de heeren K. Van Walsum en J. Hoeflake. Het aandeel in de kwade posten, op de grondbelasting, dienst 1895 on op de personeele belasting dienst 1895/96 ver schuldigd, bedïaagt voor deze gemeente f 145,14 M. N. alnier had het ongeluk bij zjjne werkzaamheden op de teerfabriek uit te glijden en z(jn been zoodanig te kneuzen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. 'Leerbroek, 7 Oct. Door kerkvoogden der Ned. Herv.Gem. alhier is de levering van een kerkorgel opgedragen aan den heer J. F. Kruse, or gel fabrikant te Leeuwarden. 'Lekkerkerk, 6 Oct. Gister-avond werd door de coöperatieve vereeniging van de afdeelingen Lekkerkerk en omstreken en Krimpen a/d IJsel en omstreken bij in schrijving eene party lijnkoeken en lijn- meel, alsmede p.m. 28000 KG. hulpmest (Thomasphosphaatmeel, Kaïniet en Land- bouwkalk) aan besteed. De leveling van lijnkoeken en lijnmeel met 33} °/0 eiwit, 11} °/0 vet en 94 °/0 zui vei heid werd toegewezen aan de Emmericher Dampf oelfabrik vertegenwoordigers gebrs. Ten Hove te Deventer. Zes insehryvings- biljetten waren ingeleveid en de opgaven verschilden aan gehalte der voederartikelen van 183 tot 197 voedereenheden. Voor de hulpmeststoffen waren 3 bil jetten ingekomen. De levering van Tho- masslakkenmeel 16 °/0 phosphorzuur, en Kaïniet 12.4 °/0 kali, werd opgedragen aan de maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht. De levering van landbouwkalk (meelkalk) aan de firma M. Luijten, alhier. Men bericht soms van buitengewoon groote en zware vruchten, doch deze kunnen ook verbazend klein zijn, waarvan als een bewijs kan gelden, dat een appel boom 3 KG. appelen gaf ten getale van 420 stuks, alzoo 140 stuks in 1 KG. of wegende gemiddeld per appel pm. 7 gram. In tegenstelling van vele landerijen in den omtrek, is alhier overvloedig gras in de weide en een gewenschte waterstand in den polder. Mocht het schoone hei fst- weder door geen zware regens worden opgevolgd, dan maakt men kans dat het stallen van het vee nog eenige weken kan uitblijven. Lekkerkerk, 10 Oct. Gisteren middag vergaderden in de kerkekamer de commis sarissen der Zondagsschool van de afd. Lekkerkerk van den Ned. Protest, bond. Uit het verslag van’den penningmeester bleek, dat ontvangen was f 328,76 en uitgegeven f 270,01, alzoo sluitende met een batig saldo van f 50,75, tegen f 54,92* in het vorige jaar. Besloten werd het aantal commissarissen en het aantal onder wijzeressen met twee te vermeerderen. Voor hengelaars om van te water tanden! Gisteren morgen werd door den heer Ms. Den Oudsten Az., toen hy liep te baarzen, aan den hengel een snoek gevangen van 5 pond en een ons. Van den heer Van Blankenstein alhiej zijn op het nieuwe land aan de Zaag onder Krimpen a/d Lek twee schapen vermoord en één verdronken. De hond, die de dieren gedood heeft, is gesnapt, maar de eigenaar nog niet bekend. van VIER LEDEN voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, wegens periodieke aftreding van de Heeren C. B. VAN BAAREN, J. J DRIESEN, G. GREUP en F. H. HEHEWERTH, zal plaats hebben op Woensdag den 16. November 1898, des namiddags van 2 tot 4 uur, op het Raadhuis. Schoonhoven, 11 Ooi. 1898. De Secretaris, Do Bar; H. G. GEELHOED. Mr. A. D. 'Noordeloos, 10 Oct. Na eene vacature van bijna 2} jaar mocht gisteren de Chr. Ger. Gemeente alhier het genoegen smaken weder in het bezit te zijn van een eigen predikant. Nadat des morgens de candidaat H. J. L. De Vries van ’s-Gravenhage door docent Van Lingen naar aanleiding van het .Hooglied, verzen 8 en 12, in zijn ambt was bevestigd, deed de bevestigde des avonds zijne intrede en bad daartoe tot onderwerp zijner rede gekozen Ps. 65, vers 3a. Een groot aantal belangstellenden vulde zoowel des morgens als des avonds het kerkgebouw. "Ouderkerk a/d IJsel, IQ Oct. Door den gemeenteveldwachter W. Zelle is proces-verbaal opgemaakt tegen Th. 0. Post, slijter, wonende te Moordrecht, wegens het verkoopen van sterken drank in het klein aan de huizen van ingezetenen dezer gemeente. Zondagavond zijn alhier ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Een tiental in beschonken toestand verkeerendejonge lieden uit Capelle vielen zonder eenige reden de bouwmanswoning aan van F. R.in de Kromme; in het achterhuis verbrijzelden zij de ruiten en trachttep ze de deuren te forceeren. De bewoners verweerden zich wakker zoodat daar menige gevoelige slag werd toegebracht. De inmiddels ontboden politie geleidde hen naar ’t dorp. Hier vielen de Capel- lenaars, die veel rumoer maakten, de burgers aan, die hen volgden, en had een formeel gevecht plaats, waarin bloedige slagen vielen. Met behulp der burgers werden vijf der belhamels gearresteerd en ten raadhuize gebracht vóór den Burge meester, in voorloopig verhoor. Tegen allen wordt proces verbaal opge maakt en te hopen is ’t dat de justitie de daders zéér gevoelig zal straffen. De verontwaardiging over deze door niets gemotiveerde, laakbare aanvallen van per sonen, wie niemand iets in den weg legden, is algemeen. "Oadewater, 10 Oct. Aan do te houden loting voor de Nationale Militie, welke zal plaats hebben te Woerden den 22. October a. s.zullen uit deze gemeente 27 personen deelnemen. - De heer H. T. Boorke, commies bij de Rijks-belastingen alhier, is tijdelijk verplaatst naar Dordrecht en in diens plaats is tijdelijk alhier aangesteld de heer G. De Groot, uit Doetinchem. *Pearsam, 7 Oct. De den Raad aan geboden begrooting dezer gemeente, dienst 1899, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 3271,52. 'Ridderkerk, 6 Oct. De gemeenteraad besloot nog een vijfde brandspuit aan te schaffen en wel voor den Oostendam. Tevens werd besloten in den toren een nieuw uurwerk te doen plaatsen. De kosten van het eerste werk zijn f 650 en van ’t tweede f 1000. Door de vele moeilijkheden heeft de gemeenteraad eene verordening op het wielrijden gemaakt. Verder werd de begrooting voor 1899 vastgesteld als in ontvang f 46414,90}, in uitgaaf f46414,10. Batig saldo f 0,80}. De hoof lelijke omslag zal bedragen f 5900. §8chellulnen. 7 Oct. De rekening dezer gemeente, dienst 1897, bedraagt in ont vang f 3100,28 en in uitgaaf f 2602,46; zij levert dus een batig saldo van f497,82. Blledreeht, 7 Oct. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature Schel- tema) werden uitgebracht 494 stemmen, waarvan 9 van onwaarde. Herstemming tusschen de heeren C M. Van Rees, can didaat der anti-revolutionaire kiesvereni ging, en P. M. Bot, candidaat der Sliedrecht- sche Kiesvereeniging, die respectievelijk 168 en 162 stemmen verkregen. Op den heer H Kalis Jz., den voorzitter der nieuwe neutrale kiesvereniging, werden 155 stemmen uitgebracht. 'Snelrewaard, 10 Oct. Door stemge rechtigde ingelanden van den polder Zuid- Linechoten, Schagon en de Engh is heden tot poldermeester gekozen de heer J. Cromwljk, in de plaats van den heer D. Straver liet herkiesbaar), beiden wonende te Linschoten. §8p|jk, 8 Oct. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gom. zijn gekozen de heeren C. v. Beest en J. v. Golverdingen. *8tolw||k, 10 Oot. Eene vereeniging, die bogen kan op een 48-jarig bestaan, vindt men niet om het andere huis; de mutsje vereeni- gingen sterven na een kortstondig bestaan en slechts enkele bereiken den mannelyken leeftyd. Ons leesgezelschap evenwel bereikte verleden week den leefiyd van 48 jaren en dit feit werd herdacht in de vergadering van Dinsdag 4 Oct. In diezelfde vergadering deed de penningmeester rekening en vesantwoording; daaruit bleek, dat de financiën in bloeienden toestand verkeeren. De aftredende bestuursleden werden mot by na algemeene stemmen herkozen. 1 Op Woensdag polderraadkamer de rietgewas van don pc verschillende pert f 216,60, terwyl word voor f 5,60, beliep f 222. Een bruidspaar alhior, bezoek ging afleggen by de „ut, mag sioh gelukkig reken» in het land der levenden verke [enblik n.l., dat het met paar Ipoorweg aldaar wille overstel de slagboomen neergelaten 1 aden trein. Daar het paard ipröng de bruigom uit het' rgtuig, bryselde de afsluitboomen en rende den Spoor weg over op hetzelfde oogenblik, dat de trein gepasseerd was. Even daarna sprong ook dn bruid uit de tilbury, doch ongelukkig bleef zg met de kleeren aan het voetyzer baken on werd oen groot eind medegesleept. Gelukkig werd toen het paard gegrepen en bleek het, wonder boven wonder, dat het meisje er met een licht gewond been, doch aan flarden ge reten kleederen was afgekomen; de bruigom kwam met den schrik en een nat pak vrjj. Zulk een ritje in do bruidsdagen zal niet licht vergeten worden. 'Streel kerk, 10 Oct. Tot leden van het burgerlijk armbestuur alhier zijn herbe noemd de heeren G. N. Terlouw en M. Mourik Jr. 'Tlenhoven10 Oct. De heeren G. M. J. Van Lomwel en H. Spek alhier zijn her benoemd tot zetters van ’s rjjks directe belastingen in deze gemeente. •vilat, 11 Oct. Tot zetters voor de directe belastingen zijn gekozen de heeren J. Kasbergpn en A. Neleman. 'Willige Langerak11 Oct. Het jonge rundvee is dezen herfst niet zoo duur als wel eens het geval geweest is, waarschijn lijk doordien Belgis nog gesloten is. Goede kalveren gelden van 30 a 40 gulden. De felle droogte in den laatsten tijd doet zich gevoelen èn in het wei- èn op het bouwland. Het gras is hier en daar op het hooge land dor, en het rooien van de bieten gaat op sommige landerijen zeer moeieltfk, zoodat zelfs van een stootijzer gebruik gemaakt moet worden. "Zevenhalsen, 5 Oct. Zeer tot ongerief van de schippers van Moercappelle op Rotterdam is eenigen tijd de vaart van eerstgenoemde plaats tot Zevenhuizen ge stremd geweest doordat het draaistuk van de spoorbrug stuk gereden was door het gelijktijdig op de brug rijden van twee locomotieven, die van tegenovergestelden kant kwamen. De brug kon daardoor niet draaien. Nu is evenwel ,de brugi van een nieuw middenstuk voorzien, zooflat zij de schepen weder kan doorlaten en de schip- peis hunne geregelde vaart hervat hebben. Gemengd Nieuwe.' De langdurige droogte aal dit. jaar oorzaak kunnen worden van vroegen staltjjd. Menigmaal ia ook do aanhoudende regen daar van de oorzaak geweest. De landeryen z(jn uitgeput en het gras la verdroogd. De grintwegen ayn over het alge meen door de langdurige droogte uitgereden; do sporen zjjn daardoor zeer diep, zoodat de kosten van arbeid en onderhoud groot Bullen zyn. Het aardappelen rooien ondervindt door de droogte ook al moeilijkheid. Met dat ai is hot oen prachtig mooie nazomer en duizenden by duisenden genieten van het heerljjke weder. De buitengelegonheden profiteeren dan ook bij zonder en halen datgene in wat met het gure voor- jaaraweör is verspeeld. «Het begint geld te kosten” wordt er gezegd. De groote waterwegen blijven moeieiyk te bevaren door den byna nooit ge- kenden langdurigen lagen waterstand. Groote schepen kunnen niet voldoende bevracht worden; vandaar, dat de vrachtprijzen met den dag stijgen. Het aanvoeron van steenkolen wordt kostbaar en het vervoer van landbouwproducten ondervindt moeielfjkheden. - Te ’s Gravenhage had Zater dag het echtpaar W. Kools het zeldzame voorrecht hun 65jarig huwelijksfeest te vieren, en ondervond daarbij in hunne eenvoudige woning, in de St. Jacobstraat, vele blijken van belangstelling. De dag is echter op andere wijze ge ëindigd dan men des ochtends vermoed had. Terwijl de 91 jarige man op zijn stoel zat, is hij onverwacht ontslapen. Te Dordrecht is Zaterdag- avond omstreeks 6 uren de hoofdconduc teur J. Timmer, wonende je Rotterdam, in dienst der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, terwijl hy den trein, waarmede hij vertrekken moest, in gereedheid had gebracht en hij de lijn wilde oversteken, gestruikeld en door den juist van den kant van Rotterdam ko menden sneltrein overreden en daarbij zoodanig gekwetst dat by terstond aan de gevolgen bezweek. De ongelukkige was gehuwd en vader van zeven kinderen. - Op den Rolderstraatweg (Dr.) is een kind omvergereden door een wiel- ryder en daarna overreden door een boerenwagen uit Eekst. Het kind was terstond dood. De zaak is in handen van de politie. Glsteren-ochtend ontstond te Papendrecht brand in de arbeiderswoning, bewoond door Tennis De Lange. Door het krachtig optreden der brandweer en dank zy het stille weder bleef de brand tot de arbeiderswoning beperkt. Deze brandde echter met den inboedel geheel uit. De inboedel is niet, het pand wel verzekerd. Vermoedelyk is de brand ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers in een bedstede, terwyl de moeder boven bezig was met wasschen. In de woning van den smid B aan den Singel te Schiedam, stootte Donderdag avond een der kinderen een brandend petroleumstel op den grond. Twee kinderen geraakten in brand en ook de oudersdie hunne kinderen trachtten te redden, bekwamen hevige brandwonden. De toestand van de moeder en een der kinderen is ernstig: by den vader en het andere kind beperkten de wonden zich tot armen en beenen. Nader verneemt men, dat het zoontje van den heer B. aan de bekomen brand wonden is overleden. De toestand der vrouw blijft zorgeiyk. dat in Soudan was geweest en den slag by Omdurman en de herovering van Khartoum had medegemaakt, is naar Londen teruggekeerd, en daar door een groote volksmenigte met uitbundige geest drift ontvangen. Generaal Kitchener, de Sirdar, deed, mede zeer toegfjuicht, Woensdag zyn intocht in Cairo. Hy komt naar Engeland, waar hem begin November het eerebur- gerschap van Londen en een eerezwaard zal worden aangeboden. Tusschen de Fransche en Engelsche Regeeringen wordt nog druk onder handeld over Fashoda, maar veel verder komt men niet. De Britten willen, dat Marchand Fashoda verlaat eer er verder onderhandeld wordt; maar de Franschen willen daarvan niets hooren. Er zal dus een andere weg moeten gevonden worden. Nu zouden de Britten allen toevoer van levensbenoodigdheden naar Fashoda wel kunnen afsnyden en daardoor Marchand dwingen weg te gaanmaar jn dat geval, zegt Frankryk zal Engeland de gevolgen daarvan moeten dragen. Door vier van de groote Mogendheden Duitschland en Oostenryk deden niet mede is eene gemeenschappelyke nota ingediend bij de Porte, betreffende Creta. De nota schynt in den vorm van een „ultimatum” te wezen en bevat de vol gende punten: Vertrek uit Creta van alle troepenvoorloopige bezetting van Creta door eene internationale legermacht ver vanging van alle Turksche ambtenaren door Europeeschebescherming der Muzel- mansche bevolking door de Mogendheden; instelling van een zelfstandig bestuur, onder bescherming der Mogendheden; be noeming tot Gouverneur, onder souve- reinitpit des Sultan?, van Prins George van Griekenland. Do Sultan zou geneigd zyn, het gevraagde te bewilligen, alamen hem een stad op Creta met een Turksch gar nizoen laat, ten teeken zfiner souvereiniteit. In de drukte der feesteiyke toebereidselen voor de ontvangst van het Daitsche Kei zerpaar zal het misschien wel zwaar vallen het verlangde spoedige antwoord te geven. Twaalf October vertrekken de Keizer en de Keizerin naar het Oosten. Bfi Kopupsko (Hongarije) is, na een wanhopigen tegenstand, gearresteerd een 18-jarig anarchist, Mecklenburger van geboorte en Augusti Schmierer geheeten. Hy had een revolver met 146kogelpatronen, twee dolken en een portret van Keizerin Elisabeth by zich. Men verdenkt hem van medeplichtigheid aan den moord, en hy erkent aan Luccheni kennis te hebben gehad. Romeniet Venetiömoet door de Itallaansche Regeering bestemd zyn tot vergaderplaats van het door haar by'een te roepen Congres tot bespreking der ge varen, die dreigen van de zyde der anar chisten. By den Keizer van China moeten sporen Van arsenicum-vergiftiging zyn geconsta teerd, alreeds vóór het hervormingsbe- sluit verscheen, dat nu door de Keizerin is ingetrokken. Verleden week moeten voorts weer elf invloedryke leden der hervormingsparty zyn onthoofd. De Moniteur Beige van 8 Oc tober 1898 bevat een ministerieel besluit, volgens hetwelk melkvee dep laten en 15den van elke maand in Belgiö wordt toegelaten langs Watervliet, Selzaete, de Clinge, Santvliet, Esschen-Station, Esschen- Dorp, Baarleduc, Achel, Maaseyk en Visé. De ingevoerde beesten móeten eene quarantaine van tien dagen ondergaan. Dit besluit treedt den 15den October 1898 in werking. Het rykstelegraafkantoor met telephoondienst te Krimpen a/d IJsel zal, met ingang van 17 October a.s., op werk dagen open zyn van 7.30 tot 11.30 uur voor-, 1.30 tot 4 en 6.30 tot 7.30 uur namiddags (spoortyd) De diensturen op Zon- en feestdagen biyven onveranderd. —Door het hoofdbestuur van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen is een adres gericht aan H. M. de Koningin, met verzoek, dat zoodanige bepalingen betreffende belegging van fondsen der rykspostspaarbank, van het pensioenfonds voor burgerlyke ambtenaren en van even tueel op te richten verzekeringskassen worden voorgesteld, waardoor demogelyk- heid zal geboren worden om nevens andere geoorloofde geldbeleggingen, ook, onder de noodige waarborgen, gelden te leenen aan solide corporation tot het bouwen en verhuren van goede en goedkoope volks woningen hier te lande, met de haar toebehoorende huizen als onderpand. De Maatschappy tot exploi tatie van staatsspoorwegen zal o vergaan tot de invoering van het perron kaarten- stelsel aan haar station te Amsterdam W. P. Ds. J. Sander, emeritus predikant voorheen te Paramaribo, sinds verscheidene jaren dienstdoende in de Evang.-Luthersche flliaal-gemeente Leer dam, heeft thans tegen 15 November e. k. als zoodanig emeiitaat aangevraagd. gAmelde, 6 Oct. In de hedenavond ge houden vergadering der Afd. Ameide, Tienhoven e. o. van den Nederlandschen Protestantenbond werd verslag uitgebracht over het afgeloopen vereenigingsjaar door den secretaris en rekening gedaan door den penningmeester. Verder werden de beide aftredende bestuursleden herkozen

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1