JKAZ. 1898. N°. 1935 Woensdag 2 November. iee iano’s. rslnBclit >m^ LZUI, HOF, Utr.). voor Zuid-Holland en Utrecht. Advertentieblad Nieuws- en ht, neid, »idy IEN, :n Logement, KOOP d I Jssel WIZEN; ------ L Als het loopen wil, heft het zijn achterlijf omhoog en beweegt zich dan op de voor poten misschien niet even gemakkeljjk, doch even snel als de andere. Van achter- pooten is geen spoor te bemerken. BINNENLAND. Officiöele Kennisgevingen. BUITENLAND. Overzicht mmt in mil of te .R, Brouwers- FAM MOOTW, dat op- Jkan: Nietig ïe zaak ver rechtbank - >ek instellen. •■derdaga te ratal by Wed. m 9—12 en in het Café O, naast het 1. BEGEER H. VAN een smid rsmifl, i nog een gd eene G. RIJN8- 3UDA. H. kjes, voorzien 1 handelsmerk, bü NDK LT. pan deb Rest. JNEKOEK. Jong Czn. Dogtebom. CKEB. i Gennep. ik. D. Blanken. Dam. X3EMAN. Rees. n Essen. andacht geves- I. 80 per Bona. 1 317, -A-ZM2, nhorei te s een anby G. k. Horloge, ’araplule by ZN., chooahavea. wordt een en verharen, ixeeren van Arden gelden )p Landeryen •gd: n den P. G., erka/dUseL 8ALON-OR6EL >n van toon, de alle andere nikte ORGELS n-betaling van Schotland vertrokken om aan de univer- siteit van Edinburg de tweede reeks van zyn Gifford lezingen te houden. De eerste lezing heeft Maandag 6 November plaats. Iq het geheel worden er tien lezingen gehouden, iedere week twee. Behalve het legaat aan de Diaconie-armen der Ned. Herv. Gemeente te Ouderkerk a/d IJsel, heeft wylen mejuffrouw A. Louter, aldaar, gelegateerd aan die gemeente f 8000, met bepaling dat de renten van deze som worden be steed tot instandhouding van het kerk gebouw. ’Gorlnchem, 80 Oct. De 11. Vrydag alhier gehouden St. Huiberts- of Toon- markt heeft weder haar ouden roem ge hand haafdVolgens offlciöele opgaa f waren 3908 stuks vee aangevoerd, zoodat een aantal straten en stegen daar me bezet waren. Voor Belgiö werd veel fok vee aan gekocht, terwyl over 't geheel by vrij leven- digen bandel beter pryzen besteed werden dan sedert lang het geval was. ’Ameide, 31 Oct. A. s. Vrydag 4 November wordt hier de vrye najiars- beestenmarkt gehouden. Moge deze markt niet zoo vermaard en druk bezocht zyn als onze paarden markt, de eerste levensvoorwaarde voor een markt, aanwezigheid van veel koop lieden, dit bleek nog het vorig jaar, bezit zijtoen werd dan ook nagenoeg al het aangevoerde grif verkocht. Dat men zich ook meer en meer beyvere om deze markt aan de tweede levensvoorwaarde, aanvoer van vee, te doen beantwoorden in dit opzicht toch kunnen veel vee- bezitters, ook in de naaste omgeving, veel meer doen dan vorige jaren door hen gedaan is. Voor het herhalingsonderwys, waartoe op de openbare school de gelegenheid is opengesteld, heeft zich geen enkel leerling aangemeld, ’t Is te betreuren, dat men zoo weinig, ja in ’t geheel niet belang stelt in dit voor zoovelen zoo nuttig en noodig onderwijs. ’Amelde, 1 Nov. De begrooting dezer gemeente voor 1899 is vastgesteld in ont vang en uitgaaf ad f 9209,62’. De ver schillende opcenten zijn daarin geraamd als ’t vorig jaar; de hoofdelyke omslag moet, tengevolge van het steeds klimmend hoofdstuk kosten van het armwezen, met f 225 worden verhoogd 'Amelde en Tlenboven, 1 Nov. De voorgenomen oprichting van een fanfare korps in deze gemeenten is tot stand gekomen, onder directie van den heer M. Van Bouzel te Ameide. Het bestuur bestaat uit de heeren W. G. Degenhardt - - vlug a]a zyne broertjea en zusjes. het Innnon wil. heft, hot ziin ar.h zy'ne vetheid veler aandacht trok. pryzen van 3- en 4-jarig rysgewas waren I gemiddeld f 280, per hekt., te; f 240 in het vorig jaar. Het rietgewas bracht f 461 op, tegen f 238 in 1897. *Berg-Ambaeht, 31 Oct. In de plaats van wylen den heer C. Benschop is door eene vischmeelfabriek in Hannover is op gericht, ten einde onze landbouwers voor dit, misschien goedkoope mestmiddel, te waarschuwen. SMoIenaarsgraaf, 27 Oct. De heer F. v. d. Berg en Adr. Korevaar, die aan de beurt van aftreding waren, zijn door lid maten als notabel herkozen, terwijl in de plaats van wijlen de heer A. Van Casant de heer J.C. Verhoef als zoodanig werd geko zen. In dezelfde vergadering werd de heer N. Korevaar Bz. door notabelen met alge meene stemmen als kerkvoogd herkozen. ’’Oaderkerk a/d IJsel, 81 Oct. In de heden gehouden raadsvergadering werd de gemeente-begrooting voor 1899 behan deld en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 16481,45. Van de restant schuld, groot nog slechts f 1500, zal f 1000 worden afgelost, zoodat die schuld in 1900 tot het verleden zal behooren. De hoofdelyke omslag is wederom op f 3500 bepaald. ’’Oadewater, 31 Oct. De heer P. Hunik alhier is wederom voor 3 jaren pachter geworden van de sluis met woning, toe- behoorende aan bet groot-waterschap van Woerden, voor de som van f 225 per jaar. Christelijke zangvereniging voor gemend koor „Marnix van St. Aldegonde” heeft den stryd om te zijn of niet te zijn tegen hare zusterverenigingen op ver schillend gebied moeten opgeven, ten minste zij heeft, uit gebrek aan deelneming van dames, opgehouden te bestaan. ’Polsbroek, 1 Nov. Wonderbare vogelvangst. Iemand uit deze ge meente stond verleden week op zijn erf, toen vyf patrijzen, laag bij den grond, over den Kerkvliet kwamen vliegen. De man bukt, grijpt toe en brengt even later een der bouljes bij zijn vrouw. *8tolwtyk, 27 Oct. Was de aanvoer van vee op de eerste onzer najaars beesten markten nu niet zoo bepaald schitterend, gisteren was er heel wat meer leven aan de lijn. De eerste maal plm. 20 kalveren, thans 18 koeien en 35 kalveren. Door de aanwezigheid van vele kooplieden was de handel levendig. ’Stolwijk, 31 Oct. Het oudste zoontje van den landbouwer L. B. had verleden week het ongeluk, achteruitloopende in naai- en breischool in den loop der maand November feestelijk te herdenken. Hoenkoop, 31 Oct. J1 Zaterdag is aan den Rolaf by Oudewater, ten huize van den heer Timmer, door het bestuur van het waterschap Hoenkoop, Vliet en Dijkveld publiek aanbesteedhet verlagen der steenen brug met eenige grondwerken achter het stoomgemaal van genoemd waterschap. Begrooting f211. Ingekomen 6 biljetten: H. J. Scholten, Berg-Ambacht, f 285; G. F. Hilgeman, Montfoort, f 244; C. H. Hoogendoorn, Polsbroek, f 226 H. Stuurman, Ammerstol, f 218; Joh. Ver meer, Hekendorp, f 209 en Ph. Hooft Jr., Haastrecht, f 187. Aan den laagsten in schrijver gegund. ’Krimpen a/d IJsel, 29 Oct. Door drie heeren dezer gemeente werd een oproeping gedaan tot het oprichten van een fanfare corps, voor welk doel gister avond eenige personen in de o. 1. school waren ver gaderd. 28 ingezetenen gaven zich op om als lid te worden ingeschreven. Tot voorloopig bestuur werd benoemd de hh. C. Minnes, W. F. De Vries en S. Prins, die de benoeming aanvaardden. Heden is met goed gevolg te water gelaten van de werf van den heer A. Van der Giessen alhier het ijzeren tjalkschip, genaamd „Nieuwezorg”, groot 50 lasten, gebouwd voor rekening van den heer H. Raamstein, wonende te ’s Grevelduin-Cappelle. ’Leerbroek, 27 Oct. Het in aanbouw zijnde orgel in de kerk dezer gemeente nadert zyn voltooiing. Reeds op Zondag den 6. November e. k., des voormiddags te half 10 uur, zal het fraaie instrument voor het eerst by de godsdienstoefening dienst doen en dan bespeeld worden door den vervaardiger en tevens bekwamen organist, den heer J. F. Kruse, voorheen W. Hardo. ff, orgelfabrikant te Leeuwarden. *Lopik, 31 Oct. Vrijdagavond ontstond een twist tusschen G. De B. alhier, die wellicht niet prettig gestemd was door zijn getrokken dienstplichtig nummer, en zekeren K. v. B. te Jaarsveld, waarbij laatstgenoemde een diepe snede over het aangezicht kreeg, zoodat de hulp van den geneeskundige moest worden inge roepen. De B. sprong over een breede sloot on wist daardoor aan de handen van partijgenooten van den verwonde te ont komen, doch de ryks veld wachter H. onderhaalde hem, nam zijn mes in beslag en maakte proces verbaal op van het voorgevallene. ’Meerkerk, 28 Oct. Onder deze ge meente is by H. ’t L. een jong varken te zien met 2 pooten. Het is 8 weken oud, goed gezond en beweegt zich even Geruimen tijd geleden slachtte iemand in het naburig L. een varken, dat om De smaak van zyn vleesch en spek viel echter niet mee Na eenigen tijd werd in deze zaak het Hof doen verklaren zonder meer d wyzen naar een nieuwe öf een eigen nieuw ondöitoi In den volgenden gedachtengang besloot de heer Bard zijn rede: Gij, aan wie de wet de zorg toevertrouwde om over te gaan tot elk onderzoek, dat u licht kan verschaffen, gij zult nu zelven moeten beslissen wat te doen overig blijft. Uwe taak is kiesch, maar gij zult u daaraan niet onttrokken. Er zijn al te veel tekortkomingen geweest tegenover een grooten plicht. Gij zult doen wat uw geweten u ingeeft. Toen was het woord aan den Procureur- Generaal Manau, die in kleine bijzonder heden alles nagaat: Hemy’s vervalsching, de rapporten der schriftkundigen, enz. enzen eindigde met de vraag om her ziening en vernietiging van het proces, verzending daarvan naar een nieuwen raad van onderzoek en schorsing der straf. Als slotwoord had hij: „Wat wij willen en zoeken is: de waarheid. De rechters hier moeten slechts één aandrift, slechts één hartstocht hebben: die van gerech tigheid. Laat ons denken aan den goeden naam van Frankrijk, in opspraak gebracht in het buitenland. Dat uwe ge rechtigheid uitga, uitga tot het rotseiland ginds, waar een ongelukkig mensch baar zit te verbeiden. Laat hem komen, om zich te rechtvaardigen! Na deze welsprekende redevoering werd de zitting eenige oogenblikken geschorst, waarna Mr. Mornard, advocaat der familie Dreyfus, aan het woord kwam; ook zijne conclusiën strekten tot het instellen van een onderzoek. Na nog in eene breed voerige ontwikkeling van motieven ver vallen te zyn, voelde hy zich echter zóó vermoeid, dat hjj uitstel tot den volgenden dag aanvroeg. Dus nog even geduld ge oefend I Wat Dreyfus betreft, hij schijnt nu een weinig op de hoogte te worden gebracht van wat er in de bewoonde wereld ge schiedt. Sterk in zijn onschuld, is hy, ofschoon gebogen van lichaam en vergrijsd van haar, niet geknakt naar den geest. Een Ministerie krijgt Frankrijk nu ook weer! Men spreekt van een Ministerie- Dupuy, met Freycinet voor Oorlog! Jus titie zou dan toegewezen worden aan Ribot Buitenl. Zaken aan Delcassé. Maar het is nog een los gerucht. Evenals dat over de Fashoda quaestie, als zouden de Franschen Fashoda ont ruimd hebben. Marchand is alleen ver trokken en wel over Khartoum naar Cairo. De andere Franschen zyn te Fashoda ge bleven, dus véél is men nog niet gevorderd tot regeling en afdoening der quaestie. Engeland blijft zich nog steeds ergeren aan het bezoek van Doitaebland'a Keizer aan den Sultan van Tarktfe. Het kan zich maar niet voorstellen, dat Keizer Wilhelm aan dezelfde tafel heeft gezeten en gastvrijheid aannam van hem, die in Engeland nog steeds betiteld wordt met den naam van .moordenaar”. De hooge bezoekers zijn nu al weer eenige dagen geleden uit Constantinopel vertrokken naar Palestina, waar het weer drukkend heet moet zyn en het reizen, ondanks de ver betering van de verkeerswegen, nog zeer veel moeielijkheden oplevert. Het Keizerlijk paar wordt op zijne reis vergezeld van niet minder dan 138 Turk sche overheidspersonen, ambtenaren enz. Daarenboven worden zy door 600 soldaten geöscorteerd. Zelf heeft het Keizerlijk paar een gevolg van 124 personen. Overal wordt het Keizerlijk paar met veel geest drift begroet. Te Haifa o. a. boden jongens en meisjes geschenken aaneen kast van olijven hout met Oostersche kant voor de Keizerin, een tafel van olyvenhout voor den kroonprins en een Oostersch wiegje met een op zijn Arabisch aan gekleede pop voor het prinsesje. Te Jeruzalem heeft de politie het ver schijnen van gesluierde vrouwen op straat verboden, uit vrees dat soms een anarchist zich dus zou kunnen vermommen. De luit.-kolonel P. 0. De Wilde, benoemd tot commandant van het korps pantser fort-artillerie, komt te Haarlem in garnizoen. De bij het 3de re-giment ves tingartillerie benoemde majoor A. W. Kattenbusch komt in garnizoen te Go- rinchem. De majoor J. J. C. H. Van Pelt, die benoemd is tot commandant van het korps torpedisten, komt te Brielle in garnizoen. Te Montfoort is eene zang- vereeniging voor gemengd koor opgericht van 25 leden, onder leiding van den heer G. C. Visser, onderwijzer aan de openbare school. De rederijkerskamer .Eendracht maakt macht,” aldaar hoopt Dinsdag 15 Novem ber haar 25jarig bestaan feestelijk te vieren. In een Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering van klompenmakers, woonachtig in de provincie Zuid-Holland, werd besloten tot de oprichting van een klompenmakersvereeniging. De vereeni ging kreeg den naam van .Samenwerking”, terwijl als bestuursleden werden gekozen de heeren Ch. Van Zwienen Pz. te Ouder kerk a/d Usel, voorzitterP. Visser, L. Van Zwienen, D. Twigt en W. Donker. - Prof. Tiele ia Zaterdag naar Een deerlijk verbrande voet, zóó, dat men geneeskundige hulp moest inroepen, was natuurlijk het gevolg van dien misstap. Zaterdag j.l. had alhier de stemming plaats voor drie leden in het college van notabelende heeren C. Stoppelenburg Dz. en D. Deelen moesten aftreden, de heer A. Graveland, had bedankt. Ingeleverd werden 51 biljetten. Gekozen werden: 0. Stoppelenburg Pz., P. Van Wijnen Sr. en M. Verdoold Cz., respectievelijk met 32, 28 en 80 stemmen; D. Deelen verkreeg 20, H. Graveland 14 en D. Verhoog 13 stemmen, terwyl op enkele andere per sonen nog een of meer stemmen waren uitgebracht. ’Tlenhoven, 1 Nov. De door den raad vastgestelde begrooting dezer gemeente voor het volgen# dienstjaar wyst aan: in ontvang en in uitgaaf f 2319,72. De te heffen opcenten blijven onveranderd. De hoofdelijke omslag is f 200 hooger, tengevolge der verplegingskosten van een behoeftig krankzinnige. ’Vllat, 27 Oct. Heden avond hield de Vlister Ijsclub eene huishoudelijke ver gadering. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd in orde bevonden en goedgekeurd. Als bestuurs leden werden herbenoemd de heeren J. A. Rooken, A. A. Streng en J. Uittenbogaard. Vlht, 1 Nov. Schandelijk. Bij efn|72-jangen veehouder in deze gemeente zyn van Zaterdag- op Zondag nacht ver schillende baldadigheden gepleegd. Een plank, waarover de oude man moest om by zyn koeien te komen, was half door gezaagd. 't Is wel te hopen, dat de politie de schuldigen zal vinden. Woerden, 28 Oct. Kaas. De aan voer ter markt op heden bedroeg 150partijen; prijs van Goudsche 1ste soort f 22 f 25,50, 2de soort f 17 f 21, zwaardere f per 50 kilo. Handel vrij vlug. Gemengd Nieuws. - Vrijdag werd door de recht bank te Arnhem behandeld eene weinig beduidende vechtpartij, die op de kermis te Noordeloos was voorgevallen. Als ge tuige trad daarin o. a. op A. K-, een 18- jarige jongedochter uit Zjjderveld, wier verklaringen zeer van die der andere ge tuigen afweken. De rechtbank had de behandeling dezer zaak reeds in een vorige zitting uitgesteld, daar bjj haar toen al vermoeden roes van valsche verklaringen door A. K. Toen zij hierbij ook Vrydag bleef volharden, werd zij in arrest genomen. Bij het afbreken der ge bouwen op de Zalmvisschery onder Delfahaven, stortte, terwyl eenige werk lieden aan de kap bezig waren, het nog staande geraamte van een keet met groot geraas ineen, doch kwam gelukkig ge deeltelijk op een ander gebouw terecht, waardoor de val eenigszins werd gestuit. Boven wonder bekwam niemand der werk lieden of omstanders eenig letsel en had het ongeval alleen eenige materieele schade ten gevolge. Aan den Wassenaarschen Weg bij Den Haag sloeg een paard, be reden door een gewezen kapitein der artillerie, op hol. In dolle vaart rende het dier door de Javastraat. Ter hoogte van het Nass^uplein trachtte de ruiter, die zich in het zadel had weten te houden, zyn paard het Alexandersveld in te sturen, maar in den draai stortten paard en ruiter ter aarde. De berijder bekwam vrij ern stige verwondingen aan hoofd en been en werd, na voorloopig te zyn verbonden, per rijtuig huiswaarts gebracht. Zaterdag-arond, omstreeks 10 uur, ia in de infanterie-kazerne op Damluat te Utrecht een drama voorgevallen. De milioien-aoldaat F. De Vroege, van het 5e bataljon 5e regiment infanterie, stond op post op de achterplaats der kazerne en zag in een wasohlokaal, dat met een raam uitzicht geeft op genoemde plaats, licht ontsteken, omdat in dit lokaal door een soldaat, onder toezicht van een onder-offioier nog eenige bezigheden te ver richten waren. Hierop liep de bewuste schildwacht naar het raam, laadde zjjn geweer met scherpe patronen, welke hy in zyn functie als post in zyn bezit heeft, en vuurde, zonder eenige reden, door het raam op de beide militairen. Het eerste schot trof den milicien-soldaat Van Deelen, van het 5e bat. 8e reg. inf, in het hoofd, die onmiddellyk in elkaar zakte en ter plaatse dood bleef, het tweede schot den sergeant even boven den schouder door zyn jas, zoodat de sergeant er met een echramp aan de kin af kwam. De sergeant liep daarop naar de aangrenzende kamer, bewoond door eene compagnie van het 5e bat. 8e reg. inf., om hulp in te roepen, alwaar een delde en een vierde schot door de ramen werd gelost, doch gelukkig zonder iemand te verwonden, niettegenstaande de manschappen reeds te bed waren. De dader werd onmiddellyk daarna gegrepen en in arrest gesteld. De oorzaak van deze ramp moet hoogstw schynlyk worden toegeschreven aan een v van waanzinnigheid. Bjj de gisteren gehouden loting voor de nat. militie te Montfoort viel no. 1 ten deel aan eenechtgenoot en vader, die echter vrijstelling heeft wegens broederdienst. Zondagochtend te ongeveer half vyf is in de rivier de Noord by Slik kerveer het schip Vier Gebroeders, schipper A. Huys, geladen met lynzaad, komende van Antwerpen met bestemming naar Koog a/d Zaan, door eene onbekend geble ven stoomboot aangevaren. Het schip bekwam zware avery en was genoodzaakt voor anker te komen. De stoomboot vervolgde in de richting van Dordrecht haar reis. te Ameide, voorzitter, en G. J. De Jong te Tien hoven, secretaris. ’Ammerstol, 1 Nov. Benoemd tot di recteur der zangvereeniging „Volharding” alhier, de heer W. A. Emeis. ’Berg-Ambacht, 29 Oct. Heden had alhier ten overstaan van notaris Mahlstede de gewone jaarjyksche verpachting plaats jLEN met toe- I pers. Veeren- maakt Bed en rollen, gestikte omatrassen. Jivere, nieuwe en f 50,—. t de beste Ka- 0 en f 40,—. Stroo en Zee- ipok Kussens, 20,-, f 22,50; 0; Schommel- 0. in franco tot legplaats door iding van het vry zicht. enz. gratis. Gemeente Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat de ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGER bg de Militie op te treden en daartoe bevoegd zyn, zich ter Secretarie kunnen aanmelden vóór of op don 30. NtYMihtr i. l Schoonhoven, 2 Nov. 1898. De BocreUni, De Burgemee.ter, H. G. OEKLHOED.Mk A. D. H. KOLFF. Fraukryk. Het was er vol, warm en stil, Donderdag j.l. op de zitting van het Hof van Cassatie, eene stilte, die slechts even onderbroken werd door een troepje schreeuwers, die van de strafzitting kwa men, waar de antisemiet Guérin, beschul digd van het mishandelen van den com missaris van politie op Dinsdag 1.1., zich wegens zyn gedrag had te verantwoorden. Dat geluid echter stierf allengs weg en de spreker vervolgde zyn rede. Degehooizaal was vol, ofschoon er streng toezicht was geoefend op de binnenkomenden en nie mand zonder kaart werd toegelaten. Onder het publiek waren, om te beginnen, de over de geheele wereld bekend geworden advocaten in de Dreyfus-zaakDemange en Labori, ook Clémenceau. Dan waren er Mevrouw Dreyfus en haar broeder, de jonge Hadamardde oud-majoor Forzinetti, die, directeur zynde van de militaiie ge vangenis, waarin Drtyfus was gebracht, nooit een oogenblik heeft getwyfeld aan diens onschuld en dit steeds eerlyk aan de wereld heeft verkondigd. Een last not least werd opgemerkt, als zittende steeds op de eerste rangen der toehoorders, de in de wandeling by genaamde „dame blanche”. Men noemt haar zoo, om het witte lyfje, dat zy daar in Februari droeg tydens het Zola-proces en waardoor hare tegenwoordigheid opviel aan de omstan ders. De heer, die nu met haar is, ia niet dezelfde als die haar by het Zola- proces vergezelde. Wie zy is? Dat biyft voor velen een ondoorgrondelijk geheim! In tegenwoordigheid van die allen en nog van veel meer, begon de heer Bard de lezing van zyn rapport, dat nog verre den roep die er van uitging overtreft. De rechters, in hunne vuur- roode tabbaarden zitten deftig, ruim op de voor hen in de weelderig ingerichte zaal gemaakte verhevenheid, en het geheel geeft den indruk van ernst, rust en dis tinctie. Precies om 12 uur wordt de zitting ge opend en de raadsheer-rapporteur begint, aan de hand van het requisitoir van den Procureur-Generaal Manau, er aan te her inneren, hoe groote ontroering de zaak Dreyfus heeft teweeggebracht, en hoe naar de herziening ervan is gestreefd. Van de campagne om daartoe te geraken, geeft hy daarna een historisch overzicht, stil staande by de vervalsching, door kolonel Henry in 1896 begaan, welke geen vol doende aanleiding zou zyn tot herziening, als niet kolonel Hem y, die de vervalsching pleegde, getuigd had tegen Dreyfus. Die getuigenis was derhalve die van een fal saris; een feit, als voor herziening vereischt. Het requisitoir loslatend, vervolgt de heer Bard: aan het Hof staat het nu, te beslis sen, hoe te handelen en of al dan met zal worden overgegaan tot het instellen van een aanvullings-onderzoek. Hy gaat voort met de voorlezing van de processen-verbaal der inhechtenisneming van Dreyfus (geteekend door Paty de Clam) en van diens verhoor, daarby opmerkende, dat anders dan in het proces-ver baal door Du Paty verklaard wordt, een photogram van den bekenden brief, dien men Drtyfus tydens dat verhoor liet achryven, een schrift aanwyst, dat in ’t geheel geen ontroering verraadt. Uit het tweede verhoor blijkt, dat Du Paty den verdachte de stukken, waarvan by het beweerd verraad sprake was, liet schiy ven in allerlei houdingen, rechtop, met hand schoenen aan, enz. In het laatste verhoor bezwoer Dreyfus by de hoofdjes zyner kinderen zyne onschuld. Du Paty weigerde hem een onderhoud met den Minister van Oorlog, tenzy dan, dat hy te voren bekende. Wat de quaestie der bekentenis betreft, zegt de rapporteur verder, dat Dreyfus altyd zyn onschuld volhield. Het moet nu echter nog onderzocht worden of inderdaad, zooals gemeld is, Dreyfus op den dag zyner degradatie eene bekentenis heeft afgelegd. Wat die bekentenis aan gaat, moet er een rapport bestaan, drie jaren na die bekentenis werd gemaakt. Wel een beetje laat. De rap porten der schriftkundigen behandelend, onderwerpt spreker die aan een scherpe critiek. Twee achtten het borderel door Dreyfus geschreven, twee niet en de laatste spreekt van een verdraaide hand, waarop de heer Bard het volgend besluit uit spreekt: „Indien bet borderel het voor name stuk is, waarop Dreyfus is veroor deeld, dan moet hy van die veroordeeling worden ontheven.” Nog tot half zes ging de heer Bard voort met zy'ne uiteenzet tingen en toelichtingen en toen sloot hy de zitting, om den volgenden dag te 12 uur weer te worden geopend met een slot woord van den flinken vastberaden raads beer-rapporteur, waarin hy opsomt, wat OVUID1 MIDI LXIVV TTOIU oftWM 1 het haast onbiuil{baar- onderzoek (het n-owan mar^t gekocht) bleek het met visch en visch-afval te z(jn gemest. I Wy deelen dit mee, omdat er onlangs notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier benoemd tot kerkvoogd de heer L. Verhoef. ’Berkenwoode, 29 Oct. In de eerste nuts vergadering van dezen winter trad als spreker op de heer Z. Vink. Als lezing droeg hy op uitstekende wyze voor een novelle, getiteld: „Twee Moeders”, naar het Duitsch van Tb. Artope. Met zeer veel aandacht werd de spreker aangehoord. Na de pauze leverden nog bydragen de spreker en de heeren W. Groenendyk en J. De Visser. Capelle a/d IJsel, 28 Oct. Woensdag avond is alhier een boerenhofstede van de Gebr. Stoffsls naby Kralingsche Veer ingestort. Persoonlyke ongelukken kwa men niet voor. Men schryft dit onheil toe aan den wind van den vorigen avond. §Groot Ammers28 Oct. In de laatste weken zien wy telkens als byzonderheden in de natuur, bloeiende boomen, boomen en aardbeien voor de 2de maal dit jaar vrucht gevende. De heer B. Van As Sr. plukte deze week in zyn tuin trossen rijpe frambozen, die zeer smakelyk waren. Nog grooter by zonderheid zag men deze week, toen de heer W. v. d. Hoven, boomkweeker alhier, voor de tweede maal pruimen plukte dit jaar, van dezelfde boomen. Door de kaashandelaars werd deze week hier en in de environs de kaas gekocht voor de navolgende pryzen: 1ste qua), van 20 gld. tot 22 gld.; 2ie qual. van f 16 gld. tot 191 gld. Zwaardere soorten tot 25 gld. de 50 KG. De handel is over het algemeen vlug. Toen de heer d. O., veehandelaar alhier, Dinsdag-morgen zyn koeien op de boot naar Rotterdam had gebracht, brak er een los, die niet van de makste was, sprong over de balie en in de Lek. Spoedig was zy in de rietgorzen, waar zy een poos vertoefde, vervolgens rende zy den dyk op, over het dorp en verder naar de buurt Gelkenes naar haar weide waar ze eenige dagen geloopen had. Van vangen was geen sprake. Men vermoedt, dat het dier dol was geworden. Ongelukken zyn er gelukkig niet voorgevallen. 28 Oct. Het voornemen -- beitaat, het twintigjarig bestaan der Nuts- eBn. groot<)a kokenlJ wato Btapp6ni van rys- en rietgewas. De opbrengst van grienden en boomen bedroeg f 3200. De non Q 4 {...Ir. m gemiddeld f 280, per hekt., f 240 in het vorig jaar. F

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1