Goedmaien Zonen, JUDA, Markt, naast „Da Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden h deposito: it 1 dag opvragens k 2 HOOGENDIJK Az. 1898. Woensdag 9 November. Jf. 1937. iostö)?G8&rDikKat8r,sDrDD. Het is Waarheid WerKlieflen-PBiisioneBriDÊ. r Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ïrgels en Piano’s. Officiöole Kennisgevingen. W. ROUS Wzn„ DRUIVEN-BORST-HONIG eeds sedert 81 jaren in de geheele vereld ongeëvenaard en eenlg. KATER Co., te Groningen. F Wacht U voor waardiloozi amaakMla! te Nieuwerkerk a/d IJssel last zich met het boren en verharen, open en verkoopentaxeeren van ANDERIJEN HUIZEN; rstrekt op billijke voorwaarden gelden i 1ste en 2de Hypotheek op Landerfen Halzen. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. 4 hoaahovea, i 3. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente Schoonhoven. J Hoek Meent. SCHOOBÏÏOVEB8GHÏ GOMT. gemeente vaat te stellen, als jaarljjksch inkomen door gewonen handenarbeid te verdienen b. tijdelijk, langer dan een jaar, daartoe buiten staat is, zoolang die toestand voort duurt. Wie zyn werklieden? Als kenmerk heeft de commissie aangenomen het ver richten van arbeid, geestelijken zoowel als lichamelijken, voor loon. Vrouwen worden zoowel als mannen in de ver plichte verzekering begrepen, behoudens het verleenen aan genen van zekere faciliteiten, die echter geen verhooging van de verzekerings-premie mogen ten gevolge hebben. Met hen gelijkgesteld worden dienstboden, boekhouders, kantoor bedienden, klerken en dergeljjke personen, zoomede de onderwijzers en ambtenaren die niet in staatsdienst zijn. Zelfstandig arbeidende personen (kleine bazen, land bouwers, handelaars, enz.) daarentegen wil de commissie Diet in de verplichte ver zekering opnemenwèl hün de bevoegdheid geven, onder de noodige waarborgen, er vrijwillig in te treden onder geheel dezelfde voorwaarden als de eigenlijke werklieden. Er moet verband bestaan tusschen het pensioenbedrag en het voorheen genoten loon. Om dit te verkrijgen heeft de commissie vyf loonklassen gesteld, waarvan de maximumcijfers resp. zijn: 250, 400, 600, 800 en 1000 gulden. Een soortgelijk verband moet er zijn tusschen het pensioenbedrag en het aantal daarvoor gestorte bijdragen. Als algemeene regels geldt: 1°. dat de bijdragen zóó zijn ver deeld, dat er altijd aanwezig is een som, groot genoeg om de vereischte pensioenen uit te betalen; 2°. dat de werkgever ver antwoordelijk is voor de betaling, met het recht om de helft daarvan in te houden op de door hem uit te betalen loonen8’. om de premiön te doen innen door middel van zegels op een boekje of ander document van de verzekerings instelling geplakt. Om in het genot van pensioen gesteld te kunnen worden, behoort de verzekerde een wachttijd te hebben volbracht; dat wil zeggen, gedurende een bepaalden tjjd geregeld zijn weekpremie betaald hebben. Gerekend zijn vijftig weekpremies perjaar; dan moet bijgedragen zijn door rechtheb benden op ouderdomspensioen gedurende minstens twintig jaar, - ’t doet er niet toe of deze aansluiten dan wel door tusschen- ruimten gescheiden zijn, en voor inva liditeitspensioen gedurende minstens drie jaren. Alleen is nog een bepaling gemaakt voor het overgangstydperk, n.l. dat daarin de eerstgenoemde tijdruimte van twintig jaar ia teruggebracht tot vijf. Dat overgangstijdperk is naar onze meening de groote moeieljikheidhet andere zou wel gaan. Ja, men hoort soms in vergaderingen de bewering uitsproken, dat van de lage loonen der werklieden geen pensioenpremiön gevorderd kunnen worden, dat de Staat alleen maar zorgen moet ieder op den leeftijd dat hij voor gewoon werk de krachten gaat missen een behoorlijk onderhoud te ver schaffen, maar met die praatjes brengt men de zaak geen stap verder. Onder gewone omstandigheden kan de werkman wèl wat missen, en wij zouden ons zeer in hem vergissen als wij niet konden zeggen dat hij er volstrekt niet op gesteld zou wezen, zonder eenive bijdrage zijner zijds, op Staatskosten gevoederd te worden. Bovendien komen zulke verplichte heffin gen, volgens een économischen regel dien we niet in zijn werking altijd kunnen nagaan, maar die niettemin altijd zijn invloed doet gelden, altijd terug in den vorm van loonsverbetering, dus ook in dien van meerdere productiekosten, die op zij n beurt de werkgever op den afnemer of het publiek verhaalt. Alzoo, al betalen in schijn patroon en werkman samen de premie, de eigenlijke betaler is toch de consument; wjj doen het allen voor elkander. Is dus eenmaal de zaak duur zaam geregeld, dan loopt zij verder vanzelf; alleen, het bedrag der pensioenen is niet hoog, en om het te verheffen tot het peil van het gewone levensonderhoud, wat toch eigenlijk het zoo dicht mogelijk te naderen doel moest zijn, - zouden er zeer hooge premies gevorderd moeten worden. Óm dit te doen uitkomen, geven wij de cijfers der Commissie in verband met haar verdeeling in loonklassen, hier boven vermeld. Bij weekpremiön van 16}, 20, 26}, 83 en 40 cent wórden de minimum ouderdomspensioenen 50, 60, 80, 100 en 120 gulden, de invaliditeits pensioenen die de Commissie meent hooger te moeten stellen met afnemend verschil, - 75, 84, 104, 120, 132 gulden. Het is dus niet te veel gezegd wanneer wij beweren, dat de Commissie zeer lage eischen heeft aangenomen immers, heeft iemand tot zijn 65ste jaar met zfjn arbeid van 800 tot 1000 gulden verdiend, dan kan een terugzetting op 120 gulden bezwaarlijk een voldoende legeling genoemd worden. De medegedeelde cijfers zijn echter, zooals gezegd is, de minima; zij vormen den grondslag voor de pensioenberekening. Als huis-, genot-, voedings- en krachtmiddel hoest, heeschheid, slijm, beklem- ning der borsthals-, borst- en long- dektenkuch- en kinkhoest der Kn ieren opgeven van bloedvluimen ongteering in de beide eerste graden, 'erder tot versterking van zwakke kin- leren en reconvalescenten is de RIJNLANDSCHE XwuX Alleen echt verkrüg- fcr-rrZvN baarinflesschenèfl.2,-, SI A- 1.- en h 65 cent, voorzien van capsule met V^lWK/ nevenstaand fabriekstem- pel, te Schoonhoven bij Ie Wed. Wolff&Zn.; GoudabJjA.Thim; lorinchem by A. Phjjffsrnissen; laaatrecht bij J. D. den HartogLek- :erkerk bij C OudenaardenOudewater ij F. Jonker Idenburg; Stolwijk bij I. G. van den Berg; Bergambacht bij lebr. Van den Dool; Meerkerk bij M. l. van BeekumKrimpen a/d Lek bij V. Donker; Nieuw-Lekkerland bij E. e Jong; voorheen J. Verburg. Sen zeldzaam prachtig 8AL0N-0RGEL koop aangeboden, schoon van toon, spel, 17 registers; alsmede alle andere rten van nieuwe en gebruikte 0R6EL8 PIANO’S, ook op termijn-betaling van per maand. )ok gebruikte PIANO’S in ruil of te ip gevraagd. Ldres: O. DOBBELAAR, Brouwers- ut 68, Rotterdam. Kater*» Drop is heerlijk van smaak. Kater’» Drop ia een uit muntend verzach tend middel. Kater’» Drop is door meeste doctoren aanbevolen. tater’» Drop is ovaal van vorm en rzien van ons gerechtelijk gedeponeerd rk 9de zittende kat". tater’» Drop is in elegante blikken sjes van 15 en 25 ct. en los 25 ct. per verkrijgbaar la oase bekeade depots. Later’s Drop wordt uitsluitend ge- riceerd door Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. langer termijn op overeen te komen /oerwaarden en deeverkiezende tegen mderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: kagen onder f 1000,— k 4*/» ’sjaara; Iragen daarboven tot den prolongatie- roers, volgens Amsterdamsche beura- roorwaarden asten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: l voor fondsen boven de 80 L6 •/- onder 30 (ook roer loten). Bij voortduring worden de Nummers gekochte fondsen nagezien met het oog uitlotingaflossing of conversie. sverlangd worden orders in de meeste 'ondsen verantwoord tot den eeratvolgen- len middenkoers der Amsterdamsche jeurs; roeien Coupons in boven de Amster- iamsche beuranoteeringzonder bere- rening van provisie; asten zich op voordeelige voorwaarden net het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; ■strekken geld op HYPOTHEEK. rent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Jp» Maandags en Donderdags te spreken aan het Veerstal bij Wed. ET VELD te Goada, van 9—12 en nsdags te Rotterdam In het Café INDEEL, Hoogstraat 290, naast het aduct, van 9-1 uur. t alle Heeren- en Dames-Cestnoms tam- en Tafelkleeden, Wlaterdoeken em. irden GEVERFD zonder af te geven, lile of gevlekte Goederen worden UIT- 39TOOMD door J. BLAUW te Rotterdam. AGENT voor Sohooahoven en Omstreken Heer Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat de ingezetenen, die verlangen als VRIJWILLIGER bQ de Militie op te treden en daartoe bevoegd zijn, zich ter Secretarie kunnen aanmelden vóór of op den 30. November a. e. Schoonhoven, 8 November 1898. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. De Staatscommissie, aan welke is op gedragen te onderzoeken, „of naast de instelling van een Ryksljjfrentenbank en naast de regeling der verzekering tegen ongevallen, maatregelen by de wet be- hooren te worden genomen, om te be vorderen, dat werklieden en met dezen gelijk te stellen personen, die door ouder dom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhoud te voorzien, recht erlangen op geldelljke uitkeeringen en bjj bevestigende beantwoording dier vraag een of meerdere daartoe strekkende wetsvoorstellen met memorie van toe lichting en raming der geldelijke gevolgen te ontwerpen en in te dienen,” heeft, na bedoelde bevestigende beantwoording, eerst de grondslagen vastgelegd, op welke haars inziens een stelsel van pensioenverzekering, dat aan zeer matige eischen voldoet, be hoort te worden opgebouwd. In beginsel werd aangenomen dat het raadzaam te achten is, de werklieden en met hen gelijk te stellen personen tot verzekering te verplichten, zoowel tegen ouderdom als tegen invaliditeit. Daarna werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag, of de Staat verplicht is te zorgen dat de opgelegde verplichting kan worden nagekomen, met andere woorden, of de Staat verplicht is bij te dragen. In het algemeen werd dit ontkend, be houdens het aanstonds te vermelden geval; eenstemmig was de commissie van oordeel dat in de kosten van de verplichte ver zekering tegen ouderdom en invaliditeit behoort te worden bijgedragen door werk gever en werkman. Alleen beveelt de Commissie eenstemmig aan, dengenen, die bij de invoering van de verplichte verzekering tegen ouderdom en invaliditeit wegens hun leeftijd alleen op bezwarende wijze kunnen worden ver zekerd, van den Staat een bijdrage te doen ontvangen. Een kleine meerderheid wenschte nog gedurende «enigen tijd ook wegens de moeieltfkheden, voor de nijver heid in de overgangs periode aan de ver zekering verbonden, den Otaat een bijdrage op te leggen, ten einde die moeielykheden te verzachten. In den tijd, dat de verzekerde zich in verplichten krijgsdienst bevindt, moet de Staat zijn premie geheel over- nemen, dus luidde een eenparige beslissing. Bepaald werd ook, dat werkgever en werkman ieder de helft van de premie moeten betalen. Omslachtiger is het antwoord op de vraag: Wie zijn werklieden en tot welke loongrens moet de verzekering verplicht worden gemaakt? Het aannemen van een grens beneden welke noch premies betaald noch pen sioenen uitgekeerd worden, scheen niet wenscheljjkwel achtte de Commissie het noodig, de grens naar boven vast te stellen. Deze is nu voorgesteld op f 1000 per jaar; personen die geregeld meer dan dat bedrag per jaar verdienen, worden geacht wel in staat te zijn door middel van levensverzekering voor hqn toekomst te zorgen. AJs algemeene termijn voor de verplichte premiebetaling is aangenomen het 16de jaar; als algemeen geldende leeftijdsgrens waarop het ouderdoms pensioen behoort in te gaan, werd bet 65ste jaar vastgesteld. Ten aanzien van het begrip invaliditeit heeft de commissie zich eenstemmig ver klaard voor deze omschrijving „Tot pensioen wegens invaliditeit ge rechtigd is hjj, die: a. tengevolge van zijn lichamelijken en geestelijken toestand blijvend buiten staat is, om door arbeid, ure voor zijn krachten en bekwaamheid is berekend, en die met het oog op zijn ontwikkeling en vroegere bezigheid hem in billijkheid kan worden opgedragen, een bedrag te verdienen, gelijk aan de som van een zesde van het gemiddeld jaarljjksch loon in de loonklassen, in welke voor hem gedurende de laatst ver loopen jaren is bijgedragen, en van een zesde der som, door Gedeputeerde Staten voor iedere Feitelijk zullen de bedragen steeds hooger zfi'n, en dat hangt af van het aantal ge storte weekpremiön. Voor elke daarvan wordt het uit te koeren bedrag verhoogd, respectievelijk over 5 looatlassen, met 21, 3, 4, 5 en 6 cent. Met deze gegevens kan ook bepaald worden, wat het hoogste ouderdomspensioen zal worden voor per sonen, die in het gunstigst geval verkee- ren, doordieu zjj van hun 16de tot hun 65ste jaar geregeld jaarlijks 50 weekpre- mièn hebben betaald. Voor de 5 klassen wordt het f 111,25 - 133,50 - 178 - 222,50 267. Van de invaliditeitspensi oenen kan uit den aard der zaak bet hoogste bedrag niet worden aangegeven, omdat niet te zeggen is op wolken leeftijd het intreedt. Het overgangstijdperk is het groove struikelblok. Men oordeele: „Aangezien bij de invoering dezer regeling alle meer bejaarde personen in de verzekering wor den opgenomen tegen betaling van de weekpremie verschuldigd voor 16-jarigen, verleent de Staat een bijdrage voor die meer bejaarden. Hiervoor wordt van den Staat vereischt een bijdrage ter contante waarde van 196 millioen gulden. Moet de Staats- bjjdrage een afloopende zijn en b. v. in een tijdperk van 50 jaar geheel zijn voldaan, dan zal gedurende dit tijdperk 7 8 mil lioen gulden, ’s jaars beschikbaar moeten worden gesteld. „Voorts betaalt de Staat de administratie kosten, alsmede de premie verschuldigd voor de verzekerden, die zich in den ver plichten krijgsdienst bevinden, welke bij dragen voorloopig geschat worden op een kapitaalswaarde van 22 en van 5 millioen gulden. Alzoo wordt van den Staat in het geheel vereischt een bijdrage ter con tante waarde van 223 millioen gulden, of van 8 4 9 millioen gulden ’s jaars gedu rende vijftig jaren.” Hierbij moeten wij nog het volgende opmerken; De toelage voor „meer bejaar den” loopt af in 50 jfer, waarna de duur zame toestand intreedt, als wanneer de oudste verzekerden óf overleden zullen zijn óf don 65 jarigen leeftyd bereikt hebben. Maar de administratiekosten en de premie betaling voor dienstplichtigen zijn van blij vonden aard; steeds zal dus de schat kist zich offers hebben te getroosten. Dat alles ziet er niet heel rooskleurig uit, en wij begrijpen levendig, dat de voor standers van werklieden pensioneerim? den uitslag van het onderzoek met teleurstelling hebben ontvangen. Dit komt voor een groot deel hierdoor, dat men zich de zaak te licht heeft voorgesteld; vooral de cijfers betreffende de Staatsbijdrage gedurende de eerste halve eeuw na do invoering zullen tegengevallen zijn. Waar mooten die zooveel millioenen gevonden worden? Op een en ander komen wij nader terug. Alleen deelen wij de, onzen lezers mis schien van elders reeds ter kennis gekomen, eindbeslissingen der Commissie mede. Zy lulden als volgt: a. Met 11 tegen 7 stemmen en één blanco verklaarde de Commissie zich tegen het gelijktijdig invoeren van de verphente verzekering tegen invaliditeit en tegen ouderdom. b. Met 13 stemmen tegen 6 handhaafde zy haar vroeger uitgesproken meening, dat in beginsel de verplicht o verzekering zoowel tegen ouderdom als invaliditeit raadzaam is. Ten laatste besloot zij als uitkomsten van het door haar gehouden onderzoek mede te doelen: I. dat zjj in beginsel de verplichte ver zekering, zoowel tegen invaliditeit als tegen ouderdom raadzaam acht; II. dat zij, wegens het groote verschil van meening, hetwelk zich in haii midden beeft geopenbaard, zich moet onthouden van het’ aanbieden van een wetsvoorstel met memorie van toelichting. Het nieuwe Frnnsche Ministerie is Vrijdag jl. met zijne verklaring voor de bijeenkomende Kamer getredeneene verklaring, waarin behalve verschillende andere zaken, ook natuurlyk de Dreyfus- zaak en de Fashoda-quaestio werden toe gelicht. Aangaande de eerste zij gemeld, dat het nieuwe Ministerie verklaarde, dat, overeenkomstig het Kamerbesluit van 27 October, het burgerlijk gezag boven dat der militaire overheid ging, maar dat het daarbij vertrouwen stelde in het leger en zijn ëerbied voor de wetten der Republiek. „Wij zullen het niet laten beleedigen en niet laten verantwoordelijk stellen voor dingen, waar het buiten staat en waardoor het niet geraakt wordt” aldus het slo’woord. Dinsdag a. s. zal nu een aanvang worden gemaakt met het nader onderzoek in de zaak Dreyfus, een onderzoek, dat berekend wordt twee maanden te zullen duren. Het allereerst zullen de vjjf vorige Ministers van Oorlog veihoord worden. Generaal Mercier, die de vervolging aanhangig maakte en den krijgsraad met zijne ge die de pestlijders verpleegd hebben, onder scheidingen verleend. Dr. Max Meyer en Dr. Ghon ontvingen het gouden kruis van verdienste.. De vijf nonnen en de ver pleegster Hochegger, die Barlach ver pleegden, ontvingen de Elisabeth medaille, de orde, na den dood zyner gemalin door den Keizer ingesteld. iln het bacteriologisch Instituut te Weenen zijn de colleges weer hervat. Alle professoren herdachten den armen doctor Muller, die, zooals men weet, als slachtoffer van zyn plicht bezweek. Te Buda-Pesth wordt nu op last van den Koning een gedenkteeken opgericht voor de vermoorde Keizerin Elisabeth, op de plaats waar nu het Hentzy monument staat, ter gedachtenis aan Generaal Hentzy, die in 1849 de stal tegen de opstande lingen verdedigde. Dit gedenkteeken was velen Hongaren steeds een doorn in ’t oog. Vier November is de termijn afgeloopen, welke door de vier Mogendheden aan Tarktye was verleend voor de ontruiming van Creta. Alle Turksche troepen zjjn nog niet vertrokkenmen talmt wat met de laatste afdeeling, hoperide dat een enkel garnizoen bleven mag op Creta. In een nota van 30 October schijnt de Porto nog steeds aangedrongen te hebben op die 1 bezetting. Op die nota is echter door de Mogendheden nog niet geantwoord, maar haast vooraf kunnen we het bescheid wel weten. „Geen Turksche krijgsmacht meer op Creta,” zal het onverzetteljjk ant woord zijn. Prins George van Griekenland zal nu toch gouverneur van Creta worden. Prinses Pauline fan Wortemberg ont ving een paar dagen vóór haar onlangs voltrokken huwelyk met den Eifprins von Wiód den volgenden brief .van een boerinnetje: „Lieve juffrouw Prinses Pauline! Gjj zult Zaterdag bruiloft vieren en ik wensch U veel geluk daarmede. Gjj zult zeker zeer bljjde wezen. Ik trouw op denzelfden dag en zou ook sper bl(jde‘ wczien, als mijn vader eiet in de gevan genis zat. Als Uw vader in de gevangenis zat, zou dat U zeker ook veel verdriet doen. Lieve juffrouw Prinses, ik smeek U uit het d’epst van mjjn hart, doe by Uwen vader een goed woord voor mjjn vader, dat hij gratie krijgt of, als dat niet kan, ten minste een paar uren op mjjn bruiloft mag komen. Met hartel jjken groet, U w,” enz. De Prinses bracht den aan den Koning, die terstond last gaf, den gevangene de bruiloft zijner dochter te laten bjjwonen. Zeer waarschfinlyk krijgt de man nu weldra volledige gratie. Hjj werd indertijd gestraft om eene zeer gewone overtreding. *Amelde, 4 Nov. Even als het vorig jaar was op de heden alhier gehouden naj aars-beestenmarkt weinig vee aan gevoerd en overtrof de vraag het aanbod, zoodat nagenoeg al het aangevoerde ver kocht werd. Een volgend jaar hoopt men dan ook middelen te bezigen om den aan voer van vee grooter te doen zjjD. Men besteedde voor: kalf koeien f 80 h f 120, vaar koeien f 100 f 140, kalf- vaarzen f 80 ii f 120, guiste vaarzen f 60 f 100, kalveren f 30 f 60. •Rerkcnwoade, 7 Nov. Door den raad dezer gemeente is met algemeene sfemmen besloten, aan den onderwijzer H. Van Ejjck, die 17 jaren aan de school is werkzaam geweest, met 1 Januari 1899 eervol ont slag uit zyn betrekking te verleenen. Dit besluit is een gevolg van de groote ver mindering van het aantal ladingen, nu uit een gedeelte van Borg-Ambacht hier geen leerlingen meer op de school worden toegelaten. Gie»en Oudekerk. 5 Nov. V-jjdag had de verkiezing plaats van twee notabelen bij de Ned. Herv. Gem. Herkozen werden de heeren A. De Baat en F. Kreukniet. In de vergadering van het kerkbestuur weid als kerkvoogd herbenoemd de heer A. Den Toom. ’Goaderak5 Nov. Herbenoemd tot notabelen der Ned. Herv. G meente de heeren C. Verkerk, G. Brecdyk en W Ooms. De v.astgestelde gemeente bpgrooting voor 1899 bedraagt in ontvangst-uitgaaf f 9934. De subsidie aan het burgerlijk armbestuur is vastgesteld op f 850. „Geduld overwint alles.” Jaren lang is hier gevraagd om en gehoopt op een verbeterden postdienst. Eindelijk is deze den Isten dezer maand ingevoerd, dank zij de medewerking van den inspecteur en naburige postdirecteuren. §Vlenw-Lekkerlandf 6 Nov. In de Ned. Herv. Kerk alhier is op Zondag 30 Oct. eene collecte gehouden voor noodlijdende kerken en personen. Die collecte heeft opgebracht f26,04. De muziekvereeniging Apollo” heeft in hare laatst gehouden vergadering den heer L. F. J. Van Vliet, burgemeester alhier, benoemd tot eere voorzitter, welke benoeming volgaarne door hem is aange nomen. -HHeohoven, 7 Nov. Tot nool-heomraad "van het hoogheemraadschap „de Alblas eerwaard c. a.” voor den a. s. winter is benoemd de heer P, J. Hejj boer alhier. heime stukken tot vervolging overhaalde; Generaal Billot, die Dreyfus’ schuld „bij ziel en geweten” bezwoor; de heer De Cavaignac, die, zelfs na het vervalscht^ bljjken van het stuker aan bleef vast' houden; Generaal Zürlinden, diezeide.dat er bewijs materiaal tegen Dreyfus genoeg was, om hem tienmaal te doen fusileeren en Generaal Chanoine.die, zooals men weet, voor de zaak in quaestie uit het Ministerie liep. Voor den dag komen moeten ze nu met hunne „geheime stukken”. Met het oog op het groot belang van dit verhoor, zullen de Ministers hun verhoor onder gaan, niet voor de Strafkamer alleen, maar voor de gezamenlijke Kamers van het Ho^ van Cassatie een Hoogen Raad dus, samengesteld uit het beste, wat Frankryk aan rechtskundigen bezit. Breed en grootsch zullen zji hun taak opvatten en, hunne roeping getrouw, de zaak met forschen greep ter hand nemen. Hoe bitter klein daartegenover Ijjkt ons het volgende: Nu geen rechtsingang is verleend op de aanklacht van den heer Zola tegen den journalist Judet van het „Petit Journal” (anti Dreyfus- en anti- herzieninesgezind), wegens het belasteren van Zola’s vader, heeft Judet zelf aan klachten wegens laster ingediend tegen Zola en tegen niet minder dan acht tien journalisten, die zich met de zaak inlieten op eene wijze, welke hem niet beviel. Ook Zola’s advocaat Labori moest het ontgeldentegen hem werd een aanklacht ingediend bij den Deken der Orde van Advocaten. „Men zegt,” dat Du Paty de Clam op den „Mont Valérien” gevangen zit en met groote zorgvuldigheid bewaakt wordt. Dit dus, wat de Dreyfus-zaak betreft. Overgaande tot de Fashoda quaestie mogen we meedoelen, dat die tot eene bevredigende oplossing is gekomen. Geen oorlog dus daarover, ondanks de groote toebereidselen in Engeland gemaakt. Vooral in de laatste dagon heersebto in do En-, gelsche oorlogshavons eene bedrijvigheid, alsof er elk oogenblik eene oorlogsverkla ring te wachten was. Maar nu is van Fransche zijde de mededeling ontvangen, dat de Regeering besloot,'1 de bezetting van Fashoda door de Marchand-expeditie niet te biwdhaven. EeA dergelijke mededeeling werd door den Britecben Premier, den heer Salis bury, gedaan aan een schitterend feest maal, hetwelk ter eere van Sir Herbert Kitchener van Khartoum, don overwinnaar van de Derwischen in Soudan, gegeven word op het „Mansion House” en bij weike gelegenheid hem het cere-burger schap van Londen werd aangeboden, met de voor hem bestemde eere-sabel. Die nieuwe eere burger bljjkt een bescheiden man te zjjn, wars van alle vertoon.. Als ’t maar eenigszins kan, onttrekt hjj zich aan do meer dan luidruchtige geestdrifts- betooningen. Te Dover echter kan hjj het niet ontgaan. Een geestdriftvolle ontvangst viel hem daar ten deel in de feestelijk versierde stad. Maar te Londen gelukte het hem beter. Daar ontkwam hjj, door een zijweg te kiezen, aan de huldebetuigingen van de duizenden, die hem aan het Victoria-station stonden te wachten en die zeer teleurgesteld waren, toen het bleek, dat de held van Omdur- man voor hen was gevlucht. De kinematograaf te Londen is er buitengewoon gauw bij veweest. Den- zelfden dag, waarop de „Sirdar” te Dover was aangekomen, werd die aankomst 's avonds in de „Music Halls” in „levende photographieön” vertoond. Geen „staatkundige verwikkelingen” zyn de reden voor de tweede bekorting der Oostersche reis van Dultscbland’» Keizer, maar de tropische hitte is het, die/ het reisgezelschap tot meer spoed dringt. Vooral de paarden hebben veel te lijden van de warmte; zeven en dertig stierven er reeds. En volcens de Parjjsche „Rappel” zou eene opgedane huidziekte de oorzaak zijn van ’s Keizers bespoedigden terugkeer. Hoe het zij, 12 November wordt de terugreis aanviard. Het bezoek van Jeruzalem behoort nu ook,weer tot het verledenVrydag sooorde men vandaar per extra-trein naar Joppe, waar men zich weer aan boord van de Hohenzollern” begaf, om over zee naar Beirut te gaan en vandaar naar Damaskus. Over het grondstuk „Dormition de la Vierge” door den Keizer aan de Katholieken te Jeruzalem geschonken, verneemt men nader, dat het de grond is, waarop, vol gens do overlevering, zich het huis van den apostel Johannes heeft bevonden, in welk huis do moeder van Jezus hare laatste levensdagen moet gesleten hebben en overleden zijn. Sterfplaats van de H. Maagd is derhalve de beteekenis van dat Dormition enz. Van het huis zlin nog enkele overblijfselen bewaard gebleven. In Duitschland zijn al oenige Majesteits schennis-processen aanhangig gemaakt tegen geïllustreerde bladen wegens vroo lijke plaatjes over de Keizer-reis! Keiz.er Frans Jozef van Oo»tnnrUk heeft de artsen, ziekenzusters en verpleegsters,

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1