C. VOORSLUIJS Ernstig esmS. limensUt il- ei Haiewlerij Opbare AanbesteUg JAN UACLARËS'S 1898 - St. Nicolaas - 1898. Kost en Inwoning. Zilversmeden! Dienstbode. Eene Dienstbode, J. Bakhuizen Kz. JOHANNES KRAMER C J. YAH Jr., Aanbesteding St. Nicolaas, Boterletters, Appelbollen, Dienstbode, s. t w. Gemengd Nieuw». VACATUREBEURTEN Ad vort ent iën. en BERG-AMBACHT. Het Comité voornoemd. Gewijzigde Omnibusdienst SCHOONHOVEN GOUDA van .J. HST. BOTH. OPROEPING. "OPROEPING." Cadeaux voor alle gelegenheden H. A. VAN BAAREN, Schoonhoven j.R.H. VAN WILLENSWAARD, Machinale Koek- en Banketbakkerij SCHOONHOVEN. BURGERLIJKE STAND. LEESBIBLIOTHEEK 3. W, N. VAN NOOTEN, ALLEN, Zaterdag den 19. November, Dienstbode SCHOENMAKERIJ, de aandeelen 44, 102, 118, 126, SLIEDRECHT. RIJTUIGEN. E. CASSUTO, Tandarts, GOUDA, Dam 15-17, AMSTERDAM, J. VALK Jr., N. VAN NOOTEN TE SCHOONHOVEN. BERICHT VAN INZET. f 2500,-. NIEUWERKERK a/d IJSEL MURWE LIJNKOEKEN; AMERIK. LIJNMEEL PROTSTEIER HAVER. Het bouwen van een nieuw WOON-BOUWHUIS en Schuur. Meesterwerken Boven alles de Liefde. *"Van lang vervlogen dagen. Harten van Goud. Bij de verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Eindhoven werden uitgebracht 2028 stemmen. Ge kozen werd de heer V. Van den Heuvel, candidaat der R. K. kiesvereeniging, met 1789 stemmen. De heer Mr. Van den Acker had 1149. EL M. de Koningin heeft een bedrag van duizend gulden doen toe komen aan Mr. J. H. Bergsma, oud- Minister van Koloniön, voorzitter van het comité voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de noodlijdende inwoners op de Bovenwindsche eilanden Saba, St. Martin en St. Eustatius, die medio September door een orkaan zwaar ge teisterd zijn. De Staatse, no. 268 bevat de statuten der naamlooze vennootschap »De Maatschappij Schroefsleepstoomboot „Kerkerak"", te Sliedrecht. Duur tot 81 Dec. 1918. Kapitaal f 14.000, in aan- deelen van f1000. Directeur A. Volker Azn, te Sliedrecht. In verband met het St. Nicolaasfeest op Dinsdag 6 December zal de Staatsspoorwegmaatschappij ook op Zondag 4 December bestelgoederen aan nemen en afleveren. Alle stations en factorijen zullen op dien datum tot 8 uur des namiddags bestelgoederen aannemen, om met de aangewezen treinen te verzenden. Tevens zal de Maatschappij op de plaatsen, waar de bezorging vanwege die Maatschappij geschiedt, de bestelgoederen bezorgen evenals op werkdagen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn nevens de bij vroegere beschikking be noemde leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de Rij ks-landbouw-winter- school te Dordrecht, ais zoodanig alsnog benoemd: de heeren L. Overwater te Strijensas, J. Van den Torren te Zeven huizen, J. Kloek te Peursum en P. Gautier te Streefkerk. 'Gorfaehem, 16 Nov. Onze St. Maartens- besstenmarkt heeft gisteren weder haar ouden roem gehandhaafd. Volgens offlciöele opgaaf stonden 5221 stuks vee aan de lijn, zoodat Arkelstraat, Haarstraat, Kruis straat, Achter den toren, Boerenstraat en eenige stegen weder met eene dubbele rij bezet waren. Daarbij de stad vol volk. Veel buitenlandsche kooplieden waren echter niet aanwezig; de handel, eerst traag, wakkerde later wel aan, doch de goede prijzen van de St. Huibertsmarkt waren niet meer te bedingen. "Gorinehem, 17 Nov. LI. Maandag ontsnapten dicht bij het stadhuis twee paarden aan hun geleider en gingen er van door. Gelukkig werden zij spoedig gegrepen, na evenwel nog voor f 4 a f 5 schade op de oud-ijzermarkt aangericht te hebben. 'Alblasserwaard en Vyfheerenlanden, 18 Nov. De handel in kaas is deze week redelijk, in boter willig, prijzen zijn onver anderd. Men besteedt thans in deze streken voor: kaas f 19 k f 24,50 per 50 kilo; goêboter f 0,65, weiboter f 0,65 per kilo. 'Ameide, 17 Nov. P. De Jong alhier, werkzaam bij den heer De Groot van Gieeendam, heeft bij het lossen" van bazaltsteenen zoo'n steen, die aan rollen was, op den duim gekregen, waardoor dat lichaamsdeel deerlijk ver wond werd en hij vooreerst tot werken ongeschikt is. De heer De Groot heeft zijn werklieden tegen ongelukken verzekerd. 'Ammerstol, 18 Nov. Dezer dagen viel het zesjarig meisje van den heer G. De J. in de alhier aanwezige peilschaal, waarbij zij zich deerlijk aan het hoofd bezeerde. Dadelijk werd de geneeskundige hulp van Dr. Van der Mijle ingeroepen, die de wond hechtte. 'Arkel, 16 Nov. Tot sluismeester aan het Zederikkanaal alhier is benoemd de heer C. De Heer te Amsterdam. Door den zwaren mist misleid viel Dinsdagavond een koetsier met een tent wagentje van den Rietveldschen dijk. Het rijtuig was door den val zoodanig ge havend, dat het voor het oogenblik on bruikbaar was. De koetsier en de passagiers, ten getale van drie, kregen geen letsel van eenige beteekenis. "Benschop, 16 Nov. Heden had te Uselatein in het koffiehuis „do Roode Leeuw", ten overstaan van den aldaar gevestigden notaris M. Den Bleker, de aangekondigde veiling plaats van het pand, verdeeld in 8 woningen, met schuren, tuin, erf en weg, van den heer J. Rykse, mr. bakker te Benschop. Van de vele gegadigden werd inzetter de heer M. Kool te Benschop voor f 2000, aan wien het perceel voor die som in koop werd toe gewezen, wijl bij den afslag zich niemand als mijnzegger opdeed. Het trekgeld kon dan ook niet worden uitgereikt. 'Berg-Ambacbt, 17 Nov. Het dames comité „Arbeid Adelt" alhier heeft reeds een 80-tal degelijke kleedingstukken ver vaardigd voor behoeftige schoolgaande kinderen der O. L. S. Moge het streven van die Commissie, die zoo belangeloos geld en tijd voor arme kinderen over heeft, door allen worden gewaardeerd en gesteund Eene koe van den koopman H. uit Stolwijk moest eergisteren van hier per boot naar de markt, doch scheen daarop niet erg belust Bij het fluiten der boot maakte zij door den schrik rechtsomkeert en holde als een dolle er vandoor, het kerkhof op, iedereen dreigende met de horens die haar zulks wilde beletten. Na daar eenigen tijd te hebben vertoefd, zonder gelukkig veel schade aan te richten, ging ze door 't water naar andere in de nabijheid grazende koeien, steeds brullende en onrustig, zoodat niemand haar durfde grijpen. Eerst heden morgen was het beest een weinig bedaarder en liet het zich door den eigenaar gewillig huiswaarts geleiden. 'Blsskeasgraaf, 17 Nov. Blijkens eene in dit' nummer voorkomende advertentie zal op WoenBdag den 14. Dec. a. s. door het polderbestuur van Bleskensgraaf worden aanbesteedhet 6 jarig onder houd der beide watermolens van den polder, alsmede de jaariyksche leverantie van grintzand voor de Tolsteeg. Badegravea, 15 Nov. Kaas. Aangevoerd 009 wagens, te zamen 10870 stuks, wegende 61.167 kilolate soort Goudsche f 22, - f24,50, zwaardere f 26,— k f2de soort f 18,50 A f 20,Derby-kaas, lste soort f24,50 kf2de soort f 22,-k f Edammer-kaas, lste soort f 28,- k t 2de soort f 24,- k f - Handel matig. Capelle a/d IJsel, 15 Nov. By de stemming voor twee notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier zyn de aftredende heeren D. Verstoep en Ads. Schinkel met algemeene stemmen herkozen. Groot-Ammers, 18 Nov. Wanneer de boeren des morgens gaan melken is het gewooniyk nog donker. Het bevreemdt dan ook niemand wanneer er een melker, door de duisternis misleid, te water ge raakt. In het begin dezer week geraakte K. S. al zeer vroeg in de diepte. Door zyn flinke tegenwoordigheid van geest kwam hy echter, hoewel met een nat pak, op het droge. Door de kaashandelaars werd deze week hier en in de environs de kaas gekocht voor de navolgende pryzen: lste qual. van 20 gld. tot 24 gld., 2de qual. van 17 gld. tot 19,50 gld. de 50 KG. De handel is over het algemeen redely k. '"Haastrecht, 17 Nov. Dinsdag-middag werd het stoffeiyk overschot van wyien den heer C. Den Baars ter aarde besteld. Eene groote schare belangstellenden volgde de lykkoets en op het kerkhof sloten zich de kerkeraad en de kerkvoogden by den lykstoet aan. De predikant alhier, Dr. J. C. Pool, hield by de geopende groeve eene toespraak, waarin hy den overledene schetste in zyn jeugd en in zyn lateren leeftyd. Onder de aanwezige familieleden merkte men op den oud-Minister van Marine, den heer Dyserinck. 'Hoornaar, 17 Nov. Sedert de vorige week is de prys der kaas by weinig vraag f 0,50 gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 18,— k f 24,— de 50 KG. besteed. §Jaarsveld, 17 Nov. Ds. P. Kuyiman te Oud-Alblas heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. 'Krimpen a/d IJsel, 17 Nov. Van de werf „De Hoop" der heeren Van der Giessen alhier is met goed gevolg te water gelaten het yzeren Rynschip groot 850 lasten, gebouwd voor rekening van den heer Fendel te Mannheim. Paard en wagen, de laatste beladen met vleesch en toebehoorende aan T. d. J. alhier, tuimelde door het schrikken van het paard van den Polderschen dyk. On gelukken kwamen niet voor, alleen was de wagen nogal beschadigd. Leerdam, 15 Nov. Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school no. 1 alhier, op een salaris van f 1180, hebben zich 130 sollicitanten aangemeld. §Lekkerkerk, 15 Nov. In de heden avond gehouden vergadering van com missarissen der spaarbank werden 5 dubbeltallen opgemaakt, ter benoeming van 5 commissarissen. Tot ondervoor zitter werd gekozen de heer A. J. De Mooy en tot lid van de commissie voor conti öle de heer H. De Vos. 'Lckkcrkerk, 16 Nov. Tot bestuurs leden voorzitter en onder voorzitter van het leesgezelschap „Tot Nut en Vermaak" alhier, zyn in de 11. Donderdag avond gehouden vergadering gekozen de heeren C. W. Deenik en A. J. De Mooy. 17 Nov. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school in wyk A alhier, hebben zich aangemeld 16 collicitanten. Als een bemoedigend verschynsel kan de mededeeling dienen, dat het getal leerlingen, die van de winteravondschool- herhalings onderwys - gebruik maken, in verhouding tot vorige jaren is toegenomen. Aan de school in wyk A zyn thans 9 leerlingen, aan de school in wyk B 19 en aan de school in wy'k O 7. In totaal 85 leerlingen. 'Loplk, 17 Nov. Ten overstaan van notaris Cam bier Nooten werd hedon publiek verkocht het hakhout en teengewas. Het 8- en 4-jarig hakhout bracht op f 10 A f 14 per 1000 stokken. Voor sny- teen werd besteed f 25 A f 60; voor stik- teen f 25 k f 85 per vim, alles Jaars- veldsche maat. 'Meerkerk16 Nov. In deze gemeente zyn dit jair ongeveer 289000 K.G. sui kerbieten verbouwd en aan verschillende fabrieken afgeleverd. Gemiddeld genomen besomden de landbouwers tusschen 10 en 11 stuivers de roede, tegen 18 tot 14 stuivers verleden jaar. Doordien de burry van den wagen brak, geraakte, in de Tolstraat alhier, het paard van de Wed. B. uit de Weverwyk op hol. Met de halve burry achter zich, sloeg het den weg op naar Leerbroek. Men vreesde het ergste, want de draai brug stond open. Gelukkig bleef het paard voor de geopende brug staan en werd spoedig gegrepen. Aan de Christeiyke zangvereeniging „De Lofstem" is op haar verzoek een schoollokaal in de openbare school ten gebruike afgestaan Vanaf heden zullen de oefeningen en repetitién nu in de school plaats hebben. Moereapelle, 15 Nov. Den 2den Dec. hoopt de heer 0. Van den Plas, gem.- secretaris van Moereapelle en Bleiswyk, den dag te herdenken waarop hy vóór 40 jaar by genoemde gemeenten als secretaris in functie trad. 'Nlenwerkerk a/d IJsel, 17 Nov. Dins dagavond werd door de Coöperatieve Ver- eeniging in het Café „de Zwaan" van den heer G. Van Reeuwyk eene Vergade ring gehouden. Na het lezen der notulen, die onveranderd goedgekeurd werden, deed de Secretaris eenige mededeelingen (o. a. den uitslag van het onderzoek der opge zonden monsters van de laatste aanbe steding) welke voor kennisgeving werden aangenomen. Uit het verslag van den toe stand der kas bleek dat was ontvangen f8792,218 en uitgegeven f3759,22, zoodat het batig saldo bedroeg f82,998. Besloten werd voor rekening van de vereeniging een bascule met de noodige gewichten aan te schaffen. Eindelijk ging men over tot het doen van bestellingen. Opgegeven werd 16500 K.G. murwe lynkoeken, 14000 K.G. Am. lynmeel en 30 H.L. haver. In een gisteren avond gehouden ver gadering van de Nieuwerkerksche IJsclub ten huize van den heer J. Spruyt aan den Kortenoord, had de verkiezing plaats van vier bestuursleden. Herkozen werden al de aftredenden, de heeren G. Streng, G. Dekker, Th. J. Wolters en 0. Koppenol. De vergadering was zeer dun bezocht, slechts een dertiental leden waren tegen woordig. Nieuw-Lekkerland15 Nov. Gister avond hield de ysclub „Heemskerk" alhier haar gewone jaarvergadering. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en verslag was uitgebracht van de vereeniging over 1897/98, deed de pen ningmeester rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen f 109,64 en de uitgaven f 66,84, zoodat een batig slot overbleef van f 58,80. Daarna was aan de orde de verkiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren de heeren P. W. Heynis en W. P. Boer. Beiden werden herkozen. In de plaats van den heer P. Jongebreur, die moest aftreden, wegens vertrek uit de gemeente, werd gekozen de heer P. G. Streefland. Als commissarissen werden herkozen de heeren A. De Haan Az., D. Streefland en A. De Jong Cz. Vervolgens werd besproken, welke wedstryden dezen winter zullen worden gehouden, indien er ys komt. Eindeiyk werd onder de aanwezige leden een paar schaatsen ver loot. Deze vielen ten deel aan den heer A. Pols. Het is een goed idéé geweest van het bestuur zulk een verloting te houden, want de vergadering was daar door goed bezocht. Van de 49 leden, die de ysclub telt, waren 27 ter vergadering tegenwoordig. Er werd daarom besloten by eene volgende jaarvergadering weder een paar schaatsen te verloten. Niets meer aan de orde zyrjde, werd de verga dering door den voorzitter, den heer P. Den Engelsen, gesloten. In de daarna gehouden bestuurs-ver- gadering werden tot commissarissen voor de Werkverschaffing herbenoemd de heeren A. De Haan Az., N. De Leeuw Az. en Johs. Verhaar. Tot afgevaardigden voor de vergadering van den y&hpnd „Alblasserwaard" werden benoemd de heeren P. G. Heynis en P. G. Streefland en tot plaatsvervanger de heer P. Den Engelsen. Het fanfare-corps Apollo" heeft eene belangfyke uitbreiding gekregen. Het aantal werkende leden is thans gestegen tot 25. De ledenlyst is nu gesloten. By de instrumenten, die er prachtig uitzien, zyn er eenige, die by andere muziek- vereenigingen zelden worden gebruikt. De geheele bezetting is als volgt: 8 cor nets, 4 bugle's, 1 petite bugle, 2 tenor hoorns, 3 althoorns, 8 trombone's, 1 tuba, 1 bombardon, 1 bombardon (monster si b), 1 trompette, 1 alt-saxophone1 tenor- saxophone, 1 bar y ton-saxophone, 1 groote trom en 1 kleine trom met triangel. *Ottoland, 14 Nov. Op heden waren stemgerechtigde lidmaten opgeroepen tot verkiezing van twee notabelen by de Ned. Herv. Gem. Met algemeene stemmen werden herkozen de heeren Jb. Bakker en A. Vermeulen. Tot kerkvoogd werd, eveneens met éónpa- rige stemmen, herkozen de heer C. Aantjes. Ouderkerk a/d Usel, 17 Nov. Verkeert de Lageweg, sedert de gemeenteraad subsidie geeft in het onderhoud, in goeden staat, door de zorg die er aan besteed wordt en de herhaalde begrinting, hetzelfde kan fiiet meer 'gezegd worden van den IJseldyk, dié in onderhoud is by de Krimpenerwaard. Algemeen luidt hier de klacht over het zeer gebrekkig onderhoud van den dykweg; toezicht daarop schynt tegenwoordig niet meer te bestaan. Kan de aannemer van het onderhoud niet gedwongen worden zyne verplichtingen beter na te komen en ook een meer beteekenend toezicht worden ingesteld? Zoowel het een als het ander ia dringend noodzakelijk, vooral tijdens het reeds ingetreden winterseizoen. Ouderkerk a/d IJsel, 17 Nov. Als een bewys van den uitmuntenden veestapel in de Krimpenerwaard moge dienen, dat de slager Van Biankensteyn in deze week van den heer G. Rykaart alhier eene koe kocht, die by het slachten 147 pond los vet bleek in te hebben. In de laatste zes weken werden door denzelfden slager van den heer G. Rykaart 7 koeien (meest schotten) gekocht, die door elkander 108 pond los vet afwierpen. "Oudewater, 15 Nov. De Oudewater- sche ijsclub hield heden-avond in het hótel „Doelen" hare algemeene vergadering. Met het bestuur mede waren 27 leden tegenwoordig. De heer S. Meijer, voor zitter, opende de vergadering en nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, deed de heer F. Jonker Idenburg, penningmeester, reke ning en verantwoording over 1897 -1898. De ontvangsten bedroegen f 812,118de uitgaven f 156,09; alzoo een batig slot van f 166,028Door de heeren Th. A. Thier, F. A. Moarel en M. J. De Lint werd de rekening nagezien en accoord bevonden. De voorzitter dankte die heeren voor 't gedane onderzoek en bracht mede een woord van daflk aan den penning meester voor zjn richtig beheer. Aan de orde was de uitlotirlg der aandeelen van de geldleening 1890; uitgeloot werden de nummers 85, 46, 50, 67, 76. De heeren F. J. Idenburg, J. A. Verhoef, G. v. d. Horst, H. Reneman en H. T. Verhoef, die als bestuursleden moesten aftreden, werden alle vyf herkozen en lieten zich die benoeming welgevallen Met een woord van dank voor de betoonde belangstelling sloot de voorzitter de vergadering. Een slecht begint Gisteren wa9 een 18-jarige jongen, zoontje van G. De Jong, in dienst getreden by deh heer P. A Van Duinen Montyn. Nauwelyks een uur in de tabakskervery geweest zynde, geraakte hy met zjn hand be klemd aan de eest, met het treurig gevolg dat twee vingers van hem tusschen de kamraderen kwamen en vreeseiyk ver minkt werden. Terstond werd genees kundige hulp ingeroepen en werden de vingers verbonden. Hoe de afloop wezen zal, is natuuriyk nog niet te beoordeelen. "Oudewater, 16 Nov. Heden-avond had in 't fcótel „Doelen" door notaris W. Kruiswyk de verkooping plaats van: 1. Een woonhuis aan de Haven, groot 1.44 are; hoogst in bod gebracht door H. Reneman op f8000; by afslag gemynd door D. Boer Jz., op f 800; alzoo kooper voor f 9800. 2. Een stal met bergplaats aan de Wydstraat, groot 1.60 are, hoogst in bod gebracht door J. P. Vermey Cz. op f1075; by afslag gemynd door E. Van Bentum te Jutfaas op f 150. 8. Een kolenpakhuis aan deUselkade, groot 1.50 are; hoogst in bod gebracht door J. A. Vriesman Jr. op f 650; by afslag gemynd door A. Réparon, op f 60. Combinatie van 2 en 3 staan tezamen op f 1925; by afslag gemynd door A. Réparon op f 20; alzoo kooper q.q. voor f 1945. 4. Een woonhuisje in de Wydstraat, groot 28 centiaren; hoogst in bod gebracht door K. Sille op f 400; by afslag niet gegund. 5. Een kolenpakhuis aan de IJselkade, groot 1.30 are hoogst in bod gebracht door D. Boer Az. op f 550; bij afslag niet gemynd. Combinatie 4 en 5 staan op f 950; by afslag gemynd door A. Snelleman op f 400; alzoo kooper voor f 1850. Alle perceelen behalve de kosten. 'Streefkerk, 17 Nov. Tot kerkvoogd is alhier herkozen de heer B. Boel Sr. Voor de vacante betrekking van onderwjzer aan schooi I alhier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. 'Vliet, 17 Nov. In de vergadering van het waterschap „Den Hoogen Boezem achter Haastrecht", op Dinsdag 15 Nov. jl. gehouden, is de begrooting voor 1898 vastgesteld op f 14.483,00s in ontvangst en uitgaaf. De omslag is vastgesteld op f 2,75 per H. A. Woerden, 15 Nov. Tot lid van den raad is by hei stemming gekozen de heer J. C. Van Loo, met 256 stemmen tegen 224 op den heer J. W. J. Hendrikx. Woerden, 16 Nov. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 176 partyen; prys van Goudsche lste soort f 22,— a f 24,50, 2de soort f 18,- k f 21,- per 50 kilo. Handel kalm. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Eenige woonhuizen met schuren, erven en eenig wei en bouwland, staande en gelegen onder de gemeenten Ameide en Tienhoven, afkomstig van wyien de wed. A. Van der Linden te Ameide, zyn by publieke verkooping, ge houden den 16. November 1898, in het koffiehuis van A. Langerak te Ameide, ten o vei staan van notaris Bodde te Meerkerk, door diverse personen aange kocht voor een gezamenlyk bedrag van f 11.650. De heeren Prof. Dr. Is. Van Dyk en Ds. J. J. Knap te Groningen wenschen daar een koffie wagen te doen rondryden om het drankgebruik tegen te gaan, en doen een beroep op de inge zetenen om dit plan te doen slagen. Ze vragen voor Blechts eenmaal van elk die de kaart ontvangt de som van ééa gulden meer dan f500 is niet noodig voor de aanschaffiag en de exploitatiekosten der eerste altyd nadeelige maanden. '-Van een viertal j ongelui uit Nieuwerkerk a/d IJsel, die met eenig vee de Gorkumsche markten zouden bezoeken, en daartoe by iemand te Dalem ingekwar tierd waren, werd Dinsdag-morgen één persoon vermist. In de veronderstelling, dat hy verdronken zou zjn, heeft men sedert dien tyd het einde der Gorkumsche haven afgedregd, echter zonder gunstig gevolg. Tot heden is niets gevonden en verkeert men nog altyd in treurige onzekerheid aangaande den vermiste. Maandag-avond is te Gorin- chem, tydens de groote paarden- en bees tenmarkt en zwaren mist, een vreemdeling (vermoedeiyk uit Cuiemborg) in de haven geraakt en verdronken. Het hoofd der school te Venraai had het ongeluk met de hand op een rechtopstaande griffel te slaan, ten gevolge waarvan deze aan den anderen kant te voorschyn kwam. Na een pyniyke operatie mocht het aan den inmiddels geroepen geneesheer gelukken de griffel er uit te verwyderen. Deze week werden op de zalmvisschery „Klein Profijt" onder Rhoon 8 bruinvisscben gevangen, waarvan een pl. m. 150 pond woog, een aardig beestje dus. Het is een groote zeldzaamheid dat deze visschen, zonder dat er stormweer is geweest, zoo ver de rivier op gevangen worden en tevens een minder aangename verschyning voor zalmvisscbers, als men weet dat de bruinvisch zich byna uit sluitend mot zalm voedt. Het is te be- grypen dan zoo'n dier nogal wat mootjes zalm kan verslinden eer zijn honger is gestild en men het daarom ongaarne op de rivieren ziet en zoo mogeiyk spoedig uit den weg tracht te ruimen. Men schryft ons: Door de rykspolitie werden onlangs by drie winkeliers monsters boter geno men, op vermoeden dat deze uit margarine of een surrogaat zou bestaan, zonder de vereischte merken op de vaten. Van wege de justitie onderzocht door Dr. Van der Zande, directeur van het rykslandbouwproefatation te Hoorn, als deskundige, is dezen niet gebleken dat de monsters, behalve zout en kleursel, nog stoffen bevatten, die niet vaü melk afkomstig zjn, weshalve zy moeten worden aangemerkt als boter, In den zin der boterwet. Vervolging biyfc dus achterwege. Het geval leere intusschen de winkeliers by voortduring op hunne hoede te zyn en de voorschriften der boterwet stipt na te komen. - Aan het parket van een offi cier van justitie in Friesland vervoegde zich Dinsdag een ex-onderwyzer, dragende „de blauwe knoop." Hy meldde zich aan voor het ondergaan van 7 dagen hechtenis, hem opgelegd wegens dronkenschap, her haalde malen voorgekomen. Met het in signe van den Geheel-onthoudersbond op de borst werd hy naar de cel overgebracht. - Woensdagavond heeft de Oos terstoomtram, komende van Arnhem, op den Wageningschen Berg een arbeider overreden, die vermoedeiyk op de rails lag te slapen. De ongelukkige, naar schat ting veertig jaar oud, werd letteriyk ver- bryzeld en was onmiddeliyk dood. Het iyk werd naar het lykenhuis op de be graafplaats overgebracht. - Iemand te Goes had zooveel muizen in huis, dat ze in een bewoonde kamer met ryijes krygertje speelden. Toen ging hy vloeren, ramen, zolders, kortom alles insmeren met een carbol- oplossing. Den volgenden dag legde hy voor de muizengaten allerlei lekkere beetjes, om te zien, of zyn gasten nog aanwezig waren. Maar zto, geen enkele vertoonde zichzy waren élle verdwenen. STADSNIEUWS. Sehoonhoven18 November. "- By de Woensdag gehouden verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel alhier waren ingeleverd 40 biljetten. Gekozen werden de heeren G. Greup met 36, H. A. Schreuder 21 en J. Valk 21 stemmen, terwyi herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. A. Van Baaren, die 18 en F. H. Hehewerth, die 17 stemmen bekwam. Voorts verkreeg de heer Jan Schaiy GAz. 16, A. 0. Kooiman 10 en L. Lafeber 4 stemmen, terwyi nog op een 8-tal andere personen 1 of 2 stemmen waren uitgebracht. De herstemming is bepaald op Woens dag 80 November a. s. Door het Provinciaal kerk bestuur van Zeeland werd, na gehouden examen, tot de Evangeliebediening in de Nederlandsch Hervormde Kerk toegelaten de heer M. G. Blauw, theol. cand. by de universiteit te Leiden. (Reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig No. opgenomen.) De heer M. G. Blauw, candi daat tot den H. Dienst, heeft een beroep ontvangen als predikant by de Herv. Gem. te Vroomshoop en een naar Gry'pskerke. Op Zaterdag If Not. jl. verga derde de afdeeling Schoonhoven tan het Ned. Ond. Oen. in het hotel „Van Zeaaen". Als spreker trad op de heer O. L. Vinok met het onderwerp: Hebt gjj de openbare school lief? (Vervolg en slot.) Uit het honden van schoolvergaderingen vloeit van self de noodige zelfstandigheid voor den klasse-onderwgzer voort en wordt de controle, door Gerhard op de algemeene vergadering van het N. O. G. het komiekste kinder spel ter wereld genoemd, een gezonde uit oefening van oritiek, die ter Bohoolvergadering zich uit in opbonwenden geest. Zullen de notulen der schoolvergadering geen vertrouw bare gids sjjn bjj de keuze van een onder wjzer of een hoofd? En zal op die wjjze niet spoedig het gedemoraliseerde ras dor ja-knikkers en oogendienaars uitgestorven sjjn, tot groot voordeel der kinderen die meer karakterstudie maken dan velen wel denken. Waar schoolvergaderingen gebonden worden, daar is van indommelen, vastroesten in het oude, animositeit tegen personen en stelsels geheel buiten gesloten. We komen zoo vanzelf op de nieuwere richting in ons onderwjjs met hare 9. School wandelingen en school tuinen. Deze moeten elkaar aanvullen en de bron zjjn voor frissohe ontwikkelende waarnemingen voor de leerlingen. Ziet gjj niet, wat er gedaan wordt om den kwjjnenden landbouw op te bieuren? Meer dan 75 cursussen zjjn opgericht, maar waaraan vele leerlingen niet kunnen deelnemen, wegens gemis aan elementaire kennis. Weet gg niet, dat de Oranjebond van Orde, Oredietbanken, Boerenbonden, Erious zoo krachtig gveren om het landbouwbedrjjf te steunen en te verbeteren. Dat ajj, vooral Erious, jjveren om het evenwioht te herstellen tusschen stad- en landbewoners? De school moet hier steunen. 4. Handenarbeid. Terwgl een DuHsch geleerde onder de onderwijzers een prjjsvraag uitsohrjjft over den handenarbeid en de 8 beste vrjje reis- en verblijfkosten voor 8 weken toe zegt om de school van K. De Vries te Enschedé, den man, die hier 2 jaar geleden een lezing over handenarbeid heeft gehouden, te bezoeken en te bestudeeren, twjjfelt men hier nog altijd, of neen, men denkt niet over de voordeelen van handenarbeid. En wat zegt de schoolopziener J. H. Biuu in zjjn rapport van den Minister van Binnenl. Zaken over handenarbeid? Met slojjd ia men in Zweden zeer ingenomen. Het is mogeljjk gebleken bh leerlingen en bjj onderwijzers beiden een levenden zin voor handenarbeid te wekken en te onderhouden en op bjj zonder bevredigende wjjze het doel te be reiken, dat met slojjd werd beoogd, nJ. om de jongens te gewennen aan oplettendheid, orde en nauwkeurigheid, om, met aanwending van de meest gebruikeljjke werktuigen, het oog en het waarnemingsvermogen te scherpen, vorm en sin en smaak te ontwikkelen en achting voor liohameljjken arbeid in te boezemen. De Zweden sjjn in menig opsioht een praotische natie en, mede met het oog op die oonourrentie, geloof ik, dat ze ook in hun slogd-onderwgs den juisten weg hebben ingeslagen. Hadden wjj wat meer schoolopzieners als Blum en wat meer hoofdonals KI. De Vries, daar was de school meer bjj gebaat dan met 10 hoofden-vereenigingen. 6. Alcoholisme. De regeering heeft f 10.000 toegestaan om de drankbestrjjders te steunen. Op de k#eeksoholen worden reeds cursussen ia alcoholisme gegeven en spoedig zullen de Nor maallessen volgen. Maar zal het geen paskwil sgn van de goede bedoeling der regeering, waar die lessen gegeven zullen worden onder het ge bruik van aloohol Welk standpunt moet de onderwjjzer hier innemen? Niet enkel ter wille van zich zeiven, maar en vooral ter wille van het kind. Luther heeft eens gezegd: „Geef mg de kinderen en ik zal de wereld her vormen.*' Wg, onderwgsers, hebben de kinderen. Welnu hervormt den menaoh door uw voorbeeld. Het is uw heilige taak en roeping I 9. Sohoolhj-gièae, 7 Schoolartsen, 8 Hypnose en Suggestie in de opvoeding. 9. De Vredebode van den Osar. Al deze onderwerpen toonden duidelgk aan dat de eisohen van goed onderwgs een grondige bespreking en studie vereisohen, dat de opleiding tot onderwgzer gansoh onvol doende is. Op het Vrouwenoongres verdedigde mej. Kosters uit Ngmegen de volgende stellingen: 1. De opleiding aan de rijksnormaallessen is theoretisch en praoiisoh onvoldoende. 2. Uitbreiding van het aantal kweeksoholen is zeer gewenscht. In onze academiesteden worden door hoog leeraren oursussen in hygiëne gehouden om aan te vullen wat aan de opleiding ontbreekt. Straks komt het gesondheidsoongres tot de onderwgzers met vragen betreffende de sohool- hygièoe en de opleiding. Aan alle hoofden van scholen in Nederland zal namens het cosgret van R. K. voor drankbestrijding het dringend ver zoek gericht worden om de sohool dienstbaar te maken aan de beatr jjding van het drankmisbruik, Ge ziet, zeer hooge eisohen worden aan den onderwgzer gesteld, wien het niet enkel te doen is om lezen, sohrjjven en rekenen, maar die van de sohool een opvoedingsplaats wil maken, welke aansluit aan het werkelgke leven. Eisohen, veel te zwaar voor de sohouders van 18-jarigen; eisohen, die den heelan mensoh voor de school vragen; eisohen, die om betere en langere opleiding roepen. Aan het slot der lezing werd de volgende motie aangenomen: De afdeeling Schoonhoven Tan hat N. O. G, «flhoord de lezing en debatten in hare ver- fmdering van 12 Nov. besluit, dat het afdeelings- bestuur zioh wende tot de betrokken gemeente- besturen in Schoonhoven en Omstreken, met verzoek om verplichte schoolvergadering in te voeren. Ook werd besloten zioh te wenden tot jen héér Knjjff met een overzicht van den fluanoiSelen toestand der onderwgzers in sgn diatrict, met het oog op de aanstaande be- grooiin gade batten. POSTKANTOOR SCHOONHOVEN. LIJST VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekendenover de 2de helft der maand October 1898: Verhaaren, Nymegen. Van Groot-Ammera: LKapoen, Schoonhoven. Vervolg der Nieuwstijdingen. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin-Moeder een bydrage van f 600 ten behoeve van de nood- ïydenden der bovenwindsche eilanden van de kolonie Curaqio geschonken. Van den Minister van Koloniën, den heer Cremer, is eene som van f 600 ont vangen voor de ramp op de Curagaosche eilanden. Bedankt voor het beroep by de Geref. Gem. te Giesendam door Ds. H. Meyeringh te Winsum. Gouda, 17 Nov. Uit het verslag van het Centraal IsraBlietisch Oudemannon- en Vrouwen huis alhier bljjkt, dat het batig saldo over het afgeloopen dienstjaar f 2008,43* groot is. Aan contribution werd ontvangen f 1288, aan giften f 680, waaronder f 600 van baron G. De Rosenthal. Besloten is door het hoofdbestuur nog f 60 toe te staan als bgdrage tot de verplegings- kosten voor een persoon die sioh bg het be stuur mocht aanmelden. In het hoofdbestuur heeft ïitting genomen Mr. M. De Pmto, van 's-Gravenhage, terwjji daarin benoemd zgn de heeren 8. Van Dantaig te Rotterdam en I. Compris te Amsterdam. Tot leden van de sub-commissie zgn benoemd de heeren Ph. Cats to Gouda, B. Oppenheimer te Rotterdam, Ph. Keiier te Eindhoven en M. Poppers Ms. te Wiaterswgk. De oudste bewoonster dezer gemeente is overleden. Mevr. Clara Johanna De Wit, wed. van den heer Adrianus Kook, is gisteren-avond ten 8 uur kalm ontslapen. Haar honderdste geboortedag werd den 2. Februari 11. zeer feesteljjk herdaflht. De heer M. A. Van Zutphen alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen tee kenen L. O. Goriuchem, 16 Nov. De alhier gehou den najaareinschryving ten behoeve van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht de som van f 1075,488. 'Krimpen a/d IJsel, 16 Nov. By de heden gehouden verpachting van den polder Langeland werd voor perceelen 1, 2, 4 en 5 pachter de heer P. v. Zwie- nen Pz., voor des om va n t 94; perceel 3 de. heer Z. Dekker f 88; perceel 6 de heer W. Trouwborst f 18. Voor polder Kortland: perceel 1 en 2 de heer W. v. Schehien f 181perceel 8, 4 en 5 de heer A. Maaskant f 188. 'Leerbroek, 17 Nov. Door notalen der Ned. Herv. Gemeente alhier is tot kerk voogd herkozen de heer K. Buyzerd Cz. Door kerkvoogden dezör gemeente is tot organist benoemd de heer A. Maaskant en tot orgeltrapper Ar ie Kooy. 'Meerkerk, 18 Nov. Het herhalings- onderwys heeft hier een aanvang genomen voor dezen winter met 9 leerlingen. 'Meerkerk, 18 Nov. (Per telegraaf.) Aan de kaasmarkt zyn aangevoerd of in de pakhuizen geleverd 20 vrachten. De handel is matig. Men besteedt voor lste kwal. van f 28,- tot f 24,60, voor 2de kwal. van f 21,- tot f 22,50 per 100 halve KG. §Nleuwpoort, 16 Nov. Door stem gerechtigde manslidmaten werden ais notabelen der Ned. Herv. Kerk herkozen de heeren A. L. Schippers en J. Van Vliet Gz. Ouderkerk a/d IJsel16 Nov. Alhier ia naar aanleiding van een rede van den heer W. Langebeke uit Rotterdam een afdeeling opgericht van den Bond van Ned. Onderwyzers, aanvankelyk met 11 leden. 'Reeuwgk, 17 Nov. Woensdag-uvond j.l. hield de afdeeling Reenwgk en omstreken ran de HoU. Maatschappij van Landbouw eene ver- Eadering, waarin onder meer ook ter tafel wam een sohrgren van het hoofdbeztuur, waarin werd medegedeeld, dat, op kosten van de Maat- sohappg, de leden een spreker konden laten optreden, mits de afdeeling voor een geschikt lokaal zorg zal dragen. Uit een 17-tal sprekers, door het hoofdbestuur genoemd, kooa de af deeling den heer J. P. M. Camman te Tiel, die zal spreken over ooft- en boomteelt. Tjjd en plaats zullen later worden aangegeven. Aan hat einde der bgeenkomst werd de gewone verloting gehouden. Verloot werden een kolen bak, getrokken door K. Rademaker, een riek door A. Oskam en een geëmailleerde pan door A. Hoogerwaard. Heden-avond had de tweede bijeenkomst in dit seizoen plaits van het Leesgezelschap alhier. Al* spreker trad op de heer 0. H. Hille, arts, officier van gezondheid lste klasse bg het O.-L-leger, met eene lezing, getiteld „Iets over Indië", waarmede ZEd. het gezelschap zeer boeiend wist bezig te honden. Na de lezing werden nog eenige bgdragen geleverd, waarna deze bjjeenkomst werd gesloten. Tot zetters der directe belastingen zgn herbenoemd de heeren A. Van Spengen en O. Dogterom. Woerden, 17 Nov. Door de harddravery- vereeniging „Wilhelmina" is het plan op gevat in de maand April van het volgende jaar alhier een groote tentoonstelling te houden van dekhengsten, stieren en melkgevende koeien, benevens een wed stryd van de schoonst in het tuig loopende dekhengsten (ter dekking staande gedurende het jaar 1899) en van de schoonst in het tuig loopende paarden, gespannen voor twee- of vierwielige rytuigen. Zy looft hiervoor de volgende pryzen uit: Voor hengsten, geboren in 1896 of vroeger, lste prys f 2C0 en 1 gouden medaille, 2de pr. f 100 en 1 zilveren medaille, 3de pr. f 50 en 1 bronzen medaille. Voor rystieren geboren in 1897, lste pr. f 100, 2de pr. f 50, 3de pr. f 26. Voor rystieren geboren 1898 late pr. f 75, 2de pr. f 50, 8de pr. t 25. Voor de twee beste melkgevende koeien, lBte pr. f 100, 2de pr. f 60, 8de pr. f 26. Voor de twee beste melkgevende vaarzen, lste pr. f 60, 2de pr. f 26, 8Je pr. f 10. By den wedstryd van de schoonst in het tuig loopende dekhengsten is de lste prys f 100, 2de pr. f 60, 8de pr. f25. By den wedstryd van de schoonst in het tuig loopende paarden voor twee- of vier- wielige rytuigen dezelfde pryzen als voren. Ook zal hieraan eene verloting ver bonden worden van een elegante equipage, verschillende bespannen en onbespannen rytuigen, paarden, koeien, schapen enz Wtyagaardea17 Nov. Aangenomen het beroep te Wateringen door onzen pre dikant, Ds. N. C. Bakker. 'Zevenbnlzea. 16 Nov. In de joDgste algemeene vergadering van de fanfare- vereeniging „De kleine Trompetter" zyn tot bestuursleden gekozen de heeren H. De Haan en C. Haak, als lste en 2de voorzitter; A. Van Rys en A. Heems- bergen, als lste en 2de secretaris; J. A. Verhoef, als penningm., D. Donker en H. Klapwijk, als commissarissen. De flets is alhier in dienst gesteld van de „post", althans een onzer post boden heeft er zich éóne aangeschaft, iets, dat hem zeer te stade komt, wegens de verre afstanden, die hy dagelyks heeft af te leggen. Wanneer zal het rijk rU- wielen ter beschikking stellen van onze drie postboden? op Zondag 20 November 1898. Ring Schoonhoven. Berg-Ambacht. Nam. Ds. Dekking te Krimpen a/d Lek. Stolwijk. Nam. Ds. Van der Spek te Schoonhoven. Ring Sliedrecht. Streefkerk. Nam. Ds. Haring te Bles kensgraaf. Ring IJselsteln. Jaarsveld. Voorm. 9j uur, Ds. Touw te Linschoten. Polsbroek. Voorm. 91 uur, Ds. S. Van Daalen te Benschop. VisscheriJ-Berichten. Ammerstol, 18 Nov. Van Zaterdag 12 tot en met Vrydag 18 dezer zyn alhier ter markt aangevoerd 18 nieuwe of win- terzalmen, prys per kilo van f 2,76 tot f 3,80; oude of zomerzalmen, prys per kilo van f 0,60 tot f 1,30. 'Krallngen, 18 Nov. Deze week werden ter markt aangevoerd 59 zalmen; prys winterzalm f 2,70 k f 3,60, zomerzalm f 0,60 a f 1,- per 5 ona. BEURSBERICHTEN. pa 17 Nov. flederl. Werk. Schuld. 2\ 86^ Dito dito3 Hong. Obl. 1889. i{ Dito in zilver. 4j Oostenryk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 Dito Feb.-Aug. 6 Dito zilver Jan. Juli. 6 Dito Apr.-Oct. 5 Portugal, Oblig. m/t 8 Dito 88/89 m/t. 92. 4j Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 Spanje, Buiten!. Perp. 4 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Centraal-Paclflc. Sp. M. Aand. 8 Loten Rotterdam8 Theiss-loten4 Oostenr. .Loten 5p0. fl. 500,1860. Loten Madrid3 Loten Turkye 1870. 96* 1004 841 841 83{ 88* 84 H 21| 83{ Ü8j 884 67* 28 106* 116 1184 33 8 26* Zoo de Heere wil en zy leven, 51> j hopen onze geliefde Ouders i GERRIT VOORSLUIJS Jaoobszoon g) PIETERTJE BAK Vg 5 op den 25. November "a. b. hunne te herdenken. J Hunne dankbare Kinderen, ri Behuwd- en Kleinkinderen. 6 Bergambacht, 18 November 1898 Ondertrouwd: JOHANNES PIETER 008TH0EK en LEENTJE HEIJKOOP. Hi 1 legers berg,/ 9 November 1898. Lekkerkerk, Ondertrouwd: J. A. DE JONG Jr. en ADRIAN A HOOGEN DU K Nd. Krimpen a/d IJssel, 17 Nov. 1898. Eenige en algemeene Kennisgeving. Heden overleedzacht en kalmna eene ongesteldheid van slechts enkele dagen, in den ouderdom van ruim 88 jaren, de Heer CORNELIS DEN BAARS, eerder Weduwnaar van Hendrikx Gertsen en laatst van Johanna Helena Kleiweg, Weduwe van Joh8. Hendr8. Muller. Uit aller naam, J. C. MULLER, Executeur. Haastrecht, 12 Nov. 1898. Het Comité van Antirev. kiezers noodigt de. kiezers dringend uit by de a. s. Herstemming hun stem op den Heer uit te brengen. BERG-AMBACHT, 18 Nov. GROOTSTE VERSCHEIDENHEID VICE VERSA, WINTERDIENST. W De uren zijn Amsterdameohe tgd.'^S Op Werbdege»» Van SCHOONHOVEN vm. 6.80 8.80, 12.- en nm. 2.80. Van GOUDA vm. 8.47, nm. 4.SO, 6.10 en 9.16. Zon- en Feestdagen: Van Schoonhoven vm. 6.80, nm. 2.en 7. Gouda 8.47, 5.— „9.16. Vraohtprijzen: f 0,60, Retour f I,— Afrit te Schoonhoven: Hótel „Den Heed" en de Stads-Herberg, by den Héér H. M. VAN DUK. Gouda: Hótel „Stallen". Tot onze diepe droefheid overleed te 't Meer by Heeren veen onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer J. H. KNOL, in den ouderdom van ruim 79 jaar. H. J. KNOL. A. KNOL - Zaal. Polsbroek, 16 Nov. 1898. MARKTBERICHTEN. Sehoonhoven, 16 Nov. Boter, le qual. 55 ct.2e qual. 60 ct. per half kilo. Kaas f 21 k f 23,- per 50 kilo. Vette kalveren 22 k 24 ct per kilo. Vette varkens 17 h 19 ct per kilo. Biggen f 6 k t 8 per stuk. Weivarkens f 16 f 20 per stuk. Kalfkoeien f 180 a f 150 per stuk. Kalfvaarzen f 110 k f 126 Vaarkoeien f 100 k t 120 Kalveren f 86 it f 45 Aardappelen (kleingeel) f4,- per HL. (blauwe) f 2,75 Eieren f 6,60 per 100 stuks. Gouda, 17 Nov. Kaas, le qual. f28,- k f 26,-, 2e qual. f20,- k22,-;Noord-Holl. f k Aangev. 68 partyen. Han del matig. Boter: prys der goêboter f 1,30 k 1,40, weiboter f 1,10 k 1,20 per kilo. Rotterdam, 15 Nov. Aangevoerd 560 vette en 662 magere runderen, 819 vette en graskalveren, 22 nuchtere kalveren. Pryzenvette runderen le qual. 81 ct, 2e qual. 26 ct, 3e qual. 20 et; ossen le qual. 80 ct, 2e qual. 27 ct 3e qual. 22 ct; stieren le qual. 24 ct., 2e qual. 20 ct.; kalveren le qual. 45 ct., 2e qual. 89 ct, 8e qual. 83 ct per kilo Die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zyn aan nu wyien HUIBERT VAN DER WOLF, in leven Bouwman, gewoond hebben op Gslkenes, gemeente Groot-Ammers, en aldaar overleden, wor den verzocht daarvan vóór 1 December a. s. opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris D. TEUINCK te Schoonhoven. Allen, die ietB te vorderen hebben van of verschuldigd zyn aan den Heer A. KRUIJT, Koopman en Winkelier te Sehoonhoven, worden verzocht hunne rekeningen en betalingen vóór of op 15 De cember aanstaande in te zenden ten zynen huize. SPEELGOEDEREN en WINTER AVONDSPELLENgcetalleerd in de Magazijnen van voorheen N, J. H. VAN GELDERLN Gedurende de 81 NICOLAAS weder rulrn voorelrn ven keurig SAUCIJZEN, SPRITSLETTERS, SUIKER- en CHOCOLADEWERKEN, CARTON- NAGES MARSEPEIN, BORSTPLAAT enz., alias prima kwaliteit. ■■r HEEREN SLIJTERS FLINKE KORTING. Mevrouw VAN NOOTEN te Schoon hoven vraagt eene fatsoenlyke als Noodhulp of voor vast Te Gouda wordt gevraagd eeu flinke DIENSTBODE, P. G., niet beneden de 20 jaar, die goed kan werken. Brieven franco, onder letter W, aan het Bureau van dit Blad. Vier fatsoenlijke Boerenzoons uit Wad- dlaxveen vragen vier nette BOEREN DOCHTERS. Dus dames lief en net, zendt brieven met portretonder lett. Aaan Wed. KREUPELING, Boekh., Wad- dtnxivaen. TERSTOND GEVRAAGD, voor een jaar vast, een bekwaam In een net gezin bestaat gelegenheid voor KOST en INWONING. Adres te bevragen Bureau van dit BlatL Gemeente Sohoonhoven. Van 16 tot 18 November. Geboren: Hendrik, i. tan P. Hoogendoorn i W. M. van Tiggeien. Getrouwd: L. Qaak en C. van Honwelin- gen. G. Koster en J. E. Schilt. Overleden: F. Bogaard, ond 86 j.,eohtge- >ot tan J. Plant. G. Labejj, oud 80 j., echtgenoot® van H. van Geelen. Gemeente Jaarsveld. Van 1 tot 15 November. Geboren: Cornelia, d. van A. Langerak en p. den Oudsten. Adeleida, d. van J. van Elteren en M. Hogendorn. Christina, d. van H. A. Brokking en J. C. Spelt. Pieternella Teuntje, d. van H. BenBohop en P. Endeveld. Overleden: M. Oosterom, ond 1 j. Gemeente Loplk. Van 1 tot 15 November. Geboren: Adrianus, s. van A. F. Eikelen boom en C. Brouwer. Maria, d. van P. Bosch, en N. Eikelenboom. Getrouwd: J. H. van Kleef en E. vanZjjL Gemeente Stolwijk. Van 1 tot 16 November. Geboren: Johan Dirk, s. van D. Molenaar en J. E. Monhemius. Overleden: A. Kramer, ond 19 j. M Buitelaar, oud 56 j., wed. van C. Jongkind.— M. Groeneweg, ond 14 j. Gemeente Willige-Langerak. Van 1 tot 16 November. Overleden: T. Sohrender, oud 87 j.L. Sohrender, oud 5 m. van S. W. N. van NOOTEN, Schoonhoven. Leesgeld 6 Cts per deel. Catalogus 6 Cts. van de Uitgevers BOLLECOHEN KOSTER enz. zyn zonder verhoogiDg van prys verkrijgbaar in den Boekhandel van SehMuhoren. bekend met molenwerk. Zich te ver- jen by G. DE GROOT, Timmerman te Lexmond. GEVRAAGD: bekwaamheid vereischte. Brieven franco, K. VERHOEFF, Mr. Schilder, Schoon hoven, Kerkstraat. bewoners van den Hoogendyk en Kerk- weg, die belang hebben by de a. a. Her- stemmiDg voor EEN LID van den Ge meenteraad van Bergambacht, worden uitgenoodigd tot bywoning van eene VERGADERING op 'a avonds 8 uur, by de Wed. H. BOER, Koffiehuis „de Krimpenerwaabd". EENIGE KIEZERS. GEVRAAGD: of die een of twee jaar by 't vak gewet st ismet ko3t en inwoningP. G.by A. VAN DER VLIST, Schilder te Polsbroek. A. N. VAN ZESSEN, Drogist, Sehoon hoven, Scheepmakershaven, Hoek Veer- steeg, vraagt ter opleidiDg voor Bediende i leeftyd 14 tot 18 jaar. Reiziger, Wordt gevraagd een vergevorderd LEER LING, loon naar bekwaamheid, en een JONGEN die in het vak wenscht te wor den opgeleid, niet beneden de 14 jaren, by W. KRUIJT, Lopikerstraat, Sohoonhoven. Gevraagd tegen Kerstmis een nette DIEN STBODE, als meid-alleen (geen wascb) Adres; Wed. A. SMIT, Nlenw- Lekkerland. TERSTOND GEVRAAGD: P. G. Loon 70 gulden. Adres: P. KLUIT te Goaderak. Mevrouw VAN PRAAG VAN SCHER- PENZEEL te VGravenhage, Prins Hendrik straat 90, verlangt tegen 1 Februari eene fatsoenlyke, eenvoudige ala Meid-alleen, P. G., die goed kan koken. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. GODSDIENSTOEFENING op Zondag ÏO November 1898, voorm. 10 ure, onder leiding van Dr. J. W. LIEFTINCK, Predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Sliedrecht, F" Hiermede maak ik bekend, dat ik de gedreven door nu wylea mUn Echtgenoot T. SCHREUDER, op denzeifden voet zal voortzettenhopende door flinke bediening hetzelfde vertrouwen te blyven genieten dat myn Echtgenoot zoovele jaren mocht ondervinden. Wed. T. SCHREUDER- DE RUITER. Willige-Langerak, Nov. 1898 Het DAGELIJ KSCH BESTUUR van het Waterschap de Hooge Boezem aohter Haastrecht Brengt ter kennis van belanghebbenden Dat in de vergadering van het Bestuur van gezegd waterschap van den 15. No vember 1898 zyn UITGELOOT: Van de GELDLEENING, primitief groot geweest f 67.000,—, welke aflosbaar wordeu gesteld ten kan tore van den Secretaris-Penningmeester te Lopik den 31. December aanstaande. Loplk, den 16. November 1898. Het Dagelyksch Bestuur voornoemd DE KLEIJNVoorzitter. S. I. CAM BIER VAN NOOTEN, Secretaris. B 453, bij de Kerk, Goedkoopst adres voor Id voorraad nieuwe en ge bruikte UTRECHTSCHE WA- GENS, TILBURY'S, COUPÉ, BARuUOHETTEBREACK en TENT WAGENS, alle Bolide en zeer billijke prijzenbij P. HULLEMAN, Gouda. (ook speculatieve) COUPONS enz. Komt op verzoek aan huis. is VRIJDAGS van 10 tot lt uur te consulteeren in Schoonhoven in het Hótel „VAN ZESSEN". boop.D en T.rkoopen EFFECTEN, diverse LOTEN en vreemde COUPONS. Wisselen GOUDEN- en ZILVEREN MUNTEN en vreemde BANKNOTEN. Slatten ProlonntlCn en Beleeningen. Nemen gelden e Deposito p.cent onder den Prolongatie-koers. Bedragen tot en met DUIZEND DULDEN worden op vertoon terugbetaald. Onder verwyzing naar bovenstaande advertentie, beveelt de Ondergetee- kende zich beleefd aan tot het uitvoeren van orders tot IN- en VERKOOP van EFFECTEN ter Amsterdamsche Beurze. HAVEN A no. 311, hoek Fontelnateeg VAN SPOORBOEKJES EN REISGIDSEN. voorhanden in den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. van A. W. COK te GOUDRIAANop 18 November 1898 aldaar geveild, tas overstaan van den Notaris D. TEIJINCK Schoonhoven, zyn by opbod en ver hooging ingezet op De AFSLAG afzonderiyk en in maaaa zal plaats hebben op Vrydag 25 November 1898, 'smorgens 10 uur, in de Herberg van N. MAAT, terwyi inmiddels verhoogingen worden aange nomen ten kantore van den Notaris. Door verandering van affaire te aaegebedea een Keep 11 welke, een goed burgerbestaan oplevert, met HUIS en TUIN, voor biliyken prija. Alles in besten staat en op mooien stand. Adres, fr. br., lett. X, Hulpkautoer Bleakeesgraaf. De Coöperatieve Vereeniging te vraagt vóór den eerstee December e. k. pryBopgave van: 16500 K.G. 14000 Kt. en 30 H.L. Voorwaarden op franco aanvrage te be komen by den Secr. der 0. V., A. J. FIJAN. op Dinsdag 29 November 1898, des n.m. ten 2 uur, in de Herberg van A. DE KRUIF te Glessee-Oedekerk, voor den Heer G. TUKKER aldaar: Plannen en bestekken liggen ter inzage in voornoemde Heiberg. Inlichtingen worden verstrekt door den Besteder en A. VAN DER HAVEN te Over-Sliageland. op Woensdag dèn 14. December 1898, des morgens 11 uur, ter RAAD- HUIZE te Bleakeoagraaf, van: 1°. Het zes-jarig onderhoud der beide W ATERMOLENS van den Polder Bleskensgraaf. 2°. De jaariy ksche leverantie van GRINTZAND voor de Tolsteeg. De bestekken liggen ter inzage in hét RAADHUIS aldaar. Door eene groote uitbreiding dezer Inrichting kunnen alle werk zaamheden met den meest mogelijken spoed worden uitgevoerd, terwyl door vermindering van het tarief aan alle billyke eischen der concurrentie kan worden voldaan. Leverantiën naar elders worden vrachtvrij uitgevoerd. By spoedbestellingen van klein drukwerk per expresse kan daarop, zoo noodig, worden gewacht. Ingen. f 3,25. Geb. f 8,90. Ingen. f 2,60. Geb. f 2,90. 8e druk. Ingen. f 1,60. Geb. f1,80. Hoe veroverde deze JAN MA C- „LAREN als stormenderhand een „plaats in ons hartl Als hij ver- „telt, luisteren wij vol spanning ten einde toe.... Wat zullen wij „het meest bewonderen en prijzen'f „De oorspronkelijkheid, de humor, „het fijn gevoel. - W\j weten niet „wat het meest te verheffen De Pers, deze werken besprekende, zegt o. m.„Een boek van Goud". „Een juweel van een boek". „Een kunstwerk". „Buitengewoon schooit". „Met fijne pen geteekend'„Met bui tengewoon talent gesotireven". ,'t Boeit van begin tot einde", enz., enz., enz. Uitgaven van J. IL BREDÉE, te

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 2