f. Goeie woa &Zimn, IOUDA, Markt, naast „De Waag", en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden h deposito: iBOOGBIJKAz. te Nieuwerkerk a/d IJsselj BEDÜENMAGAZ1JN, JAN MACLAREN’S N°. 1943. 1898. Woensdag 30 November. Jrgels en Piano’s. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht :ering en Lijfrente L t te 53 60 66 70 2 8 9 57 11 18 „13 51 L.J. KRUITHOF, MONTFOORT (Utr.). l BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. Meesterwerken Boven alles de Liefde. "’Van lang vervlogen dagen. Harten van Goud. OidardOM. van 8. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. luren Jtlen 30 30 20 40 80 lande Voor als middel t Kol en Van om 8«0H0m« MURW. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Een zeldzaam prachtig SALON-ORGEL koop aangeboden, schoon van toon, spel, 17 registers alsmede alle andere irten van nieuwe en gebruikte ORGELS PIANO’S, ook op termjjn-betaling van 1,— per maand. Ook gebruikte PIANO’S in ruil of te op gevraagd. Adres: G. DOBBELAAR, Brouwers» aat 68, Rotterdam. JaariffiÈ voor 100 KMtort Upltm.1. voor voor vwtvea, Compl. VEERENBEDSTELLEN met toe- shooren, bestaande uit: 2 pers. Veeren- id, Peluw, 2 Kussens, gemaakt Bed en sluw-overtrek, 3 Dekens, wollen, gestikte i molton, en 2 halve Stroomatrassen. Solide, gewaste Tijken, zuivere, nieuwe eeren: f 29,-, 35,-, 40,- en f 50,-. Dito stellen, gevuld met de beste Ka lk: f23,-, f 27,50, f 32,50 en f 40,-. Uzeren LEDEKANT met Stroo en Zee- asmatras, Peluw en Kapok Kussens, et 3 Dekens: 1-persoons f 20, f 22,50; persoons f 24,- en f 27,50. Gegarn. WIEGEN f 9,50; Schommel- legen, rijk gegarn., 12,50. De zendingen geschieden franco tot lastbtjztjnd station of aanlegplaats door heel Nederland, na toezending van het drag of onder rembours, vrij zicht. Prijscouranten, monsters enz. gratis. 6 65 7 24 10 72 13 03 iet 1 dag opvragens h 2 j langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: adragen onder f 1000,- h 4 ’sjaara; adragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden alaaten zich methetkoopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: f8 °/p voor fondsen boven de 30 j, 116a onder 30 (ook voor loten). Bij voortduring worden de Nummen zr gekochte fondsen nagezien met het oog 9 uitlating, aflossing of conversie. esverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; isselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; alasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; intrekken geld op HYPOTHEEK. gent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. om, ter verzekering van eene goede over komst der pakketten: 1°. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpenin dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn; 2°. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven, en, waar opplakking of aanhechting van een los adres onvermijdelijk is, dit zoo vaat te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan; 3°. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven ia, een tweede los adres te sluiten. —Donderdag ochtend heeft H. M. de Koningin Moeder, bij het verlaten van het bordes van het paleis „het Loo”, den voet verstuikt. Dr. Vlaanderen, oud- hofarts, die toevallig in het paleis was, en Dr. Pot, hofarts, verleenden H. M. ge neeskundige hulp. - In Den Haag bestaat eene dienstbodenvereeniging „Allen voor Elk ander”. Zij houdt Donderdag 1 Dec. een openbare cursus-vergaderingwaar eene dienstbode zal spreken over „Afschaffing van het fooienstelsel.” Aan de werf van de hoeren John Kievits Van Reede Cz. te Papen- drecht werd Dinsdag de kiel gelegd van eene schroefveerboot, bestemd voor den dienst Gorinchem Woudrichem, vice- versa, to bouwen voor rekening van de stoombootmaatschappij Oud-Altena. Het vaartuig zal eene lengte hebben van 25 M., bfi eene breedte van 7.80 M. en eene holte' van 2.5 M. De machine met een ver mogen van 150 ind. P.K. en de daarbij behoorende ketel, zullen mede aan de in richting van genoemde firma vervaardigd worden. Met dat vermogen zal de boot de thans bestaande veerboot ver in snel heid overtreffen. Naar aanleiding van een bericht van den Minister van Justitie over de in den iaatsten tijd herhaaldelijk bij hem ingekomen klachten over den toestand van 4e bewaarplaatsen, waarin van misdrijf verdachte, doch niet zelden geheel onschuldige personen hier te lande tfidelijk worden opgesloten, alvorens ter beschikking van den Officier van Justitie te worden gesteld (waarvan in de Memorie van Antwoord over hoofdstuk Justitie wordt gewaagd), heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven ge zonden aan de Commissarissen der Koningin met verzoek te dezer zake een onderzoek in te stellen en hem omtrent den uitslag daarvan te dienen van consideration en advies. Door de arrond.-rechtbank te Dordrecht zijnVrydag o. a. de volgende vonnissen uitgesproken: Pieter S. te Ameide, ter zake vefduist, vrijgesproken. Jan R. te Gorinchem, beleed, van een ambtenaar, 3 dagen. Cornelia B, huisvrouw van H. 8., te Bleskensgraaf, mishand., f2,- of 1 dag. In de Woensdag gehouden zit ting van het kantongerecht te Leiden werd uitspraak gedaan in de zaak van de gemeente commissie- van het Ned. Her vormd Kerkgenootschap te Leiden contra Prof. Dr. W. C. Van Manen, nalatig be taler in den kerke lij ken hoofdelijken aan slag der gemeente over 189/5. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis, waarbij de kanton rechter overwoog, dat de heffing van den hoofdelijken omslag volkomen wettig ia, dat de besluiten van de gemeente com missie tot heffing van dien omslag ge nomen zijn met goedvinden van notabelen dier gemeente en dat de grondslag en de regelen, waarop en waarnaar die heffing geschiedt, eveneens het goedvinden van notabelen wegdroegen en volkomen bin dend voor de leden dier gemeente is en de feiten erkend heefr, in de dagvaarding ten laste gelegd, werd gedaagde veroor deeld tot betaling van den kerkeijjken hoofdelijken omslag over 1896, met bijbe taling der rente ad 5 pCt. ’sjaars, vanaf den dag der dagvaarding tot dien der vol doening, en in de kosten van het geding. -De heer J. Prins Visser te Sliedrecht is te Amsterdam toegelaten voor het eerste gedeelte arts examen. Dr. Kuyper wordt omstreeks 19 December hier te lande terugverwacht. Woensdag 30 dezer zal de Algemeene Synodale Commissie te (ka- venhage samenkomen tot het houden van hare najaarsvergadering. Zij is voor het synodaal jaar 1898/99 samengesteld als volgt president M. A. Perk, Waalsch predikant te Amsterdam; vice-president Dr. G. J. Van der Flier, pred. te ’s-Gra- venhage; secretaris en adviseerend lid L. Overman te's-Gravenhage; O.J. Grone- meyer, pred. te Amsterdam; Jhr. A. 0. Roöll, oud-ouderiing te Zierikzee; I. G. Busch Keiser, pred. te Dalen; Mr. W.J.L. Umbgrove, oud-ouderling te ZutphenA. A. Van Meurs, pred. te Breda; Mr. T. Pleyte, oud-ouderling te Assen. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Frankrijk. De Strafkamer van het Hof van Cassatie, hare roeping getrouw, gaat nog steeds voort met haar nader onderzoek in de zaak-Dreyfus en verhoorde deze week achtereenvolgens: Generaal Roget, Kapi tein Cuignet en Overste Picquart. De laatste, Donderdagmorgen te half negen naar het Paleis van Justitie gebracht, keerde te 12 uur weer naar de gevangenis terug om te déjeuneeren, en tegen eenen was hij weer ter plaatse om verder ver hoord te worden. En nu zit hij weer goed en wel in de gevangenis, af te wachten de dingen die aanstaande zyn. Nu, hy zal nog heel wat te verduren en door te maken hebben. De militaire overheid houdt haidnekkiger dan ooit haar prooi vast. Dreyfus is haar ontglipt, dus nu al het mogelijke in het werk gesteld om Pic quart vast te houden. De eerste stap naartoe is reeds gedaan. De Gouverneur van Parys, Generaal Zurlinden, namelijk heeft in zake Picquart besloten tot eene vervolging voor den Krijgsraad, die op den llden December zal bijeenkomen en die is samengesteld als volgtGeneraal Dosae, voorzitterleden zynde kolonels Chamoin, De Mazieux, Bonnal, Heimburger, Du Lescoet en Du Chassaing. De beschuldiging luidt op vervalsching en gebruikmaking daarvan. Overste Picquart wordt op het o ogenblik beschuldigd, dat hy het „petit bleu”, aan Esterhazy’s adres geschreven door een lid van eene buitenlandsche ambassade, dat hem ’t eerst op ’t spoor bracht van Esterhazy’s schuld en Dreyfus’ onschuld, zelf zou vervaardigd hebben. Tot toelichting nog even, dat de schrift kundigen het schrift van den inhoud van het „petit bleu” als ontwijfelbaar „echt” hebben verklaard - het adres daarentegen als vervalscht, daar het met een andere hand geschreven was als de brief. Wat is nu echter by een ander schriftkundig onderzoek gebleken? Dat dat „valsche” adres stond boven „uitgekrabd” schrift, doch zoo onhandig was hierby te werk gegaan, dat nog duidelijk zichtbaar was, wat eerst gestaan had. Juist hetzelfde als wat er over heen was geschreven: „Aan den heer Esterhazy.” Het is dus meer dan duidelijk, dat hier geknoeid werd. En nu wordt Picquart er van beschuldigd, dat hij het adres heeft „uitgekrabd” en er den naam van Esterhazy voor in de plaats heeft gesteld. Het is eenvoudig eene on- gerijmdheid dat te kunnen veronderstellen. „Van wanneer dagteekent die verval sching?” zoo spreekt Jozeph Reinach in de „Siècle” van 1896? Dat kan niet, want aan zouden zeker Billot, Gonse en Bois- deffre het hebben opgemerkt, toen het „petit bleu” zijn intrede deed in het Ministerie van Oorlog. Zou Picquart het dan mis schien hebben gedaan, toen hij in Tunis was en het „petit bleu” streng bewaakt in de brandkast lag? Natuurlijk ook niet. Dan bestond die vervalsching toch zeker wel in 1897! Pellieux en Ra vary hebben destyds het „stuk” gezien en zouden zeker „gesproken” hebben als zy iets verdachts hadden opgemerkt. Dus toen ook niet. Dan in de eerste maanden van 1898! Maar bij de behandeling van het pioces-Zola werd daarvan door niemand iets gezegd, noch door Pellieux, noch door Ra vary, ook niet door Boisdtflïe of Gribelin en, last not least, evenmin door kolonel Henry. Zjj allen hebben „niets” gezegd. De vervalsching moet dus eemge maanden geleden gepleegd zijn en wie kan zeggen, of dit niet een laatste „coup” geweest is van Henry of van een zijner handlangers? Maar neen, redeneeren doet men niet, Picquart wordt, zonder eenig voorbehoud beschuldigd van bovenstaand feit en des wege vervolgd. Is het niet om te huilen van schaamte? Wraak is het, niets an ders dan wraak! Nu de kapitein hun ontgaat, moet de overste het ontgelden, die van alles de schuld is.” Laat zien, of de list gelukt! Naar verzekerd wordt, zal de zaak publiek worden behandeld, de gesloten deuren zuilen geopend worden. Of het waar zal zyn? PrCquart’s vrienden vreezen niets voor hem. De waarheid zal aan ’t licht komen. Francis de Pressensé presideerde in de „Salie des mille colonnes” eene groote samenkomst van verzet tegen het op treden van Generaal Zurlinden tegenover den overste. „Les Droits de l’homme” wil er een algemeenen veldtocht tegen geopend zien. Mevrouw Dreyfus heeft nu verlof ge kregen, doqr bemiddeling van den Gouver neur van Guyana, een telegram te zenden aan haar echtgenoot op het Duivelseiland I Tusschen Frankrijk en Italië werd dezer dagen een voorloopig handelsverdrag ge sloten, ter bezegeling van de goede ver standhouding tusschen beide landen. De Italiaansche gezant bracht naar aanleiding van dit verbond een bezoek aan Minister- President Dupuy en aan den Minister van Buitenlandsche Zaken Delcassé. Bij die gelegenheid gaf hij uiting aan de gevoelens van sympathie en vriendschap, die Italië tegenover Frankrijk bezielt. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Admiraal Canevaro, ontving van President Faure, ter gelegenheid der onderteekening van het voorloopig Fransch-Italiaansch handelsverdrag, het Grootkruis van het Legioen van Eer. Te Rome ztfn Donderdag jl. de zittingen begonnen van het anti-anarchisten congres, naar aanleiding waarvan in de Fransche Kamer de Afgevaardigde Dejeante de Regeering dezer dagen interpelleerde over Frankrjjk’s deelneming daaraan, waarop Minister President Dupuy antwoordde, dat het hier een vraag van onderling samen hangen der volkeren gold. Hij verwachtte van genoemde conferentie niet zoozeer af doende maatregelen, dan wel eene ge- wenschte gedachtenwisseling van het onderwerp. En dat kan niet anders dan goed werken. Door den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Admiraal Canevaro, werden de vreemde afgevaardigden recht hartelfik verwelkomd. Vervolgens werd hy tot voorzitter benoemd. Aan het congres namen alle buitenlandsche ge zanten by het Italiaansche Hof deel, be nevens nog afzonderlijke vertegenwoordi gers van de meeste der Mogendheden. Wanneer zou nu de algemeene vredes conferentie plaats hebben? De Spaanseh Amerikaansehe hield Vrij dag jl. weer eene zitting, waarin naar alle waarschijnlijkheid Spanje zal geant woord hebben in de zaak van de Philip- pijnen. De Spaansche Koningin Regentes teekende een decreet, waarbij tot de uitgifte van voor een milliard aan schuldbrieven binnenlandsche 4-percents leening wordt gemachtigd. Wat ziet het er ongelukkig uit met den materieelen toestand van het land. De vereenigde Spaansche Kamers van Koophandel hielden daarom te Saragossa eene bijeenkomst, om te beraadslagen over de beste wijze, waarop aan dien treurigen toestand een einde zou kunnen gemaakt worden. De voorziening in cassatie van Luccheni, den moordenaar der Keizerin, is door het Hof van Génève (Zwitserland) verworpen. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk zal den 2. December, den dag van zyn 50-jarig Regeerings jubileum, in volstrekte af zondering op een zijner landgoederen door brengen. Voor de armen van Génève zond de Keizer 20000 francs. Ettelijke personen ontvingen voorts ridderorden en de echt genoot van den eigenaar van het hötel „Beau Rivage” de Elisabeth’s-orde, door Z. M. ter eere der overleden Keizerin gesticht. De reis van den Duitsehen Keizer begint nu aardig op haar eind te komen. Het Keizerlijk paar kwam Woensdagmorgen te Pola aan en is nu bezig langs een omweg huiswaarts te keeren. Met een gevolg van 157 personen wordt deze land reis gemaakt, zoodat het nog heel wat in heeft, om dit personeel behoorlijk te ont vangen en te recipieeren. Te München vertoefde men een paar uurook Stuttgart kreeg de eer van het bezoek, terwijl te Baden-Baden bij den Groothertog over nacht werd. Nog een wijle en dan zal misschien ook door het Keizerlijk echt paar het welbekende „Oost West; thuis best” worden uitgeroepenOf zou de Reise- Kaiser het daar niet mede eens zijn? Omtrent den hongersnood in een deel van Rusland komen treurige berichten. De geestelijke van een groote Duitsche kolonie in het gouvernement Samara schrijft: „Ons laatste pond meel is ver bakken. Het dreigende spook van den hongersnood klopt aan de vensters. Reeds schreien de kinderen om brood, dat de ouders hun niet kunnen geven.” De Czar heeft aan twee zijner adjudanten opge dragen een grondig onderzoek in te stellen en hem persoonlijk het resultaat mede te deelen. Het ia de stad Canea, welke door de Mogendheden werd aangewezen als de eenige plaats op Creta, waar de Turksche vlag zal blyven wapperen. Dezer dagen zijn daar wéér twee Muzelmansche rebellen gefusileerd. STATEN-GENERAAL. Vergadering Tan Woensdag (23 Not.) Voortzetting der beraadslaging over de Indische begrooting. De Min. van Koloniën betreurt de uitbreiding ran het Mohammedanismede Regeering betracht de ontjjdigheid gepaard met welwillendheid ten aanrien van den arbeid der tending. De leger macht in Groot-Atjeh, reeds met 3 bataljons verminderd, wordt voldoende geacht om de rust te handhaven. De Min. is tegen verlaging van tractementen en tegen speciale belasting van de groote cultures. De verbetering van den économischen toestand der inlanders blykt uit de inlagen in de postspaarbank. Door be vordering van vakonderwijs hoopt de Min. den toestand der met Europeanen gelijkgestelde Indo’s te verbeteren. Van terugtrekken uit Atjeh kan nooit sprake zynover inkrimping der troepenmacht wordt overleg gepleegd. De heer Pjjnacker Hordjjk had oyer het By de afdeeling Oorlog drongen de hoeren Kerdyk en Kool, met dank voor hetgeen in deze is toegezegd, aan op wijziging in de jeneverventrekking aan troepen te velde of op expeditie en beperking van den verkoop in de oantines. Eerstgenoemde spr. beval het verstrekken van stukjes suiker op marsoh aan tegen afmatting. De heeren Van i Vip men betoogden de noodzake lijkheid om het zedelyk gehalte van het Indisch leger te verbeteren door aanmoediging van huwelpkenverzorging van gehuwde vrouwen en kinderen en beperking van het concubinaat. De Min. wenscht zyn pogingen tot het tegengaan van drankmisbruik voort te zetten. In de vrouwen-quaestie zal de Min. nagaan wat te doen is. Het geheele Hoofdstuk, waarvan de laatste artikelen nog korte besprekingen meest over technische zaken uitlokten, werd, na op ver langen van den heer Van der Zwaag in stem ming te zyn gebracht, aangenomen met 59 tegen 2 stemmen. (Van der Zwaag en Staalman. De heer Van Kol bleek de presentielijst niet te hebben geteekend.) Hoofdstuk I (Uitgaven in Nederland.) Op art. 56 (Hydrographische dienst), werd een amendement van den heer Goekoop aangenomen (44 tegen 221 stemmen), in stryd met de opinie van den Minister van Marine, om een gevraagde verhooging van f 1600 voor hydrographische kaarten, toelagen van teekenaars, niet toe te staan. De memoriepost, bydrage van N. Indië aan de Nederlandsche middelen, werd bestreden door den heer Van Kol, maar met 58 tegen 4 stemmen gehandhaafd. By de Hoofdstokken over de Middelen bracht de heer Donner bezwaren in tegen de voorge stelde verhooging van de aooynzen voor petro leum en lucifers, die hy drukkend vindt voor de bevolking. De Min. achtte die vrees onge grond; verhooging van den prys van petroleum met cent per liter, nu het artikel zelf veel goedkooper is geworden, zal niet van invloed zyn, en met de lucifers is het niet anders. De beide Hoofdst werden zonder stemming aangenomen. Na afdoening van de Ind. Begrootihg voor 1899 kwam aan de orde de verhooging van die voor 1898 voor den aanleg van een spoor weg van Kaiisat naar Banjoewangi. De heer Bastert, opmerkende, dat deze uitgaaf toch naar de begrooting van 1899 zal moeten worden overgebracht, zou liever met dezen spoorweg aanleg wachten tot betere tyden of dien aan particulieren overlaten. H. M. de Koningin zal op 8 December in den Haag terugkeeren. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 30 dezer, des avonds te half negen uur. De Staatscour. (no. 275) bevat twee Koninklijke besluiten, van den 21sten dezer, bepalende, dat te Gouda worden opgericht twee Kamers van Arbeid. In de eene zullen vertegenwoordigd zijn de volgende bedrijven; het bewerken van hout, steen en metalen; het schilders-, behangers-, stukadoors-, mandenmakers-, riet werkers-, aard werkers- en straatma- kersbedrijf; het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen; de boek- en courantdruk kerijen; en de aardewerk- en pijpenfa- bricage. Zij zal den naam dragen van: Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven. In de tweede, genaamd de Kamer van arbeid voor de confectiebedrijven, zullen vertegenwoordigd zijn de bedrijven van het vervaardigen van kleederen, hoeden of schoenen; de wasch- en strijkinrich- tingende vervaardiging van touw, koord en kaarsenpitten; de garenspinnerijenen de kaarsenfabricage. Beide Kamers zullen 10 leden tellen. In de Woensdag gehouden openbare vereenigde vergadering van dijk graaf, hoogheemraden en hoofdingelanden van Rijnland, werd de begrooting voor dat hoogheemraadschap, dienst 1899, vast gesteld in ontvang op f 192999,32*, in uitgaaf op f 189686,25, derhalve met een batig saldo van f3313,07*. Rfinland’s bundergeld voor 1899 werd bepaald op 1,10 per H.A. Zijne Hoogheid Prins Her mann van Saksen Weimar heeft aan Hare Majesteit de Koningin, met bestemming voor het Rijks Museum, overhandigd den sleutel van de Hoofdpoort der voormalige Citadel van Antwerpen, welke sleutel, blijkens een door zjjne Hoogheid daarbij gevoegd getuigschrift, in 1881 na de over gave der Citadel door de Nederlandsche officieren werd ter hand gesteld aan Zyne Hoogheid Hertog Bernhard van Saksen-Weimar, luitenant-generaal in Ne- derlandschen dienst en in diens nalaten schap werd aangetroffen. Aan Zijne Hoogheid Prins Hermann van Saksen-Weimar is de dank der regeering betuigd voor dit geschenk, dat de herinnering bewaart aan de roemrijke daden van het Nederlandsche leger. .Bij gelegenheid van het aan staande St. Nicolaasfeest wordt de ver gunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adres kaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December a. s., ingetrokken, en zal derhalve bij elk ge durende dat tijdvak ter verzending aan geboden pakket een adreskaart behooren gevoegd te zijn. Voort* wordt met nadruk aanbevolen Blast zich met het huren en verhuren, oopen en verkoopentaxeeren van -ANDERIJEN EN HUIZEN; erstrekt op billijke voorwaarden gelden Is 1ste en 2de Hypotheek op Laader||en 1 Hulzen. MK* Maandags en Donderdags te spreken aan het Voorstal bij Wed. IET VELD te Gouda, van 9 12 en Ühsdags te Rotterdam in het Café ONDEEL, Hoogstraat 290, naast het iaduct, van 9—1 uur. laatste punt een meer bealüaende verklaring verwacht De behandeling der koelies op Deli is, zooals spr. op zyn laatste reit waarnam, goed. De heer Van Vlfmen, met belangstelling de mededeeling over de postspaarbank heeft gehoord, acht den tyd gekomen om te onder zoeken of op Java ook orediet- of landbonw- banken noodig zyn om den inlander zelfstandig landbouwer te maken. Nog andere sprekers repliceerden; o. a. hield de heer Van Kol staande, dat de Atjeh-oorlog een gezocht standje is, dat men dien te Batavia wilde en noodig maakte door valsche telegrammen. De algemeene beraadslaging werd gesloten. Aan de orde was Hoofdstuk II (uitgaten in Ned. Indië). By Afd. I stelde de heer Van der Zwaag voor, de jaarwedde van den Gear.-Generaal (thans f 182.000), op f 100.000 terug te brengen. De heer Ketelaar, het bezwaar van verminde ring op dit oogenblik gevoelende stelde, om de Reg. een wenk voor het vervolg te geven, deze motie van orde voor: „Da Kamer spreekt de wenaoheijjkheid uit, dat het tractement van volgende Gouv.-Gen. op f 100.000 worde vast gesteld.” Het amendement—Van der Zwaag werd ver worpen met 62 tegen 8 stemmen. Over de motie—Ketelaar zal nader beraadslaagd worden. Art. 18 (dwangarbeiders.) De heer Van Kol vindt het barbaarsch, dwangarbeiders naar het oorlogsveld te zenden. De Min. zeide, dat die mensoben tot arbeid zyn veroordeeld, welke is niet bepaald. Tegenover meer gevaar staat de kans van ontheffing van straf bp goed gedrag. Afd. III (Dep. v. Financiën.) De heeren Van Limburg Ötirum en Van Vlymeu wezen op gebreken in de finanoiëele oontróle. De Min. beloofde er de aandacht der Indische Regeering op te sullen vestigen. By Afd. IV (Binnenl. Bestuur), bespraken de heeren Van Kol en Pynaoker Hordyk de ver anderingen, in dat bestuur voorgesteld. Beide sprekers juichten de lotsverbetering der con troleurs en assistent-residenten toe, maar drongen aan op meerdere behartiging van de belangen der iniandsohe ambtenaren. Van de vergadering van Donderdag werd het grootste gedeelte in beslag genomen door de verdere bespreking van de voorgestelde wijzigingen in het binnenlandsoh bestuur, die door onderscheiden leden, de heeren Mackay, De Waal Malefijt, Geertsema, Van Vlymen, Van Kol en Pynaoker Hordyk, onvoldoende ge acht en door den Minister verdedigd werden. De desbetreffende artikelen werden goedgekeurd. Over de voorbereiding onxer vestiging op Nieuw-Guinéa werd door den heer Van Kol zeer ongunstig geoordeeld; de uitgesproken meeningen bestreed de Minister. Een amendement vsd den heer Brummel- kamp, om geen gelden toe te staan voor heiden- sohe feesten op Bali en Lombok vond ernstige be striding by den heer Mackay als woordvoerder der Commissie van Rapporteurs en by den heer Sohaepman, en werd vervolgens ingetrokken. Daarna had een debat plaats over het byslag- stelsel by de koffie-cultuur, waaraan de Min. een anderen vorm zal geven door de toelage per bouw en niet naar het gewicht van den oogst te berekenen. Vergadering van Donderdag-avond. Art. 59 (onderwijs voor inlanders). De heer Donner sprak den wensch uit dat ook aan in iandsohe particuliere scholen met minder dan 25 leerlingen subsidie zal worden toegekend. De Min. beloofde te zullen overwegen of de omstandigheden de daartoe noodige wyziging in de ordonnantie wensoheigk maken. Art. 68 (eeredienst). De heer De Visaer drong aan op vermeerdering van het aantal zendelingen op de Banger- en Talaut-eilanden, door het beschikbaar stellen van toelagen. De heer Donner vroeg, hoe het staat met de erkenning van de rechtspositie der Geref. kerken in Indië. De heer Van Vlymen betoogde de billykheid van het toekennen eener ryks- subsidie voor den herbouw der indertyd door aardbeving verwoeste Katholieke kerk te Weltevreden. De Min. deelde mede, dat uitbreiding van zendelingeirgop genoemde eilanden in onder zoek is. C*^r de inrichting der kerken wacht de Min. een commisaie-rapport af; van een strooming in Indië tot erkenning der Geref. kerken ia den Min. niets bekend; wel wordt hier te lande pressie in die richting uit geoefend. Voor de kerk te Weltevreden kan geen subsidie worden gegeven. Art. 65 (geneeskundige dienst). De heer Van Kol wees op de noodzakelijkheid van ver betering in de opleiding der Indische genees kundigen en de behoefte van oprichting eener school voor iniandsohe vroedvrouwen. De Min. deelde mede dat drie belangstellende heeren voor laatstgemeld doel f 100.000 hadden aan geboden, welk bedrag later, toen uit corres pondentie met de Indische Regeering bleek, dat de voorkeur moest gegeven worden aan een opleidingsschool voor iniandsohe genees kundigen in het algemeen, die f 170.000 zou kosten, tot die som werd verhoogd. By de afdeeling Openbare werken zeide de Min., op een vraag van den heer Van Kol, dat omtrent de watervoorziening van Boerabaya, na ontvangst van een omvangrijk rapport van den Gouv.-Gen., een wetsontwerp tot aanleg van Gouvernements-wege in bewerking is. Art. 75 (bevloeiings- en waterstaatswerken). Over de werken van de Bolo-vallei, waarvoor de geraamde kosten verre beneden hei ter- eisohte bedrag waren, ontstond een uitgebreid debat, dat hier niet in bijzonderheden kan worden weergegeven. Voorloopig is het werk geschorst, en de Min. heeft maatregelen ge nomen om juiste bestekken en ramingen te kragen. Ofschoon de Min. het gebeurde ten zeerste betreurt, kan niet gezegd worden dat voor deze misrekening bepaalde personen ver antwoordelijk zyn te stellen. Het groote nut van irrigatie-werken werd door onderscheiden sprekers in het licht gesteld. Aan het slot dezer bespreking, die werd voortgezet in de vergadering van Vrydag, werd den Min. door den heer Conrad, onder applaus der vergadering, hulde gebracht voor zyn houding in deM noetelijko zaak. Ingen. f 3,25. Geb., f 8,90. logen, f 2,50. Geb. f 2,90. 3e druk. Ingen. f 1,60. Geb. fl,90. „Hoe veroverde deze JAN MAC- „LANEN als stormenderhand een „plaats in ons har tl Als hij ver nielt, luisteren wij vol spanning „ten einde toe.... IVat zullen wij „het meest bewonderen en prijzen i „De oorspronkelijkheid, de humor, „het jjn gevoel. Wy weten niet „wat het meest te verheffen:' De Pers, deze werken beapiukende, .egt o. m.„Een boek van Goud”. ,Een juweel van een boek”. „Een kunstwerk”. „Buitengewoon schoon”. ,Met fijne pen geteekend’„Met bui-» engewuon talent geschreven''. „rt Boeit an begin tot einde”, enz., enz., enz. Uitgaven van J. M. BKADAE, te Rotterdam.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1