Zitiii rnlfliüilitiflraaö. N°. 1948. 1898. IE Zaterdag 17 December. Mirt Dm. ODDBNAABDBN, betalingen en inwisse- chieden. Tot nadere daarvoor gelegenheid Jlken DINSDAG, des ot 7 uur. Nieuws- en Advertentieblad I voor Zuid-Holland en Utrecht te Groningen. BUITENLAND Overzicht. ANARCHISTEN. normaal lederen het beste voorbe hoedmiddel tegen verkoudheden en tegen onvoldoende huiduitwaseming. Alleen echtwanneer met nevenstaand waarborgmerk ge stempeld met het ‘opschrift en SCHUAGT Officiëole Kennisgevingen. Gemeente Schoonhoven. BINNENLAND. S. W. N. VAN N( te Schoonhoven, rers. Mr. A. D. H. >or waardelooze r aan teldt lokken On- SCHOOÏÏHOVEHSCHE COURANT. Wat ia het Maandag jl. in de Fransche Kamer rumoerig toegegaan I Een ge schreeuw en getwist van belang en als om aan hunne woorden de noodige kracht by te zetten, deelden de verschillende af gevaardigden onder elkaar vuistslagen uit. Het kwam tusschen de heeren DérOulède en Antide zelfs tot een tweegevecht, waarbij twee schoten gewisseld werden, maar op zijn Fransch, geen van beide partijen werd gewond. Wat tot al dat tumult aanleiding had gegeven, zeker heel iets belangrijks, zoo denkt men on willekeurig. Neen, de sop was de kool niet waard I De afgevaardigde Pascal Grousset interpelleerde de Regeering over de handelingen van ambtenaren aan het Ministerie van Oorlog, waardoor het moge lijk is geworden, dat in de zaak-Dreyfus aan dagbladen allerlei mededeelingen zijn gedaan omtrent stukken, die geheim hadden SPEK enz. lekker en, zende het by Kuiper, Schoonhoven, ie geassureerd. ater’a Drop is heerlijk van smaak. •ter’s Drop is een uit muntend verzach tend middel. ater’a Drop is door aanbevolen. ovaal van vorm en rechtelijk gedeponeerd in elegante blikken et. en los 25 ct. per onae bekende depóts, ordt uitsluitend ge- De afgevaardigde uit Enschedé, de heer Van Kol, wijdde in de vergadering der Tweede Kamer van 6 December 11. zijn belangstelling aan de te Rome gehouden Conferentie van Vertegenwoordigers der Mogendheden, op uitnoodigiug van de Regeering van Italië aldaar saamgekomen, ten einde middelen te beramen tot een gemeenschappelijke bestrijding van het anarchisme. De spreker wenschte van den Minister van Buitenlandsche Zaken te vernemen, wat het doel is van die Conferentie, en welke instruction aan onzen gevolmachtigde zijn gegeven. Het schriftelyk antwoord van den Minister op een soortgelijke vraag, in de afdeelingen der Kamer gedaan, had den heer Van Kol niet bevredigd; in zijn Memorie had de Minister gezegd, dat hij niet wist welke instruction hij aan den gevol machtigde te geven had. Dit werd ge schreven op den 12. November, terwijl de Conferentie reeds 12 dagen daarna zou geopend worden. Verder was spr. van oordeel, dat, naar hetgeen wij thans van haar weten, een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Regeering vandaar wel had kunnen wegblijven. „Mogelyk,”- zeide de heer Van Kol, - „heeft men uit een diplomatiek oogpunt de beleefdheid tegenover de Mogendheden willen in acht nemen, maar het zal nader blijken slechts tijd en geldverspilling te zijn geweest, tenzij men zou willen mede werken aan iets wat Chamberlain ge noemd heeft „een werk van internationale reactie." Aan Italië, Frankrijk en Rusland, die door hun wyze van optreden anarchisten kweeken en opleiden, behoeven wij geene politie-diensten te bewijzen. Waar een democratische geest in de wetgeving heerscht en sociale rechtvaardigheid heerscht, waar de sociaal democratie zich kan ontwikkelen, behoeft men de anar chisten niet te vreezen." En verder: „Zoolang het anarchisme blijft op zuiver theoretisch terrein en alleen ontkent de rechtmatigheid van elk gezag, eischt de absolute vrijheid van elk individu, moeten w]j het met rust laten, al mogen wij die meening niet doelen. Ook de bewering dat de gemeenschap geen enkel recht over personen mag doen gelden, hebben wij altijd bestreden. Waar het anarchisme echter ontaardt door het „anarchisme der daad" heeft iedere Regeering het recht, is iedere Regeering verplicht dit zoo krachtig mogelyk tegen te gaan. Waar wij nog kort geleden een zoo edele vrouw als ooit uit een vorstenraa gesproten is, als slachtoffer zagen vallen van den dolk van een moordenaar, een daad die ook ons met afschuw vervuld heeft, is krachtig optreden tegen zulk anarchisme voor de Regeering plicht.” „Er zijn echter andere en betere middelen om het anarchisme te bestrijden, dan het houden van een Conferentie; laat de Re geering dit niet vergeten. De anarchisten van de daad, meestal slachtoffers als zy zijn van allerlei bedroevende omstandig heden en verkeerde instellingen, willen In plaats van de toestanden te bestrijden, wraak nemen op de personen. Deze dwepers zullen het krachtigst bestreden worden door energieke sociale hervor mingen." Op de vraag van den heer Van Kol werd door den Minister van Buitenlandsche Zaken o. a. bet volgende geantwoord „Tegen theorieön is het congres te Rome allerminst gericht Trouwens naar mijn meening ligt het ook met op den weg van de Regeering om te gaan strijden tegen theorieön; integendeel, hoe meer men aan de verkondiging van dergelyke theorieön vrijheid laat natuurlijk binnen de perken door de Strafwet gesteld des te meer zal het grootste gedeelte van bet denkend deel der natie overtuigd worden van het onredelijke van dergelijke theorieön. Maar het anarchisme bestaat Biet alleen in theorie. W. BengerSöhne dteekening wordt dringend echuwd. BRANDWIJK, •ve., Loplkerelraai. het overlijden van den ordigen is tot waar- eeater van den polder aoemd De Schout, C. DEN 0UD8TEN. „Het is bekend, dat een groot aantal personen, die zich verklaren tot aan hangers van de anarchistische theorieön, bet niet laten bij de theorie, maar over gaan tot de daad, en dat het hun te doen is om het anarchisme door daden van geweld tot werkelijkheid te brengen. Daar door heeft zich ontwikkeld een soort van internationale vereerxiging, waarbij zich ook wel voegen personen, die waarschijn lijk voor het anarchisme in theorie heel weinig gevoelen, maar op die wijze een dekmantel meenen te hebben gevonden om hun misdaden te kunnen uitvoeren, onder den schijn van het anarchisme te bevorderen. „Nu is het niet van belang ontbloot, dat de verschillende hoogere rechterlijke ambtenaren en politieautoriteiten, voor namelijk van dien tak van dienst in Frankrijk bekend onder den naam van la sureté, eens in de gelegenheid zijn om onderling de meest doeltreffende middelen te bespreken, die tot het nagaan en machte loos maken van een dergelyke vereeniging van dergelijke personen zullen kunnen strekken. „Ik zal natuurlijk niet spreken over hetgeen op dit congres wordt verhandeld. Bij de handelingen van het congres wordt en te recht—de grootste geheimhouding in acht genomen. Wat de instructies betreft, die door mijn ambtgenoot van Justitie en door my zijn gegeven aan de afgevaardigden naar dit congres, zal ik alleen dit mededeelen, dat die afgevaar digden den volstrekten last hebben tot niets toe te treden wat eenige verandering in de Nederlandsche wetgeving zou kunnen ten gevolge hebben.” De heer Van Kol verklaarde zich door deze mededeeling van de Regeering ten voile bevfedigd. Deze verklaring deed hij evenwel voorafgaan door een bestiyding van de meening des Ministers, dat elke anarchist door zijn theorie wordt gedrongen tot het „anarchisme van de daad”, en hy beriep zich daarbij op het getuigenis van den redacteur van het beste anarcbisten-orgaan, die het „een bar- baarschheid” noemde. De meening der Regeering zou het gevaar doen ontstaan, dat men met de anarchie ook de sociaal- democratie ging bestrijden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat de Kitting van den Militieraad zal worden gehouden te GQUDA op het Raadhuis op den 11. December 1898, des voormiddags te U| uur. Schoon horenden 16. December 1898. De Secretarie, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. KE STAND. ran Pag. 8.) Ammerstol. r tot 1 December. Frederika, d. ran m. Martinne Ad N. de Kogel Pieter, m A. Zanen. n Renawoude, oud 88 j.^ i der Muil, oud 1 j. Benschop. O Norember. tronella, d. ran A. Boete i»anna, d. ran C. Verbree rrigje Pietertje, d. ran A. Beseekom. Cornells Klever en M. Boere. an J. H. Sohmieman en (true Cornelia, a. ran A. - Jansen. Willetngn(je iwer en A. A. ran Appel, rr en J. Verroorn. tnbrink, oud 75 j., wed. J. Bokkestjjn, oud 7 j. W. P. Coijé, oud 4 j. sn-Nieuwkerk. Norember. louisa, d. ran J. Koojj- i Beusekom, oud 29 j. »ud 22 j. G. J. ran i A. Piorhagen, oud 28 j. der Wolf, oud 8 m. H. Schakel, oud 28 j. 18 j., eohtgenoote ran J. rkark *d 11 sei. tot 9 December. neUs, s. ran D. C. de -r Jan Maarten, a. ran Muilenburg. Grietje, I. ran den Heurei. lets en M. A. ran dor in G. Verboom en S. moeten blijven. De Minister van Oorlog antwoordde hierop, dat vergrijpen tegen de tucht bij de mili taire ambtenaren door hem zal gestraft worden, maar dat het niet billijk en rechtvaardig is, al het personeel der ad ministratie van Oorlog over één kam te scheren. Zoodoende moeten de goeden met de kwaden lyden. Nu, daar heeft de Minister gelijk in, maar nog beter inzicht in de dingen heeft een zeker offl cier, die met de redacteur van „Le Figaro” een onderhoud had en toen ongeveer hetzelfde beweerde, alleen met dit ver schil, dat hij heel uitdrukkelijk één bureau, als „het verrotte” aanwees. Aan den Minister-zelf te beoordeelen welk dat is. Hy zal het wel weten, staaltjes genoeg hebben we daaruit al gehad. En uit die gezegden ontspon zich nu het rumoer en geschreeuw. Met 465 tegen 75 stemmen werd toen door de Kamer besloten, met goedvinden der regeering, aangaande de interpellatie over te gaan tot de orde van den dag. Dit binnenshuis, maar ook buitenshuis ging het doze week verre van rustig toe. Om te beginnen aan het Montparnasse- atation te Parijs, waar Maandagmorgen de politie bezig was groote voorzorgs maatregelen te nemen, naar het heette omdat aldaar kapitein Dreyfus verwacht werd, die in stilte was teruggekomen. Het gerucht bleek echter onwaar te zijn. De politiemaatregelen waren genomen met het oog op eene door Déroulède be raamde manifestatie. Dinsdag had de politie ook weer de handen vol. Met 150 personen trachtte de oud-Boulan- gist Millevoye tegen de schorsing van Picquart’s proces te manifesteeren. Uit de Cherche-Midi-straat door de politie verjaagd, doorkruiste men een aantal andere straten, maar daarbij viel niets bijzonders voor. Alleen voor het huis van Generaal Zurlinden, den Gouverneur van Parys, werden „vivats” aangeheven en smalende kreten aan het adres der „in fame leden van het Hof van Cassatie”. Voor het Kamer-gebouw ging de troep uiteen onder het schreeuwen van „Leve de Constituante f” En ondanks dat alles gaat het Hof van Cassatie kalm zijn gang, zonder zich ergens aan te storen. De strafkamer verhoorde deze week den rechter van instructie Bertulus, benevens de Generaals Bois- deffre en Gonse. De laatste is de vroegere Chef van Overste Picquart. Van hem zijn de klassieke uitdrukkingen, in antwoord op de mededeelingen van Picquart’s bezwaard gemoed„Zit gij soms op het Duivelseiland?” „Gaat het u wat aan of een schuldige daar zit of een on schuldige?” „Waar denkt ge aan,Generaals te compromitteeren I” en andere dergelyke uitingen van model rechtvaardigheidszin. Weer een nieuw proces zyn we te wachten! Het jaar 1899 zet goed in. De weduwe van kolonel Hemy nameink heeft, daartoe in staat gesteld door gelde Ijjke bijdragen van anderen, een proces aanhangig gemaakt tegen den Afgevaar digde De Reinach, die haar „overleden echtgenoot” „de ziel van het verraad” heeft genoemd. Op zulk een manier kan men wel aan den gang blijven en zal het proces-Dreyfus nooit een einde hebben. Iets dergeiyks zou men haast hebben kunnen denken van die Spaanscb Amerl- kaansche vredes overeenkomst, maar ge lukkig, het geheel heeft zich opgelost en zij het dan ook niet op de meest gewenschte wyze, het verdrag is nu toch Zaterdag avond 11. te Parijs onderteekend. Van zeven tot half negen is men bezig geweest met teekenen en zegelen, want de perkamenten bladen, welke met linten in de kleuren van beide landen zijn gehecht, moesten voorzien worden van het particulier zegel van elk der onderteekenaars. De onder- teekening geschiedde in de groote zaal van het gebouw van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Een verzoek van Spanje aan Amerika, om door een scheidsgericht een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der ramp van de „Maine” werd afgeslagen, zon der meer. Nu moet in de beide Vertegenwoordi gingen de goedkeuring nog volgen en dan zullen de ratification worden uitgewisseld. Drie maanden daarna zal Spanje de 20 millioen dollars in handen krygen de koopsom voor de Philippynen. Te Havana is tusschen Cubanen en Spanjaarden weer eens flink gevochten, naar aanleiding van een eisch der Cuba nen, dat de Facou-schouwburg zou gesloten wordenwegens den dood van het Cubaansche opstandelingenhoofd Calisch Garcia, die op ’t oogenblik te Washington was om met de Amerikaansche Regee ring te onderhandelen over de beste wyze van voorbereiding der autonomie. Drie Cubanen werden gedood, twee andere en twintig Spanjaarden werden gewond. Een tweede botsing had plaats by de begrafenis van een der Cubaansche slachtoffers, toen Spaansche soldaten by het voorbytrekken van den stoet met ge- Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. nlooa kind van 0. Djjki- v-Lekkerland. tot 7 December. nelia, d. van A. Broere itje, d. van W. van der Magdalena, d. van ran Halewün. Mar- 0. Schreuder. Jan, I. Boele. Deugd en M. Gelder- 1. de Jong. A. M. ng, oud 76 j. oenkoop. ir. Geen aangiften, eurtuM. r. Geen aangiften, risbroek. r. Geen aangiften, helliiinen. November. van A. van der Sjjden illMkop. Norember. k en A. van Kugk. an Vliet. W. ven T. Scheel en L. van en W. Overbeek. gedekten hoofde bleven staan. Messen en pistolen werden getrokken, wat weer negen gewonden kostte. Nu, Amerika zal zyne handen nog vol hebben, óm al deze licht ontvlambare gemoederen te kalmeeren. Dan treft Prins George van Griekenland het beter op Creta. Opmerkeiyk is daar een manifest aan het volk, namens de Uitvoerende Commissie der vroegere op standelingen, door President Sfakianaki uitgevaardigd. Daarin wordt aangekondigd de ontbinding dier Commissie, benevens de verklaring van den President, dat de ontwapening der Christenen inalledeelen van het land voortgaat, terwyi beide par tyen, Christenen en Mohammedanen, alle neiging tot vrede vertoonen en zoodoende alle sporen der botsingen van den laatsten tyd uitwisschen vóór de aankomst van Prins George. Voorts een hartelyk woord van dank van de Commissie aan de Admiralen der vier Mogendheden, aan wie voornamelijk de bevryding van het eiland te danken Is. De vlootvoogden antwoordden hierop, met hunne tevredenheid te kennen te geven over de wysheid en de vaderlands liefde, door de Commissie getoond en zy verzoeken haar werkzaam te blyven tot de koiqpt van den Prins. Die komst is op 21 December bepaald. De Zwitser- sche oeconoom Numa Droz zal den nieuwen Gouverneur als raadsman ter zyde staan. Het Hongaarsehe Volkshuis is Zaterdag 11. voor een week verdaagd. De aanleiding daartoe gaven de weigering van vice- President Lang, om verder de beraad slaging te leiden, de ongesteldheid van den tweeden President en de onwil der minderheid, om het tot eene nieuwe Presidentsverkiezing te laten komen, waarby de jonge Graaf Tisza de aange wezen persoon zou zyn. Minister-President Bauffy, het verdaglngs-besluit willende voorlezen, werd daarin verhinderd door een koor van kreten en verwenschingen, als „vaderlandsverrader!” Ja, men wilde hem zelfs te lijf gaan, doch dank zy de hulp van eon dertigtal getrouwen, gelukte het hem te ontvluchten. Nu is hij te Weenen, waar hy door den ouden Keizer heel goed is ontvangen, zoodat van af treden wel niet veel komen zal. Bauffy, protestant zynde, is by de clericalen impo pulair en scbynt vooral den laatsten rijd by benoemingen partydig te hebben ge handeld. Is het niet diep treffend, dat juist onder deze omstandigheden Keizer Frans Jozef eene dankbetuiging tot zjjne volkeren heeft gericht, wegens de vele bewtfzen van aanhankelijkheid, liefde en trouw, by gelegenheid van zyn 50-jarig jubileum ondervonden? Het is toch wel droevig, dat de Regeeringstaak juist in deze dagen den jubilaris zoo uiterst moeielyk wordt gemaakt! Zeventien Januari 1899 gaat de lichte rouw in over den dood der Keizerin. Als de openbare zware rouw nog lang zou duren, zou dat te veel schade be rokkenen voor vele handel- en nering doenden, vooral ook met het oog op de Carnevalsfeesten. Keizer Wilhelm (Daltsehland) ontving Maandag jl. het bureau van den Ryksdag, te weten den President en de beide vice-Presi- denten. Hy gaf hun by ’t komen en gaan de hand. In antwoord op de begroetings toespraak des voorzitters zeide Z. M. te hopen, 4at de leger-uitbreiding, zoo noodig met het oog op den internationalen toe stand, zou worden toegestaan. Men had al zoo weinig mogelyk gevraagd, met het oog op de drukkende lasten. Met opge wektheid sprak de Keizer over zyn vol brachte reis. In de Maandag-zitting van den Duit- schen Ryksdag biykt Eugen Richter zich op zeer scherpe wyze over sommige zaken, die hem in de Regeerings staatkunde niet aanstonden, te hebben uitgelaten, des Keizers reis naar het Oosten b. v. Daar over een volgend maal meer! Langs het kanaal van Charleroi naar Brussel (BeJglö) zullen nu eerlang zag men oud en nieuw zich ooit op merk waardiger wyze paren? - trekschuiten door electrische kracht worden voortbewogen. STATEN-aENERAAL. De Tweede Kamer zette in haar vergadering van Maandag de behandeling voort van Hoofd stak V (Binnenlandsche Zaken) der Btaaübe- grooting, bg afdeeling Hooger Onderwgs. De heer Van Karnebeek deed uitkomen, dat de uitbreiding der kosten vooral geschiedt voor liekenhaiien en klinieken, hetgeen de lijdende menschheid ten goede komt. De opleiding van medici en wis- en natuurkundigen moet r“ alle univeraiteiten goed sgn. De heer Ht drong aan op veraekering tegen ongeluk! van werklieden aan de gebouwen voor H. derwjjs te Leden. De beer Mees bepleitte beperking van Grieksoh aan *t gymnasium ten voordeele van het onderwgs in levende talen. De heer Everts sag gevaar in het brengen van H. Onderw. in *i bereik van allen en acht voor docenten in moderne talen een klassieke opleiding onmisbaar. De hoer Pyttersen meende dat de koeten van hot H. Qndorwgn to moc Wy hebben aan het bovenstaande eenige kantteekeningen toe te voegen. Aan het beginsel, „dat elk gezag onrechtmatig is”, en dat aan elk individu absolute vry heid toekomt, heeft men niet veel. Is dat eenmaal een overtuiging geworden, dan is de stap om over te gaan tot handelingen, die de boeien van dat gezag verbreken, die de onbeperkte vrijheid tot een feit maken, niet groot meer, en dat leidt tot het gewelddadig uit den weg ruimen van de personen, die het hoogste gezag vertegenwoordigen en aizoo voor die absolute vrjjheid de sterkste hinder paal vormen. Vandaar dat vorstenmoord op het programma der „anarchisten van de daad” de eereplaats inneemt. En indien het eens mocht gelukken, door een reeks van met succès bekroonde aanslagen, zoodanigen schrik te brengen onder de volken en vorsten van ons werelddeel, dat het besef van hun weerstandsvermogen tegen het complot van „dwepers" verloren werd, ongetwyfeld zou men onmiddeliyk de mannen van de „theorie” uit den hoek zien komen, niet om de euveldaden af te keuren, maar om er party van te trekken. Dit alleen dwingt reeds tot groote be hoedzaamheid. Het verkondigen van „leeringen” kan in een vry land niet worden onderdrukt, maar het maatschap- pelyk zelfbehoud dwingt toch om op de personen, die er zich aan wyden, eenoog te houden, omdat men niet weet welk oogenblik door hen gekozen is of gekozen zal worden om tot „de daad” over te gaan. En is dat geschied, zonder dat aan het maatschappelyk samenstel andere schade is toegebracht, dan de dood van een of meer onschuldige slachtoffers eener blinde „wraak” dan mogen de geestverwanten in schyn die voor hen onvruchtbare daad af keuren, aan hun medeplichtigheid kunnen zy slechts onnoozelen doen twy- felen. Daarom, men late praten en rede voeren en schrijven wie wil, maar zy op zyn hoede. Van belang zou het daarom zyn, dat een regeling kon gevonden worden waardoor mededeelingen omtrent de be wegingen van' anarchisten, ook theoreti sche, ter kennis van de hoofdaiRbtenaren van politie gebracht werdals het congres te Rome slechts dit resultaat opleveide, dan zou het stellig niet vergeefs ge houden zyn. Daarentegen, ondanks het besluit tot stipte geheimhouding schynt het te zyn uitgelekt moet een voorstel in het congres om vervolgden wegens anarchistische mis daden te beschouwen als gewone mis dadigers, en als zoodanig ook uit te leveren, op verzet zyn gestuit en geen kans van aanneming aanbieden. Voortaan zal dus gelyk tot dusver een moordenaar, die zich anarchist noemt, zyn veiligheid voldoende kunnen waarborgen, als hy maar spoedig genoeg maakt dat hy de landgrenzen achter zyn hielen Jtrögt. Ef zal nog by moeten komen dat. men de heeren, die zich moeite gev«n Któ de maatschappij naar hun zienswyze te hervormen, met onderscheiding behandelt, en hun dank betuigt voor de pogingen, aangewend om aan het arme onder de slaverny van het gezag gebukt gaande individu de volstrekte vrijheid te geven. Zoo zal, byvoorbeeld, Zwitserland nog lang blyven het centraal- deföt van anarchistische aanslagen, die, worden zy op Zwitserschen bodem ge pleegd, den dader In aanraking brengen met den strafrechter aldaar, doch die hem een niet geringe kans op straff .loosheid verzekeren als hy de handeling buiten de grenzen weet te houden en vervolgens zyn persoon er weer binnen kan krygen. Die naar het schynt onaantastbare bevoor rechting van hetgeen men „politieke mis dry ven” gelieft te noemen, maakt alle maatregelen, welke men zou willen nemen om de maatschappij tegen de ruwheden van wilde beesten als Ravachol, Vaillant en Luccheni te beveiligen, zoo goed als krachteloos. Dat is de eene zyde van het vraagstuk. De andere vertoont de noodzakelijkheid van voorkoming der misdrijven, door ver betering van sociale toestanden. Zeker, al wat in die richting wordt gedaan, kan van grooten en duurzamen invloed zyn op de beteugeling van het anarchisme, en ontkend kan niet worden, dat het veel voedsel ontvangt uit landen, waar de économische belangen des volks slecht worden behartigd, inzonderheid Italië. Maar-er blyven toch vragen open staan. Vooreerst ligt het wel een weinig in den aard der zaak dat een beweging, die de demonen van wraakzucht en moordlust ontketent, by de Italianen nogal ingang vindt; was niet reeds van ouds het karakter van dat volk in die richting ont wikkeld? Is het wel Waar, dat de „anar chisten van de daad” behooren onder degenen, die van de „maatschappeiyke toestanden” hebben geleden Zoo dit ont kend wordt, dan hebben de verdedigers van het goed recht van het anarchisme er weer wat op gevonden; het z(jn dan niet de „slachtoffers" zelf, die naar den dolk of naar het projectiel gegrepen hebben, het zyn lieden, wier gemoed in opstand is gekomen tegen bet lyden hunner natuur- genooten, en wier edelmoedig hart hen aandreef tot een wanhopige poging om die gevloekte kapitalistische maatschappy met haar huichelachtig vertoon van men- schenliefde door schrik te dwingen het juk weg te nemen, dat den misdeelden onzer instellingen op de schouders is ge legd. (De lezer zal bemerken, dat wy ook eenige studie gemaakt hebben vau de frazen kraam der theoretische anarchisten desgevraagd zouden wy in een hunner meetings als woordvoerder kunnen op treden.) Met dat ai biyft onder alle om standigheden de mogeiykheid bestaan om voor een anarchistischen moord een ver ontschuldiging te vinden, en aanleiding om den moordenaar met sympathie (we zouden zeggen met medely ien, maar aan dat woord schynen de lieden „van de daad” een hekel te hebben) te bejegenen, daar hy, als wordt aangenomen dat zyn daad aan krankzinnigheid is toe te schrij ven, in dien toestand is geraakt door de ellende, die hy wel niet persoonlek heeft geleden, doch die hy dageiyks om zich heen aan schouwde. Hy is dus een slachtoffjr, en er bestaat geen grooter onrecht dan zoo iemand te vervolgen. Hoe komt het, dat in Frankryk het anarchisme een paar jaren geleden zich zoo onrustwekkend openbaarde? Frankryk heeft een republiek, de regeering der v!ry heid, en Frankryk is het land van de economische welvaart, zoo zegt men althans! dank zy het daar heerschende beschermend handelsstelsel. Hoe komt het dat by ons, achteriyken op het gebied van politieke vryheid, de prediking van het anarchisme zoo weinig succès heeft? Daar moesten de heeren eens over nadenken.

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1