A. C. FIJN VAK DRAAT, SPAARBANK Café-Chantant DAMSCHEN WEG. Johan III L. Th ZESSEN t ZO»!. Gevulde en kleine Kerstkransen, BUBGEBLIJKE STAND. Advertantiën* VERBETERING te Schoonhoven. SALONSTOOMBOOT Isten en 2den KERSTDAG en NIEUWJAARSDAG geen dienst. en een Koeboerenknecht. MOLEMMAKERSK HECHT P. L. BOUTER TE STOLWIJK J. FRANK, van Rotterdam. f450. KERKORGEL f450. Koek- en Banketbakker, Kok, KERSTFEEST. - NIEUWJAAR. Ter bevordering van eene geregelde bezorging der by de jaar wisseling ter post komende stukken, wordt evenals in vorige jaren, de gelegenheid opengesteld, om brieven en andere stukken, welke men op 1 Jan. a. s. aan de geadres seerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van 23 Dec. af ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige te onderscheiden, behooren over de geheele lengte van het adres twee zich kruisende strepen getrokken te zyn. Zy moeten uiteriyk 31 Dec., te 12 uren middag, ter plaatse van bestemming zyn aangebracht. Het publiek wordt, zoowel in zyn eigen belang als in dat van den dienst, byzonder aanbevolen van deze gelegenheid tot vroegere bezorging by de jaarwisseling gebruik te maken. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nyverheid werd Vrydag o. a. aanbesteed: De aanleg van eene elextrische geleiding tusschen Vrees- wyk en Utrecht. Minste inschrijver was G. M. Jochems te Vreeswyk, voor f 1840. Te 's-Gravenhage is Zondag overleden Jhr. Mr. W. M. De Brauw, laatstelyk oud Commissaris der Koningin m de prov. Zeeland, oud-Minister van Koloniën in het Ministerie-Modderman. In zyn ambteiyke loopbaan was hy referendaris by 't Dept. van Koloniën en daarna administrateur der Generale Thesaurie aan het Dept. van Financien. Zaterdag is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 81 jaar overleden de heer W. F. Ort, rustend geneesheer, vroeger te Gorinchem gevestigd, waar de overledene jaren lang een uitgebreide praktyk waarnam. Het hoofdbestuur der Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen heeft aan de departementen kennis gegeven, dat aan de verkiezing voor drie leden in zyn midden is deelgenomen resp. door 165, 163 en 163 departementen, samen uit brengende resp. 537, 534 en 532 stemmen, en met den volgenden uitslag: lo. op den heer W. Spakler zyn uitge bracht %18 en op den heer L. Serrurier 19 stemmen; 2o. op mevrouw C. Goekoop-De Jong van Beek en Donk 213 en op den heer P. M. Keiler van Hoorn 321 stemmen; 8o. op den heer Jhr. Mr. D. R. De Marees van Swinderen 470 en op den heer Her man Snyders 62 stemmen. Tot leden van het hoofdbestuur zyn alzoo gekozen de heeren W. Spakler te Amsterdam, P. M. Keiler van Hoorn te Dordrecht en Jhr. Mr. D. R. De Marees van Swinderen te Groningen. Het hoofd bestuur ontving van deze heeren bericht van de aanneming hunner benoeming. Het hoofdbestuur deelt voorts mede, dat door hem, gevolg gevende aan de opdracht der jongste algemeene vergadering, tot het in 't leven roepen van een zelfstandig werkende vereeniging, die ten doel heeft den toestand der verwaarloosde jeugd in Nederland te verbeteren, eene commissie is uitgenoodigd, die zich welwillend met de voorbereiding van een dergelyke ver eeniging heeft belast. Deze commissie bestaat uit de heeren Jhr. Mr. A. J. Rethaan Marcaré te Haarlem, Mr. G. A. Van Hamel te Amsterdam, H. Pierson te Zetten, Dr. W. H. Nolens te Rolduc en Th. Nolen te Rotterdam. De rechtbank te 's-Graven hage heeft by gewezen vonnis overwogen dat by het heerschend verschil tusschen de gehoorde deskundigen over de ontoe rekenbaarheid van beklaagden kapt. Vemer aan het hem ten laste gelegde, het de Rechtbank noodig is voorgekomen een nieuw onderzoek naar den geestestoestand van bekl. te doen instellen. Tot deskundigen zyn toegevoegd Dr. Cowan, arts te 's-Hage en Dr. Steenbergen, arts in het krankzinnigengesticht te Delft. Dezen zullen den 15en Febr. hun rap port moeten indienen, terwyl den 27sten Febr. het onderzoek zal worden hervat voor de rechtbank te 10 uren des voor- middags, tot het hooren van deze beide deskundigen, benevens Dr. A. De Jong en Dr. Le Rütte Jr. Volgens het jaarboekje voor 't Christelyk onderwya is het aantal scholen met den by bel van 604 tot 619 gestegen. Het aantal leerlingen bedraagt 98 667; over een jaar zullen ze waarschyniyk de 100.000 passeeren. Er zyn werkzaam 1267 onderwyzers en 422 onderwyzeressen. 576 scholen ge noten dit jaar de ryks-subsidie, 43 niet. In dit jaar slaagden 185 kweekelingen, op CbristeJyke normaallessen enz. opgeleid voor hun examen, terwyi er thans 1298 hunne opleiding ontvangen. Bedankt voor het beroep te Uselmonde door Ds. G. Nyhuia te Venendaal. gang van 16 Januari a. s., overgeplaatst ten postkantore te Rozendaal (Brabant). 'Berg-Ambacht, 16 Dec. By de op heden gehouden verkiezing van een heemraad voor den po djr Berg-Ambacht, in de plaats van wyien den heer C. Benschop, werden uitgebracht 644 stemmen, waarvan 425 op den heer A. Van der Hee en 209 op den heer K. Den Bestenvan onwaarde 10 stemmen. Alzoo gekozen de heer A. van der Hee. 17 Dec. Evenals vorige jaren zal de nieuwjaars-commissie in deze gemeente eene collecte houden, om op den oude jaarsdag aan behoeftige ingezetenen eene buitengewone bedeeling te doen en op die wyze het z. g. nieuwjaar-wenschen tegen te gaan. Moge die commissie door milde giften van ingezetenen ruimschoots in de gelegenheid worden gesteld den armen een aangenaam nieuwjaar te ver schaffen I Cabauw, 19 Dec. Den ZeerEerw. heer P. J. Hogenboom, pastoor alhier, vielen op de pluimvee-tentoonstelling te Utrecht, gehouden 16, 17 en 18 dezer, de volgende bekroningen ten deel: 2 eerste pryzen, 1 eereprjjs, 2 tweede pryzen, 4 derde Gorinchem, 17 Dec. Onze stadgenoot», mej. A. M. Bianchi, overleden 25 Juli jlv, heeft gelegataard aan de R. C. Parochie haar huis, tuin en aangrenzende 2 huis jes; aan het R. C. Armbestuur en Wees huis de som van f 2500, aan de R. C. Vincentius vereeniging f 500, de Eerw. Zusters (bewaarschool) f 600, benevens eenige legaten aan hare dienstboden enz. enz. 'Ammeratol, 20 Dec. Tot kerkvoogd alhier is herbenoemd de heer C. Zanen Hz. Tot commissarissen der zalm visschery „De Snackert" zyn herbenoemd de heeren Mr. R. Mei vil Baron van Lynden, G. J. Baton van Hardenbroek van Ammerstol en Tb. L. Baron Quarles de Quarles. Heden-morgen vroeg, door de duis ternis misleid, liep de huisvrouw van T. d. V. te water. Haar man, die het ongeluk spoedig bemerkte, sprong dadeiyk te water en had het geluk haar te redden. Beide echtgenooten kwamen met den schrik en een nat pak vry. 'Benschop, 15 Dec. Door den raad is in zyne vergadering van 12 dezer besloten, met 1 Januari a. s. wyziging te brengen in de bestelling der telephonische bench ten. Met ingang van genoemden datum zullen ook de geadresseerden binnen den kring 10 cents bestelloon voor elk bericht moeten betalen. De heer D. Van Beusekom, commies der posteryen 2de klasse, is van zyne tegen woordige standplaats, Utrecht, met in- pryzen, 7 zeer eervolle en eervolle ver meldingen. Giesen-Nlenwkerk, 17 Dec. In den laten avond van Zondag 11. of liever in den nacht, zyn hier verregaande balda digheden gepleegd. Van het dak van een schuurtje heèft men pannen genomen en de stukken hier en daar heen wegge gooid. Een eind verder heeft men dep weg versperd, door een hek enz. er op te zetten. Nog verder gooide men eene ruit boven eene voordeur in, terwyi de eigenaar van het volgende perceel 's mor gens de stoepbank by de Giesen vernield vond. Dinsdagavond 11., toen in een lokaal der school alhier het fanfarecorps oefening hield, werd van een raam in een ander lokaal een der groote ruiten stuk gegooid. Dit is met het bovenge noemde feit en nog een ander geval van dergelyke gemeene straatschendery in den St. Nicolaasnacht, reeds de derde maal in korten tyd, dat dergelyke moedwillig heden hier gepleegd worden. 'Goadrlaan, 16 Dec. Op verzoek van het hoofd van den landbouw-Curaus te Ottoland heeft de heer Dr. C. De Haan te Noordeloos den leerlingen van den cursus eene menigte bacillen laten zien en er op zeer bevatteiyke wyze alles van verteld, wat door de leerlingen kon wor den begrepen. Die bacillen waren door Dr. De Haan zelf gekweekt. Met het bloote oog zelfs waren de koloniön op den voedingsbodem duideiyk zichtbaar, maar door het microscoop, dat 1600 maal ver groot, nam men in één zulk een kolonie eenige duizenden dier kleine wezentjes waar, die zulk een groote rol spelen in de natuur en voornamelyk ook in het landbouwbedryf. Geen wonder dat onder wyzers en leerlingen hoogst voldaan en zeer dankbaar afscheid namen van Dr. De Haan, die bereidwillig zooveel moeite zich had getroost, om aan het verzoek te voldoen. Groot-Ammera, 19 Dec. Door den heer J. J. C. Woudenberg, bouwkundige alhier, werd voor den heer B. Borsje alhier, onder inwonende ambachtslieden aanbesteed: het maken van een woon- en winkelhuis. Timmerwerk. Iogeschreven werd door T. Macdaniöl, voor f 1706. Chr. Kentie, - 1702. J- Prins, - 1636,25. Ad. Van der Wal, - 1618. D. Witzier, - 1444. Metselwerk. Iogeschreven door Gebr. De Kovel, voor f 1806. 8. Van den Oever, - 1766. Verfwerk. Ingeschreven door W. Brink, voor f 269. P. Den Boer, - 267. Aan de laagste inschryvers is het werk gegund. 'Haastrecht, 20 Dec. Verleden week werden door de beide veldwachters alhier twee bedelaars aangehouden, die des na middags nog ter beschikking van den heer Officier van Justitie te Rotterdam zyn overgebracht. Den volgenden dag werd door de veldwachters Van Brakel en Van Spanje een persoon opgebracht, die teveel van Schiedam had genuttigd en daardoor het den bewoners van Boven- Haastrecht zeer lastig maakte. - Gisteren-avond had de tweede open bare vergadering van het Nut alhier plaats. De verschillende voordrachten werden alleen gehouden door leden van de af- deeling, n.l. de heeren Dr. J. C. Pool, C.J.M Kroon, J. Koeman en S.DeJongJz. De novellen zoowel als de gedichten werden door het zeer talryk opgekomen publiek zeer geapplaudisseerd. - Zondag kwam by den landbouwer C. De Gr. een gebrekkig man aanloopen. Op het bruggetje viel hy geheel bewus teloos ter neder. Onmiddellyk werd de hulp van den gemeente-veld wachter O. ingeroepen, die den man opbeurde en binnenbracht; nadat hy wat drinken en eenig voedsel had genuttigd, kon hy met behulp van een reispenning de reis voort zetten. Hy leed veel aan toevallen. - Als een byzonderheid kan gemeld worden, dat by een inwoner alhier op een binnentuintje nog een fuchsia flink staat te bloeien. Wel een bewys van het zeer zachte weder. 'Meerkerk, 19 Dec. Door een Jacht gezelschap werd verleden Donderdag en Vrydag 65 stuks wild bemachtigd op de polders Blommendaal en Middelbroek alhier. Hieronder waren 62 hazen, 10 patryzen en 3 eenden. Montfoort14 Dec. Door het bestuur van het waterschap Hoen koop, Vliet en Dy k veld werden Zaterdag 1.1. aan den Rolaf eenige perceelen bouwland voor één jaar verhuurd voor f 253. De verhuring van het recht van baggeren in eenige watergangen (voor 6 jaren) bracht f 6,25 per jaar op. Noordeloos, 13 Dec. Had men voor eenigen tyd de brutaliteit alhier een lantaarnpaal uit den grond te halen en daarna in het water te werpen, eenige dagen geleden werden by eenige inwoners alhier de afsluithekken aan de woningen weggenomen en hier en daar neergegooid ook in het water vond men er den volgenden dag. Vrydag-avond ten 6[ uur heeft men een hek, dat nog wel vast- gespykerd was, met geweld losgetrokken en tegen de deur der woning gegooid, waardoor die deur beschadigd werd, en de huisgenooten hevig schrikten. Het is te hopen dat deze daders by de politie bekend worden, dewyi een flink toegepaste straf hun dan wel vooreerst zulke flauwe aardigheden zal afloeren. 'Noordeloos, 17 Dec. Donderdag-avond trad in de byeenkomst der leden van L. e. E. als spreker op de heer Dr. C. J. Van Beekum, die eene voordracht hield over het bestaan en de werking van vulkanen. Daarna werd door Dr. C. De Haan eveneens eene voordracht ge houden over bacteriön. Om aan zyn gehoor een beter begrip van deze lagere wezens te geven, stelde spreker den aanwezigen tydens de pauze in de gelegenheid door hem zelf gekweekte bacteriën, onder een microscoop die 1600 maal vergrootte, te aanschouwen, van welke schoone gele genheid met graagte door alle aanwe zigen werd gebruik gemaakt. Bfldragen werden geleverd door de dames Van Aalsburg en Van der Kolk en door de heeren Van Iperen en Kooyman. Het aandachtig gehoor en herhaald applaus waren kenteekenen dat de avond voor allen nuttig en gezellig was. Door den raad dezer gemeente is in zyne gisteren gehouden vergadering tot gemeen te-geneesheer benoemd de heer Dr. C. De Haan. Heden-morgen schrikte het paard van den heer A. B. en kwam met den met kaas beladen wagen in een sloot langs den weg terechtook de geleider raakte daarby te water. Spoedig waren rappe en dienstvaardige handen aanwezig, en was in bstrekkelyk korten tyd alles weer op het droge gebracht. Slechts een weinig schade aan het paardetuig was het ge volg van het ongeval. "Oudewater, 19 Dec. Door den ge meenteraad alhier is afwyzend beschikt op het verzoek van 't bestuur der hard dravery-vereeniging „Voorwaarts", om vermindering van den huurprys van de harddraversbaan met het grasgewas De heer J. C. Van Vreumingen alhier heeft op de van 16-18 Dec. te Utrecht gehouden tentoonstelling van pluimgedierte (Ornithophilia) eene zeer eervolle vermel ding behaald met een Brama Pootra hen (licht). 'Polsbroek, 20 Dec. Door kerkvoogden en notabelen by de Herv. Gemeente van Polsbroek en Vlist is tot directeur der kerkeiyke begraafplaats benoemd de heer D. J. Van Ruyswyk en tot koster A. Nieremeyer. Ongevallen. Een knaapje, dat met een stok in den mond liep wandelen, viel en bezeerde zich zoodanig, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Een brekend lampeglas was oorzaak, dat een vrouw haar deeriyk gekwetste hand door den dokter moest laten ver binden. Reenwtfk, 17 Dec. De door Dr. C. H Hille Dinsdagavond j.l. geopende cursus in het verleenen van eerste hulp by onge lukken is aangevangen met een 24-tal belangstellenden, die met onverdeelde aan dacht Z.Ed's boeiende en populaire voor dracht volgden. Slledreeht, 17 Dec. Tot hoofd der Nuts- bewaarschool is benoemd mej. M. G. Van Hoven te Dordrecht. 'Vuren en Dalem, 19 Dec. Na zeven vergeefsche pogingen te hebben aange wend, mocht emdelyk de achtste gelukken de heer C. v. d. Voort van Zyp, candidaat te Hilversum, verblydde ons nl. met de aanneming van het beroep tot predikant by de Ned. Herv. Gemeente alhier. Waddingsveen, 17 Dec. In de op den 14 Dec. jl. gehouden raadsvergadering werd; lo. gunstig beschikt op het verzoek van de bewoners aan de Zuidkade, om het gedeelte van af den molen van den heer Van der Torren tot aan de z. g. Esse, officiéél den naam te geven van „Wilhel minakade" 2o. het suppletoir kohier van den hoofde- iy'ken omslag, dienst 1898, opgemaakt tot een bedrag van f 241,58*. binnen te «mokkelen. Behtlre de boete sal hjj 1 O-maal de inkomende rechten moeten be talen. Een Haagsohe dame maakte paa ge leden per motor-rjjtnig een uitstapje naar Amsterdam. Op het Rokin, waar se ook eren toerde, sonder Tergunning van Burg. en Weth., kreeg se een pohtie-agent op sjj, die haar langs den koristen weg buiten de gemeente bracht. Verboden te rooken. In de statuten ran de Chr. Jongelings-Vereeniging te Heemstede is 't rooken rerboden. Aan eenigo leden, die blgkbaar hun sigaartje niet konden missen, is 't lidmaatschap opgesegd. Te Vauoellee, een kleine gemeente in Henegouwen, met 212 inwoners maar en 47 gesinnen, sgn 17 herbergen. Een reoord, dat door geen enkel plaatsje ter wereld missohien, selfs niet in ons dranksuohtig landje „Terbeterd" wordt! „Ziet de luidjee rechten, laat se gerust begaan, Bedenkt, het vleesoh *an ossen wordt murwer door het slaan. Zoo was het op Sinterklaas-avond te Osdorp, een naam die net past bjj 't rjjmpje. In een herberg daar werd een loterjj gehouden en ont stond een Toohtpartjj. Met gieren bouten en stokken sloegen de besoekers op elkaar in en de politie, ter assistentie geroepen, was ge nood taakt de techtenden met de sabel uiteen te drgren en het lokaal, waar ruiten en glasen gebroken lagen en de brandende kachel op den rloer lag, te doen ontruimen. Eenige met bloed bevlekte stokken werden in beslag genomen. In een plaatsje, niet rer ran Baden, is de burgemeester tot twee maanden ge rangenis- straf veroordeeld en vgf Raadsleden elk tot drie weken. De edeiaohtbaren hadden geknoeid bjj een verkiezing, o.a. ruim 100 briefjes meer in de bus gestopt dan er personen gestemd hadden 1—De wonderdokter te Oud-Beierland, ran wien we verleden week vertelden, krijgt hoe langer hoe meer patiënten. Knap, dat de man ia! Een dame te Katendreoht 't is de wonderdokter self die het vertelt! die een on- geneeselgke kwaal moest hebben, soo vertelden dootors en professoren,—is onder zgn behandeling geneien en nu al 88 jaar oud en ióó dankbaar, dat se hem in haar testament heeft staan voor f 160 000. In afwachting van die kolossale erfenis behandelt de wonderdokter nu z'n rheu- matisohen kostbaas, die op sgn beurt weer soo goed is geen kostgeld te rekenen. Heel praotisoh. Voor de deur eeoer woning in Den Haag vindt men de volgende kennisgeving: RIET EOOD1Ü. Eieren, vruohten, gareu en band, postpapier, bloemen en planten, mande werk, vuuraanmakers, borstels, besems ens., beschuit, gobak ens., spek- slager, gevogelte, soharenslgper, visoh. De bovengenoemde aan wgsingen sgn geschreven op losse reepen papier die weggenomen en dus veranderd kunnen worden. Onnoodig bellen wordt soo doen do soo veel mogelgk voorkomen. VARIA. Te Baarn is een drieling geboren, twee jongens en één meisje; een arbeidersgesin te Amb- Ommen werd verleden week opgeknapt met drie xoons. De erfgenamen van mjjnheer P. Vermeulen, deser dagen te Kaatsheuvel over leden, sgn haast nog beter af. Mjjnheer laat soo om en bg drie millioen na aan verre familieleden wel een 100-tal en daar onder sgn er die maar f4000, doch ook die wel f70.000 te halen hebben. Te Vlis- singen is in 86-jarigon ouderdom een oude ge trouwe overleden, een oabmetstukje van een keukenmeid. Van haar 20ste jaar af, 66 jaren achter één stuk, was «e bjj een en deeellde familie in dienst. Te Grjjpskerke, Zeeland, beeft men een bruid «n bruidegom, die wat de jaren betreft, preoièb bjj mékaar komen. Hy is 70 en zy ook soo oud. „Karei arm en Rosa rjjk," soo was 't ook met een paar te Surhuixum bg Buitenpost. Desen zomer trouwden «e hg in een spikplinternieuw «wart lakensoh pak, dat van haar spaarpenningen was gekooht. De ondankbare! Eenige dagen geleden liet hjj haar sitton, eergister-avond kwam hjj terug, niet om haar, maar om de meubelen weg te halen, die ook van haar geld waren betaald. Opgeroepen om sioh te verantwoorden wegens het verwekken van burengerucht, waren in 't gebouw waar de Haagsohe kantonreohter sgn zittingen houdt eenige studenten. Ze moesten wachten en tot tjjdverdrjjf gingen ze 't naohteljjk burengerucht waarvoor se tereoht moesten staan nog eens repeteeren. Ze maak ten «óó'n lawaai, dat de kantonreohter bevel gaf de heeren maar even naar 't politie bureau te brengen, wat ook gesohiedde. Voor de rechtbank te Nevers versoheen Zater dag een vagebond, Franoois Roux genaamd. Op de eerste vraag die hem werd gedaan, gooide hg den president sgn pet in 't gesioht. Op staanden voet werd hg veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Z o n d e r aan si en des persoons. Door den onbezoldigd rjjks- veldwaohter P. R. te Balk, Friesland, is prooes- verbaal opgemaakt tegen D. R., sgn broeder, wegens het bg nacht vissohen met de zegen. Van z'n familie moet men het maar hebben! Twente is 't land van beruohte stroopers. Men kan se daar 's morgens zien uittrekken: drie, vier, vjjf personen bg mökaar, hoofd en handen ■wart gemaakt, een hoed op 't hoofd, een zak doek met ooggaten voor het gesioht.Een smokkelaar. Aan 't grens-station Rozendaal is verleden week een mgnheer uit Brussel aan gehouden, die voor een aanzienlijk bedrag aan edelgesteenten en gouden voorwerpen traohtte VAN HIER EN DAAR. «Wanneer de oorlogen slechts snel ver- loopende koortsaanvallen warenwanneer zy nooit oveigingen in chronische toestanden van malaise en haat; wanneer zy slechts meebrachten eenige maanden van gewa- penden stryd, eenige moorden op groote schaal, getooid met den naam van schit terende wapenfeiten, eenige hoopen slacht offers, gevallen onder het staal van den vyand of onder de doodelyke uitwerking van ziekten, dan zouden zy zeker nog een schandvlek zyn voor de menschheid en eene krenking van onze zoo hoog ge roemde beschaving, maar zy zouden toch geen blyvende sporen achterlaten dan de wonden, aan sommigen toegebracht, de verhezen door anderen geledenen het zonder vrucht te niet gaan van mensche- lyke krachten en verworven ryküommen in het werk van wederkeerige vernieling. «In onzen tyd gaat het anders. Men ziet niet meer aan het einde van ndderiyk gevoerde en door eervolle verdragen be sloten worstelingen de oprechte en duur zame verzoening tusschen de oorlogvoe renden. Het misbruik van het recht van den sterkste door den overwinnaar laat in het gemoed van den overwonnene blyvende naweeen achter, die slechts op eene gunstige gelegenheid wachten om zich voldoening le verschaffen ten koste van den alge- raeenen vrede. «In plaats van een wederzydsch contract te zyn, dut een duurzaam evenwicht tus schen de mogendheden vestigt, is elk vredes verdrag een leeuwenverdrag, dat aan eene door het krygsgeluk begunstigde natie een tydelyk overwicht en aan den ander ont nomen voordeelen toekent. Iedere oorlog en iedere vrede laten dan ook in hel inter nationaal organisme nieuwe kiemen van twist achter. De geschiedenis van Europa is niet anders dan de onviuchtbare ont wikkeling van eene reeks wraakoefeningen, zich uit elkaar ontwikkelende en uitloo- pende op eene algemeene malaise en op een als 't ware aanhoudende onzekerheid. s De Temps'. Het merkwaardigste gevolg van de span ning tusschen Engeland en Frankrijk, welke ongelooflyk schynt, en toch maar al te waar is, ligt in de onwillekeurige toena dering, welke zy te weeg brengt tusschen Frankrijk en Duitschland. Een vergelyk met Keizer Wilhelm wordt thans bespro ken en denkbaar geacht door memchen, die drie maanden geleden door dat enkele woord met afgryzen zouden zjjn vervuld. Voor de kleine nabuurstaten België, Nederland en Zwitserland, is die toena dering wel der overweging waardig. In de laatste dertig jaar hebben zy geleefd als in evenwicht tusschen de beide groote machten, welke elkaar met hydig oog aan zagen. Hoe zal die toestand worden, in het geval dat die beiden het eens worden en Qroot Brittannië hun geraeenschappelyke «De Ter. vyand mocht worden? Het anarchisme is de oorzaak van haat en nyd tusschen arbeiders en arbeiders, is de oorzaak van dat verwoestende wantrou wen, dat door haar moet geboren worden, omdat, door het op den voorgrond plaatsen van het eigen ik, het oude egoïsme neer gelegd in de vraag: »Ben ik myn broeders hoederI" wordt aangewakkerd, in plaats van het hoogere, het betere egoisme, dat, gekweekt door de vakbeweging, in één woord genoemd wordt: de solidariteit, de baatzucht van het gemeenschappelyk belang, neergelegd in de spreuk onzer vereeniging: «Lén voor allen, allen voor één." Ned. Vereen, v. Spoorw. ambtenaren. Dat het tegenwoordig geslacht zoo zwak en zenuwacntig is, komt voor het grootste deel op rekening van het alkonolgebruik. In die nieuwe samenleving, die komen zal, zullen weer krachtige menschen gevonden worden die veerkracht hebben om groote dingen te volbrengen. Geluk en welvaart zal er dan heerschen en de armoede voor het grootste deel ver- dwynen. Blyf daarom matigheid prediken, trots bespotting en tegenwerking. Veel van het zaad zal, even als reeds gezegd is in de schoone gelykenis «Een zaaier ging uit om te zaaien", vallen in een zandgrond of onder distelen en door nen, maar ook een gedeelte zal terecht komen in vruchtbare aarde en duizendvou dig vruchten dragen. Uit een rede van Pater Wijers. Uit de jong8te Kamer verslagen. De Kamer had al lang opgehouden te luisteren naar den heer Van Kol; slechts enkele leden keken nog met bevreemding naar het woedend handgebaar van den op- gewondeneeen hoogst enkele luisterde, te midden van die groote woorden en dolzin nige voorstellen hoorend het kloppen van een warm hart. Men stond in groepen verspreid, praatte en lachte beide, toen de laatste woorden gesproken werden. Op de tribune werd voetgetrappel gehoord, en daarop volgde de ontruiming zonder verder incident. Het slot der rede van den heer Van Kol was een onsamenhangend geraaskal, dat voldoende bewees, dat hy alle zelfbeheer- sching had verloren. Indien ik wel ben ingelicht werd het'ge-' lach veroorzaakt door het voorstel van den heer Van Kol, om «als verpleegde" in een gesticht te worden opgenomen, wat aan leiding gaf, dat een der leden den Minister wilde uitnoodigen dit voorstel aan te nemen, mits de plaatsing geschiedde vóór Kerstmis en ook de heer Troelstra aan het op die wyze in te stellen onderzoek deelnam! De Minister van Binnenlandsche Zaken, die zich zeer warm maakte in het verde digen van het karakter der openbare school, nam den aanval-Dunner op een zeer kalme, ja leuke manier op. Inderdaad terwyl men aan de rechterzyde getuige is van een op leving van fanatisme, hemelsbreed verschil lend van de gemoedelyke zachtzinnigheid, waarmede eens de pacificatie is gevierd, neemt van de zyde ook der warmste voor standers van 't openbaar onderwys de ver draagzaamheid tegenover het byzondere steeds toe. Van de ministeriëele stemming tegenover den rabbyn, wiens goed recht in 't minst niet betwist werd, was de grond toon dankbaarheid, èn omdat ongezocht aan 't licht was gekomen, hoe de overgroots meerderheid der Israëlieten aan de open bare school trouw is èn omdat alweder eens was gebleken, hoe schaars de beschul digingen tegen het karakter dier school door feiten gestaafd kunnen worden. Uit: Kameroverzicht in «Hef Vaderland". Laat kinderen van verschillend geloof op de schoolbanken naast elkaar zitten, laat ze samen spelen, samen werken; 't is onmogelijk dat onder die omstandigheid niet een gevoel van gelykheid zich van hen zal meester maken. En, wanneer zoo nu en dan eene uiting wordt vernomen van onverdraagzaamheid, die buiten de school is opgedaan, wanneer «Jood" of «Christen" elkaar als scheldwoorden kruisen, welk een schoone gelegenheid voor den onderwjjzer, om opzettelyk het verkeerde, het dwaze van geloofshaat te bespreken. Dèar, tegenover elkander moeten ze in zien, dat de een niet meer is dan de ander, dat beiden even goed kunnen zyn, al gaan zy niet naar dezelfde kerk. Veel zal van de op de openbare school verkregen stem ming verloren moeten gaan, wanneer de twee speelmakkers van weleer, grooier geworden, elkaar om der geloofewille zullen verketteren. De heer G. Ostendorf in hetSchoolblad ^Heilig zy ons de sabbathzoo rustig zal hy zyn, dat zelfs geen vuur, de bron van alle kracht en energie, beroerd moge wor den. Rust voor u, maar ook voor uwen dienstknecht en voor uwe dienstmaagd, en ook nog voor uw os en uw ezel; rust in alle breedheid der alomvattende men- schenliefde. Maar niet om den Zaterdag is het ons te doen, doch om den rustdag; en ais ter wille van den stryd om het be staan de rustdag op Zondag gesteld worde dan is de geest der wet niet geschonden 1 dan blyft de jood, die op Zondag sabbath viert, nog jood, wat ook Dr. Dunner zeggen moge. Zoo eene dagbepaling is slechts eene quaestie van astronomie of cosmogra- phie. Hadden alle Israëlieten met Magellan den tocht om de wereld ondernomen, dan viel nu onze Zaterdag op Zondag. A. J. Polak in de *N. Rt. Ct." Gemengd Nieuw*. - Een bijvoegsel tot de Staats courant (no. 267) bevat een staat van de ge vallen van besmettelijke veeziekten ln Nederland, voorgekomen gedurende de maand November. Daaraan ontleenen w(J de volgende opgave (de c ij fora tueechen haakjes duiden het aantal eigenaren aan. onder wier vee de ziekte voorkwam): mond en klauwzeer 2667 (872), nl. in Noord- Brabant 498 (89), Gelderland 106 (7), Zuid-Holland 48 (1), Zeeland 266 (8), Overüael 12 (1) en Limburg 1748 (816); kwade droes en huidworm bij de een hoevige dieren 4 (2), schurft b(j de een hoevige dieren en de schapen 1886 (104), vlekziekte b(j varkens 64 (44), miltvuur b(j alle vee 80 (26), rotkreupel bi) schapen 129 (10). Donderdag-avond half twaalf ontstond een binnenbrandje in een perceel aan de Stille Veerkade te 's-Gravenhage, waar een wasch-en strijkinrichting wordt gehoudende bewoner was afwezig. Z(jn» echtgenoote en eene inwonende 76jarige tante bluschten het vuur. De tante over leed korten t(jd daarna ten gevolge van den bekomen schrik. Donderdag-avond vond ds brandweer te Amsterdam b(j hot blus- schen van een kleinen binnenbrand Ineen perceel aan de Prinsengracht het lflk van den daar inwonenden gepensionneerden luitenant kolonel van het O.-I. leger, A. G. Geloudemana. Thans is uit het ingestelde onderzoek aan te nemen, dat de heer G. door den rook bedwelmd en gestikt is. De hospes van den overledene, de heer 0. P. A. Van W(jk, verklaart, dat b(j de deur der kamer heeft getracht te openen, maar dat hem dit niet gelukt ls, -Snelle rela. - Het stoomschip Koningin Regentes", Woensdagnacht te Jjmulden aangekomen, vertrok op Woens dag 16 November, 's morgens 9 ure, van Batavia, nam te Padang maila en passa giers ln, benevens eene hoeveelheid steen kolen; bereikte Suez op den middag van 8 December en Genua 's namiddags 7 ure van den 8aten December; vertrok dien zelfden avond van daar en Btoomde Woens dagnacht de haven van Umuiden in. Met inbegrip van alle oponthoud in ver schillende havens, werd due de reis in 29( dug afgelegd. - De strafgevangenia te Breda is wederom propvol, zoodat reeda een zeetel gevangenen naar Goes moesten ge transporteerd worden, om daar hun straf te ondergaan. - Donderdag-avond omstreeks 11 uur heeft bij Nieuweraluia een ongeval plaats gehad, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch gelukkig vrij «oei Is afgeloopeo. Na afloop der vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te Vinkeveen, begaven zich van daar per rijtuig naar Nieuwer- Bluis, om verder per spoor naar Utrecht te vertrekken, de kapitein Rieber, belast met het toezicht op de oefeningen in de provincie Utrecht-, de late luitenant Haas, belast met de leiding der oefeningen te Vinkeveen, alsmede de sergeant instruc teurs De Gooijer, Riekerink en Bogert, ellen van het 6de regiment infanterie. Bij een spoorovergang op den weg moest het rijtuig stilhouden, het paard liep achteruit, en daar de weg steil was, ging het rijtuig eveneens achteruit met al Zijne passagiers te water. De sergeant Bogert, die op den bok had plaats genomen, kon nog juist bjjtijda er afspringen en kwam alzoo met den schrik vrij. Deze begon onmiddellijk de drenke lingen te redden, hetgeen in de duisternis met zeer veel moeite gepaard ging. De sergeant Riekerink, die net laatst werd gered, zat met zije voet beklemd tusschen het pottier, en heeft dientengevolge ern stige verwondingen bekomen en het koatte heel Wat tijd en moeite eer h(j op het droge was. De kapitein Rieber waa eveneens ernstig verwond, omdat h(j zijn hoofd door de ruit van het portier had gealoken. Toen allen, ook paard en rijtuig, op het droge waren, ia men gegaan naar den logementhouder Stomps te Nieuwereluie, om aldaar te overnachten, terwijl een ontboden geneesheer uit Loenen den kapitein Rieber en sergeant Riekerink heeft verbonden. De sergeant Riekerink was Vrijdag morgen nog niet in etaat om naar zijn garnizoen terug te keeren, doch is Zaterdag lu den namiddag per spoor naar Utrecht vervoerd en per brancard naar zijne woning gebracht. - De kapt. M. J. L. Oudshoorn, van het 4de reg. inf. te Delft, ia door een noodlottig toeval bij het nazien van een geladen revolver op de kamer van een zijner vrienden te 's-Gravenhage overleden. Het leger verliest in hem een uitmuntend officier, die zich ook tydena zijne deta cheeringen bij het O. L leger, o. a. op Lombok, een welverdienden naam had verworven. Te Nichtevecht zou Donder dag een weduwnaar ln het huwelijk treden met z(jne stiefdochter. Hij ont ving echter van hooger autoriteit aan zegging, dat dit huwelijk niet mocht voltrokken worden, op grond van ver boden bloedverwantschap. Op de beetwortelsuikerfa briek in de nabijheid van Geertruidenberg viel een 17-jarige arbeider in een ketel vol kokend suikersap, met het noodlottig gevolg, dat hij levenloos er werd uit gebaald. Donderdagavond omstreeks 10 uur werd ln een der lanen van het Frankeland te Schiedam gevonden een 22-jarige verpleegde in het Diaconiehuis. Het bleek, dat h(j in het water gelegen had en dat hem hals en polsen doorge sneden waren. Na een voorloopig verband werd hy getransporteerd naar net Stads Ziekenhuis, waar by kort na zijn aankomst overleed. - Vry dag-nacht heeft de rijks veldwachter te Loenen een Duitscher, die met een pistool dreigde en schoot, dood- geachoten. De tweede persoon werd in arrest genomen. Nader wordt gemeld De door den ry ka veld wachter te Loenen doodgeschoten Gerardus Schepers uit Am sterdam was 21 jaar oud. Hy schynt een woestaard te zyn geweest en had reeds bü Utrecht op een man, die het tweetal ontmoette, geschoten, waarby hy de be dreiging moet geuit hebben ook te zullen pchjoten op ieder die hem zou aanhouden. Beide mannen kwamen uit Duitschland en zouden het laatste gedeelte van hun reis afleggen. - By elke aangifte van de ge boorte van een kind te Breda wordt den aangever voortaan vanwege de gemeente een kaart ter hand gesteld, waarop het volgende voorkomt: WAARSCHUWING 1 Aan de Ouders I Let zorgvuldig op de oogen van uw kind gedurende de eerste dagen na de geboorte! Dan kan zich by uw kind een hoogst gevaarlyke oogziekte ontwikkelen, namelyk de etterachtige oogontsteking der pasge borenen, die blindheid ten gevolge heeft, wanneer het ooglyden niet ten spoedigste bestreden wordt. Roept dus zonder verzuim onmiddeiyk de hulp van den dokter in, wanneer gy by uw kind een of meer der navolgende verschynselen opmerkt: roodheid van de randen der oogleden of van de geheele oogleden; zwelling van een of meerdere oogleden afscheiding of etter aan een of beide oogen (het zoogenaamde dragen der oogen) voortdurend gesloten biyven of dicht zyn der oogen. - Een professor kwam onlangs een boer tegen, die een rund aan een touw geleidde. De zeer geleerde heer, die op zyn vraag aan den boer, of het beest van hem was, een bevestigend antwoord pntvlng, hield hem staande, om hem erop te wyzen, volgens welke methode van eene koe de meeste en beste melk te verkregen was. Zeer aandachtig luis terde de boer naar de lange rede. Ten slotte vroeg de professor: „En zult gy nu deze koe in uw eigen belang volgens de wetenschappelyke methode behandelen?" De boer schudde van neen. „Maar vriend", zei de proffessor, „waarom niet?" „Wel meheer", antwoordde de boer, „omdat het een.... stier is". De professor ging, zonder te groeten verder. Een jongeman stond Vrydag- ochtend in een boerdery te Lier (Belgié) een terpentynmengsel te koken, om paar dentuig mee in te wryven. Opeens ont plofte het goedje, en hy en zyn vader, moeder en zuster kregen het op het lichaam. De vader had een geheel ver brand gezichtde moeder een verbranden boezem, de dochter kreeg wonden aan gezicht, armen en beenen; de zoon zelf was over het geheele lichaam met wonden bedekt. Alle vier zyn in levensgevaar. Door de mieren uit het huis verdreven. - Vanwege een ontelbare menigte mieren is de pastorie der Ned. Herv. Gemeente te Odoorn voor de be woners onbruikbaar geworden en door des kundigen schadelyk voor de gezondheid verklaard. Pogingen tot verdryving dezer lastige indringers hebben niet gebaat. Men is dus genoodzaakt eene nieuwe pastorie te bquwen. STADSNIEUWS. tohooshovM, 20 December. In de heden gehouden raadsvergadering werd o. a. het rapport van Burg. en Weth. en de Commissie van Fabrikage in zake de Waterleiding goedgekeurd. Tot regent van bet Gereform. Weeshuis werd herbenoemd de heer I. C. Van Sons* beek en tot regentes, in de plaatB van wyien mevr. Van Sonsbeek, werd benoemd mevr. Niekerk—Kooyman. Tot lid van het Burgeriyk Armbestuur werd herbenoemd de heer J. G. Doesburg, en in de plaats van den heer A. A. Graves Kooiman, die bedankt had, werd benoemd de heer A. C. Kooiman, by loting met den heer A. Van der Bas. De heer H. A. Doewes, ten post- en telegraafkantore alhier, heeft te 'a Gravenhage, na gehouden examen, het radicaal telegraph ie verkregen. De kanonnier 1ste klasse A. Biesbroek is met ingang van 1 Jan. 1899 aangesteld tot agent van politie 4de klasse te 'sHage. Evenals het vorige jaar is thans by de gehouden aanbesteding van levensmiddelen ten behoeve van het genees kundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht, de leverantie van 1200 kilo tabak en snuif gegund aan den heer W. J. Wyuands, tabaksfabrikant alhier. Het in 't begin dezes jaars vanwege den kerkeraad der Herv. Gem. alhier opgerichte Oude Mannen- en Vrouwen huis blijkt volkomen aan de verwachting te beantwoorden. De verpleegden, die met Januari a. s. weder met eene vrouwelyke worden ver meerderd en alsdan 9 bedragen, maken het biykbaar in de nieuwe omgeving goed en zyn tevreden en gezellig onder elkander, dank zy de goede zorgen van het bestuur en de flinke leiding van den pleegvader en de pleegmoeder. 4 Deze nuttige inrichting verdient! al- gemeenen steun en medewerking. Den behoeftigen ouden van dagen een rustig eu aangenaam tehuis te verschaffen, waar het hun aan niets ontbreekt en waar zy by ziekte en ongeval liefderyke verpleging en verzorging vinden, voorzeker 't is een edel streven, 't welk waardeermg vinden moet by ieder, die mededoogen gevoelt met het lot van zyn verarmde natuurgenoot. Mogen ruime bydragen het bestuur biyven in staat stellen op den ingeslagen weg voort te gaan en deze inrichting, die zoo zeer in eene behoefte voorziet, te doen strékken tot een Bieraad onzer gemeentel §§- Op Zaterdag 17 Dec. hield de afd. Schoonhoven van het Ned. Ond. Gen. voor dit jaar haar laatste byeenkomst in het hotel „Van Zessen". Aan de beurt van aftreden was de 2de secretaris, de heer J. J. Hogendoorn, die herkozen werd met algemeene stemmen. Het bestuur der afd. bestaat voor 1899 uit de heeren: B. H. v. Brenk, voorz.; A. Kars, onder voorz.C. L. Vinck, late secret.; J. J. Hogendoorn, 2de secret.; W. A. Emeis, penningmeester. Ingekomen was het bedanken van de hee ren F. Hemmes en H. L. Henstedt als lid der afdeeliug. Als lid hebben zich aan gemeld de heeren P. De Jong, onderwyzer te Goudriaan en H. C. Gelok, onderwyzer alhier, zoodat de afd. thans 26 leden telt. De heer K. v. Wynen werd aangewezen als reiscorrespondent De heer A. Rykee, onderwyzer te Dordrecht (vroeger te Goudriaan) hield een lezing over de practische rekenschool van den heer Bottema, waarover in ons volgend nummer nader. '- Bedelen. In de laatste dagen wordt onze gemeente weder buitengewoon bezocht door bedelaars, die onder alleilei vormen het den inwoners lastig maken. Sommigen zyn zelfs zeer brutaal en braken de grofste verwenschingen uit, wanneer men niet gediend wenscht te worden van hun koopwaren, meestal be staande uit slecht schryfpapier, lucifers eu dergelyke. LI. Zaterdag vertoonden zich ook een paar van zulke personen in deze gemeente, de een scheen byziendeten minste een bril moest dienst doen, terwyl de ander zich alleen op krukken kon voortbewegen. Nadat zy de gemeente met hun quasi- koopwaren hadden afgebedeld, werd tegen één uur de krukkenman op een wagen in de politiewacht gebracht wegens dronkenschap. Nadat hy zyn roes had uitgeslapen, werd hy tegen 5 uur ont slagen en een half uur later werd hy weder smoordronken ln de politiewacht gebracht. De brüleman was van geen beter soort; niet minder dan drie von nissen moest hy nog ondergaan en was ge signaleerd in het Politieblad. Wanneer zal de tyd komen, waarop men, door niet te geven, de gelegenheid aan landloopers ontneemt, om ten koste van gebedeld geld zich te bedrinken. Vervolg der Nieuwstijdingen. By Kon. besluit is Dr. H. P. M. Van der Hom van den Bos benoemd tot schoolopziener in het district 's-Her- togenboscb, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als directeur der Ryks Hoogere Burgerschool te Tilburg en als schoolopziener in het arrondissement Tilburg. -Verplaatst met 1 Februari de klerken der posteryen en telegraphie 2de klasse H. Z. Jacobi naar Gouda, C. G. Van Bavel naar Kralingsche Veer, beiden van Amsterdam (telegraafkantoor) en B. L. Vermeulen van Kralingsche Veer naar Gelddrop. In het Provinciaal-blad van Utrecht, d.d. 16 dezer, is opgenomen het besluit van Gedeputeerde Staten m die provincie, waarby artikel 6 van het regle ment op het ryden met hondenwagens in de prov. Utrecht is vervangen door een nieuw artikel, luidende als volgt: „De bestuurders en geleiders van hon denwagens zullen zich in de kom der gemeente, waar zy doortrekken, niet op het voertuig mogen plaatseD, maar daar □aast moeten gaan. Tot de kom der gemeente worden voor de toepassing van dit reglement gerekend te behooren die gedeelten, welke by de plaatselyke verordeningen als zoodanig worden aangewezen of daarmede gelyk gesteld." Het gaat met de zalmzegen- visschery op de Nieuwe Maas zeer slecht, er is by na geen zalm op de rivier te bespeuren. Op de marktdagen van 1-17 December zyn er vanwege de visschery „Oranje Nassau" onder Pernis slechts 65 zalmen aangevoerd, tegen 81 in 1897. Een paar weken vroeger dan het vorige jaar, is de campagne aan de suikerfabriek te Gorinchem reeds nu ge ëindigd, en zyn de arbeiders ontslagen. Gelukkig voor laatstgenoemden, dat er tengevolge van het zachte weder nog altyd graaf- en spitwerk op den akker te vinden en te verkrygen is. Benoemd tot onderwyzer aan de Heldringsgestichten te Zetten de heer P. Verhagen te Hardingsveld. De heer H. Polvliet, van Go rinchem, is geslaagd by het examen Geschiedenis M. O. Mej. J. C. W. Schuurman te 's-Gravenhage verwierf j.l. Zaterdag de acte M. CA. (A.) Fransche taal. De h^er A. M. Den Oudsten, van Groot-Ammers, is geslaagd by het te Utrecht gehouden cand.-examen theol. H. Het classikaal bestuur van Utrecht zal ln lg§9 samengesteld zyn als volgt: Ds. Van Heerde te Breukelen, praeses; secundus Ds. Bartstra te Zegveld; Ds. J. Quast Jz. te Utrecht, assessor; secundus Ds. Kleyweg te Lopikerkapel Ds. Bronsveld te Utrecht, scriba; sec. Ds. J. Quast Hz. te Utrecht; Ds. Eigeman te De Meernsec. Ds. Zoete te Lopik; Ds. Baarslag te Abcoude; sec. Ds. Van Meer te Utrecht; Ds. Nonhebei te Harmeien; sec. Ds. Van Daalen te Benschop; Ds. Mautz te Baambrugge; sec. Ds. Bougers te Kamerik; Mr. J. A. Grotheoud ouderling te Utrecht; sec. J. H. Verzyl, ouderling te Breukelen; J. Van der Geer, ouderling te Linschotensec. P. Davelaar, ouderling te Harmeien; Ds. Hulsbos, oud-ouderling te Utrecht; sec. Ds. Van Leeuwen, oud- ouderling te Utrecht; Ds. A W. Brons veld te Utrecht, quaestor; Ds. J. Van Heerde te Breukelen, sec. quaestor. Gouda, 16 Dec. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering werd op een verzoek van de firma A. Brinkman Zoon om de toelage haar verleend voor de uitgave van het stenographisch verslag der handelingen van den gemeenteraad van f 400 op f 600 's jaars te brengen, zonder eenig debat of vraag om nadere inlichtingen met 8 tegen 7 stemmen overeenkomstig het voorwaardelyk advies van Burg. en Weth. gunstig beschikt. De Raad besloot vei der o. a. tot het aangaan eener tydeiyke geldleening van f8000 tegen 3| pet. 's jaars voor het bestry- den van eenige uitgaven over het jaar 1898 en tot verkoop van 61 wilgeboomen op stam aan het Goudsche rypad onder Alphen en Boskoop aan J. Rürhwien te Koudekerk voor f 345. Tot onderwyzeres aan de 2de kostelooze school werd benoemd mej T. W. De Bock te Nieuwerkerk a/d Usel met 8 stemmen. Mej. A. Burgersüyk te Boskoop verkreeg 6 en mej. S. Groene weg te Krimpen a/d Usel 2 stemmen. 'Amelde, 20 Dec. Ter voorkoming van het Nieuwjaarwenschen aan de huizen zal ook in deze gemeente Weder aan de zich aanmeldende behoeftige ingezetenen een Nieuwjaarsfeestgave worden uitgereikt. Moge de Commissie, die zich daarmede belast, meer en meer algemeen gesteund worden in haar streven om de ingezetenen van een grooten laat te bevrijdenzoowel als in het belang eener goede en even redige verdeeling der gaven. 'Hoornaar, 19 Dec. By de verkiezing van twee notabelen by de Ned. Herv. Gemeente alhier, zyn 1.1. Zaterdag her kozen de heeren F. De Kuiper en F. De Bruyn. Als kerkvoogd werd herkozen de heer A. Slob W.Hz. Krimpen a/d IJsel, 16 Dec. Heden is met goed gevolg te water gelaten van de werf van den heer A. J. Van der Giessen alhier een yzeren boeierschuit, groot 35 ton, gebouwd voor rekening van den heer A. De Haan te Capelle a/d Usel. Daarna werd de kiel gelegd voor een yzeren tjaikschip, groot 50 last, te bouwen voor rekening van den heer H. Korsten te 'a Grevelduinkapelle. Leerbroek, 16 Dec. Door den raad dezer gemeente is tot groot-armmeeater benoemd de heer A. Van den Berg. Tot notabelen by de Ned. Herv. Gem. alhier zyn verkozen de h.h. G. Buyserd, J. Den Hartog, A*. Van den Berg, J. Van Toor, Nlenwpoort, 16 Dec. Door notabelen der Herv. Gemeente alhier is als kerkvoogd herkozen de heer H. De Groot. 'Tienhoven, 19 Dec. Gedurende den afgeloopen zeer guren nacht is op de zalmzegen visschery alhier geen enkele zalm gevangen. Is visschen en niet vaDgen altyd onaangenaam, in zoo'n langen nacht met storm en stortregens niets te kunnen bemachtigen, is dat dubbel het geval. Allerlei op het gebied van Land- en Tuinbouw, Zuivelbereiding enz. REINHEID EN ORDE IN DEN STAL. In stallen, waarin de dieren niet op de minnnt af gevoederd en gedrenkt worden, waarin men verzuimt de werkzaamheid van de huid der dieren door behoorlgk poetsen steeds geheel tot haar recht te doen komen, kan het vee nooit ten volle gedgen. En evenmin kannen de dieren in te enge stallen of zonder voldoen de beweging in de vrge, frissohe lucht bg volle kracht kerngezond big ven; want zulks is onmis baar, indien het dier van het voedsel alle nnt zal trekken en het ten volle «al opleveren datgene, waartoe het in staat is. Een hoofdzaak bn het honden va£ melkvee is en blgft rein heid in den stal. Goede uitkomsten in de zuivelbereiding «jjn alleen te wachten van goede melk. En geen melk kan goed sgn, indien zg niet zuiver is. Want onzuivere melk is reeds wat den smaak betreft bedorven en draagt de kiemen in sioh voor verder bederf, ook dos van alles wat er nader uit bereid zal worden. ZETTEN VAN KOFFIE. Iemand die het weten kan vertelt, dat men alleen goede koffie kan zetten met gedistilleerd water. Al het andere drinkwater bevat ohe- misohe bestanddeelen, die nadeelig inwerken op het bouquet van de koffie, lezen wjj in het Soer. Hbld. HOE VERWIJDERT MEN MOS VAN HOUT, STEENEN, DAKEN EN MUREN P Ter beantwoording van deze vraag diene het volgende: Men bestrgkt de met mos bedekte plekken met een brg van versoh geblusohte kalk, waaraan men gservitriool heeft toege voegd. Het moe sterft af en kan dan met water afgespoeld of met behulp van een borstel verwgderd worden. BEURSBERICHTEN. pCt 19 Dec. Nederl. Werk. Schuld. 2{ 86* Dito dito3 96J Hong. Obl. 1889. 1001 OostenrijkObl. pap. Mei-Nov. 6 84j Dito Feb.-Aug. 5 83 Dito zilver Jan.-Juli. 6 83} Dito Apr.-Oct 6 84:^ Portugal, Oblig. m/t. 3 22f Dito 88/89 m/t. 92. 41 341 Rusl., Obl. 89/90 le en 2e uitg. 4 97? Spanje, Buitenl. Perp. 4 42 Russ. S. K. Chk.-Az.500A2000 M. 4 991 Dito Orel-Griasi. 500 h 2000 Mk. 4 99 J Centraal-Paciflc. Sp. M. Aand. 38? Loten Amsterdam f100. 3 106 Oostenr.Loten 4pC. fl. 260,1854. 139 Loten Madrid3 331 Loten Turkye 18708 26 MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 19 Dec. Aangevoerd 99 runderen, 6 nuchtere kalveren, 8 vette varkens en 146 biggen, pryzen: zware kalf koeien f 170 k 190, kalfvaarzen f120 h 140, melkkoeien f180 h 140, 21-jarige ossen f 130 it 140, guiste vaarzen f 80 h 9Cf, pinken f 50 60, graskalveren f 30 40, nuchtere kalveren f 11 b 14, vette varkens 16 h 17 ct. per half kilo, biggen f 5 A 10,—. Rotterdam, 19 Dec. Tarwe f 5,80 tot f 7,10. Per 100 kilo f 8,25 tot f 8,76. Rogge f 4,60 tot f 5,60. Rotterdam, 19 Dec. Aangevoerd 261 vette runderen, 0 magere dito, 158 vette en graskalveren, 2 nuchtere kalveren, Uil schapen of lammeren, 765 varkens. Prijzen Vette runderen le qual. 30 ct, 2e qual. 25 ct, 3e qual. 21 ct, kalveren le qual. 45 ct, 2e qual. 38, 3e qual. 82 ct., varkens le qual. 18 J ct., 2e qual. 17 ct, 3e qual. 16 ct Gemeente Sohoonhoven. Yan 17 tot 20 December. Geboren; Cornelis, s. van N. Fookens en P. D. Stam. Maria, d. van D. M. Versluis en M. Stalenburg Ondertrouwd: A. F. Westerwaal en A. Gemeente Oudewater. Van 3 tot 14 December. Geboren: Mgntje, d. van G. den Held en L. Greven. Lena, d. van D. Vis en Chr. W. van Stenis. Maria Wilhelmina Theodora, d. van M. de Lange en E. van Doorn. Getrouwd: W. Benschop, ond 24 j. en M. Jaarsveld, oud 24 j. C. de Ruiter, ond 22 j. en Adr. Mgderwgk, ond 28 j. Overleden: Th. Joh. Romgnders, oud 41 eohtg. van Ant. Kemp. (Zie verder pag. 4.) Bevallen van een Zoon P. D. FOCKENS - STAM. Schoonhoven, 17 December 1898. Alle belanghebbenden, GEMEENTE en POLDERBESTUREN, die gebaat zouden zon bh het in goeden etaat verkeeren van den BEHEELEN DAMSCHEN WEB, worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener VERGADERING op Woewdag 16 December a. e., 'a voormiddag» 10 uur, bij J. C. BOER aan den Vniiendam. Belangstellenden gelieven deze uitnoo- diging als pereoonlRk te beschouwen. Molenaarsgraaf, 20 December 1888. PRUIS. COMMISSARISSEN der Spaar- bank te Schoonhoven brengen ter kennisae van belanghebbenden; dat de rente, aan do inleggers over het jaar 1899 uit te keeren, ia bepaald op 3 °/o dat uithoofde van den Oudejaars-avond de laatete gilling in dit jaar zal gehouden worden op VRIJDAG ÏO DECEM BER a. a en dat de EERSTE ZITTING In het volgend jaar zal worden gehouden op ZATERDAG XI JANUARI, en zulks alleen tot bgsehryven en uitbetalen van rente. Commissarissen voornoemd W. N. VAN NOOTEN, Voorzitter. TEIJINCK, Secretaris. Tegen 15 Maart wordt gevraagdEen flinke P. G., met vrye woning, by den land bouwer P. MOLENAAR te Waddings- veen, in den Zuidplaapolder. Jonge menschen de voorkeur. Zondags niet aan te melden. Terstond of met Maart een gevraagd, met kost en inwoning, by W. J. DE GROOTE, Molenmaker, Zlerikzee. bericht het geachte puoliek van Stolwtyk en Omstreken, dat op zyne BOVENZAAL op Woensdag 28 December 1898 een zal gegeven worden door het gezelschap van den Heer PrUien der plaatsenmet inbegrip van toegang tot het na afloop te houden Bal, f 0,40 en f 0,25. met sprekend front te koop. PIANINO gevraagd. Br. fr. W. ROTH, Muziekonderwyzer, Schoonhoven. SPRITS en BOTERLETTERS, PASTEITJES, SAUCIJZEN, APPELBOLLEN, ZAND, KOEKJES, BOTERSPRITS enz. KLEINE EN GROOTE BORSTPLAAT. Pitma kwaliteit COMESTIBLES, LIKEUREN enz. HAVERSTHOO-BONBONS. Levort DINERS, SOUPERS an ook aftonderUjke SCHOTELS, PUDDINGEN enz,

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 2