heBank dfiuosito: ast op 8 pCt ens ,2 i 1 jr. m 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht Eerste Blad.* Zaterdag 31 December. J f 4 Officieels Kennisgevingen. V ITER IJK BEDELEN. lotschap intail" iage. titterdam. BINNENLAND. OVERGANG. buitenland. V >edt hel Gemeente Schoonhoven. naar v met terzijdestelling 8CH00SH0MCHK COURANT Da» Oonrant bwtot uit Tree Bladen. s. In de jongste zang vereen! ging president de heer etaris de heer J. meester de heer lende hoeren: A. rgen. i teekenschool is leerlingen reeds loopenden cursus re meer aange- van Stolwijk ibovenzaal >er 1898 een itant het gezelschap Im en Coupons. en bezorgt Mi. geopend 7 tot 8 uur. tn kantoor. DE DIRECTIE. nenlandsche Zaken. Ook de oud-Minister van Blanenlandsche Zaken Barthon zal ondervraagd worden. De Parjjsche Times correspondent ont hult thans, dat de heer EmUe Zola tijdens zijne vrijwillige ballingschap zich nooit ergens anders dan in Engeland heeft opgehouden, en wel achtereenvolgens op vijf verschillende plaatsen, waar men zijn incognito altijd striktelijk eerbiedigde, eene bescheidenheid, waarover Zola ten zeerste getroffen is en waarover hij natuurlijk een boek zal schrijven. Esterhazy zoo zegt men - bevindt zich op ’t oogenblik te Rotterdam, alwaar hij huisvesting zocht in een onaanzienlijk hötel. t Voor de weduwe van Kolonel Henry heeft'men thans ruim 100.000 francs bij eengebracht, om haar in staat te stellen een proces te voeren tegen den afgevaar digde Joseph Reinach, die in openbare geschriften wjjleri haren echtgenoot als den hoofdschuldige in de Dreyfus zaak heeft voorgesteld.P Dat de’ omstandigheden des levens hunnen invloed doen gelden op ’s men- schen stemming, is ook nu weer bewezen, want nog nimmer is het te Parijs, Frank- Hjk’s hoofdstad, zulk eene gedrukte, som bere, saaie Kerstmis geweest. Hoe geheel anders werd dat „schoone” feest in Engeland en DuUschland gevierd. De Duitsche Keizerlijke familie was op Kerst-avond in het paleis te Pots dam vereenigd, waar in de marmeren zaal negen Kerstboomen stonden. Twee groote voor Keizer, Keizerin en het gevolg en zeven kleinere, in afdalende linie, voor de Prinsen en de Prinses. De Koningin van Engeland vierde het feest op Osborne. Het stuk roast-beef, dat daar, oudergewoonte, op tafel kwam, woog tweehonderd pond en was het middenstuk tusschen een zwijnskop, een woerhaan en verschillende wildpasteien. Het geheele land door kinder-onthalen en feesten voor minvermogenden, terwijl het aan de sta tions wonderbaarlijk druk was. De bekende schatrijke Lord Iveaghfden gewezen bierbrouwer) schonk als Kerst- gave, drie millioen gulden voor het Jen- ner-Institute te Londen en een dergelijk bedrag bestemde hij tegelijkertijd om in het hart van Dublin een werkmans- kwartier te stichten. Diar te Dublin is de brouwerij gevestigd, die de bron is van Lord Iveagh’s kolossaal vermogen. HU wil nu in die stad een oude, dicht bebouwde en ongezonde wijk onteigenen en op dit ontruimde terrein ruime straten aanleggen met werkmanswoningen. En last not least nog het volgende: Met deze Kerstmis is in de Engelsche posterijen ook een belangrijke hervorming ingevoerd. Het port voor brieven van Engeland naar zijn koloniën of omgekeerd bedraagt voortaan niet meer dan een penny. Waar Kerstmis en Nieuwjaar al niet voor gebruikt worden? Dj Italiaansche socialisten en hunne vrienden zijn stellig van plan geweest, Koning Umberto bij genoemde gelegenheden te overstelpen met een stortvloed van briefkaarten, waarin aan gedrongen wordt op spoedige afkondiging van de beloofde amnestie. Ze denken zeker „Het doel heiligt de middelen.” Welk eene schrille tegenstelling met het heerlijk Kerstfeest, zijne Kerstboomen vol Van schitterend licht, zijne vroolijke gezich ten en lachende kinderkopjes, gevoelen we, als we, de blikken naar het groote Czarenrijk richtend, daar moeten zien en aanschouwen, hoe honderden en nog eens honderden roepen om brood I” In de Russische gouvernementen, waar de oogst mislukte, heerscht „hongersnood". Op verscheidene plaatsen wordt daarom reeds het afschuwelijke „hongersnoods- brood” gebakken een mengsel van slecht meel en zand - welks gebruik natuurlijk hoogst nadeelig is. Te Samara is nu eene vereeniging gevormd tot het voeden van.gebreklijdende kinderen, doch men kan niet meer dan 150Q kleinen van voedsel voor zien en er zijn er 8000 die honger hebben. Groote troepen kinderen loopen dan ook nu te bedelen, van het eene dorp naar het andere zwervend. Arme kleinen 1 In Hongarije gaat men, zeker tot be vestiging van het „vredefeest”, eens duel- leeren. Het tweegevecht zal plaats hebben tusschen den Minister-President Banffy en den Afgevaardigde Hozansky. Deze laatste schijnt in het Volkshuis zéér fel tegen den President te zijn opgetreden, naar aanleiding waarvan de heer Banffy hem een brief schreef, waarin hij diens beweren, dat hij zijn woord brak, een leugen en laagheid noemde. Banffy zal zijne secondanten kiezen uit zijn collega’s. Bfj het Volkshuis is door den Minister van Frnancién een ontwerp ingediend tot verlenging van het voorloopig vergelijk met Oostenrijk. Het is gesteld in banden eener commissie. Wat treurige berichten uit Spanje! De heer Bagasta, de Spaansche Premier, heeft eene longaandoening, vergezeld van koorts. Ook Emilio Castelar is tamelijk ernstig ongesteld. Eerst waren de zittingen ib is aangesloten jenerwaard”, zal koninklijke goed- fd. Daaraan zal lening van het 12 Dec. De werk* breiding van het ezer aangevangen ipoedig was afge- irk moet nog op en geheel voltooid van den Ministerraad geheel geschorst, maar op versoek van Sagasta zijn ze nu hervat. Men is nu druk aan ’t beraad* slagen, of men Generaal Weyler, oud- gouverneur van Ceba, al of niet zal op* nemen in het Ministerie. Op dat Cuba ziet het er op ’t oogenblik ongelukkig uit Er heerschen zooveel gebrek en ellendedat Amerika op groote schaal levensmiddelen derwaarts zendt. Ook op de Philippljnen is de toestand allesbehalve rooskleurig. Het Kabinet, dat de inboorlingen hadden ge vormd, is afgetreden en Mabini, een erkend onverzoenlijke, is met de vorming van een nieuw belast. Mabini is een fel tegen stander van Aguinaldo. Als een echte financier heeft tegen het einde des jaars het „New-Yorker Journal” eens opgerekend wat de jongste oorlog aan Spanje heeft gekost, m. a. w. wat Amerika daarbij heeft gewonnen. En op die vraag geeft het ten antwoord: 21 oorlogsschepen, twee gevangen genomen legers, Cuba (41.866 vierkante Engelsche mijlen met 1 600.000 inwoners), Portorico (3500 vierkante mijlen en 800.000 inwo ners), de Philippjjnen (114.326 vierkante mijlen met 8 000.000 inwoners), de Soeloe- eilanden (960 vierkante mijlen met 79.000 inwoners) en verscheiden andere eilanden. Een jaar geleden had Spanje 10.000.000 onderdanen in de koloniën thans zijn er hoogstens 200.000 overgebleven. De Amerikaansehe gedelegeerden, die deelnamen aan de te Pai|js gevoerde vredesonderhandelingen met Spanje, ztfn, te Washington teruggekeerd, met geest drift ontvangen. In plechtigen optocht brachten zij het gesloten verdrag naar het Witte Huis bij President Mac-Kinley. re der Vennoot* Jank de Vos en J. Landry, etorius en Zoon. - J. Croockewit. he Bank. A. Smidt. - Koopman. ngen-Housz en Zoon, ockema en Van Kleffens. eGJjselaarenCo. itijnen Dortland. •8. Van Vierssen Trip en Feith. Posthuma en Zn. Bbrs. Mispelblom Be|jer, )brs. Mispelblom Be|jer. abrs. Mispelblom Be|jer. Bbrs. Mispelblom P. Koumans Smeding, iche Credietver- eenlging. Ik. Roelink ABz. agsche Effecten- Martens en Ca en Effectenbank. P. A. Greup. JruLings en Ten Gate, an Bljjdestljn en Zoon. D. A. Witlox en Zoon. 1. A. Van Minden. G. J. en A. E. Groeneveld. F. C. Brunlnga en Co. A. Van Deventer en Zoon. De BURGEMEESTER der gemeente Schoonhoven geeft bfj deze kennis, dat het BEDELEN onder den vorm van NlMwjaarweaaehea binnen deze gemeente op 1 Januari e. k. en volgende dagen ten strengste zal worden geweerd en noo dlgt de inwoners uit, door Biet te gevea, hem hierin behulpzaam te willen z|jn. Bchoonhoren, 80 Deo. 1898. De Burgemeester voornoemd, A. W. L1ZONDER, L-B. Spieker schetste larin de bevolking is vaderland ver- atschappeljjk als 'ak daarna den finds eenige jaren enveen derGeref. rdt en aanvanke- wekte ten slotte arbeid door hun i te steunen. By de gisteren verkiezing van 0 Ned. Herv. Ge- lerkozen de heer plaats van den gekozen de heer dat de coupons t Januari 1899, et inbegrip van te houden Bal, 8 ten 1 are. - Bij Kon. besluit is een pen sioen van f 860 verleend aan E. M. Zwang, weduwe van C. Th. Van Ham, laatstelijk directeur van het post- en tegraaf kantoor te Kralingsche Veer. - Dr. Kuyper kwam per stoom schip „Rotterdam" 20 dezer te Boulogne 3. ft W. N. VAN NOOÏUN TI Sohoonhovin, Uitgever». met de grootste irwjjl het meêge- dat de leerlingen uren aan w|jden. ap die wjjze de aaraan zullen z|j winter-avonduren Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Ied.ere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlgk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor S-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Dese Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Pros: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per poet door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren b|j alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. ST ATEN-GENERA AL. De Eerste Kamer hervatte Dinsdag-avond haar sitting. In de vergadering van Woensdag werd mede gedeeld, dat de afdeelingen tot Voonitters hebben benoemd de heeren Van de Putte, Geertaema, Prins, Pgnaoker Hordgk en Vening Meinees; tot onder- Voor sitters de heeren RoëJl, Viruly, Godin de Beaufort, Nebben» Sterling en Rahusen. Vier kleine wetsontwerpen werden sender beraadslaging goedgekeurd, waaronder dat tot vereffening van de bekende 14 ton op de Oorlogs- begrooting van 1897. Daarna werd de behan deling aangevangen van de Indische Begroeting. De heer Van Alphen juichte de thans in Atjeh gevolgde tactiek toe en hoopte, dat sjj niet sou worden verlaten vóór de kwaad willigen xjjn ten onder gebracht. Ook heeft spreker met vreugde de aanvraag gezien van gelden voor twee torpedo-booten en voor het aanleggen van batterijen te Boerabaya als een begin van wapening tegen een mogeljjken aanval van buiten. De heer Van Zinnioq Bergmann keurde de opheffing van de emolumenten der griffiers b|| de Landraden af. De heer Fransen van do Putte maakte eenige opmerkingen omtrent het overleg tusschen de Indische Regeering en hot Opperbestuur hier te lande over do samen stelling der begroeting. De heer Bohimmelpenninck van der Oye acht den flnanoiötilen toestand sorgeisohend en drong aan op bezuiniging, vooral op de tractementen. Ook bg het marine-etablissement te Boerabaya is scherper conti öle op de uitgaven noodig. Voortzetting van de tegenwoordige Atjeh-taotiek acht ook dese spr. seer wensohelgk. Met hot standpunt der Regeering, ten opsichte van de Hindoese he feesten op Lombok, kan hjj sich wel vereenigen. Naar aanleiding van het ge beurde met Javanen op de tentoonstelling te Boheveningen, dringt spr. aan op maatregelen om dergeljjke misbruiken tegen te gaan. De heer Melvil van Lynden het is ten aansien der Lomboksche feesten met den vorigen spreker niet eens; wjj mogen de feesten der heidenen dulden, maar niet bevorderen. De Minister van Koloniën is vóór handhaving der thans gevolgde tactiek in A^jeh, waarvan het succes volkomen is. Voorstellen tot verde diging van Boerabaya sgn deser dagen ontvan gen de bescherming van Tandjong Priok is een saak waaraan in den eersten tgd niet is to denken. Omtrent de begrooting agn met den nieuwen vioe-president van den Raad van Indiö besprekingen gehouden, die de Min. hoopt dat vrucht sullen dragen. De Min. wees op eenige lichtpunten in den fiaanciëelen toestand. Trao- tementsverlaging is een middel tot bezuiniging, dat niet dan met groote behoedzaamheid kan worden toogepast. De toelage voor het oogst feest der Hindoes wordt door den Min. nader toegelioht en verdedigd. Tegen uitzending van inlanders naar Europa voor tentoonstellingen ens. sonder waarborg voor den terogkeer sal de Min. zooveel mogelgk waken. De heer Fransen van de Putte beval voor zichtigheid aan in het af keuren van degouver- nements-koffieoultuur, waarvan de Min. erkende de baten niet te kunnen missen. De Min. segt de cultuur zelve wel te willen uitbreiden, maar niet op ongeschikte of voor de vestiging van nieuwe dessa's noodige gronden; het ia ge- wensoht onse financiën van de koffiebaten onaf hankelijk te maken. De heer Pjjnacker Hordjjk verheugde zich, dat de Min. zgn vroegere denk beelden van afschaffing gewgzigd heeft. Zou er, in de drukke bedoening van het hedendaagsche leven, nog wel een oogenblikje beschikbaar biyven om even stil te staan by het punt, waar twee jaren elkander ontmoeten? Hebben we er ook eenig ge voel van, dat straks een stuk van ons leven wordt afgesloten en dan onherroepelijk tot het velleden behoort? Een denkbeeldige grens, zal wellicht deze of gene zeggen, en dal te beredeneeren is ganseb niet tnoeielgk. Waarom juist op den disten December een jaar heet geëin digd te zyn, slechts de traditie geeft daar een antwoord op. Maar dan toch een traditie, die geëerbiedigd is geworden door een onafzienbare reeks van geslachten, die elkander zyn opgevolgd, en waaraan de uilnemendste onzer voorgangers de stof hebben ontleend voor overwegingen, die aan de vervulling hunner levenstaak zeker ten goede zyn gekomen. Eu immers, wy hebben grenzen en maten noodig om onze voorstellingen te kunnen bepalen; evenzeer behoeven wy rustpunten, om ons nu en dan rekenschap te geven van hetgeen achter ons ligt. De gedachte, dat wy aan dat verleden toch niets meer vermogen te veranderen, moet er ons niet onverschillig voor doen zyn, want het geeft ons lessen, het is ryk aan waarschuwingen en vermaningen, die van het grootste be lang zyn voor onze toekomst. Het leven is een leerschool: wèl hem, die aan het eind van iederen cursus zyn repetitie-werk in orde heeft. Nu is het ook waar dat wy, over deze dingen sprekende, niets kunnen zeggen wat een ander niet sinds lang weet. Doch wanneer wy bij onszei ven nagaan en bij anderen waarnemen, welken invloed die wetenschap heeft op de piaktyk, dan schynt het geenszins oveibodig, het nog eenmaal, en later nog eens, te herhalen, t Is nog niet zoo heel diep doorgedrongen. Laten weer dan maar een minuut of wat voor afnemen van onzen noodzakelyken arbeid en van onze onmis baar geachte verstrooiingendaarna verder gaande, zullen we ons dien terugblik niet beklagen. In den regel zyn wy wel geneigd die pauze te houden. De Oudejaarsavond en de Nieuwjaarsmorgen oefenen een eigenaardige bekoring uit, umdat zy ons menige gelyk- soortige gelegenheid van gezellig samenzyn te binnen brengen, in een vroegere levens periode, toen de omstandigheden waarin wy verkeerden zoo geheel anders waren. Vooral hy, wien bet schier ono vei tref baar geluk van een aangename, wèlverzorgde jeugd is te beurt gevallen, verwylt op den laaisten avond des jaars gaarne by de vroegere tooneelen in de helder veriiohte woonkamer, toen vaders ernst en moeders vriendelyk- heid een opwekking waren voor allen, en het is zeker niet een van de minst koste lijke eigenaardigheden van dit tydslip, dat zoovele dierbaren, thans heengegaan voor altoos, in den geest weer by ons zyn en ons vei halen van hetgeen er gezamenlyk genoten en ook gezamenlyk geleden is in jaren, lang vervlogen. Doch het is inzondeiheid het scheidend jaar, dat, welks laatste voetstappen wy als het waie hooien, welks laatste polsslagen wy kunnen lellen, dat in onze gedachten de voornaamste plaats inneemt. Wat heeft .het toch kort geduurd: Nauw verschenen, ^ras verdwenen 1 Misschien hebben we, by het klimmen der jaren, afstand gedaan van de gewoonte der jeugd, om by zyn komst verwachtingen uit te spreken, welker ver vulling doorgaans achterwege b^jft; maar toch, zoo geheel vry van illusiën zyn slechts weinigen, dat er geen wenschen by hen opryzen telkens, als een nieuw jaar zyn komst aankondigt, en dat hy niet in groote onttrekken zekere plannen beraamt, die de I komeUNoord Anyerik^s veroveraar buiten NieuWe Wereld optreden. In tegenstel ling met deze droeve iiferkerykheid in het Westen, hoorden wij in het Oosten door niemand minder dan den Russischen Czaar de verklaring afleggen dat de Staat van gewapenden vrede, waarin de volken van ons werelddeel verkeeren, door de kostbare^ toerustingen welke hij vordert, voor de welvaart der natiën hoogst verderfelijk is en leiden moet tot den socialen ondergang, reden waarom uitgenoodigd wordt tot het houden van een congres waar de mogelijk heid van beperking der wapeningen zal worden besproken, eerste stap in de richting van een ideaal en waarschijnlijke bron van teleurstelling voor degenen die er iets van verwachten. In het centrum van ons werelddeel zijn we getuigen van het steeds losser worden der banden, die een uit veelsoortige en wederzijds vijandig gezinde bestanddeeleri samengestelde mo narchie tot dusver bijeenhouden, en zien wy een crisis naderen die. als zy eenmaal uitbreekt, den vrede op de meest ernstige wyze zal bedreigen. Frankryk, eenige jaren achtereen onder de betoovering eener rechts verkrachting, die met alle begrippen van ïvryheid, gelykheid en broederschap” in volkomen tegenspraak is, ziet eindelük het licht der waarheid te voorschyn treden en ontwaakt tot het besef van den ernst eener misdaad, van hoogerhand gepleegd. En dan hebben we nog te vermelden de boven alle beschrijving lafhartige daad, die de kroon heeft gezet op de theorieën van het anarchisme, de bevrediging van Creta, het herleven van de goede betrekkingen tusschen Frankryk en Italië, de spanning die ontslaan is tusschen de twee overburen aan hel Kanaal, de herovering van Soedan door hel Anglo-Egyptische leger..... waarlyk, aan belangryke feiten heeft het jaar dat heengaat het niet laten ontbreken. Thans staan Wjj dp hét punt zijn op volger te begroeten. Wat het medebrengt, niemand weet het; geen onzer is het toe gezegd, dat hy het ook ten einde zal brengen. Laten wy het althans binnengaan met vrien- delyke gezindheden jegens onze medemen- schen, met ernstige voornemens om tot het welzyn van anderen mede te werken zoo veel wy kunnen. Van hooge beteekenis zyn de vraagstukken van zedelijken en van stoffelyken aard, aan welke oplossing we vermogen en volgens ons beste weten, ag van egoïstische bedoe lingen, ons hebben te wyden veel wordt van ons geèischt, laten wij trachten niet al te ver beneden die eischen te biyven. Wy, Uitgevers en Redactie van de Schoonhovensche Courant, hopen voort te gaan op onzen weg, naar de mate onzer kennis en krachten de publieke zaak dienende, met dankbaarheid voor den steun, ons by voortduring verleend. Moge hel jaar dat komende is voor de gemeente onzer inwoning, voor Vorstin en Vaderland, voor onze huisgezinnen en onzen werkkring, voor ieder in het bijzonder een jaar van grooten zegen zijn! Overzicht Eere wien eere toekomt! Zoo dacht zeker ook de Franaebe Minister van Justitie; de heer Lebret, toen hijin de laatste zitting van de Kamer van Afge vaardigden (die tot 10 Januari vacantie heeft genomen), hulde bracht aan het Parysche .Hof van Cassatie, voor de wjjze waarop de Strafkamer het Dreyfus-onder- zoek leidt. Hij verklaarde recht verheugd te zijn nu eens de gelegenheid te hebben om zjjn groote bewondering uit te drukken over den ernst en de rust, waarmede het Hof van Cassatie zij nen arbeid verricht, het hoofd biedend aan de talrijke beleedlgingen en tegenkantingen welke het meermalen heeft te verduren. Onverdroten kwijt het zich van zijne taak,-zonder zich van den weg te laten af brengen en dat is wel het beate bewijs, dat het zich door een hoog plichts gevoel laat leiden. Iu verband met wat, acht dagen geleden, de Minister Dupuy en De Freyclnet over het Hof gezegd hebben, zijn daarom bovengenoemde woorden des te merk waardiger. Het „geheime” dossier zal nu ter be schikking van het Hof worden gesteld, zoo dikwijls dit het noodig heeft. Door de Regeering is nu kapitein Cuiqnet aan gewezen, om het dossier telkens heen en weer te brengen en het Hof te dienen met zijne technische voorlichting. Daarom zal de heer Cuiqnet over dag verblijf houden in een zaal, grenzende aan die, waarin de Strafkamer hare vergaderingen houdt. Er wordt waarlijk wel gewichtig genoeg gedaan met dat „ultra-geheime stuk. Of het echter zooveel gewichtigs bevat, dat is een tweede quaestie. Bij nader onderzoek is nu toch waarlijk gebleken, dat niet de Regeering, maar het Hof van Cassatie de voorwaarden van ge heimhouding voorstelde. Minister-President Dupuy is in verboor genomen. De heer Loew, Preeident der Btreflramer, begat «Ich daartoe ™‘^e Raadsheeren naar het Ministerie van BIn- richting van zyn werkzaamheid in de naaste toekomst aangeven. En-is don Atrt jaar, voor ónze verbeelding ingekrompen tot een korte spanne tjjds, evenals zyn voorgangers voorbijgegaan, dan maken we vergelijkingen tusschen hetgeen wy hoopten en wat wy verkregen, tusschen voornemen en vol brengen, en niet zelden is de slotsom een teleurstelling. Eén ding wordt by het trekken dezer conclusie weleens vergeten. Mislukkingen breed uitmetende, slaan wy te weinig acht op onverdiende weldaden, en4terwyl de met vervulde wenschen ons doen zuchten, zien wy de niet verwachte gaven over het hoofd. Dat is geen eerlyke boekhouding. Voor wie den vollen rykdom des levens weet te waardeeren, is er aligd, zelfs wanneer de tegenspoed het aanzien van menigen dag heeft verdonkerd, en de herinnering aan doorgestaan lyden, aan ondergane ver liezen, den stempel van weemoed drukt op onze Oudejaars-overdenkingen, alle reden tot dankbaarheid aan den Óppersten Be stuurder van ons lot. Al deze dingen behooren tot het domein van ons innerlyk leven, en kunnen geen onderwerp van bespreking uitmakefi op een plaats die bestemd is voor de behande ling der gemeenschappelijke belangen. Hier hebben wy hel jaar dat ten einde spoedt te beschouwen als een stuk geschiedenis, om uit het verband der feiten eenige ge volgtrekkingen te maken, ter beantwoording van de vraag: Zyn wy vooruitgegaan? Aan gebeurtenissen van groote beteekenis heeft het niet ontbroken, en zelfs schynt het ons toe, dat het jaar 1898 in de historie een voorname plaats zal innemen. Dat is zeker het geval, wanneer wy letten op de voorvallen in Nederland en zyn koloniën. Dan denken wy er vooreerst aan dat bet geweeat ia het whuldigingsjaar. Onrojeug dige Koningin heeft de teugels van hel Staatsbewind aanvaard, heeft ten overstaan van de vei tegen woordigers des volks de plechtige verklaringen afgelegd, diè het verbond tusschen Natie en Vorstin tot een feit maakten, en heefi bij die gelegenheid door de majesteit van Haar optreden, met liefelyken eenvoud gepaard, een blyvende plaats veroverd in ons aller hart. Wy hebben feestgevierd op een wyze, die van groote geestdrift getuigde; wy hebben laten zien dat, ondanks onze geschillen, ondanks zelfs diepgaande kloven in levens opvatting en idealen, er toch een ding is dat ons byeenhoudt, één toon dien wy gezamenlyk aanheffen, dat wy ons ver eenigen in dezelfde toewijding aan de Oranjevorstin. Wij hebben overtuigde Re publikeinen uit het buitenland hooren ver kleien, dat de monaichale gezindheden der Nederlanders door hun verladen volkomen gewettigd zyn, dat zy iets te benyden vonden in de wederkeerige gehechtheid van het Koningshuis en de natie. Wy hebben hen verbaasd doen staan by de. ontdekking, hoe we op eenmaal de koelheid, die onzen landaard kenmerkt, konden afleggen voor een opgewektheid in het feestvieren, welke voor die der mannen uit het Zuiden niet behoeft onder te doen. En zy wisten zeer goed, die bezoekeis van elders, dat deze vreugdebetooning was gekweekt ih de atmosfeer der staatkundige vryheid, waar van onze staatsinstellingen geheel en al zyn dóórtrokken. Omstreeks denzelf4en tyd, dat wy onze feeslplannen voorbereidden en ten uitvoer brachten, werd in onze koloniën een be- I langryke schrede voorwaarts gedaan in de oplossing van een stryd, die byna het vierde deel eener eeuw den geregelden gang van zaken aldaar belemmeid heeft. De noodzakelykheid betreurende, om met de wapens in de hand onderwerping af te dwingen, zyn wy door onze positie als koloniale mogendheid verplicht een eind fe maken aan een tegenstand, die het herstel van de welvaart der bevolking in den weg staat, en daarom is het meer doortastend en met succès bekroond op treden, waarvan hel jaaf 1898 getuige was, van buitengewone beteekenis voor de toe komst Moge weldra het oogenblik daar zyn, waarop de Atjehers, hun ware be langen begrypende en niet langer opge zweept door baatzuchtige en heerschzu chtige aanvoerders, onder bescherming der Neder- landsche Souvereiniteit de rust terug vinden, die een rechtvaardig bestuur de inlandsche Bevolking waarborgt; en mogen wy van onzen kant steeds indachtig zyn dal de beste zekerheid voor het behoud onzer koloniën hierin bestaat, dat wy door een zorgvuldige behartiging van de be langen der inlanders onze heerschappij doen waardeeren en liefhebben. Voor de wereldgeschiedenis is het jaar 1898 van buitengewone beteekenis geweest. Opnieuw is door den onrechtvaardigen stryd die een machtige, nog wel democratische natie voerde om baatzuchtige redenen, sluw omkleed met zoogenaamd rnenschhevende bedoelingen, gebleken dat er geen slechter maar ook geen onverbiddelyker recht be staat dan het oorlogsrecht, en zagen we, als een bedreiging voor Europa in de toe-

Schoonhovensche Courant | 1898 | | pagina 1