Opruiming LAPPEN. Bofiwiffoip, Helen en flnisraal W. BRANDWIJK, Hei uit het BI, ERFHUIS. 5 tal 1 lepten HOFSTEDE NoMIJMtoMooiom Een Boerenmeid, Een Stoepmeid, Zaak gevraagd. Geldbelegging. U BURGERLIJKE STAND. AdvertantiSn. H.H. SCHILDERS. Dienstbode, Wegens de buitengewone aanvrage zal de OPRUIMING der LAPPEN voortgezet worden tqt a. s. Vrijdag. Minzaam aanbevelend, SCHOONHOVEN. Lopikerstraat.. Bouwmeidy Lichtbeelden-Voorstelling W. J. WIJNANDS. TE KOOP, LUCHTBAND FIETS, RIJWIEL UIT DE HAND TE KOOP: TWEE KAPITALE WEI- EN HOOILAND, LEKKERKERK, VERKOOPING Goudriaan, Ottoland Bouw- en IMelkgereedschappen, en eenig Bakkersgereedschap SCHOONHOVEN. Schoonhoven. Landerijen, Bodegraven en Nieuwkoop, 'Auetde, 10 Jan. In het afgeloopen Jaar zijn alhier uitgereikt 88 arbeidskaarten voor jongens beneden 10 jaar, waarvan 1 voor broodbakker, 4 voor hoepelmaker, 8 voor houtschiller, 18 voor mandenmaker, 4 voor metselaar, 1 voor schoenmaker, 65 voor teenschiller en 2 voor timmerman. 'Berg-Ambaelit, 10 Jan. Gedurende het jaar 1898 werden aan het hulpkantoor alhier ter bestelling ontvangen 11241 ge wone brieven. 1488 dienstbrieven, 5807 briefkaarten, 180 aangeteekende brieven, 54989 couranten en drukwerken, 507 post wissels en 488 pakketten. De heer A. W. Rakers, hoofd der bijz. school alhier is met ingang van 1 Mei a s. als zoodanig benoemd in Transvaal. 'Bleekenagraaf9 Jan. Qot aantal inrichtingen in deze gemeente, waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, bedroeg op 81 Dec. j.l. 5. Door het college van zetters alhier is tot schatter der huurwaarde voor de personeele belasting aangewezen de heer A. Van de Koppel en tot schatter der waarde van het mobilair de heer J. P. Cleton te Albksserdam. In deze gemeente doen zich 4 ge vallen van febris typhoïdea voor, waarvan 8 in een gezin. Bodegraven, 7 Jan. In het afgeloopen jaar zijn op de wekelijksche markten alhier aangevoerd 8874 wag. Goudsche kaas met 416417 st. 844 Derby 16498 625 Edammer 84290 4 Leidsche 151 te zamen 9847 wagens, aanbrengende 617347 kazen, vertegenwoordigende een gewicht van pi. m. 2383365 kilogram. In het geheel werden 923 wagens kaas meer ter markt gebracht dan in 1897. Glesen-Nteuwkerk, 7 Jan. Voor eenige dagen kwamen een paar mannen met een diep geladen aak met struiken door de Giesen varen. Toen zy door de Snel weder in de wijde Giesen gekomen waren, bleek het dat zij niet genoeg gerekend hadden op den sterken wind, dien men daar veel te wachten heeft. Z\j kregen water in en zonken na enkele oogen- biikken. Gelukkig kwam een jongen, die het ongeval bemerkte, een zoon van den watermolenaar Jan Vogel, daar in de nabijheid, hen gauw met een schouw te hulp. Anders was het niet zeker geweest dat beiden er het leven afgebracht hadden. Glesen-Oudekerk, 7 Jan. Bij den heer J. v. d. Vlies, wonende in de nabijheid van het station Sliedrecbt, zal, door den heer T. Trapman alhier, eene waag worden opgericht, zoodat de landbouwers van SUedrecht, Wyngaarden, Bleskensgraaf enz. hunne varkens in het vervolg daar zuilen kunnen leveren. Reeds Dinsdag a.B. zal zij in gebruik worden gesteld. Mochten we 4 jaren geleden melden, dat enkele ingezetenen met goed gevolg werkzaam geweest waren het meuwjaar- wenschen tegen te gaan, door op den eersten dag des jaars aan de minder be deelden eene nieuwjaarsgift ter hand te stellen, thans is dat alles weder voorbij. Slechts 2 jaren is eene commissie in dien geest werkzaam geweest, zoodat we dit jaar wederom een groot gedeelte van den tweeden dag in Januari naar de deur konden loopen. 'Haastrecht, 7 Jan. Vrtfjjag avond trad alhier op als spreker voor het departement van het N. v. A. de heer J. J. Sinninghe Damsté, predikant te Workum. Wel te betreuren was het, dat de zeer verdienste lijke lezing over: de waarde van het huiselijk leven, onder motto: „Uit en tehuiB", door zoo weinigen werd bijge woond. Door den heer Viruly werd den spreker, onder het uiten van den wensch, dat deze keer niet de laatste zou zyn dat de heer Sinninghe Damsté alhier zou optreden, een welverdiend woord van dank gebracht. Zondag morgen werd de heer J. P. Jonker, beroepen predikant by de Geref. Gem. alhier, bevestigd door Ds. Zwaan van Zevenhoven, naar aanleiding van Jesaja 40 vers 1 en 2. Des avonds werd door Ds. Jonker de intree-rede gehouden naar aanleiding van Korinthe 1 vers 2 en 3. 'Heukeluw, 9 Jan. In plaats van wijlen den heer C. Sterk is tot wethouder dezer gemeente benoemd de heer A. Mink, nadat eerst gekoa^n was de heer J. De Graaf, die verklaarde de benoeming niet aan te nemen. 'Hoog-BlokUod, 9 Jan. Uit de onderwijs- statistieic blykt, dat aan de o. 1. school m deze gemeente staan ingeschreven 111 leerlingen, waarvan 97 tuaschen de 6 en 12 jaar. Van het herhalingsonderwijs wordt gebruik gemaakt door 10 jongens. In het afgeloopen jaar was het gemiddeld aantal leerlingen 114 en werden 442 schooltijden gehouden. Verzuimd werden 7012 schooltyden of 14 procent. In de afgeloopen dagen zyn van hier belangrijke hoeveelheden hooi ver scheept, gezamenlijk 75.000 halve K. G., tegen den prys van f 9,50 de 500 K. G. en met bestemming naar Rotterdam (Oud-Charlois). 'Nleuwerkerk a/d IJsel, 9 Jan. Den 6. dezer werd ten huize van den heer G. Van Reeuwyk de eerste vergadering in dit jaar gehouden van de Coöperatieve vereeniging. Nadat de voorzitter, de heer D. Vis, de vergadering geopend had, werden de no tulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van den uitslag der opgezonden monsters van de laatste levering naar het rykaiandbouwproefstation te Hoorn. Daaruit bleek dat èa lijnkoek èn lijnmeel aan de voorwaarden hadden voldaan, waarom dan ook de beide aan nemers ten volle waren uitbetaald na aftrek der kosten. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester vernam men, dat de ontvangsten hadden bedragen f 7035,46» en de uitgaven f 6970,21», zoodat het batig slot beliep f 65,24. Hierna kwam aan de orde de herziening van het reglement. Op een pftar punten na van ondergeschikt belang werd het onveranderd gelaten. Bij de verkiezing van twee bestuursleden werden de afcredenden, de heeren A. Reyn en D. Vis, weder herkozen. Besloten werd de eerstvolgende aanbesteding van lynmeel en lijnkoek te doen plaats hebben volgens prijsopgave en gehalte, eiwit, vet, vocht Sn zuiverheid. Staande de vergadering werd besteld pl.m. 40000 KG. lijnkoek en lijnmeel en 41 HL Probsteier haver. In het vorige jaar zijn ter secretarie afgegeven 81 arbeidskaartentegen 28 in 1897. Ouderkerk a/d IJsel, 8 Jan. (Verbete ring.) In het bericht over het onvoldoende onderhoud van den dijkweg, in het vorig No., wordt door een zetfout gesproken van kranige begrinting. De aandachtige lezer zal hiervoor wel karige begrinting gelezen hebben, want deze kan wel niet minder zijn dan ze is. "Ouderkerk a/d IJsel, 9 Jan. Komen in de naburige gemeenten, vooral te Krimpen a/d IJsel, tal van gevallen van mazelen voor, hier werd nog slechts aangifte gedaan van één geval, by eene dienstbode, die intusschen herstelde. Moge deze gemeente van deze in dit jaargetij zoo lastige ziekte verschoond blij ven 1 Tot 1 dezer zijn alhier uitgereikt 94 vergunningen om doorloopend of tyd#dijk te venten, die voor slechts één dag wlr- onder niet meegerekend. Op den duur trachten enkele vermomde bodelaars zoo wel de politie als de burgerij nog te verschalken door te venten zonder consent. Men vrage dus de vergunning te zien, alvorens wat te koopen van min of meer onbekenden, 't Is de eenige manier om ook van deze oude plaag geheel en voor goed verlost te worden. Het nieuw uitgebreide steigerhoofd in de kom der gemeente is dezer dagen in gebruik' genomen en voldoet uitstekend aan de daarvan gekoesterde verwachtingen. Ds belendende eigenaren zijn thans door het aanleggen der booten gevrijwaard voor scha le en de ligplaats is in elk opzicht verbeterd. Wederom werd dus een goed werk tot stand gebracht. 'Streefkerk, 9 Jan. Het aantal inrich tingen in deze gemeente waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht bedioeg 31 Dec. jl. 7. Door bet college van zetters alhier is tot schatter der huurwaarde voor de personeele belasting aangewezen de heer P. Boel en. tot schatter der waarde van het mobilair de heer J. P. Cleton te Alblasserdam. Volgens de schoollijsten bedroeg het aantal schoolgaande kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren in deze gemeente op 1 Januari jl. 201, waarvan 110 school I en 91 school II bezochten. 'Tienhoven, 9 Jan. Gedurende 1898 z\jn in deze gemeénte uitgegeven 4 ar beidskaarten voor jongens beneden 16 jaren, en wel 1 voor mandenmaker en 3 voor teenschiller. Woerden, 7 Jan. In het afgeloopen jaar werden hier aan de markt gebracht 906Ö partijen kaas tegen 7401 In 1897. 'Zevenhuixen, 8 Jan. Een landbouwer uit Moerkapelie had dezer dagen een tref fend ongeluk in den Prins-Alexanderpolder in deze gemeente. Hy reed met zijne echtgenoote en kind in een tilbury huis waarts, toen het paard op eens schrikte en op hol raakte. Gelukkig viel het paard spoedig, waardoor de bouwman en zijn vrouw gelegenheid hadden uit de tilbury te geraken, hoe, dat weten zy zelf met. Op eens slaat het paard de boo- men stuk en holt weg, terwijl de tilbury, die groote averij bekomen heeft, staan blijft. Daar het reeds vrij donker was, konden zij het paard niet meer vinden en moesten te voet huiswaarts keeren, wat geone kleinigheid was, want zij waren nog twee uur van huis. Den volgenden dag werd het paard gevonden. De schade aan de tilbury wordt op een veertig gulden berekend. De vereeniging „School met den Bijbel" alhier mocht dezer dagen de goed keuring op hare statuten ontvangen van H. M. de Koningin. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met ingang van 18 J$n., tot burgemeester van Benschop, Hoenkoop, Polsbroek en Willeskop J. A. Van Buma; met ingang van 20 Jan. tot burgemeester van Zeven huizen A. A. Van Pelt Lechner. By Koninklijk besluit is, met ingang van 16 Januari, bevorderd tot commies' der telegrafie lste klasse W. W. Knoththans commies der telegrafie 2de klasse. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 April, aan Dr. H. Snellen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan Rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten. Verleend, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa aan den officier van gezondheid lste klasse Dr. W. C. Kersbergen. Krachtens art. 38 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. no. 127), zijn o. a. de navolgende pensioenen verleend, aan: F. G. Koch, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Gouda, f 180. E. G. Drenth, hoofd eener openbare .lagere school te Zwammerdam, f 540. De Stct. bevat de statuten van de erkende vereeniging: Muziekvereeniging „de Bazuin", te Giesen-Nieuwkerk. Door de arrondissem. recht bank te Dordrecht zijn Vrijdag de volgende vonnissen uitgesproken: Jacob Van H. te Meerkerk, eenvoudige beleedf 0,50 of 1 dag. Hendrik M. te Gorinchem, bedelarij, 2 dagen. Jan V. te SUedrecht, beschadiging anders goed, f 10 of 4 dagen. -De Theehandel E. Brandsma, Kal ver straat, Amsterdam, zond ons een reclame-scheurkalender, ontworpen door den heer F. J. Mansveld te 's-Hage en vervaardigd door de firma S. Lankhout Co. aldaar. Deze kalender is in de nieuwe kunstrichting, zonder overdrijving, behandeld. Hij zal velen welkom zijn, en wordt Zoolang de voorraad strekt, op aan vraag door de firma gratis door het geheel© land verzonden. In Boskoop heeft, op voor stel van den vrijzinnigen kerkeraad, de muderne meerderheid in de Ned. Herv. Kerk met de ortb. minderheid eene regeling getroffdn, waarbij aan deze vergund wordt om afwisselend in een morgen- en namiddag dienst een rechtzinnig predikant te laten optreden en naar eigen verkiezing do Sacramenten te bedienen. VAN HIER EN DAAR. Als daarbuiten de gele bladeren weg stuiven voor den adem der stormwinden, de zonneschijf haar zomergloed begint saam te trekken en maar (lauw haar bleeke stralen uitgiet over de wegdorrende velden, dan verheft zich in onzen geest de ge dachte aan de vergankelijkheid met telkens hooger kracht. Maar als dan eindelijk alle leven inkrimpt, alle leven schijnt uitgedoofd, de winter met zyne zeis allen levensdraad heeft afge sneden, het water zich vastzet op onze rivieren, de levenssappen der natuur voor immer schijnen opgedroogd, dan kan er ons geen trefiulyker beeld gegeven worden van dood en vernietiging, geen sprekender symbool van den tjjd, die wegvliedt op snellen en nauw hoorbaren vleugelslag. Telkens en telkens weer wordt de spade gezet in den harden grond om in de met moeite opgegraven aarde al degenen by te zetten, die voor Gods koude bezweken. Telkens en telkens ook voelen wy, hoe de uren en oogenblikken ons ontsnappen, hoe het verledene van ons wegzinkt, onher roepelijk, onverbiddelijk, immer voort. Beiden, zegt daarom Victor Hugo, de tyd zoowel als de winter, dragen de mach tige zeis. De natuur ligt als verpletterd onder de heerschappij van den wintervorst, de mensch verzucht onder de macht van het snel opdringende leven. En het schjjnt alsof de herinnering aan de vergaf lente en den uitgebloeide* zomer, de gedachte aan onze weggeborgene dooden even snel vervliegt als de herinuenng aan de jaren en de gebeurtenissen, die de geschiedenis der menschheid zyn. Te midden van alles echter, wat weg sterft en vervliegt, blyft ons by de ge dachte aan de vergankelijkheid. En deze gedachte beklemt den geest van iederen mensch. Alleen omdat hy mensch, voorbijgaand mensch is. „Maasbode". Zoo ging ook dit jaar henen op den effen, dreunenden maatslag van den tyd. De tyd, die op den morgen der Schepping ontsprong aan de voeten van Gods Troon, heeft ook van dit jaar de uren en oogen blikken meegesleept in zyn wielenden, nimmer terugkeerenden stroom. Dit jaar week van ons met zyn leed en drukkende zorgen, met zyn spannende verwachting, met zyn bittere teleurstelling. Ook het lied van dank en blydschap, de hymne der opgewekte zie| is van der menschen lippen weggestorven, de zoete lach van Jiet zorgelooze leven heeft uitgeklonken. Slechts de verre echo wordt vernomen, de flauwe herinnering rest ons nog. Maar hoog boven deze sombere tonen ryst by de wisseling van dezen jaarkring wederom de zang van het Christelyke geloof, hetwelk in de afgesprongen historie daden het gouden borduursel mocht zien, door Gods vingeren daarin geweven. Weer leidde Zyn almachtige hand de 4£r'wikkelingen der geschiedenis en de kansberekening der menschen. Weer blonk Zyn licht, waar de be krompen geest des menschen duisternis meende te zien. Weer overwon Zym kracht, waar zwakheid en zonde en mis daad schenen te triomfeeren. De menschen, die Hy gebruikte als werk tuigen tot het volvoeren Zyner plannen, gingen heen. Hy, de Eeuwige, de Onver gankelijke, bleef. „De Maasbode Ook dit jaar sloop weer de zonde en de hartstocht voort ouder volkeren en indi viduen. Maar even machtig was ook het geroep naar vrede, dat in dit jaar uit de natiën omhoog steeg. De ontwapening der volkeren, dat gruotsche idéé van een vredehevenden monarch, zy moge misschien in de verste consequentien nog door niemand woiden aangedurfd en voor velen een nerschen- 8Chun blyken, ontwyfelbaar is het niettemin, dat zy, die op de hooge tronen van Europa zetelen, een geheel ander besef van hunne roeping in zich gaan gevoelen, nu zy tot heil hunner onderdanen zulk eene uitnoo- digmg aan de kabinetten meenden te moeten richten. Een besef, dat zy, die kroon en scepter dragen, «ie jammeren en het wee van den oorlog, de rampzalige gevolgen van den broederstryd niet naar willekeur over hun land en hun volk mogen ahoepen. Een besef, dat zy van nooger hand gesteld zyn, om nun volk in vrede te geleiden naar de brounen van welvaart en bloei. Een besef, dat de volkeien van drukkende oorlogslasten moeten ontheven worden, dat het zwaard niet zoo spoedig uit de scheede moet getrokken, omdat er voor de mensch heid in net algemeen hoogere goederen te bevechten zyn dan eenige meters grondge bied, hooger en edeler belangen op net spel staan dan het afbakenen en het uit belten van grenzen. Dat geroep naar vrede, uitgegaan van een der machtigste potentaten, heeft weer klank gevonden op den diepen grond van zoo menig hart. „Maasbod*". De algemeene opinie op het geheele vasteland van ons werelddeel heeft zich zoo vaak en zoo beslist voor vrede uilge sproken, dat de politieke toestanden de niet twyfelachtige sporen daarvan dragen. Dientengevolge zyn de alhantiën der enkele natiën minder hecht geworden, en treedt een streven naar voren lot meer algemeene aansluiting. In Duiischland, in Uostenryk- Hongarye, in Frankryk en in Italië spiegelt de drang naar meerdere welvaart zich at in een klimmenden afkeer van kryg. De bevolkingen weten aan dien weerzin geen andere uiting te geven, dan door zich aan te sluiten by het socialisme, dat de nationale staatkunde slechts noode op zyn programma zet. Aan de socialistische party is de leiding dier mooie beweging ten deel gevallen. De kerk had de vredesbeweging en den afkeer der wapeningen ook kunuen maken tot een üoel van propaganda, en zy zou er, geloof ik, wel by gevaren hebben, maar zy heeft het niet gedaan. De oorlogs- lust wordt naar buiten gedrongen, naar de andere werelddeelen, naar Afrika en naar Azië, waar zy minder gevaarlyk is, omdat in de koloniale aangelegen heden altyd moge- lykueid tot transactie bestaat, veel meer dan ter zake van zuiver Europeesche kwestiën. Bestaat er verschil over den Niger of over den Nyl of over een haven in China, dan is er terrein genoeg daar ginds in Midden-Afrika of in Azië, om iedereen, tevreden te stellen. Uitwisseling van grond gebied naar ieders «genoegen is daar be reikbaar. Hier in het overbevolkte Europa njet alzoo. Daarom is niemand bereid, om de Engelschen te. volgen in hun plotselinge oorlogskoorts, waarvan zy wel bekomen zullen, als het blykt dat zy schermen in het ledig. „De Telegraaf". Is Europa eindelyk op weg om wys te worden, Noord-Amerika daarentegen is door de verovering van Cuba en de Phi- lippynen op eenmaal een militaire natie geworden, die het nooit geweest is. Het gaat een leger van honderd duizend man organiseeren, en het moet een sterke oorlogsvloot onderhouden. Eenmaal inge- raderd in al die oorlogsmechaniek, treffen alle stoffelyke belangen samen, om een volk hoe lang hoe verder vooruit te duwen. Zy die leverantiën willen doen, zy die werk zoeken voor hun arbeiders, zy die plaatsen noodig hebben, om hun vriendjes en hun kiezers aan baantjes te helpen, en die allen zyn legio, verlangen naar wapeningen en naar mobilisatie. De arme belastingschuldige wordtf ver blind met de gouden wapenpracht, maar op het einde des jaais mag hy de rekening betalen. Thans is het leger der Vereemgde Staten op honderd duizend man ontworpen, over vyt-en twintig jaar zal het een mil- lioen soldaten tellen, en slaakt de belasting schuldige een luide kreet van ontzetting tegen die wonderdadige vermeerdering, dan zal een andere archipel of een ander grond gebied zyn weg te pakken van een der Europeesche Staten, om een kunstmatig oorlogsgevaar te doen ontstaan, dat nieuwe leger uitbreiding wettigt. Zoo wordt een uit haar aard rustige bevolking door wanbeheer van hooger hand vervormd tot een oorlogvoerende natie, welke duizend jaar later uit haar karakter nog met de vlek zal kunnen wegwisschen, thans roekeloos er op geworpen. Wie dacht er aan, om de Vereemgde Staten aan te vallen? Wie zou het hebben onder nomen, om de veiligheid der Nieuwe Wereld te na te komen l De parlementaire regeeringsvorm in wyze bedachtzame han den is het ideaal van alle stelsels. Maar datzelfde parlementarisme, met bedelende kiezers, met konkelende tusschenpersonen, met ministers zonder karakter en kamer leden zonder eerlykheid, is de veile lichte kooi gelyk, zich vastklemmende aan den ryken ertzoon, die naakt wordt uitgeschud en met vernielde gezondheid rolt in een poel van schande en schuld. „De Telegraaf" Toekoe Oemar's proclamatie aan de Atjehers. U allen, die de kaffirs kwaadwilligen noemen, inaar die voor Allah de eenig goedgezinden zyn, in Atjeh, kom ik hoop en troost in het hart storten. Veel was door de Atjehers gezondigd zwaar heeft daarom de bestraffende hand van den Alziende ons getroffen. Maar nu is de boete aangezuiverd. Allah, die de dapperheid der Hollanders gebruikt heeft om ons te kastyJen, laat hen nu weer door hun domheid beheer- schen; ons is de verademing, de hoop. Wee hem, die getwyfeld heelt! Keeds is de mare tol my gekomen, dat de man, dien wy vreezen als het vlam mend zwaard, weggeroepen zal worden van Atjeh. Allah bestiert alles naar zyn wil. De gouverneur te Kota Kadja, die vroeger een boek heeft geschreven, hoe wy be dwongen kunnen worden, alsof dat moge- lyk ware; de gouverneur, die zyn geschreven woord ook tot uitvoering is beginnen te brengen en die ons, de goedgezinJen, terugdreef tot ver van onze landen en erven, en die aldus deed wat hy schreef in zyn slecht boek die gouverneur zal heengaan van Kota Radja en van Atjeh; een ander zal hem komen bewyzen, dat wat hy schreef en deed, even weinig beteekenis heeft als het geen Koning Éénoog weleer tot stand bracht. En evenais toen zullen wy weer kunnen te voorschyn komen uit onze vluchtoorden en den oorlog hervatten met hoop, met vertrouwen op voorspoed. Wie zou er nog dui ven twyfelen aan de goede gezindheid van Allah, wiens kinderen wy zyuP Wet uw klewang, giet kogels, oefent oog en handl Weldra zullen wy weer een groot chan- doene slamat vieren, want Allah is Allah en Mohammed is zyn profeet. (Bat. Nwbl.) Niet de schaduw des doods, maar het licht van jeugdig, bloeiend leven heeft voor ons geheerscht over het afgeloopen jaar. Nog ruischt in de ooreu de stroom van gejubel en trompetgeschal, toen Hare iViajesteit onze 18-jartge Koningin, den mantel van purper en hermelyn om schouders, de diamanten diadeem fonkelend den zonnestraal, die op het oogenblik door de wolken brak, langzaam schreed kroning door het baldakyn-omhuifde kerkportaal. Nog hooren zy, die dat plechtige oogen blik konden by wonen, de heldere, zilver- reine stem, die daar klonk door de piacbt van koperen smeedwerk en blauwe stof en groene slingers pronkende haile. En nog davert omhoog het vieugde- geloei der zeeën van volk, nog schitteren de juichend opgeheven sabels der soldaten, nog knalt het zwerk onder sterrenregens van feesielyk ontstoken vuur. Heil, Koningin Wilhelraina Heil 1898, Haar Inhuldigingsjaar. brandt vaji Ryn, een symbool was van de .volkskracht, die onze 17de eeuw ver mocht te toonen, zoo was hoorde men zeggen de kroning het symbool van onze eenheid en eendracht in de 19Je. De vei klaring kan echter niet volkomen bevredigen. Neen. -• De dagen van September 1898 waren eene machtige, overweldigende, spontane uiting van het monarqhale instinct, dat iq. alle volken sluimert, ook in het onze. De groote liefde, door het geheele volk jegens de Koningin geuit, doet ons hopen op een tyd, waarin de stroom die verlangt naar een vast bewind, een krachtig gezag, het winnen zal van hen, die nog steeds in kies vei eenigingen, vergaderingen en wau welende parlementen het zwaartepunt van den Staat zoeken te leggen. Utr. Dagblad. mL d Het is waarlyk niet de zeepbel van een opgewonden geschetter, van een ydelen feestroes geweest, de alom waargenomen groote blijmoedigheid, waarmede de Inhul diging onzer Koningin is gevierd, maar in waarheid een uiting, waaraan een diepere zin ten grondslag lag. In hetzelfde jaar, waarin de wereldmacht van een Philips 11 tot een treurige rest te zamen zinkt, viert een volk in voor beeldige eensgezindneid de troonsbestyging eener jeugdige vrouwelyke telg uit net stamhuis van zyn gemalen tegenstander, prins Willem van Oranje. En, gelyk de geheele éémge tentoonstelling van honderden werken van onzen grootsten schilder, Re ra- Gemengd Nieuws. Op advies van den geneesheer, onder wiens behandeling hij aanvankelijk was gesteld, is de 20-jarige B. H. te Oude water overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Utrecht Vóór eenige dagen nl. ia hij werk zaam zjjnde te Hekendorp in de stoom spinnerij en tuuwslagerij van de firma G. Van der Lee met een zijner handen aanraking gekomen met de machine. Hoewel eerst slechts aan een lichte ver wonding mocht worden ge lacht, hebben de sedert zich voordoende verschijnselen van ernstiger aard, o. a. hevig opzwellen van den arm, met daaraan gepaard gaande onuitstaanbare pijnen, de opneming in ge noemde inrichting noodzakelijk gemaakt. In een der werkafdeelingen van de cacao fabriek te Weesp had de machinist P. H. v. S. het ongeluk met zijn rechter-voorarm in aanraking te komen met een kamrad van zijn machine. Hij werd daarbij zoodanig gekneusd, dat de arm tot even voor den elleboog moest afgezet worden. Vrijdag-middag werd op de heide van den heer Cremer onder de gemeente Doornspyk, niet ver van het station Elburg Oldebroek, het lijk ge vonden van een naar gissing ruim 60-jarig man, wien de beide polsen waren door gesneden. Vrijdag-ochtend had er in de katoenfabriek van De Hejjder Co. te Leiden een ernstig ongeluk plaats. Een der jeugdige werklieden kwam door onvoor zichtigheid in aanraking met twee tegen elkander indraaiende mangelrollen, waar door hij gegrepen werd en in de mangel kamer geslingerd. Ernstig verwond, ver moedelijk met gebroken arm, is hij naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar hij geneeskundig is behandeld. Door hevig bloedverlies kan de arm nog niet gezet worden. Een niet alledaagsch feit is zeker wel het volgende: Bfi hetlesachen van zijn dorst uit een sloot, kreeg de hond yan den melkboer A. De Groot te Papendrecht, een snoek in het vizier, die hij door er naar te happen te pakken kreeg. Ofschoon de tanden er in stonden, was het beest dat 2 K.G. woog nog sprin- levend en zeker een aardige versnapering voor 's honds meester. De spaarzaamheid eener huis vrouw vermag veel. Iq eene gemeente in 't noorden des lands woont een arbeidersgezin, dat onder gewone omstandigheden leeft. Dezer dagen kwam de man van zyn boer tehuis en de vrouw maakte hem er opmerkzaam op, dat er dien avond vergadering was van het bestuur der Nutsepaarbank, voor inschrijving van spaarpenningen. Wij kunnen tegenwoordig onmogelijk sparen, zei de man, en dus behoef ik er niet heen te gaan. Onmogelijk is voor ons sparen niet, beweerde de vrouw, zie en zoek maar eens in die kast. En de man zocht en vond een spaardoos der vrouw, bevattende vijfhonderd dubbelijee en met een glans van tevredenheid opzijn gelaat, spoedde hij zich met die som naar de zitting van het bestuur der spaarbank en vroeg bijschrijving ervan op hun spaar boekje. Te Rozendaal leeft een jonge man, die sedert drie jaar geen nat of droog door de keel heeft gekregen. Het is de 18 jarige Henri Van Reuzel. In 1895, als metselaar^ ongen in een in aan bouw zijnd huis werkzaam, dronk hij bij vergissing uit een kruik met karbul. Ds keel verbrandde en de slokdarm groeide dicht Daar de jongen van honger had moeten sterven, werd door den dokter ter hoogte der maagstreek een opening van een vinger dikte in het lichaam ge sneden, waardoor voedsel in de maag wordt gespoten. Als de andere huisge- nooten nu het middagmaal gebruiken, bedient deze huisgenoot zichzelf met een spuit, waardoor hy vloeibaar voedsel in de maag brengt. Alles bekomt hem goed en Henri is even gezond als de anderen. STADSNIEUWS. Sehoofltio'M, 10 Januari. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned.-Indië is benoemd tot tijdelijk opziener onze vroegere stadgenoot, de heer S. E. Van Nooten Sz., op 1 Oc tober 11. derwaarts vertrokken. "—Volgens een genomen raads besluit is, met ingang van 1 Januari jl., de prys van het gas voor verlichting per M» gebracht van 9 op 8 cent. •- Te Gorinchem is de naam- looze vennootschap „Gorinchemsche brand waarborgmaatschappij opgericht, ten doel stellende het verzekeren en herverzekeren tegen verlies van en schade aan eigendom men, te lijden door brand, of wat daarmede gelijk wordt gesteld, binnen de omwalling der gemeente Gorinchem. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 200.000 gulden, verdeeld in 400 aandeelen van vijf honderd gulden, waarvan 150 aandeelen zijn geplaatst. Het bestuur der vennootschap is opge dragen aan een raad van beheer van ten hoogste drie leden, onder toezicht van ten hoogste vijf en ten minste drie com missarissen, benoemd door en uit de aandeelhouders. De jaarlyksche vergoeding, aan de leden van den raad van beheer voor hunne werkzaamheden toe te kennen, wordt op voorstel van coipmissarissen bepaald door de algemeene vergadering van aandeel houders. Op deze grondslagen, die, naar ons inzien, zeer gezond zijn, zou ook voor onze gemeente eene onderlinge brand verzekering kunnen in het leven geroepen worden. Het vormen van een kapitaal moet tot waarborg strekken voor eventuéele verliezen, terwijl! binnen een zeer korten tfid een voldoend reservefonds zou kunnen worden gesticht' waardoor de assurantie- prwniön tut een ininimum kunnen worden teruggebracht: •- De drie lotelingen, die zicbK* aan eene herkeuring voor Gedeputeerde Staten hebben onderworpen, zijn allen goedgekeurd. •De Commissie* voor de Inhuldigingsfeesten mag zich verheugen, dat, in weerwil van het uitgebreid pro gramma, dat ten uitvoer is gebracht, de financieels resultaten, dank zfi de alge meene medewerking, zeer bevredigend mogen genoemd worden. De Commissie stelt zich voor in eene algemeene ver gadering, ten aanhoore van belang stellenden, rekening en verantwoording te doen, waarbij verwacht mag worden dat velen zich opgewekt zullen gevoelen om nog eens een terugblik te slaan op de zoo goed geslaagde feesten. Vervolg der Nieuwstijdingen. Blijkens een door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken aan de Tweede Kamer overgelegden staat, was op 81 December 1897, op eene bevolking van 5.008.800 zielen, het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 564.626, tegen 677.055 m het jaar te voren, Yan dezen waren kiezers krachtens art. la der kieswet, 511.075, zijnde van dezen ambtshalve aangeslagen 504.698, en in verband met artikel 11 8218 kiezers, in verband met art. 12 8159; - krachtens art. lb lo, wegens bewoning van één huis, naar aangifte 8578, ambtshalve 6518; bewoning van 2 huizen respectieve hjk 199 en 50; bewoning van een vaartuig resp. 130 en 541- kfachtens art. lb 2o. wegens dienstbetrekking 19.911; als in wonende zoons 7588; wegens pensioen: naar aangifte 78, ambtshalve 145; wegens dienstbetrekking en pensioen 119; als inwonende zoons en pensioen genietenden 82; - krachtens art. lb 8o. wegens in schrijving Grootboek, naar aangifte 9, ambtshalve 8; wegens inschrijving rijks postspaarbank, naar aangifte 729, ambts halve 1417; - krachtens art. lb. 4o. wegens examen, naar aangifte 760, ambts halve 1644; totaal der kiezers krachtens art. lb 43.451. Voor de Provinciale Staten waren kiezers, krachtens art. 1 in verband met art. 6 554.897, tegen 676.808 het jaar te voren. Voor den Gemeenteraad waren kiezers krachtens^art. la 509.870, krachtens art. lb (beiden in verband met art. 7) 7172, totaal 516.542, tegen 519 948 het jaar te voren. In de onderscheidene provinciën was het aantal kiezers, respectieveiyk voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad: Noord Brabant: 64,619, 64,673, 02,926; Gelderland: 70,312, 70,196, 65,608; Zuid Holland: 102,427, 102,206, 91,626; Noord- Holland: 96,792, 96,609,90,861, Zeeland: 26,729, 26,658, 25,967; Utrecht: 27,944, 27,869, 24 081; Fnesland: 40,088, 89,996, 88,187; Uveiysel: 42,431, 42,366, 87,606; Groningen: 35,060,84,998,83,052; Diente: 15,947,16,903,16,069; en Limburg; 32,287, 82,228, 81,639. De in het laatst Van 1897 te Amsterdam opgerichte en Komnklyk goed gekeurde Nederiandache Vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid zal haar eerste verdeeling van aange kochte goederen aanvangen den 14aen Februari a. s. Tot die goederen behoort o. a. het zilveren tafelgarnituur ter waarde van f 10.000,-, dat op de in den vorigen zomer m den Dierentuin te 'a-Hage ge houden InU Tentoonstelling van Bakkerij en Kookkunst zoo zeer de algemeene aan dacht trok. Burgemeester en WethouderB van 'b Gravenhage hebben aan de weduwe van den bi] den brand in de brood- en meelfabriek om het leven gekomen brand wacht Verkr uysen een jaariyksch pensioen verleend van f 493 en aan de weduwe van den by diezelfde gelegenheid omge komen brandwacht Sikkelerus een jaar- ïyksch pensioen van f 428. Vrijdag is in Den Haag op 80-jarigen leeftyd overleden Jhr. J. H. Van Capellengepensionneerd vice-admiraal aojudant-generaal der marine en oud chef van het militaire huis van wylen Z. M. den Koning. Naar men verneemt, ligt het in de bedoeling van de heer en Oppenheim, bankier te 's Gravenhage, en De Ridder, burgemeester van Katwyk, die concessie hebben aangevraagd voor den aanleg van eene tramlijn van Leiden via Zoe ter meer Zegwaart naar Rotterdam, om ook con cessie aan te vragen voor den aanleg van eene lijn van Delft naar Zegwaart, in aan sluiting met eerstgenoemde lijn. De Staatscour. bevat de sta tuten van de erkende vereeniging: Fan farecorps „Apollo," te Nieuw Lekker land. 'Hoornaar, 9 Jan. Gedurende het jaar 1898 zyn aan het hulpkantoor der pos terijen alhier ontvangen 8837 brieven, waarbij 19 ongefrankeerde en 32 buiten- landsche; 1900 briefkaarten; 17157 cou ranten en andere druk wei ken, waar by 118 buitenlandsche910 dienstbr.; 41 monsteis of stalen van koopwaren; 153 pakketten, waar by 7 verrekenp., tot een bedrag van f34,22; 12 aangeteekende brieven, waai by 2 met aangegeven waarde van f185,-; 100 quitanuén tot een be drag van f 1093,72. Gestort werden 236 postw., tot een bedrag van f 2760,27» en uitbetaald 50 postw., tot een bedrag van f456,11. Verzonden werden, behalve de dagelijk- sche brieven, drukw., enz., waarvan de noteering niet meer vereiacht wordt, 22 aanget. brieven, waarby 16 met aange geven waarde van f8115,—, 4 postbe- wijzen met f82,50 aan zegels; en 96 Bij de rijkspostspaarbank, reeds de.vorige week in deze courant verrold, werden ingelegd f8249,95 en terugbetaald f 1170,69. Het verbruik van postzegels bedroeg f 267,87. Krimpen a/d IJsel, 7 Jan. De mazelen alhier kunnen als geweken beschouwd worden. In het gehëel kwamen 176 ge vallen voor, waarvan 4 met doodefijken afloop. - Het alhier opgerichte fanfaretorps „Concordia" bestaat uit 31 werkende leden. Beschermheer is de burgemeester, de heer B. Koker Jz. Het bestuur bt staat uit de heeren J. Maasdam, J, Timmerman, S. Prins en J. Minnes. De heer Maasdam heeft zich bereid verklaard om gratis als directeur op te treden. •Loplk9 Jan. Door de duisternis misleid geraakte Zaterdag avond de dienst bode van den bouwman v. VI. in de Wetering en verdronk. Ofschoon z(j op 't droge werd gebracht oogenblikkelijk nadat men haar nog had hooftn gillen, bleven langdurige pogingen om de levensgeesten op te wekken vruch teloos. *Nleuwlaud, 10 Jan. De heer G. J. R. Langen, cand. tot den H. D. te Ermeloo, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente alhier aangenomen. Papekop, 4 Jan. BU eene verloting van een paard, gehouden door C. Van der Vlist, koopman -te Lange-Ruigeweideis J. MaafieD, veehouder alhier, de gelukkige winner geworden. BEVOLKING. Amelde. M. Vr. K. Vr. Geboren 84 .20 Overleden 28 18 Gereat 84 28 Vertrokk. 47 51 Totaal 68 48 111 70 60 189 De bevolking is doa vermin derd met 2 26 28 En beatond op 81 Deo. oit 790 782 1522 Aantal hnwelfiken 14, oneoht geboren 2, leven loos aangegeven 8, overleden 1 op 87 «ielen. Berg Ambacht. De bevolking op 1 Januari 1898 bedroeg 1506 m. en 1582 vr, totaal 8088 aielen. In het afgeloopen jaar werden geboren 64 m. en 44 vr.; sfio overleden 86m.en26vr. Voorta sjjn oit de gemeente vertrokken 66 m., 95 vr. en kwamen van eldera in 61 m. en 78 vr.; geeft ten «lotte een vermeerdering van 18 m. en 2 vr., aamen 16, aoodat de bevolking 1 Jan. jl. bedroeg 1619 m. en 1684 vr., tarnen 8058 Levenloos werden aangegeven 3 m., 6 vr., terwyl 27 hnweljjktn ijjn gealoten. Bleakensgraaf. M. V. Totaal ivoiking op 81 Deo. 1897: 482 680 1012. In '98 iyn geboren 26 14 89. geveatigd 21 26 46. 628 569 1097. overleden 8* 8 11. vertrokken 87 84 71. 46 87 82. Zoodat de bevolking op 81 Deo. '98 bedroeg 488 m., 682 vrM totaal 1015 aielen. 9 Huwelijken werden gealoten. Bodegraven. De bevolking deaer gemeente beetond op 81 December 1897 uit 1967 m. en 2099 vr., te aamen 4066 personen. In 1898 werden geboren 187 kinderen, ala: 69 jongens en 68 meisjes. Er vestigden sioh 184 m. en en 198 vr, totaal 882 peraonen. Overleden ajjn 86 m. en 39 vr., totaal 75 pers. Naar eldera vertrokken 162 m. en 174 vr., totaal 886 peraonen. De bevolking der gemeente bedroeg op 81 Deo. 1898: 2022 m en 2162 vr., te aamen 4174 aielen. Er werden 29 hnwelfiken gesloten. Levenl. werden aangegeven 10 kinderen, ala: 8 van het mann. en 7 van het vr. geelaoht* Capelle a/d Meel. Over het afgeloopen jaar bedroeg het getal geborenen 168, overledenen 86, en voltrokken huwelyken 81, terwjjl dit getal in 1897 bedroeg 179 geb., 79 overL en 29 huwelijken voltrokken. Goudriasu. M. V. Totaal In 1898 werden geboren 11 8 19. Ingekomen personen 18 19 82. Aantal overledenen 6 4 9. vertrokken peraonen 21 20 41. De geheele bevolking bedroeg 801 m., 809 vr., totaal 610. Haastrecht. De bevolking beatond op 81 Deo. 1897 uit: M. Vr. Tot. 831 863 1694 Gedurende 1898 sijn M. Vr. Tot. Geboren 33 20 53 Ingekomen 82 57 139 115; 77 192 Totaal 946 940 1886 Gedurende 1898 syn M. Vr. Tot. Overleden 14 Vertrokken 73 15 61 '29 134 87 76 163 Bevolking op 81 Deo. 1898 858 864 1723 Voltrokken huweiyken gedurende 1898, 12. Levenloos aangegeven kinderen 8. Heog Blokland telde op 1 Januari 1898 762 aielen. Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 83 en door vestiging in de ge meente met 81 menaohen, dua in 't geheel met 64 peraonen. Er stierven er 12 en er vertrokken er 60, soodat er eene vermindering ia met 62 menaohen. De geheele vermeerdering bedroeg 2 aielen, weahaive het aielen tal op 81 Deoember 1898 was 764. Hoornaar. Loop der bevolking in 1898. M. Vr. Tot. 81 Deo. 1897 804 283 587 Geboren in '98 10 6 16 Ingekomen personen 12 10 22 826 Overleden in '98 8 Vertrokken personen 18 15 626 6 88 805 Op 81 Deo. '98 Ottolaad. In 1898 werden geboren Ingekomen personen Aantal overledenen vertrokken peraonen Geheele bevolking op 81 Deo. '98 842 vr., totaal 665. Tleaboven. M. Vr. Geboren 8 5 In gek. 16 20 M. 14 6 15 19 4 1 27 687 stelen. V. Totaal 20. 84. 5. 48. 888 m., M. Vr. Overleden 2 8 Vertrokk. 14 17 Totaal 19 25 44 16 20 86 Het aielental ia alsoo vermeer derd met 8 6 8 En bedroeg op 81 Deoember 171 160 882 Huwelijken 4, oneoht geboren geene, levenloos aangegeven 2, overleden 1 op 66 aielen. Vianen. Staat der bevolking op 81 Deo. 1: M. V. Tot. 1787 1679 8466 Bevolking van M loopen de jaart Totaal geboren ingekomenen overledenen vertrokkenen Alsoo moer Bevolking op 81 Deo. 1898 buiten Totaal 8547 Aantal huwelijken in 1898 27. Vlist. De bevolking bestond op 81 Deoem ber 1897 uit: v v M. Vr. Tot. 221 213 434 Gjedarende 1898 «fin M. Vr. Tot Geboren 6 5 11 Ingekomen 23 22 45 V. V. Tot. 66 57 123 171 157 828 287 214 451 86 82 68 146 166 802 182 188 870 65 26 81 1842 1705 8547 gemeente 2141 1406 29 27 56 250 240 490 Gedarende 1898 afin M. Vr. Tot. Overleden 2 2 4 Vertrokken 29 24 53 31 26 57 Bevolking op 81 Deo. 1898 219 214 433 Voltrokken hnwelfiken gedurende 1898, 4. Levenloos aangegeven kinderen 1. Waddingsveen. Gedurende het jaar 1898 afin in dese gemeente geboren 84 j. en 81 m. overleden 20 m<, 27 vr., 86 j.~*en 27 m. en 8 levenl.; gehnwd 25. ViwoheriJ-Berichten. 'Krallngen, 6 Jan. Deze week werden ter markt aangevoerd 145 winterzalmen prfis f 2,— k f £80, per 5 ons. JBEURSBER1CHTEN. pCt 9 Jan. Nederl. Werk. Schuld. .21 Dito dito3 96| Hong. Obl. 1889. 4^ 101 Dito in zilver. 4{ 84 Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 84^ Dito a Feb.-Aug. 5 88} Dito zilver Jan.-Juli. 5 84/, Dito Apr.-Oct. 5 84| Portugal, Oblig. m/t. 8 28jv Dito 88/89 m/t. 92. 4} 34| Spanje, Buitenl. Perp. 4 44 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 8 58jj Russ. S. K. Chk.-Az.500&2000 M. 4 - Dito Orel-Griasi. 600 k 2000 Mk. 4 99i Centraal Pacific. Sp. M. Aand. 43 j Rusl. Loten 1864 6pC. Rs. 100. Dito 1866169 Loten Madrid3 33 Loten Turkye 18708 26/T MARKTBERICHTEN. Gorinchem, 9 Jan. Aangevoerd 92 runderen, 13 nuchtere kalveren, 2 vette varkens en 105 biggen. Prijzen: zware kalf koeien f 160 k 180, kalfvaarzen f130 k 140, melkkoeien f120 k 140, 2l-jarigp ossen f 140 k 150, guiste vaarzen f 80 k 90, pinken f 60 k 60, graakalveren f 40 k 50, nuchtere kalveren f 12 k 14, vette varkens 16 k 17 ct. per half kilo, biggen f5 k 11,— Rotterdam, 9 Jan. Tarwe f 5,80 tot f 7,10. Per 100 kilo f 8,50 tot f 8,76. Rogge f 4,60 tot f 5,50. Rotterdam, 9 Jan. Aangevoerd 265 vette runderen, 0 magere dito, 166 vette en graskalveren, 0 nuchtere kalveren, 1545 schapen of lammeren, 831 varkens. Prijzen Vette runderen le qual. 30 cL, 2e qual. 26 ct., 3e qual. 22 ct., kalveren le qual. 40 ct, 2e qual. 40, 3e qual. Biet., varkens le qual. 17{ ct, 2e qual. 16J ct., 3e qual. 151 ct Gemeente Sohoonhoven. Van 7 tot 10 Janoari. Geboren: Christina Maria, d. van A. Hoef nagel en G. van der Slufia. Overleden: G. P. van Blfipe, oud 11 m. C. Agterof, oud 74 j., weduwe van J. van Leenwen. B. van Os, ond 66 j., weduwe van L. J. Kapoen. (Zie verder pag. 4.) Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder A. T. VAN GOOR, Weduwe van den Hoog Eüel Gestrengen Heer J. E. du CellüSe Muller, in den ouderdom van 74 jaien. A. A. VAN WEEL - du Celliée Muller. J. K. VAN WEEL. Schoonhoven, 8 Januari 1899. Heden-middag overleed zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid, mijne hatelijk geliefde Echtgenoote GERTRUDE VAN LEEUWEN, in den ouderdom van bijna 67 jaar, na eene zeer gelukkige echtverbintenis van 27 jaar. AART NELEMAN en zijne dankbare Pleegkinderen MARIA VAN DIEMEN Janssen. JAN VAN DIEMEN. Vlist, 9 Jan. 1899. bedankt voor de belangstelling, hem be toond met den aanvang van 1899. Wordt gevraagd ben HALFWAS SCHILDERS KNECHT, voor een jaar vast werk. Brieven fr., onder letter W, aan 't Bureau van dit Blad. TERSTOND GEVRAAGD: goed kunnende melken, by de Wed. J. KAPTEIJN, a/d Tiendweg, Lekkerkerk. Wordt gevraagd, met Februari of eerder, een flinke bij 3. VAN GROOTHEEST, Haven, Sohoonhoven. Gevraagd, om dadelijk in dienst te treden, een P. G. AdreBliefst in persoonbij W. VERKAIK te Stolwtfk. TERSTOND GEVRAAGD: die goed kan melken, bij K. DE JONG, Stolwijk. De Heer J. SUWIJN van Gouda maakt bekend, dat aanstaanden Vrijdag-avond in het HEEREN LOGEMENT, Koestraat, 8CH00NH0VEN, eene groote zal gegeven worden. Aanvang 8 uur. Entrée prijs: late Rang 25 Cents, 2de Rang 10 Cents Kinder-Vooratelling van 5 tot 7 uur, entréa 6 Cents. Om elkeen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met mijne uitstekende zijn by mij yan af VrtJdag verkrijgbaar: SNIJBOONEN i 121 Cent per pónd, SPINAZIE k SPEROEIJBOONEN 15 dus lekkerder en ^oedkoopa* dan de gewone ingemaakte. Aanbevelend SCHOONHOVEN. wegens ziekelijke omstandigheden, een met nog bjjna nieuwe banden en garantie. Br. fr.onder letter K, Bureau van dit Blad. TE KOOP: een uitstekend onderhouden met CUSHIONBANDEN, zonder gebreken. Te bevragen, lett. B, Bureau dezer Courant. Ü£jaan den Lekd(]k, en 43 HEKTAREN oil- □matrad in denHoekschen polder, onder de gemeente waarvan eene daüelyk is te aanvaarden en de andere over het loopende jaar is verhuurd. Te bevragen by den eigenaar den Heer C. HEDKOOP te Lekkerkerk en den No taris J. P. MAHLSTEDE te Bergambacht. bfi executie. De Deurwaarder M. J. VAN m^y BUREN te SUedrecht zal op Dinsdag den 17. Januari 1899, des v.m. 10 ure, ten huize van C. VAN DULSTaan de brug te publiek, om contant geld, verkoopen: waaronder Kasten, Tafels, Stoelen, Kachel, Schilderyen, Bedden met toebehooren, Kleerkisten, Mans- en Vrouwenkleederen, Zilver Horloge en Kerkboeken met Zilver, benevens Toonbank, Winkelbakken, Doozen, Bussen en andere Winkeliersbenoodigd- heden. De deurwaarder M. J. VAN BUREN te Sliedrecht zal op Woensdag atol januari 1899, des v./m. 10ure, ten verzoeke en woonhuize van J. STER RENBURG te (KorteetJde), publiek, om contant geld, verkoopen een KUISPINK, 1 drachtige ZEUG, onge veer 25000 kilo's goedenaardsch HOOI, een flinke SCHOUW, benevens MEUBELEN en HUISRAAD. «adAm». van eerste kwaliteit te koop gevraagd Adres Notaris MAHLSTEDE te Bergambaeht. Iemand met eenig kapitaal zoekt een ZAAK of VERGUNNING over te nemen, omstr. Schoonhoven-^Gouda. Br., lett. A L, Büreau dezer .Courant. op Dinsdag den 17. Januari 1899, des voormiddags 10 uur, in het Koffiehuis „DE LANDBOUW" te 'sMorgens vóór de verkooping te zien. TEIJINCK, Notaris. De Notaris D. TEIJINCK t® Schoonhoven zal op Donderdag 26 Ja- ,nuari 1899, des avonds 7 uur, in het Heerbn-Logement aldaar, in het openbaar verkoopen: Ten verzoeke van de Familie A. J. VAN DER KOP. 1. Het HEERENHUIS, getd.A469, met grooten TUIN da&Tachter, aan de Oost zijde der Oude Haventbans bewoond door Mevrouw Wed. A. J. van deb Kop, en in eigen gebruik te aanvaarden 1 Mei aanstaande of desverlangd tot 1 Augustus a. s., tegen eene nader te bepalen huur. De in den Tuin aanwezige OP GAANDE BOOM EN, alsmede het KIPPENHOK zullen door den kooper tegen nader op te geven prijs moeten worden overgenomen. 2. Het GEBOUW, vroeger gebezigd tot Kantoor, getd. A 471, met ERF en GROND daarachter, alsmede de GANG daarnevens, aan de Oostzijde der Oude Haven. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. 8. Het HEERENHUIS, getd. A 472, met ERF en TUIN daarachter, met uitgang door de Gang behoorende bij perceel 2, aan de Oostzijde der Oude Haven, ten noorden van perceel 2. Verhuurd aan Mejuffiouw Wed. Van Leeuwen, voor f 226,— per jaar, tot 15 Mei 1899. 4. Het HEERENHUIS, getd. A 478,met ERF en TUIN daarachter en met uit gang door de Gang behoorende bij perceel 2, aan de Oostzijde der Oude Haven, ten noorden van perceel 8. Verhuurd aan den WelEd. Gestr. Heer Mr. Kolff, voor f 825,— per jaar, tot 1 September 1899. Betaling der kooppenningen 1 April 1899. De perceelen zijn te bezichtigen zooals op de biljetten Is vermeld. Nader onderricht ten kantore van den Notaris. Op Dinsdag 81 Januari 1899, 'svoormiddagslluur, zal iö öouegraven, ra het Zald-Hollaxdseh Koffiehuisin het openbaar worden verkocht EENE KAPITALE met extra beste onder in de Bodegraafsehe Mege, ter grootte van 22 Hectaren, 5 Aren, 75 Centiaren. Verhuurd bfi geregistreerd huurcontract en onder solide borgstelling aan den Heer S. Schouten, voor f 2000 per jaar, het Land tot 81 October 1908 en de Ge bouwen en Erven tot 80 April 1909. Grond- en alle andere lasten f 194 per jaar. Betaling der kooppenningen 80 Maart 1899, Nadere informatiên verstrekken do No* tarissen TEUINCK te Schoonhovtn en DE VRIES te Woerden*

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 2