p BEDDENIiGAZIJN, ..J. KRUITHOF losigiHMWsDm Thee GoeiBwaagan Zonen. E.Br^ndsm^ - AMSTERDAM. N°. 1957. 1899. Woensdag 18 Januari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht f SMITS) in Effecten, de Veersteeg, BINNdflNLAND. KATER Co., te Groningen. F Wacht U voor woordolooio itmaktslil t- De WISSELS, op Binnen ban naar keuze van den Geldgever al etc. etc. I S. &W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. voorzien idelsmerk, gelen hoe I WHOmW COURAIfT. MGER) 'oordrecht, erkenwoude, erg Ambacht, 'reefkerk leskensgraaf, uilendam, mmerstol, randwijk, G. dc Jong Czn. A. J. Dogtkbom. A. Dkkkkb. J. VAN GïNNXP. Z. Vink. Wed. D. Blankkn. K. v. Dam. E. Hilgeman. F. van Rms. M. van Essen. H. de Jong Pzn. M. van Essen. In het Bijzonder wordt de aandacht geve* rd op 8OUCHON THEE, k f 1.30 per 5 on*. Neemt by een terugbhk op het afgeloo- pen jaar onze politieke geschiedenis uit uen aard der zaak de eerste plaats inop maatschappelyk gebied was zeker het meest kaïakterisueke verschynsel de merkwaar dige opleving en oin zoo te zeggen alge meen wording der feministische beweging. De wakkere vrouwen, die de bekende ten toonstelling in het leven hebbpn geroepen, De kapt. W. J. Bieschel, van het 3de rêg. vesL-art. te Qonnchem, is benoemd tot adjudant van het korps aldaar. By eene aanschrijving van den Minister van financiën van 10 Jan. 1.1. is de inwisseling van zegela en de over- stempeling van gezegeld papier in veel opzichten vergemakkelijkt. Moest men zich tot heden, om dergelijke inwisseling of overstempeling te bekomen, bij gezegeld lekest tot den Minister wen den, waarop dan meestal eene beschik king volgde waarvoor f 0,75 aan zegel recht moest worden voldaan, thans kan men zich rechtstreeks wenden tot de be trokken ontvangers, die nu bevoegd zijn om op eigen verantwoordelijkheid be schreven of onbruikbare zegels en formu lieren te verwisselen of over te stempelen, mits de stukken nog in hun geheel zijn, daarop geen handteekenmgen voorkomen en ze niet zóódanig zyn beschreven, dat ze deel hebben kunnen uitmaken van voltooide stukken. Blijkens de statistiek van den aanvoer van zalm aan de markt te Rot Lerdam/Kralingsche Veer, opgemaakt door de fiima Ten Houten Co., zijn aldaar in 1898 aangevoerd 41516 zalmen tegen 39696 in 1897. De aanvoer was in 1898 verdeeld als volgtHollandsche winterzaim 10.742 idem zomerzalm 26.963, idem 8t. Jacobs- zalm 8478, vreemde zalmen 5 winter-, n, dat zy het rnid- •«orinchem, 14 Jan. In eene ver gadering van het Overwaardsbestuur, 11. Maandag alhier gehouden, is met 13 tegen 11 stemmen de wenschelijkheid uitge sproken van het maken tener schutsluis te Giesendam, om van de Qieaen in de Merwede te komen. Het werk wordt be groot op f 26000; de kosten te dragen voor de helft door de betrokken gemeenten in de Alblasaerwaard en voor de weder helft door het rijk en de provincie. ’Amefde en Tienboven, 13 Jan. De zuidwesten storm van gister, die In den afgeloopen nacht in een noordwesten orkaan overging, heeft ook hier aan ver scheidene gebouwen, boomen enz. schadé veroorzaakt; duizenden bossen buitendijks staande teen, hier en aan den overkant, zij o door het hoog opgestuwde rivier water meêgevoerd en overal verspreid; persoonlijke ongelukken kwamen hier ge lukkig niet voor. 'Hoornaar, 16 Jan. Volgens de school- lijsten bedroeg het aantal schoolgaande kinderen op 1 Jan. 11. 52 j. en 35 m. 87 leerlingen; waarvan 43 j. en 31 m. 74 leerlingen van 6 tot 12 jaren. ‘Nieawerkerk a/d IJsel, 16 Jan. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de tweede openbare school alhier hebben zich negen sollicitanten aangemeld. Donderdag avond, 12 dezer, hield de Nieuwerkerksche werklieden-vereeni- ging .Onvermoeid Vooruit”, afdeellng van het Alg. Ned. Werkl.-verbond, haar veer tiende jaarvergadering in de school op het dorp. Bij de opening der vergadering wees de voorzitter A. Van den Berg er op, hoe ongunstig het jaar 1898 op finan cieel gebied voor de vereen iging was tengevolge van de vele zieken onder de leden. Hierna weiden do notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het driemaandeUjksch verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 47,40 en de uitgaven f 113,80, zoodat het na- deelig saldo beliep f66,40. Na dit verslag kwam het jaarlijksche, waaruit het vol gende ontleend werd: De kas der ver- eeniging ging f 190,07 achteruit. Op 1 Jan. 1898 telde men 26 leden en op 1 Jan. 1899 bedroeg het 29. Een lid was gestorven, drie door vertrek naar elders hadden bedankt, terwijl zeven leden waren aangenomen. Er waren tien huishoude lijke vergaderingen en één openbare gehouden. Besloten werd voor gezamenlijke rekening een HL. erwten aan te koopen. Het plan toch werd besproken om, indien zulks nuttig en mogelijk bleek, coöperatief te gaan werken. By de sluiting dezer vergadering drukte de voorzitter den wensch uit, dat het pas ingetreden jaar gelukkiger voor de vereeniging mocht zijn dan het vorige. Dat de storm, die in de vorige week woedde, het water in den IJsel zou opstuwen, is licht te begrijpen. Zoodra het tot het rijpeil was gestegen, werd het dijkbestuur gewaarschuwd, dat zich dan ook terstond naar Kortenoord spoedde en die maatregelen trof, welke steeds bij hoog water genomen worden. In verge lijking met andere hooge vloeden, is het water nu niet buitengewoon hoog ge weest; 27 cM. boven noodpeil. De storm heeft gelukkig geen ongelukken veroor zaakt, alleen hier en daar wat schade aan daken en schoorsteenen. ‘Woordeloos16 Jan. Een zonderlinge speling der natuur doet zich voor bij een big van den landbouwer H. d. J. alhier. Dit beestje, thans ruim drie weken oud, tlok de aandacht zijna eigenaars, dat het zoo bijzonder opgezet werd en bij onder zoek bleek hem, dat het lichaamsdeel, waaruit zich de meer vaste bestanddeelen van de natuurlijke uitwerpselen moet ontlasten, geheel daaraan ontbreekt. Niet tegenstaande dit gebrek, leeft het nog en is schijnbaar gezond. - Toen eenige houthakkers uit Schel- luinen Maandag morgen hier aankwamen om hun werk te hervatten en zij hun gereedschap, hetwelk zij Zaterdagavond, in het water verstopt, hadden achter gelaten, wilden opzoeken, vonden zij de plaats ledig. Minder eerlijke handen schijnen met deze zonderlinge bergplaats bekend te zijn geweest en het te hebben gestolen, §8tolwQk, 13 Jan. In het afgeloopen jaar werden aan het hulpkantoor der pos terijen alhier, behalve de uit het buiten land afkomstige correspondentie, de vol gende stukken ter bestelling ontvangen n. 1.; 10.000 gefrankeerde en 63 onge- frankeeide brieven, 6448 briefkaarten en 25 brief kaai ten met betaald antwoord, 51774 couranten of andere drukwerken, 65 monsters zonder waarde 7 expresse brieven banevens 1407 dienstbrieven. - Hoewel in deze gemeente in het afgeloopen jaar nog al eenige treffende sterfgevallen hebben plaats gehad, is toch het sterftecijfer van het jaar 1898 een der gunstigste van de laatste 20 jaren te noemen en wordt alleen door het jaar 1896 hierin geö venaard. Bij eene be volking van ongeveer 2200 zielen werden op de algemeene begraafplaats, volgens gehouden register, slechts 30 overledenen ter aarde besteld. Naar den leeftijd ge rangschikt waren er: 8 beneden den leeftijd van 10 jaren; 7 van 10 tot onge veer 30 jaren; tusschen 81 en 55 jaren niemand overleden; 6 van 56 tot 70 jaar; 5 tusschen 70 en 80 jaar en 4 boven den leeftijd van 80 jaar, waaronder een den leeftijd van 92 jaar had bereikt. MONTFOORT (Utr.). Compl. VEERENBEDSTELLEN met toe- hooren, bestaande uit: 2 pers. Veeren- d, Peluw, 2 Kussens, gemaakt Bed en luw-overtrek, 8 Dekens, wollen, gestikte molton, en 2 halve Stroomatrassen. Solide, gewaste Tijken, zuivere, nieuwe eren: f 29,-, 35,-, 40,- en f 50,- Dito stellen, gevuld met de beste Ka- k: f28-, f 27,50, f 82,50 en f 40,-. Ijzeren LEDEKANT met Stroo en Zee- «matras, Peluw en Kapok Kussens, )t 3 Dekens: 1 persoons f 20,-, f 22,50; jersoons f 24,- en f 27,50. Gegarn. WIEGEN f 9,50; Schommel- egen, rijk gegarn., f 12,50. De zendingen geschieden franco tot Bstb(jz(jnd station of aanlegplaats door leel Nederland, na toezending van het irag of onder rembours; vrij zicht. Prijscouranten, monsters enz. gratis. Kater’* Drop is heerlijk van smaak. Kater** Drop is een uit muntend verzach tend middel. Kater Drop is door meeste doctoren aanbevolen. Kater’* Drop is ovaal van vorm en irzien van ons gerechtelijk gedeponeerd irk „de zittende kat". Katar’* Drop is in elegante blikken isjes van 15 en 25 ct. en los a 25 ct per I verkrijgbaar la oase bekende depót*. Kater’* Drop wordt uitsluitend ge- riceerd door VAN HIER EN DAAR. Duitschland is de dikke oom geworden in de krakeelzieke familie der naties. Hij heeft een dik, rond buikje en daarop een horlogeketting. In den vestzak een granaat en als charivari's keurige kanonnetjes, ge weertjes en torpedo’s. Als er ruzie is, wordt oom om raad gevraagd. En oom haalt tersluiks de granaat uit zyn zak en doet also! by ziet hoe laat het is en dan rammelt hy eens met de charivari's en de naties gaan naar huis. Toen Jameson zyn inval had gedaan, heeft Engeland het rammelen van de charivari’s gehoord; na Fashoda is Frank rijk eens naar ooms buik versiering komen iniormeeren, en als men de Amenkaansche belichten mag gelooven, heeft oom thans den Philippynen beloofd, dat hy Amerika eens zyn vreemdsoortig vestzak-mechamek zal laten zien. Een oorlog tusschen Amerika en Duitsch land om de Philippynen, ziehier de sensatie van ’i politieke oogenbhk. Amerika zal zich wel tweemaal bedenken, vermoeden wy, voor het den stryd met Duitschland aanvangt. Want de overwinning op de Spanjaarden is, Roosevelt zelf heeft het verklaard, maar kinderspel geweest en na de overwinning is eerst gebleken, welke groote gebreken de Amerikaansche oorlogs vloot en het Amenkaansche leger aan kleven. Het ontbreekt aanvoerders en sol daten met aan persooniyken moed, maar de administratie is onvoldoende, de nayver tusschen de verschillende aanvoerders groot en de verzorging der manschappen ge brekkig. Hei kan zyn, dat juist deöpaansch- Amenkaansche oorlog een leerschool is geweest, maar de Duitachere hebben die leerschool niet noodig. Men kan er zeker van zyn dat in Duitschland op leger en vloot in oorlogstyd alles stipt in orde zou zyn. De Duuscner is als organisator een genie. „De Telegraaf." Trademark Alléén in verzegelde pakjes, m bovenstaand gedeponeerd ham’ ir krijg baar te Sahaaahavea bij E. C. VAN DER ENDE. ieuwpoort, C. Spklt. oordeloos, J. G. van dkb Rïst. uderkerk old IJsel, M. Pannxkok. rimpen a/d Lek, OUDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden h deposito: .et I dag opvragens k 2 j langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen verstrekken gelden op Effecten voor: (dragen onder f 1000,- k 4 ’sjaara; (dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden (lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: '8 voor fondsen boven de 80 '16 onder 80 (ook voor loten). Bij voortduring worden de Nummert ir gekochte fondsen nagezien met het oog uitlating, aflossing of conversie. «verlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; isselen Coupons In boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; (lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; «trekken geld op HYPOTHEEK. gent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. Prjjs der AdvertentiênVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiên, voor 8-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Hun woord gestand te doen I De Yankees bekommeren zich daar wat oml Zy zyn als die persoon, die, op het verwyt dat hy zyn woord niet gehouden had, antwoordde ,wkt mïi woord f! ik ben toch geen ridderl” Zy hebben Spanje alles afgedwon gen onder belofte van 2U nnlhoen dollars en de onmiddellyke invrijheidstelling der (t6.000) Spaansche gevangenen op de Filip pijnen. Die 20 nnlhoen zullen ze wel be talen: >het geld is er voor disponibel”, zou Janus Tulp zeggen, maar die Spanjolen kunnen wachten, ’t Komt er niets op aan of zy van honger, uitputting, koorts, mis handeling sterven. Het geweten der Yankees is gerust, zy hebben telkens God gebeden en gedankt, zy hebben zelfs den Heere de bescherming afgesmeekt voor die «ongelukkige Koningin van Spanje en haar Koninklyk Huis, en voor dat zwaar beproefde volk" toen de oorlog gedaan was en die ongelukkige Ko ningin en dat zwaar beproefde volk door de Yankees was beroofd en vernederd en nu zyn ze voor de rest gerust, en gaan op hun dooie gemak eens dat varken van de Fihppynen wasschen. Men dacht, dat John Buil het record bezat van huictieiary, maar broeder Jonathan heeft gezworen, dat hy de Engelschen in alles zou overtreffenen nu bezit hy ook het record van hypocrisie, „he greatest hy- pocryse of the World 1“ Maar die zestien duizend bpaansche soldaten op Luzon? O, die komen wel terecht: ’t zy in het graf et er buiten. De zaak is nu «Amerika voor de Amerikanen” te behouden en volgens de nieuwe aardrykskunde behoort althans een deel van den Fihppynschen archipel tot Amerika. «Rechts ?1 Ik dacht dat ons hart links zat?"«Jawel, daar zat 't vroeger. Jfaw nous avons change tout celal zegt Sgana- relle, en de Yankees hebben daar ook ver andering in gebracht, wel te verstaan m de aardverdeehng. Het is nu uitgemaakt, dat de Filippijnen een deel van de United States zyn. Mac. Kinley óók een groot man, die Mac. Kinley is voornemens om het gezag der Staten over de Fihppynen met de uiterste kracht van wapenen hoort ge wel? met de uiterste kracht van wapenen l te hand haven. Maar die zestien duizend Spaansche krygsgevaiigenenI Man, spreek toch niet over zulke futiliteitenals Mac. Kinley be sloten heeft..., «met de uiterste kracht van zyn er in geslaagd heel Nederland te over tuigen van den ernst en de beteekenis dezer beweging, die het groote publiek te lang gewoon was te besekouwen als de lief hebberij van enkele uitmiddelpuntige agita- trices. Daar zyn de verspreide krachten bijeengebracht, die elk op haar wyze wer ken voor de belangen der vrouw en voor haar recht om zich een plaats te veroveren in de samenleving overeenkomstig haar aanleg en gaven. Er bleek ook in deze wereld als in die der mannen een groot verschil van gevoelen, maar tegelijk van een geest van onderlinge waardeering, zoo wel als van samenwerking voor een zelfde doel, waaraan in de mannenwereld nog wel eens een voorbeeld kan worden ge nomen. De groote opgang dien Hilda Van Suylenburg” heeft gemaakt en de stortvloed van brochures, waaraan dit boek weder het aanzyn heeft geschonken, strekt tol spre kend bewys, hoezeer de vrouwenbeweging beslag heeft gelegd op aller aandacht. Wat den on be vooroordeelden beschouwer in deze brochure» en verhandelingen misschien het meest moet treilen is het overdadig gebiek van het bepalend lidwoord: leder weet op zyn beurt te zeggen, wat de vrouw kan of niet kan, wil of niet wil, zonder vol doende in aanmerking te nemen, dat ook in de vrouwenwereld verscheidenheid van aanleg en karakter, maar ook van behoeften en idealen de lotsbestemming der indivi duen beheerscht. Gelukkig wordt men intusschen meer en meer wakker voor de noodzakelykheid om den vrouwen de ge legenheid te geven haar gaven in volle vrij heid te ontplooien, en niet langer die soort van afhankeiykheid te handhaven, die in niets anders dan een ongemotiveerd «dat kan niet, dat mag niet, dat past met," haar rechtvaardiging zoekt. „Het Vaderland". De Keizer van Duitschland gaat met groot vertoon naar het Heilige Land, om zich als beschermer der Christenen in het Oosten te doen kennen. Maar als die Christenen Denen of Polen of Bohemers heeten, toevallig niet wonende in het Oosten maar in Pruisen zelf, dan worden zy binnen enkele dagen uit het land ge drongen, en dan kunnen zy zien, hoe zy verder aan den kost komen. Zulk een baibaarsche staatkunde is een wanklank in de negentiende eeuw, zooals trouwens de geheele overspanning van nalionaliteits-gevoel, waarvan wy getuigen zyn, een wanklank is. De negentiende eeuw heelt er haar eer in gesteld tot aan den noodlottigen oorlog van 1870, om de volken tot een te brengen. Later is daarvan afge weken, en is het bovenal de politiek van Prins Bismarck geweest, die ons gebracht heelt tot den alschuwelyken toestand van wapening en wederzydsche verdenking, waar onder wy thans gebukt gaan. En Groot-Brittannié en de Vereenigde Stalen, beantwoorden die beter aan de eischen der internationale zedenleer? De Engelschen hebben groote vloten uitgerust, om met scherpe blikken te kunnen uitzien, waar een stuk land te bemachtigen is. De een beweert, het zal Spanje geiden, dat de Baieansche eilanden zal moeten afgeven. De ander onderstelt, dat Frankryk bedoeld wordt met het oog op het vermeesteren van Fransch Indo-China. De derde geeft een andere verklaring. Maar niemand heeft nog kunnen aantoonen, dat het geld voor de Engelsche pantservloten besteed werd ten behoeve van beschaving en humanisme. Uit: Fransche Correspondentie in „De Telegraaf «Wanneer rnen terugbhkt op het afge loopen jaar, dan denkt een ieder zeker hel allereerst aan de inhuldigmgsfeesten, die het gestempeld hebben tot een jaar, dat zal blyven leven in de herinneringen van ouden van dagen, wier levensavond er door is verlicht, en van jongen van dagen, die er eenmaal nog aan kinderen en kindskin deren van zuilen vertellen. Men kan dit zeggen zonder zich schuldig te maken aan overschatting van het feit, dat met feeste- lyken jubel door het geheele land is ge vierd. De onaandoenlyke toeschouwer kan er iets kinderacbtigs in vinden, dat een heel volk zich vergaapt aan het kleurenspel van pracht en schitteiing, dat een in den grond middeleeuwsche plechtigheid omgeelt, en dat atstraalt van een hof met aï zyn bonten staatsietooi. De philosoof mag in het onberedeneerd vreugdebetoon een ge tuigenis zien van de macht van het onbe wuste en een bewys welk een krachtige prikkel voor de menschelyke gemoedsbe wegingen de suggestie is. Maar een slecht volksvriend is het, die de massa daarom wil wysmaken, dat zy geen reden had zich te verheugen, dat liet dom en dwaas was zich te laten meesleepen, dat al die glans en praai slechts was als een slaapmiddel om het volk ongevoelig te maken voor de ellende van het dagelyksche bestaan. Laat dat dagelyksche bestaan in het algemeen zoo droel zyn, als het wordt aigesclnlderd, dan is het reeds een weldaad, als de meer derheid slaagt zich voor eenige dagen van die ellende los te maken, aan kommer en haat en afgunst het zwygen op te leggen, belangeloos blyde te zyn met de blyden. Dat het een verbroederingsfeest is geweest, kan alleen ontkennen, wie zich opzettelyk in een toestand heeft gebracht om aan onbevangen oordeel het zwygen op te leggtn. Men voelde zich een tyd lang allen een als Nederlanders, welke party namen ook anders de zonen van een zeilde land schelden, welke uiteenloopende belangen ook anders de klassen der bevolking tegen elkander ophitsen in den socialen stryd. En vereemgd en waardig heeft men feest gevieid, haar toejuichende, in wie men het symbool zag van de eenneid der natie, het morgenrood barer toekomst.* „Het Vaderland' Meenen zegt Dr. Bronsveld nu inderdaad de dames, die daar het woord hebben gevoerd, dat zy iets hebben ge wonnen, dat zy aan eenige goede zaak een dienst hebben bewezen? Juist omgekeerd I Men zal letterlyk bang worden voor vrouwen, die op zulk een wyze toonen gegeten te hebben van den boom der kennis en die, terwyl Eva na haar zonde, tegenover haren man zich schaamde, juist omgekeerd toonen, dat zy alles weten en over alles durven spreken. Indien ik niet vreesde, deze droeve karikaturen van het Ewig-weibljche te be- leedigen, zou ik zeggen, dat ik diep mede lijden met haar heb. Maar ik wil daarom liever wijzen op het gevaar, dat onze inaat- schappy bedreigt door den invloed van deze felle amazonen. Het kan niet verborgen blijven, van een gelukkig huisgezin niet 1. denpunt kunnen uitmaken. Echtscheidingen kunnen niet achterwege blyven, en het voorbeeld ervan zal net eerst gegeven worden door degenen, van wie zulks hel minst zou worden verwacht. Vele jonge dochteren onzes volks zullen denkbeelden overnemen en gewoonten zich eigen maken, die bet stofgoud wegblazen van haar vleu- n, en op de hoogten, die zy bewandelen, langer hoe eenzamer leven en sterven. Neen, het zal aan deze onvrouwelyke vrouwen niet gelukken al de bloemen in onzen hof te doen versterven, of te be- rooven van haar geuren en kleuren. Ook hier zal de natuur sterker blyken te zyn dan de leer. Het goede, dat er is in deze beweging zal door Gods wysheid beklijven, maar het zal niet tot ons komen langs den weg, die door de vurige en de innige voorstand sters der vrouwenbeweging gewezen en ge prezen wordt. Ware en behartigenswaar dige dingen worden hieromtrent gezegd in Een man over Hilda van Suylenburg, door een L*ater famihas, en in den Open Briqf, door J. B. Meerkerk gericht aan de schiyfster van Hilda van Suylenburg. Wy zyn het met in alles eens met het geen in die beide brochures tot lof en tot afkeuring van 't genoemde boek wordt ge zegd, evenmin als met de kritiek, uitge oefend door de freule de Savornin Lohman, maar het verheugt ons, dat van verschil lende zyden legen het verkeerde in de vrouwenbeweging wordt gewaakt en ge waarschuwd. Uit Spaansche Correspondentie in „De Telegraaf Dr. Bronsveld over de Vrije-Vrouwen beweging. In «Stemmen Voor Waarheiden Vrede” be spreekt Dr. A. W. Bronsveld het Feminisme. Na eerst te hebben geconstateerd, dat er tegenwoordig een geest heerscht van zwaar moedigheid, een neiging toi het droefgeestige, den schemer, het mysterieuze, om niet te zeggen het spookachtige, behandelt hy het bekende debat tusschen de hoogleeraren Hector, Treub en Winkler, waarvan hy het verslag met weerzin verklaart te hebben gelezen. 229 zomer- en 85 St. Jacgbs uit Duitsch land, alsmede 14 van onbekende herkomst. De verdeeling was in 1897: Hollandsche winter- 9740, zomer- 21.489 en St. Jacobs- 6644, vreemde zalmen 18 winter-, 576 zomer en 1225 8t. Jacobs- uit Duitsch land, alsmede 3 winter- uit Frankrijk en 1 winterzaim uit Californiö. De Elftvisscherjj ging vooruit. Aan onze markt werden aangevoerd 37432, tegen 33540 elften in 1897. Telt men den elft- aanvoer te Ammerstol, Hardingsveld, Gorinchem en Woudrichem bij genoemd getal aan onze markt, dan krijgt men eene totale vangst van 96.659, tegen 69.356 elften in 1897, of 27.308 elften meer. In weerwil van een gunstig jaar voor het bedrjjfder zalmvisecheijjen, was de aan voer aan onze markt, zooals uit de statistiek blijkt, middelmatig, en heeft deze industrie voor de ondernemers over ’t geheel ge nomen geen noemenswaardige winst op geleverd. Behalve het bovenstaande wordt onder anderen nog hel volgende in dit overzicht opgemerkt. Het aantal zalmvisscherijen bleef at at io nn air. „Op 20, 21 en 24 December 11. werden 89 perceelen Staatswater verpacht voor drijf- en steekvisscherijen en ankerkuilen, voor het vangen van zalm, elft, paling, witvisch enz., tot eene gezamenlijke jaar lijksche pachtsom van f 48.844,16. De zalm- zegenviascherij op de Nieuwe Merwede werd 14 September 11. verpacht voor den tijd van 8 jaar, met het recht die pacht nog 9 jaar te verlengen, mits er in de eerste 3 jaar een nieuwe zegenkade met stoomspil zal aangelegd worden. Op ge noemde rivier is slechts ééne zalmvisscheiij in exploitatie. De nog bestaande tweede visscheiij is door verzanding niet meer te bevisschen. „Het is ons aangenaam hier te kunnen melden, dat op advies van Dr. Hoek, er voor de visschery met ankerkuilen, be halve éen verholen tijd voor jonge zalm in de maanden April en Mei, ook een verboden tijd is ingevoerd voor het sparen der jonge elft, gedurende het tijdvak van 1 Augustus tot en met 15 October. Deze verbodstyd is bepaald voor de 24 kuilen beneden de spoorwegbrug b(j den Moer dijk, welke op 21 December 11. voor den tijd van 2 jaar zijn verpacht, voor eene jaarlijksche pacht van f 4298, of gemid deld f 180 per kuil. Op 24 December werden nog 10 ankerkuilen boven ge noemde brug verpacht voor den tijd van drie jaar voor eene jaarlijksche pachtsom van f 1011, of gemiddeld f 101,10 per kuil. Voor de laatst verpachte perceelen werd onbegrijpelijkerwijze de verboden tijd van 1 Augustus tot 15 October niet bepaald, hetwelk te betreuren valt, omdat ook boven de spoorwegbrug bij een lagen waterstand de jonge elft evenzeer wordt vernield als boven de brug. Oefent nu de regeering strenge surveil lance op de strooperij (ook dit jaar werd er op de ankerkuilen weinig acht geslagen op den verboden tijd), dan mag verwacht worden dat de elft vangst van jaar tot jaar zal toenemen en aan honderden visschers eene flinke winst afwerpen. „Afgezien nog van de vernieling die de ankerkuilen sedert eene reeks van jaren aan jonge zalm en elft hebben toege bracht, is dit moordtuig ook voor alle jonge visch, als paling, spiering, houting, haring, bot en andere soorten ten eenen- male af te keuren, waarom dit vischtuig in de nieuwe visscheiij wet niet meer als geoorloofd vischtuig behoort voor te komen. De prachtige rivieren van ons land, als de Nieuwe- en Oude Maas, de Lek, de Waal, de Nieuwe Merwede, het Hollandsch Diep, het Haringvliet enz., konden en moesten bevolkt zijn met groote hoeveel heden waardevolle visch, en zouden dit ook zijn, indien de jonge visch slechts behoorlijk werd beschermd en niet door moordtuigen (de ankerkuilen) b(j milii- oenen werd omgebracht. Als spiering en hanngkaf worden de kleine vischjes reeds bij massa’s vernietigd. „Bescherming van de jonge visch achten wy voor het bevolken onzer rivieren met waardevolle visch van veel grooter invloed dan de kunstmatige vischteelt en het poten van visch. Laat de jonge visch leven om te dienen als voedsel voor andere visschen en groot worden om door de visschers gevangen te worden, die wel zoo vindingrijk zijn om ook zonder den kuil ze te bemachtigen, en al ontsnappen er op de beneden-stroomen het viscimet, geen nood, de visch zal nvieropwaarts zwemmen om daar gevangen te worden.”

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1