N°. 1962. 1899. Zaterdag 4 Februari. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht MBNHOOL JDlfilDÊ. I □1ST, f TEGEN KNOEIERS. BINNENLAND. BLT1TJCNLA ND. Overzlbht V volledige ergh, De irtje. Ironing en ter. een e Wiggers-ten- VAJ KOQTKN. 3. W. N. VAN NOOTEN tk Schoonhoven, Uitgever». twaalfde, gende uit een kind, it als een ijtoertje. igheid. an neef, onen proef, ter. nstmaagd. )gen. Dat in op margarine, ■P- en werke- ikkerü van Jï NOOTEN te irden 100 Naam- der wit carton, geleverd voor NTS. Op fijn luxe-étui f L,— oog. haling. ve brief! pgeesten. egaai. i melissen. ;he eieren, tertje van geveer tter A, Bureau SCHOOJfHOVEIISCHE MRffl Steeland jogeschool iy de zedewet 'eden. Het zegt I doen zullen en kenis van de oglegging ens het door herziene en P- jke kaarten en jel (216 pag), 10 cents, bij e uitgevers der en Drukkerij te Leiden, en aren des Rijks. ?rs. 't in zyn werk is er van uitgaat. Ie passie van ge le laaiende kleu- de eensklapsche maar hem zyn blikken, waarin Hen toevalligen >m hunszelfs wil ot. t doordringende sn opgeschreven chte zoo stil, is htbare techniek Toon zet hy voorzichtig, als m geboren die ogen, broos als je. lieën in tonen, oren, zoo voelt Daarom heb- een machtige jaat zoo zuiver oot een ontzag alleen kan uit- ooten eenvoud oote mysterk!': >In den zin dezer wet is boter het vet- artikel, waarin, behalve zout en kleursel, geen andere bestanddeelen voorkomen dan die van melk afkomstig zyn en is margarine de op boter gelykende waar, welke dienen kan om haar te vervangen, en welke, be halve zout en kleursel, bestanddeelen bevat, die niet van melk afkomstig zyn.’’ Aldus het eerste artikel van het wets ontwerp, dat sinds eenige weken by de Tweede Kamer is ingediend, en reeds in vele belanghebbende kringen werd bespro ken. Het doel dezer nieuwe Boterwet is, de leemten .aan te vullen, die de practyk in de bestaande heeft aangetoond, het toe zicht te verscherpen, de strafbepalingen te verzwaren, het een en ander om er voor te waken, dat een min waardig product, aan de buitenlandsche markt gebracht, nog langer den goeden naam van een zoo be langrijk handelsartikel zal bederven en daar door aan de belangen van den eerlyken zuiveibereider groot nadeel blyft berokkenen. Maar wat er in dat 1ste artikel staat, is toch eigenlyk in stryd met de werkelyk- heid, een wettelyke fictie. Wy staan er niet op, dat men aan het fabrieks-product, waarvan maganne het hoofd bestanddeel uit maakt, en tot welks bereiding ook melk en boter worden gebezigd, een anderen dan den voorgestel den naam geeftieder kooper van het artikel zal, vooral ook wanneer het opschrift voorzien is van het étiquet of het merk der fabriek, wel weten wat hy krygt, al is ook geen der overige be standdeelen in den naam vermeld. Ook hebben wy er mets tegen, dat de naam >boter< uitsluitend gereserveerd blyft voor hetgeen wy tot heden toe moeten om- schryven als »zuivere natuur boter in den handel heeft men korte en duidelyke namen noodig, die precies aanduiden wat er mee bedoeld wordt. Doch onbillijk vinden wy het, dat de naam van een eerlyk en voor de volksvoeding gewichtig product voortaan ook gegeven zal worden aan allerlei rommel, die tot dusver als »surrogaat« bekend staat. ”t Is waar, die naam is niet gelukkig gekozen, Surrogaat beteekent vervalsching, en nu de wetgever dat echt Hollandsche woord niet heeft aangedurfd, nam hy er maar het vreemde voor, dat de groote meerderheid van de afnemers niet verstaat. Unlangs vroeg iemand in een winkel naar de beteekenis van het wooid, dat hy op een vaat|e zag staan. «Surrogaat ant woordde de winkelier, sdat is de naam van een byzondei fijne qualiteii van boter.” De ander wilde er nog meer van welen en zeide; >Maai hoe komt het dan, dat die zooveel goedkooper is dan de gewone?” >Wel, dat zal ik u zeggen; door omstan digheden hebben we van dat merk een gioote party ingeslagen, die weg moet, en uaarom willen we er onzen klanten ook een voordeeltje van gunnen.” Is het nu wenschelyk, deze onderscheiding te doen vervallen, en de margarine fabri- kanten, wier belangen toch ook niet mogen worden opgeoflerd, te belasten met den vloek van ai de knoeieryen, die op Neerlands bodem op naam van de boter worden gepleegd? Wy gelooven het niet; een wet mag geen onbiliykheden in het leven roepen. De magarine is niet de ergste vyand. Om te maken, dat zy niet door minder nauwgezette handelaars in de plaats van natuurboter wordt geschoven, ware een voudig te bepalen dat zy op de verpakking haar eigen naam met het handelsmerk van den fabrikant moet dragen. Wie dan het woord >marganne< leest, weet dat hy te doen heeft met een goed product, waarvan de handelswaarde bekend is. Mengsels, knoeisels, vervalschingen van welken aard ook, onveischilhg welk percentage aardappel meel, kattenvel, wagensmeer of andere liefelijkheden zy bevatten, mogen noch d, naakte, koude ons aangenaam of het ons grijpt te denken geeft. >ord worden, al waarheid scherp ziel. dt hierdoor een met die kunst g, de vraag is ■e denken geeft. 'iet Vaderland^ Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 8, meer ikt, be- over een voorstel tot afschaffing van paragraaf 14 der grondwet, krachtens welke Keizer Frans Jozef eigenmachtig het vergelijk met Hongarije vernieuwde), wat waarschijnlijk niet te pas kwam, werd geapplaudiseerd door een paar Czechische verslaggevers, verlangden de Duitsche afgevaardigden ontruiming en toen de President daartoe niet spoedig genoeg overging, snelden ze zelven naar de tribune en had eene schermutseling plaats met de Czechische afgevaardigden. Nu, het ontbreekt daar niet aan ver scheidenheid I Er is weder eens sprake van eene samen zwering tegen den Sultan (Turkse), welke men te Conatantinopel heeft ontdekt. De inhechtenisneming van vier in het komplot betrokken personen moet de anderen heb ben doen vluchten. Een droevig sterfgeval aan het Hof van Europa’s jongsten Staat! De gemalin van Vorst Ferdinand van BuJgarye, Maria Louisa, van haarzelve een Prinses van Bourbon-Parma, is gisteren op nog geen 30-jarigen leeftijd overleden. Een hevige aanval van influenza, verergerd door de ontijdige geboorte van een dochtertje, wordt als onmiddellijke dood-oorzaak opgegeven. Wat heeft Amerika toch veel te stellen met zijn nieuw veroverde landen! Ten eerste de Philipptfnen, waar nu waarlik ernstige botsingen hebben plaats gehad tusschen de Filippinos en de Amerikanen. Het begon er mede, dat in den nacht van 20 en 21 Januari een Amerikaansche schildwacht, die te Manilla op voorpost stond, een artillerieofficier der Filippinos doodschoot. Nu, en toen begon het lieve leven, dat laat zich begrijpen. Om dat geval, door de inlandsche pers een laaghartige moord genoemd, te wreken, drongen een vijftal Filippinos den vol genden nacht de Amenkaansche linie binnen; maar alweder bekwam hun dat slecht, want een werd door de schild wachts neergeschoten en de vier anderen in arrest genomen. Nu echter moet de opwinding eenigs- zins verminderd zijn! Met de vertegen woordigers der Filippinos heeft Generaal Otis een onderhoud gehad, waarin zy ten minste toegaven dat de Amerikanen recht hadden in een regeling van zaken mede te spreken. Maximo Gomez, het hoofd der nog steeds bestaande ('ubasnsche opstande lingen, wil zyn leger niet ontbinden, voordat de Vereenigde Staten hem, voor het genoegen dat ze hem hebben mogen bevrijden, 60 millioen dollars geven, om aan zijne troepen de nog niet betaalde soldij te voldoen. Oom Sam bood drie millioen! Men is dus aan het afdingen! Een vreeslyk geval van menschen eter(j wordt wéér uit Australië bericht. Het Engelsche schip „Munbare”, op reis naar Sydney, strandde in een hevigen storm op de kust van Nieuw-Guinea. De be manning kwam behouden aan land. Maar daar werden zij door een menigte inboorlingen gevat, naar het binnenland gesleept en onder allerlei martelingen waaraan ook vrouwen en kinderen deel namen ter dood gebracht, om daarna te worden verslonden. Slechts één ont kwam, om dat treurig uiteinde zijner lotgenooten te kunnen vermelden. Prjjs der AdvertentienVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterlyk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentien, voor 3-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. uitschijnen I” Bëaurepaire’s gedrag is beneden alle critiek. Hij blijft rpven en tien* en noemt het eene onmogelijkheid, dat Mazeau na z{jn onderzoek de eerbaarheid van alle leden der Strafkamer heeft geconstateerd. Volgens hem zijn er bij, die gestraft moesten worden en streng ook. Blijft ook het onderzoek verder verborgen, dan zal hy, Beaurepaire, zelf de getuigen opnieuw oproepen en hunne getuigenissen open baar maken. De Strafkamer zet intusschen „altijd even kalm” haar onderzoek in de zaak- Dreyfus voort en verhoorde, behalve den oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Hanotaux, ook nog eens Ester- hazy, die eenlgszins brutaal begint te worden in zijn optreden en zelfs durfde vertellen, dat hij voortaan niet anders wil getuigen dan voor het volledige Hof. Waar „de zaak” ook al goed voor is. Kapitein Lebrun-Rénault, de man der be weerde „bekentenis”, is dezer dagen in het huwelijk getreden met eene weduwe, die hem een jaarlfiksch inkomen van 110.000 francs meebrengt en die bij door „de zaak” heeft leeren kennen, die dan toch ergens, althans voor sommigen, goed voor blijkt te wezen. In Engeland is de tijd voor redevoe ringen weer aangebroken, nu de weder- bij een komst van het Parlement aanstaande is. Vooral melding verdient een merk waardige redevoering van den heer Asquith, minister van binnenlandsche zaken in het laatste Kabinet Gladstone en nu ge noemd als een der candidaten voor het vacante liberale leiderschap. Hij sprak te Barwen en begon met de verklaring, dat de liberale party nog steeds krachtig en levensvatbaar is. De uitbreidings politiek werd door de party goedgekeurd. Dat Soudan veel waarde had, beweerde hij niet, maar nu men het eenmaal had, moest men het houden. Men moest zich niet steken in de spoorwegplannen van Cecil Rhodes en met Frankrijk, oude geschillen uitmakende, op vriendschappe- 1 ij ken voet komen. Kunnen - dus besloot de heer Asquith de liberalen al niet een eigen staatkundige gedragslijn voor- schryven - grooten invloed kunnen ze uitoefenendoor wat ze verklaren te kunnen goedkeuren of te moeten af keuren. Het is nog maar altyd uitbljjven der Keizerlijke bekrachtiging op de benoeming van den heer Kirschner tot eersten bur gemeester van Beriyn (Duitachlsnd). De gemeenteraad had eerst gedacht, dat zy op ’s Keizers jaardag zou verschynen, zooals was aangekondigd en toen zulks niet gebeurdeheeft men besloten zyn gang te gaan. Niet alleen is nu ge weigerd een anderen burgemeester te be noemen, maar ook is besloten geen notitie te nemen van het niet-willen be vestigen van Regeeringswege der be noeming van het sociaal-democratisch gemeenteraadslid Ringer tot lid der school commissie. Dat is ten minste eene oplossing. Keizer Wilhelm heeft aan al de regi menten van de lyfwacht en aan elk regi ment, waarvan hy eere-Kolonel is, een exemplaar geschonken van het boek, waarin de geschiedenis van al de ver overde vaandels en standaarden wordt beschreven. Vorst Herbert Von Bismarck is door Keizer Wilhelm benoemd tot reserve- Generaal, eene zeldzame onderscheiding, waaraan men veel beteekenis hecht. Wie op ’s Keizers verjaardag ook een feestmaal heeft gegeven, is de Vorst-Regent van Lippen Detmold, die in zfin en veler anderer oogen indertijd werd verongeiykt door den Keizer. Het niet brengen der militaire eerbe wijzen door de officieren van het garnizoen der rykstroepen aan de familieleden van den Regent, gaf aanleiding, dat de Regent een aanklacht indiende by den Keizer, die hem zulks zeer kwaïyk nam en niets anders tot antwoord gaf dan: „Den Re gent, wat dezen toekomt, verder niets!” Dat genoemde Regent echter geen wrok in het hart medevoert, bewijst wel, dat hy aan bovengenoemd feestmaal in een toast verklaardedat de smarteiyke, persooniyke ervaringen, in het vorig jaar door hem opgedaan, nooit invloed zouden kunnen uitoefenen op zyn trouw aan Keizer en Ryk. Maandag jl. was het 10 jaar geleden, dat Kroonprins Rudolf van Oostenrijk op de bekende treurige wyze te Muyering om het leven kwam. Keizer Wilhelm, „de om alles denkende” zooals in de geschie denis een zyner by namen zal wezen, had er weêr voor gezorgd, dat een krans met des overledenen lievelingsbloemen werd gelegd op het graf van „den trou wen vriend”, als op een aan den krans gehecht lint te lezen stond. Het zou wel wonder zyn, als er in het Oostenryksch Huis van Afgevaardig den dezer dagen weer niet eens eene schandaal zitting had plaats gehad. Een formeel gevecht is er weer geleverd, ditmaal tusschen een deel der Afgevaardigden en de Journalisten. Toen op de tribune der laatsten, tijdem het debat (beraadslaging i Het wetsontwerp bevat sommige noode- loos drukkende bepalingen. Dat in ver- koopplaatsen, in winkels, ol op markten de beide producten, boter en w afzonderlijk gehouden moeten worden, onder i duidelyke aanwyzing, dat kan er door, omdat het geen bezwaren oplevert. Maar het ontwerp gaat o. i. te ver met le ver bieden >het gelyktydig rondventen of rondbrengen van boter en margarine door denzellden persoon of dezelfde personen”, en >het gelyktydig vervoeren van die beide waren in eenzelfde vervoermiddel »door of vanwege een of meer bereiders van of handelaren in boter of margarine, uitgezonderd wanneer het transport plaats heeft door eenig openbaar middel van vervoer”. Dat kan aanleiding geven tot heel veel last, zonder eenigen waarborg dat bedrog wordt voorkomen. Wie zal den loopjongen van den winkelier controleeren, als hy, rondgaande by de klanten, eenige potjes in zyn mand heeft, van verschillenden inhoud P Ais de potjesboeren by de cliëntèle in de stad rondryden, weet men vooruit, dat zy hun waar als »boter< debiteer en de ambtenaar, met de handhaving van de wet belast, (en ook de gewone politie dienaar treedt als zoodanig op,) heeft slechts te vragen ten huize waar hy iets afgeeft, en in zyn tegenwoordigheid, of het boter is wat hy verkoopt? en nooit zal een ander dan een bevestigend antwoord vernomen worden. Welnu, dan kan by twyfel een monster worden genomen; blykt het dan iets anders te zyn dan boter, dan is de man strafbaar, onverschillig of hy in zyn wagen ook nog eenige potjes echte boter heeft staan. Tegen bedrog in den kleinhandel is het niet mogeiyk, door maat regelen van wetgeving aldoende te waken het publiek moet ook wat doen om voor zyn belangen te zorgen. Wie beneden den marktprys koopt en bovendien nog allerlei toegiltjes ontvangt, weet vooruit dat hy ge fopt wordt; heelt hy dal voor de kans op een voordeeltje van anderen aard over, dan moet hy dat zeil maar welen. Alleen kan en moet de Regeenng de gelegenheid open stellen, om te doen onderzoeken wat men koopt, tegen een kleine vergoeding om misbruik te voorkomen. Wanneer ik een redelyken prijs betaal, en het blykt dat ik slecht spul of wel iets anders dan boter heb gekregen, dan ga ik de volgende maal naar dienzeiiden handelaar niet meer toe. Dat er meer toezicht, en wel deskundig toezicht zal komen op het bedryf van de zuivelbereiding, dat de minstens drie aan te stellen botermspecteurs en de aan hen toegevoegde botervisiteurs een uitgebreide bevoegdheid verkrygen tot fret betreden van bereidings- en opslagplaatsen, is zeer .toe te juichen; het is juist wegens het zeer onvoldoende van de contróle, dat de thans geldende Boterwet aan haar doel niet beantwoordt. Um iiet kwaad te be su yden moet men het vooral by zyn oor sprong kunnen aantasten. Ook de winkeliers in boter zullen meer op de vingers gezien worden; ofschoon er velen zyn, die er te goeder trouw inloopenmoeten zy dan maar beter uit hun oogen zien en van hun leveranciers op hun beurt waarborgen eischen. Eveneens is de verscherping van de strafbepalingen een verbetering; tot nog toe zyn de geldboeten, die de verval- schers moeten betalen by veroordeeling, te gering m verhouding tot de groote voor dellen, die zy zich wederrechteiyk hebben verworven. Even een kleine opmerking. In het verslag van een vergadering der afdeehng Nieuwerkerk a/d IJsei enz. der Hollandsche Maatschappy van Landbouw (Schoonh. Courant van 28 Januari) wordt gezegdOp één punt meende men, had de wetgevers wel leis scherper kunnen zyn; er was n.l. wel aangegeven een maximum maar niet een minimum van straf by over treding. Daarom besloot men het Hoofd bestuur uit te noodigen, den betrokken Minister daarop attent te maken en te verzoeken een met te laag minimum van straf alsnog in de wet op te nemen. Wordt aan dat besluit uitvoering gegeven, dan zal net Hoofdbestuur moeten weigeren, een voudig op grond dat in het stelsel van het Strafwetboek alleen maximale straffen zyn aangegevenden rechter is vryheid gelaten om daar beneden te biyven. Slechts wordt een algemeen minimum vastgesteld, zynde voor gevangenis ot hechtenis écn dag, voor geldboeten 50 cents. Andere grenzen aan den benedenkant zyn niet geoorloofd. De alles overbeerscheude reden, waarom de Regeenng voldoening wil geven aan de sedert lang uitgesproken wenschen, is zorg voor de quahieu van het voor uitvoer be stemde pioduct. En daartoe zou een be- langryke slap zyn gedaan, ais verledenjaar de Tweede hamer had kunnen goedvinden de supple.one aanvraag van den Minister van Bmneulandsctie Zaken voor een Ryks- zuivelcont'óiestation te Leiden toe te staan. ,Wy laten de redenen, waarom de bee try ding STATEN-GENEBAAL. De Eerste Kamer hervatte Maandag-avond haar sitting en maakte Dinsdag een aan vang met de algemeene beraadslaging over de Btaats- begrooting voor 1899. De heer Van Boneval Faure wees op gebrek aan waarheid in ome wetgeving, waardoor dwalingen worden gewekt. Met tal van voor* beelden toonde spreker het bedriegeljjke op onderscheiden punten in onse wetten aan, o. a. ten aansien van de volledige bewijskracht, ge geven aan het ambtseedig prooes-verbaaL Van de eeden heeft de wetgever misbruik gemaakt- door het strafbaar stellen van den meineed toont het self geen vertrouwen te hebben op het Qoddelyk oordeel. Tegen dit kwaad, waar* door aan het volk wantrouwen wordt in- geboesemd, waarschuwt spr. nadrukkelpk. De beer Bohimmelpenninck van der Ore sprak syn verwondering uit, dat de Ministers* Kamerleden Borgeaius en Lely hun ambtgenoot van Oorlog in don steek hebben gelaten bij de stemming over beknibbelende amendementen op de VeotiDg-begrooting. 8pr. sag hierin een verontrustend gemis van solidariteit. De heer üeertsema vond de beschouwingen van den Minister van Financiën over den gelde- lyken toestand te optimistisch. Wel is die toestand gunstig wat de draagkracht der natie betreft, maar de uitgaven nemen te seer toe. Men wachte rich voor uitbreiding der Staats bemoeiing, vooral op sociaal gebied, en vec- lie*e niet de noodzakelijkheid van bezuiniging ook by oorlogs-uitgaven, uit het oog. De heer Merokeitoaoh bepleitte beschermende rechten, ter vermeerdering van de algemeens welvaart, ten einde te gemoet te komen aan de kwyning van onderscheiden nyverhoido- ondernemingen. De heer Van der Biesen zette de nadoelen uiteen van de afschaffing der plaatsvervanging, een maatregel waarop, naar spr.’s verwachting, spoedig zal worden teruggekomen. De be- sluiten vu sommige gcmeente-beatuvn tot subaidiëering van vrjjwiUigota, door dea Min, van BiniMal. Zaken geschorst, acht spr. voL onder den naam van boter, noch onder dien van margarine worden verkocht. Weet iemand een geschikten naam voor dat moois? Er kon een prysvraag voor uit geschreven worden. Want de Regeering is naar zulk naam nog zoekende. Zy zegt in de tweede alinea van hetzelfde artikelWy behouden ons voor, by algemeenen maatregel van bestuur aan eenig op boter gelykend mengsel, dat dienen moet om boter te vervangen en m den handel wordt gebracnt, een anderen naam te geven dan margarine. Die naam zal by voorkeur aan het booid- bestanddeel van zoodanig mengsel moeten zyn ontleend. Het woord boter zal van dien naam geen deel mogen uitmaken Accoord, maar dan hadden we toch liever gehad dat die naam eerst ware gevonden, aan behoefden de margarine-fabrikanten niet te vieezen, dat hun zaken werden benadeeld gedurende den tyd dat de alge- ineene besiuursmaairegel nog niet is vast- gesteld. Of zullen we misschien een heele reeks namen krygeu, in aantal toenemende naar mate de knoeiers meer middelen vinden om iets samen te stellen dat oogen- schynfyk op boter gelykt, en dat zy in de bekende winkeltjes aan den man (of liever Mo de vrouw) kunnen brengen onder aan- van het voorstel in de Afdeelingen den Minister noopte die aanvraag terug te nemen, in het midden, alleou hopen we, dat uitstel geen afstel geweest moge zyn. Want langs dien weg kunnen we er komen. De boterfabrikanten, groot en klein, stellen zich onder contróle van het station en laten dan tevens, wat ook het voornemen was, zich het toezicht ter plaatse van de ver vaardiging welgevallen. Dan krijgt hun waar een Ryksmerk dat de echtheid waarborgt en waaraan de buitenlandsche handelaar zich houden kan. Koopt deze ongemeikte waar dat is alweer zyn zaak. Doch de goede naam van het geijkte product zal dan spoedig gevestigd en onze plaats op de markt heroverd zyn. En wat den binnenlandschen consument betreft, ook hy kan zich dan voor bedrog vrywaren, op dezelfde manier, door geen boter te koopen dan afkomstig van een bereidplaats die onder Rykskeur verkoopt. Zyn winkelier stelt hy eenvoudig denzelfden eisch. Wy komen tot deze conclusie: 1De nieuwe Boterwet moet geen inbreuk maken op de rechten der margarine-fabri- kanten. 2. Mengsels mogen noch als boter, noch als margarine worden verkocht. 3. By een gewenschte verscherping van toezicht op de bereiding en den handel, \ermyde men noodelooze belemmeringen van het verkeer, waarvan de resultaten twyfelachtig zyn. 4. De gelegenheid om den consument in staat te stellen tegen geringe vergoeding, tot eigen voorlichting, de gekochte boter te doen onderzoeken, worde zoo ruim mogelijk gesteld. 5. Instelling van een Rykscontróle met Ryksmerk is dringend noodig. Ia de Fransehe Kamer van Afgevaar digden is nu door het Ministerie Dupuy— Lebret voorgesteld herzieningszaken voort aan te doen geschieden door de gezamen lijke drie Kamers van het Hof van Cassatie, de 15 leden der Strafkamer derhalve, de 15 der Kamer voor burgerlijke zaken en de 15 der Chambre des Requêtes. Zulks zal geschieden, als de Strafkamer een verzoek om herziening heeft ontvankelijk verklaard en wanneer een voorloopig on derzoek is geschied door eene commissie uit haar midden van niet minder dan drie leden. Wat men bij het indienen dezer Regeeringsvoordracht niet uit het oog moet verliezen, is dit, dat het is ge schied op aanraden van den Eersten Voorzitter van het Hof van Cassatie zelven, den heer Mazeau, den man, zooals men weet, die een rappoït opgemaakt heeft aangaande het onderzoek naar aanleiding der bekende partijdigheidsbeschuldigingen van De Beaurepaire, een rapport, dat, ofschoon nog met in alle bijzonderheden openbaar gemaakt, de volgende conclusie inhoudt: „Zonder in een enkel opzicht de volstrekte eerlijkheid van de leden der Strafkamer te verdenken, zou het ver standig zyn in buitengewone omstandig heden, waarin we verkeeren, de vêrant- woordeiykheid voor het te wijzen arrest niet te laten aan de strafkamer alleen.” Zoo spreekt dus de eerste President van het Parijsche Cassatie-Hof, na een onder zoek, dat, wel is waar, geen ernstige feiten aan ”t licht bracht, maar toch zeker eenige onregelmatigheden heeft aangetoondwelke natuurlijk met de noodige overdrijving in de wereld zijn verschenen en verkeer deRjk uitgeiegd. Gelijk reeds gezegd, de Voorzitter zelf acht het dus zeer wensche lijk, dat een breeder, volmaakter Recht bank gekozen worde. Met de beide andere Kamers gaat dus nu de Strafkamer haar herzieningswerk vervolgen en straks uit spraak doen. Of zulks voor de Strafkamer aangenaam is, dat zij, nu weldra het moeielijkste werk gedaan ishulp krijgt, het valt sterk te betwijfelen. Eenig wan trouwen ligt er natuurlijk voor haar in die nieuw voorgesteldo regeling en mis schien, neen zeker, zal er voor sommige Raadsheeren heel wat zelfverloochening noodig zijn, om een plaatqje in te ruimen voor de collega’s der andere Kamers. Het had echter nog erger kunnen zijn, namelijk, als aangenomen werd het voorstel van den afgevaardigde Roza, om de zaak verder heelemaal aan de Strafkamer te ontnemen en haar te laten afdoen door de beide andere Kamers. Dat er nog menschen in de wereld zijn met zoo weinig gevoel! Aan bovenge noemde Regeerings voordracht wilde men met alle geweld den naam geven van „gelegenheidswet”, welke benaming echter door den Minister van Justitie Lebret werd afgewezen. Hij beval het voorstel der Regeenng warm aan, als een wet van noodzakelijkheid, een maatregel van vredesuchung. Aardig zegt Comely In „Le Figaro”; „Voor ons ztfn alle raads Hoeren in het Hof oprechte en eerbied waardige mannen. Hoe meer men er zet aan de machine, die om licht zal ver- schaffan, dea te krachtiger zal dat licht bieding van een peperkoek, een water emmer, een klok of een aandeel in de verloting van een rywiel of een ameuble ment op den koop toe? Dan zal het nog vermakelyk worden.

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1