Goedewaagen Zonen, ■IBM, LBOOGRNDUKAZ. te Nieuwerkerk a/djlJssel last zich met het huren en verhuren, open en verkoopen, taxeeren van ANDERIJEN HUIZEN; rstrekt op biliyke voor waarden gelden 1ste en 2de Hypotheek op Landerijen Hulaen. Woensdag 15 Februari 1899. N°. 1965. MUoiuMo: foor één jaar vast op 8 pCt. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ering en Lijfrente - j 8 BB 60 66 70 TE KOOP: BUITENLAND. Overzicht Donderdag 16 Maart a. s. 10 RIJWIELEN. J. KRUITHOF, MONTFOORT (Utr.). BINNENLAND. Oadardom. SGHOOBBOfflM COURANT i 8. W. N. VAN NOOTEN tï Schoonhoven, Uitreven. 90 30 10 20 40 80 Franco neeren EEN GOED ONDERHOUDEN amrad-karnmolen. e bevragen by 0. DE BRUIN, Mr. Tim- man, Jaarsveld. dag kwam, jksdaalder by godi beroep verwor die met w bracht en maanden f 't Staphorst 6 65 7 24 7 99 9 10 10 72 „13 03 'NlMwarkerk UmI, 18 Febr, De openbare vergadorinf der A. R kleever- eenlglng .Nederland en Oranje" zal niet piaate hebben in de Chr. School, zooala DadelUk Inraande “100 gestort kapitaal. voor aiaaaea. voor vroawew. 6 83 7 54 8 89 0 57 "11 18 H 18 51 Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. per post door het geheele ryk f 0,90. Men kan zich ahon- by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. lippen zonder bekende ter take van overtreding ier tot f 10 boete of 10 Frankrijk. Het reeds veelbesproken wetsontwerp, waarbfl de Strafkamer van het Hof van Cassatie wordt ontheven van de verdere behandeling der Dreyfus zaak, is toch, ondanks het verzet der Commissie, met eene onverwacht groote meerderheid van 120 stemmen aangenomen door de Kamer van Afgevaardigden. Nu moet het nog door de handen van den Senaat gaan. Wat zal deze doen? De algemeene meening is, dat het Regeerings-voorstel ook daar zal worden aangenomen, doch niet zonder stryd. Hevig zal er wel ge debatteerd worden, maar de Senatoren zullen ten slotte moeten buigen voor het argument der Regeering, dat een uitspraak van het geheele Hof van Cassatie zwaarder weegt by het publiek, dan een van de enkele Raadsheeren der I Strafkamer, die, hoe onwaar de berichten daaromtrent ook mogen zyn, toch op de spraak zijn geweest, dank zy de tusschen- komst van den heer Quesnay de Beaure- paire. Wat hetfc de .minderheid toch nog dapper gestreden voor het goed recht! In de eerste plaats de rapporteur der Commissie van Onderzoek, de heer Rénault Morlièredie het Regeerings-ontwerp „dictatoriaal en revolutionnair” noemde in den volsten zin van ’t woord. Vervolgens zette hy Beaurepaire’s laster-„campagne” uiteen en toonde aan, dat geen zyner praatjes steekhoudend was. Wat de nood- zakebjkheid van kalmeering betreft, zoo ging Rénault voort, - die veel besproken bedaring der gemoederen, welke de Re geering steeds op het oog schynt te hebben, daarvan ontken ik het bestaan. Integendeel, haar optreden is veeleer een daad van gevaarlijke zwakheid te noemen. Wat my betreft zpo besloot spreker ik ben noch #óór D;eyfus, noch tegen hem, en sterker, ik wil my zelfs niet ver oorloven aan zyn onschuld te gelooven. Maar evenmin .zal ik ooit gelooven, dat, om zoogenaamd het leger te eeren, het noodig zou kunnen worden de Magistratuur in oneer te brengen! Eén ding is een zegen, dat daar in middels gereed ligt de voltooide instructie der Strafkamer, die niet meer weg te dringen of af te wüzen is, ais grondslag voor alle verder onderzoek. Drie en een halve maand, van 29 October af, hebben die vyftien mannen met de meest moge lyke volharding het onderhoek voortgezet, welks uitslag in een geschrift van 1500 bladzyden is neergelegd en, om te be ginnen, aan alle 45 Raadsheeren van het Cassatie Hof zal worden meegedeeld. Dit dossier is nu voortaan de onwrikbare grondslag voor elke verdere behandeling, en er kennis van te nemen moet gelyk staan met overtuigd worden, niet alleen van Dreyfus’ onschuld, maar zelfs van zijne volkomen onwetendheid van het ge beurde. Daarom heeft de Strafkamer het onnoodig geacht Dreyfus persoonlyk te hooren, anders dan alleen op het stuk der beweerde „bekentenis.” De verschil lende getuigenissen der anderen verschaf ten genoeg licht. Onder de belangryke papieren, die de Strafkamer zich heeft weten te verschaffen, moet een briefje van Esterhazy wezen, met diens naam geteekend, meldende, dat hy zoo juist van de manoeuvres in het kamp van ChAlons is teruggekeerd. Het briefje is gedagteekend van 1894, toont hetzelfde handschrift als het borderel en ia ge schreven op hetzelfde, uiterst zeldzaam voorkomende soort van mail papier. De expert Charavay is er geheel door over tuigd geworden. Het zal nog wel eenlgen tyd duren, eer het Britache Lagerhuis aan ’t werk zal kunnen gaan, want evenals altyd, zullen er weer vele dagen verloopen, voor dat men gereed is met de beraadslaging over het adres van antwoord op de troon rede. Het getal der daarop voorgesteide amendementen bedraagt niet minder dan twintig, maar er zyn er heel veel onder, die jaariyks terugkomen, „vaste planten” noemt men ze in Engeland. De nieuwe leider der liberale party, Sir Heniy Campbell Bannerman, heeft zelf geen amendementen op de troonrede in gediend. Hy onderwierp haar wel aan een strenge critiek, zoodat veel van hem ver wacht wordt. Op de Regeeringsparty en op zyne volgelingen maakt hy een pret tigen indruk. De Ieren zullen nu ook een nieuwen leider moeten kiezen, nu de heer Dillen een aanval heeft gekregen van de „aftreedkoorts”. De Duitaehe Ryksdag hield Donderdag jl. geen zitting wegens de begrafenis van de oud-Rykskanseiier Von Caprivi. Vele afgevaardigden togen naarSkyren, om de plechtigheid by te wonen, ook het bureau van den Ryksdag, benevens de ministers Von Posadowsky, Von Tirpitz, Thiele en Nieberding en Ober PiSiident Bötticher. De Keizer, de Koning van Saksen, de Rykakanseliei en de Ministeries van Oorlog en Buitenlandsche Zaken had den vertegenwoordigers gezonden. Van A melde, 14 Febr. Op 1 Januari 1899 waren in deze gemeente aanwezig 204 kinderen van 6—12 jaren, waaronder 6, allen meisjes, die alstoen geen onderwys ontvingen. 5 dezer hebben de school vóór het 12de jaar verlaten. Berg-Ambaeht, 10 Febr. Tot hoofd der Chr. school alhier is benoemd de heer J. Pieterson Moens van Delfahaven, onder- w ijzer aan het instituut van den heer Van Bleek te Rotterdam. 1 Mei hoopt de benoemde in functie te treden. ’GiMcn-Nleowkerk, 10 Febr. Op 1 Januari 1899 werd de openbare school alhier be zocht door 67 leerlingen en wei; van Giesen-Nieuwkerk 64 en van Hardingsveld 3; terwyi 45 leerlingen uit deze gemeente de byzondere school te Giesen-Oudekerk bezoeken. Voor de aanstaande loting der natio nale militie hebben zich alhier 6 gote lingen aangegeven, waarvan 2 reden van vrystelling hebbenin de gemeente Peur- sum 2 en in de gemeente Schelluinen 1 loteling. In de plaats van wyien den heer W. Kreukniet Kzn. is tot penningmeester der muziekvereeniging „de Bazuin” alhier benoemd de heer A. Van de Koppel Jr. Jaarsveld, 14 Febr. Sedert de stich ting van het stoomgemaal „Vogelzangen Wiel” alhier zyn daarvoor steeds Rhur- steenkolen gebezigd. Onlangs echter werd een proef genomen met Engelsche kolen, die zoo goed is uitgevallen, dat daar van opnieuw een lading is ingeslagen. Leveranciers daarvan zyn de heeren Van der Meer en Van den Arend te Rotterdam. Krimpen a/d Lek, 10 Febr. Woensdag avond nield de heer P. v. d. Ploeg, uit Steenwyk, alhier in het kerkgebouw eene rede over de krankzinnigengestichten en hun verpleegden hier te lande. Da. Dekking hield een inleidend woord. Daarna wydde spreker m den breede uit over de ver pleging der krankzinnigen. O. a. wenschte hy zoo weinig mogelyk ophooping van verpleegden, terwyi verder het in vryheid rondloopen van deze ongelukkigen wel zoo goed op hen werkte als het opgesloten zyn. Verder moest iedere verpleegde bezig gehouden worden overeenkomstig zyn vroegeren werkkring. De Christeiyke ge stichten van dien aard waren alle op dergeiyke wijze ingericht. Speker dong niets af op de Staatsinrichtingen; alleen maar waren deze niet op Chnsteiyke leest geschoeid. *Nle«werkork a/d UmI Prijs der Advertentiën: Van 1 kot 5 rebels f 0,50. Ieders regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. 1 intending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot VrQdags-namiddage 4 uren. Alle binnenlandse!»» Advertentiën, voor B-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. OUDA, Markt, naast „De Waag”, en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden k deposito: st 1 dag opvragens h 2 langer termyn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondsen; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,— k 4 ’sjaars; dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamsche beurs- voorwaarden lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: J *l9 voor fondsen boven de 30 16 °/o onder 30 (ook voor loten). Bij voortduring worden de Nummers r gekochte fondsen nagezien met het oog uitlotingaflossing of conversie. averlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; sselen Coupons in boven de Amster damsche beursnoteeringzonder bere kening van provisie; lasten zich op voordeelige voorwaarden met het incasseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; rstrekken geld op HYPOTHEEK. tent voor Schoonhoven de Heer A. VAN DEN HEUVEL, aldaar. ikt de groote WOERDENSCHE VER- HTNG der Harddravery-Vereeniging Wilhelmina”, waarbij als hoofdprijzen ■piste Besp ampD met één en twee Paarden; orts fraaie RIJ- en KOETSPAAR EN, KOEIEN, SCHAPEN enz. enz., mevens minstens Prijs per Lot f 0,60; 11 Loten f6,—. Voor Schoonhoven en Omstreken n deze Loten verkrijgbaar bij 8. W. N. LN NOOTEN. impl. VEERENBED8TELLEN met toe- »ren, bestaande uit: 2 pers. Veeren- Peluw, 2 Kussens, gemaakt Bed en iw-overtrek, 3 Dekens, wollen, gestikte nolton, en 2 halve Stroomatrassen. ilide, gewaste Tyken, zuivere, nieuwe ren: f 29,-, 85,—, 40,— en f 50,— ito stellen, gevuld met de beste Ka- f23,-, f 27,50, f 32,50 en f 40,-. zeren LEDEKANT met Stroo- en Zee- matras, Peluw en Kapok Kussens, 3Dekens: l-persoons f 20,-, f 22,50; rsoons f 24,- en f 27,50. agam. WIEGEN f 9,50; Schommel en, rijk gegarn., f 12,50. b zendingen geschieden franco tot itbijzijnd station of aanlegplaats door «1 Nederland, na toezending van het ag of onder rembours; vrij zicht. ^•oouraaton, mooateri enz. gratis. in het vorige nummer van dit Aad is vermeld, maar In het café „De Zwaan” van den heer G. Van Reeuwyk. De vorige week ia van de hand der heeren U. J. Mansholt, rfjkalandbouw- leeraar voor Zuid-Holland, in druk ver schenen het verslag der door het ryk en de provincie gesubsidieerde proefvelden in Zuid-Holland over 1897/98. Betreffende de proefvelden onder onze gemeente by de landbouwers T. Van Vliet in den Zuidplas- en A. C. Koolmees in den Prins Alexanderpolder ontleenen wy uit dat verslag het volgende Het eerstgenoemde proefveld, zeer laag gelegen, had in het voorjaar gedurende 14 dagen onder water gestaan, hetgeen natuuriyk niet gunstig gewerkt heeft op de werking der meststoffen. De grond bleef te lang nat en te koud, waardoor het gewas eenigszins spichtig bleef, en weinig blad vormde. Dewyi het weer lang droog maar koud en zonder zon bleef, was de stand eenigszins dun. De naweide was in het begin erg schraal, maar met de warmte in Augustus werd het beter, ja op twee deelen was zelfs veel gras. De zoo zeer gewenschte klavers bleven echter weg. De proef dient te worden voortgezet. Op het perceel in den Prins-Alexander- polder, waar het niet gauw te veel regent en de omstandigheden dus veel gunstiger waren, bleek, dat het gedeelte met kalk beter stond dan dat zonder kalk, doch overigens v^as er in de bemeste perceelen weinig verschil op te merken. Ook op dit proefveld is het raadzaam de proeven voort te zetten. 1 Oad-Albhs, 10 Febr. Onze predikant, Ds. P. Kuyiman, heeft bedankt voor het beroep te IJselstein. "Oederkerk a/d Uacl, 10 Febr. Harteiyk was de welkomstgroet, waarmeê de bur gemeester de eerste raadsvergadering opende. Met eene herinnering aan het vele goede, dat land, gewest en gemeente in *t afgeloopen jaar ontvingen, o. a. in de troonsbestijging onzer geliefde Koningin Wilhelmina, sprak hy de beste wenschen uit voor ’t welzyn der burgery en hare vertegenwoordiging in dit jaar. Na voor lezing en goedkeuring der notulen en mededeeling der ingekomen stukken, w. o. de goedkeuring van de drie raadsbesluiten betreffende de verlegging van het veer, werden de volgende besluiten genomen: 1°. tot verbetering van het lokaal, bestemd tot verbiyf van arrestanten en passanten, te doen overgaan; 2', tot ultkeerlng van de toegezegde subsidie van f200 aan het Polderbestuur vande Nesse, voor het onderhoud van den Lageweg in 1898, waar van de totaal kosten bedragen hebben f 286,818*. tot wijziging en nieuwe vaststelling der verordening op het venten, in overeenstemming met het pas door den Hoogen Raad gewezen arrest betreffende geiyke verordening elders; 4’. tot het zenden van een adres van adhaesle aan het door het gemeentebestuur van Haast recht aan de Koningin ingediende verzoek, om niet ongewyzigd goed te keuren de nieuwe Goudsche verordening op de heffing van bruggelden voor het gebruik van de Haastrechtsche brug, op grond dat de niet gerechtvaardigde vrijstelling van de ingezetenen van Gouda in de nieuwe ver ordening wordt bestendigd. Ook hier vond men er eene tegonstrydigheid in, dat de welvaart-brengende „bezoekers van bulten”, die, hun producten ter markt brengende tegeiyk hun inkoopen deden, belast werden bovendien,, terwyi de ingezetenen van Gouda, die zooveel aan de omliggende gemeenten danken, vrijstelling genieten. Ook werd opgemerkt dat de heele ver ordening wellicht van de baan zou raken, indien ook de Goudsche burgers aan de lasten daarvan onderworpen werden. Een ontwerp-adres aan de Koningin werd goed gekeurd. 5’. tot wyziglng der gem. be groeting voor 1898. Hierna werd over gegaan tot de behandeling en vaststelling van de kohieren plaatseiyke belasting voor 1899het kohier van den hoofdel. omslag bedraagt f 3605, dat van de belasting op de honden f 271. Na afdoening dezer agenda werd eene klacht geuit over de gladheid der Kalverstraat tydena de laatste vorat, en ’t gevaar hieraan voor voertuigen verbonden, vooral als deze *s nachts die straat moesten passeerec. Wel werd gevoeld voor het genot dat de jeugd heeft van die gladheid, door het bekende sleedje rijden, maar de eischen van het publiek verkeer staan hooger, en vorderen by gladheid meer afdoende voorziening, door de straat breeder te doen bezanden. De vergadering ging hierna uiteen. ‘PearMta, 10 Febr. Op 1 Januari 1899 werd de openbare school alhier bezocht door 44 leerlingenterwyi 6 kinderen uit deze gemeente de school met den Bijbel te Qiesen Oudekerk bezoeken. *TlMhevM, 18 Febr. In deze gemeente waren op 1 Januari jl. aanwezig 44 kin deren van 6-12 jarigen leeftijd, waarvan 48 alstoen onderwijs ontvingen; 1 zea* jarige was nog niet ter school. alle Duitsche Bonds-Vorsten en van enkele buitenlandsche werden door de familie bewyzen van deelneming ontvangen. Ook kwamen vele kransen in, o. a. van de stedelyke besturen van Dantzig en van München. De officiéele Duitsche Reichsanzeiger meldt nog het volgende: „Graaf Von Caprivi heeft aan het vaderland en het vorstenhuis in oorlog en vrede even groote diensten bewezen. In Maart 1890 onder wierp Generaal Von Caprivi zich met veel toewyding aan den zeer zwaren plicht, op den roep van zjjn Keizer en Koning de plaats in te nemen, welke de grootste Staatsman der Duitsche en Pruisische geschiedenis had ledig gelaten. Caprivi’s werkzaamheid als staatsman was groot en bereikte haar hoogste punt in het afsluiten van handelsverdragen met de aanzieniykste Europeesche Staten en het invoeren van belangryke vernieuwingen op het gebied van militaire instellingen. Steeds zal zyn politieke werkzaamheid, zoo ryk aan ver diensten, in dankbare herinnering blij ven. En voordat hy als Staatsman optrad, was het hom vergund, in Duitschland’s groot- sten tyd, met het zwaard in de hand het Keizerschap te helpen herstellen. Of zyn overiyden onverwacht kwam, voor de buitenwereld wel, maar niet voor zyn kring, die zéér klein was. Die kleine kring wist het wel, dat de heer des huizes al het geheele laatste jaar ernstig Hjdend was geweest, vermoedeiyk aan eene hersensziekte, die ten slotte met spraak belemmering gepaard ging. Zyn assche ruste in vrede! Donderdag jl., om twee uur ’s nachts, is by fakkellicht, slechts door de naaste verwanten begeleid, het overschot van Vorstin Maria Louisa van Bulgarije naar het spoorwegstation gebracht, om vandaar vorder naar Phillippopel vervoerd te wor den, waar het in de kathedraal zal wor den by gezet. De Hertog en de Hertogin van Saksen Coburg Gotha (Hertog en Hertogin van Edinburgh), die onlangs hun zilveren bruiloft vierden, werden zwaar beproefd door het overiyden van hun oudste kind en eenigen zoon (zy hebben nog vier meisjes) Alfred Alexander, die aan hersensziekte bezweek. Als opvolger van den troon van Saksen- Coburg-Gotha komt nu in aanmerking, niet de kleinzoon van den Prins van Wales, maar de jongere broeder van den tegen- woordigen Hertog, de Hertog van Con naught. De Sultan van Turkse heeft door zyn gezant te St. Petersburg aan den Czar zyn bewondering en dank laten betuigen voor Z. M.’s streven naar het verzekeren van den vrede. Inmiddels gaat Turkye voort met wapeningen op groote schaal aan de grens van Macedonië. Tusschen Prins George van Griekenland, den gouverneur van Creta, en den Engel- schen majoor Chennside is een ernstig geschil gerezen betreffende het doen terug koeren der Mohammedaansche bevolking. President Mac Kinley heeft het vredes verdrag met Spanje onderteekend. Weer nieuws van Andrée’s ballon, en, als het waar is, afdoende. Maar wij ge looven het nog niet wat uit St. Petersburg dienaangaande gemeld wordt. Volgens daar ontvangen bericht zouden op 7 Januari 1.1. by Pit, gebied van den Jenissei, Andrée’s ballon met de ly'ken van hem en zyne twee tochtgenooten door Tungeesen zyn gevonden. Kantongerecht te Schoonhoven. Zitting van 27 Januari 1899. Veroordeeld: D. v. D., werkman te Haastrecht, ter sake ran Tiagoherö-overtreding, tot 2 X f 10 boete of 2 X 2 dage» hecht., met rerb, en bevel tot uitl. van de schakels en de riioh, of bet. ad f 5 boete of 5 dagen hecht, voor de schakels en f 0,80 of 1 dag hecht voor de vüch. A O. O. O., werkman te Haastrecht, ter zake als voren, tot 2 X f 8 boete of 2 X 2 dagen hecht., met verb, en bevel tot uitl. van de scha kels of bet. ad f of 5 dagen hecht. A. O., arbeider te Utrecht, ter zake als voren, tot 2 X f 5 boete of 2 X 2 dagen hecht., met verb, van de stekken. J. v. D., werkman en B. B., viascher, beiden te Vlint, ter sake als voren, ieder tot f 5 boete of 2 dagen hecht. J. B. en J. Z., schi] woon- of verblijfplaats, Rpnvaart-reglement, iedt dagen hecht. Z. H., schipper te Waspik, ter zake als voren, tot f 5 boete of 5 dagen hecht. W. O., A. v. V. Jz. en W. O., schippers te Ouderkerk a/d IJsel, tor zake van overtreding van het bagger-reglement, ieder tot f boete of 5 dagen hecht. L. v. V., melkqjder te Oudewater, ter zake van het los en onbeheerd laten staan van een trekdier op den openbaren weg, tot f 1 boete of 1 dag hecht. J. II. 8., brood bak kersknecht te Oudewater, ter sake als voren, tot f 8 boete of 8 dagen hecht. W. K., koopman te Willes kop, ter sake van overtreding reglement op de wegen en voet paden in de provincie Zuid-Holland, tot f 5 boete of dagen hecht. A. M. As. te Lekkerkerk, ter sake als voren, tot f I boete of I dag hecht. Maandags en Donderdags te spreken aan het Veerstal by Wed.1 ETVELD te Gouda, van 9 12 en isdags te Rotterdam in het Café NDEEL, Hoogstraat 290, naast het iduct, van 9-1 uur. DË oictadii; Bani zes maanden 2| t veertien dagen opvragens ,2 drie 1 oopt en verkoopt effecten en Coupone. icasseert Wissels en bezorgt assurantiën. Het Kantoor is geopend: an 9 tot 2 en van 7 tot 8 uur. Zaterdagavond geen kantoor. DE DIRECTIE. studenten uitgefloten, waarop de vertoornde schoenen allemaal heengingen en een klacht indienden tegen den lompen hooggeleerde, die thans is geschorst Wal b de menschf Bjj de behandeling eener aanvrage om conoMsie voor een drinkwaterleiding gaf het raadslid C. Star Numan te Sappemeer de volgende merkwaardige definitie: „De mensoh is een mythische boom, waarvan de wortel in den bodem steekt en waarvan de bovenste takken bloeien in den hemell” Kras. Een Noorsch geleerde, vurig aanhanger van de leer van Darwin, heeft een voor de wetenschap hoogst belangrjjke proef genomen. De geleerde nl. ving een haring en sloot desen visoh op in een grooten bak met zeewater, waaruit hg eiken dag een weinig liet wegloopen, soodat de haring ten slotte nagenoeg „op het droge” kwam. Langzamerhand had het dier zich aan deze tweede „natuur” gewend. De geleerde, nog niet voldaan met dit resultaat, liet de haring nu in z’n tuin los, en bet leergrage dier wende in verrassend korten tjjd aan het plantaardig voedsel, dat het daar werd voor gezet. Ook het kruipen ging na een aantal mislukte pogingen vrpwel en de haring was eindelyk zelfs in staat zgn meester, aan wien by trouwens opvallend gehecht was, te volgen. Jammer, dat het eind van deze „ware” historie zoo tragisch was! De ongelukkige haring, reeds geheel aan het water ontwend, gleed op zekeren dag tusschen twee planken door, die over een put lagen en.... verdronk! By de, den 26aten Januari jl., ten overstaan van den notaris D. H. Senator te ’s-Gravenhage, gehouden trekking der premie-bewyzen, door de Uitgevers van „De Bazar” ten geschenke aangeboden aan de inteekenaressen op dat Mode-Weekblad (No. 1-12 van den loopenden Jaargang), zyn de pryzen gevallen op de nummers 41818, 42099, 45871. Elk der winsters, mej. Cohen, Leeuwen- hoekstraat, Amsterdam; MadlleVanDalsen- Fontein, Delft, en mej. PijpersRaymond, Paulus Potterstraat 185e, Den Haag, ont ving een notenhouten werktafeltje, uit eene der grootste meubelfabrieken van ons land. Voor de inteekenaressen op noa. 18-24 van dezen jaargang zyn weder 3 noten houten werktafeltjes bestemd. De inteeke- naresseu zullen het premie-bewys out vangen by „De Bazar” no. 20; terwyi de trekking ver moed el ijk zal plaats hebben omstreeks April aanstaande. Benoemd (tydeiyk) tot onder- wyzeres aan school A. te Bodegraven Mej. G. Blok te 's-Gravenhage. J. D., bode te Ouderkerk s/d IJsel, ter zake als voren, tot 2 X f 1 boete of 2 X 1 dag hecht. L. v. B., te Schoonhoven, ter zake 1 als voren} 2 overtreding 837 W. v. B., tot f 1 boete of l dag hecht, eu tot f 8 boete of 8 dagen hecht. R. K koopman te Montfoort, ter zake van overtreding reglement op het rjjden met honden wagens in de provincie Utrecht, tot f 1 boete of 1 dag hecht, met ontslag van rechtsvervol ging van het meerdere hem ten laste gelegde. J. H. B., broodbakkersknecht te Oudewater, ter zake als voren, tot 4 X f 1 boete 4X1 dag hecht met ontslag van rechtsvervolging van het meerdere hem ten laste gelegde. A. W. K., koopman te Gouda, ter zake van overtreding politie-verordening van Berg-Am» baoht, tot f 1 boete of 1 dag hecht. T. B. Cs., schipper te Lopik, ter zake van overtreding politie-verordening van Lopik, tot f 1 boete of 1 dag heeht. L. v. d. O., koopman te Schoonhoven, ter zake van overtreding politie-verordening van Schoonhoven, tot 2 X f 1 boete of 2 X 1 dag hecht. A. H. K. H.j, rondreizend koopman zonder bekende woon- of verblyfplaats, ter zake van openbare dronkenschap, tot f 8 boete of 8 da gen hecht. Ontslagen van rechtsvervolging: W. V., bouwman en E. L. H., rentenier, beiden te Haastrecht, beklaagd ter zake overtreding van art. 425 2a van het Wetb. v. Strafr., met niet ontrankelyk verklaring van eischer in zyne vordering. V rygesproken: J. J., koopman en logementhouder te Oudo- water, beklaagd ter zake van overtreding regle ment op de wegen en voetpaden in de prov. Zuid-Holland. VARIA. Belangrijk bericht. We meenen onzen lezers de mededeeling niet te mogen onthouden, dat voor drie „Millionarinnen”, 20, 80 en 45 jaar oud, in een der Duitsche bladen goede huw’ljjksoandidaten worden gevraagd. Ook voor Nedorlandsche gentlemen bestaat misschien kans aioh met deze „MiUionarinnen” te verstaan. Mynheer Luyendjjk, wethouder te ’s-Graven- zande en ambt, van den burgerlijken stand, beeft Diaedag het lOOtte paar in den echt verbonden. Het pas getrouwde paar ontving ter herinnering ecu aardig cadeautje. Iemand in do Jan van Loonslaan te Rotterdam kreeg Zondag bezoek van z’n zwager, die hem aan bood den bpel kort en klein te slaan. De politic werd ingeroepen en het lieve familielid stond heel spoedig op straat. Dat een dubbeltje raar kan „rollen” is bekend. Iemand te Waal wijk zat te eten en kreeg zoo'n geldstuk in z’n keel. De man beleefde benauwde oogen blikken. Toen het dubbeltje eindelyk weer voor den dag kwam, was hg er zoo bljj meó of het een rgksdaalder was. Keesje had er water ’aan. Da Hooge Raad heeft het oassatie- --orpen van den Hengelosohen boer, water vervalschte melk aan den man i deswege werd veroordeeld tot 8 gevangenisstraf. Zegt het voort! ..._r ster boertje ia eiken eersten Dinsdag in de maand te consulteeren te Amsterdam, in een bovenhuis op de Prinsengracht. Een oor- respondent van „De Telegraaf”, die dikwgls van den wonderdokter had gehoord, wilde wel eene meer van 't boertje weten, stapte de wacht kamer van Btegeman’s patiënten binnen en moest f2,50 offeren. Omdat hy de 79ste be zoeker was en veel minder geduld had dan Van Alpheus poes, ging hy ten slotte nog heen, zonder het medisch wonder te hebben gezien. In een behoeftig gezin onder Bergen (Limburg) was een 10-jarig knaapje ziek, batooverd, naar 't scheen, want in z’n bedstede, vertelde k'n vader, werd telkens en het slaan van dorschvlegels ge- Het aantal nieuwsgierigen, dat van w(jd en zyd kwam opdagen om het behekste wezentje te zien, werd met den dag grooter, toen eindelyk bleek, dat de vader de spookhistorie van a tot z verzonnen had. Het hutje nl. zou worden verkochtde bewoner wenschte het in eigendom te bezitten en hg dichtte nu een spookhistorie in de hoop, dat hem het huis nu door geen andre gegadigden sou worden betwist. Ook een amusement! Een paar spullemannen uit een circus te Doetinohem vermaakten zich verleden week met schijfschieten. Ze legden zóó weinig sohutterlijke bedrevenheid aan den dag, dat een van hen lachend *{jn zitvlak tot sohgf aanbood. Toen ook dit doelwit herhaaldelijk werd gemist, bood een tweede hetzelfde lichaams deel ter beschikking der schutters aan met het ongelukkig gevolg echter, dat oen kogel in zgn lichaam verdweenEen terstond ontboden genees kundige kon het projectiel niet vinden en de patiënt moest nu naar het diaconessen-huis te Arnhem worden overgebracht. - Ook een rustbe waarder. ’t Was Zondag- avond, toen de gemeonte-veldwaohter te Oorschot iemand op zich zag aankomen met eengerookte bokking in de hand. De bokking werd aangezien voor een mes en de „snoodaard”, die het droeg, op staanden voet geboeid achter slot en grendel gebracht. De overbrenging geschiedde vrg hard handig en tegen den veldwachter, die des wege Zaterdag in Den Bosch terecht stond, werd 4 maanden gevangenisstraf geëischt. Een Soep-kwestie. Het „Volksdagblad” meldde in een verslag van een vrg woelige bakkersvergadering in Den Haag, dat de hh. Mr. Vroede, Vliegen hart en Boep de vergade ring verlieten oïider hoongelach van ’t publiek «n geroep van: leugenaars enz. De heer A. B. Boep te Amsterdam verlangde voor zgn goeden naam, dat de redactie zou zeggen, dat niet hg met die Soep werd bedoeld. Hier worde dan meégedeeld, schreef de radactie in haar volgend nummer, dat het geen Amsterdamsche maar Haagsohe Boep is geweest! Een pro fessor in de geneeskunde te Chicago, die het onlangs over de appevertering had, noemde de vrouw „een dyspepsiaohe katuil op hooge pooten”. Een 80-tal dames, ook onder zgn gehoor, pro testeerde in koor, doch werd door do mannoljjke betooverd muziek hoord.

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1