HAVERMOUT Wis J. J. CRAMER, N°. 1975. 1899. Woensdag 22 Maart HEEN H O 'wasche, P LEBBJET, .Mmap&ZiH, OUDA, Markt, naast „De Waag", en BOSKOOP, Voorkade, nemen gelden deposito: Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ng? Tijd is geld! PAMARtA-LINNEjl. SDBCialilöit in MS, elkuipen, kleine en groote Staren, Kaaa- ilpea en Melkemmers qqz. enz.; ook orratfig Grondtonnen, Regentonnen en rankkaipen. i Officiëele Kennisgevingen. Te Koop aangeboden: geveer 30000 po.d bNt gevuuM K0EH00I NNAIRS IN EFFECTEN, ECHT, j de Voorstraat, No. 10. FIETS A. KRUIJT. B. VAN VLIET, la Manufacturen enz. VAN LEEUWEN, COUDA, E. CASSUTQ, Tandarts, GOUDA, Rekeningen. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. SCBOOPÏHOVENSCHE COURANT o Gemeente Schoonhoven, 3. W. N. VAN NOOTEN n Schoonhoven, Uitgeven. lanwche beuranoteeringzontter bere kening van provisie; i JAN BOUTER te GrootAmmer». A. Meerkerk, Giesendam, premie van f 100. -100. -100. - 50. de afge- om een 1887. De aanvc minder, 89.666 Vele kom oop, elegant, van echt linnen niet ischloon voor linnengoed. het Magazijn „DE; FAAM”- «jjn, waarom meer koet Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- neeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. nlandsche Effecten. m van Nederland en Buitenland. e hoogste prijzen. ng van rente en teruggave naar keuzr Loopt de geheele stad af goedkoop Oatmeal (zoogenaamd Havermout), probeert ze alle en daarna an gij zult nlÏvsrwonSï H O enkele centen-- leder kan dadelijk op het aog hot groote verschil zien. Voorziet U van eene uit den Sohoonhovensohen Rijwiel handel van |T Ook worden Rijwielbanden tegen purreajepde prijzen geleverd, Mooier, degelijker en aterkee goed oor Huiden, Sloepen, Lakena enz. «staat niet. Vetkrügbaar in stukjes van 21 illen van t 4,60, f 6,26 en f 6,76. Voor Krimpe, a/d Lek en Lak- lerkork UlWuitond verkrijgbaar bjj Mr. KUIPER, Tuinstraat 299-300, fiOUBA. Uitgestald Woensdags te Woerden en indkrdags te Goada, op de Kaasmarkt. OOSTHAVEN B 19a, iederen dag, behalve Zondog, te spraken n 9—4 uur. van bovengenoemde conferentie een ge meenschappelijk antwoord werd gezon den namens „de Regeering des Konings van Zweden en Noorwegen’*. Dit ge schiedde toch en nu wijt men zulks aan den Kroonprins-Regent, dat dit werd doorgedreven. Eene vijandige betooging was daarvan het gevolg. De Kroonprins Regent is Zondagavond te Christiania, toen by uit de militaire club naar het paleis terugreed, door een uit 300 man bestaande volksmenigte uitgejouwd en met sneeuw beworpen. Da politie joeg den troep uit een en nam drie personen in hechtenis. Door het radicale dagblad „Verdens Gang” wordt het gebeurde in de sterkste bewoor dingen afgekeurd. Aan de overzijde van den Oceaan schijnt men er op „uit” te zijn, om de Euro- peesche Mogendheden, die op zulk eene zonderlinge wij ze door steeds verdere wape ningen de Ontwapenings Conferentie voor bereiden, lesjes te geven. Thans weder wordt uit Buenos Ayres door „The Times” vernomendat de Argentynsche Regeering haren militairen agent in Duitschland per telegraaCgelastte de vuurwapenen en den geschut-voor raad, bij Krupp besteld, weer af te zeggen en in de plaats te bestellen vijfhonderd kilo meter smalspoor, systeem Decauville, be stemd om daarmede ruwe streken in Patagonie te ontginnen. Dat Is nog eens theorie in practyk gebracht I De Itallaaneehe gezant te Peking, de heer Martino, is door zijne Regeering teruggeroepen, omdat hij, op eigen hand, zonder zyne Regeering te raadplegen, het bekende ultimatum aan China zond, waar door Italië in scheeve verhouding kwam tot Engeland, waaraan beloofd was, dat eerst dan geweld zou gebezigd worden, als Engeland’s bemiddelings voorstellen ge faald hadden. Martino moest nu zijne legatie aan Engeland overgeven en naar Italiö terugkeeren om zich te verant woorden. Met den Paus gaat het nog niet geheel goed. Z. H. schijnt nog al aan zwakte te lijden. In verband met een besluit van de doctoren Dr. Lapponi en Prof. Mazzoni, om tot eene nieuwe operatie over te gaan, om de wond, die wegens de bewegelijkheid van den Paus nog niet heeft kunnen sluiten, dicht te naaien, zou zulks wel eens groote gevolgen na zich kunnen sleepen. De Koningin-Regentes van Spanje heeft nu het vredes verdrag met Noord-Amerlka onderteekend. De toestand op de Philippijnen is en blijft verre van geruststellend. Ma nilla zou nagenoeg geheel door de opstandelingen omsingeld zijn, terwijl de inlandsche geestelijkheid geheel op hun hand is en den heiligen oorlog predikt. Te Havana heeft eene indrukwekkende manifestatie plaats gehad, ter eere van Maximo Gomez, met wiens ontslag door de bestuurs Junta der vroegere opstande lingen men het niet eens schijnt te wezen. En nu tot slot naar de begrafenis van Von Bismarck! (Datteehland) Donderdag 16 Maart, denzelfden dag waarop elf jaar geleden het stoffelijk overschot van Keizer Wilhelm te Charlottenburg werd bijgezet, bracht men in het mausoleum te Frie drichsruhe het stoffelijk overschot van den man, die zich als grafschrift koos het een voudiger „een trouw dienaar van Keizer Wilhelm”. Het was dan om twaalf uur in den namid dag, dat Keizer Wilhelm te Friedrichsruhe verscheen in witte kurassiers uniform. Vorst Herbert ontving Z. M. aan ’t station en tien minuten later zette de kleine stoet zich in beweging naar het mausoleum. Voorop ging eene compagnie infanterie, in grijze mantels gehuld, met treurmuziek en omfloerst vaandel. Daarna volgde de kist met het overschot eerst van de Vorstin, daarna van Von Bismarck, gedragen door leden van den Hamburger „Ansgar Beör- digungs-Verein.” Witte kurassiers van het regiment te Halberstadt vormden een eere- wacht om de laatste kist. Onmiddellyk daarachter liep met ernstig gelaat de Keizer met Vorst Herbert. Toen volgde Bismarck’s tweede zoon met zijn tante en vervolgens Graaf Rantzau met de kinderen. Dan enkele officiöele vertegenwoordigers van Rijksdag en Landdag, eenige Ministers, de burgemeester van Hamburg, en eenige oude getrouwen sloten den stoet. Zoo trok onder treurmuziek, door eene lange rij van 1500 fakkeldragers, de stoet door het park naar het mausoleum. Een plech tige lijkdienst werd gehouden, welken de Keizer met aandacht volgde. De tekst van Ds. Westphal’s lijkrede was het treffende 18de vers van Openb. XIV: „Zalig zijn de dooden, die in den Heere sterven, van nu aan. Want zij rusten van hunnen arbeid, en hunne werken volgen ben na”. Twaalf prachtige kransen dekten de kisten. Het mausoleum is als het ware een dubbel gebouw. Het bestaat uit het (van het woud uit gezien) links gelegen eigen lijke mausoleum, pl.m. ruim 12 meter hoog, met koperen koepel. Het andere rechti gelegen gebouw ia een grafkapel. a. meerKBiK, vriuöuuuaw, piuu Wed. A. Bongens, alhier, L. Schep, Groot-Ammers, A. Romein, Giesendam, gGroot-Ammera, 17 Maart. In uo iugu- loopen week speelden twee kinderen van den heer G. d. R. met een buurjongentje aan het water. De kleinste geraakte te water. Een der kinderen liep weg en riep „pa, de kleine A. zit in de sloot,” maar het buurtje van 6 jaar liep niet weg, en scheen dadelijk hulp geboden te hebben, want toen de vader haastig kwam aan kopen, had Kees, zoo heet het buurtje, A. reeds aan zijn blouse byna op het droge gesleept. Gelukkig dat men zoo met den schrik vrij kwam; er hadden even goed een paar kunnen verdrinken. Door de kaashandelaars werd deze week hier en in de environs de hooikaas gekocht voor f 19 k t20 de 50 KG. •Roog-Bloktand, 16 Maart. Onze dorps genoot, de bouwman P. Pesselse, by wlen 2 weken geleden een kalf geboren werd van 60 KG., waarvoor hem f20 geboden werd, werd verleden Zaterdag verrast met de geboorte van 4 lammeren van ’t vrou- welyk geslacht by één schaap. 'Nieuwerkerk a/d Unel, 16 Maart. JL Maandag trad de heer U. J. Mansholt, rykslandbouwleeraar voor Zuid-Holland, op voor de afdeellng Nieuwerkerk a/d Usei, Capelle a/d Usei en omstreken der Holiandsche Maatschappij van Landbouw. De zaal was vry goed bezet. Tot onder werp had de spreker gekozen: „Onze weilanden en de veevoeding”. Vele nuttige wenken werden den landbouwers in beide zaken gegeven. Bij monde van den voorzitter, den heer A. C. Koolmees, had de spreker den dank der vergadering in ontvangst te nemen. Na afloop van bovengenoemde werkzaamheden bracht de commissie der tentoonstelling verslag uit van haar onderzoek. Besloten werd echter nog niets. Den eersten Januari van dit jaar waren in het bevolkings-register inge schreven 166 jongens en 170 meisjes tusschen de zes en twaalf jaren. Hiervan genoten zoowel binnen ais buiten de gemeente lager onderwijs 155 jongens en 145 meisjes, zoodat met ter school gingen 11 jongens en 25 meines. Sliedreeht, 14 Maart. Aan Dr. Kuyper, den afgevaardigde van Sliedreeht, is door de werklieden-vereeniging „Algemeen Be lang” alhier een adres gericht, verzoekende om bij het departement van Waterstaat Handel en Nijverheid aan te dringen op herziening en strengere handhaving der bepalingen in de algemeens voorschriften, betreffende de door het departement aan bestede werken. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op art. 16, waarin wordt voorgeachreven, dat voor zonsop- en na zonsondergang, alsmede op Zon en feestdagen niet gewerkt mag worden, tenzij op last of by schriftelijke vergunning van de directie. Adressante beweert verder, dat er altijd langer wofdt gewerkt, veel langer, ’s win ters bijv, si weemaal zoolang als van zonsop- tot zonsondergang. Ook wijst zij o. m, op den gedwongen arbeid van een gedeelte van het werkvolk des Zondags (schoonmakenreparatie van machines enz.), terwijl het andere gedeelte niet eens den geheblen Zondag voor zijn vaak verat wonend gezin heeft, en op de groote on gemakken, die de werklieden op het water lijden (waarin ook medearbeidende 11- en 12-jarige kinderen deelen), en geeft ten slotte als haar meaning te kennen dat die toe standen, ondanks alle bepalingen, niet zullen verbeteren, zoolang de staat in deze niet meer ingrijpend optreedt. Sliedrecht17 Maart. Naar aanleiding van het adres door de werkliedenvereeni- ging Algemeen Belang alhier gericht aan den afgevaardigde ter Tweede Kamer Dr. Kuyper, heeft deze der vereeniging be richt gaarne te zullen medewerken om de in het adres vermeide misstanden te doen ophouden en het bestuur verzocht een paar deskundige vakmannen te willen aan wijzen om hem in een mondeling on derhoud in de volgende week te ’s-Gra- venhage nader op de hoogte van de ver schillende zaken te brengen. Vliet, 16 Maart. Voor nuchtere kalveren worden flinke prijzen bedongen: stier kalveren van het gewone gewicht, 70 a 80 pond, worden terstond geslacht en opge kocht tegen f 9 f 10, terwijl zware, die worden aangekocht om te worden gemest, tegen veel hooger prijzen kunnen worden verkocht. By een veehouder in deze gemeente werd pas geleden een kalf geboren, waarvoor tevergeefs f 22 werd geboden. Woerden, 15 Maart Eenige heeren alhier hebben eene Rjjnlandsche Motoromnibus- maatschappij opgericht, die zich ten doel stelt het veikeer tusschen Alfen en Woerden en tusschengelegen plaatsen te bevorderen. Twee motor-omnibussen zijn reeds aange kocht. Beantwoorden de uitkomsten aan de verwacntlngen, dan zal de dienst tot Leiden en Utrecht worden uitgebreid. Prijs der AdvertentiênVan 1 bot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdaga-namiddags 4 uren. Alle binnenlandache Advertentiënvoor 3-maal plaatsing opgegeveu, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. sening van provisie lasten zich op voordeellge voorwaarden met het incaaseeren van wissels op binnen- en buitenland. Tarieven op aanvrage gratis verkrijgbaar; -.trekken geld op HYPOTHEEK. rent voor Schoonhoven de Heer A. VAN OEN HEUVEL, aldaar. WOENSDAGS van 10 tot 1» uur te k nsulteeren iq 8 in het Stel „VAN ZESSEN”. Al degenen, die nog iets te vorderen hebben over 1898 van de gemeente Schoonhoven, worden verzocht de REKENINGEN in te leveren ter Secretarie vóór 1 April a. e. Frankr||k. Zaterdagmiddag te drie uur ongeveer werden de diplomatieke verte genwoordigers te Parfjs door den heer Loubet,President der Republiek, ontvangen. De ontvangst had niet vroeger kunnen plaats hebben met het oog op den rouw over den dood van Félix Faure. Alle gezanteh en gevolmachtigde Ministers waren haast aanwezig die van Engeland en van Duitschland niet de eerste is reeds sedert eenigen tijd ongesteld eïi de laatste bevindt zich met verlof te Cannes. Da Ooatenrtfksch-Hongaarsche gezant hield bij deze gelegenheid eene korte redevoering, waarin hij, uit naam van alle naties, den President zijne geluk- wenschen aanbood ter gelegenheid van diens verheffing tot den eersten post der magistratuur van de Republiek. Hij be sloot met de woorden: „De wenschen, welke wy koesteren voor den voorspoed van Frankrijk eu het persoonlijk welzijn van het hoofd van den Staat zijn even innig als oprecht. De President ant woordde met een enkel woord van sym pathie en herdacht ook nog even zijnen voorganger, den heer Faure, wiens dood het land had beroofd van iemand, die zich ten taak stelde Frankrijk te doen liefhebben en eerbiedigen. Het nieuwe Hoofd van het Fransche Gemeenebest maakt het den veiligheids agenten, met de bewaking van zijn per soon belast, door zijne eenvoudige manieren vaak moeilijk. De heer Loubet gaat ge woon als vroeger uit wandelen met zyn zoon, drinkt hier of daar met hem un modeste bock, een eenvoudig glas bier, en heeft tot nu toe het geluk in het ge heel niet in het oog te loopen, gelyk het voorrecht is trouwens van menschen, die niet steeds uitkijken of men ook naar hen k(jkt. Met dat al klagen de bewa kingsagenten over de moeilijkheden, die zfi hebben den President te volgen. In de Fransche Kamer van Afgevaar digden is nu de Marine-begrooting aan de orde gekomen. De Minister, de heerLoc- kroy, gewaagde met veel ingenomenheid van de nieuwe onderzeesche torpedo-boot „Zédé”, welke bij een geducht vernielings- werktuig noemde. Verder gaf hij als zijn oordeel te kennen, dat Frankrijk eene krachtige Marine moet hebben, maar daartoe moet veel worden vernieuwd en zal men zich groote opofferingen moeten getroosten. Men kan wel merken, dat de Vredes Con ferentie op *t punt is van bijeen te komen. Telkens nieuwe maatregelen tot zelfver dediging En het Britsehe Huis der gemeenten heeft het Hoofdstuk der Marine begroeting, ’t welk betrekking heeft op de vermeer dering van het personeel en der uitgaven, goedgekeurd. Dan verdient het volgende aandacht: De nieuwe Amerikaansche Gezant te Londen, de heer Choate, hield dezer dagen op een feest der Kamers van Koophandel eene toespraak, waarin hij de goede be trekkingen tusschen Engeland en Amerika een der beate waarborgen voor den „we reldvrede” loemde. Ontstond soms twist, dan was elk ander middel tot schikking beter dan een oorlog, want oorlog vooral tusschen broeders is het allerslechtste, wat zich denken laat. Neen, wij moeten voortaan één volk vormen en onze wetten In overeenstemming brengen, opdat de „menachelijkheid” mag vooruitgaan en ten slotte zegevieren. Dat is een woord, dat in veler harten weerklank zal vinden, vooral met het oog op de dingen, die aanstaande zyn I Uit Constantinopel komt bericht, dat een, aan Rusland gerichte Irade van den Sultan verscheen, waarin, onder voorbe houd, door Turktye verklaard wordt, dat het aan de Ontwapenings conferentie zal deelnemen. Dat een vredevoorstel tot twist en twee dracht kan aanleiding geven, blij kt duidelijk uit wat in Scandinavië gebeurde. Daar heeft het stryd verwekt en wel over eene kleinigheid, eene quaestie van vorm, maar toch in deze omstandigheden verklaarbaar. De Noren waren er namelijk op tegen, dat op de uitnoodiging tot het bij wonen Deze is lager dan het mausoleum en heeft een schuin leiendak. Het portaal is in de kapel. Het geheele bouwwerk heeft eene breedte van 27 meter. Onder den grooten koepel worden slechts de over blijfselen van Vorst Von Bismarck en zijne gemalin bijgezet; de familiebegraafplaats ligt onder de kapel. Het inwendige is hoogst eenvoudig. Onmiddellyk aan den ingang van het dubbele gebouw voert een trap rechts naar de grafkelders, terwijl een andere trap, links, opwaarts leidt naar de kapel, waar door men in het mausoleum komt. Boven in den hoofdingang van het mausoleum is het familiewapen van Von Bismarck aangebrachtde drie eike- met de drie klaverbladen en het devies in trini- tate robur. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal z|jn bijeengeroepen tegen Woensdag 5 April a. s., des avonds half negen. Als een gevolg van tusschen de Ministers van Binnenl. Zaken en van Financiën gepleegd overleg, zullen voortaan, ter verbetering der contröle op het beheer van gemeente ontvangers, de betaalmeesters en rijks ontvangers beta lingen aan gemeente-ontvangers boven honderd gulden ter kennis brengen van het gemeente-bestuur. Een wetsontwerp is ingediend tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop voor f 4675 aan de gemeente Gouda van eenige aan den Staat toebehoorende perceelen spoorweggrond aldaar, tezamen groot 29 982 HA welke het gemeente bestuur van Gouda in koop vraagt voor den aanleg van een wandelpark en van een directen verkeersweg tusschen de Turf singelgracht te Gouda en het spoorweg- staiioDv en zulks in v^band met de ter verbetering van de Gqpwe te maken cou pure in het verlengde van de Turfsingel- gracht en de daardoor te vei wachten uit breiding van de bebouwde kom der stad aan die zyde. De gronden zyn in beheer bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, die bereid is van haarx genot afstand te doen tegen een jaarlyksche vergoeding van f 111, totdat haar genot van de overige o verhoeken van den voor- maligen Rhijnspoorweg ophoudt. De „St.-Ct.” no 60 bevat de statuten der volgende naamlooze ven nootschap Zalmdrijversvereeniging, te Kralingsche Veer, gem. Rotterdam. Het doel der ven nootschap is de riviervisscherij en wel in de eerste plaats de diijfwantvisscherij te doen uitoefenen en verder het ver richten van al die handelingen, die daar mede in betrekking staan. Kapitaal f8000, verdeeld in aandeelen van f 200. Be noemd tot leden van het bestuur de heeren W. De Jong Azoon als voorzitter- directeur, W. Kalkman Wz. als onder voorzitter, J. Prins en J. Kalkman Pz.; tot commissarissen P. Kalkman Pz., J. De Bruin en A. Voogt Qz. Aan het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te’a-Hage is Vrijdag o a. aanbesteed: Het herstel len en verbeteren van rykstelegraafl(jnen in de provincie Noord Holland. Minst ingeschreven door G. Alblas te Waddings- veen, voor f 1548. Gouda, 14 Maart. Het getal kiewra in deie gemeente bedroeg in 1898, reep, in het late, 2de en 8de atemdistrict: voor de 2de kamer 782, 648 en 660, totaal 1886; voor de pror. staten 780, 648 en 559, totaal 1882, en rooe den gemeenteraad 740, 601 en 618, totaal 1869. Het sal in 1889 in die stemdistrioten vermoe- delgk bedragen: voor de 2de kamer 769, 668 en 568, totaal 1985; voor de prov. staten 768, 657 en 558, totaal 1983, en voor den gemeente raad 746, 619 en 524, totaal 1889. Het getal der geschrapte en bjj gekomen kiezers voor de 2de kamer bedraagt 205. Heden werd aan besteed het maken van een nieuw oellengebonw te Honda, onder het beheer van de Genie, raming f 1500. Ingeschreven werd door: J. Smit Zoon f 1768,—, C. W. Den Hoed f 1725,—, J. J. Dng.m f 1679,—, C. J. Koot f 1668,—, W. Bokhoven f 1660,—, C. P. W. Dessing f 1651,—, H. J. Nederhorst f 1644. Op Zaterdag 18 Maart sal de W.Eerw. heer H. A. J. M. Quant de H. Priesterwijding ontvangen in de kapel van het bisschoppelijk paleis te Haarlem. De eerste plechtige H. Mis zal plaats hebben in de kerk ran O. L. Vr. Hemelvaart te Oouda, op Dinsdag 21 Maart, ten 8 ure. Aan het verslag van de Kamer van Koop handel en fabrieken te Gouda over 1898 ont leent men het volgende: De fabriek van Oud-Hollandsoh loodwit „Het Klaverblad” heeft hare douren voorgoed gesloten. Opgerioht daarentegen werden stuefabrieken, eene inrichting tot het vervaardigen van stoom- en andere werktuigen en de plateelfabriek „Znid- holland”. Da aanvoer van kaas neemt steeds toe; hjj bedroeg 1.173.584 KG., tegen 1.034.988 KG. in -roer TKQ holer was eenigszms KG., tegen 106.900 in 1897. Ie partgen van de September-kaas van 1897 aden slechts met aanzienlijk verlies worden at 1 dag opvragens 2 langer termijn op overeen te komen voorwaarden en desverkiezende tegen onderpand in fondten; verstrekken gelden op Effecten voor: dragen onder f 1000,- k 4 ’sjaara; dragen daarboven tot den prolongatie- koers, volgens Amsterdamflche beuxs- voorwaarden; lasten zich met het koopen en verkoopen van Effecten, tegen een provisie van: 3 voor fondsen boyan de 80 Ifl ondtr 10 (ook voor loten). Bij voortduring worden de Nummers r gekochte fondsen nogejeien met het oog uitlotingaflossing of conversie. sverlangd worden orders in de meeste fondsen verantwoord tot den eerstvolgen- den middenkoers der Amsterdamsche beurs; sselen Coupons in boven de Amstex- opgeruimd, hetgeen natuurlijk veel invloed had op den inkoop der September-kaas van 1898, die dan ook tot veel lagere pryzen is opgeslagen. Aan de machinale garenspinnerty waren door- eengenomen 68 manneljjke en 55 vrouwelyke personen werkzaam; het getal werkuren was per week 64 A 70 voor volwassen tnannelgke, 48 A 58 voor vrouwelgke en jeugdige werk lieden. De vervaardigde hoeveelheid garen be droeg ruim 260.000 KG. Afzet en pryzen stonden, tengevolge der buitenlandsche con currentie, ten achteren bjj die van 1897. Ofschoon de pgpenfabrieken geregeld konden doorwerken en vele prijsopgaven door het bui tenland werden gevraagd, volgden dikwijls geen orders, daar de pypen-industrie wegens de hooge arbeidsloonen moeilyk met de buitenlandsche kan oonourreeren. De leder-indnstrie werd gedrukt door den grooten invoer van buitenlandsoh zoolleder van slechte quaiiteit, dat door de onkunde van vele verbruikers, toch afnemers vindt. Ofschoon de stearine-indnstrie in den zomer, tengevolge van verscheidene ongunstige om standigheden der export-markten, minder werk had, waren de resultaten toch niet onbevredigend. By het einde des jaars was het getal beambten en werklieden 687, als 844 minnen en 293 vrouwen. De toestand der kleingarenfabrieken was weder niet vooruitgaande. Oorzaken zyn aan den eenen kant het gebruik van katoen door de vissohers, aan de andere zyde de machinale garens, die meer en meer het handgespin ver- dryven. Het met de hand spinnen sal wei binnenkort tot het verleden behooren, daar reeds veel machinaal draad door de garen fabrikanten wordt gekocht, om het dan verder met de hand te slaan. De qualiteit van het machinale wordt, over het geheel, zeer gepresen. Hollandsche hennep wordt niet veel meer gebruikt; hy is vervangen door Belgische, die fijner en zwaarder is en daardoor minder verlies geeft, ofschoon de prys iets hooger is dan de Hollandsche. Gorlnehem, 15 Maart. Woensdag 8 en Zaterdag 11 Maart 11. had alhier het toelatings-examen plaats voor de Rijks normaallessen te Gorinchem. Toegelaten werden tot de eerste klasse C. Nugteren, A. A. Van der Swam, J. C. Van Keekem, J. K. H. Witmer, A. H. Boersmaallen te GorinchemW. A. Van Dorth te Woudrichem; A. Müller te Vuren; N. De Man, A. W. Benders, beiden te Hardingsveld; en tot de tweede klasse H. J. Varossieau te Woudrichem. *Ameide, 16 Maart. Bij het voltrekken van een huwelijk verzamelt zich hier steeds eene menigte nieuwsgierigen, meestal van het vrouwelijk geslacht, op den Dam om den stoet het raadhuis te zien opgaan. Heden was dat ook weder het gevat By het heengaan der bruiloftsgasten ont stond in het gedrang tusschen twee toeschouwer essen eene hooge woorden wisseling, die in een niet minder hevig gevecht tusschen die twee overging, waarbij de muts van- en haren uit het hoofd gingen en klappen klinkende als een klok werden uitgedeeld, alles natuur lijk onder groote hilariteit van het talryk publiek, daarbij tegenwoordig. ‘Ammerztol, 17 Maart. Maandag avond trad alhier voor de vereeniging „Nut en Genoegen” op de rederijkerskamer „Onder Ons”. De belangstelling was zoo groot, dat de ruime zaal van den heer J. Stuurman ternauwernood allen kon bevatten. Al het geen ten gehoore werd gebracht, scheen ten zeerste te bevallen en den aanwezigen een genotvolien avond te verschaffen. Een geanimeerd bal deed velen nog lang gezellig bijeen blijven. ‘Berg Ambacht, 16 Maart. Heden avond hield de vereeniging „Winterlezingen” hare 6de of laatste bijeenkomst in dit seizoen, waarin de heer K. Klomp, hoofd der o. 1. s. te Ammerstol, ais spreker optrad, die in zijne inleiding in her innering bracht de Oranjefeesten van het vorig jaar ter eere van onze geöerbiedigde Koningin en de warme hulde door het gansche land aan H. M. gebracht. Daarna behandelde spreker In een duidelijke lezing uit de geschiedenis des vaderlands de oorzaak, waarom hetjNed. volk zoo zeer aan Oranje is gehecht en wat Oranje steeds voor ons land is geweest. De lezing werd, hoewel de opkomst beter had kunnen zijn, met aandacht gevolgd. Eenige bij dragen vervolgens door spreker en de heeren Stumphius en Hoeksma ten beste gegeven vonden aigemeenen bijval, waarna deze laatste bijeenkomst werd gesloten met een tot weerziens in het volgend seizoen. •Bleskensgraat, 17 Maart. De lijst van stemgerechtigde ingelanden van den polder Bieskensgraaf bedraagt totaal: voor den polder Zuidzijde 407, Noordzijde400, Zeven hoven 110 en, voor de gecombineerde polders 928 stemmen. Het primitief kohier van de belasting op de honden voor dit jaar bedraagt totaal f 84,25 met 75 honden. Jl. Woensdag had alhier de provin ciale stierenkeuring plaats. Er werden 4 stuks 2-jarige en 12 een-jarige stieren ter keuring aangeboden. De uitslag was voor de 2-jarigestieren: K. Versteeg, Giesendam, premie van f 150. W. v. Tu(jl, Brandwijk, 80. Voor de één-Jarige stieren;

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1