s meer. 40 UK Al hee /IOUT AZIJN, FHOF (Utr.). p Woensdag 5 April. N°. 1979. 1899. ezels Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht SIT1A TRECHT. mior, IERS!! i/d IJssel HUIZEN; P: ikar, ■n TUIG, by ar te Stolwijk. BUITENLAND. BINNENLAND. 1 oog 9 vóór rxs voor». 8. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgeven. 4 laat, prijs icurrentle. Donderdags te jeratal bij Wed. van 9—12 en in het Café 90, naast het ÉLLEN met toe- 2 pers. Veeren- emaakt Bed en wollen, gestikte oomatraasen. zuivere, nieuwe 10,- enf 50,-. et de beste Ka* 50 en f 40,—. it Stroo- en Zee- Apok Kussens, '20,-, f22,50; ,50. 50; Schommel- 50. len franco tot nlegplaats door inding van het vr|j zicht. i enz. gratis. non 3 dagen ter# van ling, daar de ten. Volko- en Likdoorn, lesige pijn. per dooe loonhovM, kt), r» Drogisten. este gekuilde ;baar; alsmede en verharen, taxeer» van vaarden golden op Lander|en MöOMOÏlHffl COURANT. men aan de «Kölnische Zeitung” - ver voert krachtige mannen en vrouwen, die de verloren vryheid in Amerika willen terugvinden. Er heerscht een dcffe, wezen- looze angst, die zich van allen meester maakt. Men weet niet wat er gebeuren moet. Landerijen worden in menigte te koop aangeboden, maar vinden geen koopers. Maar ook aan die emigratie zal straks paal en perk gesteld worden. Wie weet, welke schrikbewindsmaatregelen nog volgen zullenMaar het dwingen van dingen en menschen, die niet gedwongen willen worden, heeft ook zijn grens en erger dan een opstand is soms het lijdelijk verzet eener tot het uiterste gedreven bevolking. Dat zoo iets nu moet gebeuren op het punt, dat straks .vrede” zal worden ge predikt en nog wel door hem, dien wij betitelen met den naam van .Vredevorst.” Het tijdstip voor de Conferentie nadert. Reeds zijn de vertegenwoordigers voor Duitschland, Frankrijk en Oostenrijk— Hongarije benoemd en wat de vertegen woordiging van den Paus betreft, hierop is ook al wat gevonden. Daar de Confe- rëntle zich zoowel met het ontwapenings- vraagstuk als met dat der scheidsrechter lijke uitspraak (arbitrage) zal bezighouden, zal de Parysche nuntius worden uitge- noodigd, het Vaticaan te komen vertegen woordigen, zoodra de laatste aangelegen heid ter sprake komt, immers dat is eene quaestie van zuiver moreelen aard, maar hij zal niet deelnemen aan de discussie, waar het de zuiver materieels aangelegen heden der ontwapening betreft. Nu, zoo geregeld, zal de Italiaansche Regeering toch wel geen bezwaren heb ben, dat het Vaticaan aan de Conferentie deelneemt. Keizer Frans Jozef verrichtte Donder dag jl. in de groote zaal van den „Hofburg” aan een twaalftal grijsaards de gebruike lijke voetwassching, - herinnering aan de lydensweek. Eindelijk wordt weer eens melding ge maakt van een formeel gevecht tusschen verschillende Kamerleden. Dat is in lange niet gebeurd. Maar het gebeurde niet in Oostenrijk Hongarije ditmaal, ook biet in Frankrijk, maar in België. Aanleiding gaf eene interpellatie, door den Afgevaar digde Lorand (linkerzijde) tot de Regeering gericht, in zake de uitzetting van den gewezen Franschen geestelijke Charbonnel. Deze heeft namelijk „philosophische con- ferentiön” gehouden, welker anti-clericale geest bij velen zeer in den smaak viel, maar hem ook eenige keeren in groote moeieiykheden bracht. Een antwoord op bovengenoemde interpellatie is echter door de Regeering niet kunnen gegeven worden, zóó wondden zich de verschillende partijen dadelijk op. Van een geregeld debat geen sprake. En nu ontstond een vervaarlijk ru moer, waarby zelfs de persoon des Konings in het debat werd betrokken, wat het tot de orde roepen van verscheidene leden tengevolge had. Toen de President, na er eerst herhaaldeiyk mede gedreigd te hebben, de zitting schorste, scheelde het weinig of Rechter- en Linkerzyde waren handgemeen geraakt. Maar eenige leden van eerstgenoemde paity wisten toch dit uiterste te voorkomen, en .Loches! Laches!” was het slechts wat hygend tegen elkander werd uitgestooten. Toen wilde het publiek zich ook in de quaestie mengen en had zich reeds slag vaardig gemaakt, maar gelukkig werd het genoodzaakt door te hulp geroepen militairen, om de zaal te verlaten. Het gevecht der Afgevaardigden duurde echter voort en eenige tweegevechten zullen er wel het gevolg van zyn. Zoo debatteert men in de verlichte 19de eeuw. Te Madrid (Spanje) dreigt nu weder een schouwburg werkstaking. De direction van alle schouwburgen hebben besloten te sluiten, wanneer de nieuwe belasting van 5 percent der bruto-ontvangsten wordt doorgezet. Ook de Madridsche kofflehuisbedienden en de barbiers dreigen het werk te staken. Zoo krygt daar e'k vak langzamerhand zyn beurt. Te Washington (N. Amerika) is van Gene raal Ohio uit Manille bericht ontvangen, dat Kolonel Mac Arthur zich van Malolos, het hoofdkwartier der Filipinos, heeft meester gemaakt. De eilanders boden ditmaal slechts geringen tegenstandmaar volgens hunne gewoonte staken zij de stad in brand alvorens haar te verlaten. President Mac Kinley is voornemens 85.000 vrijwilligers naar de Phiiippynen te zenden. De tegenstand, daar onder vonden, verbaast de Yankee’s zeer, maar boezemt hun zoo zyn ze wel! toch zekeren eerbied in. Van eene «Qchoone slaapster” wordt uit San Francisco bericht ZO sliep wel geen honderd jaren, als de Prinses uit het sprookje, maar toch een merkwaardig langen tijd. Elida Wilbur, zoo heet het meisje, kreeg dertien maanden geleden, by een twist met haren minnaar, eene flauwte, en wat men ook deed om haar weer tot bewustzfln te brengen - het waa tevergeefs. Zy bleef voortdurend srmout), karna I d zyn, waarom or kost. hat oog het M. akjes, voorzien d handelsmerk, en by ENDE. «LT. VAN DEB RIST. LNNEXOEK. Jong Czn. Dogtkbom. JKKEK. n Gennep. NX. D. Blanken. Dam. i lokman. ln Rees. s Jong Pzn. ln Essen. d. Vlist. aandacht geves ,f 1,80 per 5 ons. Overzicht Na gedanen arbeid is het zoet rusten, too denkt ook de Fraasehe Kamer van afgevaardigden, die Donderdag j.l. uitéén ging, om eerst den tweeden Mei weer met hare zittingen te beginnen. Z(j heeft woord gehouden: haar werk is af, dat wil zeggen, de begroeting van flnanclön is in haar geheel goedgekeurd en aange nomen met 464 tegen 116 stemmen. Ook de Senaat ging uiteen, na met 250 stemmen de «voorloopige twaalfden”, door de Regee ring aangevraagd, bewilligd te hebben. Het Parysche Hof van Cassatie schynt van zijn voornemen, om slechts tot 4 April vacantie te nemen, te zyn afgestapt. Eerst 18 April is de datum van weder-byeenkomst. Woensdag JL, alle Kamers vereenigd, heeft het Hof zich bezig gehouden met het welbekende geheime diplomatieke dossier, waarover de heer Paléologue de noodige inlichtingen verstrekte. Dat onder zoek is nu afgeloopen en natuuriyk zyn nu de bladen vol van beschouwingen over wat het Hof van Cassatie nu doen zal. Eigen of anderer gissingen! En toch het rechte van de zaak blflft geheim, totdat het Hof.,., zelf gaat spreken. Men verwacht echter vry algemeen een aan- vullings-onderzoek. Het rapport van het gerechteiyk onder zoek omtrent de ramp te Toulon is nu door den Regeerings commissaris in handen gesteld van den maritiemen prefect, vice- admiraal de la Jaille. In dat rapport schflnt de ramp geweten te worden aan onkunde en onachtzaamheid en niet bepaald aan boos opzet, zooals het in het technisch rapport van Generaal Javanhey heette. De inschiyving voor de slachtoffers bij het gemeentebestuur van Toulon bedroeg Dinsdag 221 000 francs. a Op zyne reis naar Montelimar, op 5 April a.s., zal Frankrflk’s President, de heer Loubet, door den Minister President Dupuy vergezeld worden. Of «Moeder” dal prettig zal vinden? We betwijfelen het zeer. Maar dat zyn nu eenmaal de onaan genaamheden, verbonden aan een hooge ambtsbetrekking! Doch nog grooter on aangename gewaarwording zal den Presi dent Loubet wel overkomen zyn, toen hy het bericht vernam, dat een zekere Osouf geschoten heeft op een rentenier, genMmd Tourret, die sprekend op Loubet moet geiyken en in het bosch van Boulogne wandelde, zooals ook de Presi dent veel gewoon is te doen. De krank zinnige, zooals er tegenwoordig zoovelen in Frankryk rondloopen, vergiste zich in den persoon en schoot den heer Tourret terneer. De ongelukkige was terstond een Ifik. Wat deze krankzinnige tegen den President had of van hem wilde, zal nog moeten biyken. Maar weer een bewys aan hoe teedere draden in Frankryk het leven van het Staatshoofd hangt! Geiyk reeds gemeld, vierde de Daltsehe Rljkskanselier Hohenlohe Vrijdag 31 Maart zUn tachtigsten verjaardag, geheel «en familie”, dat wil zeggen met zyne vyf kinderen, want eene echtgenoote bezit hy niet meer. Vele Duitschers zullen na tuuriyk in gedachte eene wyie by hem vertoefd hebben. En Zaterdag j)den eersten April, zou het de 84ste verjaardag van Von Bismarck geweest zfln. Op vele bergen en heuvels in Duitschland werden dien dag vuren ontstoken ter eere van den grooten doode en op de Bismarck zullen werd mastik en wierook gebrand. Duitpchland vergeet zijne dooden dus niet! Werd in het vorig overzicht gemeld, dat de Czaar, de Keizer aller Rassenhet zóó met Finland maken zou, dat het te vreden kon zynnu weer komt een zéér vertrouwbaar bericht tot ons. als zou het de Russische Regeering ernst zyn met de Russiflceering van het arme Finland. Het Keizeriyk besluit is verschenen waarby de kleine onderscheiding, die de Finsche postzegels van de Russische deed verschillen, wordt opgeheven. Een bevel van den Gouverneur Generaal van Finland is by den Finschen Senaat ingekomen, vergezeld van een ontwerp tot verandering van het Senaatsreglement, dat hierop neerkomt, dat de macht van dit lichaam aanmerkeiyk wordt ingekort en de beslissing over verschillende zaken verminderd en de uitvoering daarvan den Gouverneur Generaal wordt opge dragen. De Finsche troepen, die byna geen Russisch verstaan (volgens het laatste rapport van den Gouverneur-Generaal), zullen in ’t vervolg Russisch moeten loeren. In bedoeld rapport staat, dat van een geheel bataljon slechts 7 man Russisch konden spreken. Het geschrift aan den Keizer, vanwege den Finschen Senaat, heeft dus in ’t ge heel geen uitwerking gehad. Nu, de ge volgen zullen haast niet te o verzien zyn! De Finnen z(jn er geen volk na om zoo maar hunne liefste goederen en hunne vryheid en zelfstandigheid prijs te geven en zoo ia een verhuizing begonnen op groote schaal. Byna elke trein - schrijft Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. 1 af om een Prgs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor S-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. aanwesigen Ie doen schudden van lachen. Luide toejuichingen vielen hem ten deel en aan het slot ontvingen de sprekers een barteljjk woord van dank van den voor». In de heden gehouden raadsvergadering werd aan mej. Viseer eervol ontslag verleend ala onderwijzeres aan de 2de openb. school alhier. Verder werd besloten een brandapait- huisje te bouwen naast de openb. school te Elshout; vervolgens werd een commissie be noemd om de bewoonbaarheid te onderzoeken van een woning, gemerkt wjjk C. no 49, be woond door J. v. d. Perk. Ouderkerk a/d IJsel, 29 Maart. By den jaarlykschen verkoop van zitplaatsen in het kerkgebouw der Herv. gemeente werden zulke pryzen besteed, als in jaren hier niet waren voorgekomen. Het zeer getrouwe kerkbezoek der gemeente oefende natuuriyk daar grooten invloed op uit. Wel een bewys, dat de arbeid van haren predikant, Ds. E. J. Homoet, op prija wordt gesteld. “Oadewater, 28 Maart. De commissie voor het inhuldiginvsfeest alhier hield heden avond in het hótel «Konings" haar laatste vergadering. De voorzitter, de heer R. W. Haentjens Dekker, burgemeester dezer gemeente, opende de vergadering met de mededeeling dat men nu de slot- rekening kon doen. Na rekening en ver antwoording door den penningmeester, den heer J. A. Verhoef, bleek er nog een batig saldo van f44,71. Die rekening werd goed gekeurd en vastgesteld. Van de door de dilettantenclub in Augustus ’97 in den buitentuin «Rozenburg” gehouden ker- messe d’été was nog overgebleven een bedrag van f 71welk bedrag bestemd was voor de armen dezer gemeente. De voorzitter, hoewel vragende wat er met de f44.71 moest gedaan worden, stelde voor beide sommen te combineeren, om in den aanstaanden winter daarvoor eene extra bedoeling te houden voor de armen der gemeente; welk voorstel na eenige dia- cusslén werd aangenomen. Als eene her innering aan het inhuldigingsfeest zal er een verslag daarvan door den archivaris der gemeente worden opgemaakt, dat aan burgemeester en wethouders zal worden aangeboden, om by ’t gemeentearchief een biyvends plaats te verkrygen. De rekening en verantwoording is voor elk ingezetene van Oudewater tot 10 April a. ter inzage bfl den heer J. A. Verhoef. Alvorens de feestcommissie werd ont bonden, bracht de voorzitter een woord van dank aan de leden voor al de moeite, aan hun taak verbonden, en bracht niet minder hulde voor het goed slagen by dat pogen en het groot succes, dat heeren leden daarmede hebben behaald, want, den om vang der stad in aanmerking genomen, ia optocht verlichting en versiering, ja het geheele Kon In minnefeest alhier uitmuntend geslaagd. Vóór het scheiden bracht de heer P. A. Van Duynen Montfln een woord van dank aan den voorzitter voor de leiding der vergaderingen. ‘Ridderkerk, 29 Maart. Het adres aan Z. M. den Keizer van Rusland in zake de Vredesmdnlfestatie is alhier geteekend door slechts 8 vrouwen en 18 mannen. De gemeente telt 8431 inwoners. ‘Hebellalnen, 30 Maart. De nachtvorsten schiinen op enkele laag gelegen akkers op den polder Hardingsveld nogal eenige schade veroorzaakt hebben aan de vroeg gepote aardappelenechter kan men weinig merken aan de vruchtboomen. Verleden week zfln er weer een paar schepen met hooi in het kanaal van Steenenhoek geladen. Het beste hooi is verkocht tegen 20 gulden de duizend kilo, maar het hooi dat minder mooi van kleur was is verkocht voor 18,50 19 gulden. *Zevenhalz«>B, 29 Maart. Maandag-avond werd alhier eene openbare les gegeven voor de leerlingen van den winterland- bouwcursus, in tegenwoordigheid van den landbouwleeraar, den heer U. J. Mansholt te Dordrecht, de commissie van toezicht en eenige belangstellenden. Uit de antwoorden der leerlingen bleek, dat zy goed van het onderwys geprofiteerd hadden. De voorzitter van de commissie van toezicht bracht den onderwyzers den dank voor het gegeven onderwys en drukte den leerlingen op het hart het volgende jaar weder met yver de lessen te volgen. De directeur dankte, ook namens zyn medeonderwijzer, het gemeentebestuur voor het afstian van het lokaal met ver lichting en verwarming, de commissie toezicht voor de medewerking, de leer lingen voor de toewfiding en de aan wezigen voor de belangstelling in dezen cursus. Driemaal had er verleden week een begin van brand plaats in deze gemeente. Telkens mocht men er in slagen hem te blusschen. Tweemaal In een stoephok, by een landbouwer, de eerste maal door het omvallen van een petroleumtoestel, de tweede maal door een fornuis. Den derden keer was de zolder al aan ’t smeulen, doordat de lamp er te dicht Mi gehangen had. De brandspuit behoefde evenwel niet eenmaal uit te rukken. slapen, tot zy een paaj dagen geleden eindeiyk ontwaakte. Zóodra haar be droefde minnaar dat vernam, snelde hy verheugd naar haar toe, maar zfln ge trouw wachten werd slecht beloond. De jongedame begonzoodra zy hem zag. den twist te vervolgen, juist op het punt, waar zij gebleven was. Da arme moest maken, dat hy weg kwam, om niet het verwijt te beioopen van haar opnieuw een langdurige flauwte te bebbep willen berokkenen. VARIA. Onder Arnemuiden is een gedeelte ran een soldatenpakje gevonden en bjj Heerenveen een dito-dito. Met het oog op de aanstaande vredes conferentie voor den vinder van geen waarde t Ook vrede? De Turksche Sultan heeft van keizer Wilhelm eensnelvarend kanon oadean ge kregen en de Duitsche rjjksdag nam weêr eens een nieuwe legerwet aan, waardoor keiser Wilhelm nóg al meer soldaatjes kr^gt. Te Tilbnrg is deser dagen op koeten van ’t armbestuur een Duitsoher begraven, onder wiens papieren men later een schuldbekentenis van 60 000 thaler vond. Een aardig erfenisje, alsde schuldenaar er n.l. goed voor is. Nog sal hij leven! «De Telegraaf”, die verleden jaar het overlijden berichtte van den bekenden dag bladschrijver Rennes te Utrecht, die toen spring levend waa, meldt nu, dat diezelfde mijnheer Rennes door een vigelante is overreden. Ofschoon de wielen hem over de beenen gingen, sjjn dese niet gebroken en is de toestand van den patiënt sonder gevaar. Te Beemster heeft het echtpaar Breebaart zijn 65-jarig huw’ljjks- feest gevierd en een huismoeder te Zuiddorpe verraste haar echtvriend met de geboorte van haar 19den spruit, waarvan er 17 in leven zgn. Reclame voor 't hnweljjk maakt een paartje, dat te Papendreeht in ondertrouw is opgenomen. Hij gaat voor de derde, zij »oor de vierde maal *t huw’ljjksbootje in! Een Rotterdamsch kantoorbediende, die onder z’n kantoorjas een hopeloose liefde voor een gevierde actrice koes terde, stortte zich in de koude Blaak, om een eind aan sjjn ellendig bostnen ‘o RnkoU schippers, die nog medelpden met dit jonge loven hadden, visobten hem op en in het politie bureau werd hem gelegenheid gegeven zich van droge kleeren te voorzien Een veriame- laar. Onder Kampen overleed deser digen de 88 jarige W. Ooossen, die van het Rflk een klein pensioentje en van een instelling run weldadigheid nog wat onderstand gendot. De man, die self altijd in eenzelfde pak gekleod ging, bleek wol een 400-tal jassen, waaronder verscheiden nieuwe, verzameld te hebben, terwjjl men, tot in den nok van a’n huis, wel een 80-tal hoeden vond, behalve nog een aantal broeken, kousen, klompen en schoenen. In Den Haag is verleden week een vergadering gehouden met het doel oen vereeniging tot verbetering (vereenvoudiging) der vrouwenkleeding op te richten. Een voorloopig comité is opgerioht, zoodat we er heel gauw meer van sullen hoor en. Of we er ook eens wat van sullen aienPVoor de Pasohen. Een inwoon ster van Velsen vond verleden week op een morgen een versoh gelegd eitje in haar ledekant. Een surprise van een kip, die door het geopende raam een nestje in de slaapkamer had gezocht. Ook smak el gk. Deser dagen gebeurde het te Breda, dat een tonnetjesman. die in een woning aan de Bieststraat zijn taak volbracht en sioh daarvoor naar den soldor had begeven, met ton en al door het plafond zakte en zoo in de woonkamer terecht kwam, waar juist de familie aan tafel sat. Voor loopig had niemand eetlust meer! Een geluk bjj het ongeluk was. dat niemand, ook de tonnetjesman niet, eenig letsel bekwam. De sneltrein is een haastige trein en oen „rustend” reiziger, die Zondag te Heorenveen moest uit stappen, bemerkte even te laat, dat hy meó doorging naar Leeuwarden. Een klein eindje verder trok hg „wakker” aan de noodrem en hield de trein stil, waarna de conducteur open deed ende „boetvaardige” wist te ont snappen, vóór men nog s’n naam had ge vraagd.Een bolangrjjke aangelegen heid. Wilhelm I verkoos den bakkebaard, Keizer Friedrich den vollen baard on de tegen woordige Duitsohe Keizer gnat zjjn onderdanen in dracht voor met de opgestrekeo snor: een knevel, hoff&hig en chic De Engelschb zee officieren, die volle baarden dragen, hebben een Hinken indruk op den Keiser gemaakt en ’t is waarsohynlijk hieraan toe te sohrjjven, dat het laatste bevel van hooger hand voor alle Duitsohe mariniers luidt: een volle baard of heelemaal niets. Dit bovel is als wensoh inge kleed voor alle see-officieren, wat toch ook het zelfde beteekent als, dat menige trotsohe en fraaie mannenknevel onverbiddelijk vallen moet. De heer D. H. Thim heeft wegens gezondheidsredenen zyn eervol ontslag aangevraagd ala hoofd-inspecteur van politie te Arnhem. - De Staatacour. (no. 77) bevat een Kon. besluit waarby aan Pieter Nuys, loteling van de lichting 1899. uit de gemeente IJselmonde, ingelIJfd by het 6de regiment infanterie, nadat hy voor den dienst geschikt zal zyn bevonden, ont heffing van den werkeiyken dienst by de militie wordt verleend tot 1 Maart 1901, op grond dat hy geacht wordt onmisbaar te zyn voor het gezin waartoe hy behoort. -De electriache boot, die thans op de werf van den heer L. Smit te Kinderdyk ten behoeve der rivierpolitie te Rotterdam bebouwd wordt, zal half Juli in gebruik worden genomen. - Te Rotterdam ia overleden de heer A. J. Le Gras, de bekende acteur en regisseur, die rijn naam heeft gegeven aan het gezelschap der Vereenigde Rot- terdamsche Tooneeliaten onder leiding van Le Gras k Haspels. De Zutphensche predikant Dr. H. W Ph. E. v. d. Berg van Eysinga heeft zich, naar men bericht, aangesloten by de afdeeling Zutnhen van de Soc. democr. Arbeidersparty. Gorlnehem, 1 April. In eene zitting van den Raad, hedenmiddag gehouden, is in de plaats van den heer mr. A. C. Visser, die, wegena zyne benoeming tot Hoogleeraar, ala Wethouder moest af treden, met algemeene stemmen onze oud-Burgemeesterde heer C. van Andel als zoodanig benoemd. Bodegravea, 29 Maart. Volgens de vast gestelde kiezerslijst zyn alhier 574 kiezers voor de Tweede Kamer, 573 voor de Prov. Staten en 542 voor den gemeenteraad. Dit getal bedroeg in ’t vorige jaar respect. 563, 563 en 534. Van de oude kiezersiyst zyn afgevoerd 41 namen, terwyi 52 kiezers voor *t eerst on de iflst voorkomen. De lijst bevat o.a. 7 woonkiezers, 1 vaartuig- kiezer,. 20 loonkiezera, 7 grootboek- of spaarbankkiezera en 1 examenklezer. De Chr. school alhier wordt met 1 Mei a s. eene school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs. De heer Gold- smldt, met acten voor Fransch, Du it ach, Engelach en wiskunde, heeft de benoeming tot eersten onderwyzer aangenomen. ‘Bolnes, 29 Maart. Alhier komen veie gevallen van roodvonk en keelziekte voor. De school is byna half ontvolkt. Ver scheidene sterfgevallen hebben reeds plaats gehad. In het huisgezin van IJ. zfin in ruim acht dagen drie kinderen overleden. Het vierde, het eenige, dat nog over is, is ook ongesteld. Mochten zy dat behouden 9flruvi-Auiuit»B, 01 Moot? Eonigo doffon geleden had de leerjongen J. B.. van C. K., timmerman, alhier, het ongeluk te vallen en zyn arm zoodanig te kwetsen, dat geneeskundige hulp moest worden in ge roepen, waarby armbreuk geconstateerd werd. Op de lijst der kiezers komen alhier voor 204 kiezers voor St.-Generaal en Prov. Staten en 201 kiezers voor gemeente raadsleden. Door de kaashandelaars werd deze week hier en in de environs de kaas ge kocht voor f20,50 de 50 KG. De handel is over het algemeen redeiyk. ‘Hoornaar, 30 Maart. Werden 14 dagen geleden hier de eerste stallen hooikaas voor f 19 de 50 KG verkocht, thans wordt hier door de opkoopers reeds tot f 20 50 de 50 KG. besteed. Intusschen is het wringen toegenomen, ofschoon nog altijd veel melk met de melkwagens voor de boterfabrieken i 4 ets. per liter wordt meegegeven. §Leerbroek, 30 Maart. Volgens vast gestelde lyat bedraagt het getal kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Pro vinciale Staten 122 en voor den Gemeen teraad 117. ‘Molenaarsgraaf, 30 Maart Gepasseerden nacht zyn alhier by de familie Verlek 2 kippen en een haan, by G. Tukker 8 kippen en een baan gestolen, terwyi by J. Stuy te Gybeland 18 stuks het moesten ontgelden. Zooeven kwam hier bericht dat te Streefkerk een zak met doode en een mand met levende kinpen is in beslag genomen. De vervoerder, zekere De B. aldaar, ia gearresteerd, ’t Getal ontvreemde moet met de in beslag genomen overeen komen. De eigenaars van de gestolen kippen zyn naar Streefkerk vertrokken teneinde vast te stellen of het gestolene hun eigendom is. Nog wordt medegedeeld dat by S. Van den Berg alhier eene poging Is aangewend om duiven te bemachtigen. Eene hakbank van een buurman, die onder het hok werd aangetroffen, bleek te laag te zyn. gNIeawland, 30 Maart. Volgens vast- gegtelde lijst bedraagt het getal kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Pro vinciale Staten 81 en voor den Gemeente raad 79. gNInaw-Lekkerlaiid, 29 Maart. In het aoctdteitagebouw a/d Kinderdijk hield giator- arond het depart. N.-L. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar laatste buitengewone vergadering in dit sei toon. Als sprekers traden op de heer en mevrouw Poolman uit Rotterd*m. Aan de aangename herinnering, die de spreken den vorigen winter alhier hebben achtergelaten, alsmede aan de vermaardheid, die de heer Poolman als tooneelspeler besit, was het voor- seker te danken, dat het publiek soo talrgk was. De ruime zaal van h«t sociëteitsgebouw kon nauwoljjks alle belangstellenden bevatten. De voorz. van het depart., de hoer H. J. D. Bakkes, voorspelde in zjjn openingswoord terecht een avond 'van succes voor den heer Poolman, zooals h(j er in de laatste dagen, ter gelegen heid van zjjn 25-jarig jubiló, sooveel heeft gehad. Het publiek werd vergast op een paar blijspelen, eenige monologen en een paar ge dichten. De heer P. toonde ook hier, welk een hnkw.iam tooneelspelor hjj ia. Zjjn voor dracht en vooral *yn mimiek waren meesterlijk en dwongen bewondering af. Hjj wist alh

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1