Iteo etc. IAR. N°. 1982. S[gaB£8FS liedenzonder 328, Schoonhoven. Eerste.Blad. 1899 Zaterdag 15 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht i NERING. Landbouw. SHIRE BEEREN o. T t Lübeck e Loterij celen der reeds h vereenigt, daar rden uitgegeven, Mg der lete~6de eltkomen, zoodat isn prijs vilt, leiee aantal loten oh even hoog zijn Ie dubbel zooveel geven. BIJ geen emlng z(Ja deer den hoofdprijs te bier. BEZWAREN. BINNENLAND. scHoommw codrajt RUIMTABAK 8. W. N. VAN NOOTEN r« Schoonhovik, Uitgever». ons 25 ct. per kilo ètóct der. rillen geholpen en geven dit af ieder r geroemd. voor 1 kwartje. 25 ct. e prima blanke k, Hoofdcollecteur. Ct«., aangetee- SN JHE iel m 0«utr»k«i". Ml by P. VAN by O. DB SIKH. Den Ooarant bestaat uit Twee Bladen ct. terug). tcao, 15ct. p.ons. Ik van te maken. elneming nopend ineen op winst, beter voorziening tegen des te lager zoowel de gevaren premiepercentage. Het is ‘i in het belang van eiken goed te zorgen als Dovendien, als na verloop waarvan reads t begint, kosten 8 f 4,80. 4 - 1,40. - 1,10. «middellijk uit- n deze bedragen Ike trekking wor- :t toegezonden. ermogen te ver* de risico zoo niemand ver- md te bieden en tot iu(jn Hoofd benden B(j de i trekking kon zen uitbetalen 70.000, 50.000 jne collecte met mag noemen. 20 April a. a. loten zal spoedig gelukkigste geval si Mart; p.Mk.SOO.OOO, 70.000, twoo- >O, tweemaal omaai 10.000, Van haar eerste schreden op den weg der sociale wetgeving beleeft de Regeering tot dusver weinig genoegen. Van een ernstig streven der Tweede Kamer om aan de door alle partijen als noodzakelyk erkende hervormingen een begin te maken, is niets te ontdekken; het heeft al den schyn of men daar, door uitstel en ver schuiving, het feit wil trachten te verbergen, dat de moeielyk heden grooter zijn dan de heeren zich hadden voorgesteld ten dage, dat zy voorshands met een paar woorden op een partijprogramma en.eenige volzinnen in een verkiezingsredevoering meenden te kunnen volstaan. De eerste schrede, die wy hier meer byzonder op het oog hebben, is het wets ontwerp tot verzekering van werklieden tegen de geldelyke gevolgen van ongelukken in het bedryf. Toen het kwam, werd het vry koel ontvangen; noch van grooten byval, noch van sterke oppositie was iets te bespeuren. Er werden in de pers op merkingen gemaakt, die echter niet den grondslag der regeling betroffen; men vond dat de Ryksverzekeringsbank een te sterk centraliseerend karakter droeg, keurde het af dat aan de direct belanghebbenden, werkgever^ en werklieden, geen aandeel in regeling en beheer was toegekend, waar door de bureaucratie te zeer naar voren trad, en betreurde dat geen plaats was overgebleven voor particuliere verzekerings maatschappijen, over welker werking de ondervinding een gunstig oordeel wettigt. Van den kant der werklieden geringe belangstelling. Of dat is, dewyl reeds velen op de eene of andere wyze tegen ongevallen verzekerd zyn, dan wel, omdat een andere verzekering, die veel meer omvattend is, maar daarom ook nog veel grooter bezwaren zal ontmoeten, name lijk die tegen ouderdom en invaliditeit, geheel hun aandacht in beslag neemt in ieder geval, van deze wet hebben zij minder notitie genomen dan verwacht werd, en de Regeering kan zich zeker niet beroepen op den steun der werklieden-vereenigingen by de verdediging van haar plan. Daarentegen is, en dat juist in den laatsten tyd, van de werkgevers de oppo sitie sterk te voorschijn getreden. Het is alsof aan dien kant slechts gewacht werd op een initiatief, om zich er by aan ie sluiten. Lang bleef dat begin van verzet uit, maar het kwam toch, ai was het ook ter elfder ure. Men kan den werkgeveis daarvan geen verwyt makenmisschien ware het meer in het belang eener spoedige afdoening geweest indien zij eenige maanden vroeger met hun petitiën tot de Tweede Kamer zich hadden gericht, maar beter laat dan nooit; en, hen van pogingen tot obstructie te willen beschuldigen, gelijk wy ergens gelezen hebben, achten wy onbillyk. Merkwaardig, dat het eerste verzet in dezen vorm is uitgegaan van een kant, waar men allerminst kan spreken van ge mis aan belangstelling in het lot des werkmans. De namen Van Marken (Delft) en Stork {Hengeloo) zyn in de arbeiders- wereld buitengewoon gunstig bekend, en in de industriëele inrichtingen, door deze namen vertegenwoordigd, is voor verzekering zooveel gedaan als de omstandigheden toelaten. Toch is het zeer begrijpelijk, dat juist daar, en wel op meer deugdelyke gronden dan ergens anders, oppositie werd gemaakt tegen een regeling van Staatswege, die alles in één middenpunt samenbrengt, waardoor al hetgeen de industriëelen per soonlijk en in eigen kring voor ongevallen verzekering hebben gedaan, moet worden opgeheven. En wie ziet gaarne een arbeid, waaraan veel toewyding is besteed, een plant die men met zorg gekweekt heeft en tot een bloeienden toestand gebracht, waardeloos worden? Toen eenmaal het ys was gebroken, volgden er meer. Wy willen aannemen, dat in de eerste adressen slechts het woord gevoerd werd door werkgevers, die inderdaad voor de verzekering hunner ondergeschikten tegen bedrijfsongevallen het noodige hebben gedaan; als wy echter later ook ver- eenigingen van patroons zien optreden, dan begint daaromtrent wel eenige twyfel te rijzen. Geplaatst voor de keus om niets te bly ven doen of door den Staat verplicht te worden om wel iets te doen, zyn er misschien menschen zelfzuchtig genoeg om aan het eerste de voorkeur te gevenmaar dezen hebben in dit geval geen recht van spreken. Verschillende getuigen zijn gehoord. De gewonde was zelf niet in staat een ver hoor te ondergaan. Aan de beurt van aftreding voor lid van den gemeenteraad voor dit jaar is de heer T. v. Dieren. 'Haastrecht, 14 April. Wegens het over lijden van den poldermeester Willem Versteegt had Maandag jl. de verkiezing van een bestuurslid van den polder Hoonaard plaats. Met bijna algemeene stemmen werd de heer G. G. Raateland benoemd. Na de Paaschvacantie zyn er 35 nieuwe leerlingen tot de openbare school toegelaten, waarvan 16 uit Reeuwyk en 1 uit VJist. Naar men verneemt zal het bestuur van de Krimpener waard een proef nemen en 1000 M. lengte van den beneden- Haastrecbtschen dijk met een paardenpad bestraten. Voldoet het aan de verwach tingen, dan zal het volgende jaar weêr een gedeelte bestraat worden. 'Krimpen a/d Lek, 13 April. Tengevolge van eene oproeping aan de kiezers, om eene plaatselijke kiesvereeniging van voor uitstrevende liberale richting tot stand te brengen, kwamen gisteren avond een 17 tal pe-sonen bijeen. Op voorstel van de commissie, vroeger aangewezen, werd be sloten eene dergelijke vereeniging in ’t leven te roepen. Alle aanwezigen traden als lid toe. De commissie bracht daarna een concept-reglement ter tafel, hetwelk na eenige discussie en enkelè wij rigingen met algemeene stemmen werd aangenomen. O 8. werd bepaald, dat de leeftijd om lid te worden is gesteld op 23 jaar en dat de contributie minstens f 0,25 zal be dragen. Vervolgens werd een bestuur van 5 leden benoemd Na verschillende stem mingen werden met groote meerderheid gekozen de heer P. v. d. Hoog tot laten voorzitter, de heer K. Smit Jz. tot 2den voorz.. de heer M. Boogaerdt Bernz. tot laten secretaris, de heer J. v. vner tot 2den secr. en de heer K. v. d. Berg tot penningmeester. De nieuwe kiesvereeniging, die den naam van „Vooruitgang” zal drogen, zal zich, op voorstel van den heer M. Boogaerdt, by de Liberale Unie aansluiten. Met eene opwekking om zooveel mogeljjk leden trachten te winnen, die de be ginselen der vereeniging zijn toegedaan, sloot de voorzitter, de heer P. v. d. Hoog, deze bjjeepkomst. §Lange-Hufgeweide, 12 April. Den 2den Mei a. s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat Hendrik, meer bekend onder den naam van Hein Schoenmaker, zich in den echt verbond met Hanna Verdel. Wie is er, die den 80jarigen Hein niet kent, die altijd met den grootsten ijver, voor zoover zijn krachten hem dit toelieten, zyn beróep als arbeider heeft uitgeoefend om in zijne dagelyksche be hoeften te voorzien 1 Het zal wel overbodig zijn, den wensch uit te spreken, dat vrienden en bekenden op dien dag hunne belangstelling zullen betoonen in het groote voorrecht, aan het echtpiar geschonken, opdat hier het spreek woord tot zyn recht kome, „dat gedeelde vreugd ook de vreugde nog verdubbelt.” 'Meerkerk, 14 April. (Per telegraaf). Aan de kaasmarkt zijn aangevoerd of in de pakhuizen geleverd 17 vrachten, De handel is vlug. Men besteedt voor 1ste kwal, van f 20,— tot f 22, voor 2de kwal, van f 18,50 tot f 19,50 per 100 halve KG. 'Aiieuwerkerk a/d IJsel, 18 April. Dat de coöperatieve landbouwvereeniging zich in een voortdurenden bloei mag verheu gen blijkt voorzeker uit hetgeen zij in den afgeloopen winter heeft verhandeld. Er is aanbesteed 73150 K.G lijnkoeken, 71100 K.G. Ujnmeel en 197 HL. haver. Het aantal leden werd met 3 vjrmeerderd en bedraagt nu 31. Maandag-avond deed de penning meester van de zangvereeniging „Har monie”, de heer K. Van Leeuwen, rekening van de op den tweeden Paaschdag gegeven openbare uitvoering. Uit die rekening bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 53,10 en de uitgaven f 11.45s, zoodat het batig saldo beliep f 41,64s. De door de Gedeputeerde Staten goedgekeurde gemeente-omslag over het dienstjaar 1899 bedraagt f 8605. Daartoe uitgenoodigd door de Chr. Jongelings-vereeniging „Samuel” trad gisteren avond voor belangstellenden op de heer Oosterwijk Bruijn, eere-voorzitter van den Nederlandschen Jongelingsbond. In een keurige rede schetste de spreker het leven van den dichter I. Da Costa. Hij deed vooral uitkomen, welken invloed Da Costa had uitgeoefend op het christelijk leven. Met aandacht werd de spreker tot het einde toe aangehoord. Gisteren-avond werd door het fanfare- gezelschap aan den burgemeester. M'M. D. een serenade met fakkellicht Door den voorzitter van het trap naar beneden gekomen is, cat hij corps, den heer J. Roepman, werd ZEdel- sadert dien tijd in levensgevaar verkeert. achtbare toegesproken. In h irtelijke be- Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maaI plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. maatschappij wordt geëischt, niet gering zyn te achten. Heeft een groote industriëele onderneming zelve een verzekeringskas, dan is natuurlyk de zaak nog gemakkelyker. Ook wordt gezegd, dat de premies veel hooger zullen zyn dan tot nog toe betaald worden, en in sommige adressen is reeds éen berekening gemaakt, waaruit zou blyken dat er driemaal zooveel zal worden geëischt, terwyl dan nog den werklieden bij eenig ongeval minder uitkeering ten deel zal vallen. Deze berekeningen kunnen wy laten voor hetgeen zy zyngeen werkgever weet nog, in welke gevarenklasse zyn inrichting zal worden ingedeeld, evenmin welk per centage van het loonbedrag hem zal worden opgelegd. Het schjjnt ons toe dat men met zulke voorbarige argumenten de kracht van zyn betoog niet verhoogt. Wel is de vraag van belang, of het niet beter zou zyn, de verzekering in particulieren kring te laten voortbestaan, en wij zouden tot een bevestigend antwoord op die vraag zeer geneigd zyn, indien niet twee be denkingen ons daarvan terughielden. Ondersteld: Een groote inrichting heeft een verzekeringskas tegen ongevallen. Er hebben nu en dan een paar ongelukken plaats gehad, en de slachtoffers ontvangen behoorlijke uitkeering. Maar nu gaat die inrichting te niet, laten wy zeggen door faillissement of door staking van het bedryf. Wie zal dan dien menschen tot aan hun levenseinde het overeengekomen bedrag uitbetalen? Aan dit bezwaar zou wellicht tegemoet te komen zyn door bij de wet te bepalen dat by verzekering dooreen particulieren werkgever deze verplicht is by ieder ongeval een som te storten vol doende voor den aankoop eener lyfrente tot een bedrag als de aard van het ongeval vereischt. Zou men dat willen? Absolute zekerheid is bij elke soort van werkliedenverzekering een absolute noodzakelijkheid, hierover zullen wy het wel allen eens zyn. Vindt men die ook by een gewone verzekeringsmaatschappij Ook zij kan failleerenzy kan door wan beheer, door oneerlijkheid in een toestand geraken, die het haar onmogelyk maakt aan haar verplichtingen te voldoen. Hoe dat te voorkomen? In de adressen wordt wel gesproken van ^genoegzame zeker heid”, maar nergens hebben wy uitgedrukt gezien hoe men zich vooratelt die te ver krijgen. Ook is het weleens voorgekomen dat by een verlengde uitkeering, volgens overeenkomst, de betrokken maatschappij bezwaar maakte, omdat zy betwistte dat het ongeval werkelyk in het bedryf had plaats gehad, of dat eigen schuld geheel was buitengesloten; hieruit ontstond dan een geschil dat aanleiding gaf tot een proces. Aan den uitslag van een proces het lot van een werkman blootstellen, komt ons bedenkelyk voor; by uitkeering uit de Ryksverzekeringsbank is daar minder gevaar voor. Een ander bezwaar is, dat bij het stelsel eener vaste premie de werkgevers minder geneigd zullen zyn tot het nemen van dikwijls kostbare voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van ongelukken. Wy ant woorden, dat zy door dit te beweren zich zelf zwarter schilderen dan zij zyn; zal de eisch der humaniteit moedwillig worden afgewezen? Maar ook uit een practisch oogpunt vinden wij die bewering onge motiveerd; hoe ongelukken, des klasse als het p dus wel degelijk fabrikant, om zoo mogelyk is. van vyf jaren, by het maken van de weten schappelijke balans, blykt dat ten gevolge van de uitmuntende zorgen der werkgevers minder is behoeven uitgekeerd te worden dan de raming, dan worden de tarieven verminderd. Tegen het tydperk van drie weken na het ongeval, gedurende hetwelk geen uit keering geschieden zal, is wel iels in te brengen. De Regeering acht het wenschelyk, om simulatie van ongeschiktheid te weren. Of daartoe een korter tyd niet voldoende zou zyn, mag nog weleens overwogen worden. Hoe lang ten slotte die tyd worden zal, de ziekenkassen der werklieden, welker bestuurders veel béter in staat zyn te beoordeelen of er uit&ekeerd moet wor den dan de met den patiënt onbekende directie der Ryksverzekeringsbank, zullen gedurende die dagen in het ontbrekende moeten voorzien. Het beginsel, dat er een tyd van niet uitkeering moet vastge steld zyn, schynt wel onmisbaar, dewijl men het overal, in elke ongevallenverzeke ring van overheidswege, lerugvindt. Ten slotte het bezwaar dat by verzekering van Staatswege de kans wordt uitgesloten dat een werkman, die tengevolge van een ongeval uitkeering van Rykswege ontvangt, door zyn patroon, in wiens inrichting hem het ongeluk trof, nog wordt aangehouden voor lichtere werkzaamheden, overeenkom stig den toestand, waarin hij geraakt is iets dat gewoonlijk geschiedt als de patroon voor het verder lot van dien werkman de verantwoordelijkheid draagt. Het gewicht van dat argument, welks gegrondheid wy Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,75. Franco per poet door het geheele rjjk f 0,90. Men kan zich abon- ueeren bjj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. In verband met het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam worden reeds verscheidene plannen ge maakt. Is men wel ingelicht, dan zai, be halve het Doofstommeninstituut aan de Diergaardelaan, ook bezocht worden door H. M. het Luthersch Weeshuis aan het Vasteland en het Sophia Kinderziekenhuis aan den Westersingel, terwijl het bestuur van het St. Anthoniusgesticht aan den Nieuwen Binnenweg een desbetreffend ver zoek tot H. M. gericht heeft. Eerewachten zullen verstrekt worden door het korps Koninklijke Scherpschutters en een com pagnie der dienstdoende schutterij. Te Gorlnchem en Leerdam zijn Dinsdag 93 export-varkens afgeleverd voor Nieuwerkerk a/d IJsel en voor Osch. De prijs is 1 cent per pond minder en alzoo maar Itt coat prr half b-iln Men schrijft ons uit de IJsel- streken, dato 13 April: Op een enkele uitzondering na wordt menig landbouwer telken jare teleurgesteld, zoowel met het jonge vee in de weide doen, als met het zaad of legpoters aan de aarde toevertrouwen, en toch...- slechts een paar mooie dagen begin Maart ’99 en klaar was men om opnieuw een lot te wagen in de loterij van szacht weer en zonneschijn”. Dat menigeen bedrogen ditmaal zal uit komen behoeft niet gezegd te worden want veel wat aan den kouden grond is toevertrouwd is óf door vochtigheid ver rot, óf zoo ten achteren, dat men het ter bespoediging beter een maand later had kunnen zaaien of poten. Ook het fijne fruit, waarvan vele boomen al schoone bloesems vertoonden, zal in de laatste gure Novem berdagen en niet te vergeten het nacht- vorstje van den laatsten nacht wel zeer veel geleden hebben, en van de ryke be loften zullen wel eenige onvervuld blijven. Ziet men het jonge vee in de weide plassen in het moerassige gras, het loopt zoo echt troostloos rond, dat het evengoed ons innig meelij opwekt als een bedelaar die met een kleine door de kou loopt. En wy zei ven.... als wij’s morgens bibberende van de kou buiten komen, uiten vaak de klacht: zoo’n guur voorjaar is eenig, en zijn vergeten dat datzelfde onprettige weer en diezelfde klaagtonen erover ieder jaar (een witte raaf als het anders is) worden herhaald. Doch daarom niet ontmoedigd, wy gaan vooruit en een half jaar van schoon weder en goeden oogst hebben wij op hoop in t vooruitzicht. Gelukkig is ook de han del in het hoofdprodukt van deze streek (nl. Goudsche kaas) weer wat williger, en vele van onze boerinnetjes, die het melk leveren aan de boterfabriek zoo’n dood boerenbedrijf vinden, zyn weer aan ’t wrin gen van hooikaas begonnen, en al zyn de pr'yzen niet om te roemen ook op dat punt zyn wy al een weinig gespeend, zy varieeren op de markten en aan de pak huizen, naar wient en kwaliteit, tusschen f 22 en f 18 per 50 kilo. "Gorinchem, 12 April. B(j de jl. Maan dag gehouden verpachting van weilanden, toebehoorende aan het vrouwenhuis alhier, heeft de „Waard” te Arkel opgebracht f 1858, zijnde ongeveer evenveel als het vorige jaar, de „Eug” te Kedichem doed f 217 of circa 10 procent minder dan in 1893. ’Alb lass er waard en Vtyfheerenlanden, 14 April. De handel in kaas gaat, even als die in boter, relelykkaas is f 1 per 50 kilo, goêboter 5 cent per kilo lager in pi jjs- Men besteedt thans in deze streken voor kaas f 18 f 20 per 50 ki o, naar wicht en kwaliteit. Goêboter f 0,45, wei- boter f 0,40 per kilo. 'Goudrlaan, 13 April. Door de bevoegde macht is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den val van den jongeling J. v. d. H-, die op Paas^h-Maandag in o beschonken toestand te Nieuwpoort in de Molenaar, herberg „het Veeihuis” zoodanig van de gebracht. Ernstige overweging verdienen de be zwaren ingebracht door werkgevers die door daden hebben getoond de ongevallen verzekering noodzakelyk te achten. Zy wyzen in de eerste plaats op de hooge kosten en de omslachtige werking van de voorgeelelde Ryksverzekeringbank, die, in ve^gelyking met hetgeen by een particuliere niet betwisten, schjjnt om niet van dien aard, dat een voorgesldde regeling er met succès door ta^rt&n kat* worden. De Ryksgepensionneerde kan, netlij by zijn eigen patroon, hetzy by een ander, ook nog wel lichte werkzaamheden gaan zoeken; de niet zelden gemaakte schikking, dat de patroon zyn werkman na het ongeluk voor het gewone loon in dienst houdt, al kan hy ook slechts werk van minder waarde leveren, is op zichzelf niet af te keurenr maar verschaft den man bitter weinig zekerheid voor de toekomst. En dat is het, waar het op aankomt. Is een regeling aan te geven, by welke de aangevoerde bezwaren nietgevonden worden, wij zullen haar zeer gaarne ondersteunen, mits, de waarborgen dat de werkman tegen de geldelyke gevolgen van ongevallen geheel gedekt zal zyn, niet worden ver minderd. Op de inzenders van de adressen aan de Tweede Kamer rust de verplichting aan te toonen, dat zulks mogelyk is. woordingen bedankte de burgemeester voor de hem gebrachte ovatie, en hij drukte den wensch uit, dat het corps steeds in bloei zou toenemen. Tevens verzocht hij den leden binnen te komefr, waar hun een glas wijn werd aangeboden. ’Noordrloos, 12 April. De h^den ge houden verhuring der wei- en hooilanden, behoorende aan de burgerlijke en diaconie- armenfondsen en die van de polders Botersloot, Noordzij en Gmotewaard, hebben opgebracht f 1695, zijnde f J23 meer dan het vorig jaar. J Ten overstaan van notaris Bfldde heeft heden alhier plaats gehad dfw/toe wjjzing van de vorige week plaats gfehad hebbende veiling. Het weiland van den heer F. Dujjm te Benschop is verkocht voor f 2400, terwijl bet woonhuis van den heer Van Es is opgehouden op f 2250. Heden had de rietdekker W. Van Peet het ongeluk van een omstreeks 6 meter hooge stelling te vallen. Hoewel nog eenigermate uit zijn neus bloedende on zijn rechterarm bezeerende, schijnt overigens deze hooge val hem geen nadeelige gevolgen te hebben berokkend. "Oodrrkerk a/d IJsel. 18 April. Met be grijpelijke teleurstelling is hier kennis genomen van de uitspraak van deRotter- damsche rechtbank, waarbij de personen, die zich onlangs bij de woning van F. R. schuldig maakten aan geregeldheden, zijn vrijgesproken van de aanklacht wegens vernieling van glasruiten. De duisternis die heerschte toen de feiten plaats grepen en die tengevolge had de moeilijke her kenning van de daders door de getuigen zal oorzaak zijn, dat het wettig en over tuigend bewijs der euveldaden niet geleverd is kunnen worden. Alleen een der daders, door het dragen van een kenmerkend hoofd deksel duidelijk aangewezen, is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens de gepleegde mishandeling. Dat alle daders, althans een deel hunner, ntrnf ontivingcu torwfjl Zfl do ongeregeld heden pleegden en onmiddellijk daarna, zal nu wel niemand meer betreuren. Met den zomerdienst is eene groote verbetering gekomen in de geregelde vaart der stoombooten van de reederij de IJsel. Vele en vlug loopende diensten ge rieven thans het publiek, en zullen er ongetwijfeld toe bijdragen, dat de onlangs aangeheven klachten spoedig vergeten zjjn. Op aanschrijving van hoogerhand zal ook hier eene collecte worden gehou den voor de maatschappij van weldadig heid Frederiksoord, eene instelling die velen ten zegen is. Jaarlijks toch levert z(j niet minder dan een zestigtal bestede- lingen af, behoorlijk toegerust en ont wikkeld om hun eigen brood te verdienen in een eerlijk bestaan. Dringend heeft de maatschappij echter behoefte aan steun. Mogen velen ook in deze gemeente aan haar roepstem gevolg geven, en naar vermogen eene bijdrage geven tot hare instand houding en haren bloei. "Oudewater, 12 April. De heeren G. A. Jonkheid, wethouder, J. C. Verheul en M. Zuurhout z(jn dit jaar aan de periodieke beurt van aftreding als leden van den gemeenteraad. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht van de Ned. Oud-Katbolieke kerk zal a.s. Zondag, 16 April, dan Eerw. heer C. Wyker, diaken van het Haarlemsche bisdom, tot priester wijden. De Eerw. heer Wyker is voorloopig benoemd tot pastoor van voor noemde kerk alhier. gRonendaal (gem. Haastrecht), 12 April. De beer H. A. Montjjn alhier is in de heden gehouden vergadering van de Krim- penerwaard met 169 stemmen gekozen tot hoofdingeland-plaatsvervangar. De heer D. Schouten te Berg-Ambacht verkreeg 24 en de heer Brouwer de Koning alhier 22 stemmen. De heer Montyn treedt in de plaats van den heer G. Voorslujjs, die tot hoofd ingeland is benoemd. ’8tolw(jk, 13 April. Een eigenaardig biljard concours werd hier sedert een paar weken ten huize van den heer A. Natzijl gehouden. 500 partijen i 10 ets verdeeld in seriën van 100, moesten er gespeeld worden, eer de eigenlijke prijskamp kon plaats hebben. Tot recht begrip diene, dat or met 6 ballen gespeeld werd, en dat eene paritf geëindigd was, als de speler geen punt maakte of verliep. Zon dag jl. moesten de vijf, die de hoogste punten in elke serie behaald hadden, tegen elkaar om de 5 uitgeloofde prijzen kampen en nu werden deze gewonnen door de volgende heeren: de 1ste prijs (een regulateur) door L. Honkoop; de 2 ie prys (een barometer) door N. Zy'der- laan, de 3de prjjs (een sierlijke stoel) dooc D. Zuidervliet, de 4de prijs (een rook tafel! je door N. v. d. Pool, de 5de prijs (een wekker) door P. Verdoold. H-it kohier der hondenbelasting is voor dit jaar vastgesreld tot een bedrag van f 232,-. Die som moet worden op gebracht door de eigenaars van 14 honden der 1ste klasse, waarvoor f2, en 186 der 2de klasse, waarvan f 1,50 per pers per hond moet betaald worden. I 4

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1