\ze loven. He? I I Zaterdag 6 Mei. JF. 1988 tAR. >1899. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht inmeid, rateur, doch en, I Uf 4 leurde Kast- I? Kastpapier, d Kastpapier Officiëele Kennisgevingen. g ZESSEN, Schoonhoven. ISTBODE. iodo, I i SCHUTTERIJ. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. G ar-.-' el ijk in dienst te 'RUIMTABAK i en geven dit et 3. h W. N. VAN NOOTEN Schoonhoven, Uitgeven. Gemeente Schoonhoven. Ie prima blanke ieder ar geroemd. 5 ons 25 ct. jperkfioèttct ader. makt nu k gevraagd: y 0. RIJNEVELD, m voorhanden in 4r W. N. VAM en zilver-cantille de getuigschriften geplaatst worden. kunnen, genieten 10 tot 15 galde» en, onder letter Z, Courant. [ART, Zuiveraars 96Amsterdam. A. BUIZER te oonhoven verlangt iter, een SIM. irkend middel tot TEN e» MUIZEN, on 60 CttKu adteekening, ver- I ct. terug). acao, 15 ct. p.ons. ilk van te maken. 1. HES. I voor 1 kwartje. 26 Ct willen geholpen Tot leden van vangen; maar er werd toch een veratopt GD, op eene kleine uelken. 1EN te Geaderak. SCHOÖfflöVEUSGHÏ COURANT. I Pr|js der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco niterljjk tot Dinsdags- en tot Vrjjdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsohe Advertentiên, voor S-maal plaatsing opgegeven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht Ingezonden; Kleeding en wapeningRyks- veldwacht. - Sprokkels. Advertentiên. Goud», 3 Mei. Het departement Gouda der Maatschappy tot Nut van *t Algemeen hield gisterenavond eene gewone vergade ring tot het behandelen van de aangelegen heden van de Spaar- en Hulpbank en verder aan de orde zynde onderwerpen. De rekening der Spaar en Hulpbank werd goedgekeurd. Tot commissarissen der Spaarbank werden de aftredende leden, de heeren G. 0. Fortuyn Droogleever, Mr. D. N. Brouwer, C. G. Van der Poet, A. Steensma en N. Van Krimpen, herbenoemd. Tot af gevaardigden ter algemeens vergadering werden gekozen de heeren D. Ruyter en O. D. Julius, tot plaatsvervangers de heeren O. W. Van de Velde en L. R. Oldeman. Tot bestuurslid van het Departement werd gekozen de heer Dr. L. A. Kesper en tot bestuurslid van de Volksleeszaal de beer Dr. R. A. M. Stavenisse de Brauw. Gorinchem, 3 Mei. De gemeenteraad besloot een subsidie te verleenen, wegena voorbereidende kosten, voor een eventueel aan te leggen stoomtram Vianen-Geer- truidenberg, van f 1000, en wanneer de gemeenten tusschen Vianen en Gorinchem het plan niet ondersteunen, in elk geval dan alleen sprake biyft van een aan te leggen tram Gorinchem—Geertruidenberg, alsdan een subsidie te verleenen van f 600. Bodegraven, 2 Mei. Kaas. Aangevoerd 159 wagens, te zamen 8370 stuks, wegende 36504 kilo; 1ste soortGoudschef22,50 1 f 24,—zwaardere f 24,50; 2de soort f 17 f 19,—Derby-kaas 1ste soort f21,50 Af 28, 2 ie soort f20; Edammer kaas 1ste soort f25 Af 2de soort f20,50. Handel vlug. 'Capelle a/d IJsel, 8 Mei. De heer C. Pols, postbode alhier, heeft f 75 ver hooging van salaris gekregen. Glesen-Nienwkerk, 2 Mei. De brieven gaarder alhier werd dezer dagen verbiyd door het bericht dat zyne jaarwedde nog- maals verhoogd is en wel met f 150, zoodat zy nu f 700 bedraagt —Zondag hebben vier rjjksveldwachters den geheelen dag wacht gehouden op de stroopers, die berhaaldeiyk op het jachtveld onder Hardingsveld en deze gemeente hun in dezen tyd zoo moorddadig bedrtff uit oefenen. Het gelukte echter niet hen te I geweer buitgemaakt "Kedlehem8 April. Tot leden v het bestuur van den polder Kedichem Oosterwyk zyn met algemeene stemmen gekozen de heeren 0. De Klerk en A. B. Bos. Tot gecommitteerde ingelanden zyn gekozen de heeren P. De Kriek, I. De Klerk Pz. en B. Kooy Az. ‘Krimpen a/d IJsel, 8 Mei. De post boden J. Jansen en L. C. Grüteke alhier hebben ieder f 50 verhooging van salaris ontvangen. §G»uderak, 4 Mei. De gewone jaar- lyksche verhuring van landeryen van den polder Veerstalblok heeft alhier dit jaar opgebracht f 547. gl ekkerkerk, 28 April. Wat na de laatste koude gure dagen wel een zeld zaamheid genoemd kan worden, is dat door den heer A. Kool op een land van den heer T. De Jong een nest met 4 btfna vlugge jonge leeuweriken gevonden is. - 30 April. Dat jongens by hun spelen niet altyd de vereischte voorzichtigheid in acht nemen, ondervond heden het 11-jarig’ zoontje van den heer W. De Gruiter. Met eenige makkers spelende op een partytje kolders met een plank, waarop een zevental jongens gezeten waren, had by het ongeluk te vallen en de plank met de jongens over zyn been te krygen. Met een zwaar gekneusd been werd hy opge nomen en zal nu eenigen tyd een ge dwongen rust moeten nemen. ’Noordeloos, 3 Mei. By ministeriöele beschikking is het tractement van den postbode T. Van Bennekom met f 16 verhoogd en alzoo gebracht opf 490 per jaar. Tot leden van het stembureau zyn voor dit jaar gekozen de heeren 0. B. Wisboom, T. Van der Haven, G. Bikker en als vierde lid A. Van den Dool. Biykens de in dit no. voorkomende advertentie is de uitvoering der zang- en tooneelvereeniging .Excelsior”, die met Paaschmaandag had moeten plaats hebben, doch toen is uitgesteld geworden, nu op a. s. Hemelvaartsdag bepaald. Toen gisteren nacht de hoogbejaarde W. Vyver met een lantaarn gewapend zich naar den op eenigen afstand der woning gelegen stal wilde begeven, om naar het paard te gaan zien, waarvan verwacht werd dat het veulen zou werpen, had hy onderweg daarheen het ongeluk te vallen, tengevolge waarvan zyn lan taarn werd uitgedoofd. Nadat hy meer dan een uur in de diepe duisternis had rond gedwaald, het spoor geheel by ster zynde, waardoor hy ook nog in een sloot is geloopen, waaruit hy zich zelven nog gelukkig kon uitwerken, is hy eindeiyk aan de woning van den in de nabyheid wonenden schoenmaker F. v. d. B. terecht gekomen. Deze, door hem gewekt zynde, heeft hem toen veilig in zyne woning gebracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis, dat de Registers tot inschry ving voor de Schut- terij, voor degenen die geboren zyn in de jaren 1864 tot 1874 ingesloten, zyn ge opend van 15 tot 81 Mei a. s. Zy, die ingeschreven behooren te worden, ook die der lichting 1894, kunnen zich aanmelden op de Secretarie, eiken werk dag van 10 tot 12 en van 2 tot 8 uur, terwyi speciaal voor die inschry ving zitting zal worden gehouden op Vrydag 19 Mei 1899, van 10 tot 12 uur. Schoonhoven, den 6. Mei 1899. De Secretaris, De Burgemeester, H. G. GEELHOED. Mr. A. D. H. KOLFF. In den laatsten tyd is door verscheidene landen onderling de band der vriendschap gelegd of nauwer toegehaald. Om te beginnen tusachen Daltsehland en Amerika. Deze toenadering vindt hare aanleiding in President Mac Kinley’s ge geven bewilliging tot het leggen van een Duitschen kabel aan de kust der Ver- eenigde Staten, waarover Keizer Wilhelm zóó verheugd was, dat Z. M. aan den President een telegram zond van schier uitbundige dankbetuiging. Moge de nieuwe kabel zoo seinde hy onze beide groote volken nog nauwer verbinden en vrede en welwillendheid tusschen hen bevorderen. President Mac Kinley beantwoordde dezen schoonen wensch met het niet minder welgemeend en harteiyk woord; .Dat de kabel een band te meer worde tusschen ons beider landen!” En aan deze nauwere vastmaking der vriendschapsbanden paart zich nu naar alle waarschyniykheid het uit de wereld helpen van een zeker incident Coghlan. Wat is er namelyk gebeurd? Een Ame- rikaansch zeeofficier van dien naam heeft aan een feestmaal, zoo wordt beweerd, den Duitschen Keizer en het geheele Duit- sche Ryk beleedigd, ofschoon hy zelf zegt, dat de pers zyne woorden verkeerd heeft weergegeven. Hoe het ook zy, President Mac-Kinley beschouwt het gesproken woord als vergeven en vergeten en bracht zelfs een bezoek op de Raleigh, waar hy kapitein Coghlan en diens officieren harteiyk de hand drukte. En nu deze zaak weer is afgedaan, kan de Keizer weer eens wat uitrusten. Z. M. is met zyne gemalin uit Potsdam vertrokken, om een reis te maken naar Elzas Lotharingen. Ook tusschen Engeland en Rusland is een goede verstandhouding bevorderd, namelyk door het sluiten eener overeen komst tusschen beide Mogendheden, in zake China De algemeene strekking daarvan is, dat Engeland zich niet zal verzetten tegen Rusland’s spoorweg-aanleg in Mant- schourye of een verzet daartegen zal aan moedigen. Rusland aan den anderen kant verbindt zich tot hetzelfde, betreffende het onder Engeland’s spoorweg invloed staand Yang tse-gebied. Door de Engelsche Regeering vooral wordt, volgens Lord Salisbury, aan deze overeenkomst veel beteekenis gehecht, omdat zy natuuriyk een teeken is van de goede verhou ding tusschen beide natiën. Na Rusland kwam in het Britsche Lagerhuis de Transvaal aan de beurt en opmerkeiyk en hinderiyk tegelijk was het, te hooren, hoe eensklaps die toon van vrede en ver zoening, hierboven gemeld, veranderde. Na den Vice-Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Brodrich en den Minister van Financiën Hicks-Beach, kwam de ons welbekende Chamberlain aan ’t woord. De beide eersten maakten het zoo erg niet, maar de laatste was natuuriyk weer op zyn praatstoel en wydde weer in den breede uit over de bekende grieven. Gelukkig echter is er nu in Engeland eene strooming merkbaar, die met walging vervuld is van Chamberlain’s bemoeizieke, ja sarrende en uittartende, staatkunde tegenover de Transvaal. Verscheidene bladen wyden artikelen aan die staatkunde, die geheel en al veroordeelend zyn. Zoo ook de .Economist”, die in zeer ernstige bewoordingen het treurige feit aantoont, dat de Transvaalsche zaken opnieuw met zooveel bitterheid worden besproken en dat alleen op grond van overdreven voor stellingen, naar aanleiding van onbetrouw bare berichten uit Johannesburg ontvangen, terwyi toch overbekend is, dat de Trans vaalsche Regeering al het mogeiyke in het werk stelt, om de geschilpunten op te lossen en verzoenend op te treden. Afwachten is in deze de beste politiek. De heer Chamberlain’s staatkunde zal eene schikking eer tegenwerken dan be vorderen. Zéér vredelievend opgevat inderdaad! En in de Transvaal zelf gaat men rustig zyn gang. President Ki üger opende dezer dagen den volksraad te Pretoria en zeide in zyne toespraak o. a., dat hy vast en zeker gelooft, dat spoedig eene schikking zal worden getroffen betreffende de weder- zydsche internationale positie tusschen Transvaal en Engeland. Nu, wat wil men nu nog meer? Moge het vertrouwen van oom Paul niet beschaamd worden! Nog eene nauwere toehaling van vriend schapsbanden I Frankrijk en Rasland hebben hun verbond weer eens bezegeld. Parys heeft bezoek gehad van den burge meester van St. Petersburg, den heer Leniazoff, die o. a. een krans kwam neer leggen op het graf van President Faure. Hem werd op het stadhuis een vroegmaal aangeboden, waaraan 80 personen deel namen. Vice President Weber bracht aldaar namens den gemeenteraad een dronk uit op den Czar en op het welslagen van de aanstaande ontwapenings conferentie. Ook Minister-President Dupuy herdacht den Czar en diens gezin, waarop Vorst Ourous- soff dronk op President Loubet en de stad Parys. De heer Leniazoff, tot besluit, sprak een woord van hartelfiken dank over de ontvangst, die, naar hy zeide, de vriend schapsbanden tusschen de beide Mogend heden weer hechter en sterker maakte. Dat is gelukkig weer eens een ander bericht uit Frankryk, dan altyd en altyd diezelfde quaestie de Dreyfus-zaak. Toch is zy, zooals men natuuriyk be grijpen zalnog in vollen gang. aLe Figaro”, nog steeds voortgaande met zyne mededeelingen omtrent de plaats gehad hebbende .verhooren”, nu weer achter eenvolgens van Eaterhazy en Du Paty de Clam. De eerste onderscheidde zich door groote brutaliteit in ztfn optreden. Met grove onverschilligheid beweerde hy, dat, wat de schriftkundigen verklaard hadden, hem niets kon scheien. Chincholle noemde hy een .leugenaar” en Strong van de .Observer” een .dronkaard”. In een woord, zyne houding was ergerlijk en, dank zy de volkomen kalmte der rechters, bleef het nog binnen zekere perken. De getuigenis van Du Paty de Clam, Zater dag 1.1. voor de Vereenigde Kamers van het cassatie-hof, bevat heel wat meer byzonder- heden. Zoo had de Staf aan Du Paty opgedragen ter terechtzitting alle betrek kingen van den Staf met Eaterhazy te loochenen. Du Paty hield zich eerst aan het bevel maar op herhaald aandringen van Ester- hazy liet hy zich ontvallen, dat de majoor inderdaad nooit anders had gedaan dan naar de bevelen van zyn chefs gehandeld. Eaterhazy ontsnapte dientengevolge aan de gevangenis en Du Paty verbeurde zyn rang in het leger. Toen voorts Du Paty verklaarde, dat hy aan generaal Mercier eene voor hem gereed gemaakte toelich ting op de stukken van het geheim dossier had gegeven, stond eensklaps de procureur generaal Manau op en verklaarde in hevige gemoedsbeweging, dat hy dadelyk de zitting zou verlaten, als niet aan zyn verlangen voldaan werd, om van den Minister van Oorlog te eischen, dat deze langs den regelmatigen weg van Gene raal Mercier bedoelde toelichting zou op- eischen. En zoo zal dus het Hof ein- deiyk eens den dubbelzinnig doenden Freycinet aan het werk zetten en trachten de schuldigen aan ’t spreken te krygen, die zich steeds achter hun .ambtsgeheim” verscholen hadden. Het blad .La Cloche” beweert, dat reeds twaalf valschheden in geschrifte van leden van den Generalen Staf zyn aan het licht gekomen. En natuuriyk, nu het de hooge Fransche militairen geldt, is dadelyk weer hier en daar eene beweging in de pers merkbaar, die de laat-maar-gaan meening is toege daan, zoo noodig voor de rust van Frank ryk en de eer van het leger! Wat heeft men in Frankryk toch weinig gevoel voor zindelijkheid en reinheid! Nog de geheele Meimaand, wordt verwacht, zal heengaan met het aanvullings-onderzoek van het Parysche Cassatie-Hof. Vóór Juni is de uitspraak wel niet te verwachten. Haast u langzaam, zegt het spreekwoord, want haastige spoed is zeiden goed! Maar de ongelukkige man op zyn eiland zal er wol anders over denken. En toch niet voort jagen en voortdryven, maar geduldig af wachten is hier de eenige goede weg! Moge het alles nog met goed succès bekroond worden! Datzelfde wenschen en hopen we van de aanstaande vredes-conferentie. Volgens den Russischen schilder Veretschagin, die zeer treffend de gruwelen van den oorlog op doek bracht, zal er zeker veel goeds uit die byeenkomst voortkomen, maar tevens maakt hy de zeer juiste opmer king, dat men van een zoo oud gebruik als dat van den oorlog niet zoo op eens kan afkomen. Hy schreef een boek, zeer van pas in deze dagen, dat .dagboek- Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abon- neeren ojj alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. aanteekeningen” heet en gedachten in houdt over de vrede»- an ontwapenings- be weging. «♦- De Tarkeehe Sultan blijft dok niet achter by de eigenaardige toebeieidselen aan den vooravond der .ontwapenings-conferentie”. Z. M. moet b(j de firma Krupp voor een bedrag van 20 millioen gulden kanonnen hebben besteld. De werkstaking in België schijnt neiging te vertoonen tot eindiging. Zeshonderd man togen reeds weer aan het werk. Te Wasmes, in Henegouwen, is een dynamiet-aanslag gepleegd op het huis van een niet stekenden mijnwerker. Het huis werd zwaar beschadigd; maar de bewonersdie boven sliepenbleven ongedeerd. Ook elders zyn eenige gewelddadig heden gepleegd tegen arbeiders, die niet aan de werkstaking deelnamen. Nu te Genua (Italië) weer eene werk staking en wel onder het personeel van de electrische tram. Natuuriyk het oude liedje: Eisch om loonsverhooging! En in Denemarken gaven de patroons gedaan in het schrfinwerkersvak, zoodat nu ruim vierduizend man werkloos zyn. Toch weer hun eigen schuld. Na de jongste werkstaking in het schrynwerkers vak (van 800 man) was eene overeenkomst getroffen tusschen de gedelegeerden van arbeiders en werkgevers. De arbeiders echter, ontevreden er over dat hun ver tegenwoordigers iets op het geëischte loon hadden laten afdingen, weigerden by stem ming tot tweemaal toe de Overeenkomst aan te nemen. Zondag is te Mentone met plechtigheid het gedenkteeken onthuld, dat de inwoners dier plaats hebben gewijd aan Keizerin Elizabeth van Oostenrgk, die daar zeer bemind was. Ongeveer de geheele bevol king was getuige van de onthulling, waarby de burgemeester een toespraak hield. y Het is nu MhHScheB}^merlha»a**.ei& opstandelingen zoover gekomen, dat Ge neraal Otis volledige onderwerping ver langt van de zfode der opstandelingen. Aguinaldo echter scbynt daar in *t geheel niet van gediend en kwam met tegen voorstellen aan, die door den Generaal verworpen werden. STATEN GENERAAL. Van het behandelde in de rergadering der Tweede Kamer van Dinsdag was het meest belangstellingwekkende gedeelte de interpellatie van den heer Knjper, welke door de Kamer verleden Vrjjdag was toogestaan, over de uit- slaiting van de Zoid-Afrikaansohe Republiek en den Oranje-Vrgstaat van de vredes-oonferentie. In een breed opgezette redevoering ging spr. na, wat a. 1. pleitte voor oen aitnoodiging aan de stamverwante natiën in Afrika; een ijjner vragen was of de Minister van Buitenlandsche Zaken alsnog genegen is te beproeven, de deel neming der beide Staten aan de conferentie aoo mogeigk te veraekerenf Deze laatste vraag beantwoordde de Min. ontkennend, na te hebben medegedeeld dat bj) den gesant te Petersburg had opgedragen de Russische Regeering te polsen, of een uitnoo- diging aan de Zuid-Afrikaanaohe Republieken mogeigk was; de besprekingen daar, en ook die elders zyn gevoerd, hadden den indruk ge geven dat de uitnoodiging niet mogeigk was en een nader aandringen zelfs voor de inter nationale positie van Transvaal een gevaar kon sgn. Daarom had de. Min. de quaeatie laten rusten. De heer Kuyper betuigde ssjjn leedwezen over den loop dezer zaak, en verklaarde er later op te aullen terugkomen. Vóór deae bespreking plaats had, was de Regeering een échec toegebraoht door de weige ring, met 42 tegen 28 stemmen, van de ge vraagde som van f 18.000 voor den aankoop yan een huis tot tjjdelyke veatiging van het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De heeren Bonman en Kerdjjk keurden het af, dat juist op de duurste standen perceelen worden aangekocht, terwyl laatstgenoemde spr., alsook de heer Veegens, vreesden dat, zoo eenmaal het Hof de Grafelyke saai van het Binnenhof tjjdens de herstelling heeft ontruimd, het er niet weer in aal terugkeeren, maar voor die saai een andere bestemming aal gezocht worden. De Ministers van Waterstaat en van Justitie verdedigden de voordracht, met den reeds medegedeelden uitslag. Dan had er nog een debat plaats over den onderhoudsplicht van het riviertje de Linge, naar aanleiding van de voorgestelde conclusie op een adres te dier sake. De oom missie -wilde bepaald sien, dat de onderhoudsplicht, dus ook tot bet opruimen van hinderlijke wrakken en andere voorwerpen op den rivierbodem ge- sonken, rust op den Btaat als eigenaar, welke verplichting door den Minister van Waterstaat werd bestreden, met do bewering dat sg niet den eigenaar maar den beheerder van het vaar water is opgelegd. Door afstemming van de conclusie met 42 tegen 88 stemmen stelde de Kamer den Min. in het gelyk. De vergadering van Woensdag was aan de tramsaken gewijd. Bjj de beraadslaging over de toekenning van een renteloos voorschot ten bedrage van f 95.000 voor den aanleg van een stoomtramweg van Hulst naar Walsoorden gaf de heer Van Gilse in overweging, voortaan op andere wijze te steunen en wel zoo, dat het vaststellen van lijnen meer in handen komt van het centraal gezag, dat meer het algemeen belang kan behartigen. De heer Van Dedem vond hei voor den Btaat voordeeliger aandeelen te nemen dan rentelooae voorwhotten te geven. De heer Bmeenge deed ultkomen, dat de aanleg der voorgenomen Ignen de streek, welke sg zullen doorloopon, tot -welvaart kunnen brengen. De heer Van Gjjn sou gaarne zien, dat de havens on aanlegplaatsen, welke de Btaat laat .„ken, niet uitsluitend ten dienste van de tram- >aatsohappgen suilen zgn. De Minister van Waterstaat acht de nood zakelijkheid der voorgeatelde lijnen onbetwist baar. Het nemen van aandeelen door den Btaat sou de Min. teer bezwaarlijk vinden. Aan den heer Van Gilse antwoordde de Min., dat in geval van stenn door den Btaat, deze en niet de aan vragende Maatschappij de richting be paalt. De steiger aan het Volkerak zal ook voor andere dan de veerbooten gebezigd mogen worden; het gaat echter niet aan, havens en aanlegplaatsen kosteloos voor leder beschik- baar te stellen. Het ontwerp werd goedgekeurd zonder stemming. Bg de behandeling van het wetsvoorstel tot toekenning van een renteloos voorschot van Ij millioen voor stoomtramwegen op de Zuid- Hollandsohe eilanden, sprak de heer Van Ggn zgn teleurstelling uit, dat de richting van de ignen alles doet samenioopen op Rotterdam en de eilanden geheel afzondert van Dordrecht. Een amendement van den spr. tot opneming eener verbinding Rhoon—Middeldgk werd be streden door den heer Goekoop, daar deze aan vulling, tegen welke door de Rott. Btoomtram- maatBchapj jj groot bezwaar is gemaakt, de uit voering der wet in gevaar zou brengen. Een ander amendement van den heer Van Ggn stelde voor, de Ign van Middelbands niet te doen eindigen te Ooltgensplaat, maar aan een aanlegplaats aan het Volkerak. Het eerst genoemde amendement werd door den Min. be streden en vervolgens ingetrokken; met het andere kon de Min. aich vereenigen. Het wetaontwerjp werd aangenomen met 82 stem men tegen 1. Daarna waren eenige kleine wetsontwerpen aan de orde, o.a. dat tot verhooging van de begroeting ran Ned.-Indië, ten behoeve van opleiding van inlandsohe vroedvrouwen, in particuliere cursussen, welken maatregel de heer Van Kol onvoldoende achtte. Bpr. zou de voorkeur geven aan het stichten van drie kweekseholen,—welke meening bestreden werd door don heer Pgnacker Hordgk en den r MHalnter van Koloniën Vervolgens de motie van den heer Troelstra ten gunste van de invoering van algemeen kiesrecht. In een uitvoerige rede zette spr. zgn bedoeling uiteen, om allen te vereenigen die in beginsel tegen het beperkend kies stelsel zyn, en met hem oen stap willen doen in democratische richting. De detacheering van vesting artillerie, die onlangs te Woudrichem gekazerneerd werd, is tot nader order op geheven, De dagelyksche wachten worden weder van het garnizoen te Gorinchem uit betrokken. B(j de dezer dagen plaats gehad hebbende traktementaregeling der postbeambten is de jaarwedde van den brievengaarder te Leerbroek en die van den besteller te Meerkerk verhoogd met f 125, die van den postbode van Arkel naar Leerdam met f 40, en die van de bestellers teSpyk en te Arkel respectieveiyk met f 50 en met f 25. De heer G. Van Noordt, firma P. Van Noordt en Zonen, boomkweekers te Boskoop, is benoemd tot hofleverancier van den Duitschen Keizer. —Aan het Ministerie van Water staat, handel en nijverheid werd Woens dag o.a. aan besteed: Het maken van vier kribben, het ver lengen van zeven rfikskribben, het maken van glooiingen van 4 op 1 aan de koppen van rykskribben en het verrichten van baggerwerk tot verbetering van de rivier den IJsel boven Deventer; minste inschr. J. P. De Groot te Giesendam, voor f 9968 het uitvoeren van bezinkingen en be- stortingen ten behoeve van de overbrugging van het Holl. Diep; minste inschr. W. Volker te Sliedrecht, voor f 14100; de uitvoering van baggerwerk tot voort zetting der verbetering van de rivier de Waal tusschen den hoofddam te Pannerden en Loevesteinminste inschr. A. Volker Lz. te Sliedrecht, voor 23 8/10 cent per kub. meter, de uitvoering van baggerwerk tot ver ruiming der vaargeul aan den benedenmond van het Spui en de Bieningen; minste inschr. A. Volker Lz. te Sliedrecht, voor f 11900. By de inschryving naar den verkoop van koolteer aan de gemeente gasfabriek te Dordrecht, te produceeren tot een hoeveelheid van 400.000 KG., werd ingeschreven door de firma W. Hoven Zoon, te ’s Gravenhage, voor f 1 en door de Maatschappy tot bereiding van koolteer producten, te Krimpen aan den IJsel, voor f 1,20, aan welke laatste de party werd gegund. - Inhoud van het Mei-Nr. van .dJfctiegids”: lartikelUitloven vanPremiöo, door Jac. van Waning. Bijdragen; Particuliere spourbureau’sStaatsgestichten voor dronk aards. Perskroniek: Strafverordeningen aan Marechaussée’sEen goed fonds. - Uit andere landen: Speurhonden by de politie; Een prettige gevangenis; De verdwenen inbrekerEen .handige” vrederechter. - Rechtspraak. - Vraag en Antwoord. - Revue van de Maand: Proletariërs. Wetenswaardigheden: Pbysieke kracht.

Schoonhovensche Courant | 1899 | | pagina 1